DE HENGELAARS KUNNEN NÓGCÊÊN OP KABELJAUW-'VANGST Verscl een dr Kanjers op de Zeeuwse kust SCHEL OPPER Onze Harry 'Kaas onbeki Rome, Real gewipt door nuchter Standard Laver won in Madrid mm KURT HAMRIN NAAR NAPOLI SUPERIEURE BELGEN: 2-3 Verslagenheid Geheim recept Sparta laakt bestuursvorm CRUYFFIE IN „SHOETIQUE" SMARTEGELD VOOR SURTEES Ook good-old Gento kon er niets aan veranderen VVV GESCHENKBOHNEN „U heeft er toch aan gedacht? BIJOUX e^eró -^onLt fecjcró -rtonteer5 De hengelaars die belust zijn op kabeljauw kunnen aan boord. Op de Zeeu wse kust zijn grote vangsten te maken. (Van onze hengelsportmedewerker VLISSINGEN De afgelopen dagen zijn langs de Zeeuwse kust prachtige vangsten van kabeljauw gemaakt. Wie nog een paar snip perdagen heeft, doet er goed aan voor het winterse weer te bar wordt, nog een paar hengel-expedi- ties naar dit zeehengel-paradijs te organiseren. Om u goed lekker te maken, er zijn kanjers van 20 pond en zwaarder gevangen. Op vele be kende stekken is ook mooie bot, prachtige schar en wat schol te vangen. De beste stekken liggen in Scharendijke op het strand, bij Burghsluis van de dijk, en in het kustgebied van Zuid-Beveland tus sen Rilland Bath en Borsele. In de Schaar van Ossenisse op de Wes-- terschelde liggen prima stekken, waar u met de boot tegen de stei le kanten van de geulen, maar bui ten de vaargeulen van de zeevaart routes moet zijn- Een ideaal aas is en blijft de zeepier, liefst een donkerkleurige van flink formaat De specialisten zweren bij de zoge naamde tap, dat is een grote zwar te Franse zeepier, die leeggestre- ken geleverd wordt. Vele Belgische zeehengelaars nemen dit aas uit de hengelsporteaken in Antwerpen .nee, omdat het slechts zelden in Nederland geïmporteerd wordt. U kunt aan een flinke haak echter best enkele kleinere zeewormen rijgen. De invasie van kabeljauw is dit jaar enkele weken later gekomen door de vrij hoge zeewater tempe raturen na de hete zomei. Pas in de tweede helft van november wer den -goede vangsten gemeld. Sen stek, die de laatste weken veel sport opleverde ligt aan de buiten kant van de Veeredam tussen Kamperland en Vrouwenpolder. Probeer het hier eens bij laag wa ter en enkele uren met het inzet- ten van de vloed. Zorg voor een verre worp met een stevige zee- hengel als u geen bootje beschik baar heeft. Ook de stranden tus sen Vlissingen en Zoutelande zijn vaak geweldige kabeljauw-stekken. In oktober ej, november ver scheen de kabeljauw wel in het Zeeuwse kustgebied. De enorme broedjaren van 1963 en 1966 zullen tot ver nia 1970 voor mooie vangsten van deze vraatzuchtige rover zor gen. In het voorjaar trekt de gul en kabeljauw naar het noorden weg maar meestal is in februari en maart nog wel wat kabeljauw in Zeeland te vangen, strikt genomen is de kabeljauw een winter-visserij die in december en januari hoog tepunten beleeft De kabeljauw is een roofvis, die „op zicht" moet azen. Dat betekent, dat deze smake lijke consumptievte vooral bij hel der water te verschalken is. Wind en stroom, maar ook de waterstand van eb tot vloed speelt daarbij een rol. Over het algemeen is de tijd voor en na dé laagste en hoogste best. Doodeenvoudig, omdat bij geringe stroomsnelheden rond hoog- en laag water vele drijven de. en zwevende bestanddelen in het stillere water gaan bezinken.- De kabeljauw op zoek maar voed sel, krijgt een ruimer uitzicht ondier water om zijn prooi te „besprin gen". Op vele stroomkoppen van paalhoofden en stekdammen is het een uur voor laag water het beste getij. Maar aan de kust van Re- nesse tot Scharendijke op Schou- wen-Duiveland (de beste kabel jauw-stek van Nederland! is het vaak enkele uren voor en na de hoogste waterstand te doen. Het vloedwater staat dan hoog op het strand en wie de kanjers in de geul wil bereiken met een verre worp en aangepast tuig, moet met een waadpak of lieslaarzen tiental len meter ver het water inlopen, om tegen de rand van de diepere geul zijn favoriete aas te deponeren. De -grote kabeljauw moet vanaf het strand met 0,40 nylon en veel zwaardere voorslag, minimaal met 'n vislijn van 0,35 nylon bevist wor den. Er worden krachtpatsers van 25 ponid en meer gevangen. Ver speel uw kans op deze vangst van uw leven niet door lichter te vis sen. Met sterke 0,40 nylon kunt u bijna alle kanten uit. Vis met dik ke nylon-afhouders, die een harti ge hap op de grote stalen haak vol komen vrij van de vislijn garan deert. Neem een voorslag van ze ker 0,50 tot 0,70 nylon om het vaa-k 120 gram zware lood met dreg er aan, in zee te deponeren. Die dreg speelt een belangrijke rol. Op dit zware lood in de zeebodem veran kerd ligt Het gevolg is, diat de hengeltop (rechtop in het zand strand) flink gebogen komt te staan. Als de geul toehapt, trekt hij het an-kerlood los. Deze weersta»! geeft de vis een schrikreactit, waarop hij aas en haak weer uil wil spuwen. Maar het lostrekta van het lood heeft tot gevolg da! de druk op de vislijn naar de werp- hengeltop plotseling vermindert-1' heeft het al geraden, de stevip zeehengeltop slaat veerkrachtig rug en mept de scherpe stalen haak van flinke afmeting, automa tisch vast in de enorme stofzuiger- bek van de kabeljauw, die geen schijrl van kans meer heeft. Dea methode kan het aantal missers of een kabeljauw-beet tot een mini mum terugbrengen. Het kan de be ginneling veel pech besparen ran een gemiste beet, die soms uw to- ge ixehengel „de steun" op M strand bijna omver trekt. Er wordt ook kabeljauw met lepel (pilker) spinner en zelf» itj jig -gevangen, vooral uit de b«i boven steenmassa's of tegn/ scheepswrakken aan, die op vele n kaarten precies staan aangegeij en vaak door een wrakboei ven den worden. Meestal blijkt de ra pier of leegloper (minstens aan de -grote hiaak rijgen) het te te aas. Al is ook een kronkel) Eager een smakelijke hap. En Mi niet gek als ook een wijting, de S? te aas. Al is ook een kronkelen* zwemt, aast ook andere vis, val ook zeebaars al komt die meestal pas in de zomer op dezelfde stek ken, die in de winter door de gil en kabeljauw bezet worden. Ideaal zijn alle plekken aan de kust, wan diepe geulen in de muien iiSS® waar voor paalhoofden en strekdam- men diepten liggen en verschillen de stromen op elkaar botsen eI in moeilijkheden brengen. Ook es bliekje of zandspiering kan goej aas zijn en wie geen zeewormen»- zagers beschikbaar heeft kan ook een plukje mossels nemen. AUTOSPORT De organisators vam de rally van Monte Carlo hebben meegedeeld dat zich tot dusver 200 coureurs hebben ingeschreven. De inschrijvingstermijn is met een week verlengd. BASKETBALL De Italiaanse olub I-gnis uit Varese versloeg gisteravond de Finse ploeg Tapion Honka met 88-59 (38-24) in de eerste wedstrijd voor de tweede ronde voor de Euro pacup basketball (heren). MADRID (ANP) De Australiër Rod Laver heeft in Madrid de „Marlboro-prijs" gewonnen, de eer ste prijs van een internationaal proftoernooi. Laver versloeg in de eindstrijd de Brit Roger Tayler met twee keer 63 Deze zege leverde de Australiër 3000 dollar (ongeveer 10.000 gulden) op. De Spanjaard An dres Gimeno versloeg in een partij over tien games om de derde plaats Roy Emerson (Aus) met 108. Het dubbelspel leverde een over winning op voor Laver en Emerson, die Tayler en Gimeno met 85 ver sloegen. ROME (ANP) Napoli, de vol gende tegenstander van Ajax in het ruimers up-toern-ooi, heeft gisteren de Zweed Kurt Hamrin gecontrac teerd. De 35-jarige Hamrin heeft eni ge jaren voor AC Milan gespeeld en kwam met deze club ander meer uit tegen Ajax in de finale van de strijd om de Europacup in mei van dit jaar. Door de komst van Nestor Cotmbin was de Zweed overbodig geworden in de ploeg van Nereo Rocco, omdat AC Milan met Combin en Sehnellim- ger het maximum vain twee buiten landers onder contract had. De afge lopen maanden heeft Hamrin getraind bij Fiorentiina, een ctab waarvan hij ook enkele seizoenen deel heeft uit gemaakt. ROD LAVER aardig verdiend in Madrid - (ADVERTENTIE) OP 5 DECEMBER Voor elk bedrag (je) verkrijgbaar bij VVV Breda en alle Bredase bankinstellingen I (Van onze wielersportmedewerk ST. JANSTEEN Als Zeeuwsch-Vlaamse Belg Theo V schuren vanavond uit de zesdaa van Zürich in zijn geboorteplaats Jansteen terugkeert, wacht hem druk programma. Dit begint rei zaterdag te Charleroi waar hij v« het kampioenschap van België koppelrit voor beroepsrenners o; l 100 kilometer zal moeten aant. den. Verschueren was voor dit ka pioenschap gekoppeld aan de Bel sche uurspecialist Ferdinand Brac cn men verwachtte dat hij met di uit Wallonië afkomstige renner v; voor een eventuele verrassing d hebben kunnen zorgen. Sedert gis ren echter heeft Bracke. die do een aanhoudende bronchitus woi (Van onze volleybalmedewerker, TERNEUZEN De wedstrijd sen Kikkers en Scheldesport in de klasse heren der volleybalcompef heeft niet aan de gestelde verw: tingen voldaan. De druk van Scl desport was zo groot dat Kikki geen enkel moment gevaarlijk k worden. De strijd Terhole 1-VVH een zwakke oefenpartij gewordi voor Terhole I. Nadat OVC 1 te Gi de met groot verschil de eerste gewonnen had tegen IJVC dat kei nel ijk moeite had met de zaalho (15-3) kwam OVC er in de 2e set aan te pas en IJVC kon dan ook een verdiende 31 zege neerzii Voorwaarts had aan 3 sets ge: om de ploeg van ISvG met een nederlaag naar Sas van Gent te zenden. Bij de dames zagen zowel de kers als Scheldesport de uitwedstri.1 met 30 te winnen. Verrassend mag wel genoemd den de 31 overwinning die Vod waarts 2 wist te behalen op IS' Het team van de Kikkers staat or slagen aan de leiding op de voet I volgd door Terhole 2, dat slechts wedstrijend verloren heeft. Bij de heren in de 2e klas kJ Sluiskil een gemakkelijke 30 ove winning behalen op het team va j Sint Albert dat dit jaar geheel va slag schijnt te zijn. Eveneens was va slag het team van Terhole 3 dat r 4 sets de mannen van IJVC 2 m< een 31 overwinning naar IJzendr ke zag gaan. Een wedstrijd zonde enig hoogtepunt en waarbij ook inzet ontbrak. Gelijk opgaand was de strijd t' sen Schoondijke en Voorwaarts 2, i in een 23 overwinning eindigi voor de bezoekers. Te Zaamslag wist het team va Kikkers 2 een gemakkelijke ovei winning te behalen op een tegei vallend Zaamslag. De leider van d 2e klas, Hoek, heeft zich door ISv' niet laten verrassen. Na 7 wedstri, den is Hoek nog steeds ongeslagei De uitslagen: Heren Ie klas: OVC-IJVC 1—3 (li 3 0-15 6-15 8-15); Terhole-VVH 3— (15-5 15-10 15-0); Voorwaarts l-ISv( 3-0 (15-10 15-5 15-11); Kikken scheldesport 0—3 (2-15, 5-15 11,-15)1 barnes: Voorwaarts-Kikkers 0-3 (li* 15 7-15 8-15); OVC-Scheldespoi "—3; ISvG-Voorwaarts 2 13. Heren 2e klas: St. Albert-Sluis 0-3 (13-15. 10-15 9-15); Zaamsl; Kkkers 2 1—3; OVC 2-1 JVC 3 3— ^G-Hoek 1—3 (15-7 13-15 10-15 II 15); Terhole 3-IJVC 2 1—3 (4-15 li 15 15-11 6-15). (ADVERTENTIE) Onze vriend Harry sjiekste hotel van j iet duurde tien mi vol verbijstering e« schreef Harry ons, alleen in ons land Bloody Mary, maai kaas?' Kijk, dat is 1 Waar je ook komt, koele borrel, een fr genietingen waar de grens over moe (Van onze sportredactie) MADRID Het legendarische Bernabeustadion was slechts half gevuld. De anders zo grote supportersschare van de Spaanse Europa- cup-fighters geloofde er blijkbaar niet meer in. Real anders heer en meester in de vaderlandse competitie, stond nu slechts derde. Wat kon men dan nog in de strijd om de Europacup verwachten Velen waren dan ook thuis gebleven en degenen, die er waren kwamen enkel met de flauwe hoop op een wonder, op de terugkeer van de oude glorie. Men hoopte vergeefs. Voor de zoveelste keer werd het bewijs ge leverd dat Real heeft afgedaan. De tijd van Di Stefano en Puskas is voorbij. Standard Luik won verdiend met 32 en ook good-old Gen- to, de enige oude ster, kon daar niets aan veranderen. De hegemonie der zuidelijke clubs is duidelijk verbroken. Na Feijenoord leverde Standard Luik het bewijs. minuten later stond Real al weer achter. De Luxemburgse Belg Pilot had de bal door het centrum naar Van Moer gedirigeerd, die hem door tikte naar Costili en deze trok scherp voor. De aanstormende Depeureux was net iets sneller dan Benito en Junquerra was voor de tweede keer geslagen. Wat Real ook probeerde, de achterstand wilde deze keer niet verdwijnen. Zelfs kregen de Belgen nog mooie kansen om de score te verhogen, maar de goede richting van schoten van Van Moer en de gevaar lijke linksbuiten Tacac misten net de goede richting. Real ging dan ook moedeloos naar de kleedkamer. De hoop, hoe klein dan ook, was gestemd op de tweede helft: drie doelpunten maken, om te winnen, was de bijna onmogelijke opgave, die trainer Mu- noz zijn spelers daar moest geven. Hoe? Dat wist hij blijkbaar zelf niet. De tweede helft zou dat moeten uit wijzen Wie gedacht had dat Standaard Luik tegen het beroemde Real in de verdediging zou gaan ten einde de in de thuiswedstrijd van yeertjen dagen geleden verkregen 1—0 voorsprong te consolideren kwam bedrogen uit. Reeds bij de eerste aanval van de Madrilenen bleek namelijk dat de anders zo gevreesde stootkracht na genoeg geheel uit de voorhoede was verdwenen en voor de Belgische ach terhoede, die een geduchte reputatie bezit was het dan ook gemakkelijk om het doel van keeper Piot voor schoten te vrijwaren. Het eerste suc ces viel, geheel onverwacht, aan de andere kant. In de achtste minuut rukte aanvoerder Louis Pilot door het centrum op naar voren, struikel de halverwege over de bal, maar wist hem nog net te bewaren terwijl twee tegenstanders hem aanvielen. Pilot ging door en vanaf zeker 20 meter loste hij een schot, dat noch hard, noch gevaarlijk was. Keeper Jun querra plukte het leer dan ook mak kelijk, maar tot verbijstering van al les wat Spaans was liet hij de bal daarna in het doel rollen. Niemand die het kon geloven, maar Standard stond met 1—0 voor. Het publiek begon te gillen en te schreeuwen. Real werd gehoond, fles sen vlogen over de grasmat en men huilde om Betancourt, de eigenlijke doelman van de Spanjaarden, die we gens een meniscusoperatie in het zie kenhuis lag. Routinier Gento was de eerste die over de verslagenheid heen was en hij bouwde dan ook, samen met Amancio, die veruit de gevaarlijkste man was bij Real, nieuwe aanvallen op. In de twintigste minuut had hij zowaar succes, toen hij de bal naar Amancio in het strafschopgebied schoof, waarop deze een hoge kopbal naar de linkerflank gaf. De daar aan stormende Velasquez gaf keeper Pilot geen schijn van kans en de stand was gelijk. Grote vreugde bij Real, de ge bruikelijke zuidelijke omhelzingen als was de Europacup reeds gewon nen. De nasmaak van dit festijn was echter erg bitter, want nog geen vijf Het geheime recept van de vertwij felde Munoz wierp al snel vruchten af. Een furieus aanvallend Real for ceerde reeds in de vierde minuut een penalty, toen Pirri in het Belgische strafschopgebied werd onderuitgelo pen. Gento bewees dat zijn oude vuur kracht nog niet was verdwenen en hij kogelde de bal vanaf de 11-meterstip onhoudbaar in de uiterste hoek. Vanaf dat moment zag het er inder daad naar uit dat Standard toch nog zou verliezen. Het Bernabeu-stadion herkreeg weer iets van zijn oude glans en de cupkoorts uitte zich in een heftig tumult op de tribunes. Stan dard kreeg het zwaar te verduren, de acties van de Spanjaarden werden steeds heftiger en het doel van Piot kwam onder spervuur te liggen. Ve lasquez zou de eer krijgen om het felbegeerde Spaanse doelpunt te ma ken. Na een geslaagde afweerma- noeuvre van keeper Piot knalde hij het leer langs de uit balans geraakte doelman. Weer vurige Spaanse tafe relen, maar weer al snel een wrange nasmaak. De Zwitserse scheidsrechter Bdgelli had namelijk gefloten voor een overtreding. Het werd nota bene een vrije trap voor de Spanjaarden, die luid kennend en jammerend om het afgekeurde doelpunt de scheids rechter omringden, maar deze bleef bij zijn beslissing. Er was niets aan te veranderen en Real stormde ver der. In de vijfentwintigste minuut lanceerde Standard-trainer Rous zijn geheime wapen. Toen de druk van (ADVERTENTIE) RIDDERSTRAAT BREDA y Real te groot dreigde te worden, stuurde hij de Joegoslaaf Galic het veld in, in de plaats van Costcret. Galic kreeg meteen de bal in zijn be zit, combineerde even met Tacac, brak op links door en lepelde de bal en passant langs Junquerra; 23. Voor Real was toen alles verloren. De heftigste aanvalsstorm verander de in een nuchter besef dat de strijd om de Europacup voorbij was. De ou de glorie van Real was niet herleefd. Standard Luik had zich naast Feij enoord, Leeds United, Celtic Glasgow en andere Europese kampioenen in de volgende ronde gevoetbald. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Naast de kri tiek op het gedrag van .Wiel Coer- ver heeft Sparta ook op. en aan merkingen op het bestuur. Wat be treft de trainer werd rigoureus het mes erin gezet, maar ook aan het bestuur zal worden gedokterd. Dat bleek wel uit de verklaring, die Sparta gaf na het officieel buiten spel zetten van Coerver. Hierin stond onder meer: „In ver band met moeilijkheden tussen de heer Coerver en o.m. enige con tractspelers heeft het afgelopen weekeinde uitvoerig beraad plaats gehad tussen het bestuur van Spar ta en alle betrokkenen. Hierbij is gebleken dat onder de gegeven om standigheden van een vruchtbare samenwerking nauwelijks sprake zou kunnen zijn. Daarom te na over leg met de heer Coerver besloten hem voorlopig verlof te verlenen en hem van zijn trainings- en coa- chingtaken te ontheffen". Als opvolger werd de heer Pim Visser aangewezen. Als vaste bege leider zal gedurende de tijd dat Coerver „met verlof" is het stich tingsbestuurslid V.L. Borani funge ren. Hoe lang de interimperiode zal duren, kon Sparta niet zeggen: van enkele weken tot enkele maanden. De verklaring besloot als volgt: „Gebleken is dat de huidige be stuursvorm van het betaalde voet bal (management stichting) niet aan de gestelde - verwachtingen heeft beantwoord. Om die reden zal naar een andere vorm van leiding worden gezocht. Hiertoe zullen ui terlijk eind januari aan een buitenge wone algemene vergadering voorstel len worden gedaan". (Van onze sportredactie) AMSTERDAM De hoofdste delijke middenstand is gisteren uitgebreid met een „shoetique". Op zichzelf niet zo bijzonder, wa re het niet dat de eigenaar Johan Cruyff heet. Op onderstaande fo to Cruyffie gekiekt in zijn shoe tique. DE STEM VAN DONDERDAG 4 DECEMBER 1969 LONDEN (AP) De oud-wereld kampioen autorennen, John Surtees en zijn vrouw Patricia zullen bij ge rechtelijke uitspraak een bedrag aan schadevergoeding ontvangen van de filmmaatschappij MGM, om dat in de wereld van autoraces ge dacht werd dat de hoofdpersoon in de film „Grand Prix" Surtees moest voorstellen. Hierin blijkt het privé-leven van de hoofdpersoon Sarti, de oorzaak te zijn van een onenigheid van Sarti met Enzo Ferrari. Hierna verlaat Sarti de Ferrari-ploeg. „Dit - aspect van de film heeft ge leid tot een moeilijke situatie, daar de heer Surtees inderdaad onenig heid met Ferrari had en de ploeg in 1966 verliet. Het had echter niets te maken met zijn privé-leven" al dus de advocaat van Surtees. Een zegsman van MGM heeft ont kend dat Sarti een portret van Sur tees zou zijn, maar bood namens de filmmaatschappij zijn excuses aan Surtees en zijn vrouw aan. Een overeenkomst tussen MGM en Sur tees is bereikt. De film mag in de huidige vorm worden vertoond, maar MGM zal in het openbaar een verklaring over Sarti afleggen, en schadevergoeding aan de autorenner betalen.

de Stem | 1969 | | pagina 16