DODEN OP BEVEL VAN DE „SATAN" KAMER WIL PPR-ENQUETEVoorstel aannemen Scheurtje in regeringscoalitie Commentaar OPTIMISME OVERHEERST NA „DEN HAAG" Hoe vaak hoor Je niet - Royal Club Tonic zal wel veel duurder zijn dan gewone tonic Nieuwe arrestaties in Tate-moordzaak EERSTE LAS Onderzoek naar „kaping5* polderbusje B: „Staat moet natuurgebieden overdragen" i Geweigerd Europa IMini-national isme I 'edsdeel eisen, Stemmen Onder ede Noorden Overleg Amerikaans hof weigert verbod publikaties massamoord DE STEM VAN DONDERDAG 4 DECEMBER 1969 13 Dat is maandelijks derdduizend al snel en plezierig geleend: 't is tste en modernste or privé-leningen i Charles 1 hebben Manson, de 34-jarige sekteleider, die zijn volgelingen bevolen zou Sharon Tate en zes anderen te vermoorden. Van onze redactie buitenland) LOS ANGELES Veertien leden van een volgens de politie van Los Angeles „occulte hippie-sekte" be vinden zich sinds gisteren in arrest in verband met de moord op de film actrice Sharon Tate en zes anderen on augustus van dit jaar. De sekte leden, die zichzelf „slaven van de satan" noemen, zouden hun slacht offers hebben willen „bevrijden" van hun weelderige levenswandel. Als belangrijkste getuigen worden vijf vrouwen genoemd die al enige tijd in de gevangenis in Los Angeles zitten. De loslippigheid van één van hen, een 21-jarig meisje, zou de da ders noodlottig zijn geworden. Zij gaf haar medegevangenen nauwkeurige beschrijvingen van de moorden en vertelde o.m. hoe Sharon Tate haar moordenaars had gesmeekt haar en het kind dat zij' verwachtte te sparen. Onder de veertien gearresteerden bevindt zich Charles Manson, de lei der van de sekte die door zijn volge lingen „satan" of „Jezus" wordt ge noemd. Hij was in eerste instantie voor diefstal' aangehouden toen hij zich met zijn discipelen in de Doden- vallei bevond. Twee meisjes, die vroeger lid zijn geweest van Mansons sekte, verklaar den gisteren tegenover journalisten dat Manson zijn volgelingen onder een hypnotische dwang houdt. Hoe wel hij zelf niet bij de moorden aan wezig zou zijn geweest zou hij wel opdracht hebben gegeven om Sharon Tate en de andere slachtoffers te doden. De sekte, bestaande uit 28 mensen (voornamelijk vrouwen en kinderen), leefde de laatste tijd in communever- band op een boerderij in de Doden- vallei en voorzag door roof en dief stal in haar levensonderhoud. Vol gens ex-leden leefde de sekte, die ook wel „Mansons familie" wordt ge noemd, zeer rustig en was er geen sprake van seksuele uitspattingen, drankmisbruik en gebruik van ver dovende middelen. De enige wet in de commune was absolute en blinde gehoorzaamheid aan Manson. (ADVERTENTIE) Bartex is de fijn snelscheercrême d> ik ken. En nog-de vóördeligstè ook (ADVERTENTIE) Wastafel verstopt? Fifa'x 'lost op. Haal het even bij de drogist. 1 (Van onze parlementaire redactie) I DEN HAAG De ANWB vraagt zich in haar blad „Recreatievoorzie- Ininsen" af of de natuur- en recre- I atiegebieden bij de staat wel in juiste [handen zijn. Wellicht moet er naar gestreefd worden deze gebieden in beheer te geven bij doel-organisaties als natuurmonumenten, provinciale landschappen en recreatieschappen, aldus het blad. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er is onenigheid ontstaan tussen de rege ringspartijen in de Tweede Kamer over het onderzoek naar de manier waarop fusies tot stand komen. Aanvankelijk had de KVP-minister van Economische Zaken, De Block, een motie van KVP en ARP om een college voor fusie-onderzoek in te stellen „een waardevolle bijdrage." genoemd. Enige tijd geleden wees de Kamer een voorstel van de PPR af om een parlemen taire enquête naar ontstane fusies te houden. Gistermiddag echter kwam de mi nister op zijn woorden terug, toen de indieners van de motie, de KVP'er Nelissen en de ARP'er Goudzwaard, een verandering in hun motie hadden aangebracht onder druk van P.v.d.A. en PPR. Als de motie zou voorschrij ven dat het onderzoekscollege bij wet zou worden ingesteld, waren de twee oppositiepartijen bereid mee te stem men, en hun steun was nodig om de motie te doen aannemen, omdat de VVD ronduit tegen was en de CHU verdeeld gaat stemmen. De heer Goudzwaard zei dat hij de noodzaak tot wijziging van de motie niet direct zag, maar niettemin aan het verlangen van P.v.d.A. en PPR tegemoet wilde komen. De motie ver andert er niet wezenlijk onder, zo zei de heer Goudzwaard. ÏTet bestuur van het Havenschap -■•4 Vlissingen-Oost i.o. heeft een belangrijk bedrijf, dat zich -in Zee land wilde vestigen, een Canadese 'maatschappij, doorgestuurd. Dit feit verdient evenzeer uitge leide vermelding als wanneer het Ier was gegaan om een toegelaten vestiging. Nadat wetenschappelijk was aangetoond dat de fabriek [Schadelijke gevolgen voor de volks gezondheid zou kunnen hebben, heeft men zonder pardon „nee" verkocht. Voor een gewest dat zo verbeten zijn industrialisatie na- streeft, is dit een even ongewone als moedige stap geweest. Nog ongewoner en moediger wordt dit besluit als men weet dat hij de weigering van de asbestfa- b'iek het initiatief geheel ,bij het havenschap heeft gelegen. Van de sijde der publieke opinie is geen dmk van betekenis uitgeoefend, en evenmin is aan de vestigingsproce- ™re een kruistocht van verontruste deskundigen voorafgegaan. Het was dus geen herhaling van °5 Progil-affaire in Amsterdam een kwestie waarbij men ei9on verantwoordelijkheden heeft Sakend en heeft laten meespreken. e' industrialisatiebeleid Zeeland, Nrover de laatste tijd duidelijk W ehagen bestaat, heeft zich met "®sluit in sterke mate gerehabi- 'eerd. Zeeland mag geen indu- e'e vuilnisbak worden. Het gaat om de toekomst van bevolkingsgroepen die naar om vang te vergelijken zijn met de Ur- kers of de Texelaars, de Friezen of de Brabanders. De republieken Urk of Texel hebben even weinig le venskansen als het koninkrijk Fries land of het hertogdom Brabant. De Nederlandse sympathiseren- den met de minderheden uit de tro pische gebieden zouden hun be schermelingen een groter dienst be wijzen door ze met deze werkelijk heid te verzoenen dan hen te stij ven in een geloof dat slechts op een ontgoocheling kan uitlopen. jet resultaat van de Haagse Binnenhof is de iaat- I (s,e lijd geregeld de schouw- raa,s, wn een merkwaardig soort ["""'■demonstraties. Ook gisteren was dat weer het [!j -en groepje van hooguit eni- loV'enta"en mensen- stelde zich er het goedig toeziend oog van 1 on| agent qedwee achter de drang- |,l en °P- Ze hebben kleurige |J^en dij zich, waarin het rood- Iauw overheerst, een paar Ivo!0 j6^1"1 mef leuzen welke on- I j ran 'ik de autonomie of zelfs Ik- Pna^ankelijkheid ISezongen, |hun 1Hebbe ide folder ligt voor u klaar, aat 27, (01600) 4 87 5'- van een ge er wordt ook Een psalmachtige melo- verraadt dat de demonstranten "aspiratie meer in Holland be ]Dej 9ezocht dan in het overzee- Inati C'at z'i zicla voorstellen tot rat'a te smeden. im ,e" slechts medelijden en *°9en voelen voor deze men- I ren' IS ^arclnekkig illusies koeste- I bes' ,we"<e 'n 9een enkel opzicht liteit Woorc'en aar> de politieke rea- E.E.G.-Top conferentie is zo vaag en vrij blijvend, dat iedereen er naar eigen geaardheid conclusies uit kan trekken. Dat is dan ook ge beurd, hoewel er in de veelheid van reacties gisteren wel één op merkelijke tendens te bespeuren was. Namelijk deze: naarmate men langer had gewacht met het for muleren van zijn commentaar werd hef ook optimistischer. Na de dreigende debêcle van de maandagzitting, toen Pompidou zijn halsstarrige rede hield, kan het eind resultaat bemoedigend worden ge noemd. Maai dan ook niet meer. Pas op 1 juli 1970 het tijdstip waarop uiterlijk met de onderhan delingen tussen de E.E.G. en Enge land moet zijn begonnen zal men meer definitief kunnen zeggen of „Den Haag" een positief-beslissend resultaat heeft opgeleverd. De for mule waarop Frankrijk enerzijds en de overige Vijf anderzijds elkaar dinsdag tenslotte in Den Haag kon den vinden, laat te veel ruimte over voor vertragtngsacties. temeer nog daar de afspraak uiterlijk volgend jaar 1 juli met de Engelsen te gaan praten slechts mondeling is. Frankrijk, dat weliswaar zijn veto tegen Engeland heeft ingetrokken bleef even. onvermurwbaar bij het vooropstellen van de eigen natio nale belangen, vooral met betrek king tot de landbouwproblematiek. Het is vooral aan het krachtige en imponerende optreden van de Westduitse bondskanselier Brandt te danken geweest dat Pompidou zijn houding versoepelde. Frankrijk kan zich blijkbaar geen hooghartig iso lement a la De Gaulle veroorloven. Een West-Duitsland dat consequent en met kracht vasthoudt aan zijn keuze, schijnt de Europese speel ruimte, waarvan Frankrijk veel te lang te veel neeft gehad, aanmer kelijk te beperken. Misschien blijkt juist dét over een half jaar het lichtpunt van nen Haag '69 te zijn. Minister De Block dacht er echte anders over. Als in de motie wordt opgenomen dat het onderzoekscollege bij wet moet worden ingesteld, wii hij eerst de rest van de regering raad plegen voor hij zijn mening geeft. Hij vroeg de motie uit te stellen. Daarop deelde de AR-fractieleider Biesheuvel mee dat hij toch graag direct een uitspraak van de Kamer wilde, en hoogstens één dag uitstel wilde toestaan om de minister rugge spraak te laten voeren. De oppositie sprong de heer Biesheuvel b'ij. waar na werd besloten vanmiddag te stem men. Ondertussen ontstond enige beroe ring in de KVP-gelederen. De heer Nelissen en zijn fractieleider Schmel- zer leken niet erg gelukkig met de snelle toegeeflijkheid van de heer Goudzwaard aan de opposiite. De ge wijzigde motie komt namelijk inhou delijk sterk overeen met het voorstel van de heer Aarden enige tijd gele den om een parlementaire enquête naar fusies in te stellen, welk voor stel toen door de Kamer is afgewezen. De VVD had al eerder duidelijk laten weten dat zij er niets voor voelde een dergelijk verkapt voorstel-Aarden te steunen. In het college van onderzoek dat de motie voorstelt, zouden enerzijds ver trouwensmannen uit het bedrijfsle ven en anderzijds vertegenwoordigers van het algemeen belang, bijvoor beeld Kamerleden, moeten zitten. Het college zou zowel fusies die al zijn ontstaan moeten onderzoeken, als fu sies die nog in wording zijn. Het col lege zou in het openbaar gedagvaar- den moeten kunnen horen, en zo no dig iemand moeten kunnen verplich ten te verschijnen en onder ede te spreken. Het college zou moeten onderzoe ken hoe en waarop bedrijven tot sa mengaan kwamen of komen, en wat de gevolgen van fusies zijn voor werkgelegenheid, produktiviteit en economische machtsvorming. Indien gewenst zou het college zijn bevin dingen moeten publiceren. 9 De „Acadia Forest" het eerste LASH-schip ter wereld is gistermorgen in de Rotterdamse Waalhaven begonnen met het overboord zetten van lich ters. Met steun van alle grote partijen nam de Kamer een motie van de P.v. d.A. aan, waarin minister De Block gevraagd wordt voor verhoogde aan dacht voor oostelijk-Groningen. In de strokartonindustrie, die in herstruc turering is, zullen de komende jaren veel werknemers moeten afvloeien. De motie vraagt de minister om een plan tot herstructurering van dit ge bied op te stellen. Zonder hoofdelijke stemming be sloot de Kamer vervolgens de inves teringspremie voor het noorden van het land en Helmond te handhaven op 15 pet., en de scheepsbouw zonodig meer subsidie toe te kennen. Minis ter De Block had reeds, teneinde te gemoet te komen aan de Kamer die in totaal 16 moties tegen zijn begro ting indiende, te kennen gegeven geen grote bezwaren tegen deze twee mo ties te maken. Zonder steun van de linkse oppo sitie namen de regeringspartijen ten slotte een motie aan, waarin wordt aangedrongen op een vrijer prijsbe leid voor de bakkers en een grotere verhoging van de broodprijs dan de onlangs toegestane één cent. DE VOORMALIGE helper van Eich- mamn, oud-SS'er Frainz Novak (56), die sinds dinsdag voor de derde maal terecht staat voor een rechtbank in Wenen om 'zich te verantwoorden voor de deportatie van honderddui zenden Hongaarse joden naar het vernietigingskamp Auschwitz, heeft gisteren deze beschuldigingen van de hand gewezen met de verklaring dat hij destijds een ondergeschikte posi tie bekleedde en geen bevel voor de ze deportaties had gegeven. (ADVERTENTIE) Die regenjas kan ik zelf wel waterdicht maken. Met Harmisol van mijn drogist. (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG/BONN/PARIJS/LONDEN De Haagse EEG-top- conferentie is in Europa beter ontvangen dan dinsdagavond kort na het uitbrengen van het slotcommuniqué werd verwacht. Er werd veelal gesproken van een succes, maar minstens van een basis voor nauwere samenwerking binnen de EEG. Ook de kansen van Engeland tot toetreding tot de zes zijn volgens velen sterk ge stegen. „Ik geloof", zo zei de Engelse mi nister van buitenlandse zaken Mi chael Stewart, „dat de resultaten van de topconferentie bemoedigend zijn." Stewart sprak over „de substantiële verandering van de Franse houding sedert het aan de macht komen van president Pompidou" en zei: ,.Het is duidelijk dat de onderhandelingen over onze toetreding niet later dan half volgend jaar kunnen beginnen". Bondskanselier Willy Brandt, die in Den Haag steeds heeft aangedron gen op „resultaten", lichtte gisteren het Westduitse parlement in. Hij ver tolkte de mening van vele andere zegslieden: „Europa heeft nu weer een grote toekomst". Hij prees de Franse president Pompidou: „Zonder zijn moedige houding waren wij ge strand". Volgens de Westduitse mi nister van buitenlandse zaken Scheel is de juiste toepassing van het Duit- se-Franse vriendschapsverdrag beslis send geweest voor het suces van Den Haag. Dit verdrag had de basis ge legd voor overeenstemming op oe- langrijke punten". Van grote beteke nis achtte de minister het ook, „dat een beslissende stap naar politieke samenwerking is gezet". In Frankrijk is men vooral tevreden over de wijze waarop president Pom pidou de topconferentie „gered" heeft. .President Pompidou heeft de vruch ten mogen plukken van zijn initiatief om deze topconferensie bijeen te roe oen", zei minister van buitenlandse zaken Schuman. Een van de kranten schreef: „Het is een mooie dag voor Europa dank zij Frankrijk". „De Europese horizon werd weer helder en de verlamming is afgeschud", zijn enkele „kreten". De Franse minister van financiën Valery Giscard d'Estaing en zijn Brit se ambtgenoot Roy Jenkins zullen vandaag overleg plegen over de fi nanciële consequenties van Enge lands eventuele toetreding tot de EEG. Verwacht wordt dat ook ge sproken zal worden over de bijzonde re trekkingsrechten op het Internat! onaie Monetaire Fonds, die volgend jaar worden ingevoerd. Uit de resultaten van een gisteren gepubliceerd opinie-onderzoek blijkt, dat de Britten niet zo verlangend zijn om zich bij de EEG-familie te voegen als hun politici doen vermoeden. De opiniepeiling laat zien, dat slechts 36 procent het eens is met het stre ven van de Britse regering naar het lidmaatschap van de gemeenschappe lijke markt. De tegenstanders zijn ruim in de meerderheid met 45 pro cent. Negentien procent van de Brit ten heeft zich nog geen mening kun nen vormen. Voor de tegenstanders vormt de verwachting dat bij toetre ding vele prijzen omhoog gaan het voornaamste argument Juist, Europeanen. Zitten we met een EEG met min of meer een ge zicht. Althans de regeringsleiders van enkele EEG-landen hebben dat ge zicht een beetje gered. Pompidou hield zo heet dat het been net niet helemaal stijf en de uitleg van een communiqué moest dit pamflet eigenlijk wel redden, want er stond niets duidelijks in. En dat is om met Luns te spre ken een vE.E.G. teken. Maar goed, dat is kllemaal van minder belang zullen ze daar in Den Haag gedacht hebben. Het was weer eens gezel lig om bij elkaar te komen. Pom bij Piet en Wil bij Jo. Mijn hamel, wat wil je nog meer? (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON Een Amerikaans militair hof van beroep heeft gewei gerd de nieuwsmedia te verbieden verdere beschrijvingen van het bloed bad in Song My te geven vóór de be rechting van luitenant Caliey. Zo wel de openbare aanklager als Cal- ley's advocaat hadden gevraagd om een verbod van publikatie die nade lig voor de verdachte zouden kunnen zijn voor een eerlijk proces. Kapitein Ernest Medina, de com mandant van de compagnie waarvan enkele onderdelen jje slachting zou den hebben uitgevoerd, is volgens zijn raadsman, mr. F. Lee Baily, on schuldig. Volgens de advocaat heeft Medina „geen bevel gekregen of ge geven om wie dan oo,k af te maken". Een oud-soldaat. Vernardo Simp son, heeft onlangs verklaard dat Me dina wel degelijk schuldig is aan de massamoord. Voor de aanval zou hij tegen de betrokken militairen gezegd hebben „dat er niets overeind mocht blijven staan, dorpelingen, vrouwen, kinderen, varkens, kippen, de hele bliksemse boel". Het Amerikaanse huis van afge vaardigden heeft dinsdagavond laat met 333 tegen 55 stemmen een reso lutie aangenomen, waarin steun wordt gegeven aan de Vietnampoli-1 tieik van president Nixon en aan diens pogingen om door onderhande lingen een einde aan de oorlog te maken. In Noord-Vietnam is door onge woon zware moesson-stormen de winterrijstoogst voor een groot deel verwoest. Volgens de massamedia in Hanoi is er sprake van een „gespan nen voedselsitutaie. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In overleg met de officier van justitie stelt de Haagse politie momenteel een onderzoek in naar de handelwijze van twee recher cheurs en een hoofdagent die nagela ten zouden hebben hun arrestant grondig te fouilleren. De verdachte een 26-jarige Duit ser kon dinsdagmorgen met suc ces een politiewagen „kapen" waar in hij naar Amsterdam werd overge bracht omdat hij een pistool op zak had. Een verenigd Europa! De EEG heeft het gezicht van een oude bokser. Murw gebeukt en plat geslagen, kortom zonder enige vorm! Daar moest die man uit Koe la Loempoer (Maleisië) ook aan den ken. Kort geleden liep hij langs een kokospalm, toen een afgerichte aap die gebruikt wordt om deze ko lossale noten te plukken op .'s mans schouders sprong en als een waanzinnige aan zijn hoofd begon te rukken en trekken. De aap zag het hoofd aan voor een kokosnoot. De man hield er een pijnlijke nek aan over. Middelburgse rechtens: moord en brand schreeuwen! (ADVERTENTIE) Misschien is dit een aardig Sinter klaascadeau, beste mensen. Een soort souvenir dat de beeldende kunste naars, zoals bekend verenigd in de militante BBK, hebben gemaakt. Het is te zien in Alkmaar, waar een ten toonstelling is. De kunstenaars heb ben hiermee minister Klompé willen uitbeelden, resp. eren. De buste is uitgevoerd in gips. „Soldaat doe die deux dicht". „Maar sergeant, die deur is dicht". „Sol daat doe potvexdrie die deur toch dicht als ik het zag!" „Ja sergeant", (gehoord). Verlanglijstje PSP/pacifist. Geen PAK-jes, Een ontwapenend antwoord op on ze vragen, Dienstweigeraar, Vredespaleis (nog een), Fopspeen in plaats van een klap perpistool, Geen bomvolle zalen, Een heel heilig huisje om tegen aan te trappen, Geen kogels door de kerk. Een goedheilig man is een man die goed is en ook nog heilig. MERIJN. Begrijpelijk. Royal Club Tonic is ook zo goed. En toch is de prijs maar 75 cent voor een grote fles.

de Stem | 1969 | | pagina 13