[Werkgroep voert pleidooi voor een pier in Vlissingen IGOETHEM quiz Droevig lot voor aparte lijsten loofden Kruidendokter krijgt f 10.000 boete Eindhovense kantonrechter: „We moeten hem treffen in zijn vermogen Markten papier voor uw pen O-IDEEëN Rapport over ontwikkelingsmogelijkheden Sociale werkplaats öostburg houdt open dag Prestaties op het groene laken in Oostburg Schieting in Zuiddorpe van de Zwaluw rders ton. Visclub opgericht in 's-Heerenhoek Sinterklaasfeest voor KVO 's-Heerenhoek ilLMAKERIJ Nederlander rs X I Ontmoetings centrum Sint-Nicolaas in Hoofdplaat Wesfkapelie Vijftig dames en heren ,op de buks' in Nisse ANALYSE KVP-CENTRALE IN NIEUW-BORSELE Vermogen Sfeertje" Mansholt St.-Ni'cola as-„f eest" KapelSe 7 DE STEM VAN WOENSDAG 3 DECEMBER 1969 7 te geven i grote klasse Jhroom - doublé - zilver of pd i blijvende waarde i blijvende charme Lemak rond in onze zaak 50-3284 TERNEUZEN INT TEL. 01140-2838 In en zeildoek en plastic-nylon- lluifels op maat en in divers» .eschermdoek, markiezendoek, l;-nylondoek, ligstoelloperdoek, I de tentfournituren. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Een werkgroep van zeven personen, bijge staan door drie adviseurs, heeft zojuist een rapport voltooid, 1 over de ontwikkelingsmogelijkheden van Vlissingen als re creatie. en toeristenplaats. Gistermiddag schreed de werk groep, met het in zachtgroen uitgevoerde rapport onder de arm. bet Vlissingse stadhuis binnen om zijn werkstuk aan het gemeentebestuur aan te bieden. Eén der tot de verbeelding I sprekende suggesties van de werkgroep luidt„Het zou een grote aanwinst voor de kustrecreatie zijn, indien er te Vlis- gingen weer een pier zon komen. Deze biedt, behalve gelegen heid tot wandelen, ook de mogelijkheid voor vestiging van at- 1 ïractieve elementen." Daarnaast beveelt de werkgroep de i bouw van een groot ontmoetingscentrum aan. De werkgroep, waarin plaatselijke overheid, belangengroepen en des kundigen elkaar ontmoetten onder voorzitterschap van wethouder I. _Fi- lius, beschouwt Vlissingen als één der grote troefkaarten van Zeeland vakantieland. Het aantal toeristische overnachtingen (thans 150.000 per jaar) kan aldus leert een toe komstprognose uitgroeien tot 400.000 per jaar in 1980. Dit komt neer op een aantal slaapplaatsen van 6.700 (thans 3.200), waarbij aan een verdrievoudiging van het aantal slaapplaatsen op campings is ge dacht. Het „toeristenbed" in Vlissin gen is thans overwegend het zachte hotel- of pensionbed, terwijl het luchtbed-met-slaapzak in Vlissingen nog betrekkelijk bescheiden is ver tegenwoordigd. (Op 3.200 slaapplaat sen slechts 600 op campings). Bij de te verwachten groei, waar voor sterke stimulansen en voortdu rende inspiratie van het particulier initiatief nodig zullen zijn, gaat de aandacht toch wel sterk uit naar de hotel- en appartementenbouw. Bij de reconstructie van de boulevard- Bankert ontstaan hier goede ruimte lijke mogelijkheden. mm De rapporteurs van de werkgroep l verwachten een forse groei van het 1 Nederlandse toerisme. In 1966 ging 1 maar liefst 41 procent van ons j volk niet op zomervakantie. Het aan deel van het buitenland zal ook toe nemen, waarbij het vooral de West duitsers en de Belgen, gevolgd door Fransen en Engelsen zijn, die door Vlissingen als vakantieplaats worden aangetrokken. De werkgroep ziet de oudere jeugd, de alleen-reizenden en de echtparen zonder kinderen als de op Vlissingen aangewezen groep geïnte resseerden. Dat volgt uit het stede lijke karakter van Vlissingen met zijn vermaaksaangelegenheden en dat van de agglomeratie West-Wal- cheren (Middelburg en Veere), maar ook uit het feit dat Vlissingen met zijn typische, lange boulevards spe ciaal tot een beschouwend soort van recreatie uitnodigt. Van deze factor wil de werkgroep het sterke punt de „promotion" maken. Vlissingen ttioet zichzelf niet opdringen als „mondaine" badplaats, vindt de werk groep. Men moet het in de brede middengroepen zoeken. 1 Het recreatieplan „Westduin" (95 hectare groot) komt in het rapport van de werkgroep ter sprake als een oord waarvoor men moet streven naar hoogwaardige, maar niet te lu xueuze accommodatie. Verder worden er tal van sugges ties gedaan, behalve het met klem naar voren gebrachte idee voor een pier. Zo is daar een warm woordje voor een wandelpad aan de zeezijde van de boulevards. Het strand voor de boulevard Evertsen, dat als ge volg van de deltawerken als vergroot badstrand ter beschikking komt, zou enkele permanente opstallen kunnen krijgen, waaronder een badbedrijf. Ook aan de kwaliteit van de binnen stad met een goed voorzien en geva rieerd winkelapparaat, wordt gedacht evenals aan de mogelijkheid om de stedelijke voorzieningen (overdekt zwembad en sporthal) door de toe risten te laten benutten. Bijzondere suggesties betreffen de stichting van een ontmoetingscentrum aanleg van een jachthaven, bowling, ponymanege e.d. Het ontmoetingscentrum (geschat te kosten 2,5 miljoen, waarvan f 1 miljoen aan het rijk kan worden ge vraagd) is vooral gedacht als een gelegenheid waar bevolking en toe risten elkaar kunnen ontmoeten. Als vestigingsplaats wijst men het gebied Spuiboezem en omgeving aan. Het centrum kan vele doeleinden dienen. Er moeten concerten en toneeluit voeringen kunnen worden gegeven, maar men wil er ook de kleine re creatie in onderbrengen. Als commer ciële mogelijkheden noemt men: beurzen, autoshows en dergelijke. Maar ook als congresgebouw kan het centrum goede diensten bewijzen. Naast de pier (kosten f 3.2 miljoen) is het idee voor het ontmoetingscen trum het meest geprononceerd door de werkgroep verdedigd. De conclusie van de werkgroep luidt: Vlissingen biedt grote kansen voor toeristische groei, mits deze kan sen worden aangegrepen. Dat men dit stellig van plan is, bleek uit de positieve waardering van het Vlis singse gemeentebestuur voor de stu die. Overigens is de werkgroep door b. en w. ingesteld, waardoor men bij voorbaat al wist dat de tafel gedekt zou zijn. (Van onze correspondente) HOOFDPLAAT Voorafgegaan door de muziekvereniging Oefening baart kunst heeft Sint Nicolaas zijn feestelijke intocht in Hoofdplaat ge houden. Op de trappen van het ge meentehuis waren de wethouders Termote en Blaakman en secretaris Wijffels ter begroeting aanwezig. De heer Termote die de sint en zijn pie ten toespraak, deelde mee dat de verlichting op het sportveld en in het kleedgebouw tot volle tevreden heid was aangelegd. Met de verbouwing van de voor malige christelijke school tot gymna stieklokaal zal spoedig worden be gonnen. Daarna maakte Sint Nicolaas een rondrit door de straten, trakteer de kinderen op lekkernijen en vergat ook de bejaarden en zieken niet. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG In tegenstelling met het bericht van gisteren, zal de nieuwe sociale werkplaats in Oost burg te bezichtigen zijn op 13 de cember van 14.00 tot 17.00 uur. (Van onze correspondent) OOSTBURG In hotel De Windt hebben de volgende duo's prijzen ge haald vooi hun prestaties op het groene laken: 1 Iz Verhage - A. Aalbregtse, 2. A Versprille - H. Lobbezoo, 3. C. Moerman - J. de Fouw, 4. J. v. Overbeke - Iz. Verschage 5. Ed. Hinneman - T. de Windt, 6. A. v. d. Gazelle - H. Boerjan, 7. U. de Windt - R. v. Veen, 8 Th. Wage - B. de Roy, 9. L. de Sutter - J. Kareis. Aan de schieting bij M. de Cock namen 48 schutters deel. Uitslag was: le hoofdvogel A. Goethals Westdorpe; 2e hoogvogel J. Roe- landt, Zuiddorpe; le zijvogel P. v. Esbroek, Sluiskil; 2e zijvogel R. v. Brussel, Zaflaeke; le kal. W- de Munck, Zuiddorpe; 2e kal. P. v. Es- broek Sluiskil. De kampioenschappen van de postduivenhoudersvereniging „De Zwaluw" te Westkapelle, zoals deze seizoen werden vervlogen, zijn als volgt verdeeld: Vitesse hok: 1. K. Minderhoud 2182 punten; 2. W. Min- derhoud 2115; 3. J. Toutenhoofd 1881. Vitesse aangewezen: 1. J. Tou tenhoofd 876; 2. K. Minderhoud 749; 3. W. Minderhoud 731. Duifkampioen vitesse K. Minderhoud met H 67- 1427569. Midfond hok: 1- A. Lieven- se 1826; 2. K. Minderhoud 1753; 3, W. Westerbeke 1345. Midfond aan gewezen: 1. A. Lievense 868; 2. K. Minderhoud 831; 3. J. Toutenhoofd 646. Duifkampioen midfond: K. Min derhoud met H 67-1427569. Fond hok: 1. J. Roelse 1385; 2. J- Touten hoofd 1340; 3. A. Lievense 1245. Fond aangewezen: 1. J. Houmes 843; 2. J. Toutenhoofd 700; 3. J, Brasser 693. Duifkampioen fond: J. Houmes met H 67-2044711. Jonge duiven hok: 1. A. Lievense 2887; 2. P- Slabber 2774; 3. W. Minderhoud 2759. Jonge duiven aangewezen; 1. A. Lievense 1028; 2. P. v. Rooyen 883; 3. J. Toutenhoofd 845. Duif kampioen jonge duiven: P. v. Rooy en met H 69-138802. Generaal-kam- pioen hok: 1. A. Lievense 7458; 2 J. Toutenhoofd 7079; 3. W. Minder houd 6414- Generaal aangewezen 1. J. Toutenhoofd 3067; 2. A. Lieven se 2999; 3. K. Minderhoud 2281. Duifkampioen generaal K. Minder houd met H 67-1427569. Jeugdkam pioen hok: J. Westerbeke. Jeugd kampioen aangewezen: W. Brouwer. Navluchten hok: 1. J. Toutenhoofd 1948: 2. W. Westerbeke 1575; 3. P Hengst 1300. Navluchten aangewe zen: 1. L. Heyt 708; 2. J. Touten hoofd 694; 3. W. Westerbeke 639. Duifkampioen navluchten: J. Tou tenhoofd met H 67-477940. (Van een onzer verslaogevers) NISSE In Nisse is in het afge lopen weekeinde een wedstrijd lucht- buksschieten gehouden, waaraan vijftig personen, zowel dames als he ren, deelnamen. De uitslagen luiden als volgt: Heren (korte afstand): 1 D. de Kraker (Kapelle), 2 K. Onderdijk ('s-Gravenpolder), 3 P. de Baar (Ovezande), 4 J. Koens (Heinkens- zand), 5 H. Overbeke (Hoedekens- kerke). Dames (korte afstand): 1 mej. J. Rentmeester, 2 mej. B. Onderdijk ('s-Gravenpolder) Heren (lange afstand): 1 S. de Ginter (Nisse), 2 J. Koens (Hein- kenszand), 3 K. Onderdijk 's-Gra venpolder), 4 C. Rentmeester (Ove zande), 5 J. Rentmeester (Ovezan de). Alvorens de derde vraag van de Stem-quiz aan u voor te loggen moe ten we het nog even hebben over de vraag van gisteren, de tweede. Die ginig over d-e „vitale" maten van me juffrouw Streier. Daar zit een fout in. Niet in die maten van miss Strei er natuurlijk, maar in de drie ant woorden, waar u een keuze uit moet doen. Het is wel onze bedoeling het u nu en dan bij deze keuze een beet je moeilijk te maken, maar niet om verwarring te stichten door geen enkel goed antwoord te vermelden. Hierbij dus de drie antwoorden op nieuw. Met de garantie, dat het goe de er ditmaal werkelijk tussen zit. 1 87 - 59 - 87 2 90 - 57 - 90 3 91-57-91 En nu de derde vraag. Die ligt op het politieke vlak. Er wordt op het ogenblik na lange voorbereiding in Den Haag druk geconfereerd over de E.E.G., waar de eenwording van Europa zo nauw mee samen hangt. Alie partners hebben hun belang rijkste mannen gestuurd. Tijdens de voorbereiding van deze conferentie is gaandeweg het optimisme gegroeid, dat de vastgelopen E.E.G.-waget: weer op gang zou komen. Maar reeds na de eerste dag meldde De Stem „Optimisme in Den Haag verdwe nen. Een van de partners hield hei been stijf." En dat ondanks de vrien delijk toegestoken hand. Die ziet u hier afgebeeld. Weet u van wie die hand is 1 Pompidou (Frankrijk) 2 Brandt (Duitsland) 3 Rumor (Italië) (Van een onzer verslaggevers) HEINKENSZAND De KVP- centrale in de nieuwe gemeente Borsele heeft de uitslagen van de donderdag j.l. gehouden raads verkiezingen, diepgaand geana lyseerd. De heer C. Verdonk, die na enkele tientallen jaren in de KVP-fractie van de voormali ge gemeente 's-Heer Arendsker- ke te hebben gezeten nu in de nieuwe, vijf man tellende fractie van de KVP in Nieuw-Borsele zitting gaat nemen, legde ons het resultaat van de analyse voor. „Wij hadden in de nieuwe gemeen te in het gunstigste geval op zes KVP- raadszatels kunnen rekenen. Dat het er tenslotte vijf zijn geworden, ls toe te schrijven aan het mechanis me van de reststemmen, dat voor de ene partij soms gunstiger kan uitval len dan voor de andere De vijf ze tels die wij hebben verkregen wor den - en dat achten wij een belang rijk punt - ten volle gedekt door de overeenkomstige aantallen kiezers". Op onze vraag hoe de uitkomst ge weest zou zijn, indien de katholieke werknemers in Nieuw-Borsele zich niet verdeeld hadden opgesteld, doch zich zouden hebben aangesloten bij de KVP-lijst, zei de heer Verdonk: Wij vinden dit een bijna tragische zaak. De groepen die apart opereer den hoewel aansluiting bij de KVP- lijst hun bepaald niet zou zijn belet, hebben geen zetel kunnen behalen Als zij hadden samengewerkt dan zouden zij het in elk geval tot één zetei hebben gebracht. Indien zij had- Jen besloten tot toetreding tot de lijst die oinder naam „KVP" is uit gebracht, dan zou de werkmemers- groepermg zelfs hebben kunnen re kenen op twee zetels in de raad. Nu hebben ze helemaal niets, hetgeen evenwel niet wil zeggen dat hun spe cifieke belangen niet door ons zullen worden behartigd. De lijsttrekker, de heer De Kooning, kan zelfs als hun bijzondere pleitbezorger wor- 'r W'. sn kunt ;gelknop Ixact type nog zachter 59 ebben, jam. liefhebben. Remington Special 100. Dubbele tondeuse, f 55,-. Met inruil van uw oude scheerapparaat f 45,—. (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN Met tiendui zend gulden boete en de toezeg ging van de officier van justitie "at het Openbaar Ministerie hem zal blijven vervolgen, totdat hij 2Ijn praktijken er aan zal hebben Ingeven, kon kruidenspecialist Willem van de Moosdijk (43) uit Lasteren gisteren het kantonge recht in Eindhoven verlaten, sMorgens vroeg waren rijkspo litiemannen hem van huis komen balen, omdat de kantonrechter dagen geleden voorgeleiding van Van de Moosdijk had gevor derd. In de bomvolle zaal van het kantongerecht maakten politie mannen als gold het een pro- ces van de eerste criminele orde na afloop een dubbele haag, waar tussendoor de „kruidendok ter ongehinderd de zaal kon uit lopen. Achter hem ging de' deur onmiddellijk dicht. Minutenlang verhinderden posterende politie mannen het publiek naar buiten te gaan. Van de Moosdijk heeft er weer een vonnis wegens het „buiten noodzaak uitoefenen van de geneeskunst" bij. De uitspraak van de kantonrechter, mr. A. Roeffen, week nogal af van de eis van de officier van justitie, mr. G. Hulleman. De officier had tegen Van de Moosdijk zes weken hechtenis geëist. „Het feit leent zich absoluut niet voor een geldboete", aldus mr. Hulleman. Hij schilderde Van de Moosdijk als „een meedogenloze koop man, die op afschuwelijke wijze geld uit de zak klopt van arme zieke stak kers" In de strafmaat wilde de offi cier ook rekening houden met de „verontwaardiging en onrust bij het publiek". „Een groot aantal mensen is ontdaan." aldus mr. Hulleman. „Het is werkelijk verbijsterend, zo. veel klachten ik in mijn bezit heb. Honderden, misschien duizenden brie ven tegen Van de Moosdijk. Brieven van mensen, die zich bedrogen voelen en die hun geld terug willen hebben. De zaak van vandaag staat voor vele, vele andere. Er zullen stellig nog meer dagvaardingen komen", aldus de officier van justitie. De kantonrechter die zowel van de officier als van de raadsman te rechtwijzingen te incasseren kreeg over de wijze, waarop hij de zaak leidde overwoog bij zijn vonnis, dat Van de Moosdijk met hechtenis wel niet te bewegen zou zijn er mee op te houden. „We moeten verdachte niet treffen in zijn vrijheid, maar in zijn vermogen," vond hij. De officier van justitie ging in zijn „actie" tegen Van de Moosdijk, die hij gisteren kennelijk officieel inluid de, zelfs zover, dat hij over de hoof den van kantonrechter en verdachte heen de vele persmensen meedeelde dat hij de handelwijze van de „krui denspecialist" wilde kwalificeren als „afzetten". „Degenen die zich bena deeld voelen hoeven het initiatief van het Openbaar Ministerie niet af te wachten. Men kan ook zelf aangifte doen bij de procureur-generaal bij het gerechtshof in Den Bosch. Civiele procedures zijn in de meeste van deze gevallen weinig lonend", zo lichtte mr. Hulleman voor. Van de Moosdijk stond gisteren op aangifte van een familie in Arnhem terecht. Meer dan een jaar geleden had hij de heer Lucas Visser „bestre ken". Deze man was invalide. Van de Moosdijk schreef hem ook kruiden voor. Volgens de getuigende moeder Visser was hij kort na het eerste kruidengebruik misselijk en duizelig geworden. De man is gevallen, brak een been, moest worden opgenomen in een ziekenhuis en overleed korte tijd later. De kantonrechter achtte een ver band tussen de kruiden en de dood van de man niet bewezen. Wèl bewe zen vond hij de onrechtmatige uit oefening van de geneeskunst, mid dels het bestrijken van een hand. „Pianospelen", zoals het in de klaag brieven aan de officier vaak is ge noemd. Kantonrechter: „U hebt aan die man gezeten, maar u bent geen dokter 7" Van de Moosdijk: „Ik ben geen dok ter." K.: „Bent u zo met die man omgesprongen, als getuigen hebben gezegd?" V. d. M.: „Ja, dat weet ik niet meer. Er komen zoveel mensen bij me". K.: „Jammer genoeg wel, ja", v. d. M.: „Het is toch een nor maal Nederlands gebruik om iemand een hand te geven En ter geruststel ling heb ik hem ook een tikje tegen het hoofd gegeven". Mevrouw Visser getuigde: „Mijn zoon was al 14 jaar invalide, we had den al zoveel geprobeerd. Ik ver trouwde de kruidendokter helemaal. Hij zei; Jongen, voordat jouw ouders er niet meer zijn, kun jij lopen. Nou ik was gauw jarig en dat zou het mooiste cadeau voor me zijn geweest. Maar mijn zoon kwam in het zieken huis terecht en nu heb ik hem niet meer. Meneer Van de Moosdijk stond samen met mgr. Bekkers op een foto. „dat is een goede vriend van me geweest", zei hij, Zo'n man moest ik toch wel vertrouwen?" „Is dit een opgeblazen zaak, een hetze, een onbelangrijk dingetje Absoluut niet waaraldus mr. Hul leman. „De laatste tijd treft Van de Moosdijk vooral Belgen. Daar is het nog niet zo doorgedrongen. In Ne derland begint men hem te leren ken nen. Tientallen keren heeft hij 32.000 frank (meer dan 2.000,gevraagd voor kruiden („goudkuur", „diamant- kuur")^ Sommigen besloten er zelfs een lening voor te sluiten. De wereld wil bedrogen zijn," aldus de officier van justitie. „De zaak wordt ln een bepaald sfeertje getrokken. Bepaalde groepen willen de ondergang van mijn cliënt", aldus stelde mr. N. van Bakel, de raadsman van Van de Moosdijk. „Het 's Moeilijk geen spoken te zien en moeilijk om te pleiten tegen menin gen die al vooraf zijn gevormd. Deze tenlastelegging is als mosterd na de maaltijd. Deze zaak heeft zich al meer dan een jaar geleden afgespeeld, vóórdat Van de Moosdijk via tv en pers in een ongunstige belangstelling kwam te staan". Mr. Hulleman repliceerde vinnig; „Hij is doorgegaan. Hij vindt steeds andere wegen, maar hij moet weten dat het verkopen van kruiden alleen dus zonder het geven van adviezen daarbij al verboden en strafbaar is. Het publiek kan daar rekening mee houden." den beschouwd", aldus de heer Ver donk. „De verkiezingsuitslagen in Nieuw- Borsele hebben", zo meent de heer Verdonk. „de vraag doen opkomen of vertegenwoordiging naar sociale groepering de kiezer nog wel vol doende zegt. Er werden op twee kan didaten voor de nieuwe raad voor keurstemmen uitgebracht. De kie zers toonden een duidelijke voorkeur voor een vertegenwoordiger van hun eigen dorp in de nieuwe raad, waar bij. de vraag welke sociale groepe ring de betrokkene vertenwoordigde, kennelijk pas op de tweede plaats kwam". (Wij hebben vorige week, in een redactioneel commentaar gesteld, dat de KVP in Nieuw-Borsele in het gunstigste geval acht zetels had kun nen behalen. Bij die prognose gingen wij uiteraard uit van de hechte een heid onder de katholieke kiezers en van een vergelijking op basis van de uitslagen in 1966, die - zoals wij toen reeds zeiden - moeilijk gemaakt kon worden. De analyse der KVP- centrale in de nieuwe gemeente: zes, respectievelijk zeven zetels, lijkt ons een zinvolle correctie -Red.) GOES, 2 dec. Granen, zaden en peulvruchten: tarwe, basis 17 pet. 32 35,25, haver, basis 15 pet. 24 27.25, brouwgerst, basis 17 pet. 27 32, erwten (kleine groene) 3556, schokkers 4056, kapucijners 40 57,50, bruine bonen 7098, ailes boe- renschoon, af boerderij, per 100 kg. Aardappelen: Bintje nul mm en opw. binnenlandse kwaliteitseisen 1920, per 100 kg af boerderij op auto ge leverd. Sorteerkosten voor rekening koper. Voederaardappelen 36.50 per 100 kg. Vlas: goede partijen wer den verkocht voor 1925 cent, op auto geleverd. Partijen van gewone kwaliteit werden verkocht voor 16 19 cent op auto geleverd. Uien: on- afgestaart op auto geleverd 2832 cent per kg. Stro: tarwestro 70 72,50, gerstestro 7582,50, haverstro 5560, erwtenstro 90100, alles per 1000 kg. Voor alle noteringen geldt op auto geleverd. Eieren. De eier- prijs bedraagt 2.08—2.16y2 per kg, afhankelijk van het af te leveren kwantum. Alles exclusief B.T.W. GOES, 2 dec. Goudrenet I 85- 95 26—38, 75-85 28—42, 65-75 22—26, d 10.25—15, II 85-95 3441, 75-85 27 —34, 65-75 18—24, grof 15—19, fijn 10.2515, Rode Goudrenet I 75-85 37, 65-75 25, II 95-op 35, 85-95 30—40, 75- 85 37—40, 65-75 20—27, grof 17—18, Jonathan I 75-80 21—27, 70-75 22—29, 65-70 20—24, 60-65 14—17, II 80-85 10—21, 75-80 13—28, 70-75 8.30—24 65-70 8.30—20, 60-65 8.30—14, d 8.30, grof 8.30—14, fijn 8.30, Winston I 80- 85 44—53, 75-80 35—56, 70-75 32—51, 65-70 33—37 II 85-90 27, 80-85 28— 29, 65-70 21—23, 60-65 10.25—15, 55- 60 10.25, Golden Delicious I 80-85 18 —31, 75-80 18—34, 70-75 25—32. 65-70 15—22, 60-65 10.25—15, II 85-90 15— 20, 80-85 16—26, 75-80 10.35—25, 70- 75 10.35—27. 65-70 10.35—21, 60-65 10.35—15, grof 10.35—15, fijn 10.35, Cox's Or. P. I 80-85 59—69, 75-80 54—67, 70-75 48—56, 65-70 34—40, 60-65 23—31, 55-60 10.25—15, II 80-85 52—57, 75-80 51—60, 70-75 46—59, 65- 70 36—40, 60-65 20—26, 55-60 10 25— 15, d 10.35, grof 10.35—17, fijn 10.35, Lombarts Calville II 70-75 10.2517, 65-70 15, 60-65 10.2515, Doyenné du Cornice I 80-85 91, 75-80 98, 70-75 101 —103, 65-70 91—95, d 60-65 62—73, d 42, II 80-85 84, 75-80 93—95, 70-75 98 —101, 65-70 95, grof 66—85, fijn 60— 71, Comtesse de Paris I 65-70 30, 60- 65 31, 55-60 33 Legipont I 70-75 54— 55, 65-70 53.10—55, 60-65 43—44 55- 60 31, d 13—21, grof 17—39, fijn 12- 19, Saint Remy I 80-90 74—82, 70-80 82, 60-70 79, d 50, II 75-80 79, 70-75 78 —84, 65-70 83, 60-65 68—76, Confe rence I 70-75 64—65, 65-70 63, 60-65 53—60, 55-60 43, 50-55 26—28, d 12 —24, II 70-75 62, 65-70 54—55, 60-65 53, 55-60 34—48, grof 39—47, fijn 34 —36, Saint Remy III grof 55—66, filn 51, Gieser Wildeman II 60-65 116, 55 -60 103, 50-55 68, grof 64, fijn 2144, diverse rassen appels kroet-wit 10.20 —10.35, kroet-rood 8.30. Totale aan- voerd hard fruit 24.500 kisten. In pers, radio en televisie heeft de heer Mansholt beweerd, dat de boer aan steun ontvangt: f 1200 per ha. tarwe, f 1500 per ha. grasland, f 4000 per ha. suikerbieten. Dit lijkt mij absoluut onwaar te zijn. Welk bedrijf toucheert f 4000 bruto per ha. suikerbieten? In de tijd, dat hij mi nister van Landbouw was en de prij zen op de wereldmarkt hoog waren, moesten de melkveehouders leveren voor 25 cent per liter, terwijl de we reldmarkt 40 cent gaf. Met tarwe en bieten was het idem. Toen moest de Nederlandse boer aanzien, dat bv. zijn Belgische colle ga veel meer ontving voor zijn pro- dukten. Toen is beloofd (de industrie moest op gang komen) dat de land bouw niet aan zijn lot overgelaten zou worden, mocht het later slechter gaan. Nu ondervinden we, dat de ga rantieprijs van toen richtprijs gewor den is, mei het gevolg, dat het inko men ieder jaar minder wordt door de prijsverstorende overschotten. Eerst was het parool: zoveel mo gelijk produceren en nu er een te veel is (schuld van de overheid, want die heeft de boeren hiertoe aange zet) laat men <>ns met de brokken zitten De welvaart in Nederland is aan de boeren te danken, door de lage prijzen na de oorlog zodat ook de lonen laag konden blijven en het voedselpakket goedkoop kon blijven. De heei Mansholt orakelt maar, hij praat echter nooit over de pro blemen, wat de boeren met hun overschotten moeten doen en waar de boeren moeten blijven, die hun bedrijf moeten sluiten. Maar ik weet daarvoor een oplos sing: mensen zoals Mansholt moeten zo spoedig mogelijk verdwijnen, want eigendom van de boer wordt beschouwd als van iedereen. Is er geen eigendomsrecht meer, dan is onze beschaving ten einde. Als boe ren verdwijnen betekent dat, dat minder tractoren, minder landbouw machines, minder bedrijfsgebouwen, minder transportbedrijven, meer werklozen komen. In 1929 is de krach ook zo begon nen en wel met de ondergang van de vlasteell. PHILIPPINE T. NEIJT Zoals ieder jaar. bracht ook dit jaar St.-Nicolaas weer een bezoek aan Kloosterzande. Jammer, dat er dit jaar een vergeten groep onder de kinderen was. En dat waren de kin deren van 2 en 3 jaar. Die waren zo als ieder jaar aanwezig op 't Hof te Zan ieplein waar St.-Nicolaas ontvan gen werd door de burgemeester. Na een toespraak van beiden over nieu we wegen, verlichting e.d. waar na tuurlijk geen enkel kind iets van be- green en na een half uur „kijken naar de kont van het paard" haast te St.-Nicolaas zich naar Hotel Van Leuven. Geen enkel kind kreeg zo als andere jaren een handje of een vriendelijk woord. Toen de zakjes uitgedeeld werden bleek de voorraad zo klein, dat er wel kinderen zonder zak en met koude voeten huiswaarts keerden Wat moet zo'n kind denken van een Sint die hen niet eens ziet staan en van een piet, die zegt dat alles op is? KLOOSTERZANDE E. van T. (Van onze correspondent) 's HEERENHOEK In café He- lene te 's-Heerenhoek werd onder vrij grote belangstelling een visclub opgericht. Tijdens deze oprichtings avond hebben zich reeds 35 leden op gegeven. De club heeft als naam „de Leeglopers" gekozen. Verder werd tijdens deze oprichtingsavond een be stuur gekozen, dat bestaat uit de he ren Rinus Franse, voorzitter, J. M. Stokx, vice-voorzitter, W. de Vos, penningmeester en J. A. de Jonge secretaris (Van onze correspondent) 's HEERENHOEK Sint met zijn knecht hebben een bezoek ge bracht aan de „Jeugdhoeve" waar de KVO vergaderde. Ns een ope ningswoord van de presidente me vrouw C. van 't Westeinde-Goense werden de kinderen door Sint Nico laas ontvangen. Zij kregen een leuke surprise evenals de dames. Contactavond Voor de ouders van de leerlingen van de christelijk nationale school in Kapelle was er een eontactavond in het schoolge bouw. Daar konden ze het werk van hun kinderen bekijken en kregen ze gelegenheid met het onderwijzend personeel te praten. Botsing Op de Kanaalweg bij Schore is maandag de heer F. van 't W uit Hansweert met zijn auto in botsing gekomen met de auto van J. B. uit Hansweert, die deels op de weg en deels in de berm geparkeerd stond zonder verlichting of gevaren driehoek. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor De materiële scha de vooral aan de auto van Van 't W. was aanzienlijk.

de Stem | 1969 | | pagina 7