PARKEERTERREIN BRENGT REDDING W oonwagenbewoners vluchten van nat en doorweekt kamp Vliegveld V erd< fruitt Tentoonstelling Mens en Heelal trok 30.000 mensen Woensdrecht Gesprek in Midd Kouder RAPPORT Schieting in Koewacht Sint op bezoek in Aanvaring haven Hansweert MAN.TELS - MANTELKOSTUUMS FLEUROP bloeraengroet Kwekerij MH. Dekker R. Lammens uit Koewacht 25 jaar bij onderwijs Prijskaarting St. Cecilia te Hulst VLASSERIJ IN ST. JANSTEE?! UITGEBRAND Sint bezoekt scholen in Westclorpe Lamswaarde haa zaterdag Sint in Hoekske houdt) monsterprijskanj in Heikant Ir. P. H. Pels Rijcken verlaat Zeelanc Pessimistisch Kosteloos Visuele element staat voorop in Eeklo College Buitenlanders (ADVERTENTIE) JAPONNEN ROKKEN HULST Gentsestraat (Van onze correspondent) KOEWACHT Aan de liggende- wipschieting bij A. de Schepper na men 42 schutters deel. De uitslag was: hoogvogel: E- van Damme, le zijvogel: A. Goossens, 2e zijvo gel: C. de Schepper, le kal: E. Ver- mandel, 2e kal: A. de Schepper. Meeste kleine vogels: F. Rietjens en G. Mattheeuwsen, ieder 4 stuks voor een nSËSg over de gehele wereld. DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND Editie AeeianiJ ABONNEMENTSPRIJS 14,75 per kwartaa, (excl. 50 cent incassokosten) 5,10 p. maand (excl. 7 cent incassokosten). KANTOREN: Steenstraat 14 Hulst tel. 0U4r - 3751 Klokstraal 1, Goes teL 01100 8030 KLACHTEN BEZORGING (na kantoorureni tel. 01158 1940 teL U18C 5550 REDACTI1' ZEEEAND: Chet Zeeuwse redactie: A F Koopman (01180 - 7438) REDACTIE ZEEIJWSCH VLAANDEREN: G van Herkel (01150 -4866) 3 Drieskens (01140 -3667) REDACTIE BE V ELAN DEN EN SCHOUWEN DU1V ELAND: J. Robesin (01140 - 2005) SPORTREDACTIE ZEELAND: R. van Deursen. Gerbrandy- laan 8 Axel (01155 - 1367) EXP I 4 l'IE ADV.: L. K. M de Jong (inspecteur Terneuzen, tel 01150 - 4281 Th- ie Bakker Terneuzen, teL 01150 2601 M Hogers Ooslburg. tel 01170 - 2893 C. Menu Goes, tel 01100 - 8030 J. Schieman Axel, tel 01155 - 1224 Langevielesingel 34 Middelburg, tel. 01180-5253* Souburg: Kanaalstraat 59 Tel. 01183 - 1772 Goes: Lange oVrststraat 34 Tel. 01100-7621 (Van onze correspondent) KOEWACHT De kinderen van de r.-k school voor basisonderwijs "lerden feest ter gelegenheid van het 25-jarig onderwijsjubileum van de heer R Lammens. Om negen uur werd in de parochiekerk een mis opgedragen door pastoor E. Modde. De huldiging vond plaats in het pa tronaat. Pastoor E. Modde, voorzitter van het schoolbestuur, de inspectrice voor het basisonderwijs, mevrouw Bouwman, de vertegenwoordiger van de katholieke onderwijzersbond, de heer E Hendriks, mevrouw De Bruijne-Seghers namens het ouder comité en de heer W. Smet namens het personeel spraken tot de jubila ris en zijn gezin. Tie sprekers boden tevens fraaie geschenken of bloemen aan. Onder de aanwezigen waren leden van het gemeentebestuur, schoolbestuur en oudercomité alsmede collega's en oud-collega's, die eveneens geschen ken aanboden. De kinderen brachten per klas een zangnummer, een to neelstukje of een declamatie. DE STEM VAN WOENSDAG 3 DECEMBER 1969 Gezien het belang van de zaak, ge ïnspireerd tevens door de vele reac ties van onze lezers, heeft DE STEM besloten aan de vliegveld-affaire Woensdrecht een aparte rubriek te wijden. In deze rubriek zullen ook brieven van lezers, die van belang zijn voor de algemene meningsvor ming inzake deze vliegveldkwestie gepubliceerd worden (Redactie). loop der jaren plaats moesten maken voor de gemotoriseerde luchtvaart? We noemen Schiphol, Rotterdam (Waalhaven, Zestienhoven) en Eelde. We denken aan de voortgaande be lemmeringen van overheidswege aan deze sport opgelegd. Sinds 2 septem ber 1969 zijn vluchten met zweef vliegtuigen in het naderingsverkeers- gebied Amsterdam gelegen ten Wes ten van de Noord-Zuid-lijn door Schiphol boven 450 meter verboden. Dat betekent een verlammende in greep in de actieve recreatie van honderden zweefvliegers op de vel den Castricum, Langeveld, Valken burg en Ypenburg. Alsof je een ge oefend zwemmer verwijst naar het kleuterbad! De gedupeerden moeten kunnen uitwijken naar andere vel den. Woensdrecht kan voor her> een uitkomst zijn. Reeds dit jaar waren er gedurende vier weken achtereen zweefvliegclubs van Ypenburg op Woensdrecht en bleken zeer enthou siast over de mogelijkheden. Voor de Verenigingen thans actief op Woens drecht en hun zusterclubs in Neder land, die tijdens de zomermaanden hun vleugels daar willen uitslaan, is een eventuele komst van de grote luchtvaart fataal. Een KLM-lesbe- drijf met straalverkeersvliegtuigen of een bestemming tot vrachtvlieg veld zal. ondanks ons verzet, een sluiting van Woensdrecht voor de zweefvliegers betekenen We geloven dat aan de belangen van onze sport niet stilzwijgend mag worden voor bijgegaan. Dr. H. M. Jongerius Stationsplein 10 Roosendaal Kapitein G. de Boer Hofstad 5 Gilze. (Van onze correspondent) KLOOSTERZANDE Vergezeld van 12 zwatepieten en begeleid door Harmonie St. Cecilia heeft Sint Nicolaas zijn intrede gedaan in Kloosterzande- Met de „Spanje" was hij ondanks de mist toch tijdig de haven van Walsoorden bin nengelopen. Zijn eerste bezoek gold de kinderen van de kleuterschool en de leerlingen van de laagste klas sen van de lagere scholen. Op het gemeentehuis werd Sint Nicolaas verwelkomd door het ge meentebestuur. In de grote zaal „van Leuven" werd de Sint ontvan gen door de grotere schooljeugd en 's avonds werd nog een bezoek ge bracht aan de bejaarden in Huize St. Antonius. De zieken werden evenmin vergeten en kregen in de loop van de avond een bezoekje van de zwartepieten. (Van onze correspondent) HULST De kaartclub St. Ceci lia organiseerde een grote prijskaar ting in het clublokaal café R. de Vil der, waaraan 58 kaarters deelnamen De uitslag luidt als volgt: Winnaarsronde: 1. G. de Wit - Th. Clippelaer, 2. R. v. d. Branden - G. Everaert, 3. P. v. Kerkhoven - E. Cornelissens, 4. F. Buys - A. de Ke- sel, 5. F. Vlassenrood - E. Herre- wegh, 6. F. Segers - A. Taalman, 7. A. de Nijs - P. Schelfhout, 8. F. de Wit - E. Roovers. Verliezers-runde: 1. A. Asselman - E. v. d. Walle, 2. J. Schauwaert - Th. v. Immerseel, 3. E. Asselman - E. Thijs, 4. J. Beghijn - J. v. d. v. d. Voorde. De volgende prijskaarting wordt gehouden op zaterdag 20 december (Van onze correspondent) SINT-JANSTEEN Gisten® rond half elf is brand uitgebreid in de vlasserij van H. B. de Vli», te Sint-Jansteen. Een hangar vol( tonnen vlas brandde uit. De sckj aan het bedrijf dat pas één jaar ti leden was herbouwd na een brand wordt geschat op enige hoii duizenden guldens. (Van onze correspondent) WESTDORPE Zoals ieder J gebruikelijk in Westdorpe, zal plaatselijke feestcomité weer i groot Sint-Nicolaasfeest orgai voor de schooljeugd. De Sint en zijn pieten zuileini dag eerst een bezoek brengen i de St.-Theresiakleuterschool, wst] na het hoge gezelschap de leerlinj van de lagere schoo-l zal begroet; Aan alle kinderen wordt een te tatie aangeboden. Om de hieraan verbonden kosl te bestrijden heeft het organise» comité een huis-aan-huis collectes] houden. Ook werden twee dansant den belegd in de zaal van Het cc Raedhuys", waar de ouderen mooie doel hebben gesteund. (Van een onzer verslaggevend LAMSWAARDE SinterklaasJ op zaterdag 6 december zijn iif jaardag vieren te midden vaaj jeugd van Lamswaarde. Om t drie wordt de goedheilig mania dorp ingehaald door het SUÖj laascomité en de fanfare Vrijt! Eendracht. Na deze intocht aantf eind van de Dreef volgt een rod wandeling door het dorp, waarna! Lamswaarder jeugd door de Siat| het patronaatsgebouw zal wo ontvangen Uiteraard worden hier de nodige traktaties uitged (Van een onzer verslaggevml HEIKANT Od zaterdag ei»| dag 6, 13, 7 en 14 december!:' de biljartclub 't Hoekske ui kant een monsterprijskamp t topbiljarts in het eigen clublote Een en ander wordt georgai" in samenwerking met de piaatsai middenstand. Er zijn voor een® bedrag van duizend gulden F:';_ beschikbaar. Verwacht wordt»! var, de zijde van verschillendet»-| voor dit initiatief grote belang! bestaat. Morgen, donderdag 4 Bergen op Zoom: 11.13 en i Hansweert: 10.24 en 22.58 uur. L. de en Drimmelen: 13.42 uur, I neuzen: 9.56 en 22.29 uur, VWT gen: 9.30 en 22.00 uur. Weme'W] 11.03 en 23.37 uur. (Van een onzer verslaggeve 's-GRAVENHAGE Met i van 1 januari 1970 wordt ir. Pels Rijcken, consulent bij het bosbeheer, overgeplaatst naar d vincie Utrecht. Hij wordt opg( door ir. J. J. Kalb, die zal w" belast met taken op het gebiei de bosbouw en het natuurbehoi door ir. F. N. Zwart, die taken gebied van de landschapsboui krijgen. Ir. Kalb krijgt dus de funetii houtvester en natuurbeschern consulent, ir. Zwart wordt schapsconsulent. Deze splitsing taken, die tot dusver in één har gen, maakt het noodzakelijk, da paalde taken, die door beide e lenten uitgeoefend kunnen wc bij een van beide consulenten deeld moeten worden. Op 15 december is er in de peerschuur van het staatsbosb op Den Inkel in Kruiningen genheid tot afscheid nemen, re tievelijk kennis maken met de nieurs. Deze receptie begint on uur. (Van onze correspondent) hansweert. om haif gisteravond zijn bij de haven vail Hansweert het 967 ton me jege Franse motorschip Chavigi het Belgische motorschip Um tegen elkaar gevaren. Hierbij 11 Chavigno] een groot gat aan d< °P' juist boven de waterlijn, schip verloor door de klap ook Ja luiken. Ook de Umberto werd flinl schadigd. Het Franse schip is d ven van Hansweert binnenge: door het bergingsvaartuig Tijge: Het ongeluk ontstond, toen de berto de haven verliet juist o; Moment dat de Chavignol deze binnen varen. (Van een onzer verslaggevers) Vooruitzichten voor donderdag en vrijdag, opgesteld door het K.N.M.I. op dinsdag om 18.00 uur: Tijdelijk buien cn weer daling vai> temperatuur. Weersvooruitzichten in cijfe middeld over Nederland. Voor donderdag: aantal uren 0 tot 3; min.-temp.: 0 tot 4 g boven normaal; max.-temp.: va geveer normaal tot 3 graden normaal; kans op een droge p van minstens 12 uur: 70 pre kans op een geheel droog et 30 procent. Voor vrijdag: aantal uren z tot 3; min.-temp.: omstreeks Maal; max.-te-mp.: 0 tot 5 grade dor normaal, kans op een dro-g node van minstens 12 uur: 90 cent; kans op een geheel droo Maal: 60 procent. HULST Een aantal bewoners van het Hulster woonwagenkamp heeft in afwachting van verbete ringen, die binnenkort aange bracht zullen worden in het kamj sinds kort zijn bivak opgeslagei aan de parkeerplaats achter he stadhuis van Hulst. Ze zijn vai het woonwagenkamp vertrokken omdat, naar hun zeggen, de toe v stand ronduit onhoudbaar is ge worden. Tijdelijk hebben nu zes gezinnen (met voornamelijk klei ne kinderen) hun wagens op de door de wallen beschermde par keerplaats gezet. Op het woonwagenkamp zelf staan nu nog twaalf wagens. De bewoners ervan klagen steen en been over de mensonterende toestanden, die er heersen. De toegansweg is vooral na een fikse regen- of sneeuwbui één - modderpoel. In uitzonderlijke natte perioden staat het water zelfs tot aan de trappen van de woonwagens, zpdait de bewoners niet buiten kun nen komen, zonder natte voeten te krijgen. Ook in hygiënisch opzicht een onverantwoorde toestand. Toilet ten zijn er niet, de dichtstbijzijnde waterleiding ligt op een kilometer af stand van de wagens en de ratten zitten praktisch aan dezelfde tafel els de bewoners. De gemeenteraad van Hulst heeft tijdens de jongste raadsvergadering reeds een krediet van f 40.000 goed gekeurd om in deze miserable po sitie van de woonwagenbewoners zo snel mogelijk verandering te bren gen. Met het geld zal o.m. de water leiding worden doorgetrokken, de etögangsweg worden verhard en een pleintje worden aangelegd, waarop achttien wagens kunnen staan. De ei genaars van de zes wagens achter liet gemeentehuis hebben geweigerd terug te keren naar het kamp, voor dat deze werkzaamheden zijn uitge- voerj. Ook de bewoners, die volharden in de situatie, kijken met ongeduld uit naar de gemeentewerkers, die de eerste spaden in de grond moeten ste ken. „We geloven niet meer, dat er binnenkort nog iets gebeurt", is de pessimistische visie van een van hen. Het humeur van de meeste der be woners is tot ver beneden het nul punt gedaald blijkens de reacties. „Het is in- en intriest", zegt een van de vrouwelijke bewoners. „On langs hebben we brand gehad in een van de wagens. We hebben moeten blussen met emmertjes vies wa ter. „Ook in ander opzicht is de si tuatie erg ongelukkig- „De bossen hier moeten ais toiletten gebruikt worden", vertellen ze. „U hoeft niet te vragen hoe dat in de winter is". Het kamp maakt hij het binnenrij den een zeer sombere indruk. Her en der liggen oude autowrakken ver spreid, waarvan het schroot voor de inkomsten van de woonwagenbewo ners moet zorgen. „We weten wel, dat het geen fleurig gezicht is", ver- Op een parkeerterrein bij de Wallen in Hulst hebben de door ratten en sanitaire misstanden van het bestaande woonwagenkamp verdreven woonwagens een voorlo pige standplaats gevonden. tellen de bewoners, „maar we kun nen gewoon niet anders. „Doordat de gemeente in he) verleden de men sen ter wille heeft willen zijn door de toegangsweg met puin te verhar den, is deze ten opzichte van de om geving hoger komen te liggenj Dat heeft weer tot gevolg, dat al het he melwater bij een flinke regenbui on der de wagens stroomt en daar klei ne meertjes vormt. Daardoor zit men zelfs dagen na een natte dag met de ellende. D woonwagenbewoners, die nu op de parkeerplaats staan, hebben het best naar hun zin. Ze staan er op een verhard terrein met water en licht in de onmiddellijke omgeving. „Hier bevalt het ons best", zeggen ze. Bovendien is het een voordelige staanplaats. De wagens worden n.l. gedekt door een - van gemeentewe ge geplaatst - verkeersbord, met het duidelijke opschrift: „Parkeren kos teloos". Die uitnodiging hebben ze met graagte geaccepteerd (ADVERTENTIE) Een groot vliegveld Woensdreéht betekent inderdaad een fatale ver storing van een mooi Brabants re creatiegebied zoals Wouwse-Planta- ge, Huijbergen, Nispen (Visdonk) en Rucphense-heide. Wat betreft het economisch aspect in deze zaak, dit gaat mijns inziens niet op; im mers de arbeidsmarkt is reeds over spannen, en wordt door het in be drijf stellen van 't vliegveld Woens drecht nog verergerd. Wel is het zo, dat diverse horecabedrijven, welke in dit gebied gevestigd zijn, hier door gedupeerd worden. Jammer, want juist nu, en in de naaste toe komst, zijn er voor deze bedrijven goede mogelijkheden weggelegd. En wat denkt u bejaarden, gij die zo vertrouwd bent met de rust in u omgeving, zult u zich zonder meer kunnen aanpassen aan dit donde rend geweld? En u zieken, zou het bevorderend zijn voor uw genezing, vraag het uw arts eens! En u vogelvrienden, hoe denk u er over als uw zo dierbare vogels verdreven worden? En u duivensportliefhebber, denkt u ook niet dat u tegen deze gang van zaken moet protesteren? En wij allen, kunnen wij ais Bra banders deze rust, welke ons zo dierbaar is, ons laten ontnemen zon der er op te reageren. Neen zeg ik, hier moeten we geza- melijk tegen in opstand komen. Gij allen, individueel of in vereni gingsverband komt zo snel mogelijk in actie, opdat de ellende van deze bulderbaan ons bespaard blijft. NISPEN G.W. BAKX (NR VI) Als voorzitter van respec tievelijk de West-Brabantse Aero- club en de Koninklijke Luchtmacht Zweefvliegclub Woensdrecht willen wij gaarne onze mening t.a.v. een nieuwe bestemming van de Vlieg basis Woensdrecht laten horen. De zweefvliegsport is de oudste tak van Luchtvaart op Woensdrecht en dateert uit de jaren twintig. Plm. 100 leden beoefenen hier wekelijks hun sport. Zullen zij het lot moeten delen met zovele zweefvliegers die in de (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Ruim 30.000 bezoekers, onder wie een aantal Zeeuwsch-Vlaamse scholieren uit Hulst en Oostburg hebben in de Belgische plaats Eeklo de tentoon stelling Mens en Heelal gezien. Deze expositie wordt gehouden in het Provinciaal Technisch In stituut, een soort lagere techni sche school en M.T.S., die ook voor de totale uitvoering zorg droeg. Op een ruimte van 1200 vierkante meter is een grote hoe veelheid materiaal bijeengebracht dat in drie onderwerpen valt te splitsen: Heelal en melkwegstel sel, kennis en verovering van ons zonnestelsel en de aarde. actuele onderwerp hoe de mens de maan veroverde, ontbreekt niet. Met allerlei ingenieuze apparaten wordt een zo volledig mogelijk over zicht gegeven van de reis van de Apoilo-11 naar die planeet. De aarde en het leven daarop wordt aan de hand van duidelijke instructiefilms, muziek en verklarende tekst in be grijpelijke beelden omgezet voor jon gelui van 12 tot 18 jaar, voor wie deze expositie in eerste instantie is bedoeld. Maar niet alleen jongeren komen naar Eeklo. De Vereniging voor Ster- Tegen een wand wordt bij de expositie „Mens en Heelal" de ge programmeerde Apollo-vlucht in beeld gebracht. De verklarende tekst loopt via een bandje, waarbij tegen de wand parallel aan de gesproken tekst lichtjes gaan branden. renkunde, garagehouders, personeels leden van muziekmaatschappijen en tal van andere bedrijven, kwamen naar Mens en Heelal. Zo gaf bijvoor beeld een hoogleraar uit Gent tot tweemaal toe een college over de ge schiedenis van de wetenschap op het instituut. Hij zei dat hij op de ten toonstelling alle attributen en voor beelden voor handen had. Onderdirecteur P. Franceur en coördinator van de expositie zou, als hij over niet al te lange tijd opnieuw voor de keuze zou staan aan een nieuw project te beginnen, geen mo ment aarzelen. De heer Franceur is vol lof over de hulp die hij van Ne derlandse zijde ontving. Anders is hij gestemd over de bijstand uit zijn ei gen land. De tentoonstelliing is tot en met 14 december te zien. Door .de week van maandag tot en met vrij dag zijn alleen scholen welkom. Voor de overige bezoekers is er tijd en ruimte op de vrijdagen van zes tot negen uur en zaterdag en zondag van negen tot twaalf uur en van twee tot vijf uur. Zelfs buitenlanders die geen Ne derlands lezen, zeggen minstens 40 procent van het tentoongestelde te hebben begrepen. Op een overzichte lijke en uitgebalanceerde wijze, alles loopt via een kloppend tijdschema, kan men in het heelal blikken, de ge schiedenis van de sterren zien, het leven van de sterren, de toestellen waarmee men naar die hemellicha men kijkt, de werking van ons zonne stelsel en de verovering daarvan. Het Het verzamelen van gegevens en de -uiteindelijke ontwerpfase hebben bij elkaar drie jaar geduurd. Er zijn tal van medewerkers, onder wie en kele vooraanstaande Nederlandse ge leerden uit Utrecht en Leiden. Tevens stond het sterrekiundig instituut uit Utrecht waardevolle voorwerpen in bruikleen aan het eerder genoemde instituut af. Op deze ene uitzondering na zijn alle voorwerpen en verdere attribu ten in Eeklo zelf gemaakt en ontwor pen. Het initiatief tot deze tentoon stelling, die alom veel waardering heeft geoogst, kwam varn de leraren zelf. Zij wilden eens op een andere manier aantonen hoe de mens er anno 1969 uitziet. Via de normale leermiddelen en vooral bij het technisch onderwijs is liet niet mogelijk op de materie van ruimtevaart, biologie, aardrijkskunde en tal van andere vakken, die raak vlakken met elkaar hebben, aan schouwelijk te maken. Dit laatste zei de directeur van het grote instituut met ruim 1000 leerlingen, de heer F. Demeits. Juist het visuele en didac tische element speelt bij Mens en Heelal een grote rol.

de Stem | 1969 | | pagina 2