alleen rijkaard kan boer worden NIEUWE RAADSLEDEN IN ZUID-BEVELAND luct0r Biervliet draagt woningen over aan bouwvereniging Goese operettevereniging 25 jaar Nieuwe stoel staat klaar Garnalenvissers vragen minister om financiële hulp STILTE DOOR itraatmakcrs zonder todschap krotopruiming aan EEN PAK HAAR UW HART Roger Boogaerf Vooral uw autobanden VHeerenhoek japonnen - pullovers FLEUROP bloemengroet Kwekerij AL H. Dekker WEDGWOOD Oud-leerlingen landbouwcursus vergaderden P. V. De Zwaluw houdt bazaar in Westkapelie Eerste hokexpositie door P.V. ,,'t Fort" 7 DE STEM VAN ZATERDAG 29 NOVEMBER 1969 7 WAGENINGEN Alleen de rijk aard is nog in staat boer te wor den- Deze conclusie trekken we ove rigens zelf na lezing van het eerste hoofdstuk in Landbouwgids 1970. Ir. A. Louwes, rijksl-andbouwconsu- lent voor bedrijfsvraagstukken, be cijfert daarin dat de „kleine" vee houder een eigen vermogen van bij na 200.000 gulden nodig heeft om veehouder te kunnen worden. Die kleine twee ton is dan nog maar de helft van het bedrijfskapi taal. Voor vier ton heeft men zo'n 20 ha land, gebouwen, 35 melkkoei en nog wat jongvee. Ir. Louwes stelt het beschikbaar hebben van 200.000 gulden als voorwaarde om na aftrek van de verplichtingen (belasting, af- schrijven, rente, aflossing) nog iets over te houden om van te leven. Uit de becijfering van ir. Louwes mag worden opgemaakt, dat het gezin van de veehouder dan niet vee? meer heeft dan een boterham, be smeerd met jam. Het consulentschap voor de rund veehouderij zo schrijft ir. Louwes le-gt andere maatstaven aan. Uit gaande van 25 ha en 40 melkkoeien vraagt het consulentschap een eigen vermogen van bijna drie ton in ge val van een eenmansbedrijf. Indien twee of meer ondernemers hun be- bed-rijf samenvoegen kan met 175.000 gulden eigen geld per man worden volstaan. Deze maatstaven worden in de praktijk overigens niet gehaald. Bij de Centrale Boerenleenbank in Eindhoven is men van mening, dat de 50-50 bases van ir. Louwes voor de veehouder een redelijke basis is Maar in de meeste gevallen heeft de om 'n lening vragende onderne mer ongeveer 40 procent van het te investeren bedrag aan eigen geld. Veel lager dan dat percentge durft d bank eigenlijk niet te gaan, om dat de jaarlijkse verplichtingen dan te groot zouden worden. Hoewel zo wordt er meteen bij gezegd een enkeling nog wel kang ziet om met een 70-procents lening geld over te houden. Het zijn niet alleen de jonge boe ren, die, aan het begin van hun loop baan, met grote investeringen te maken krijgen. Ook de man in een ruilverkaveling kijkt tegen een eno me financiële drempel aan, wan neer z'n bedrijf moet worden ver plaatst. Voeg daarbij de bekende afzeipro- blemen, (te veel melk, boter) en nen is volledig op de hoogte met de problematiek van de veehouder. In de andere agrarische sectoren noem de fruitsector als voorbeeld. leveren financiering en afzet even grote problemen op. (ADVERTENTIE) ST.-JANSTEEN TEL. 01140-2164 (v.h. Bèr PLUYM) (Van, onze correspondent) SAS VAN GENT De West- dam in Sas van Gent wordt tot aan de spoorbaan van een nieuw wegdek voorzien. Dat men met deze nieuwe bestrating al enige tijd bezig is, komt doordat de gemeentewerklieden het aan het meest elementaire materiaal ont- breekt. Zo worden de stenen schoongemaakt met een oud broodmes en tevens moeten de werklieden het zelfs zonder span draad, stellen. Een en ander werd tijdens de rondvraag in de raads vergadering door de heer Schef- fer naar voren gebracht. B. en w. hebben toegezegd aan deze zaak de nodige aandacht te beste den. REGERINGSdeskunddgen uit 49 lan gden hebben op een conferentie in I Brussel een conventie ontworpen, die I wettelijke aansprakelijkheid regelt Ivan eigenaars van tankschepen, die i dij ongevallen of anderzins de zee I ttst olie verontreinigen. (ADVERTENTIE) TIVOLIWEG 63 HULST Telefoon 01140 - 2461 Wij leveren ook particulier GOES Nadat de uitslagen van de donderdag gehouden raadsver kiezingen in Zuid-Beveland wa ren verwerkt, konden in de vier niouwe gemeenten de raadsze- tels worden verdeeld. In enkele gevallen werden voorkeursstem men uitgebracht, waardoor van de volgorde van de namen op de ingediende lijsten moest worden afgeweken. NIEUW GOES Gekozen werden: voor de CHU: drs. J, Dijkgraaf (Goes), J.P.G. van Ooijen (Goes), B.M- van Nieuwen- huijze (Kloetinge), D. Vleugel jr. (Wolphaartsdijk), H.P.I. de Jonge ('s H. Arendskerke). V.V.D.: H.G. Jung (Kloetinge), J.P. Lindenbergh ('s H. Arendsker ke), G.J. van Welbergen (Goes). A-R.P,: M. Loeve (Goes), J. de Schipper ('s Heer Hendrikskinde ren). P.v.d.A.: dr. E.J. Prins (Goes), L.H. de Leeuw (Goes), R. de Weerd (Wilhelm, dorp), J. van den Hoven (Goes) P. Duinkerke (Goes), J. Kaboord (Wolphaartsdijk), J. de Vos ('s H. Arendskerke). K.V-P.: J.H. Roose (Goes), J.P. Polfliet (Goes), G.J. Eshuis (Kloe tinge). REIMERSWAAL Gekozen werden voor de A.R.P.: J.A. Nieuwenhuyse (Hansweert), P. C. van Putten (Yerseke). V.V.D.: J. Griep (Hansweert). mevr. N. Kamps-Visser (Rilland Bath). K.V.P.: E. Suij (Kruiningen), C. S. Coreman® (Rilland Bath). C.H.U.: C.J. van de Velde (Yerse ke), J. Lako (Kruiningen), M. van der Marei (Rilland-Bath). S.G.P.: H. Cornelisse (Yerseke), W. Koster Krabbendii-kei, J.A. Don (Rruininigen), C. Goud (Waarde). P.v-d.A.: C. Slabbekoorn (Hans weert), J.B. Korstanje (Yerseke), J. Walraven (Rilland-Bath), I.N. Lindenberg (Krabben-dijke). BORSELE Gekozen werden: V.V.D.: P. Dek ker (Borsele), A. de Jager (Nieuw- dorp). A.R.P.: E. Baerend® ('s Graven polder), J.A. van de Guchte (Lewe- dorp)- S.G.P.: J. Brag (Borsele), J.C.J. Boon-e (Hoedekenskerke) K.V.P.: A.C. de Kooning (Lewe- dorp) C. Verdonk (Niéuw-dorp), W. Remijn (Ovezande), P. Vermeulen (Heinkenszand) (voorkeur), P.L. Peeters (Heinkenszand) (voorkeur). P-v.d.A.: I.A. van Royen (Baar land), J. de Koster (PPR) Heinkens zand. C.H.U.: A.M. Jansen (Nisse), H. Eversdijk (Heinkenszand), W.A. Bie- rems (Nieuwdorp), L.J. Fier loos ('s Gravenpolder). NIEUW KAPELLE Gekozen werden voor de vrije lijst: J.J, Ganseman (Kapelle). P.v.d.A-: A.P. Schouwenaar (We meldinge), A.N. Lamper (Kapelle), M.J. de Jager (Kapelle), M. Zuijd- wegt (Wemeldinge). S.G.P.: C. de Kraker (Wemeldin ge). Boerenpartij: J. Ko-le (Wemeldin ge). Gec. lijst CH-AR-KVP: J.M. Zuid- weg (Kapelle), C-M. Dagevos (We meldinge), P.J. Balkenende (Kapel le), Chr. W. Bras (Wemeldinge), Chr Rijn (Kapelle). V.V.D.: F. van Hoorn (Kapelle). Bejaarden-sint Op vrijdagmid dag, 5 december wordt in De Jeu-gd- hoeve voor al de bejaarden en inva liden van 's-Heerenhoek een Sint Nicolaasfeest gegeven. Deze middag zal worden verzorgd met toneel, zang en accordeonmuziek. De sint en zijn knecht zullen deze middag, te midden van de bejaarden doorbren gen. De aanvang is can twee uur. (Van onze correspondent) BIERVLIET De raad van Biervliet heeft in principe beslo ten de nog bij haar in beheer zijn de woningwetwoningen (100) over te dragen aan de woning bouwvereniging Terneuzen. De overdracht betekent eveneens de overdracht van de bestaande re serves. Eveneens werd aan de woning bouwvereniging verkocht 3520 m2 bouwrijpe grond aan de Boterzande- straat waarvan 2860 m2 voor 22,50 per m2 en 660 m voor 20,per m2. Het ligt in de bedoeling om in de ja ren 1970 en 1971 20 woningen te bou wen. De huurprijs van deze, woningen die voorzien zullen worden van cen trale verwarming, zal 155,per maand gaan bedragen. Aan de heren Th. de Boevere, C. de Ruysscher en J. Kommers werden diverse percelen erfpachtsgronden verkocht. Met de heer J. v.d. Sande zan een grondruiltransactie worden aangegaan. Bij de bushalte in de wijk Driewe gen zal een wachthuisje worden ge plaatst waarvan de kosten 1800 be dragen. De volgende verkeersmaatregelen werden getroffen: uitbreiding par keerverbod oost en westzijde Gentse straat, instellen parkeerverbod west zijde Hoogstraat en plaatsing borden parkeerverbod zuidzijde Schoollaan ter vervanging reeds aangebrachte gele streep. De geheel verbouwde openbare la gere school in de Schoollaan zal Wil lem Beukelszoon gaan heten. De nieuwe straat ten zuiden van de Bo- terzandestraat zal Kloosterstraat he ten en de nieuwe straat ten noorden van, de singel zal I. C. v.d. Lindestraat heten. De door de rijksdienst voor monu mentenzorg gestelde voorwaarden voor een rijkssubsidie van 12000 werden aanvaard. Men zal het pand Maarleveldstraat 1 restaureren en tot bibliotheekgebouw ombouwen. Het pand zal dan verhuurd worden aan de Streek Bibliotheek voor West-Z.- Vlaanderen. Het bedrag in rekening-courant bij de Bank voor Nederlandse Gemeen ten werd vastgesteld op f 150.000. Het bedrag van de vergoeding voor de r.-k, lagere school werd vastgesteld op f 9071,92. De algemene begraafplaats zal worden uitgebreid volgens een plan van de Kon. Ned. Heidemaatschappij. De kosten bedragen f 1845,75. Een financiële bijdrage van f 3795 werd verleend in de geraamde kos ten van een door het centraal advies bureau voor Organisatie, Documen tatie en Registratuur voor personeels leden d vereniging van Nederlandse gemeenten uit te brengen advies over de inspanning van personeel van de gemeenten Biervliet, Hoek en Zaam- slag in de nieuwe gemeente Terneu zen. (ADVERTENTIE) oersey MTT DER KRONE HULST Gentsesiraat GOES In de donkere winter van 1944'45 kwam een aantal uoesenaren bijeen, die één ding ge- neen hadden: de wens om muziek sn zang te beoefenen in verenigings verband. Bij kaars'icht werden Plannen gesmeed, meningen ge- en voorbereidingen "etrof- fen om direct na de bevrijding te Kunnen beginnen. Direct na de bevrijding van Ne derland in mei 1945, werd met de Koorrepetities gestart en op 10 sep tember 1945 werd de Goese Operet te Vereniging officieel opgericht, van het cerstoptredcnde bestuur JJjn de eerste voorzitter de heer A. Verest en de eerste secretaris de heer M. Ilogesteger nog te Goes woonachtig. In de winter van 1945-'46 werden djatsen al 13 voorstellingen van .Der Vogslhandler" van Carl ZsJ- l6r gegeven, het volgende jaar ge volgd door 7 voorstellingen van „La Grand' Duchesse de Gérolstcln" van Jacques Offenbach, welke ope rette het jaar daarop werd gevolgd door 11 voorstellingen van „Der Zi- I üeunerbaron" van Joh. Strauss- De ze 3 operettes waren het begin van onafgebroken 25 jaar Goese Ope ra.6' een succes> dat oorspronke- I hik niemand voor mogelijk had ge houden. Dat dit allemaal is gelukt is voor ®en niet gering deel toe te schrij ven aan de activiteit en stuwende Kracht van de dirigent de heer J«n Kousemaker die met operette is vergroeid en eraan is verknocht. 23 operettes, werden onder zijn bezielende leiding ten tonele ge bracht, slechts één kon hij niet lei den, wegens een ongeval, en hij werd vervangen door zijn broer, de heer Adriaan Kousemaker. Jan Kousemaker wa® 5 jaar gele den de dirigent, die samen met het vaste orkest van de Goese Operette Vereniging de openingsvoorstellin gen van „Die lustige Witwe" van Frans Léhar ni de Middelburgse Schouwburg bracht, waarmee de zustervereniging De Walcherse Operette en Musical Vereniging van start ging. Het operetteleven in midden-Zee land is voor het grootste deel te rank"-* r.?n g8 activiteiten van Jan Kousemaker Naast de dirigent traden als re gisseurs op: wijlen dc heer Nobels, de h""- C nstanrc. wijlen de heer Lemaire en de heren van Bergen, V?n Nonrt en dr. Griep. Als solisten uit eigen kring heb ben jaar in jaar uit geëxoelleerd: mevrouw Bakker-Thiery, mevrouw Huisman, mevrouw Roose-den But ter, mevrouw Bekenes, mevrouw Cardon, mejuffrouw Wijmands de heren Hopmans, Foudraine, Slab bekoorn, Karelse, Van Beloois, Be kenes, De Graaf en De Kok, om er slechts enkele te noemen. Steeds werden en worden de ope rette-voorstellingen ondersteund, door een vast orkest van enthousi aste amateurmusici uit Zuid-Beve- Land en Walcheren. Velen van hen maken al 10 jaar of langer deel uit "an dit orkest, waardoor men niet dankbaar genoeg kan zijn. Als vaste pianobegeleiders waren aan de Operette Vereniging verbon den: mevrouw Van Liere-Dees, me juffrouw Moermond, de heer Boon en thans de heer Nietfeld uit Krui ningen. Sedert enige jaren heeft de GOV zelfs een eigen balletgroepje, dat probeert onder leiding van mevr. Mijnsbergen-van der Heil tot zo goed mogelijke prestaties te ko men. Men heeft deze activiteiten bijna 20 jaar lang geheel op eigen risico en met eigen financiële middelen moeten doen. Gelukkig werd eni ge jaren geleden het subsidiebeleid bij de Provinciale Overheid gun stig gewijzigd, zij het dat verster king met beroepskrachten een voor waarde was. Ook ging de Gemeente oOês er kortgeleden toe over het subsidfebeieid te wijzigen in voor de GOV gunstige zin en bezorgde de vereniging, die met repetitie - ruimte kampte een uitstekend eigen onderdak. 5 Als eerste operette „nieuwe stijl", t30 l,?1®11 en'ge jaren geleden: 'rif de 111116 Angot" van Charles Lecocq met als solisten o. a. mejuffrouw Berna Kousemaker uit Goes en de heren Chris Remmer en Simon van Trirum van de Ne derlandse Opera uit Amsterdam- De samenwerking tussen de be roepssolisten en de leden van de vereniging had gunstige resultaten en de algemene presentatie van de operette-voorstellingen won blij kens de persrecensies aan vaart en expressie. Sedertdien zijn de heren uit Amsterdam graag geziene gas ten o.m. im: „Die Zirkusprmzes- sin", „lm weissen Rössl" en „Eine Nacht in Venedig". Als jubileum-operette brengt de GOV in februari-maart 1970 „Graf- in Mariza" van Emmerich Kal man, een operette par excellence voor het operette-minnend publiek, dat de meeslepende, overbekende muziek ongekend zal appreciëren. Daar men de meeste rollen met eigen krachten kan bezetten is al leen de heer Reumer geëngageerd voor een gastrol. Om aan de jubileum voorstellin gen extra glans te verlenen is het orkest uitgebreid met 3 musici van het Conservatorium te Rotterdam n.l.: cellist, fagottist en hoornist, waarmee het bestuur van GOV te vens tegemoet komt aan de in het jaarverslag van de Stichting Zee land uitgesproken wens, dat men jonge musici een kans moet bieden. Intern gaat men, behalve met de speciale juMleumudtvoeringein, het 25-jprig bestaan vieren met een of ficiële receptie in september 1970 en een huldiging van de 25 jaar aan de vereniging verbonden diri gent en 3 leden, die onafgebroken J5 jaar GOV er zjjn. DEN HAAG (ANP) Het be stuur van het produktschap voor vis en visprodukten zal een brief zenden aan de minister van land bouw en visserij over de ernstige moeilijkheden waarin het garna- Ienvisserijbedrijf op het ogenblik verkeert. Of deze moeilijkheden hun oorzaak vinden in omstandigheden binnen het bedrijf zelf, dan wel het gevolg zijn van externe factoren, is volgens het bestuur niet nauwkeurig aan te ge ven. De grens tussen beide fasen kan in het vissersbedrijf nu eenmaal niet zo scherp worden getrokken. Het bedrijf verkeert echter in moei lijkheden, welke juist in het bijzon der in de exploitatiesfeer liggen en waarvoor het bedrijf zonder hulp van buitenaf eenvoudig geen bevredigen de oplossing kan vinden. De directe oorzaak van de moeilij ke situatie, aldus de brief, is te vin den in het lage prijsniveau voor gar nalen. De intensiviteit van de visserij op puf- en drogerij garnalen is sedert 1963 aanzienlijk verminderd en het aantal vaartuigen dat aan deze visse rij deelnam, is eveneens teruggelo pen. Voorts is het aantal garnalen- vaartuigen, dat voornamelijk op de Waddenzee en aangrenzende visgron den vist, in de laatste jaren eveneens teruggelopen. De op 1 januari 1969 ingevoerde correctie op de belastinginning van de inspectie Purmerend, zo wordt ver der in de brief gezegd, heeft een zeer nadelige invloed op de pelcapaciteit gehad. Voor deze datum werd onge veer 60 procent van de binnenlandse (ADVERTENTIE) voor een «1®» over de gehele wereld. Langevielesingel 34 Middelburg, tel. 61180 -5253* Souburg: Kanaalstraat 59 Tel. 01183 - 1772 Goes: Lange oVrststraat 34 Tel. 01100-7621 garnalen gepeld in Volendam, welke plaats onder de inspectie Purmerend behoort. Aan de minister wordt gevraagd te overwegen, voorzover nodig in afwij king van de tot nu toe gevolgde han delwijze, aan het garnalenvisserijbe- drijf een financiële tegemoetkoming te verlenen, om het bedrijf in staat te stellen de moeilijkheden waarin het momentcel verkeert, te overwin nen. Zou de minister hiertoe in principe bereid zijn, dan zal het bestuur van het produktschap gaarne een plan voor een dergelijke steunverlening indienen. (ADVERTENTIE) Korte Nieuwstraat 21 Hulst Tel. 2478 - 3558 b.g.g. 2209 (Van onze correspondent) KLOETINGE Op een vergade ring van dc vereniging van oud-leer lingen van land- en tuinbouwwinter- cursussen sprak de heer A. van Oos ten van de Zeeuwse Landbouwmaat- schappij over het onderwerp: „De situatie in de fruitteelt". De spreker ging uitvoerig in op de problemen, waarmee de fruitteler vooral de laatste twee jaar kampt. De overproduktie op de binnenlandse markt en het voor Nederland wei nig perspectief biedende beleid in EEG-verband blijven situaties, waar aan men moeilijk het hoofd zal kun nen bieden. Een accurate bedrijfs voering blijft natuurlijk geboden. Ook het rooien van diverse boom gaarden moet doorgaan wanneer is gebleken, dat hierin zeker geen winst object meer zit. Wellicht kan er dan na enkele jaren wat meer stabiliteit komen in de prijsvorming. (Van onze correspondent) VLISSINGEN De gemeente Vlissingen gaat het krottenpro- bleem actief aanpakker\ In het verleden is de krotopruiming be perkt gebleven tot het slopen van panden in het kader van sane ringsplannen of ten behoeve^ van de uitvoering van bestemmings plannen. Nu het woningprobleem belangrijk is teruggedrongen kan Vlissingen een actief beleid gaan Dit beleid heeft het college van b. en w. nader uiteengezet in een nota, die vrijdag in de raadsverga dering aan de orde kwam. In de afgelopen jaren zijn dank zij min of meer „toevallige" krot opruiming 685 woningen gesloopt, waaronder 544 noodwoningen. Uit een onlangs ingesteld onder zoek is gebleken, dat er in Vlis singen nog 293 krotten staan, „We zullen proberen deze wonin gen in een periode van vijf tot ze ven jaar te doen slopen", aldus wet houder F. G. Smit. Hij wees er voorts op, dat de nu opgestelde lijst niet volledig is. Om deze lijst te com pleteren zal na verloop van tijd een nieuw onderzoek plaatsvinden. Over het centrale woonwagen kamp in Zeeland zei de burgemees ter: „We hebben G.S. om een bin dende uitspraak gevraagd. Als deze er niet komt, ben ik bang, dat we anders nooit tot een beslissing zul len komen". Wethouder G. Janse zei in ant woord op een vraag van de heer H. van Rooijen (Rechtse fracties) dat het Vlissingse woonwagenkamp be hoorlijk aan dc eisen voldoet. Ook hij betreurde het uitblijven van een beslissing omtrent de totstandkoming van het centraal woonwagenkamp in Zeeland. De raad besloot vervolgens Ged. Staten te verzoeken het maxi maal toegestane aantal woonwagens en woonschepen vast te stellen op vijftien. De schade aan het groen in Vlis singen tengevolge van lekken in de aardgasleiding wordt momenteel ge raamd op f 15.500. Het gemeentebe stuur heeft nu bij de Zegam een actie ingesteld tot schadevergoeding, zo maakte wethouder F. G. Smit be kend. (Van onze correspondent) WESTKAPELLE De postduiven vereniging De Zwaluw houdt van daag - zaterdag - een bazaar in het verenigingsgebouw Westkapelie Her rijst. Deze bazaar begint 's avonds om zeven uur. Men zal kunnen schie ten, genieten van het rad van avon tuur en dergelijke. 's Middags zal er een grote dui- venlossing worden gehouden op het Marktplein. Diegene, die raadt hoeveel dui ven er gelost worden wint een waar debon van 50, Het fanfarekorps OKK zal 's mid dags medewerking verlenen. (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM De post duivenvereniging ,,'t Fort" uit Ber gen op Zoom houdt zondag a.s. de eerste hokkententoonstelling. Tijdens de expositie worden ongeveer twin tig duiven verkocht van de algemeen kampioen A. Mulders. U, 1 v - TERNEUZEN In de Noordstraat in Terneuzen heerst een doodse stilte. Dit ondanks de komende St.-Nicolaas- tijd. In de meest drukke winkelstraat van Zeeuwsch- Vlaanderen zijn alleen de wat vroege klanken te horen van iBng Crosby, die nu al over zijn witte kerst aan het zingen is. Voor de rest lopen wat angstig weggedoken huismoeders, die bezig zijn aan hun St.-Nicolaasinkopen weggedoken in hun jassen, haasüg de Noordstraat af. Al met al is het een trieste aangelegenheid, die alleen maar doet denken aan het komende gezellige avondje van volgende week vrijdag.

de Stem | 1969 | | pagina 7