INTERLAND TEGEN BELGEN IN BREDA Ceulemans is de grootste trekpleister N OEKB AARSUITGEZET BIESBOSCHGEBIED Runeman: „Muys niet imiteren" Gold Race op 25 april Weinig kans Nederland Programma interland SINTERKLAASBOEKEN VOOR; moeders, vaders, zoons en dochters, broer en zus en opa oma, tante en oom Knip daarom dit lijstje uit! ^dezoqn •van mij f prinses Dorado Internationale erkenning voor Olympia's Toer Nieuwe romans van wereldberoemde auteurs: De üiemel sta ons bij! Sinning De waarheid over mijn man/Slansky PREENTEN BOEKEN 01T 1900 NELLY BODENHEIM A. W. Sijthoff - Postbus 26 - Leiden Technisch goed DE SPORTTOTO DE STEM VAN ZATERDAG 29 NOVEMBER 1969 GENEVE (ANP) De Gold Race zal volgend jaar op 25 april worden gehouden. Evenals in 1969 wordt de wedstrijd gereden op een parcours dat van Helmond naar Zuid-Limburg leidt. Ondanks het feit dat de wedstrijd samenvalt met de Ronde van Span je en merkenkoers in Italië ver wachten de organisatoren toch een grote belangstelling van de renners. Een woordvoerder van de Amstel- brouwerij verklaarde donderdag avond: „Wij zijn blij dat wij toch nog een datum hebben gekregen. Het zag er aanvankelijk noga] som ber uit". De Goldrace zal meetellen voor de z.g. Coupe du Monde voor fabrieks- ploegen. In Genève zijn voor de strjjd om de wereldbeker de tien wedstrijden aangewezen. Het zijn: Milaan San Remo (19-3), Gent - Wevelghem (1-4), Ronde van Vlaan deren (5-4) Parijs - Roubaix (12-4), Waalse Pijl (19-4), Gold Race (25-4), Rondom de Henninger Toren (1-5), Kampioenschap van Zurich (3-5), Parijs - Tours (27-9) en de Ronde van Lombardije 10-10) AMSTERDAM (A.N.P.) Het winnen door de Nederlandse ama teur-wielrenners van de wereldbe ker heeft tot gevolg gehad dat Olyrn- pia's Toer door Nederland, na acht tien keer gehouden te zijn, eindelijk internationale erkenning heeft ge kregen. Bij de uitreiking van de we- reldprijs vertelde de Franse voorzit ter van de Ft AC de amateurorga nisatie in de UCI dat Olympia's Toer in 1970 voor het eerst zal be horen tot de reeks wedstrijden in de competitie voor de wereldbeker, die overigens geen „beker" maar een plaquette és Joop Middeiink heeft al direct on dervonden wat dit betekent. In Gq- nève nog verzochten Groot-Brittan- nië. Polen, Rusland en Frankrijk of zij volgend iaar in Nederland aan de start mogen komen. De Russen wil den een ploeg jonge renners sturen, die voorbereid worden op de Olym pische Spelen van 1972 in München. Frankrijk wil met een militaire ploeg aan het evenement meedoen. Olympia's Toer wordt in 1970 van 7 tot en met 14 mei gehouden. Jan Doggen, de man met de meeste routine in de Nederlandse driebandenploeg, die dit weekeinde in Breda tegen de Belgen uitkomt. (Van onze hengelsportmedewerker) i MUMMELEN De Organisatie Verbetering Binnenvisserij heeft in de Brabantse Biesbosch ruim 100.000 jonge snoekbaarsjes uitge zet. Het komende voorjaar 1970 zul len nogmaals 100.000 van deze veel belovende jonge roofvissen in het Biesboschgebied worden losgelaten. Visserijdeskundigen verwachten dat (ADVERTENTIE) jnum en Haitink. Kes I heeft mono- noch stereo? I ld, evenmin als de >n0Je. t, II radio en televisie, zun Mengelberg maakte eite vertrouwd met de r no 78-toerenplaat en hij nooit voor magnetofoo «visie. Om wille van de telt zij hier nadrukken)» gld dat men in de *J,tosle ethovens Zevende by Jnoweergave aantreft; voering van de Onvoltooid rubert werd mono vas g ■an Beinum. in bet irven, voelde zich ond Krofoons volkomen tnu I het begin aan de eei Imuktheid van ster VS® lal gauw een grote vr - II maai' weinig bezwar lisiebelichting. liaitink kan zich volle-1dig0^l (loot van de t^^Dornste'11 ïgen noemen (wat Ber 1 Amerikaanse televis'® t oo Indert hij zéér) en erk file de propagandistisch Wj i 1 van voor zijn orkes (t de stenen lier be.King ^1 de wonderlijke ontdiders Ir van de drie °rkes"„ te fgen" klank heeft w® ,-efde t K beroemde en zeer |ren: elk op een ande bbe«l beide anderen z°ude" bof4 an, een maximum a z0(ie| lioonheid bereikend, ne fvijs van de lm van zowel de scner 1: herscheppende toonkunst. Daphne du Maurier Het huds aan het strand Gebonden 15,90. Dr. A. J. Cronin: Het dubbele leven van dr. Carroll Gebonden 11,90. Gunnar Mattsson: He zoon van mijn prinses Een zeer welkom cadeau voor njoeders en dochters die Mijn Prinses al kennen. He boeken van Mattsson kosten 8,90. Een bijzonder geestige roman van Herbert Tan- over een rabbi die zijn eerste gemeente „het ware geloof" gaat brengen. Een boek vol gein Paperback 10,90. vindt u in de Accoladeserie, waar in de beste thrillers verschijnen van Agatha Christie, Michael Innes. Rosemary Gatenby. Laurence Hen derson, Martin Woodhouse, Man ning O'Brme Paperbacks, per deel toch maar 4,75. m r-C"-" "f "Xj f», j GemuirWsttwtoe j deze roofvis de komende jaren ook bezit gaat nemen van het Hollands Diep en het Haringvlietbekken dat in mei 1970 van de zee wordt afge sloten. De OVB heeft de hengelaars dit prachtige cadeau kunnen aanbieden omdat in de afgelopen gunstige war me zomer een overschot van ruim 200.000 jonge snoekbaarsjes was ge kweekt. Dankzij de hoge watertem peraturen zijn in het IJsselmeer, de randmeren en in de viskwekerijen van de OVB ware snoekbaarsexplo sies voorgekomen. De Brabantse Biesbosch en de be nedenrivieren worden de komende jaren mede dankzij deze pootvisuit- zetting van nationaal belang voor de spprtvisserij. Met het verdwijnen van eb en vloed zullen vele watersporters en boothengelaars bezit van het Bies bosch gebied nemen, dat nu nog steeds als een snelstromend Delta gebied wordt beschouwd, dat vanwe ge de grote eb en vloedverschillen bijzonder veel kennis van het water vraagt. Als het Biesboschwater in de zomer van 1970 veel rustiger gewor den is, zal ook de bootvisserij nieu we kansen krijgen. Een onthullend document van Josefa Slanska over de beruchte zuive ringen in het Tsjecho Slowakije van 1952, waar haar man Rudoll Jlansky het slachtoffer van werd Een boek dat veel te zeggen heeft Juist nu! Paperback 9,90. Rond 1900 verschenen een aantal bijzonder fraaie prentenboeken van de bekende Amsterdamse Joffer Vier van haar bekendste prentenboeken zijn weer verkrijgbaar. Handje-Plak (1900) 4,50. Het regent Het zegent (1901) f 4,50. Raadsels (1902) 8,90. In Holland staat een huis (1903) f 3,90. Deze boeken zijn verkrijgbaar bij uw boekhandelaar. De uitzetting van grote aantallen jonge snoekbaars belooft het Bies- boscli-gebied tot een waar henge laars-dorado te «naken. De jonge snoekbaarsjes zijn nu al rond de 15 cm lang. Ze zullen eind 1971 onge veer de wettelijke maat van 45 cm. hebben. Dankzij het wegvallen van de grote stroomsnelheden na afslui ting van de Haringvlietdammen wordt het water in de Biesbosch, Het Hollandsch Diep en het Haring vliet veel helderder. Dit betekent dat vele vissoorten, waaronder ook de snoekbaars veel beter onder wa ter kunnen zien, dus azen, en hun prooivisjes pakken. De uitzetting van de resterende honderdduizend snoekbaarsjes in het voorjaar 1970 houdt ver band met de aanwezigheid van spie ring als prooivis in dit bekken. De verwachting van de OVB-directie is trouwens dat een deel van de snoek baars naar het westen, dus naar het Haringvlietbekken gaat oprukken. In het nieuwe afgesloten Delta bekken zal de snoekbaars een bijzon der gunstig woon- en voedselmilieu vinden De snoekbaars is een gewel dige sportvis die met een worm of het aasvisje, bij de voordeur 'n kleine spiering, bevist kan worden. Ook de afgelopen zomer is een groot deel van het Haringvliet al verzoet. Na afsluiting van het Haringvliet zullen de zoetwatervissen tot bij de Delta-dammen ter hoogte van Helle voetsluis oprukken. VOETBAL De strafcommissie van de KNVB heeft drie spelers van de Leeuwarder eerste divisieelub SC Cambuur geschorst wegens ruw spel in de ontmoeting Elinkwijk-SC Cam buur, die afgelopen zondag werd ge speeld. Hennie Weering kreeg een schorsing van drie wedstrijden en Koko Hoekstra en Jaap Booy staan voor twee ontmoetingen buitenspel (Van onze sportredactie) BREDA Het puikje van de Nederlandse en Belgische driebanden- specialisten komt vandaag en morgen naar Breda. In de bovenzaal van restaurant „De Beurs Modern" wordt dit weekeinde namelijk de officiële interland Nederland-België driebanden gespeeld. De eerste vier geklasseerden in de nationale kampioenschappen zijn van de partij in Breda. Voor België betekent dat een zeer sterke afvaardi ging. Ceulemans, Boulanger, Van Barel en Dielis zullen het moeten opnemen tegen Nederlands kampioen Doggen, Van Bracht, Soeter- broek en Brosens. erg. In het begin van het seizoen zat ik „vast". Nu loopt het lekker. Voornamelijk omdat ik de laatste tijd weer dikwijls speel. De wedstrij den in de voorronde om de Coupe d'Europe doen daar veel goed aan. Tevens staan er een paar invitatie- toernooien met sterke bezetting o-p het programma. Ik hoop me op die manier goed voor te kunnen berei den op het komende Nederlands kampioenschap. Ik zie deze interland ook als een mooie training. Je kunt niet genoeg wedstrijden maken voor een kampioenschap. Ik reken erop met een moyenne van rond de 0,900 te kunnen eindigen. Daar zou ik te vreden mee zijn. Ik heb nog niet de vorm van het vorige seizoen". Op papier is de Belgische afvaar diging sterk favoriet. Op de eerste plaats is daar Raymond Ceulemans. Ceulemans, die een indrukwekkende erelijst heeft opgebo-uwd negen maal wereldkampioen in verschillen de spelsoorten, kampioen van België ldbre en driebanden 1969 en bezitter van 23 nationale en 17 Europese ti tels is ongetwijfeld de grote trek pleister. Ceulemans bewees vorige week in Linz nog zijn grote veelzij digheid door het wereldkampioen schap libre op zijn naam te schrij ven. In deze enige spelsoort waar Ceulemans nog niet tot de top was gekomen, kwam in Linz de door braak. Driebanden blijft echter zijn sterkste wapen. Op dit punt is hij praktisch onverslaanbaar. De enige man die he-m daarbij nog wel eens in moeilijkheden brengt is zijn ploeg genoot Laurent Boulanger. De boom lange Boulanger maakte het de bil- jartkeizer uit Grobbendonk bijvoor beeld bijzonder lastig tijdens het Europese kampioenschap in Den Haag, waar Ceulemans met miniem verschil won, na lange tijd in verlo ren positie gestaan te hebben. Bou langer is er reeds twee keer in ge slaagd de Europese titel in deze moeilijke spelsoort te veroveren. De winstpunten van de Nederlan ders in deze biljartinterland zullen voornamelijk moeten worden verza meld in de partijen tegen Luido Die lis vierde in het Belgische kam pioenschap en tegen de technisch zeer goed spelende Van Barel, die op de derde plaats beslag legde. Een overwinning op Ceulemans zit er niet in, terwijl winst op Boulanger eveneens stuntwerk zon betekenen. Dielis en Van Barel zijn de te klop pen tegenstanders. Een nederlaag voor de Nederlan ders in deze tweede interland met als inzet de „Coupe Stoof" is dan ook te verwachten. In de Nederland se ploeg ontbreken de namen van routiniers Popeljus en De Ruyter. Twee spelers die vorig jaar in Alk maar in het Nederlands kampioen schap zeer slecht op dreef waren en zo hun plaats in de Nederlandse equipe verspeelden. Brosens en Soe- terbroek profiteerden hiervan. Op vallend is het dat de gehele Neder landse ploeg bestaat uit Brabantse deelnemers. Jan Doggen (Heerle), Tiest Brosens (Breda), Rini van Bracht (Waalwijk) en Wim Soeter- broek (Waalwijk), staan voor de zware taak hun hoge notering van dit moment waar te maken. Tiest Brosens weet dat het moei lijk zal worden. Brosens: „Ik weet dat we weinig kans zullen hebben. Daarvoor is de Belgische ploeg te sterk. Maar ik zal vechten voor wat ik waard ben. Ik kom steeds beter in vorm. Aanvankelijk lukte het niet (Van onze sportredactie) BREDA Het programma van de biljartinterland Neder land-België in „De Beurs-Mo- dern" in Breda ziet er als volgt uit: ZATERDAG 14.00 uur Ceulemans-Soeterbroek Van Bracht-Van Barel 16.00 uur Do-ggen-Dielis Boulanger-Brosens 19.30 uur Ceulemans-Brosens Boulanger-Soeterbroek 21.30 uur Van Bracht-Dielis Doggen-Van Barel ZONDAG 14.00 uur Van Barel-Brosens Soeterbroek-Dielis 16.00 uur Boulanger-Van Brachi Doggen-Ceulemans 19.00 uur Van Barel-Soeterbroek Dielis-Brosens 21.00 uur Boulanger-Doggen Ceulemans-Van Bracht be grootste routinier in het Neder landse gezelschap is de Heerlege kastelein Jan Doggen. Doggen, -hou der van de nationale titel, kan hogen op een enorme ervaring. Het is een speler die niet van opgeven weet en die oplossingen vindt voor de las tigste stootbeelden. Geen spectacu laire speler maar wel een „killer" die met koelbloedig spel genadeloos kan toeslaan. De meest talentvolle speler is de jonge Waalwijker Rini van Bracht, die de laatste tijd zich ook toelegt op andere spelsoorten om zodoende zijn moyenne in het driebanden op te voeren. Hij schijnt daarin geslaagd te zijn. In het toernooi om de „Coupe De Roode Leeuw" zeer sterk be zet (met Ceulemans, Scherz en Bou langer) kwam Van Bracht met een moyenne van rond de 1,000 uit de bus. Van Bracht mag zeker in staat worden geacht voor de nodige verrassingen te zorgen in Breda. Wim Soeterbroek is op papier de minst sterke. In het Nederlands kampioenschap eindigde de Waal wij kse schoenfabrikant min of meer bij toeval op de derde plaats. Hij had deze klassering voor een groot deel te danken aan het hopeloze fa len van Popeijus en De Ruyter. Soe terbroek kan ten hoogste voor een incidenteel succesje zorgen. Hij be schikt over te weinig ervaring. Of dat zou juist een stimulans voor hem moeten zijn om vrijuit te kunnen spelen Vanmorgen worden de spelers en officials ontvangen op het gemeente huis in Breda, door de wethouder van sportzaken, de heer J. M. van Bijnen. De eerste wedstrijden begin nen om 14.00 uur. TON KOOMEN Raymond Ceulemans: trekpleister. DEN HAAG (ANP) De cijfers van sport toto 16 van het afgelopen weekeinde zijn: aantal deelnemers 853.068, bruto inleg f 1.861.554,60, prijzenbedrag f 837.700, beschikbaar voor eerste prijs f 251.310, (22 mel dingen, bruto f 11.423), beschikbaar voor tweede prijs f 167.540 (470 mel dingen, bruto f 356,40), beschikbaar voor derde prijs f 251.310 (4.763 mel dingen, bruto f 52,70), beschikbaar voor extra prijs f 167.540 (159 mel dingen, bruto f 1.053,70). VOETBAL Rodney Marsh, de 23- jarige speler van het Engelse voet bal-elftal onder 23 jaar is gisteren door de strafcommissie van de En gelse voetbalbond voor vier weken geschorst wegens herhaalde overtre dingen in competitiewedstrijden dit seizoen (Van onze sportredactie) ZAANDAM De 27-jarige Hein Runeman uit Zaandam, opvolger van de trainer-coach van de Nederlandse kanoploeg Karei Muys (die is gezwicht voor een aantrekkelijk aanbod van de Westduitse kanobond), was drie jaar geleden zelf nog lid van de kanoploeg, die door Muys werd getraind en daarom weet hij wat hij wil. „Ik ga door op de wijze waarop Muys de groep heeft getraind. In de drie jaar dat ik uit de ploeg ben, is er echter heel wat veranderd. Dat heb ik al met Muys doorgesproken en daarom ook zal ik de komende zaterdagen dat Muys nog training geeft, mee gaan doen om zelf te ervaren wat er nu eigenlijk is veranderd. Dat wordt dan wel vreselijk druk de eerste maanden, aan mijn huidige baan ben ik tot maart volgend jaar gebonden. Maar dat moet dan maar. Ik moet op de hoogte blijven van de nieuwe ontwikkelingen in trai ningsmethoden want ik kan niet stil blijven staan bij wat Muys heeft gedaan. Ik wil vermijden dat ze gaan zeggen: „Runeman is nooit verder gekomen van Muys imiteren. Dan hoop ik dat ik over een half jaar of een jaar kan zeggen: nou heb ik een beetje mijn eigen gezicht laten zien". „Achter dat eigen gezicht", zegt de gebaarde nieuwe coach, „moet je geen rigoureuze veranderingen zien. Wel wijzigingen natuurlijk, maar dan geleidelijk, in samenspel met de groep. Het bereiken van een topprestatie geschiedt alleen door lichamelijke kracht maar ook door innerlijk vuur." Runeman zal bij het uitoefenen va-n zijn functie („in zo'n kleine bond ben je trainer én begeleider") in de toekomst in ieder geval over meer trainingsmogelijkheden kunnen beschikken dan Muys in Nederland ooit heeft gehad. Begin volgend jaar wordt begonnen met het bouwen van een nationaal trainingscentrum aan de Sloterplas bij Amsterdam, Daarin komt, zijn de plannen, een trainingsbassin waar ook in de wintermaanden allerlei onderzoekingen gedaan kun nen worden. „Dat zal wel een grote hulp zijn", zegt Runeman. Nog een groot voordeel voor de nieuwe coach: de zeer positieve erfenis van Karei Muys. „De topgroep die ik van hem overneem, is altijd keihard getraind en heeft ook altijd een enorme trainingsbereidheid getoond." Eventuele successen in de toekomst zouden er ook toe kunnen bijdragen, dat de kanosport wat populairder wordt in Nederland. De kanobond telt nu 1300 leden. („Je kunt pas een vuist maken als dat aantal groeit"), het roeien 'geniet aanmerkelijk meer populariteit. Runemain („zeg nooit roeier tegen een kanoer, want dan trap je hem op zijn hart") daarover: „De studenten hebben zich op het roeien geworpen. Daardoor heeft het roeien die populariteit gekregen, terwijl ik persoonlijk kanovaren toch leu-ker vi-nd om naar te kijken. Dat komt omdat de spanning wordt opgevoerd. Vaak valt de beslissing pas vlak voor de finish. En bovendien heb je voor kanovaren een bepaald karakter nodig. Een flinke dosis doorzettingsvermogen, omdat de sport zo zwaar is en de kans op omslaan is veel groter. Bij het roeien kun je op een bepaald moment de riemen in de boot leggen en uitvaren, bij kanovaren is het alleen al vermoeiend om in de boot te blijven zitten". Aan het verbreiden van de kanosport, wordt op het ogenblik hard gewerkt. Vooral Muys heeft een reeks initiatieven gestimuleerd. Er is een propagandacommissie in het leven geroepen die het kanovaren op scholen en aan universiteiten zal pousseren. Uit de aldus eventueel verbrede basis kan misschien het talent geselecteerd worden, waar mee de nog altijd kleine topgroep („er zijn er ongeveer twin tig die op internationaal niveau mee kunnen") uitgebreid kan worden. Een topgroep die nu getraind en begeleid gaat worden door Hein Runeman, die voor de moeilijke taak staat Karei Muys te vervangen, de man die al voor de Olympische Spelen en tijdens de wereldkam pioenschappen in Grünau (Oost-Duitsland) werd benaderd door de Mexicaanse kano-bond en die-nu, op zeer aantrekkelijke voorwaarden door West-Duitsland is aangetrokken. Karei Muys, Nederlands succesvolle trainer-coach van de kano ploeg zal voortaan de Westduitse kanoers trainen.

de Stem | 1969 | | pagina 21