Ook W.-Duitsland tegen spreiding van kernwapens DE OORLOG EN DE MISDAAD Echtscheiding in Italië mogelijk „MEER FOUTEN IN VERKEER IN MENSTRUATIE-PERIODE" Massale betoging in Rome om meer loon 40 Tanden ZuiveTindustrie: 2 procent extra AMBTENAREN: INSPRAAK IN PTT n.v. a VERDRAG IN MOSKOU ONDERTEKEND STERK VERHAAL IN OOSTENRIJKS RLAD Prins Claus hield 50.000 Limburgers af van staking Kamerlid Zegering- Hadders van WD heeft 10 betaalde nevenfuncties MINISTER SCHUT: Uitstel huur verhoging kan iunest zijn Kind na aanslag op El Al klinisch dood VERWACHTING NA STEMMING IN KAMER: MISS WERELD 1969 DEENSTRA: RIVALITEIT IN MEDISCHE WERELD KWETSEND Suikeropslag in Sasse textielfabriek Augustijnen mogen met plan doorgaan I )e^e|yel ei v Wie zal de eerste steen werpen A 15 DE STEM VAN ZATERDAG 29 NOVEMBER 1969 17 (Van een onzer verslaggevers) HEERLEN Prins Claus heeft hoogst persoonlijk een ramp voor de 50.000 Limburgse mijnwerkers voorkomen. Een dreigende staking, zoals Lim burg nog nooit had beleefd, kon hij op bet allerlaatste moment afremmen. De prins is in de mij nen afgedaald om de mijnwer kers daar te vertellen dat staken niet meer nodig was, omdat hij van de mijndirecties de belofte had losgekregen dat de bedrij ven niet eerder zullen worden gesloten voordat er voor ieder een nieuwe werkgelegenheid zal zijn. Prins Claus wordt op het ogenblik door 50.000 mijnwer kers als een held vereerd. Deze opzienbarende ontwikke lingen in de Zuidlimburgse her structurering staan te lezen in het Oostenrijkse weekblad .Neue illustrierte Wochenschau" van 23 november 1969. Het „bewijs" voor dit ingrij pen wordt geleverd door enkele foto's die zijn gemaakt van het recente ondergrondse bezoek van prins Claus aan de mijn Ju lia in Eijgelshoven. In het van a tot z verzonnen artikel, waar een Anne Broek voor tekent, staat dat de situatie in Zuid- Limburg dermate was verslech terd, dat 50.000 mijnwerkers op het punt stonden de hele mijn industrie plat te gooien. De vak bonden dreigden met een sta king, zoals nog nooit was voor gekomen. Mijndirecties noch burgemees ters konden de aspirant-stakers tot andere gedachten brengen. „De toestand was zo dreigend geworden dat voor het eerst in de geschiedenis van het Neder landse koninklijk huis prins Claus in de economische toe stand ingreep", schrijft de Wo chenschau. De mijnwerkers moeten geholpen worden. Ik ga er zelf heen om hen een hart onder de riem te steken. En om hen een staking uit het hoofd te Praten, want daarmee worden de problemen niet uit de wereld geholpen", zo besliste prins Claus spontaan, aldus het Oos tenrijkse blad. Het blad van de Nederlandse Katholieke Mijnwerkersbond, „De Mijnwerker", dat dit arti kel heeft gesignaleerd, tekent cc bij aan: wij willen aan deze lariekoek verder geen woorden verspillen. (Van onze redactie buitenland) MOSKOU - BONN De Westduitse ambassadeur in Moskou Hel mut Allardt heeft gisteren in Moskou namens zijn land het verdrag tegen de spreiding van kernwapens ondertekend. In Washington en Londen hebben gisteren gelijke plechtige on dertekeningen plaats gevonden. Deze stap volgt op een bijna drie jaar durende openbare discussie in Duitsland, waarbij sommige Duitsers bang waren dat het land uitgesloten zou worden van de voordelen van het kernonderzoek, en dus van de 20-eeuw- se technologie. De Christen-democratische oppositiepartij noemde de beslissing van de regering onmiddellijk „te gehaast" en onverantwoordelijk gezien de huidige omstandigheden. Brandt verklaarde echter dat West- Duitsland en andere staten die niet in het bezit zijn van kernwapens, er in geslaagd waren door wijzigingen in het verdrag te bewerkstelUgen zo wel het vreedzame gebruik van kern energie als de veiligheid van West- Duitsland te garanderen. West-Düitsland is het 93-ste land dat het verdrag ondertekend. Volgens Brandt kan pas van ratificatie spra ke zijn als een voor West-Duitsland aanvaardbare overeenkomst over de inspectie is uitgewerkt tussen de energie-instanties van de V.N. en die van de EEG (w.o. Euratom). Het verdrag wordt van kracht als het door 40 landen is geratificeerd, met inbegrip van de Verenigde Sta ten. Engeland en de Sovjet-Unie. Naast deze drie landen zijn nog maar 22 landen tot ratificatie overgegaan. De ondertekenaars onder de landen, die kernmogendheden zijn, verplich ten zich geen kernwapens aan ande re landen te leveren. Niet-nucleaire staten verplichten zich geen kernwa pens te produceren of aan te schaf fen. Twee kernmogendheden Frank rijk en communistisch China heb ben het verdrag niet ondertekend en ruim een dozijn landen die over de mogelijkheden tot ontwikkeling van eigen kernwapens hebben het ver drag nog niet geratificeerd. 55 (Van onze parlementaire redactie) DE HAAG Minister Schut van Volkshuisvesting acht het stellig mo gelijk dat het uitstel van de huurver hoging in 1970 funeste gevolgen voor de volkshuisvesting kan hebben. Hij zegt dat in zijn antwoord aan de Tweede Kamer inzake het ontwerp tot wijziging van de wet jaarlijkse huurverhogingen en van de huurwet. Volgende week zal de Tweede Ka mer over het uitstel van de huurver hoging met een half jaar tot 1 juli 1970 vergaderen. Als de wetswijzi ging niet per 1 januari van kracht kan worden, heeft het volgens de mi nister weinig zin om haar na die da tum nog in werking te laten treden. De minister handhaaft zijn voorstel om het uitstel van de huurverhoging met een half jaar in 1970 in te halen door de jaarlijkse huurverhoging in 1971, 1972 en 1973 niet op zes maar op zeven procent te stellen. In 1971 en volgende jaren wil hij de huur verhoging niet op 1 januari maar op 1 juni laten ingaan. ATHENE (Reuter) Een tweeen- eenhalfjarige Griekse jongen George Nastos, dat donderdag bij de aanslag op het kantoor van de Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al in Athe ne ernstig werd gewond, is klinisch dood. De jongen is in de hersenen geraakt door een granaatscherf. GEERTSEMA: maar één (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG De VVD heeft deze week in haar weekblad „Vrijheid en democratie" een opsomming gegeven van de betaalde en niet-betaalde ne venfuncties van de 17 WD-Tweede Kamerleden. (Zoals bekend heeft de KVP onlangs als eerste een dergelijke lijst gepubliceerd.) De 17 VVD-ers blijken in totaal 37 betaalde (waarvan 10 van Zegering- Hadders) en 113 onbetaalde neven functies te verrichten. Uit het lijstje blijkt dat fractielei der mr. W. J. Geertsema als betaalde nevenfunctie uitsluitend het burge meesterschap van Wassenaar vervuld. Geen betaalde neven-functies hebben de kamerleden De Beer. mevr. Dett- meijer-Labberton, Koudijs, Portheine en mevr. Veder-Sit. De heren Von- hoff, Wiegel en Joekes hebben pu blicistische nevenfuncties. De waarnemend fractievoorzitter Zegering-Hadders heeft niet minder dan 10 betaalde nevenfuncties: wet houder van Emmen, voorzitter van een waterschap en voorts 8 commis sariaten. Het liberale kamerlid Berk houwer heeft 2 commissariaten, o.a. bij N.V. Caransa. (Copyright De Stem-Het Parool) (Van onze redactie buitenland) ROME De Italiaanse kamer van afgevaardigden heeft gisteren alle artikelen van het wetsvoorstel, dat echtscheiding in ItaUë beperkt mogelijk wil maken, goedgekeurd. De ontwerp-wet moet nog naar de Italiaanse senaat, die naar algemeen verwacht wordt, de wet in januari zal goedkeuren. Voor de gelegenheid was in de ka mer een zeer zelden voorkomende „coaütie" van rechtse en linkse par tijen tot stand gekomen, die gemak kelijk de tegenstanders de chris ten-democraten, de fascisten en de monarchisten de baas bleven. Echtscheiding is in Italië praktisch verboden sedert keizer Constantijn, die 1656 jaar geleden het katholieke geloof omhelsde en daarmee de auto riteit van de rooms-katholieke kerk aanvaardde. Tegenstanders van echtscheiding, met als meest prominenten paus Pau- lus en premier Mariano Rumor, zijn er niet in geslaagd het wetsvoorstel te torpederen. Het heeft 95 jaar geduurd om een wetsvoorstel tot erkenning van echt scheiding in het Italiaanse parlement in stemming te brengen. Het eerste voorstel werd 14 jaar na de Italiaanse eenwording in 1874 door de liberale afgevaardigde Salvatore Morelli in gediend. (Van onze red. buitenland). ROME Een zeer Rr°«' aantal arbeiders erft gisteren in Rome Sedemonstreerd voor ■hogere lonen. Volgens politie namen onge veer 40.000 personen "jet alleen arbeiders .maar ook studenten en [scholieren er aan jjeel, maar de vakbon- jnonden bewern dat het aantal zeker tweemaal zo hoog is geweest. Op deze demonstratie, de grootste in Italië sinds drie maanden tijds, is alles rustig ver lopen, wanordelijkhe den hebben hebben zich nergens voorgedaan. Het verkeer raakte er echter reddeloos door in de knoei. De demonstranten wa ren georganiseerd dooi de drie grootste vak bonden en was in eerste instantie bedoeld als protest tegen het al zo lang duren van de on derhandelingen over nieuwe arbeidscontrac ten voor de arbeiders in de metaalindustrie. De ongeveer 1.300.000 arbeideres in die indu strie eisen hogere lonen, een werkweek van 40 uur en hetere sociale voorwaarden. De onder handelingen hierover duren nu al haast drie maanden. De nieuwe Miss Wereld, de mooiste op -dit ondermaanse in 1969, die in Londen is gekozen: de Oostenrijkse Eva Steier. Ze is 20 jaar, heeft blauwe ogen en blond haar. Haar z.g. „vitale" maten zijn 91 - 57 91. (Van een onzer verslaggevers) AMERSFOORT - HAARLEM Na een maratonvergadering, die duurde van donderdagavond 8 uur tot vrij dagochtend 5 uur, zijn werkgevers- en werknemersorganisaties in de zui velindustrie overeengekomen, dat de ongeveer 25.000 werknemers in de zuivelindustrie een extra jaarlijkse uitkering zullen krijgen van twee procent. De reeds bestaande zes pro cent vakantietoeslag blijft normaal gehandhaafd. In december zullen de twee pro cent extra al worden uitgekeerd. En wel met terugwerkende kracht o-ver het dit jaar genoten inkomen. De uit kering zal bruto minimaal f 180 be dragen. De twee proeent extra vormen een vast onderdeel van de c.a.o. Aldus voorzitter A. Gulicks van de bedrijfs groep zuivel van de k-ath. bond van personeel in de Agrarische-, Voe- dings- en Genotmiddelenbedrijven. Met nadruk verklaarde hij, dat de vakbonden alles in het werk zullen stellen om in de driehonderd Neder landse zuivelbedrijven de nieuwe werkkiassificatie ingevoerd te krij gen vóór 1 april. (Van onze correspondent) UTRECHT „De medici moeten niet proberen steeds haantje de voor ste te zijn. De rivaliteit kwetst mij". Dat zei gistermiddag prof. dr. H. Deenstra, voorzitter van de facul teit der geneeskunde van de Utrechtse universiteit, over het uitvoeren van harttransplantaties in de wereld. Hij merkte op, dat gelukkig het aan tal harttransplantaties afneemt, In Nederland ziet hij voorlopig nog geen harttransplantaties uitvoeren. Grotere prioriteit moet worden ge geven naar zijn mening aan de the rapie voor hartinfarcten. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT De aan voer van suikerbieten bij de sui kerfabrieken is momenteel groter dan normaal. Daarbij komt nog, dat ook het suikergehalte van de bieten hoger is dan gebruikelijk. Deze omstandigheden hebben tot gevolg, dat vele suikerfabrieken enerzijds op topcapaciteit werken en anderzijds met zeer grote voorraden witte suiker zitten, die zij niet in ei gen huis kunnen bergen. De Centrale Suiker Miaatschappij in Sas van Gent is noodgedwongen moeten overgaan tot het huren van een lege textielfabriek aan de West- dam, waar één zesde van de totale jaarproduktie van 30.000 ton witte suiker in depot wordt gehouden. Het is dit jaar voor het eerst, dat de C.S.M. tot een dergelijke maatregel moest overgaan. Bij de Eerste Ne derlandse Coöperatieve Beetwortel Suikerfabriek en Raffinaderij, eveneens in Sas van Gent heeft men minder met het opslagprobleem te maken. De voorraden kunnen hier binnen het eigen fabriekscomplex op geslagen worden. SCHIPHOL-CULEMBORG (KNP) De besprekingen die de generaal der augustijnen, pater Agostino Tra- pe, de afgelopen dagen met de lei ding van de Nederlandse provincie over de opmerkelijke vernieuwings plannen heeft gevoerd, zijn eerder af gelopen dan bedoeld was. Het Nederlandse bestuur van de augustijnen stelt zoals bekend voor, de orde van de augustijnen in Ne derland te hergroeperen tot een fe deratie, waarin allen, gehuwden en ongehuwden, mannen en vrouwen, het lidmaatschap kunnen verwerven. Een belangrijk punt was de vraag aan de Nederlanders waarom men niet had afgewacht totdat het pasto raal concilie in Noordwijkerhout van januari aanstaande zou zijn bijeen ge weest. Het Nederlands bestuur heeft hierop geantwoord dat deze zaken eigenlijk los staan van het pastoraal concilie. De Romeinse instanties achtten het nu beter niet langer in Nederland te blijven omdat enerzijds de Neder landse augustijnen nog moeten be ginnen met de bestudering van en de discussies over de nota en men an derzijds ook in Rome, zelf de gedachte van de nota nog meer op zich moet laten inwerken ten einde een afge rond oordeel te kunnen vormen. Men wilde aan de discussies bin nen de Nederlandse afdeling daarom geen belemmeringen stellen. De sneeuwdie ik gistermiddag zo overvloedig voorbij mijn raam zag dwarrelen, vertroebelde enigszins het beeld dat ik van deze wereld heb. Toch bracht die jachtige sneeuw mij op een merkwaardige gedachte: er rijden heel wat auto's door zo'n stad. Het stadsverkeer is druk, ru moerig en alledaags. Het was zo maar een gedachte-gangetje. Veel auto's, Straat. Sneeuw. Licht. Toch vroeg donker. Punt. Uit. Tja. „Gossie, ik wou dat Agnew er een van de zwijgende meerderheid was" (brief in Newsweek). Contestanten overal, mensen. Ook in Metz en dat ligt in Frankrijk. Daar werd een bakker zo kwaad op de stakers van de elektriciteitsbe drijven, dat hij al het kleffe deeg (dat door het uitvallen van de stroom niet voldoende had kunnen rijzen) voor de deur van het plaatse lijke elektriciteitsbedrijf op straat uitsmeerde. „Ik houd van mensen, maar heb wel angst voor wat we elkaar alle maal aandoen" (fotograaf Cas Oort- huys). Voor de KVP worden het zo menen welingelichte lieden, en als die het niet weten, wie moeten het dan wel weten? ook spannende uren. In Tilburg nog wel. De wol- stad, of de stad van Willem lï, ook wel eens de „schoonste staad van 't laand" genoemd. Maar dat is een grapje. Toch hebben de KVP-radikalen de argumenten gescherpt om een vlijmscherp debat over een conse quent vooruitstrevende politiek van de KVP zelf uit te lokken. De „acht tien" moeten wachten volgens de radikalen. Die volgens mjj (hele maal persoonlijk) niet zo erg veel kans maken. Maar dat merken we na het weekend wel, als de resultaten be kend zijn. Ik ben benieuwd. Omschrijving voor een kletsma joor: iemand, die zoveel praat dat de vullingen uit z'm kiezen vallen door metaalmoeheid. En nu is het plechtige moment aangebroken, waarop we onze onver getelijke kampioen doordraven zijn haar kroon op gaan zetten. Het is deze week Beatle John Lennons tante Mim'. Ze krijgt tevens de prijs van de tweede vrouwelijke doordraver. Afar- ga Klompé was, op 11 okt. j.l. de eerste. El Al-tijd. Als het zo doorgaat krijgen we vandaag en morgen helemaal geen sport te zien. En we leven nog wel steeds in de roes van woensdagavond. Toch het beste voor dit weekend. En de hartelijke groeten van: MERIJN UTRECHT (ANP) Wanneer de minister van Verkeer en Waterstaat kennelijk bezig is aan een project dat beoogt het staatsbedrijf der PTT om te zetten in een naamloze vennoot schap, dan zal het duidelijk zijn dat als de herziening van de onderne mingsstructuur haar beslag zal heb ben gekregen, ook wij onze rechten in die PTT n.v. zullen opeisen. Aldus A. C. M. Weijters, voorzitter van de bij het N.K.V. aangesloten zestigja rige Katholieke Bond van Overheids personeel, gisteren in zijn rede in Utrecht waarmee hij het openbare gedeelte van het congres van zijn bond heeft geopend. Hij had eraan herinnerd dat de So ciaal-Economische Raad in het ad vies over de herziening van het on dernemingsrecht aan de werknemer een belangrijke invloed op de samen stelling van de raad van commissa rissen toekent. DEN HAAG Rijden er in het verkeer nu wel of geen „brokken makers" rond. Weggegebruikers, die bij herhaling ongevallen maken of daar meer dan normaal bij zijn betrokken? Negen jaar geleden al heeft de ANWB hierover een stu die laten publiecren, waarvan thans een geheel herziene tweede druk is verschenen. Toen en ook nu wordt op de vraag of er nu Wel of geen notoire brokkenmakers bestaan geen duidelijk antwoord gegeven. Toch heeft de studie die werd samengesteld door Th. B. Wal- beehm, oud - statistisch - psycholo gisch medewerker bij de psycholo gische dienst van de PTT, waarde volle gegevens opgeleverd. De neiging tot het maken van brokken in het verkeer moest ten dele worden gezocht in psychologi sche oorzaken, zo concludeert de studie. Uit zeer veel onderzoekin gen is namelijk gebleken dat chauf feurs met veel ongevallen op het punt van persoonlijkheidsstructuur ongunstig afsteken bij autobestuur ders, die weinig of geen ongeval len maken. Omtrent de werkelijke invloed van alcoholmisbruik op het aantal ongevallen is men uit de statistie ken weinig wijzer geworden. De leeftijd blijkt in tegenstelling tot wat vaak beweerd wordt, nau welijks een rol te spelen. De bewe ring dat vrouwen meer de neiging hebben tot het maken van ongeval len, acht men weinig belangrijk. De vrouw blijkt die neiging echter het meest te hebben in perioden van menstruatie en zwangerschap. Bij wijze van voorzorg wordt de vrou wen dan ook ontraden in dergelijke perioden achter het stuur te gaan De vermoeidheid speelt een be langrijke rol bij het ontstaan van ongevallen. Men acht de automobi list, die door aandachtsverslapping een ongeval veroorzaakt, echter volledig aansprakelijk, omdat er vele symptomen zijn, die hem op optredende vermoeidheid attent kunnen maken en hem daardoor in staat stellen het rijden tijdig te staken.

de Stem | 1969 | | pagina 15