IEUW GEZICHT Z.-BEVELAND „KVP en CHU willen Boeren hebben om regering te vormen" VANDAAG TELLEN ALLE STEMMEN .-papier voor uw pen Trio Louis van Dijk bij volkskerstzang in Goes Sulster Ambacht vergadert woensdag Herbouw van basisschool in Nieuw- en St.-Joosland voltooid Wettelijk Kader geen remedie voor centrale problemen Minister De Block geen concurrentie in Beneluxhavens '"'WN^W^WiR tl tip voor uw vrij# dool gezellig 3 etages fijne meubels kijken in CNStrWTUNE* Sint maakt dit jaar geen tocht door Heikant Tweede wip voor |t.-Jan uit St.-Jansteen Ontspanning van 's Heerenhoekse K.PJ. T entoonstelling van duiven in Westdorpe Teerdagen in Westdorpe Blazersconcert in Kapelle Kerstbezinnig op Zilveren Schor Boer Koekoek: Activiteiten van Underground-soos in Kloosterzande Verhage leidt in W est-Zeeuwsch- Vlaams biljart- kampioenschap Zeeland bouwt mee aan nieuwe politieschool Jongerendienst in Kloosterzande Lichtgewonden bij ongeval in Graauw Verkeerde vloer Schieting te Oudelande Jubileum bij PTT in Middelburg De Sint komt in Hansweert Predikant in Kapelle beroepen Kapelle Kloetinge Geëmancipeerde vrouw Blindenbond draaide films in 's-Heerenhoek Fruit voor zieken in Kapelle -centrum ^CHOONDIJKE /are wintersportpullover van 10% acryl. Div. CpJfTp euren. 36-44. rufff i antalon van zuiver scheer- ollen jersey. Div. leuren. 37-43. I Ov/J VUUI (ADVERTENTIE) bij parkeerterrein rotonde" BRESKENS pOSTBURG UZENPUKE (Van een onzer verslaggevers) ■pt-I.ST Het waterschap Hul ster Ambacht houdt woensdag 3 de- »!n}J' in de Koning van Engeland te Hulst een algemene vergadering. oe agenda staat onder meer de yfRo'iu van kreken van Staatsbos- ghecr. Aan de jaarvergadering gaa een bijeenkomst van de dijk- r?a:' t'ooraf. Tijdens deze vergade rt11?! komt onder meer de vaststel wig van de begroting 1970 en de ■ststelhng van het dijkgeschot 1970 ter sprake. FOTO BOVEN: Verkiezingen voor de gemeente raad in de vier nieuwe, Zuid-Beve- landse gemeenten. Het beeld: Orde lijk, rustig en ingetogen. FOTO ONDER De gemeentelijke herindeling van Zuid-Beveland. De oude gemeente grenzen zijn met stipp llijnen weer gegeven; de nieuwe gemeenten: A - Goes, B - Borssele, C - Kapelle en D - Reimerswaal zijn begrensd door dikke lijnen. (Van onze correspondent) KEIKANT Zondag zal St.-Nico- taas een bezoek brengen aan het Ver- «pgingsgebouw, waar hij de kinde ren om 3 u. zal ontvangen. De mu- ,,aniging Heikant zal de Sint rwelkomen. In tegenstelling met ■Vr.ge jaren zal geen rondgang wor den temaakt. (Van onze correspondent) STEEN De schutters- soewteit St.-Jan uit St.-Jansteen zal het café Sport een tweede staan- e wip oprichten, als de financiering geregeld kan worden. Hiervoor wer en reeds verschillende mogelijkhe den onderzocht en de kans is groot SM men zal slagen. ,s-HEERENHOEK De Katho lieke Plattelands Jongeren hebben in de soos-zaal van het gebouw De Jeugdhoeve in 's-Heerenhoek, onder leiding van voorzitster mejuffrouw Jo Oosthoek een ontspanningsavond gehouden. Voor deze avond had men een quiz georganiseerd, waarover de heer Da- huijs, cultureel kringleider van de K.P.J. van de kring Hulst, de leiding had. De aanwezigen in de zaal wer den in drie groepen verdeeld, die te gen elkaar uitkwamen. Men hield een film-quiz, een geluiden-quiz en een vragen-quiz. De beste groep van de deelnemers werd met een aantrek kelijke prijs beloond. Tijdens een bijeenkomst werd be kend gemaakt dat binnenkort zal worden begonnen met een sport avond, waarvan volley-bal en tafel tennis de hoofdschotel zullen vor men. De opkomst van deze avond was goed te noemen en ieder was ervan overtuigd dat deze avond als ge slaagd kon worden beschouwd. (Van onze correspondent) WESTDORPE De duivenmaat- ;chappij De Volharding houdt zon- iag weer een hoktentoonstelling in het lokaal Café Sport. Die dag zul- en drie van de beste duivensport- liefhebbers hun duiven tentoonstel len, namelijk de heren E, Baecke, D. Teirlijnck en M. van Lenit. (Van onze correspondent) WESTDORPE De jaarlijkse teerdag van de leden van de vrij willige brandweer zal dit jaar wor den gehouden op zaterdag 20 decem ber. De leden met hun dames krijgen eerst een maaltijd in de zaal van Het oudt Raedhuys, waarna de avond verder in een gezellig samenzijn wordt doorgebracht. Het gemengd koor Crescendo viert de jaarlijkse teerdag op zaterdag 17 januari, eveneens in Het oudt Raed huys. (Van een onzer verslaggevers) KAPELLE Zaterdagavond wordt in de „De Vroone" een muziekavond gegeven door ongeveer 100 jeugdige koperblazers uit Axel, Hansweert, Hzinkenszand, Kapelle, Kloetinge, Kruiningen, Kwadendamme, Waarde en Wemeldinge. Het optreden van deze jeugdgroe- pen, die worden opgeleid door de heer J. F. Mannaert, is bedoeld om de blaasmuziek voor de jeugd te pro pageren. De muziekavond begint om half acht. (Van onze correspondent) ARNEMUIDEN Het Zilveren Schor staat een week lang, van 24 tot en met 29 december, open voor ie dereen, die bereid is mee te denken en te werken aan het inhoud geven van Kerstmis in deze tijd, waarin de mens voortdurend wordt geconfron teerd met geweld, oorlog en honger. Het Zilveren Schor vraagt zich af of kerst als het feest van de kaarsen, de kerstboom, de kerstboomballen en de overvloedige maaltijden nog wel in deze tijd passen. (Van onze correspondent) KAPELLE Ruim honderd per sonen waren aanwezig op de bueen- komst van de Boerenpartij in hotel De Zwaan in Kapelle, waar de leider van deze partij, de heer H. Koekoek uit Bennekom, een rede hiled in ver band met de komende raadsverkie zingen. Overigens kwam de gemeentepoli tiek deze avond vrijwel niet aan de orde, want de heer Koekoek besteed de de grootste tijd van zijn ongeveer anderhalf uur durende rede aan de landspolitiek. Hij had, zoals steeds, geen enkele waardering voor wat de grote par tijen doen en dan speciael niet voor de linkse partijen, want hij stelde nog eens duidelijk dat de Boeren partij een rechtse partij is. Hij zei ervan overtuigd te zijn dat de A.R. na de volgende verkiezingen ook links zal zijn. Dan zou het wel eens heel goed mogelijk zijn dat de KVP en de CHU de Boerenpartij graag wilen heblben om een regering te vormen. Hiervoor is dan volgens de heer Koekoek wel nodig dat de Boeren partij bij de komende verkiezingen zeven zetels haalt, in platas van drie zoals ze er thans heeft. Bij de rege- ringscombmatie, die er dan volgens hem zou ontstaan, zullen ook de SGP en het GPV mee kunnen doen. Op een vraag of de Boerenpartij mensen heeft voor een ministers post, was zijn antwoord: „Er zijn ge noeg ingenieursen en doctorandus sen lid van onze partij" Hij vertelde ook dat de Boeren partij, als ze meedoet in de regering, in de eerste plaats het departement van Landbouw wil en verder Eco nomische Zaken. De leiding op de bijeenkomst in Kapelle, waar op sensatie belustte jongelui af en toe wat herrie pro- (Van een onzer verslaggevers) KLOOSTERZANDE De Under ground-soos in Kloosterzande heeft voor de vaste bezoekers in de ko mende weken weer een aardig pro gramma. Aanstaande vrijdag wordt de reeks van activiteiten ingezet met een St.-Nicolaasavond waarvoor de Sint heeft toegezegd „life" te zullen verschijnen met een aantal van zijn zwarte kornuiten. Soos Underground is vast van plan om er iets gezelligs van te maken. Alle bezoekers, die op de betreffende avond willen binnenwippen zijn ver plicht een surprise mee te brengen voor een van de andere bezoekers. Tussen de bedrijven door is uiter aard gelegenheid om een dansje te plegen. Op zaterdag 13 december is een dropping gepland, die uiteraard al leen zal doorgaan als de weersom standigheden het toelaten. Zaterdag 27 december wordt een Kerstbal gehouden met medewerking van een nog nader bekend te maken beatband. Dan zal de soos natuurlijk zijn aangepast aan de Kersttijd. (Van onze correspondent) NIEUW EN ST.-JOOSLAND De herbouw van de Christelijke Basis school aan de Molenweg te Nieuw en St.-Joosland is thans geheel vol tooid en een vrijwel geheel nieuw gebouw staat nu ter beschikking van het Christelijke onderwijs. De ouders en de oud-leerlingen en alle verdere belangstellenden wor den in de gelegenheid gesteld om vrijdag des avonds van half acht tot negen uur het nieuwe gebouw te be zichtigen. Het schoolbestuur onder leiding van het hoofd der school de heer C. Zweistra zullen de bezoe kers rondleiden. (Van onze correspondent) OOSTBURG In de strijd om de biljarttitel van West Zeeuwsch- Vlaanderen werd de zeer goed be gonnen A. Aalbregtse tweemaal ver slagen. Hij verloor van de koploper Iz. Verhage met 87—103 en van J. van de Broeke met 7282. In de B-afdeling behaalde J. de Fouw drie overwinningen tegen res pectievelijk H. Lobbezoo met 123— 35, R. van Veen met 8578 en A. Aalbregtse jr. met 65—35. De verde re uitslagen luiden: Iz. Verhage - H. Boer jan 5546, A. Aalbregtse jr. - H. Boerjan 4436, J. Kareis - Iz Verschag, 51—7». De handicap leverde de volgende resultaten op: Iz. Verhage - R le Roy 71—29, J. Kareis - T. de Windt 2331, A. van de Gazelle - Iz. Ver- schage 97 19, J. van Overbeeke - H. Lobbezoo 48—25, A. Versprille - J. van de Broeke 20—65, C. Moer man - E. Hinneman 45—59. beerden te schoppen, was in handen van de heer De Ridder uit Hein-kens- zand, terwijl de lijstaanvoerder van de Boerenpartij in Kapelle, de heer Jan Kole uit Wemeldinge enkele stukken voorlas uit het programma van de partij In de rondvraag kwam er wat goedkeuring van enkele partijgeno ten van de heer Koekoek en kritiek op zijn rede en houding in de lands politiek, met name van CHU-zijde. AMERSFOORT (ANP) Over en kele weken zal op het terrein van het voormalige concentratiekamp bij Amersfoort worden begonnen met de bouw van een nieuwe politieschool voor de provincies Zuid-Holland (met uitzondering van Rotterdam en Den Haag), Zeeland en Utrecht. Tot voor kort was de politieschool voor deze drie provincies in Wassenaar geves tigd. De bouw van de nieuwe school zal ongeveer vier miljoen gulden gan kosten en rond anderhalf jaar duren. De kosten worden gedragen door de 33 aangesloten gemeenten in de drie provincies, die hier ook hun adspirant-agenten laten opleiden. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In verband met de behandeling van de provinciale be groting zijn uit de afdelingen van provinciale staten vragen gesteld over het vraagstuk van boven-regionale hestuursvoorzieningen voor het zuid westen van Nederland. Over dit on derwerp wordt, zoals bekend, bijna elke week wel een nieuwe suggestie gedaan. G.S. van Zeeland zeggen ervan: Naar onze voorlopige mening, staat de noodzaak van een herziening van de bestuursorganisatie met betrekking tot de havenbeheerstaken het meest op de voorgrond. Op dit terrein zal (commissie Posthumus en Zeehaven- overlegorgaan Zuidwest) een grond structuur kunnen worden ontwikkeld. Daarop zou zich, aldus G.S. van Zee land, een beheersorgaan kunnen ba seren. „Denkt u echter niet, dat het schep pen van een wettelijk kader voor een bestuursorganisatie voor Zuidwest- Nederland betekent, dat centrale pro blemen welke op dit moment in dit gebied aanwijsbaar zijn, zouden kun nen worden opgelost", zeggen GS. (Van onze correspondent) KLOOSTERZANDE Met als the ma „Wetenschap en techniek" werd in de Martinusparochiekerk in Groe nendijk een jongerendienst gehou den. De belangstelling was overwel digend. Gezangen, teksten en preek waren zeer verzorgd. Het is opval lend, dat er bij deze dienst, die maan delijks wordt gehouden, een grote vooruitgang valt te bespeuren, zowel in opbouw als uitvoering. De eerstvolgende jongerendienst wordt gehouden op oudejaarsavond. (Van onze correspondent) GRAAUW De heer Y: uit Ra penburg reed vermoedelijk door te hoge snelheid of door onbekendheid met de weg op Zandberg recht door, in plaats van recht af te slaan. Hij reed met een geweldige klap bij de firma Weemaes het magazijn binnen. De deuren van dat magazijn werden totaal vernield. De chauffeur en pas sagier brachten het naar omstandig heden goed af. De EHBO die direct aanwezig was, vond het toch maar beter een arts, dr. Casparie uit Hulst te halen. De chauffeur werd door de EHBO voor nader onderzoek naar het ziekenhuis gebracht, maar de ver wondingen aan lip en gezicht vielen mee. Er moest wel gekramd worden. De auto werd totaal vermeld. (Van een onzer verslaggevers) ZUIDDORPE Dis Neder landse rubberfabriek die op dracht heeft gekregen de nieu we Zuiddorpse gymzaal te voor zien van een vloerbedekking, zal er nog een keer voor terug moe ten komen. Bij vergissing of door overmacht werd namelijk een andere vloerbedekking aange bracht dan was afgesproken. Het gemeentebestuur nam daarmee geen genoegen omdat de gelegde vloer niet aan de gestelde eisen zou voldoen. Voor de genodigden die donder- dag bij de ingebruikneming aan wezig zullen zijn, is het wel aar dig te weten dat ze op een in- bruikleen-afgestane vloer rond lopen (Van onze correspondent) OUDELANDE De handboog vereniging Juliana hield bij de heer T. F. de Rijke een schieting op de iggende wip. Er waren 29 schutters van 11 verenigingen aanwezig. De uitslag is als volgt: hoofdvo gel: A- A. Geense van Zorgvliet te Ellewoutsdijk; 1ste zijvogel: W. de Beste van Juliana; 2de zijvogel: A. van 't Westeinde van ADLM te Kwadendamme; 1ste bovenkal: A. van Loo van Doel naar Hoger te Wolphaartsdij'k; 2de bovenkal: H. Koens van' Spes Nostra te Ovezan- de; 1ste onderkal: P. van Hekken van Juliana te Oudelande; 2de on derkal: F. Koens van Spes Nostra te Ovezande; 1ste klep: J. F. de Rijke van Edele Handboog te Oude lande; 2de klep: A. A. Geense van Zorgvliet te Ellewoutsdijk; 3de klep: W. A. de Wilde van Juliana te Ou delande. Meeste kleine vovels: J Goetheer van Juliana te Oudelande, 8 stuks. De vliegende vogelprijs was voor mevrouw Van Loo van Doel naar Hoger te Wolphaartsdijk. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister De Block van Economische Zaken meent, dat een concurrentiestrijd in bepaalde gevallen niet in het belang is van een harmonische en evenwichtige ontwikkeling van de Beneluxhavens. Dit blijkt uit zijn antwoord op vra gen van het Zeeuwse Eerste Kamer lid drs. M. C. Verburg, directeur van het E.T.I.-Zeeland. Drs. Verburg had de minister vo rige maand gevraagd naar diens opvattingen over de subsidiëring in Antwerpen van de lossing en door voer van wol naar de zogenaamde kammerijen. Op deze manier pro beert men, aldus drs. Verburg, de wolaanvoer in Vlissingen naar Ant werpen te trekken. Het is de minister van Economi sche Zaken en diens ambtgenoot van Verkeer en Waterstaat geble ken dat de subsidiëring van deze overslag bekostigd wordt door het particuliere bedrijfsleven in Antwer pen. Maar volgens de ministers kan men in dit geval niet spreken van „discriminatie of verstoringvan de mededingingsvoorwaarden" zoals in het verdrag van de Economische Unie vastgelegd is. Volgens dit ver drag moeten de Beneluxregeringen er op toezien, dat wettelijke of uit voerende voorschriften de mede dingingsvoorwaarden niet verstoren. Bij de ministers is niet bekend, dat zo'n voorschrift voor Antwerpen be staat. Daarom acht minister De Block geen termen aanwezig, om in dit geval stappen te ondernemen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Vandaag is de heer J. Consemulder uit Middelburg 25 jaar in dienst van de PTT De jubilaris is vakman eerste klasse bij het telefoondistrict Breda, afdeling technische dienst in Middelburg. (Van onze correspondent) HANSWEERT Aanstaande za terdag zal St.-Nicolaas een bezoek brengen aan Hansweert. De sint hoopt met zijn pieten per boot om 14.45 uur te kunnen afmeren in de Kleine Sluis. Daar zal de harmonie Scheldegalm de hoge gast verwelko men met muzikale klanken. Hierna zal de sint, voorafgegaan door de harmonie, een rondgang door het dorp maken. (Van onze correspondent) KAPELLE De gereformeerde kerk in Kapelle-Bieaalinge heeft be roep uitgebracht op drs. N. C. de Fockert uit Amsterdam. Sinds janu ari van dit jaar heeft de gerefor meerde kerk in Kapelle geen eigen predikant meer. NCVB vergadering Onder lei- dnig van mevrouw Balkenende-San- dee hield de afdeling Kapelle-Bie- zelinge van de NCVB haar maande- delijkse vergadering. Spreekster was mevrouw Van Noor dennen van Krabbendijke over het leven van de vrouw in het Oosten. Verslag werd uitgebracht van de reis naar Utrecht die dezer dagen werd gehouden. Medegedeeld werd dat op 14 decem ber in „De Vroone" een kerstavond van de afdeling zal worden gehou den. Afscheid In verband met het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd zal de heer J. Slabbekoorn te Biezelinge op zaterdag 29 november afscheid nemen als hoofdcontroleur van het Uitvoer Controle Bureau voor Tuinbouwprodukten. Dat gebeurt met een receptie in ho tel „Centraal" te Goes die duurt van drie tot vier uur 's middags. Raadsvergadering Maandagavond 1 december komt de raad van Kloe tinge bijeen Op de agenda staan 21 punten ter fciehandeling. Mostan onze vrouwen geëmanci peerd worden D.w.z.: Moeten onze vrouwen gehuwde vrouwen, een taak buitenshuis aannemen, om onze gelijkwaardige partners te zijn Mijns inziens is heel dat gezwam over vrouwenemancipatie een mens onwaardig staaltje boeren- en bur gerbedrog. De vrouw heeft geen emancipatie nodig maar is gehuwd of niet, buitenshuis werkend of met als melis én als vrouw: in waar de aan de man gelijk. De oude of oudere vrouw, die m haar huwelijk, eein heel leven klaar gestaan heeft om te géven aan man en kinderen, is: de gelijke van de man. Het jonge, pas getrouwde vrouwtje, dat „alleen maar zorgt voor man en huishouden, is: de gelijke van de man. De vrouw, die om het even door welke redenen en motleven, nooit tot een huwelijk kwam, is: de gelijke van de man. Er bestaat nergens een vrouw, die het nodig heeft geëmancipeerd te wór den, want: de vrouw is zonder meer de gelijke van de man. Het „lie ve, zoete mamsje" van mej. M. A. W., wier taak enkel in het gezin ligt: „is inderdaad aan de man gelijkwaardig en zij heeit aan emancipatie niet de minste behoefte Dit lieve, zoete mamsje heeft het, om meer mans te zijn, helemaal niet nodig, te gaan werken: buitenshuis, in een fabriek, kantoor of waar dan ook. En het artikel „juist andersom" zet qua titel heel de emancipatiezaak in hot juiste licht. De vróuw hoeft niet geëmancipeerd te wórden, maar de zaak ligt: juist andersom! Een zeker soort „mannen," die zich poli- iek - sociaal - economisch - maat schappelijk de wijze leiders wanen, terwijl hun onwijze politieke, maat schappelijke, sociaal - economische beleid ons doet afglijden naar een toestand die met één woord te om schrijven is algehele chaos moe ten nodig geëmancipeerd wórden Maar het zijn juist „deze en dit soort mannen", die met onze vrouwen het emancipatiespelletje spelen, om ze via een van bovenaf gekweekt min derwaardigheidscomplex uit onze hui zen de fabrieken in te drijven, ten einde over de rug van de vrouw nog meer belastinggeld te ontvangen, om hun omiheilsbeleid te kunnen. blij ven bedrijven. Hulde, alle hulde: aan die vrou wen, die onze gelijkwaardige part ners zijn, juist omdat ze zich niets aantrekken van de waardeloze over- heddsreclame, en rustig thuisblijven om hun taak als vrouw thuis en in het gezin te verrichten, en zich te wijden aan hun „mannelijke" werk: de „opvoeding" van de kinderen Terneuzen W. Vermeulen. (Van onze correspondent) GOES Door het comité Volks kerstzang te Goes zal op 20 decem ber in de veilinghal te Goes om half acht 's avonds een volkskerstzang- dienst gehouden worden. Aan deze kerstzangdienst zal medewerking worden verleend door het trio Louis van Dijk. Leerlingen van de middel bare scholen zullen op die avond en kele gedichten declameren. De bij bellezing en verbindende teksten zul len worden verzorgd door kapelaan V. G. Schoenmakers- Tevens zal het Zeeuwse Jongenskoor o.l.v. de heer E. Heijblok zijn medewerking aan deze avond verlenen. (Van onze correspondent) 's-HEERENHOEK De Neder landse Blindenbond heeft in het ge bouw De Jeugdhoeve in 's-Heeren hoek de plaatselijke film onder de benaming „Hoe het hier reilt en zeilt" vertoond. De heer J. Barnier, cameraman en operateur uit Wolvega, heeft in de afgelopen zomer de opnamen ge maakt van 's-Heerenhoek en zijn be woners. Dat de heer Barnier over een grote dosis humor beschikt was te zien aan de door hem gemaakte op namen en het commentaar dat hij hierbij gaf. Er was zeer veel hilari- 'eit in de zaal als men zichzelf op het witte doek herkende. In de pauze kon men zich als do nateur van de Nederlandse Blinden bond opgeven door het door de heer Barnier gelanceerde motto: „Stel de blinden niet teleur, geft u op als lonateur", waaraan velen gevolg ga ven. Na de pauze draaide men nog enige komische filmpjes. 's-Middags kreeg de jeugd een aantal films (Van onze correspondent) KAPELLE De diaconie van de hervormde kerk in Kapelle heeft woensdag bij alle zieken in deze ge meente een fruitmand laten bezor gen. Dat gebeurde ter gelegenheid van de dankdag voor het gewas. In de morgendienst stonden de 44 fruit manden in de kerk tentoongesteld an na afloop werden ze overal be zorgd. DE STEM VAN DONDERDAG 27 NOVEMBER 1969

de Stem | 1969 | | pagina 7