IJzendijke gaat gebukt onder wtsstÊi\ ,0e Roos' Stichting Bejaardenzorg Zaamslag vraagt krediet Scheepvaartverkeer in Terneuzen toegenomen Vlissingen heeft inwoners Mwp-streekplan 0. L-Vlaanderen in 1971 ter visie Luchtver ontreiniging Kanaalzone aanvaardbaar voor sporthal in Oostburg Produktie propyleen bij Dow Terneuzen verdubbeld Duhbel jubileum bij N.V. De Hoop Terneuzen grond Philips koopt voor uitbreiding in Terneuzen Nieuw café in Absdale R. Claeysens 25 jaar bij douane Auto geslipt te Philippine Gemeenteraad 1 december Begroting VOETBALLER BRAK BEEN Politie schiet op pistool in Terneuzen Drukke receptie 50-jarig NKV te Philippine 40.000 Oudercommissie „De Wiekslag" vraagt meer steun VANDAAG TentoonsteUinqen DE STEM VAN WOENSDAG 26 NOVEMBER 1969 Gaten in de wal scL .aats voor grote aantallen ratten. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De n.v. Philips Gloeilampenfabriek te Eindhoven wil haar fabriekscomplex aan de Mr. F J Haarmanweg in Terneuzen met ongeveer 15.000 m2 uitbreiden. De n.v. heeft de gemeente verzocht de daarvoor benodigde grond aan haar te verkopen tegen f7,- per vierkante meter. Burgemeester en wethouders stellen de raad voor tot deze grond- verkoop tegen genoemde prijs over te gaan. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het ontwerp- streekplan Oost Zeeuwsch-Vlaande ren zal, naar het college vain G.S. van Zeeland verwacht, in 1971 ter visie kunnen worden gelegd. De provinciale planologische com missie zal binnenkort zijn oordeel geven over een aangepast vooront werp van het streekplan. In de werk zaamheden is vertraging ontstaan, doordat er lange tijd onzekerheid heeft bestaan over de plaats van de vaste over verbinding over de Wester - schelde. G.S. h°Pen» dat zij (vermoe delijk in het voorjaar van 1970) het voorontwerp kunnen overnemen, waarna het volgens een nieuwe pro cedure, waarbij inspraak in ruime mate verzekerd is, door de gemeen ten, instanties en andere betrokkenen kan worden bekeken. In 1971 kan het voorontwerp dan in de vorm van een on t werp - streekplan ter visie warden (Van onze correspondent) ABSDALE De buurtschap Abs- dale, die eens in het centrum vijf café's had, was hiervan na het slui ten van het café Van Wiezeken ge heel verstoken. Er staat binnenkort echter de ope ning te wachten van het geheel ver bouwde en vernieuwde café dat de naam zal dragen van De Huifkar en tevens zal ingericht zijn als restau rant. (Van onze correspondent) SAS VAN GENT Donderdag 27 november viert de heer R. Claey sens uit Sas van Gent zijn 25-jarig amVsjuM1=>Um bij de douane. Na een opleiding gekregen te hebben in 1951 p het CIOS te Overveen ais sportinstructeur, is de heer Claey sens in deze functie overgeplaatst naar Oostburg, waar hij tot 1963 woonachtig is geweest Na ruim 12 jaar sportleider te zijn geweest in Oostburg, is hij sinds 1963 werkzaam op het douanekantoor in Sas van ?env '^'s K''boren Sassenaar geniet v !]?e! Claeysens tevens grote be kendheid in de sport van zwemmen en biljarten in Sas van Gent Huldi ging en receptie zullen ten huize van de heer Claeysens plaats vinden. (Van onze correspondent) IJZENDIJKE Het bekende ge zegde, dat iedere mens op deze aard bodem zijn eigen rat zou hebben, is zeker van toepassing op de bevolking van IJzendijke. Al sedert een jaar zorgen ratten (meest waterratten) de bewoners met name langs de Vest en onmiddellijke omgeving van de Noordstraat een dermate grote over last, dat zij hebben overwogen, om wanneer er niet snel verbetering in de bestaande situatie komt, het mi nisterie van volksgezondheid over de situatie in te lichten, Een van de bewoonsters van de Noordstraat, mevrouw Torbijn, ver telt, dat zij op den duur wel het ad vies van een arts zal moeten inwin nen, omdat zij, zoals ze zegt, „op zou zijn VE.n de zenuwen en de angst. Ik durf voor geen geld van de wereld alleen naar de slaapkamers te gaan, uit angst dat er een rat voor mijn voeten zal springen, 's Avonds kan ik ook niet rustig slapen. Je hoort die beesten duidelijk onder het dak tussen de sponningen en onder de vloer scharrelen." Met zichtbare afschuw vertelt me vrouw Torbijn, dat ze 's nachts eens werd gewekt door geritsel in de slaapkamer. „Omdat ik er niet ach ter kon komen, waar het vandaan kwam, deed ik het licht aan en ik kon nog net zoki grote vette rat van mijn nachtkastje zien springen." Er zijn nog veel meer verhalen bekend. „Zo graaide een van mijn buren met de hand in de wasmand om een handdoek te zoeken en zü hield een rat in haar handen." Mevrouw S. Himschoot beaamt de woorden van mevrouw Torbijn vol komen. „Ook bij mij is het ronduit een wanhoop. Die beesten zien altijd kans om een huis binnen te dringen, wat wij er ook aan doen." Mevrouw Himschoot laat het me terkastje van de elektriciteit zien. Op de bodem ervan ligt een dikke ijzeren plaat, nog verzwaard met twee grote bakstenen van zeker vijf kilo. Onder de bakstenen en de plaat komt er een houten vlonder te voorschijn, met twee grote gaten, die door het ongedierte zouden zijn aan gebracht. Hoewel er geen rat te zien is, zegt mevrouw Himschoot, dat met een beetje geluk zeker een paar van die exemplaren te zien zijn. Naast het kastje staat een grote dolk, om ratten, die er toch in slaag den deze hindernis te overwinnen, het hoofd te bieden. Ook de eigenaar van het café Bonanza weet een sterk staaltje over de brutaliteit van de ratten te vertellen. «Ik zat 's mor gens voor het raam mijn krantje te lezen, toen er op het raam werd ge tikt. Ik draaide me om en er zat een ontzettend grote rat op de venster bank. Hij had zeker trek in een bor reltje", zo voegde hij er met galge humor aan toe. Heel veel inwoners constateren, dat er 's avonds veel ratten over straat lopen en in tientallen op de bruggetjes over de Vest zitten. Deze singel is de verblijfplaats van de verafschuwde knaagdieren. Aan de slootkant zijn duidelijk honderden gaten zichtbaar, verblijfplaats van de ratten. Een oude rioleringsbuis, die niet meer gebruikt wordt, is volgens velen de weg, die de ratten volgen naar de huizen. Enkele weken ge leden hebben de inwoners van IJ zendijke een lijst mei 140 handteke ningen verzameld en ingediend bij het gemeentebestuur om een einde te maken aan de rattenplaag. Het gemeentebestuur heeft onder de be woners zakken rattengif uitgedeeld, maar dat helpt weinig of niets. De heer R. A. J. den Boer, waar nemend burgemeester van IJzendij ke, vertelt, dat het gemeentebestuur had gehoopt, door het verspreiden van rattenvergif de plaag een halt toe te roepen. Donderdag is een bij eenkomst van b. en w. en dan zal deze kwestie uiteraard ter sprake worden gebracht. „Indien blijkt, dat ie maatregelen niet voldoende zijn teweest, dan zullen we iets anders noeten bedenken. Ik zou nu alleen icht nog niet kunnen zeggen op wel ke manier wij deze zaak dan moeten aanpakken. Maar dat er iets aan ge daan zal worden is zeker." (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het dagelijks bestuur van de provincie Zeeland gaat in antwoord op vragen uit de af delingen der Staten nader in op een rapport, dat door het IPO te Wage- ningen is vervaardigd over de lucht verontreiniging in de Zeeuwsch- Vlaamse kanaalzone bij Sas van Gent. Gerapporteerd werd over de perio de van 29 februari 1968 tot 27 febru ari 1969. Vastgesteld wordt, dat er in de Kanaalzone, ter hoogte van Sas van Gent, en langs de Nederlands- Belgische grens van Sas van Gent tot Koewacht, sprake is van een beperk te fluor-uitstoot door industrieën. De hiervoor gevoelige fruitgewassen in Zeeuwsch-Vlaanderen hebben er ech ter geen nadeel van ondervonden. „De situatie in Zeeuwsch-Vlaanderen mag als aanvaardbaar worden aange merkt", zeggen G.S., die bovendien wijzen op de bereidheid van de in dustrieën om door andere produktie- processen of door middel van nieuwe apparatuur, verbetering in dte be staande situatie te brengen. In en kele gevallen zijn deze pogingen al met succes bekroond. Vergeleken met andere meetgebieden in Neder land steken de resultaten van de me tingen in Zeeland gunstig af, aldius het college van G.S. Op alle mogelijke manieren kna gen de ratten zich een toegang tot de woningen. (Van onze correspondent) PHILIPPINE Op de provincia le weg bij Philippine is de 30-jarige S. J. uit Grijpskerk met zijn auto op de door regen gladde weg ge slipt en uit een bocht gevlogen. Hij kwam er met lichte verwondingen af. De auto werd ernstig bescha digd. (Van een onzer verslaggevers) ZAAMSLAG De Stichting Bejaardenzorg Zaamslag heeft de gemeente een krediet van maxi maal f 50.000 gevraagd, als werk kapitaal voor het te bouwen be jaardentehuis. Het is de bedoe ling, dat het bedrag op verzoek in gedeelten wordt uitbetaald, om te voorkomen dat te veel rente verrekeningen moeten plaatsvin den. Maandag 1 december wordt de raadsvergadering gehouden, waarop het college van h. en w. zal voorstellen aan de raad om aan het verzoek van de stichting te voldoen. Als het voorstel goedgekeurd wordt zal in de overeenkomst een bepaling worden opgenomen, dat door de stichting geen stortingen bij de ge meente worden gedaan, maar dat het bedrag ineens terugbetaald moet worden. Daarvoor zou de stichting dan een lening met derden moeten aangaan. Een andere zaak die in de komen de raadsvergadering aan de orde zal komen, is de overgang in eigendom van woningen van het voormalige Algemeen Burgerlijk Armbestuur op de gemeente. Door het in werking treden van de bijstandswet is de taak van het armbestuur komen te vervallen. De twee woningen aan de Achterstraat staan echter nog steeds op naam van dit bestuur, en daarin wil men nu verandering brengen. De waterkering van de calamiteu- ze polders Ser Lippens Cum Annex heeft verder de gemeente gevraagd een gedeelte van de zeedijk te huren. Het college van b. en w. wil het per ceel verpachten voor f- 40,per jaar met de voorwaarde dat het voor het publiek toegankelijk blijft. Bovendien zal op de komende ver gadering nog de gemeentebegroting 1970 worden aangeboden en bespro ken. Datzelfde is het geval met de gemeenterekening 1968 die op de ge wone dienst een netto batig slot van f 72,43 te zien geeft en op de kapi- taaldienst een batig slot van f. 103.719,54. Wat de financiële zaken aangaat heeft de n-v. Bank voor Ne- (Van onze correspondent) PHILIPPINE Tijdens de voet balwedstrijd Philippine - DFS liep de DFS-speler Wessels een been breuk op. Hjj is in een ziekenhuis opgenomen. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Voor de vierde achtereenvolgende maal organiseert de Terneuzense gemeentepolitie op donderdag 27 november een schiet wedstrijd op pistool om de door de commissaris der koningin in Zee land beschikbaar gestelde wisselbe ker. De wedstrijd, die om 10 uur be gint heeft plaats op de schietbaan te Terneuzen. De prijsuitreiking is om kwart voor vijf in de kantine van het politiebureau- Aan de wed strijd nemen deel groepen van de rijkspolitie in Zeeland en de ge meentelijke politiekorpsen van Mid delburg, Vlissingen, Goes en Ter neuzen. (Van onze correspondent) PHILIPPINE Ter gelegenheid van het 50-jarige bestaan hield de afdeling Philippine van het NKV in de Meerpaal een drukbezochte re ceptie. Het bestuur mocht onder meer gelukwensen in ontvangst ne men van het gemeentebestuur en van vertegenwoordigers van de moederorganisatie. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Het scheepvaart verkeer in Terneuzen is dit jaar in vergelijking met vorig jaar sterk toe genomen. Tot en met oktober zijn '"de Westsluis en de Middensluis 8019 zeeschepen gepasseerd met een totaal van 14.635.961 brt. Dat zijn 2255 schepen en 9.560.795 brt. meer dan in dezelfde periode van 1968. Het aanta] schuttingen van zee- m beide sluizen bedroeg 5681 Tot en met oktober zijn in de Westsluis, Middensluis en Oostsluis 63.172 binnenvaartschepen geschut met een totaal van 33.855.378 ton De brug in Sluiskil ging 6.115 keer open (vorig jaar 8036), die in Axel- Sassing 650 maal (413) en de brug in Sas van Gent 5933 maal (vorig jaar 13.715). De veerpont in Sluiskil vervoerde tot en met oktober 498-852 voetgangers, 249.191 fietsen en 364 andere voertuigen. In de Zeeuwsch- Vlaamse kanaalzone werden tot en met oktober 523 zeeschepen gelost met totaal 2.030.968 brt tegen 437 schepen en 1.681.734 brt in dezelfde periode van vorig jaar. Het aantal geladen schepen bedroeg in de Zeeuwsch-Vlaamse kanaalzone 727 met 567.925 brt '454 resp. 774.263 brt in 1968) Wat de binnenvaart betreft werden tot dusver in de Zeeuwsch- Vlaamse kanaalzone 5011 binnen vaartschepen gelost (vorig jaar 4398) met een laadvermogen van 3.314.367 ton (vorig jaar 5.541.915 ton. Er wer den 6341 schepen met totaal 3 894.885 ton laadvermoep" wKrlen tegen 6650 «-hepen met 3 707 683 ton in de zelfde periode van 1968- derlandse Gemeenten eerder reeds besloten het krediet in rekening courant voor Zaamslag volgend jaar van f 150.000 tot f 250.000 te verhogen. De gemeente had verho ging van het bedrag gevraagd om dat in het verleden was gebleken dat de f. 150.000 niet toereikend waren. Maandag zal worden besloten of voor 1970 al dan niet gebruik wordt gemaakt van het krediet in rekening- courant. (Van een onzer verslaggevers) Dinsdag 25 november, een kwar tier voor het sluitingsuur van het Bevolkingsregister te Vlissingen, kwam de nietsvermoedende Willem Ekkebus met zoontje Richard en dochter Angela zijn pasgeboren dochter Nancy Ilse als 40.000ste in woner aangeven. Zondag j.L beviel mevrouw Anna Ekkebus-Jasperse in het Sint Jozef ziekenhuis van een dochter. Het ge zegde „Een zondagskind heeft altijd geluk" gaat in dit geval zeker op- Burgemeester drs. D. Roemer bood de vader een chèque aan van 40.000 centen, van elke inwoner een cent. De heer Roemers sprak namens de aanwezige gemeenteraadsleden zijn gelukwensen uit aan de jonge vader. „De snelle toeneming van het inwo nertal brengt economisch en maat schappelijk welzijn voor de grootste stad van Zeeland", zei hij. 's Morgens was al een 40.000ste inwoner geboren, maar dat was een kleine Middelburger, die de dubbel stadgedachte blijkbaar op zijn ma nier interpreteerde. Hij werd echter inwoner van Middelburg, al verkoos zijn moeder een Vlissings ziekenhuis als geboortegrond uit. Alle personeelsleden op het stad huis kregen beschuit met muisjes, terwijl de moeder in het Sint Jozef ziekenhuis tegelijkertijd een bloem stuk namens het gemeentebestuur kreeg aangeboden. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Op grond van een mededeling van het gemeente bestuur van Oostburg, deelt het col lege van GS van Zeeland mee, dat nog dit jaar een officieel subsidie verzoek voor de bouw van een sport hal in Oostburg mag worden ver wacht. Totdusverre zijn er nog geen officiële verzoeken voor de bouw van sporthallen uit west-Zeeuwsch-Vlaan deren en Schouwen Duiveland bij GS binnengekomen. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Dow Chemical in Terneuzen heeft de produktie van Propyleen oxyde en derivaten daar van belangrijk uitgebreid. Deze uit breiding betekent een verdubbeling van Dow's produktiecapaciteit van propyleenoxyde in Europa. Het grootste deel van het in Ter neuzen vervaardigde propyleenoxyde zal in eigen bedrijf worden gebruikt voor de fabricage van polyolen, waarvan de totale produktie thans meer dan 100.000 ton per jaar be draagt. Bij Stade in West-Duitsland is Dow begonnen met de bouw van een fa briek voor propyleenoxyde waarvan de capaciteit in 1972 ongeveer 150 000 ton zal bedragen. Ook zal bij Stade een grote fabriek voor propyleen glycol worden gebouwd. Behalve in Terneuzen en Stade gaat het Dowconcern bij Tarragona in Spanje een fabriek voor polyolen bouwen. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De heer D P 't Gilde en de heer J. Pasveer, resp. bankwerker en schipper-zuigbaas, zijn bij de N.V De Hoop in Terneu zen gehuldigd wegens het feit dat zij 25 jaar in dienst van deze maat schappij waren Tijdens een bijeenkomst in de kan tine van het bedrijf zijn beiden waar derend toegesproken door ir. J. van der Peijl. lid van de raad van bestuur. Ook de vereniging van handelaren in bouwmaterialen in Nederland gaf blijk van haar belangstelling met het dubbele jubileum. LIEVELINGSDIEREN SCHENKEN U DE BESTE JAREN VAN UW LEVEN Geef een levend geschenk Deskundige adviezen bij de aanschaf van Uw vogels en hun benodigdheden. Koopt in onze speciaalzaak. DIERENSPECIAALZAAK GENTSESTRAAT 7 TEL. 01158-1402 SAS VAN GENT (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Op de ouderavond van de openbare lagere school „De Wiekslag" in Terneuzen-zuid heeft de oudercommissie bij monde van de voorzitter een dringend beroep op de ouders van de leerlingen gedaan het werk van de oudercommissie finan cieel beter te steunen. Wil het ouderfonds blijvend diver se uitgaven ten behoeve van de leer lingen kunnen bekostigen dan is een verhoging van de maandelijkse bij dragen door de ouders onontbeerlijk. Hoewel sommige aanwezigen voor steden de vrijwillige bijdragen te vervangen door een minimum bedrag stuitte deze suggestie bij het meren deel der ouders op bezwaren. De oudercommissie zal nu schriftelijk een dringend beroep op de ouders doen het ouderfonds meer ruggesteun te geven. De belangstelling voor de ouder avonden met medewerking van leer lingen blijkt zo groot te zijn dat er onderhandelingen gaande zijn met de gemeente over het gebruik van de foyer van het Zuidland Theater. Een der aanwezigen bood aan te trachten de kantine van de MTS voor deze ouderavonden in bruikleen te krijgen. De jaarverslagen van de se cretaris en de penningmeester wer den ongewijzigd vastgesteld. Na de pauze oogstte jachtopziener Riemslag van het recreatiegebied De Braakman veel succes met zijn cau serie en dia's over dit natuurreser- Films ANTWERPEN Rex De dolle kever, a.l. lü, 12.10, 14.30, 16.50, 19.10 en 21.11 uur Rubens Ben Hur, a.l. 14.30 en 20 uur Quellin Vampiers op het bal, 18 j. 14, 16.30, 19 en 21.30 uur Vendome De trap, 18 j. 12, '4, 16, 18, 20 en 22 uur Ambassades „If", 18 j. 12, 14.30, 16.50, 19.10 en 21.30 uur Odeon Erotissimo, 18 j. 12. 14, 16, 18, 20 en 22 uur Metro Er was eens in het verre westen, a.l. 11,45, 14, 16.30, 19 en 21.30 uur GENT Century Een reuze rommel, a.l. Riva, Muziek in het hart, a.l. Majestic De slag om Engeland, 14 j. Scala De jonge wilden, 14 J. Astrirt De wraak van Ringo, 18 j. ST. NIKLAAS Renova Als vrijgezellen op zwier, allr leeft Select Gejaagd door de wind, 14 j. Scala De slag. a.l. Toneel - Muziek - Dans ANTWERPEN Arenbergscho'iwburg 2015 uur Toon Hermans met zijn one man show Diversen TERNFUZEN Hotel Rotterdam 20 uur „Hoe leefden de Egyptenaren in de tijd van de Pyramidenbouwers?" Lezing met lichtbeelden door prof. dr. J. Zandee. Opg. voor deze rubriek tel. 01180- 7438 of Postbus 116 in Middelburg. AXEI De Ha lie Expositie „25 jaar Zee land" (t.m. 3 dec.) HULST Kunsthandel v. Geyt Expositie Maxi Mini-Kunst van Nederlandse en Belgische schilders (t.m. 31 dec.) OOSTBURG Antiekhal Markt 15 Expositie Jan Bruens en Den Bonte (t.m 30 nov.) VLISSINGEl' Stedelijk Museum Expositie „Vlis- •togen in de jaren 1940-1944" (t.m. 30 nov.) 's Zondags gesloten VESTDORPE Galprie Trnuttacrte Expositie schil derijen Roel Frankot (t.m. 12 dec.)

de Stem | 1969 | | pagina 5