as. OVER INDUSTRIALISATIE Opschuiven vervuiling fataal Deze winter weer cursus leergangen tnplex Vertraging in aanleg Traetaatweg betreurd „Prinses Christina moet worden omgebouw Vis wordt steeds duurder betaald instuif zeeland SMURF MEE! SMURF BP! Weer sneeuw ifrum leidt in Antwoord G.S. Oosterschelde dichtbasta Ontwikkeling Zeeland door KZG en ZVU En dan nog dit. 40.000 Nicolaas in Jansteen Vastreclittarief PZEM (piek- ïneter) wordt herzier Ivsch-VIaams lljartkampioensc^l Bestek nagenoeg klaar Dienstencentrum Breskens is zeer actief G.S. over verdiensten: Schrobnetten van mensen, dingen en daden Vers Kraamkamer Dam Forel 3 DE STEM VAN WOENSDAG 26 NOVEMBER 1969 zwaar kunnen er in de ïeel-, film- en andere voor worden gegeven. Zelfs deTI ie van bals is mogelijk do« ciale vloersamenstelling. acht wordt dat de ingebruü ran de nieuwe gymzaal de oj g van tal van sportverenirt gevolg zal hebben. Reeds j. ;r een grote belangstelling t ïgens houdt men rekeni» n forse aanloopperiode voot'l ze plannen van de grond zul Ook voor sportvereniging» aangewezen op buitenvekW iet gemeentebestuur de noi mingen getroffen in de vob :t aan het gymgebouw gr»; fraaie sportpark, waarop vo|5 jaar voor het eerst nnen worden. alleen voor het plaatselijl ringsleven is de ingebruik: •t nieuwe complex een an.i te vooruitgang maar ook voor-I de scholen. Buiten de zomei-l en ontbrak ook hiervoor elfel jkheid om de nodige aandaclf bhamelijke opvoeding te taan kunnen de bijna 80 leel van de lagere school nu ooil ren van het nieuwe complal meente heeft na voltooiing hi| van de nieuwe zaal overge-f aan het schoolbestuur. Van onze correspondent) (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Uit de afdelin gen van Provinciale Staten, die zich onder meer met de begroting van de n.V. PZEM hebben beziggehou den, zijn vragen aan het college van G.S. gesteld, met betrekking tot het vastrechttarief, dat de PZEM in vele gevallen op basis van meting der maximumbelasting met „piekmeters" I vaststelt. Zoals bekend vormde de meting .van de maximumbelasting met piek- meters en vooral de uitwerking van het tarief, een onderwerp waarover l'de meningen verdeeld waren, f Het college van G.S. maakt nu he rkend dat het aanvankelijke plan om in 1969 reeds op basis van „piekme- tting" af te rekenen, niet wordt uit- gevoerd. Voor dit jaar gebeurt de I-afrekening nog op basis van een her- j nieuwde schatting van de maximale ('belasting, overeenkomstig het tot nu toe gevolgde systeem. In 1970 wordt op basis van maxi- mum-meting afgerekend, doch men overweegt ernstig, aldus G.S., om de diversiteitsfactor (0,9 van de geme- [ten hoogste belasting) en de aftrek Van een zekere waarde in kilowatts yregens huishoudelijke belasting, Voor de afnemer te herzien. De uit werking van die herziening geschiedt Ên een voor de gebruiker gunstige Op het gebied van de voorlichting issen de n v PZEM en de verbrui kers heeft in 1969 het een en ander ontbroken, zoals gedeputeerde A. Kaland destijds heeft verklaard. In [ie antwoorden op de vragen uit de jfdelingen der staten ontbreekt de ze erkenning „De- voorlichting was het algemeen goed en uiteraard pp de verbruiker gericht", staat er, [j,hoewel helaas niet altijd te vermij- Tien is dat incidenteel de verbruiker (gich te kort gedaan voelt". De kernenergiecentrale is ook on- perwerp van schriftelijke discussie. Rij de bouw zijn 127 werknemers uit -Zeeland en 95 .werknemers, van ei nders, waaronder 12 Joegoslaven be rokken, verklgrep G.S. desgevraagd: Op vragen over rendabele exploi tatie van de centrale gaat het colle- j'ge niet gedetailleerd in. „Er kan, door de aanwezigheid van de groot- afnemers Hoechts en Péchiney, op Ben zeer hoge bedrijfstijd bij vollast tvan de centrale worden' gerekend en flat bepaalt de rentabiliteit van de installatie" Deze mededeling wordt niet verder uitgewerkt of met voor- Deelden gestaafd. TANSTEEN St. hg in St.-Jansteen gen- In de buurtschap den de kinderen rht in het nieuwe cafe - r ie Huifkar, waar hun.,„n.M Jn snoep zal worden u»*i leruit gaat St.-Nicolaas ttehuis, waar de burgerij lm vier uur zal ü3®prS, 'pi Inuziekvereniging ot.-J iolaas met zijn gevolg imeentehuis begeleiden n j YTrim* ZUHe» L gingsgebouw. Hier jeaJ en vanaf half vijf hun J gen ophalen. Van onze correspondent) lST_ I„ het Zeeufl Ise topbiljartkampiö® 11 Centrum door een J legen Excelsior alleen a i. De overige clubs heb an meer punten ec vedstrijduitslagen zijn. :s - Krijt op Tijd 7-l3:oN,A - Excelsior 12—8; Tienden 155; STC - •angschikking ziet er p [lit: 1 't Centrum 4-8'jaI 4-6 3 Krijt op -5, 5 ONA 4-4, 6 7 Lustige Toeper» vrienden 41. Vooruitzichten voor donderdag en vrijdag, opgesteld door het KNMI op dinsdag om 18.00 uur: in de nacht lichte en plaatselijk matige vorst. Later waarschijnlijk weer sneeuw of regen. Weersvooruitzichten in cijfers ge- -rr.nidelcl over Nederland. Voor donderdag: aantal uren zon: 1 •°t o: min.temp.: 2 tot 8 graden on eer normaal; max.temp 2 tot 8 gra den onder normaal. Kans op een dro ge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog [etmaal: 40 procent. Voor vrijdag: aantal uren zon: 0 tot min.temp. 0 tot 6 graden onder ■normaal; max.temp.: 0 tot 6 graden |®.™er normaal. Kans een droge pe riode van minstens 12 uur: 60 procent, lr®s op een geheel droog etmaal: 30 ■Procent. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De correspondentie tussen de afdelingen van de provinciale staten van Zeeland en het college van G.S. heeft zijn jaarlijkse hoogtepunt weer bereikt. Gisteren verschenen zowel het algemeen verslag van de afdelingen, als de antwoorden daarop van G.S. Bij elkaar een stapel papier die nadere discussie in de begro tingsvergadering overbodig zou moeten maken. Niettemin zijn er drie dagen uitgetrokken voor bespreking van de begroting (15, 16 en 17 december a.s.). wikkeling en ruimtelijk beleid ne- Industrialisatie, zeehavenont- men in de briefwisseling tussen de statenleden en G.S. een voorname plaats in- Uit de vragen betreffende de Zeeuwse industrialisatie valt dui delijk een onbehagen af te leiden. Een vraag hierover is aldus gefor muleerd: „Zien G.S. ook nadelen, verbonden aan de industrialisatie?" Het antwoord is uitvoerig, doch ook ontwijkend en geeft slechts een beeld van de onontkoombaarheid van een industrialisatiebeleid in Zeeland. Op een andere plaats, daar waar de watervervuiling aan de orde is, noemen G.S. en passant wel een nadeel van de industrialisatie, met name het spuien van de afvalstof fen van onder andere Shell-Moer dijk, op de Westersehelde. G.S- geven te kennen dat zij een opschuiving van de vervuilings- grens in de Westersehelde, tot voor bij de lijn Vlissingen-Breskens, fa taal achten voor de kustrecreatie (de badstranden). Impliciet geven zij toe (en betreuren!) dat de Wes tersehelde beoosten de lijn Vlissin gen-Breskens, feitelijk geen zwem water meer zal zijn. Kreken die in open verbinding met de Wester sehelde staan kunnen dientengevol ge in de toekomst slechts voor een bepaald" soort waterrecreatie wor den gebruikt. Zij zijn niet geschikt om er in te zwemmen. Bij recreatie projecten dient men hiermee nu al rekening te houden, zegt G.S. Er zijn de laatste maanden diver se afzonderlijke studies over het zeehavenbeleid in de Delta versche nen. Deze studies, in de vorm van gele, groene, rode, grijze en ander gekleurde boekjes, werden uitge bracht door een der partners in het overlegorgaan Zeehavenontwikke- line-Zuidwest, met name Rotter dam- „De verschillende studies vormen op het ogenblik een onderwerp van discussie binnen het zeehavenover- leg, zeggen G.S. Het ligt in de be doeling, dat het bestuur van het overlegorgaan het beleidsadvies zal publiceren ten behoeve van de in dit orgaan deelnemende bestuurs colleges, waaronder Rotterdam. Na dat dit advie« is ontvangen, zal het college van: G.S, van Zeeland offi cieel zijn standpunt bekendmaken. Zeehayenzaken zijn ook aan de or de fttët betrekking töj 'hitHaven schap Vlissingen-Oost i.o. G.S. vol gen wat dit betreft het standpunt van b- en w. van Vlissingen, die ten aanzien van voorstellen om tot een havenschap voor het hele Wester- scheldebekken te komen, het stand punt huldigen: „Graag een haven schap maar omwille van een snelle procedure, liever geen opschorting van jaren voor het Havenschap Vlissingen-Sec. Het betere is de vij and van het goede". Het is de bedoeling, aldus G.S., om geleidelijk tot een uniforme ta riefstelling voor leidingwater in de gehele provincie te komen. Voor 1970 zijn de waterleidingtarieven voor de verbruikers nog door de bei de waterleidingmaatsehappiien in Zeeland afzonderlijk vastgesteld. De financieringsmoeilijkheden van de n.v- Industriewatervoorziening Zeeuwsch-Vlaanderen zijn nog niet opgelost. „Over deze zaak vindt overleg plaats," zeggen G.S. „Wij verwachten binnenkort een beslis sing". Een andere concrete mede deling die G.S. in het algemeen ge deelte van hun antwoord aan de staten doen, betreft het tekort aan vaste financieringsmiddelen bij de lagere publiekrechtelijke lichamen. „Binnenkort zal hierover een be spreking plaatsvinden tussen de mi nister van binnenlandse zaken en de leden van G.S. van alle provincies, die met de gemeentefinanciën be last zijn. Bij die gelegenheid, zeggen G.S- „zal op de moeilijke situatie waarin de lagere publiekrechtelijke lichamen zich bevinden, worden ge wezen". (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „Hoewel het bestek voor de zogenaamde „Trac taatweg" in Zeeuwsch-Vlaande ren nagenoeg is voltooid, kan nog niet worden meegedeeld wanneer met de aanleg van deze weg een aanvang kan worden gemaakt. Wij betreuren deze gang van za ken". Dit delen G.S. van Zeeland met betrekking tot bet hoofdstuk wegen in de provinciale begro ting aan de staten mee. De deernis over deze vertraging is verklaarbaar. Binnenkort zal na melijk de provinciale weg Derde Verkorting - Zwartenhoek, deel uit makend van de verbindingsweg tus sen Hulst en de Traetaatweg, voor het verkeer worden opengesteld. Het feit dat de Traetaatweg zelf nog niet voor het verkeer beschikbaar is, zal ernstige moeilijkheden geven bij de afwikkeling van het verkeer van oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen naar Sas van Gent en omgekeerd. Het verkeer zal nog geruime tijd gebruik moeten maken van de be staande wegen door de gemeente Westdorpe „Wij hebhen nogmaals bij de minister van Verkeer en Wa terstaat aangedrongen op een zeer spoedige aanleg van de Traetaat weg" zeggen G.S. De verbinding Sas van Gent - Traetaatweg zal ge- (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „Wij zijn van oordeel, dat de beslissing omtrent de afsluiting van de Oosterschelde als definitief moet worden be schouwd. De Deltawet voorziet In de afsluiting van deze zeearm en met de uitvoering van de betreffende werken is reeds een aanvang ge maakt- Op de begroting van verkeer en waterstaat, dienstjaar 1970, is voor de afsluitingswerken 23 mil joen gulden uitgetrokken. Dit is naar onze mening een duidelijke zaak en wij staan volledig achter het stand punt van de regering". Duidelijke taal van het college van G.S. van Zeeland op vragen uit de provinciale staten over de omstre den zeearm. G S. gaan ook in op de gevolgen van de verhoogde water standen door de afsluiting van het Volkerak. „De maatregelen, die in verband met die verhoging zijn ge troffen of nog getroffen zullen wor den en de studies die daaraan ten grondslag liggen, wettigen de ver wachting dat het Oosterschelde ge bied tot aan het moment van afslui ting (1978) voldoende zal zijn bevei ligd", aldus G.S. De kosten van de werken komen voor rekening van het rijk. lijktijdig met de Traetaatweg zelf worden aangelegd. De hiervoor be nodigde gronden zijn al aan de pro vincie toegewezen in het kader van de ruilverkaveling Canisvliet. Het beruchte kruispunt bij St.-An napolder komt in de briefwisseling tussen de staten en G.S ook uitge breid aan de orde. Het college van G.S zegt er over: „Bij realisering ran het plan tot aanleg van de weg Terneuzen - Terhole zal in de on middellijke nabijheid van het kruis Dunt St-Annapolder een ongelijk- vloerse kruising worden gemaakt" Pas dan zal dit kruispunt afdoende beveiligd zijn. Intussen, aldus G.S, zijn „aftellende" maximumsnelhe- den ter plaatse ingesteld. Een ver- dere verbetering van de veiligheid wordt verwacht door het aanbren gen van beplanting langs de hoofd- rijbaan, waartegen bewegende voor werpen (in dit geval auto's) scher per afsteken dan tegen een wijde vlakte, zoals nu het geval is. Ac centuering van het kruisingsvlak met behulp van gekleurde steenslag had tot dusver geen succes. Op een ander kruispunt, volgens G.S., wordt nu een systeem beproefd dat, als het goed werkt, ook op het kruis punt St -Annapolder zal worden in gevoerd. G.S. van Zeeland voelen niets voor de suggestie om de krui sing in de vorm van een verhoogd eiland uit te voeren. Wel zien zij iets in het idee om het kruisings vlak duidelijk aan te geven door het aanbrengen van een witte verfcir- kei, met zogenaamde „verkeerspu- naises". In de afgelopen maand is onder andere goedkeuring verleend voor de uitvoering van de volgende werken aan wegen: 1. De weg Goes - 's-Gravenpolder. 2. Verbetering spoorwegovergang in de kanaalweg te Middelburg. 3. Aanleg van de weg Sas van Gent- Tractaatweg. 4. Aanleg van de weg Middelburg - Zuidsloe. Er is geen. volgorde voor de uitvoe ring van deze werken bepaald. Zo dra zij bestekklaar zijn. vindt aanbe steding plaats. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Ook in de ko mende winter organiseren het Koninklijke Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen en de Stichting Zeeuwse Volksuniver siteit weer een serie cursussen on der de naam „Leergangen Ont wikkeling van Zeeland". Doel van de cursussen, waarmee in 1967 een begin is gemaakt, is de ken nis van het ontstaan, de geschie denis en tegenwoordige omstan digheden van de eigen provincie zoveel mogelijk te verbreiden. De leergangen bestaan uit ba siscursussen en speciale cursussen, Evenals vorig jaar krijgen de toe komstige cursisten en andere be langstellenden inspraak bij de op stelling van het werkprogramma en wel door middel van een opiniepei ling. Er is een voorlopig cursuspak ket samengesteld. Eventuele deelnemers aan de leer gangen wordt verzocht hun oordeel over het cursusprogramma te geven door invulling van een aanmel dingsformulier dat voor 1 december 1969 ingeleverd dient te worden bij de administratie der Leergangen Ontwikkeling Zeeland, p.a. Stich ting Zeeuwsche Volksuniversiteit, Koepoortstraat 6, Middelburg. De basiscursussen zijn bestemd voor hen die hun kennis van eigen streek en streekgenoten willen uit breiden en verdiepen. Zij vormen een grondslag voor verdere studie, maar ook een uitgangspunt bij het wegwijs maken van gasten en toe risten. De nadruk wordt gelegd op de wordingsgeschiedenis van de (ADVERTENTIE) eigen regio. Behandeld worden de onderwerpen prehistorie en archeo logie, geschiedenis, waarbij speciale aandacht wordt besteed aan sociale en economische geschiedenis, i bouwen en monumenten, flora en fauna, volkskunde en excursie- Bij de speciale cursussen wordt dieper op het onderwerp ingegaan ter stimulering van ei-gen studie. Bij elke cursus wordt een uitgebreide literatuuropgave verstrekt. De spe ciale cursussen omvatten beoefe ning van de geschiedenis met als onderwerpen: bronnen der geschie denis en techniek van archiefonder zoek (een les), paleografie (lezen van oud schrift) (drie lessen) en he raldiek, genealogie en familieonder zoek (twee lessen). Zeeuwse oudhe den met als onderwerpen burchten (een les), kastelen (een les), vesti gingen (een les), vissersschepen en -dorpen (een les) en gevelstenen en andere oudheidkundige merkwaar digheden aan gebouwen en monu menten (twee lessen). Flora en fau na van Zeeland met de onderwerpen schorren en slikken, dijken en pol ders, bos en duin met daaraan ver bonden drie excursies. De rivier de Schelde met de onderwerpen: de Schelde geologisch, de Schelde his torisch en politiek, de Schelde eco nomisch, schepen op de Schelde (twee lessen) en excursie. De kosten van elke cursus bedra gen dertig gulden. De basiscursus sen zijn gepland in Terneuzen, Oost burg. Middelburg, Zierikzee, Goes, terwijl de speciale cursussen gehou den worden in Zierikzee, Terneuzen en Goes- (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Uit een over zicht van de activiteiten in de Zeeuwse dienstencentra voor be jaarden, blijkt dat het aantal activi teiten in de vrijetijdssector In het dienstencentrum in Breskens het hoogste in de provincie is. Breskens staat samen met Oost en West-Souburg bovenaan de lijst van het aantal vrijwilligers in de Zeeuwse dienstencentra. Het zijn er niet minder dan honderd. Dat is bij na tweemaal zoveel als bijvoorbeeld in Middelburg- De lijst van activiteiten in dien stencentra is door het college van G.S. van Zeeland aan de staten overlegd. De culturele sector blijkt er in het dienstencentra het slechts af te ko men. Activiteiten op het gebied van de vrije tijdsbesteding en in de sec tor „zorg" (pedicure, badkamer, warme maaltijden verstrekking, voorlichting e.d.) nemen de meest vooraanstaande plaats op het activi teitenlijstje in. o, donderdag 27 op Zoom, 5.39 en eert, 4.49 en 17.07 - Jrimmelen 8-15 «n zen, 4.08 en 16 28 gen, 3.39 en 15.56 dinge, 5.29 en 17. Vv>4,;; /§K- (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In de toe komst, als op de belangrijkste veertrajecten over de Wester sehelde (Kruiningen - Perkpolder en Vlissingen-Breskens) met dub beldeks veerboten zal worden ge varen, is aan een verbouwing van de Prinses Christina, de eerste dubbeldekker van de P.S.D. niet te ontkomen. Dit valt te constateren uit de ant woorden van G.S. va-n Zeeland, uit vragen van de afdelingen der staten met betrekking tot de Provinciale Stoombootdiensten. Wil een volledige uitwisserbaarheid van schepen op de beide trajecten mogelijk zijn, dan dienen de onderste rijdekken van de dubbeldeks veerboten rondom te worden gesloten. Het onderste rijdek van de Prinses Christina is niet ge heel dicht hetgeen op het traject waarop dit schip thans thans vaart met bezwaarlijk is. Voor veilige vaart in de Scheldemomd waar hoge zeeën kunnen staan is een gesloten schip, echter noodzakelijk. De bedoeling is dat na realisering van de vaste oeververbinding ter hoogte van Kruiningen-Perkpolder (G.S. zeggen dat het traject onwrik baar vastligt) op het traject Vlissin gen-Breskens uitsluitend met dub beldekkers zal worden gevaren. G.S. betreuren het dat met de aan passing van de veerhaven in Bres kens en Vlissingen nog steeds niet is begonnen, „Over enkele jaren gaan daar weer aanzienlijke wachttijden bestaan", zegt zij. De miniatuur-veerdienst Terneu- zen-Hoedekenskerke zal in zijn hui dige vorm waarschijnlijk niet kun nen worden gehandhaafd zeggen GS. „Wij streven ernaar de veerdienst in stand te houden met een nieuw, klei ner schip dat uitsluitend geschikt is voor voetgangers rijwielen er brom fietsen. (Tegenwoordig worden via Hoede- kenskerke Terneuzen ook auto's over gezet zij het dat het verkeers aanbod op deze dienst gestadig daalt Door uitvoering van de Deltawerken rond Terneuzen zal de bestaande veerhaven verdwijnen Redactie). De Veerse Meer Gids heeft een nieuwe jas aangeschoten. De om slag is in plaats van bleek-blauw en grijs, nu (met ingang van nr. 8 in tie 2e jaargang) in fors- blauw en zwart veranderd. In plaats van een zeilboot vertoont de voorplaat van dit lezenswaar dige blad ditmaal een kerstplaat, voorstellend: iantaarnpaal en sneeuw naast kerkraam. Maar binnenin het blad spartelt de vis lustig rond, zoals het in een or-j gaan dat zich In het bijzonder met het Veerse Meer bezighoudt, past. Wij staan bij het visprobleem eigenlijk nooit lang stil. De hen gelaar zwiept een zilverige wa terbewoner op de wal legt hem op do maatplank, en werpt hem terug als hij te klein van stuk is, of neemt hem mee als hij denkt dat ze er thuis wel van zullen op kijken. Onwillekeurig denkt bijna ie dereen, dat de vis die hij zojuist aan de haak heeft geslagen geen „jeugd" heeft gehad. Welke hen gelaar vraagt zich af of de vis die hij vangt, toevallig niet de vader of moeder van een nest kleine visjes is, waarin de een heid door een haak met een za ger zojuist wreed is verstoord? Wie verdiept zich, als sport- of beroepsvisser m de vraag of er bij de vissen ook geboortengolven en geboortenbeperkingen voorko men? Elk goed viswatertje lijkt onuitputtelijk. De Veerse Meer Gids gaat op die kwestie nu eens nader in en wel met betrekking tot het Gre- velingenbekken. Na de afsluiting van het Brouwershavensegat (1970), is de sport- en beroeps- visserij op dit afgesloten delta water, aangewezen op de vis die door de afsluiting het Grevelin- genbekken wordt ingesloten. Uit zee komt er tegen die tijd geen vis meer bij en de sportvissers van de toekomst zullen het dan ook voorlopig moeten doen met de vis die in de 13.000 hectare grote zeearm aanwezig is. Willen de spurtvissers te zijner tijds wel eens iets aan de haak slaan, dan moet er iets gedaan worden, vindt de Veerse Meer Gids, aan de schrobnetvisserij. Dat is een wijze van vissen, waarbij met behulp van een ster ke vissersboot, een net over de bodem wordt gesleept, waarin platvis en garnalen worden ge vangen. De korvisserij heeft iets weg van het stofzuigen van een kamervloer. Alles komt los en wordt opgezogen, ook dingen van waarde. Bij de korvisserij worden vijf pond, met een lengte van zestig centimeter vangen. Men moet dan wel tot het voorjaar wachten. Het afgelopen hengel- seizoen op het Veersemeer was niet om erover naar huis te schrijven. Door de warmte kro pen de forellen, die in 1968 en 1969 werden uitgezet, zo diep als zij konden, weg. Naar berekening moeten er nu zo'n 20.000 tot 25.000 knapen van forellen in het Veersemeer rondzwemmen. Ze zijii (dat is uitgezocht) niet aan zuurstofnood gestorven. Biologen beweren dat de forel erg intelligent is, zoals trouwens alle vis Een vis die eenmaal „gehaakt" is, zeggen de biologen of op andere manier met henge laars te maken heeft gehad, is een volgende keer wel wijzer. Hij zwemt met een boog om de spar telende worm heen. Bovendien (en dat is helemaal frappant) schijnen aldus nog steeds de biologen de vissen elkaar te waarschuwen. Als een groot aan tal vissen ontdekt heeft wat een vishaak is, dan komen heel wat andere vissen oD de één of ande re manier ook aan de weet dat zij voor opvallend ronddartelende wormen met haken erin, moeten oppassen! In het visserslatijn zeggen de teleurgestelde hengelaars nu te gen elkaar, dat de vis ook al aan zijn bewustwording toe is. „Ze bederven eikaars onschuld". Wij vragen onze lezers: „Vindt u dat aannemelijk?" Of kunt u het sterker vertellen? Aannemer André Rasenberg uit Breda schatert om al die ver halen over forellen van vijf pond. Hij gooide deze zomer bij de sluizen van Kats zijn sim metje uit en toen hij ophaalde, hing er een soort ballon aan. Het bieek een rog te zijn, die door de sluizen het Veersemeer moet zijn binnengekomen. De heer Rasenberg (thans bijge naamd: ,de roggenmepper"), werd door het beest bijna uit zijn visbootje gesleurd. Toen de rog eenmaal boven wa ter verscheen en zag met wie hij te doen had. was al zijn weerstand gebroken. Rasen berg was voor de oorlog name lijk kampioen bokser lichtge wicht. In die hoedanigheid is hij nog naar de Olympische spelen van 1936 geweest. GROOT DENKEN Gelezen: „Wij zijn warme voor standers van een verenigd Eu ropa. Ja zelfs een wereldfede ratie zouden wij toejuichen. Wij moeten echter wel eisen dat Sluis een zelfstandige ge meente blijft". IN het jaarverslag van de provin ciale planologische dienst over een door deze dienst georgani seerde jubileumavond staat te lezen: „De gezelligheids-coëffi ciënt lag zeer hoog". Gelachen dat we hebben. DAAR wandelt de heer S. van Jelgershuis de instuif binnen in zijn kwaliteit van verzenzegger. Dit is het eerste couplet van zijn hommage aan de veerbootbe manningen. „De Schelde deint in de doodse stilte van mist Daarin de veerboot, een zwarte mastelbont van staal. Van ver een schip, dat angstig loeiend naar de bakens gist. Flarden zon, de wereld grauw en vaal Sfeertje, sfeertje, nietwaar? niet alleen garnalen opgevist, maar ook miljoenen jonge plat- visjes, die voor de kor visser nau welijks waarde hebben worden daarbij van het leven beroofd. Dat jonge broed vormt echter de volwassen hengelaarsbuit voor de jaren zeventig! De kor visserij zo zegt de Veerse Meer Gids, berooft nu reeds de komstige sportvisserij van grootste attractie die de sp„.t- visser kent: het ophalen van een spartelend scholletje. In open wateren is de korvisse rij niet zo rampzalig. Maar men de bodem van wateren. Un straks in enorme badkuipen ver anderen, maar blijft afgrazen, dan is de aardigheid er wel gauw af Dan moet men, net als nu op het Veerse Meer ten koste van veel geld, zelf jonge via uit zetten. Er schijnt een soort vis- methode te bestaan, waarbij van een zeeftrommel gebruik wordt gemaakt De grotere vis blijft in de trommel zitten en wordt naai de afslag gebracht. Het jonge ge broed, dat nog in de kraamka mer thuishoort, wordt praktisch onbeschadigd in zee terug spoeld. toe- de sport- als die DE heer L. W. de Bree te Vlissin- gen, een bekend Zeeuws auteur, heeft een bijzonder directe ma nier gevonden om de vasthou dendheid en het optimisme van de schelpdieren-business van x erseke te meten. Zoals iedereen weet zal de afsluiting van de Oosterschelde waarschijnlijk het einde van de schelpdierencul tuur in Yerseke betekenen. De lieer De Bree telde voor de aar digheid aan de hand van het te lefoonboek, de namen van de genen die in dit dorp met zijn vijf duizend inwoners, zakelijk bij de schelpdierencultuur zijn betrokken. Welnu: er zijn nog altijd bijna honderd oester-, mossel- en kreeftenhandelaars ?ï../erseke te vinden. En dat blijft zo tot de laatste getijtafel voor Yerseke niet meer geldt. ge- Wie geluk heeft kan in het Veerse Meer forellen van ruim VLISSINGEN heeft zijn veertig duizendste inwoner gekregen en is daarmee onbetwist de grootste stad van Zeeland. Niet iedereen weet dat vijf van elke negen Vhssingers van elders komen. (Ook dat onthult ons de heer L. de Bree).

de Stem | 1969 | | pagina 3