Kleuterscholen moeten naar de leerlingen komen Nieuw sportcomplex voor Zuiddorpe Jaarmarkt St. Jansteen vod laatste keer VOORAL JEUGD BIJ „25 JAAR ZEELAND" KVP te 's-Heerenhoek besprak herindeling G.S. OVE: Stichting Katholiek Onderwijs Hulst Bakkers: prijs verhoging veel te laag eer sneeuw GERDA BRAUTIGAM: Prijzen lopen ook in 70 uit de hand Rijk zal niet-gedekte schade in Zierikzee niet vergoeden Paarden 't Centrum leidt 'm Zeeuwsch-Vlaams topbiljartkampioenscl FORTEX SN ZUIVER SCHEERWOL DAAR KUK JE NAAR P. M. veifr de Walle HULST Wachtlijst Vragen De Zwaluw toont duiven G.S. van Zeeland kloppen nog niet aan bij minister Axel Examens ■yi Vastrechttariei PZEM (piek- meter) wordt lierzien St.-Nicolaas ii St.-Jansteen DE STEM VAN WOENSDAG 26 NOVEMBER 1969 (ADVERTENTIE) GEEF MET ST-N1COLAAS EEN PLANTENBON Langevielesingel 34 Middelburg, Tel. 01180-5253* Souburg: Kanaalstraat 59 Tel. 01183-1772 Goes Lange Vorststraat 34 Tel. 01100-7621 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het Tweede-Ka merlid Gerda Brautigam (P.v.dA.) heeft minister De Block (Economi sche Zaken) voorspeld dat ook vol gend jaar de prijzen wel uit de hand zullen lopen. Zij verwachtte dat vele ondernemers vooruit zullen lopen op de BTW-verhoging van 1971 en in de loop van volgend jaar zich al met prijsstijgingen zullen „indekken". Bij de behandeling van de begro ting voor Economische Zaken giste ren in de Tweede Kamer vond de P.v.dA. ook wat dit betreft het be leid van De Block veel te passief. Maar de liberaal Portheine vond „ge- millimeter" bij de prijzen uit den boze en de KVP'er Nelissen zei, dat meer prijsverlagingen moeten wor den doorgegeven, zodait de mogelijk heid van prijsverhogingen in arbeids intensieve bedrijven wordt gescha pen, Voorlopig zal volgens Nelissen een strak prijsbeleid nodig blijven, maar geleidelijk moeten de teugels toch wel wat worden gevierd. De toe gestane broodprijsverhoging vond Ne lissen wat mager. Hij bepleitte het loslaten van de prijzen bij bepaalde broodsoorten. Scholten (CHU) zag de bakkers in de knel komen.^Een prijsverhoging'van één procent 'voor het brood noemde hij onvoldoende. Regionaal zou een proef moeten wor den geramen met het loslaten van de maximum-broodprijs. DEN HAAG (A.N.P.) De Ne derlandse Bakkerijstichting vindt, dat minister De Block de bakkerij grof onrecht heeft aangedaan door slechts een broodprijsverhoging met één cent toe te staan. (Zie hiervoor pagina 1). De stichting meent, dat het drie cent had moeten zijn. Zij heeft nu het Haagse advocatenkan toor De Brauw-Wijckerheld Bisdom opdracht gegeven na te gaan welke juridische mogelijkheden er voor de bakkers zijn om verandering van de prijsstelling te krijgen. DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND Editie Zeeland ABONNEMENTSPRIJS 14,75 per kwartaai (excl. 50 cent incassokosten) 5,10 p. maand (excl. 7 cent incassokosten). KANTOREN: Steenstraat 14, Hulst teL 0114P - 3751 Klokstraat 1, Goes teL 01100 - 8030. KLACHTEN BEZORGING (na kantooruren) tel 01158 - 1940 tel. *1180 - 5550 REDACTIE ZEELAND: Chef Zeeuwse redactie: A F. Koopman (01180 - 7438) REDACTIL ZEEUWSCH VLAANDEREN: G. van Berfcel (01150 - 4866) J. Drieskens (01140 - 3667) REDACTIE BEVELANDEN EN SCHOUWEN I)IIIVELAND: J. Robesin (01140 - 2005) SPORTREDACTIE ZEELAND: R. van Deursen, Gerbrandy- laan 8. Axel (01155 - 1367) EXPLOITATIE ADV.: L. K M. de Jong (inspecteur! Terneuzen, tel 01150 - 4281 Th de Bakker Terneuzen, tel 01150 2601 M Bogers Oostburg, tel 01170 - 2893 C. Menu Goes, teL 01100 - 8030 J. Schieman Axel, teL 01155- 1224 (Van een onzer verslaggevers) HULST De Stichting Katho liek Onderwijs Hulst heeft de ko mende weken een aantal bespre kingen met het college van B. en W. over de realisatie van een vierde, tweeklassige kleuterschool in Hulst. Daarbij heeft onder meer de eventuele plaats van vestiging de grootste aandacht. Tevens zal worden overwogen of, in afwach ting van de realisatie van het vierde permanente gebouw, in de ruimtelijke nood van de Hulster scholen verlichting kan worden gebracht door de aanschaf of huur van een mobiele eenheid of van de bouw van een noodlokaal. Het kleuteronderwijs in Hulst ver keert momenteel in een wat merk waardige situatie. De twee scholen in de buitenwijken in Nieuw-Hulst hebben te kampen met een overbe lasting terwijl de kleuterscholen in de binnenstad, door verdergaande „ontvolking" en veroudering" van de inwoners binn-n de wallen, met een overcapacity .itten. Pogingen van het schoolbestuur om leerlingen uit de buitenwijken op deze scholen in de binnenstad te plaatsen, zijn tot nu toe op niets uitgelopen. Vanuit de stichting was namelijk voorgesteld om met een busje tussen Nieuw- en Oud-Hulst een pendeldienstje te on derhouden. Hoewel het idee op zich zelf wel werd geaccepteerd, bleek de animo onder de betrokken ouders niet zo erg groot. Men zag de kinderen toch het liefst in de onmiddellijke omgeving van de school. Overigens was dit in ieder geval wel een oplossing, die op zeer korte termyn uitkomst had kunnen bieden in het overbelastingspro- bleem. (ADVERTENTIE) Gentsestraat Naast de overbelasting hebben de scholen in de nieuwe wijken momen teel bovendien nog te maken met een wachtlijst. Die is nog niet zo groot. Er staan ongeveer zestien kinderen op, die in aanmerking zou den komen de school te bezoeken, maar daarvoor door de overbelas ting niet in de gelegenheid zijn. Ver wacht wordt wel dat de lijsten door de toenemende woningbouw in het betreffende gebied op vrij korte ter mijn nog groter zullen worden. Daarom is het gewenst dat zo spoedig mogelijk een vierde school wordt gerealiseerd. Naar verwach ting zal het geruime tijd duren voor het zover is. Daarom wordt binnen het stichtingsbestuur gedacht aan de mobiele eenheid, die te allen tijde in die gedeelten van de stad zou kun nen worden ingezet, waar pieken te zien zijn. Hoewel dit op zich een ide ale oplossing is, zal de verwezenlij king er van in het gunstigste geval toch nog wel even op zich laten wachten. De gemeente zal namelijk de mobiele eenheid moeten aanschaf fen en aan het schoolbestuur verhu ren. De vraag is of daarvoor in de raad als tijdelijke oplossing belang stelling zal bestaan. Het bestuur van de stichting heeft in verschillende informatieve be sprekingen met ouders duidelijk la ten blijken het meest te voelen voor de kleinere tweeklassige scholen, in tegenstelling tot grotere gebouwen uit het verleden. Ook hier wordt het standpunt gehuldigd, dat de scholen naar de kleuters moeten komen en niet omgekeerd. De voorzitter van het stichtingsbestuur, de heer W. Vroome, zegt daarover: „Zeker in deze tijd. waarin ook landelijk een duidelijke tendens te zien is om de scholen kleiner te maken, kunnen we beter kiezen voor bijvoorbeeld twee tweeklassige scholen dan voor een vierklassige". (Van onze correspondent) 'sHEERENHOEK De KVP heeft onder leiding van voorzitter C. Verdonk, een vergadering ge houden in het kader van de nieuw te vormen gemeente Borsele. Als spreker trad op de heer B. Funck, oud-burgemeester van Heinkens- zand, thans burgemeester van Oisterwjjk. Hij sprak onder meer over het in dustriegebied met het daaraan gele gen recreatiegebied en plan van Wal cheren. Hij onderstreepte vooral dat men naast de industrie ook voldoen de ruimte voor de recreatie zal kunnen vinden. De heer Funck haal de nog aan dat men in 1940 nog van plan was om Borssele, 's-Heerenhoek en Heinkenszand bij elkaar te trek ken, doch nu in 1970 gaat dat anders worden. Men gaat een gemeente vormen met 15.000 tot 16.000 inwo ners en een oppervlakte van onge veer duizend ha. De KVP stelt zich open voor samenwerking met andere partijen in een moderne, gemeente lijke eenheidsstaat in een territori aal samenlevend verband. De nieu we raad zal uit zeventien leden be staan die uit de diverse dorpen zul len worden samengesteld. Er zal naar worden gestreefd, gezien de aardrijkskundige afstanden, dat de notulen en de agenda van de raads vergaderingen in de dorpen ter in zage worden gelegd. JOE Ook wordt gestreefd naar een jeugdgemeenteraad, omdat de in spraak een onderwerp is dat aan de orde van de dag is. Er moet voldoen de gelegenheid zijn om sport en spel naar behoren te kunnen beoefenen. Huisvesting bejaarden en water- en luchtverontreiniging waren andere problemen die de revue passeerden. Ook de hulpdiensten voor de nieu we gemeente werden aangehaald zo als de brandweer en vuilnisophaal dienst. Deze dienen geheel te worden gereconstrueerd. Na de rede van de heer Funck stel de de heer A. de Koning uit Lewe- dorp enkele vragen over de aanleg- kosten van leidingen van de PZEM en ook van het aardgas, omdat de kosten daarvan door de bewoners van buiten de kom zouden moeten worden vergoed. De heer C. van 't Westende, raadslid van Borssele, noemde de onrendabele gebieden over aardigasaanleg een onsociale zaak. De heer J. Uyterhove ontvan ger van de gemeente Hoedkenskerke, maakte enkele opmerkingen over de verkiezingspamfletten van de SGP, WV en PvdA. De heer W. Remijn, raadslid van Overzande, vond dat 't structuurplan voor de herindeling 3 jaar te laat is gekomen en dat de nieuwe gemeente de moeilijkst be stuurbare gemeente in Midden-Zee- zal worden, gezien de betekenis van t streekplan. P heer Van der Gugh- ten sprak ov een samengaan met de CHU, AR -n KVP. De heer P. Raas, loco - burgmeester van 's-Hee renhoek, sprak over de door de rege ring opgedrongen herindeling en sprak zijn bezorgdheid uit over het tekort van een miljoen gulden van de gemeente Borssele zoals hij had vernomen, hetgeen naar zijn mening wel een rekenfout moest zijn. Hij vroeg ook of dit door de gemeente- naren moest worden aangezuiverd. (Van onze correspondent) ST.-JANSTEEN De leden van de duivensociëteit De Zwaluw hou den om beurten een tentoonstelling van de beste duiven van hun hok in het lokaal bij Ottjes in de Wilhelmi- nastraat. Naast de tentoonstelling zullen ook geregeld rasduven ver-i kocht worden. DEN HAAG (ANP) De minister van Binnenlandse Zaken, mr. Beer- nink, heeft bij zijn bezoek aan Zie rikzee naar aanleiding van de ont ploffing van een zeemijn, niet toege zegd dat de niet door verzekering ge dekte schade voor rekening van het Rijk komt. Dit blijkt uit zijn ant woord op vragen van het Tweede- Kamerlid drs. A. J. Lems (P.v.dA.) Wel heheft hij beloofd naar midde len te zullen zoeken om in de niet door verzekering gedekte schade te gemoet te komen. Hij heeft hiervoor contact gezocht met het rampenfonds. Toen minister Beernink waar schuwde dat de middenstand geen slaatje mag «laan uit de reparatie werkzaamheden sprak hij in feite de hoop en verwachting uit dat de mid denstand bij het verrichten van re paraties begrip zal opbrengen voor de moeilijkheden waarmee de getrof fenen te kampen hebben. In het ver leden heeft zich een klein aantal ge vallen voorgedaan waarin het aan dit begrip ontbrak. MIDDELBURG Het college van G.S. van Zeeland heeft in ant woord op vragen ilit de afdelingen der staten (nog) geen belofte ge daan tot het ondernemen van stap pen bij de minister van Landbouw in verband met de catastrofale situa tie waarin de Zeeuwse fruitteelt dreigt te geraken. G.S. analyseren wel de toestand. Zij sommen als oorzaken van de te ruggang op: overproduktie, afzet- stagnatie, de sterke Franse protectie van de fruitteelt, in sommige geval len: de geringe bedrijfsomvang e.d. „De Franse protectie en subsidie politiek passen, naar het ons voor komt, niet in de doelstellingen van de E.E.G.", zeggen G.S Zij voegen daaraan toe: „Wij zien geen aanlei ding om de minister van Landbouw op deze situatie te wijzen. De be windsman wordt door het bedrijfs leven bij herhaling op de moeilijk- Verkoopdag Vrijdag houdt de handwerkclub van het bejaarden verzorgingstehuis Het Trefpunt een verkoopdag. De vele vervaardigde handwerken worden dan tentoonge steld en te koop aangeboden. Daar naast zijn er een aantal attractieve spelen. UTRECHT Voor het staatsexa men leraar machineschrijven, te Utrecht afgenomen, is geslaagd, de heer J A. J. Eeckelaer te Breda. (Van een onzer verslaggevers) ZUIDDORPE Jaren achter een is de Zuiddorpse gemeen schap verstoken geweest van ac commodatie voor de beoefening van binnensport. Daar komt deze week verandering in. Donderdag wordt namelijk de spiksplinter nieuwe gymzaal, annex gemeen schapshuis, in gebruik genomen. Tezamen met het nieuwe sport park heeft deze accommodatie drie ton gekost. Voor dat geld heeft de gemeente Zuiddorpe dan ook een geweldig sportcomplex gekregen. Het ge bouw omvat behalve een grote gymzaal van 22 meter lengte en 11 meter breedte een kleedruimte die door middel van schuifwanden omgetoverd kan worden tot een kleinere vergaderzaal van 55 m2. Daarnaast is er een keuekn voor het versterken van de inwendige (sport) mens. Hoewel de ruimte op de eer ste plaats bedoeld is voor de beoefe ning van sport, zijn er verschillende voorzieningen getroffen, waardoor het gebouw ook gebruikt kan worden voor tal van andere doeleinden. De vloer in de gymzaal is erop bere kend dat straks zowel dames met hoge hakken kunnen binnenkomen als jongelui met vuile schoenen. Zon der bezwaar kunnen er in de zaal toneel-, film- en andere voc lingen worden gegeven. Zelis ganisatie van bals is mogelijk de speciale vloersamenstelling. Verwacht wordt dat de ingebi name van de nieuwe gymzaal d(] richting van tal van sportvere, gen tot gevolg zal hebben. Ree( blijkt er een grote belangstelliJ bestaan. Overigens houdt men rekJ met een forse aanloopperiode y dat deze plannen van de grond] len zijn. Ook voor sportverenigic3 die zijn aangewezen op buitenvej heeft het gemeentebestuur de i. voorzieningen getroffen in de van het aan het gymgebouw l zende fraaie sportpark, waarop] gend jaar voor het eerst ges zal kunnen worden. Niet alleen voor het verenigingsleven is de ingebruika van het nieuwe complex een zienlijke vooruitgang maar al voor de scholen. Buiten de i. maanden ontbrak ook hiervoor] mogelijkheid om de nodige aandj aan lichamelijke opvoeding te t den. Voortaan kunnen de bijna I1 lingen van de lagere school j profiteren van het nieuwe col. De gemeente heeft na voltooiingl beheer van de nieuwe zaal ovj dragen aan het schoolbestuur. (Van een onzer verslaggevers) ST. JANSTEEN - ABSDALE De organisatie van de traditionele jaarmarkt in St. Jansteen is voor de komende jaren op losse schroe ven komen te staan. Voor 1970 is de datum waarop de veemarkt wordt gehouden nog veilig gesteld. Maar wat er na de- ze markt, die in maart gehouden wordt, gaat gebeuren is voor het comité nog onzeker, Dit komt door de gemeentelijke herindeling die vlak na het houden van deze wellicht laatste markt *(jn beslag zal krijgen. Bij de organisatie van het evene ment is het „jaarmarktcomité" voor een belangrijk deel afhankelijk van de gemeentesubsidie. Van de zijde van het gemeentebestuur van St. Jansteen heeft het oomité steeds veel medewerking gekregen. Nu St. Jansteen na april 1970 tot de ge meente Hulst gaat behoren, is het de vraag of men ook van het nieuwe gemeentebestuur nog financiële me dewerking zal krijgen. „We denken van niet", zeggen de organisatoren enigszins bezorgd. Ze baseren deze visie op het feit dat het Hulster gemeentebestuur ook de jaarmarkt in deze stad niet subsidi eert. „De marktlui moesten zelf staangeld betalen", weet het jaar marktcomité te vertellen. Ondanks het feit, dat de bevolking van St. Jansteen en bloc achter „haar trationele" markt staat zal het betalen van staangeld geen haalbare kaart zijn. De leden van het comité: „Met de financiële steun van de gemeente (een subsi diebedrag van 750 gulden) kunnen we elk jaar rond komen. Moeten de veehandelaren nu staangeld betalen dan zal de animo wel dalen, zodat het ook voor ons onmogelijk wordt om de zaak vol te houden". Nu is het wel zo dat na de ge meentelijke herindeling ook verte genwoordigers uit St. Jansteen zit ting zullen krijgen in de nieuwe ge meenteraad van Hulst. Maar de vraag is nog maar of hun invloed groot genoeg zal zijn om een subsi dieaanvraag er door te krijgen. Ops (Van een onzer verslaggevei MIDDELBURG Uit de afi gen van Provinciale Staten, die onder meer met de begroting de n.v. PZEM hebben beziggi den, zijn vragen aan het college G.S. gesteld, met betrekking te vastrechttarief, dat de PZEM in gevallen op basis van meting maximumbelasting met „piekme vaststelt. Zoals bekend vormde de mij I van de maximumbelasting met meters en vooral de uitwerking het tarief, een onderwerp waarf "de meningen verdeeld waren. I Het college van G.S. maakt nu kend dat het aanvankelijke plan in 1969 reeds op basis van „piel ting" af te rekenen, niet wordt gevoerd. Voor dit jaar gebeurl afrekening nog op basis van een nieuwde schatting van de maxir: '"belasting, overeenkomstig het toj toe gevolgde systeem. I In 1970 wordt op basis van I mum-meting afgerekend, doch overweegt ernstig, aldus G.S., or diversiteitsfactor (0,9 van de ge zen hoogste belasting) en de afi Van een zekere waarde in kilow, Iwegens huishoudelijke belasti Voor de afnemer te herzien. De i werking van die herziening geschi in een voor de gebruiker gunst Vin. Op het gebied van de voorlichtii' tussen de n.v PZEM en de verbr kers heeft in 1969 het een en anc Ontbroken, zoals gedeputeerde ïaland destijds heeft verklaard. Öe antwoorden op de vragen uit fdelingen der staten ontbreekt d| erkenning „De voorlichting w het algemeen goed en uiteraa jop de verbruiker gericht", staat e R,hoewel helaas niet altijd te verm: oen is dat incidenteel de verbruik; pch te kort gedaan voelt". De kernenergiecentrale is ook 01 Fderwerp van schriftelijke discuss: •Bij de bouw zijn 127 .werknemers r Zeeland en 95 werknemers, van e ders, waaronder 12 Joegoslaven b okken. verkfyrep G.S. desgpvraag Op vragen over rendabele explo atie van de centrale gaat het colli ge niet gedetailleerd in. „Er ka. fc?r de aanwezigheid van de groo fnemers Hoechts en Péchiney, pn zeer hoge bedrijfstijd bij volia an de centrale worden gerekend lat bepaalt de rentabiliteit van Installatie" Deze mededeling word met verder uitgewerkt of met voor peelden gestaafd. Het is dus goed mogelijk, dat St. Jansteen in de nabije toekomst een brok oude romantiek ziet verdwijnen De belangstelling voor het jaarlijks gebeuren was tamelijk groot, ook van de zijde van dorpelingen die niet direct belangen hadden in de vefbranche. De interesae is zelfs nog groter geworden, nadat enige tijd terug besloten werd de vee markt van de voor- naar de namid dag te verplaatsen. In het organiserende comité zijn de meningen over de toekomst ver deeld. Deskundigen op gemeentelijk gebied zijn er nagenoeg van over tuigd dat het festijn gedoemd is te verdwijnen. De voorzitter, de heer R- Begheyn, weet het zonet nog niet „Ik heb steeds met plezier voor de markt gewerkt", vertelt hij. „Als ik me achter een bepaalde zaak zet probeer ik me helemaal te geven, ïk trek het me persoonlijk niet aan als de markt zou verdwijnen, hoe wel ik de moeilijkheden nog niet zie". Voorlopig blijft de toekomst voor de Steense paarden, varkens en koeien nog onzeker. Of er in de Hoofdstraat van het plaatsje ook na de gemeentelijke herindeling na 1970 nog jaarlijks koeien zullen loeien hangt af van de nieuwe be stuurders, die de gemeente Hulst straks zal krijgen (Van onze correspondent) AXEL De tentoonstelling „25 jaar Zeeland" die tot 3 december in Axel in De Halle is opgesteld, is reeds door ruim 3000 leerlingen van de lagere en middelbare school uit Oost Zeeuwsch-Vlaanderen bezocht. De jeugdige bezoekers zijn vol lof over de wijze waarop zij de opbouw van Zeeland na de oorlog te zien krijgen. lOok de film, deel 19 van de t.v.- film De Bezetting, maakt op de schooljeugd grote indruk. Het be zoek van volwassenen aan deze film en tentoonstelling blijft wel iets onder de verwachtingen. Toch is er goede hoop dat de laatste week nog velen een bezoek aan de tentoon stelling zullen brengen. (Van onze correspond® ST.-JANSTEEN St.-Ni# zaterdag in St.-Jansteen ontvangen. In de buurtschap* le worden de kinderen om"" verwacht in het nieuwe cafe'" tant De Huifkar, waar hun deau en snoep zal worden «"F Van hieruit gaat St.-Nicolaas® gemeentehuis, waar de bu""'* hem om vier uur zal tcei. De muziekvereniging SW®| St.-Nicolaas met zijn het gemeentehuis begeleiden*»! Verenigingsgebouw. Hier S*1.1 kinderen vanaf half vijf hun tje mogen ophalen. (Van onze correspo: HULST In het Vlaamse topbüjartkfflipi°f' staat 't Centrum door een 0" ning tegen Excelsior alleen leiding. De overige clubs twee en meer punten 1 Da wedstrijduitsiagen zi)n: Toepers - Krijt op Tijd 7-l3; trum - Excelsior 12—81 Grensvrienden 155; STC 1 11—9. Vooruitzichten vooi donderdag en vrijdag, opgesteld door het KNMI op dinsdag om 18.00 uur: in de nacht lichte en plaatselijk matige vorst. Later waarschijnlijk weer sneeuw of regen. veersvooruitzichten in cijfers ge- niddeld over Nederland. donderdag: aantal uren zon: 1 5; mm.temp.: 2 tot 8 graden on der normaal; max.temp. 2 tot 8 gra den onder normaal. Kans op een dro ge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog ptmaal: 40 proeent. Voor vrijdag: aantal uren zon: 0 tot i mm.temp. 0 tot 6 graden onder normaal; max.temp.: 0 tot 6 graden nöer normaal. Kans een droge pe- Tioüe van minstens 12 uur: 60 proeent, Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. celsior 46 3 Krijt op - STC 4—5, 5 ONA 4-4. V 4—2, 7 Lustige Toepers Grensvrienden 4—1. Morgen, donderdag 27 n®ve®, Bergen op Zoom, 5.39 en Hansweert, 4.49 en 1J 0/ Made-Drimmelen 8.15 en Terneuzen, 4.08 en 16-«® Vlissungen, 3.39 en 15.56 Wemeldinge, 5.29 en

de Stem | 1969 | | pagina 2