Zeeuwse tournee koorschool Meer aandacht voor bejaarden Kapelle kocht weer bouwterreinen Actiecomité Boeren Partij Twee aanrijdingen in Vlissingen RAAD MIDDELBURG Hervormde vrouwengroep hield bijeenkomst te Hansweert *1 7 Dpricli ling EHBO te 's-Heerenhoek r* s-Gravenpolcler se raad verleende garantieleningen Oprichting visclub te 's-Heerenhoek Winkelactie te Westkapelle Goes Benoemingen in hervormde kerk Yerseke Uitstekend jubileumconcert te Kruiningen Bloemen- en vogelshow te Hansweert Voorlichting over serviceflat te Goes Intrede predikant te Biezelinge Benoemingen als ouderling en diaken te Kapelle Voor bijna half miljoen Feestavond te Kapelle MUZIEKAVOND TE KAPELLE Sas van Gent Botsing Woningen Ouders wensen zebrapad in Terneuzen Eddy Merckx Kern van de zaak Actie Papoea's Vliegveld Woensdrecht H DE STEM VAN DINSDAG 25 NOVEMBER 1969 'ricot acryl babybroekje. 74-86. 8,50 I (Van onze correspondent) j 's-HEERENHOEK In het Zuster huis te 's-Heerenhoek werd een ver gadering belegd die de oprichting van een EHBO-vereniging ten doel had. Tijdens deze vergadering be legd met assistentie van de hoofdver pleger van de Hoeghst-fabrieken, de heer Simons uit Vlissingen, werd een voorlopig bestuur samengesteld. Dr- A.F.R. van Opdorp, die deze vergade ring niet kon bijwonen, is de voorzit ter en tevens algemeen leider. Hij Wordt geassisteerd door de wijkver pleegster, zuster Franka. De heren U Molson en D. van den Dries heb ben respectievelijk de functies van secretaris en penningmeester aange nomen. De heer P. Faes zal de func tie van bestuurscommissaris waarne men. Omdat men zo spoedig mogelijk een aanvang met een cursus wilt ne men, kan men zich tot 6 december a.s- opgeven als lid bij de heer D. van den Dries (kassier Boerenleen bank) te 's-Heerenhoek en bij de heer P, Faes, Molendijk 48, eveneens te '4-ïleerenhoek. Ka aardgas, typef Druktoetsregelblok bouwd t en vonkontsteking I 9 fronjd*) stoof achter fraaie koper e|d «Ju» Onafbrandbaar zwart gem ha„d geen onderhoud. Hoogte greep 740 mm j.schr. I iq via der bij erkenae ERg VAN GELDEH u WARMING, Industriestr. 0?550 14461. I (Van onze correspondent) 'S-GRAVENPOLDER In de spoedeisende vergadering van de gemeenteraad van 's-Gravenpolder is besloten de woningbouwstichting Zuid. en Noord-Beveland, gevestigd in Goes, garantie te verlenen voor de tijdige betaling van rente en af lossing van een met de rijkspost spaarbank in Amsterdam af te slui ten geldlening van f. 500.000 tegen een jaarlijkse rente van 8,5 procent, Met deze lening zullen de grond- en bouwkosten van veertien zogenaam ds keuzewoningen aan de Willem de GOedestraat worden gefinancierd. Met het heien van de funderingspa len is reeds begonnen. De bouw is opgenomen in een zogenaamd bouw stroom die door de bouwmaatschap PÜ Schrijver N.V. uit Goes wordt uit gevoerd. Woorts wijzigde de raad de garan tie van de geldlening van f. 150.000 te sluiten door de Stichting Poel- wijck in 's-Heer Arendskerke met de diaconie van de hervormde ge meente Borssele- De lening is voor de gedeeltelijke financiering van de bouw van zes bejaardenwoningen aan de Kerkhoekstraat. Met deze bouw zal het bouwterrein in het be- stemmngsplangedeelte Nazareth - Schoolstraat zijn volgebouwd. De raad kon volledig instemmen met de fusie van de drie waterier fingmaatschappiien in de waterlei dingmaatschappij, Zeeland. Er bestonden ook geen bezwaren togen de wijziging van de gemeen- sfniappelijke regeling vleeskeurings dienst Zeeland, ten noorden de Wes- 'orschelde, waarin de aanwijzing van de gemeentelijke afgevaardig den op tweeërlei wijze op basis van ■Breeds eerder door de raden uit gesproken verlangens werd gere |®enslotte deelden burgemeester en jethouders mee, dat op grond van de door de raad aan ben gegeven bevoegdheid een perceel bouwterrein °P de hoek Middenstraat - Fiolieren- straat is verkocht aan A de Meul- jJlSeste- uit Driewegen en Chr. L. de Kostor uit Kwadendamme. .Na afloop van de raadsvergade ring werd de commissaris van de gin in Zeeland, mr. J. van -en, ontvangen. Hij wilde per- ilijk afscheid nemen van de ge meenteraden in Zuid-Beveland in rerban.-i met de komende herinde- "ng. De commissaris van de konin gin bracht dank voor alles wat de raad, burgemeester en wethouders, dp gemeentesecretaris an al het ove- ■J'ge cemeentepersonee] in de loop ™r jaren in het belang van de ge. meente hebben gedaan. Burgemees .®r mr. L. P. Quarles van Uf rd dankte mr. Van Aartsen en via em het college van Gedeputeerde „ten voor alle medewerking, die roora! de laatste tijd, mede naar Un mening als gevolg van de aan wjjziï'g van 's-Gravenpolder tot te shmu leren kern, bijzonder goed is geweest, GOES De Zeeuwse Koorschool in Goes o.l.v. de heer E. Heijblok gaat tijdens de wintermaanden con certen geven in een aantal Midden- Zeeuwse plaatsen. Vast staat reeds, dat het koor op 28 november a.s. op treedt in de Jeugdhoeve te 's Heeren- hoek. Aan de beurt komen o.m. ook Kwadendamme, Hansweert en Le- wedorp. Voor de uitvoeringen in deze plaatsen is echter nog geen datum bekend. Zeer waarschijnlijk zullen nog meer plaatsen in de tournee wor den opgenomen. Een en ander is ook afhankelijk van de vraag. De Zeeuwse Koorschool heeft mo menteel ongeveer 75 leerlingen, die voornamelijk uit Goes en omstreken komen. Elk jaar wordt door het hele land een dertigbal concerten ver zorgd. Het koor treedt vrij weinig op in eigen provincie. Daarvandaan het initiatief van de heer Heyblok om dit jaar wat meer in eigen huis te wer ken. „We horen nogal eens de klacht", aldus de heer Heijblok, „dat we te weinig in Zeeland optreden. Ik geef toe, dat dit zo is. Maar van de an dere kant moet ik zeggen dat we ook bitter weinig gevraagd worden". Wat het programma voo-r de Mid- den-Zeewse toernee betreft heeft de heer Heijblok een repertoire vóór de pauze gekozen met allerlei volks liedjes uit diverse landen. Daarna zal een musical worden opgevoerd in Oosterse trant. Het is een vrije bewerking van „Alibaba en de veertig rovers". De tekst is geschreven door drs. L. Rui tenburg, leraar Nederlands aan de Oostburgse scholengemeenschap „St.- Eloy". De muziek is geschreven door de heer Heijblok zelf. De musical zal een gepaste entourage krijgen. Zoals bekend is van de musical „De Markies van Canaba", die eerder door de Zeeuwse Koorschool werd uitge voerd, een langspeelplaat gemaakt. (Van onze correspondent) 's-HEERENHOEK Op donderdag 27 november 's avonds om 8 uur wordt in café „Helène" in de Hoofd straat te 's-Heerenhoek een vergade ring belegd, die ten doel heeft een visclub op te richten. Tijdens deze vergadering zal een bestuur worden gekozen. Men hoopt op een groot aantal leden. De heer Rienus Franse is de initiatiefnemer van deze verga dering. (Van onze correspondent) WESTKAPELLE In Westkapelle organiseert de winkeliersvereniging een rvinkelweek. Dit feest zal plaats vin-den van 24 november tot en met 4 december. Er wordt een lintenwed strijd gehouden, een grote verloting en een wedstrijd gewicht raden van stenen die in de etalages liggen. Het fanfarecorps O.K.K- zal zater dagmiddag 29 november een muzika le rondwandeling maken. Er worden prachtige prijzen uitgeloot. De trek king zal op zaterdag 6 december plaatsvinden in het verenigingslo kaal Westkapelle Herrijst. (Van onze correspondent) 's-HEERENHOEK Het actie comité voor Zuid-Beveland van de Boeren Partij heeft in het ge bouw De Jeugdhoeve een leden vergadering gehouden. Deze ver gadering werd slechts matig be zocht. De secretaris, de heer M. C. Rijk uit Heinkenszand, sprak in een fel betoog over de samen voeging van de gemeente in al haar facetten, alsmede over het structuurplan van de planologi sche dienst. Ook stelde de heer Rijk de bepa lingen van het Landbouwschap aan de orde. Hij leverde kritiek op de luchtverontreiniging door de chemi sche fabrieken en sprak o.m. oo-k o- ver de beplanting van de bufferzone van de industrie-terreinen rond Bors sele. wat volgens zijn mening zeer urgent is. De heer A. Nuyens, lid van de Tweede Kamer van de fractie van de Boerenpartij, besprak het beginsel program van zijn part? Vandaag, maandag, zal de Boeren Partij te Heinekenszand een soortge lijke vergadering beleggen. (Van onze correspondent) YERSEKE Bij de verkiezing van ouderlingen en diakens in de Nederlands hervormde kerk in Yer seke werden de heren B- Nieuwen- huize en P. M. de Keijzer en me juffrouw J. de Koeyer als ouderlin gen gekozen. Als diaken werden de heer A. J. Poley en mevrouw C. Dijkwel-Pekaar gekozen. Behalve laatstgenoemde hebben allen hun benoeming aanvaard. (Van onze correspondent) KRUININGEN Ter gelegeheid van het 50-jarig bestaan van de ge mengde zangvereniging Crescendo uit Kruiningen werd in Ons Dorps huis een bijzonder geslaagd jubileum concert gehouden. De belangstelling hiervoor was zeer groot. Tevens werkten mee aan dit con cert de orkestvereniging „Apollo" uit Kruiningen, de sopraan Mya Besse- linck uit Heer, de tenor Bert van Delden uit Enschede en de bariton Laurens van der Werf uit Oisterwijk. Het geheel stond onder leiding van dirigent Adr. B. Holster uit Kruinin gen. Het concert werd geopend met de ouverture Der Schauspieldirektor v. Mozart. Verder werden opera- en op rettemuziek ten gehore gebracht van de componisten A. Thomas, J. Offen bach, G.M. Ziehrer, F. Léhar, E. Kalman en Joh. Strauss. Speciale vermelding verdienen Mag der Him- mei euch vergeben uit Martha van Flotow voor solisten en koor en het finalestuk v sopraan, tenor en koor, een selectie uit Die Czardasfürstin van E. Kalman. Na herhaald aan dringen van het publiek werd dit laatste stuk gedeeltelijk ten tweede male uitgevoerd. Staande bracht het publiek de medewCken-den een dave rende ovatie. Mac de Bevelanden De 10e Adriarit kreeg veel belangstelling. De start was bij het bedrijf van de heer Adriaanse, waar deze rit begon en finishte in hotel de Banjaard te Kamperland waar de uitslag bekend werd gemaakt en tevens de club kampioen van 1969 bekend werd ge maakt. Dat werden dit jaar de heer en mevrouw A. Hollestelle. Hier volgt de uitslag A. Hollestelle met mevr. Hollestelle 16 strafpunten; G. J. Hollestelle met A. Fraanje 17; I. op 't Hof met v. d. Berge 19; M. j. Groenleer met mevr. Groenleer 20; L. v. d. Linde met J. v. d. Berge 21; L. Smit met M. Rey- wse 21; J. M. Wirtz met mevr. Wirtz 21; P. J. Westveer met mevr. v. d. Walle 28; J. A. v. Hoeflaken met A. Deegens 30; M, Bardolf met J. Heins- dijk 32 strafpunten. (Van onze correspondent; HANSWEERT De plaatselijke vogelvereniging „De Nachtegaal" heeft in de zaal Zeelanidia een bloe- menshow en vogel ten toonstelling ge houden. De belangstelling voor deze show was goed tp noemen. Door in zet van velen was de zaal omgeto verd tot een bijzonder mooi kleurrijk geheel wat ongetwijfeld heeft bijge dragen tot de belangstelling en het welslagen. (Van onze correspondent) GOES In de Korenbeurs te Goes is een voorlichtingsbijeenkomst gehouden door de stichting Service flat De Schakel. Er bleek bijzonder veel belangstelling te bestaan voor deze informatiebijeenkomst, waarna een bezoek werd gebracht aan de thang nog in aanbouw zijnde flat aan de Beukenstr. Nu een welkom door voorzitter J. J. van Antwerpen gaf de heer Otte een overzicht van de bouw en Installatie van de flat. Er komen 1-, 2- en 3-kam.flats, waarvan de richthuurprijs respectievelijk zal bedragen f 500,- f 700,- en f 900,- per maand. Medio september 1970 hoopt men met de bouw van deze flat ge reed te zijn. (Van onze correspondent) BIEZELINGE -Na in de mor gendienst bevestigd te zijn door ds. K. Venema uit Wemeldinge, heeft ds. H. Nobel zijn intrede gedaan als pre dikant van de Herv Kerk in Bieze linge. Ds. Nobel komt uit Veldhoven (N.-Br.). Er waren vele kerkelijke en burgerlijke autoriteiten aanwezig bij de intrededienst, waaraan mede werking werd verleend door de chris telijke zangvereniging „Zang Ver edelt". (Van onze correspondent) KAPELLE In de vacature ou derling van de Herv. Kerk te Kapel le, ontstaan door het bedanken van de heer J Groenleer, is benoemd mevrouw S. Slabbekoorn-Groenleer. Deze heeft haar benoeming aangeno men. Tot diaken van de Herv. Kerk in Kapelle werd gekozen mevr, C. v. d. Kuyl-Adriaanse die haar benoe ming ook aannam. (Van onze correspondent) VLISSINGEN De zestienjarige wielrijdster mej. J.P. uit Souburg verleende op de kruising Rembrandt- laan- Hoogeweg geen voorrang aan de 65-jarige wielrijdster mevrouw M.L. uit Vlissingen. Beiden kwamen hierdoor te vallen. Mevrouw M.L. brak hierdoor haar rechterschouder en liep een scheurtje op in de heup. Per ambulance moest zij worden overgebracht naar het St.-Josephzie- ken huis te Vlissingen, waar zij ter verdeer behandeling werd opgeno men. De 28-jarige bestuurder van een auto R.O.F.K uit Vlissingen verleen- de geen voorrang aan de 68-jarige wielrijdster mevrouw A.V.S uit Vlis singen. Mevrouw A.V.S. moest voor opname met een beenbreuk overge bracht worden naar het St.-Joseph- ziekenhuis. (Van onze correspondent) KAPELLE Opnieuw heeft de raad van Kapelle besloten tot belangrijke grondaankopen in verband met de wenselijkheid voldoende bouwterrein beschik baar te hebben. Tijdens de laatste vergadering, die korte tijd werd onderbroken, omdat de commis saris van de koningin, mr. J. v. Aartsen, afscheid kwam nemen van de oude raad, werd met al gemene stemmen besloten onge veer 6,5 ha grond aan te kopen van mej. M. de Groene te Kapel le, zulks voor een bedrag van f 239.413,—. De financiering zal gebeuren door het sluiten van een lening van f 200.000,. bij mej. De Groene, zulks met een looptijd van vijf jaar en een rente van 8,25 pet. De grond zal het bouwplan Bruelis III vormen en ligt in de hoek Ooststraat, Maalste de. Vroonland. Burgemeester Van Suylekom zette uiteen, dat door de grote belangstelling voor de wo ningbouw in Kapelle het bouwplan Bruelis 2 binnenkort uitverkocht zal zijn, terwijl er opnieuw al enkele gro te institutionele beleggingsmaat schappijen interesse hebben om in Kapelle te gaan bouwen Ook in Biezelinge zal de woningbouw voort gaan. Hier is men ook bezig met de taxatie van gronden en in de volgen de raadsvergadering zullen hierover besluiten genomen moeten worden. Voor Biezelinge pleitte de heer J. Slabbekoorn (SGP) voor een uitbrei ding van de bouwterreinen naar Rijksweg 58. De raad ging ook akkoord met het (Van onze correspondent) KAPELLE De grote zaal van „De Vroone" te Kapelle was afgela den vol toen daar een feestavond werd gegeven voor de klanten van de actie-winkeliers uit Kapelle Bie zelinge. De leiding berustte bij de heer M. P, Leys. Het programma, dat van een hoog gehalte was, werd verzorgd door de twee Tobo's, het Mixer Trio, Benj omina en Sonje, de zangeres zonder naam en mr. Walter. (Van onze correspondent) KAPELLE Zaterdag 29 nov. „De Vroone" een concert worden ge geven door negen j eugdmuziekkorp- sen uit Zuid-Beveland en Zeeuwsch- Vlaanderen. De leiding berust bij de heren J. Mannaert te Hulst en C. Traas te Heinkenszand. Aan het con cert nemen deel de jeugdkorpsen uit Kloetinge, Waarde, Axel, Kwaden damme, Kruiningen, Wemeldinge, Hansweert, Heinkenszand en Kapel le. aangaan van een geldlening van f 200.000.- tegen een rente van 8,25 pet- van de erven Lenshoek te Kloe tinge, waarvan in de vorige raads vergadering ruim 12 ha grond werd aangekocht en een lening van f 81.500,. onder dezelfde voorwaarden van de c.v. L. Eversdijk en Zn., eveneens voor de financiering van grondaankopen. Ten aanzien van de vergoedingen voor de pachters van de grond van mej. De Groene deel de de voorzitter mede dat dit nog na der geregeld zal worden. Met algemene stemmen en grote instemming werd ook het voorstel aangenomen om de vertrekkende wethouders een pension toe te ken nen. Verschillende raadsleden von den dat deze zaak al veel eerder ge regeld had dienen te zijn. Burge meester Van Suylekom zei dat wet houder .1. Balkenende "8 jaar deze funktie heeft vervuld en wethouder B. de Jager 23 jaar. Van de diakonie van de Hervorm de Gemeente te Biezelinge werden zes woningen in het saneringsplan Biezelinge aangekocht voor de prijs van in totaal f 25.000,- De eerste aankoopfase van dit saneringsplan is hiermede voltooid. De heer J. Slabbekoorn (SGP) had bezwaar te- g-»i de manier waarop de gemeente met de diakonie heeft onderhandeld, met name omdat a's stok achter de deur de anibewooinbaarverklaring werd gezet. Burgemeester Van Suylekom vond echter dat de gemeente juist erg soepel is geweest, terwijl de he ren A. de Schipper (vrije lijst) en I. Slabbekoorn (AR) oordeelden, dat de diakonie meer dan tevreden kan zijn- De raad ging ook akkoord met de toetreding van de gemeente tot een nieuwe gemeenschappelijke regeling voor de vleeskeuringsdienst. De Wilhelminastraat in de kern Kapelle zal voortaan Alexander- straat gaan heten en de Juliana- straat kriigt de naam Mauritsstraat. Voor de Dorpsstraat in Schore had den b. en w. voorgesteld deze Kloos terstraat te gaan noemen, maar met name de heer Rijn vond dat geen goede naam en zo werd het uitein delijk Frisostraat. De Nieuwe Achter weg in Biezelinge krijgt de naam Schoolstraat. In de vakature J. Balkenende werd gekozen tot lid van de burgerlijke instelling voor maatschappelijke zorg zijn zoon J. P. Balkenende. Tot voorzitter van deze instelling koos de raad de gemeentesecretaris I. J. Haverhoek. Een krediet van f 12-850,- werd beschikbaar gesteld voor de aanleg van een automatische huiste lefooninstallatie voor het gemeente huis. Vrijdagavond reed de bestuurder van een personenauto, de heer F. B. v. H. uit Aardenburg tegen een autobus van de Z.V.T.M., die be stuurd werd door de heer G. H. G. uit Axel. Het ongeluk gebeurde op het kruispunt Sehulpenpad en Tram straat in Sas van Gent. De heer Van H. verleende de bus geen voorrang. Er was flinke materiële schade. (Van onze correspondent) MIDDELBURG De gemeen teraad van Middelburg heeft zich gisteren in zijn vergadering uit voerig bezig gehouden met voor zieningen voor de bejaarden. Allereerst besloot de raad tot het instellen van een raad voor het bejaardenwerk en een vaste commissie van advies en bijstand aan b. en w. voor het bejaarden- werk. Bovendien besloot de raad tot het aanvragen van een rijks bijdrage voor de bouw van vijf tig bejaardenwoningen in Dau- wendaele (Middelburg-zuid) en verleende de gemeenteraad een garantie voor rente en aflossing van een lening van f 1800.000, aan te gaan door de woningstich ting Volksbelang voor de bouw van de vijftig bejaardenwonin gen. De instelling van een raad voor het bejaardenwerk werd door de gemeen teraad unaniem toegejuichd. Deze raad waarin vertegenwoordigers van vrijwel alle instellingen en organisa ties die bemoeienis hebben met het bejaardenwerk zitting hebben, heeft o.m. tot taak: het regelmatig instel len van onderzoekingen naar be staande voorzieningen ten behoeve van bejaarden in,Middelburg. De heer Don wees daarbij op de mogelijkheid van tijdelijke opname van mensen die door familie worden verzorgd en het toegankelijk stellen van de door het dienstencentrum voor bejaarden te organiseren be- jaardengymnastiek voor andere be jaarden, waarbij hij eveneens dacht aan het spreekuur voor de arts en andere faciliteiten voor tehuizen. Naar aanleiding van de garantie verlening voor de bouw van vijftig bejaardenwoningen in Dauwendaele vroeg de heer H. Gillissen of de huur van 173,per maand niet aan de hoge kant was. I.v.m. de enorm ge stegen rentekosten is de huur inder daad hoog, aldus wethouder W. Baars. „Bij de bepaling van de huur is even wel de norm van het ministerie van volkshuisvesting gehanteerd. We zul len langzamerhand i.v.m.* de kosten stijging, die zeer rigoureus is, moeten wennen aan dergelijke bedragen". (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De oudercommis- sie van de Openbare Lagere School „De Wiekslag" in Terneuzen zal een beroep doen op het gemeentebestuur om op de Katspoiderdijk nabij de Brahmslaan een zebrapad aan te leg gen. De oudercommissie wijst erop, dat het verkeer op de Katspoiderdijk met het oog op het gereedkomen van het verkeersplein bij Driewegen hand over hand toeneemt. Het wordt voor de schoolkinderen die in de Katspoi derdijk wonen daardoor steeds ge vaarlijker de Katspoiderdijk over te steken. (Van onze correspondent) HANSWEERT De hervormde vrouwengroep afdeling Hansweert nield onder voorzitterschap van me vrouw Van de Lelie - van Esterik een bijeenkomst in de consistorie der Nederlands hervormde kerk. Na een korte meditatie bespr ik me vrouw Coolebrande uit Waarde het boek „Het lichte kruis" van schrijf ster Grace Fletscher. Zij wist dit op een boeiende wijze te doen. Als dank hiervoor werden haar bloemen aangeboden. Het is vooi vele van onze beroeps renners geen prettig bericht, te ver nemen dat de grote kampioen Eddy Merckx in een Nederlandse ploeg wordt opgenomen. Het zal voor diegenen die aan zijn zijde mogen fietsen wel een eer zijn, maar daar zal het ook bij blijven. Voor onze beloftenvolle renners, als Wagtmans, Fijnen en anderen is het dan in de grote koersen zeker ge daan Eddy is een groot coureur, dus kan en moet winnen, en onze jongens kunnen goed fietsen, dus moeten goed helpen. Daarbij komt ook nog dat Merckx zijn beste vriendjes mee zal brengen. Dat houdt in voor vele van onze beroepsrenners: ergens an ders onderdak vinden. Als men in- plaats van Eddy renners als Monse- ré of De Vlaeminck had kunnen con tracteren dan zou het, er voor onze renners anders hebben uitgezien. Als het contract met Merckx door gaat, dan maakt hij de dienst uit en vele van onze beroepsrenners zijn dan pas echt de sigaar. RIJSBERGEN J- Martens Naar aanleiding van het verslag van de P.P.R.-vergadering in de Jeugdhoeve te 's-Heerenhoek op 20 nov. 1969 zou ik gaaimie het volgende willem opmerken. Ik betreur het dat de verslaggever van uw krant meer het accent heeft gelegd op persoon lijke rivaliteiten dan op de kern van de zaak: Het falen van de K.V.P., door de heer Jurgems met voorbeelden aangetoond, om haar eigen „christe lijk" program waar te maken. Slechts dan, wanneer deze kern duidelijk naar voren is gebracht, ko men d eonderlinge meningsverschil len in het juiste licht te staan. Heinkenszand J. de Koster Het Actie-Comité „West Irian geen Kolonie" ontving op 13 dezer een telefonisch verzoek van de Papoea's die in kringen van de Verenigde Na ties hun zaak bepleiten, om de hier te lande gevoerd wordende hantekenin- genactie, waarmede bedoeld wordt te protesteren tegen de wijze waarop West Irian bij Indonesië dreigt te worden ingelijfd, te intensiveren: aan leiding hiertoe was dat de behande ling van de volksraadpleging door de Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties was uitgesteld. In verband daarmede vraagt het Comité degenen, die met zijn actie sympathiseren zo spoedig mogelijk nog zoveel mogelijk handtekeningen te zenden of briefkaarten of (geïm proviseerde) lijsten, met de ver melding „Akkoord met petitionne ment. Papoea's aan het Comité, Postbus 245 te Eindhoven. Men kan ook nog, mits spoedig, verzamellijsten aanvragen via tele foon nr 040-29216 of 14681 of 01181- 303. Medewerkers die nog verzamel lijsten onder zich nebben, wordt ver zocht deze zo mogelijk vol te maken en direct in te zenden bij het Comité. VEERE Namens voorn, comité Mevr. TH. BEUN-VOORSTAD Brabanders hebben de naam „laks" te zijn waar het de openbare zaak betreft. Behalve wanneer het om Car naval gaat, maken ze zich niet druk. Welnu, ik zou dan bij deze mijn me de-Brabanders willen toeroepen: Wees voor één keer niet „laks" en maak je wèl druk voor het te laat is. Zoals we in De Stem hebben kun nen lezen zijn er plannen om van „Woensdrecht" een uitgebreid bur ger-vliegveld te maken. Compleet met super-jets en hoe het duivelstuig nog meer mag het011- De meesten van ons weten niet wat dit gaat beteke nen, want ze hebben het nog nooit meegemaakt. En als we het straks uit droeve ervaring wèl weten is de ramp een feit geworden en is er niets meer aan te doen. Want het „leven" met een dergelijke vliegbasis vlak in de buurt is een ramp. Het betekent o.a. dat velen, die zich nu nog tame lijk normaal gezond mogen noemen, zich straks kunnen rekenen tot het onafzienbare leger zenuwlijders dat Nederland rijk is. En dat dezen dan van hun dokter te horen zullen krij gen dat ze ,maar moeten proberen er mee te leven." Het betekent: kinde ren die niet kunnen slapen en die we dan maar moeten vertellen dat „er toch niets aan te doen is." En voor ons allen houdt het in dat we thuis en buiten in onze (nu nog) mooie Westhoek geen ogenblik meer kunnen rekenen op wat stilte en rust, want daar komt alweer zo'n kreng met zijn, voor menselijke oren onver- dragelijke gebulder. Het plan is ongeoorloofd alleen ai, omda< het zonder meer voorbij gaat aan het officiële Streekplan West- Brabant 1969, waarin uitdrukkelijk gesteld wordt dat het gebied, waar in het vliegveld gepland is, be schermd dient te worden en om re creatieve redenen en ook uit een oog punt van natuurwetenschap en zorg voor het milieu niet mag worden aan getast. Dit Streekplan wordt, evenals tilt in iet geval „Moerdijk" gebeurd is, door enkele heren die hier brood in zien, zonder meer van de tafel ge veegd. Een gemeente hoopt er „be langrijker" door te worden. Er is geld verdienen in het spel. En daar voor wordt dan deze aanslag op vele duizenden bewoners van dit gebied gedaan, op dit kleine stukje Neder land waar nog natuurschoon is en waar nog betrekkelijke rust heerst. West-Brabanders, zolang het nog tijd is, laat uw stem horen, neem het niet, Protesteer Nispen h. de Vries Wij zouden graag zien, dat vele le zers hun mening zouden geven over deze belangrijke zaak (Redactie),

de Stem | 1969 | | pagina 7