Kring „Uit te hof ter Zande' organiseert vier concerten EEN S< VOOR STROPEN IS GEMAKKELIJK Sneeuw MANNEKE: „KERKJE KLOOSTERZANDE GEMAAKT OM TE MUSICEREN" L Philips in Terneuzen breidt uit Restauratie van orgel kost ruim 72 mille Onderwijs leidemann Walcheren proefgebied bejaardenwerfc? Raadsagenda Hulst Judotoernooi in Hulst BIBLIOBUS TE SLUIS m Waterschap Hdsfer Ambacht Hoogwater Biervliet wil woningen overdragen aan woningbouw vereniging Examens regenmantels Inschrijvingen in handelsregister E. Lecluyze leidt kampioenschap Lezing over b.l.o. St. Eloy won biljartwedstrijd in Oostburg WIK gymnastiek weer actief in Sluis Commentao Kampioenschap [Burgemeesters- SBC Sluiskil b( lenoemingen Gemeente DE STEM VAN DINSDAG 25 NOVEMBER 1969 De dijkgraaf van het waterschap Hulster Ambacht maakt bekend dat een openbare vergadering van de algemene vergadering zal worden gehouden op Woensdag 3 december 1969 om 10.00 uur v.m. in „De Koning van Engeland" te Hulst. Hulst, 20-11-1969. De dijkgraaf voornoemd, W. P. J. Staal ::a Morgen, woensdag 26 november Bergen op Zoom 5.03 en 17.14 Hansweert 4.12 en 16.27 Made-Drimmelen 7.42 en 19.49 Terneuzen 3.29 en 15.45 Vlissingen 2.59 en 15.14 Wemeldinge 4.53 en 17.04 DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND Editie Zeeland ABONNEMENTSPRIJS 14,75 per kwartaai (exel. 50 cent incassokosten) 5,10 p. maand (excl. 7 cent incassokosten). KANTOREN: Steenstraa' 14, Hulst tel. 01141' - 3751 Klokstraat 1, Goes tel. 01 ion - 8030 KLACHTEN BEZORGING (na kantooruren tel. 01158 - 1940 tel. '1180 - 5550 REDACTIE ZEELAND: Chef Zeeuwse redactie: A F Koopman (01180 - 7438) redactil ZEECWSCH VLAANDEREN: G. van lierkei (01150 - 4866) J. Drieskens (01140 - 3667) REDACTIE BEV ELAN DEN EN SCHOUWEN DWVELAND: J Robesin (01140 - 2005) SPORTREDACTIE ZEELAND: R. van Deursen, Gerbrandy- laan 8. Axel (01155 - 1367) EXPLOITATIE ADV.: L. K. M de Jong (inspecteur) Terneuzen, tel 01150 - 4281 Th. de Bakker Terneuzen, teL 01150 2601 M. Bogers Oostburg. tel 01170-2893 C. Menu Goes, tel 01100 - 6030 J. Schieman Axel. tel 01155- 1224 De raad van Biervliet vergadert op dinsdag 25 november 's avonds om 7 uur. Het college van b. en w. stelt voor om de honderd, nog bij de ge meente in beheer zijnde woningwet woningen aan de woningbouwvereni ging „Terneuzen" over te dragen per 1 januari. Voorts wil de bouwvereni ging ruim 4.000 m2 grond kopen voor de bouw van 20 woningen aan de Bo- terzandestraat. B. en w. stellen voor een rijkssub sidie van 12.000 te aanvaarden voor de restauratie van het perceel Burg. v. Maarleveldstraat 1, welk tot bi bliotheekgebouw zal worden omge bouwd. Ter tafel ligt een voorstel om de vergoeding vast te stellen voor de r.-k. lagere school. Voorts een prin cipebesluit voor uitbreiding van de algemene begraafplaats volgens een plan van de Heidemaatschappij. Ook de vervanging van de olie- stookketel van de centrale verwar- mingsinstallatie in het gemeentehuis door een aardgasketel komt ter spra ke. De kosten zijn ruim 50.000, Op de speelwei ten oosten van de Braakmanlaan wil men een rol- schaatsbaan aanleggen, welke in de winter als ijsbaan kan worden ge bruikt De kosten worden geraamd op 10.000, Door de voetbalvereniging is ver zocht om een subsidie in het nadelig exploitatiesaldo tot maximum f 1000,-. In de wijk Driewegen wil men een wachthuisj e bij de bushalte plaat sen: kosten 1.800. Een aantal verkeersmaatregelen wil men treffen Aan enkele nieuwe straten worden namen gegeven. Behandeld wordt een brief van de plaatselijke visclub de Oude Haven om de brandvijver aan de Braakman laan voor 10 jaar of langer te mogen pachten. B. en w. stellen voor afwij zend te beschikken. AMSTERDAM Voortgezette op leiding voor verplegenden, stafcur sus A: zuster R. Janssens te Goes, werkzaam in het St.-Joannazieken- huis. (Van een onzer verslaggevers) KLOOSTERZANDE Nadat ongeveer drie jaar geleden Kloosterzande het initiatief werd genomen tot een concertserie een initiatief, dat prompt misluk te wil een nieuw gevormde kring het oude idee nieuw leven inblazen. De musicus Daan Man neke heeft samen met enkele Kloosterzandse prominenten de kring Uit te hof ter Zande opge richt. De kring' organiseert in Klooster zande een viertal concerten, waarvan het eerste, een uitvoering van het Bergen op Zoomse Madrigaal koor o.l.v. Elsa Harnady met H. van de Vliet, fluit en Daan Manneke, or gel, in de r.k. kerk van Groenendijk is gehouden. De overige drie concer ten worden gegeven in het sfeervolle Nederlands hervormde kerkje van Kloosterzande. De musicus Manneke is totaal „weg" van het Kloosterzandse kerkje. „Het gebouwtje", zegt hij, „is gemaakt om in te musiceren. Met een aantal be kenden zijn we er drie jaar geleden dan ook zo maar ingestapt. Zonder veel na te denken begonnen we er met een concertserie. Het moest wel mislukken. Aan publiciteit werd wei nig gedaan en we speelden, wat wij musici leuk vonden. We musiceerden voor ons eigen genoegen, zonder con cessies. Ik geloof dat de nieuwe opzet met de kring Uit te Hof ter Zande beter is". Er aan deel nemen mevrouw Mag nus, leidster vain het Kloosterzandse dameskoor, Camiel Roctus, Cor Schelfhout, de heer Collet en domina H. B. de Neeling. „We hopen voor elk concert weer, zoals vroeger het geval was subsidie van de gemeen te te krijgen". „De uilvoering van het Madrigaal koor heeft weinig mensen getrok ken. Dat kan ook niet anders, want het weer was toen veel te mooi. Uit de kleine enquête die we na het con cert hielden bleek overigens wel, dat er belangstelling voor de serie be staat. Unaniem luidde de reactie: af wisselend en boeiend. „Het tweede concert in Klooster zande wordt zatredag gegeven door de bekende gitarist Ben Leidemann. Leidemann is een virtuoos op de gi taar. Hij beheerst zowel het klassie ke als het populaire genre volledig. Hij begeleidde b.v. tijdens het laat ste Holland Festival de sopraan Elly Ameling, en hij maakte ook plaat opnamen met Toon Hermans en de Bredase chansonier Dimitri van Toorn. Leidemann zal tijdens het re cital zijn muziek verklaren. De avond begint om acht nur. Het derde muzikale evenement in Kloosterzande wordt een slagwerk concert, dat gerealiseerd wordt door de Zeeuwsch-Vlaming J. Anthonisse. Hij studeerde aan Belgische conser vatoria, woont in Biervliet en is leraar aan de Terneuzense muziekschool. Het concert zal worden gehouden eind januari-begin februari. De vierde en laatste uitvoering zal de pianist J. Madge geven. Madge heeft een internationale reputatie en is in Zeeland bijzonder populair. Daan Manneke: „Al deze mensen zijn vrienden van mij, die het nog leuk vinden, om in een kleine serie uit te komen en die om de relaties en omdat zij het plezierig vinden in dit kerkje in Kloosterzande te musi ceren, zich tevreden stellen met de honderd gulden, die wij ze kunnen aanbieden. Meer geld kan er n.l. niet af". De kring Uit te hof ter Zande denkt erover om in het Nederlands her vormde kerkje kleine exposities te gaan geven. Mini-tentoonstellingen, die het voor de bezoekers aan de concerten aantrekkelijk maken in de pauze even de benen te strekken en de werken van de beeldende kunste naars te bekijken. (ADVERTENTIE) HULST Gentsestraat GENTSESTRAAT MIDDELBURG In het handels register van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Midden- en Noord-Zeeland werden de volgen de ondernemingen ingeschreven: 17520 Draglineverhuurbedrijf enz. T. Uil. Lange Delft 56 a, Middelburg. 17521 Kampwinkel „Camping Bloms hoeve". Hogeweg 88, Haamstede - Westerschouwen. Corr. adr. Zeeas terstraat 5, Nieuwerkerk. 17522 Hon- dentrimbedrijf T. Quist, Boogerd- weg 6, Kerkwerve - Middenschou- wen. 34 Kleinhandel in auto-acces soires enz. Garage Dijkman (filiaal), Weeldeweg 1. Burgh - Westerschou wen. 4678 Supermarkt „Malta" (fi liaal), Grachtweg 20, Zierikzee. 17526 De Stem, dagblad voor Zuid- west-Nederland (filiaal), Klokstraat 1, Goes. 17523 Kleinh. in chocolade enz Can tine Zwembad, Van der Biltlaan 19 b, Kapelle (Eig. C. J. van Oosten). 17525 Grooth. en commissie handel in groenten, fruit enz. fa. Van de Vreugde en Schipper, Vogelzang- seweg 80, Goes. 17524 Kleinh. in benzine A. de Jonge-Hoondert, Kon. Julianastraat 13, 's-Heerenbroek. 1925 Slagersbedrijf „De Goese keursla ger Van Sabben" (filiaal) Lange Delft 57 a, Middelburg. 17529 Ambu lante handel in gebruikte automo bielen D. H. van Hoepen, Breestraat 73, Middelburg. Corr. adr. L. Noord straat 45, Middelburg. 17530 Handel ln oude materialen en afvalstoffen C. van Belzen, Van Hoorn van Burghstraat 14, Vlissingen. 17531 Ne derlandse tingieterijen (eig. E. Bohncke-Van Zweeden (h.v.), De Kempenaerstraat 47, Vlissingen. 17528 Assurantie - bemiddelingsbe- drijf J. M. Goedbloed (eig.), Lelie straat 103, Goes. 17527 Café-restau rant „De Drie Schaapjes", Ring 4, Dreischor. (Van onze correspondent) OOSTBURG In de competitie voor het individuele top-biljartkam- pioenschap van West-Zeeuwsch- Vlaanderen klopte E. Lecluijze (42) zijn beide tegenstanders H. Gruson (40) en R. Meuleblok (40) met groot verschil: respectievelijk 427 en 429- Hierdoor is hij een grote kanshebber voor de titel geworden. C. de Witte (120) verloor van A. van Damme (48) met 7345 en van C. Poppe (72) met 7865. H. Gru son won vam R. Meuleblok 3835. In de B-klasse staat J. Duste (16) ongeslagen aan kop. A. Luteijn (17) won gemakkelijk van A. Raes (16) na een serie van elf: 1713. Verder werden de volgende partijen ge speeld: C. Poppe (72) - A. de Maat (110) 72—64; H. Gruson - J. de Milliano (42) 28—11; R. Meuleblok - A. vam Damme 4021; R. Dhae- mes (40) E- Lecluijze (42) 4218; G. Hinneman (28) - J. Duste (16) 20—14; J. van Hauwe (16) - P. Mat- thijs (32) 1221; A. Luteijn - H. Verwey (16) 1518. De tussen haakjes geplaatste cij fers geven de handicap-punten aan. (Van onze correspondent) HULST Vandaag, dinsdag, houdt broeder Arthur voor de leden van het R.-K. Vrouwengilde een causerie over het buitengewoon lager onderwijs. Het bestuur meent dat het bij velen totaal onbekend is, welke mogelijk heden dit onderwijs biedt voor ieder kind met de een of andere leermoei- lijkhedd. Ook ouders van normaal le rende kinderen dienen te weten wat een enorm goed werk er in het BLO wordt gedaan. Aanvang half vier in de BLO-school aam de Frederik Hen- driiklaan. (Van onze correspondent) MIDDELBURG De kans is groot dat het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid Walcheren zal aanwijzen als proefgebied voor een zgn. Circuit voor het bejaardenwerk. Een dergelijk „Proef-circuit" beoogt de coördinatie van intra-murale en extra-murale dienstverlening (aan bejaarden zowel in als buiten de be jaardenoorden) in een sociaal geria trische dienst Hierbij wordt gedacht aan een centraal opname-beleid en het samen funotioneren van dienstencentra en bejaard en-oorden. Dit heeft de heer M. L. Almekinders, fractieleider van de rechtse raadsfractie, gisteren mee gedeeld in de gemeenteraadsvergade ring van Middelburg n.a.v. een op merking van W. Don (P.v.d.A.) in die richting: „De provinciale raad voor de Volksgezondheid is hier uitvoe rig mee bezig. Dit heeft de aandacht getrokken vam Den Haag. Ik heb dan ook goede hoop dat Walcheren zal worden aangewezen als proefgebied" aldus de heer Almekinders. Wethouder A. van Bennekom deed daarop de toezegging zich te zullen wenden tot het ministerie om „via andere kanalen" extra steum te verle nen aan dit project. (Van onze correspondent) OOSTBURG In hotel L'Ambas sadeur in Oostburg werd een wed strijd gehouden tussen de biljartver enigingen St.-Eloy uit Oostburg en De Kwakers uit Aardenburg. Ook nu werden handicap-partijen ge speeld. St.-Eloy won zeven en De Kwakers drie partijen. De iutslag luidt: G. Paridaen - R. Dhaenens 2942, A. de Vos - H. Verwey 307, E. de Wispelaere - R. Meuleblok 41—40, Jac. Parridaen - J. de Milliano 4928, E. de Marte- laere - R. Meuleblok 24—40, G. de Rijck - G. Boonman 4927, J. de Rijcke - C. de Witte 60—75, M. Par ridaen - A. Raes 2116, G. de Baer- demaeker - E. Lecluijze 3442, C. Govers - G Hinneman 2728. Einduitslag: Oostburg St.-Eloy 14 p. rvardenburg De Kwakers 6 punten. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Philips Terneuzen zai binnenkort tot uitbreiding over gaan. Wel we omvang deze uitbreiding van het Zeeuwsch-Vlaamse bedrijf aannemen, is op dit moment nog niet bekend. Wél staat vast dat de ge meenteraad van Terneuzen nog deze week een voorstel dienaangaande zal nemen. Pas over anderhalve maand worden definitieve beslissingen van Philips verwacht. (Van een onzer verslaggevers) HULST De firma Flendrop uit Zaandam, een bedrijf met wereld naam op dit gebied, heeft een aan vang gemaakt met de voorbereiden de werkzaamheden voor de restau ratic van het momumentale orgel in de H. Willibrordusbasiliek in Hulst. Dezelfde firma zal volgend jaar voor de afwerking zorgdragen. Met de restauratie en uitbreiding van het Hulster orgel is in totaal ruim f 72.000 gemoeid, zo blijkt uit een voorstel van b. en w. aan de raad. Vijftig procent van dit bedrag wordt betaald door de rijksdienst voor monumentenzorg, die op mei 1968 goedkeuring gaf voor de res tauratie en uitbreiding. Het college van b. en w. van Hulst heeft aan de raad voorgesteld voor dit doel een gemeentelijke subsidie van f 10.860 te verlenen. Het voorstel komt mor genavond (woensdag) in de raads vergadering aan de orde. De Hulster basiliek is in de jaren 1930-1935 reeds grondig gerestau reerd Toen de allernoodzakelijkste werken achter de rug waren bleek er geen geld meer beschikbaar voor een grondige opknapbeurt van het orgel. Aan de restauratie van het oude orgel wordt door het kerk bestuur echter grote waarde ge hecht, en daarom werd alsnog be sloten pogingen te ondernemen om in de miserabele toestand van het kostbare instrument verandering te brengen. Die pogingen schijnen nu met succes te worden bekroond. Overigens is in de Hulster basi liek dringend behoefte aan een goed orgel, in verband met de regelma tige uitzending van de eucharistie viering via de radio en de jaarlijk se uitvoering van de Mattheus Pas sion en de opnamen van het Hulster Gemengd Koor. Het zijn factoren die een spoedi ge realisatie van de restauratieplan nen noodzakelijk maken. Het bedrag dat moet worden neergeteld voor het opknappertje is geraamd op f 65.400. Daar komt nog een stel post van f 7000 bij. In de komende raadsvergadering zal voorts nog een verzoek van de stichting katholiek onderwijs Hulst komen om vergoeding te krijgen van de gemeente voor een lokaal in de oude Aloysiusschool. Het lokaal is verhuurd aan de r.-k. St.-Jozef- school. Het betreft een bedrag van f 925 per jaar. Verder zal worden voorgesteld een krediet beschikbaar te stellen voor de reconstructie van de Hoge' weg. Het betreft hier de tweede fa se, waarbij de reconstructie onder' hands zal worden aangesteed. Langs de Tivoliweg moet de riole- ling met zestig meter worden ver lengd, in verband met de bouw van een aantal woningen. Voor verdergaande sanering van de binnenstad is een koopcontract getekend met Weegenhausen voor SLUIS Te Sluis zal een begin worden gemaakt met de wekelijkse gymnastieklessen van de plaatselij ke gymnastiekvereniging „Willen is kunnen". Door middel van een huis- aan-huisbezorgnig van circulaires zul len de Sluisenaars op de hoogte wor den gebracht van de verschillende categorieën (junioren, senioren, spe ciale groepen enz.) De vereniging kon gedurende lange tijd geen activi teiten ontplooien in verban*! met het ontbreken van een geschikte oefen plaats. Nu de nieuwe gymnastiekzaal gereed is gekomen, bestaan hiertoe zeer ruime mogelijkheden. Ook dit jaar zal de heer J. Henry de lessen verzorgen. de verkoop aan de gemeenti een woning aan de Molen: Verwacht wordt dat het rijk 8(j cent in de verwervingskosten 5- bijdragen. (Van onze correspondent) SLUISKIL De leden „S.B.C." Sluiskil zijn begonnen de wedstrijden (handicap) om clubkampioenschap. De bijna li rige Prudent Freyser (die 39» moet scoren) heeft na drie ge de en gewonnen wedstrijden de' ding A. Dallinga moet 155 car. ken, K. de Koeyer 122, W. Geef 110, A. de Grave 80, J. Corvel, 63, R. van Alem 63, G. Pladdet A. van Puyvelde 56, E. 44 T. Coone 32. Freyser beha een algemeen gemiddelde van car De 2e en 3e plaats worde»; zet door de heren Corvelejjn en'; Puyvelde. Freyser heeft tijdens) wedstrijden reeds een bijzonder ge serie gescoord van 358 car ricaine. Het is wel duidelijk, Freyser hier wil demonstreren hij zijn promotie in het vorige zoen in Terneuzen als districbl pioen in de extra klasse liore (i meen 30,60) nu in de overg; se waardig is. Er moeten te Sluiskil nog santé partijen worden gespeeld, linga speelde een partij, waarin in 12 beurten 155 car. scoorde De Koeyer, Goethals, Corvelej:,, diverse anderen kwamen tot él kende prestaties. Daardoor wort; verwachting gerechtvaardigd, lij een nieuwe leider in de wedstr;: zal komen. Vrijdag a.s. wordt: wedstrijden in café Dallinga gezet. De heer A. Kaland, lid van G.S. politiek leider van de CHU Zeeland, heeft op een bijeenkonj van zijn partij in Goes, zijn licht ten schijnen op de kwestie van burgemeestersbenoemingen in dej jrovincie. Van alle kanten klinkt de roep o| f inspraak bij deze benoemingen, z als u schier dagelijks in uw kra; fxebt kunnen lezen. De heer Kalarj gelooft niet zo innig in inspraa procedures op bijvoorbeeld ^gemeentelijk niveau. Hij heeft mee; Ifiducie in zijn eigen idee: medebfj slissing van het gehele college va G.S. bij de benoeming van burge neesters. Tot dusverre is het benoö ningsbeleid inzake burgemeester feen zaak, die alleen de commissari van de koningin aangaat. ÉOver de wijze, waarop de com issaris van de koningin in Zeelanr jjtfit beleid voert, had de heer Ka nd niets dan lof. „Ik heb er he «olste vertrouwen in", zei hij ir es, „die commissaris doet di erk zeer gewetensvol en u moei mijn voorstel dan ook los zien van de Zeeuwse situatie". (Van onze sportredactie) De eenvoudige logica kan nee niet goed uit de voeten. hier- HULST De judoschool vu! de Moor hield dit weekeindt toernooi voor jongens van 9 kt jaar als voorbereiding ra Zeeuwsch-Vlaamse kampioaa pen. Het toernooi werd gehondu: de levensschool in Hulst. Ii k 1. Indien het benoemingsbeleid in Zeeland boven kritiek verheven is, waarom moet dan door een lid van G.S. van dat zelfde Zeeland, een voorstel worden gedaan om het ^gehele college van G.S. medebeslis singsrecht bij burgemeestersbenoe mingen te geven? co n kwamen er 96 judoka's op de uil 2. Hoe kan een lid van G.S. Jbnstaferen, dat het benoemingsbe leid gewetensvol wordt gevoerd, als het een zaak van de commissaris van de koningin alléén is? Is het De eerste plaateen werdajj (dus) niet de zaak van de commisa- ooor: lichtgewicht: Asselman® r;s a|)een? terzande); halfmiddengewidit van Waterschoot (Klooster middengewicht; Middeljm J KL. Aangenomen dat de heer wacht); halfzwaargewicht:Kaland op grond van eigen waar- "Ti 1 neming stellig weet dat het benoe mingsbeleid het volste vertrouwen rechtvaardigt, ontpopt hij zich da niet als de vertrouweling van de commissaris van de koningin? Po pulair gezegd: als een privé-inspre- ker? Waterschoot (Kloosterzani zwaargewicht: Tieleman (l zande). (Van onze correspond® SLUIS Zaterdag 29 n« a.s. zal de bibliobus van de Cc Bibliotheek voor West-Zes-) Vlaanderen officieel in gebrul* den gesteld. Op dezelfde de bus te Sluis en zal ged- middaguren (15.45 u. en ld.®1, de markt te bezichtigen r' MEDEDELING Zij die de openbare van de begroting te wonen, maken wij öW tent dait de eerste zitting woensdag 26 november^- verschoven naar heden 25 november. Aanvang I (Van een onzer verslaggevers) ZUNDERT Stropen is een keiharde business geworden. Het ro mantisch aandoende mannetje met zijn carbidlamp, wildkennis en eigen „strooppereelen' dat alleen bij nacht en ontij er op uittrekt, is bijgezet (of in dit geval: opgezet) in het rariteitenkabinet van moe der natuur. De stropers van nu moorden vanuit auto's hele wildstammen uit. Niet om de sport, maar om de (bij) verdiensten. Ze hanteren lichtbakken op zware accu's, werken met drie, vier man tegelijk vanuit één auto en negeren desnoods met geweld aanhoudingen van rijkspolitiemannen of jachtopzieners. „Zolang er wild is, zullen er stro pers zijn" zegt de heer B. M. de Wijs, chef van het jachtdetachement van de rijkspolitie te Zundert. Het werk van opper De Wijs en zijn man nen is er niet eenvoudiger op gewor den. In de periode van eind septem ber tot het einde van het jaar wordt het meest clandestien gejaagd. „Vroeger wisten we dat er bij on guur, donker weer gestroopt zou wor den. Stropers hadden toen als ver voermiddel hooguit een fiets, zodat ieder zijn eigen veldje had. Het moest heel hard waaien wilden zij dichtbij het wild kunnen komen met hun carbid-lichtbakken", aldus opper De Wijs. „Maar als de stropers van van daag nu één nacht met de bak in een gebied komen, is het wild weg. Als er ergens hazen zitten houdt één man de bak op en de anderen kunnen net zo lang schieten tot er niets meer zit" „Binnen het uur zijn ze al weer tientallen kilometers verderop. Die mobiliteit maakt het voor ons extra moeilijk. De ouderwetse stroper zat vain zes uur 's avonds tot zes uur 'a morgens in hetzelfde veld", zo zet de heer De Wijs uiteen. Het zal duidelij k zijn dat het licht bak-stropen het meeste wild kost: hazen, konijnen, fazanten, reewild, enz. Het stropen met strikken, waar bij nog enige wildkenmis noodzake lijk is, loopt de laatste jaren terug. „Negen van de tien stropers werken met een lichtbak", aldus de heer De Wijs „en dan meestal nog vanuit een auto". De gezamenlijke inspanningen van de „vliegende brigade" van het RP- jachtdetachement en leden van de plaatselijke politie en jachtopzieners blijft niet zonder effect, ondanks het feit dat het „strikken" van stropers steeds moeilijker wordt. De sancties die de jachtwet kent, zijn allemaal op basis van overtredingen en niet van misdrijven. „De eerste keer komt men er met een geldboete af", vertelt opper De Wijs, „daarna hangt de stroper al hechtenis boven het hoofd, zo van twee weken tot een maand". De Belgische jachtwet voor ziet in strengere straffen. Soms kan een officier van justitie nog eens hard toeslaan door het ver beurd verklaren vain auto's als met behulp daarvan werd gestroopt, maar ook daar hebben de broodstropers een antwoord op gevonden. „Ze heb ben tegenwoordig allemaal een zeer goedkoper uitrusting. Een oud ge weertje, een auto van drie- of vier honderd gulden. Uit de vijfde, of zesde hand, zodat het heel moeilijk meer is te achterhalen, van wie de auto werkelijk is. Bovendien ver stopt men vaak 's nachts het gescho ten wild om bij eventuele nachtelijke controle geen buit te bezitten. Over dag wordt de zaak dan als men minder opvalt tussen het gewone ver keer opgehaald", aldus opper De Wijs. Het jaohtdetachement werkt vooral 's nachts, waarbij vaak algemene controles worden gehouden op bin nenwegen. Het (zonder vergunning) aan wezig hebben van een geweer is dan al voldoende om een procesverbaal op te lopen. „We moeten het vaak van tips hebben" zegt de heer De Wijs. „We moeten overal bij verras sing zijn luisteren, posten. En altijd op heterdaad betrappen". Hij zegt te hebben ervaren dat de meeste personen die eenmaal met stropen zijn begonnen nauwelijks van ophouden weten. „Verschillende ko men we drie, vier keer tegen". De autostroperij wordt, naar opper De Wijs weet voornamelijk door jonge re mannen bedreven" Zowel door werkmensen als door welgestelden". Gezien het materiaal dat wordt ge bruikt, kunnen de autostropers ook bfj rustig en helder weer schieten. De meesten, die worden aangehou den, hebben jachtgeweren van Bel gische of Duitse makelij. De stropers dragen meestal een trainingspak en basketbal-schoenen. Het jachtdetachement van de ryks- politie ziet met bange gevoelens het groeiende leger (auto) rukken. De wildstand gaat,E' met rasse schreden achten®, het alleen al door de bestnp delen. „De patrijzen gaan onder; de myxomatose woordig weer jaarlijks ti de konijnen; de hazenstani jaar slechter door de k'»™ en met de vogelstand is "e- hetzelfde," rekent de "WT voor. „Waar blijven we BJ waarin de wildstand (ree® fazanten e d.) uit recri ook steeds belangrijker Opper De Wijs vertelt dat stand nu nog „door de ge in stand wordt gehoudei»j twee jaar brengen ze vers hun gebied Daarvoor ze tl gentig gulden per haas, maal in Polen halen. v" jagen kost geld. Een jager geschoten stuk f 36,-, 6 hem acht gulden °Pbr5jn.£i taalt h(j altijd nog 24 gul goede jagers sparen net JJa zijn tijd" aldus opper u Regelmatig is te lezen j te stropers verzet bidden ding. „Dit beroep is al J J vaarlijk beroep geweestz s t van het jachtdetachem ben een vuurwapen z" en je moet op heterdaa en ze daarna vangen, «aDl er niet één staan. Zelfs de waarnemend commissa ris van de koningin in Zeeland, de heer M. J. van Poelje, riep nog zeer onlangs zeer verbaasd uit, dat het ^Jnoemingsbeleid inzake burge- Jheesters voor hem een gesloten ooek was! Hij voegde daaraan toe: „Kaland weet blijkbaar meer dan ik!" Het is ons overigens niet duide lijk waarom de heer Kaland bezwa ren tegen inspraakprocedures op la gere niveaus koestert. Een gemeen teraad b.v. is zeer wel in staat de eisen te formuleren, waaraan een burgemeester in een bepaalde ge meente dient te voldoen en kan, zonder dat daarbij namen behoe ven te vallen, aan de hand van die eisen een praktisch beleidsadvies aan de commissaris van de koningin verschaffen en dan als minimum! Als men ook ten aanzien van bur gemeestersbenoemingen oprecht de democratisering nastreeft, dan dient eze democratisering naar onze me- h|ng,niet te beginnen op provinciaal opniveau, doch juist aan de voet van de piramide! Vooruitzichten voor woensdag en donderdag, opgesteld door het K.N.M.I. op maandag om 18.00 uur: Koud weer met B- regen of en in de nacht over het al- gtuiccn lichte vorst. ~yy?e1r?VOOTmtzichten in cijfers ge middeld over Nederland. woensdag: aantal uren zon: 't 4; min.-temp.: 0 tot 6 graden |?r normaal; max.-temp.: 1 tot 6 den onder normaal; kans op een 'ge periode van minstens 12 uur: WKirocent; kans op een geheel droog wtoaal: 40 procent. i'i7°or„ donderdag: aantal uren zon: rain.-temp.: omstreeks nor- maal max.-temp.: 0 tot 5 graden on normaal; kans op een droge pe rode van minstens 12 uur: 40 pro- maal- 9nnS 0p e?n Seheel droog et maal. 20 procent.

de Stem | 1969 | | pagina 2