ZEN Lange rijen in Praag, maar weinig te koop KIESINGER MINDER OPI LAIR IN C.D.U. ader bezoekt zoon op et slagveld in Vietnam Natuurlijk krijgt hij weer een overhemd. Het obligate overhemd. Een das. Of een pullover. Een paar sokken of handschoenen, al naar gelang wat hij gewend is te krijgen. Toch zal hij dit jaar ongeveinsde verrassing tonen. Want deze keer komt zijn kado uit de exclusieve kollektie van het House. En dat maakt wèl even verschil! Behalve in prijs... Klanten van House of England kunnen natuurlijk gratis parkeren in Breda de Fina Parkeergarage (ingang Haven) parkeerpenningen ontvangt u aan de kassa LDREGEN- Wanhopig Barzel i, tel.01150- ;er. Melbourne <ap> Hoe is het Gevlucht Meedogenloos alleen het allernieuwste, alleen het allerbeste DE STEM VAN DINSDAG 25 NOVEMBER 1969 14 fiiziginga» voorbehouden, ,7 de meest modf^ stapparatuur zakelijk om uw e te houden en ndig personeel 0 ur te werken ovendien over een lheid originele on- eide merken. (Van onze correspondent) PRAAG Er vormde zich verleden week buiten een winkel in een voorstad van Praag een uitzonderlijk lange rij. Zo lang, dat de hulp van twee politiemannen werd ingeroepen om de menigte in t bedwang te houden. En de beheerder van de zaak moest nummers I uitdelen aan 200 mensen. Waaruit hcstond zijn nieuwe voorraad Garen en draad. En niet zo maar garen en draad, maar zoals de kopers bemerkten, toen zij eenmaal binnen waren, draad van verle den jaar. Maar het vloog toch de winkel uit. Men kan andere soortgelijke ver- l halen vertellen over de enorme druk die door de consumenten wordt uit geoefend en over de ernstige tekor- ten aan belangrijke produkten in an dere sectoren van de Tsjechoslowaak- se economie- Bij textiel, schoenen, meubelen, huishoudelijke artikelen en bouwmaterialen bestaan er zoals de legering toegeeft, „ernstige tekor ten". Als de mensen toch nog iets willen kopen dan moeten ze zich vaak tevreden stellen met materiaal van verleden jaar. Door een »ge- jjlukkige" speling van het lot blijkt een van de nadelen van het oude su- Iperbureaucratische systeem van strenge planning nu een tijdelijk voor deel te zijn. De grote voorraden on- üverkoopbare goederen, die zich tegen het einde van het economisch plan ophoopten, omdat de consumen ten er niet in geïnteresseerd waren, kunnen nu verkocht worden. De laat ste cijfers van het ministerie van handel tonen aan, dat de voorraden in de winkels met een vierde afge komen zijn. Maar deze toestand kan niet voort- Buren, wil de regering niet nog meer van haar geloofwaardigheid verlie zen. Zij heeft kortgeleden speciale maatregelen aangekondigd om te verzekeren, dat de kerstmisvoorra- den groter zijn dan vorig jaar. Er worden speciale toewijzingen van buitenlandse deviezen aan de maat schappijen voor de handel met het buitenland gedaan om extra etens waren en meer huishoudelijke arti kelen te kunnen importeren. De Sovjet-Unie heeft er zelfs in toege stemd om haar eigen invoer van Tsjechoslowaakse consumptiegoede- deren in te krimpen, zodat de Tsje- choslowaken dit jaar meer voor zich zelf hebben. Om het tekort aan hui zen te bestrijden, heeft de regering alle fabrieksprojecten stopgezet en reserveert nu fondsen om huizen te bouwen. Uit zijn wanhopige maatregelen voor een wanhopige situatie. De pro blemen van de regering zijn zelfs erger, nu het weer er door een on gelukkig toeval voor gezorgd heeft, dat er een slechte aardappeloogst in en onzekerheid over de herfstgra- nen. Het gewoonlijke excuus is om de hervormers van verleden jaar over al de schuld van te geven. Zij wor den gebrandmerkt als „economische prutsers en politieke avonturiers". De ware redenen liggen echter in een recenter verleden de ongeïn- teresseerde mentaliteit van de Tsje choslowaakse bevolking, die vast besloten is om zo weinig mogelijk te werken voor zoveel mogelijk geld. Maar toch weet niemand hoelang deze toestand reeds bestaat- Toespra ken zoals die van professor Kempny, de nieuwe Tsjechische premier, ge ven weinig duidelijkheid. „We kun nen niet langer voortgaan met theo rieën, die de ontkenning van econo mische planning inhouden en die de gevaarlijke anarchie van het markt- systeem verheffen in een soort wet voor het socialisme. We moeten ons hernieuwen en versterken in alle sec toren van boven naar beneden, in de economische bedrijfsvoering, ook wat onze arbeidsdiscipline betreft. We kunnen niet meer langs de weg van de bureaucratie van voor janua ri noch langs de weg van de anar chie van januari gaan". Economen en bedrijfsleiders en Praag zeggen zeer weinig, totdat zij meer weten en tot de voltallige ver gadering van het centrale comité van de partij, Jat zich met de eco nomie zal gaan bezighouden. Velen zijn onzeker over hun eigen baan- Het lot van Martinak, de direc teur van de Skodafabriek is niet be moedigend. Hij werd een maand ge leden ontslagen. Hoewel hij zich met de politiek bemoeide en nauw ver (Van onze correspondent) BONN Met een aanzienlijk kleiner aantal stemmen is de vroe gere Westduitse bondskanselier Kiesinger weer voor twee jaar tot voorzitter van de Christen Democratische Unie gekozen op het par- 1 Hcongres te Mainz. Van de 470 stemmen, die uitgebracht werden, kreeg hij er 386, ter wijl er 51 afgevaardigden tegen hem stemden en 33 zich van stemming onthielden. In mei 1967 zes maanden nadat hij kanselier van de grote coalitie was geworden werd hij met 423 op een totaal van 449 stemmen gekozen om Erhard op te volgen als partijvoorzitter. Toen waren slechts 16 afgevaardigden tegen hem en onthMlden 10 zich van stemming. Zijn vermindering in populariteit is [ongetwijfeld gedeeltelijk te wijten aan een gevoel van frustratie in de Hwrtij, omdat zij voor de eerste maal in de oppositie werd gedwongen. Maar zij weerspiegelt ook het verlan gen van vele leden naar een vernieu- ■Wngsproces onder een nieuw leider schap. Deze tendens kwam duidelijk tot uiting in de verkiezingen van vijf vice-voorzitters. Vier van de gekoze nen waren „nieuwkomers", twee van hen nauwelijks veertig jaar oud. De meeste mensen geloven, dat jüesmger niet weer kandidaat voor net kanselierschap zal zijn, hoewel hij duidelijk uit laat komen dat hij de deze mening niet deelt. „Ik ben geen v Bffrigangsvoorzitter", zegt hij. De Partij zou over twee jaar de gelegen heid hebben om te beslissen, of ze weer haar vertrouwen in hem wilde Stellen. Het lijkt, dat afgezien van Strauss, voorzitter van de Beierse vleugel van de CDU, de grootste uitdaging voor het leiderschap van Kiesinger zal komen van Rainer Barzel, de vooruitstrevende voorzitter van de parlementaire CDU-partij- Hij be schouwt zichzelf zeker als een ge schikt kandidaat, want enige jaren geleden toen hij nog niet zoveel in vloed had, durfde hij toch met Er- hard om het leiderschap te strijden. Hij leed toen een grote nederlaag. Maar door de schrandere manier, waarop hij de partij gedurende de grote coalitie bestuurde, maakte hij toch naam voor zichzelf. Zijn rivalen voor het kanselierschap zouden de vroegere minister van techniek, Stel tenberg, en mogelijkerwijze Kohl, de minister-president van het Rijnland- Palts kunnen zijn. Kiesinger heeft nogmaals van zijn bezorgdheid over de politiek van de regering ten opzichte van Oost-Euro pa en ten opzichte van Oost-Duits- land blijk gegeven. Hij zei, dat „we niet alle goedkeuring en aanmoedi ging van het buitenland als een teken van vertrouwen of respect moeten zien". Aangezien vele buitenlanders moe waren van de „eeuwige Duitse kwestie", zouden zij het er ongetwij feld mee eens zijn als de regering Oost-Duitsland zou gaan erkennen. Maar het feit bleef, dat de bondsre gering haar verantwoordelijkheden tegenover 17 miljoen Oost-Duitsers volgens haar eigen inzichten moest nakomen. (Copyright De Stem-The Guardian) t Nicolaas-geschenk ,f vriend een keuze tering accessoires. station is elke da® tot 21.00 uur. als een vader besluit zijn zoon op het slagveld van Zuid-Vietnam te Bezoeken? William C. Bourke, directeur van Eord in Australië, is teruggekeerd en heeft verteld hoe hij zijn 20-jari ge zoon Bill, vrijwilliger bij de ma- liers, heeft bezocht. Hij doet het volgende relaas: „Ik Vloog van Manilla naar Saigon. Daar stapte ik in een toestel van de Viet namese luchtlijn waar alle zitplaat sen waren uitgehaald om plaats te Waken voor kippen en ander klein vee. Op het vliegveldje van Da Nang zat ik een uur te wachten toen ik een korporaal in e enjeep zag. Ik vroeg hem of hij wist waar e®r?'? tankbataljon van de eer ste divisie mariniers was. Hij zei dat hij de richting kende en ik vroeg hem, kan ik een lift krijgen? En dat kon, maar niet verder dan tot op 12 km van het hoofdkwar tier. Ik reed 30 km mee in de jeep, toen moest ik er uit. aar stond ik. Gekleed als de ty pische directeur van een autofabriek sportjasje, sportbroek, pen en potlood, aktentas, overjas over mijn arm en nog een koffertje. Ik zag ■ngens voorbijlopen die het li chaam van een soldaat droegen. De troepen marcheerden af en aan. Ik vroeg de weg en kreeg te horen: doorlopen tot de eerste kruising. Er kwam een Vietnamees burger langs. Schrok hij mij te zien met de bagage? Gelukkig sprak hij En gels en vertelde dat hij drie km verder woonde. Hij was op een mo torfiets en ik vroeg hem een lift. Ik ging achterop zitten. Ik had in geen 20 jaar op een motorfiets gezeten. We kwamen in zijn dorp en ik vroeg hem de motor te leen. Hij keek sceptisch, maar was blij met tien dollar. Ik bond mijn jas en andere bagage achterop. Hij gaf me een halve minuut les en daar ging ik. Ik reed naar het hoofdkwartier en de schildwacht wist niet wat hij moest doen, groeten of niet. Een sergeant keek me aan en vroeg: hoe bent u hier in hemelsnaam ge komen? Ik vertelde het hem en hij zei dat ik door een mijnenveld was gegaan en dat er nog geen ander half uur geleden een onr-'-ik was gebeurd: twee gewonden en een dode. Dit was in het gebied waar ik me bevond en de observatiepost van mijn zoon. Er volgde een woordenwisseling met de sergeant-majoor, die maar bleef zeggen dat er mijnen in de weg lagen en dat er geen manier was om mijn zoon te bezoeken. Ik zei: u hebt geen recht me te gen te houden. Ik kom helemaal van Melbourne. Hij keek me door dringend aan. Hij was ongeveer 35 jaar en flink gebouwd. Hij zei: ik kan u met geweld wel tegenhou den. Toen gingen we samen wat drinken en er over praten. Daarna werd er wat getelefoneerd en maak te de genie de weg vrij. Mijn grote zoon, 1 meter 92 lang, kwam binnen, vuil, helm en geweer in de hand en hij kon zijn ogen niet geloven. Na een uur samen te heb ben gepraat was de tijd om. Ik klom weer op mijn Honda en vertrok over de nu mijnenvrije weg. Dit keer reed er een jeep met me mee. De Vietnamees was verbaasd dat hij zijn motorfiets terugzag. Hij dacht dat hij die voorgoed kwijt was. Ik haalde het laatste vliegtuig naar Saigon en viel om 11 uur in bed". De 42-jarige Bourke was tweede Juitenant in Europa bij de negende infanterie-divisie. Later werkte hij drie jaar bij de contra-spionage. Hij hoopt zijn zoon in januari in Syd ney weer te zien als hij met verlof komt. bonden was met de poging om ar beidersraden in iedere fabriek te vormen hetgeen nu als ketterij wordt beschouwd, herinneren vele be drijfsleiders zich toch ook, dat hij 'n van de briljantste van de nieuwe golf vooraanstaande industriële leiders was. Als louter bekwaamheid hem niet kon redden, wat voor hoop is er dan voor de anderen? Maar het belangrijkste probleem ligt in de fabrieken zelf. Een chro nisch egbrek aan arbeidskrachten is nog geaccentueerd door de vlucht van honderden geschoolde arbeiders, die na 1963 uit het land verdwenen. Volgens officiële gegevens bedraagt het aantal vluchtelingen 40.000. Het werkelijke aantal bediaagt waar schijnlijk wel tweemaa] zoveel. De meesten zijn geschoolde handwerks lieden. Dit is een grote „hap" uit de tota le hoeveelheid geschoolde werkers van het land en het betekent, dat zij die achtergebleven zijn zelfs meer kracht achter hun looneisen kunnen zetten. De bedrijfsleiders, die het absenteïsme en de apathie trachten te bestrijden door arbeiders te ont slaan, bemerken, dat dezen gewoon ergens anders een baan aannemen, zo mogelijk met een nog hoger loon. Hoewel arbeidersraden verboden zijn en de vakbondsleiders in het gareel worden gebracht, maken de arbei ders nog steeds gebruik van hun so lidariteit. In de ene toespraak na de andere vallen woordvoerders van de partij en van de regering de spreuk „hoe slechter, hoe beter", aan. Men kan hun redenering volgen- Op lange termijn, maar in werkelijkheid ook op korte termijn brengen de mensen alleen maar zichzelf en niet de Rus sen of de partij schade toe. De stag natie in de economie treft slechts de consument. De leiders hebben het beroep op de verstandigheid al sinds maanden herhaald. Men bereidde op die ma nier de mensen er ook op voor, dat de grote lening van de Russen wel wel eens niet door zou kunnen gaan (hij ging ook inderdaad niet door) door te waarschuwen, dat ook een lening niet zou helpen. Er zal geen wonder geschieden. Slechts door hun eigen inspanningen kunnen de Tsjechen en Slowaken er boven op komen. De mensen zijn echter niet bereid om zich aan te laten sporen, als de regering niet de een of andere popu laire binnenlandse politieke beslis sing kan laten zien. De recente overeenkomst van Moskou voorzag niet in het vertrek van ook maar een enkele Russische soldaat- De veran deringen in de partij gaan onophou delijk door, de aanvallen op de popu laire leiders van verleden jaar wor den nog verhevigd. De regering is zich er zeer goed van bewust, dat zij het volk hoop moet verschaffen. Zelfs de conser vatief Vasil Bilak zei verleden week: „We moeten bij het grote publiek een atmosfeer van vrede en optimisme zien te kweken". Maar tot nu toe schijnt de regering niet bereid of niet in staat om daar iets voor te doen. Daarom gaan de mensen hun ei gen gang en negeren de regering. Zoals altijd ziet Tsjechoslowakije er van binnen zowel beter als slech ter uit dan van buitenaf gezien. Slechter omdat weinig mensen ook maar enige hoop op verbetering heb ben. Een volk, dat zich zo bewust is van zijn verleden en van het onzeke re karakter van het heden, ziet niet graag de toekomst onder ogen. Toch, vanwege dezelfde historische redenen is de situatie beter omdat de Tsjeehoslowaken dit alles zo goed besefftn en weten, hoe ze moeten improviseren. Zij zijn goed in het zich aanpassen, waardoor het leven draaglijk wordt binnen elk kader van regels, dat van boven wordt op gelegd. (ADVERTENTIE) overal in Nederland vlakbij: Amsterdam Rotterdam Den Haag Hilversum Bussum Amkem Groningen Eindhoven Breda /Alkmaar./ Maastricht

de Stem | 1969 | | pagina 15