Slachtingen voor krijgsraad Episcopaat zal over celibaat niet alleen beslissen De ups en downs van een natie Ruzie om P.A.K. in Eindhoven duurt nog KOLENBOEREN ONTEVREDEN ROME STAGNEERT TOENADERING TOT OUD-KATHOLIEKEN I )e?(?DKl VIETCONG NOEMT MEER MOORDPARTIJEN 1 Nota-Postumus nr. 2 publiek bij bezoek Heinemann GOUDPRIJS OP DIEPTEPUNT KVP over Biafra Verzinsel" „Vernietigen" KARDINAAL ALFRINK TOT PRIESTERBERAAD Conclusie RAI: autokostprijzen ANWB te hoog V erwachtingen Nederlanders in Oost-Duitsland veroordeeld Weg van „Hair Nota ligt al jaar bij curie 3 DE STEM VAN DINSDAG 25 NOVEMBER 1969 13 (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON - SAIGON Eerste luitenant William Calley jr, zal voor de Amerikaanse krijgsraad moeten verschijnen op beschul diging van moord met voorbedachte rade op 109 burgers in Zuid- Vietnam. Dit is gisteren meegedeeld door het Amerikaanse leger. Het besluit om de 26-jarige Calley te berechten is genomen door generaal-majoor Orwin C. Talbot, commandant van Fort Benning. Er is geen datum voor het begin van proces genoemd. Calley kan, als hij schuldig wordt bevonden, de doodstraf krijgen. Zoals bekend zouden Amerikaanse militairen op 16 maart het Zuid-Viet namese dorp Song My geplunderd hebben en de bevolking afgeslacht. LONDEN (RTR) De goudprijs heeft in Londen een nieuw diepte punt bereikt, doordat speculanten wanhopig trachtten kopers voor hun metaal te vinden, zelfs tegen elke prijs. De prijs is in iets meer dan een week met twee dollar gedaald. Toen de handel begon, kwam de prijs zelfs onder de 35,70 dollar per ounce. Op een bepaald moment werd 35,55 dol lar genoteerd. De prijs is hiermee het peil van de officiële goudprijs van 35 dollar per ounce voor de onderlinge handel tus sen centrale banken dicht benaderd. Men begint ook steeds meer te vre zen dat deze situatie lang zal kunnen blijven bestaan. Naar men meent, is de krachtige prijsdaling een gevolg van de vermindering van het ver trouwen in het goud als beleggings middel vergeleken met papiergeld, waarvoor de stemming vaster is dan in maanden het geval is geweest, en en met produkten als tin, waarvan de prijs in een week is gestegen met 50 .pond sterling per ton. DEN HAAG (ANP) Het partij bestuur van de KVP heeft een drin gend beroep op de regering gedaan om in overleg te treden met alle lan den, die betrokken zijn bij de wapen leveranties aan de partijen in het .conflict Nigeria-Biafra. I Met name zal, aldus het KVP-par- ttjbestuur, daarbij in het oog gehou- ,den moeten worden de bijzonder Zware verantwoordelijkheid die de legeringen van Groot-Brittannië, frankrijk en de Sovjet-Unie op zich (hebben genomen door de wapenleve ranties voort te zetten. De Unieraad van de CHU nam za- ■terdag nog een motie over Biafra aan. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM Het bezoek dat de tWestduitse president Heinemann en zijn vrouw, uitsluitend vergezeld van koningin Juliana en prins Bernhard, gistermiddag aan de Hollandse Schouwburg in Amsterdam, als on derdeel van het officieel bezoek aan ons land, dat gisteren begon, hebben gebracht droeg een zeer sober karak ter. Het kleine gezelschap werd ont Vangen op deze joodse gedenkplaats door burgemeester Samkalden en de drie rabbijnen van de verschillende 'joodse gemeenten in ons land, rab bijn D. Brodman van het Nederlands- Israëlitisch Kerkgenootschap in Am sterdam, die opperrabijn A. Schuster Jrerving, rabbijn dr. J. Soetendorp van de liberaal-joodse gemeente, en rab bijn B. Drukarch van het Portugees- ■tsraclitisch Kerkgenootschap in Am sterdam. President Heinemann legde aan de Poet van het gedenkteken op de bin nenplaats een bloemstuk van witte njers en bleef geruime tijd in ge- >eins verzonken staan. Hij en me- Prouw Heinemann waren Kennelijk ontroerd, mogelijk ook door de een goud van het monument. In het voor- ortaal, waar eveneens een monu- nent is opgericht, bestaande uit drie zerken die vader, moedei- en kind foorstellen, bleef het gezelschap ge ruime tijd in gesprek bijeen. I Behalve bij de schouwburg en op de Dam was de publieke belangstel- Wg voor het bezoek van de Duitse ondspresident over het algemeen net groot. Met name het Damrak naakte een wat verlaten indruk. Tijdens het galadiner dat koningin iiliana en prins Bernhard gister avond aan de heer en mevrouw Hei nemann in het paleis op de Dam aan- goden sprak de koningin een wel komstwoord. Hierin heette zij de pre sident niet alleen welkom als een rertegenwoordiger van een buurland, maar tevens als representant van een guropese natie in groter verband. ij weten dat u een voorvechter .^nt van de armen en onderdrukten, Paar ook ter wereld", zei koningin TTuliana. 6 Het radiostation van de Vietcong heeft gisteren melding gemaakt van slachtingen door Zuid-Koreaanse „marionetten troepen" in vier dor pen waarhij meer dan 700 mensen zouden zijn vermoord. De Vietcong radio zond een officiële verklaring uit van 30 maanden geleden, waarin Amerikaanse en Zuid-Koreaanse troe pen streng worden veroordeeld we gens de bloedige slachting in zeven dorpen in de provincies Quang Ngai en Quang nam in februari en maart 1968. „In totaal zijn in Song My en an dere dorpen 501 onschuldige burgers in koelen bloede vermoord", aldus de Vietcong-radio. „Zwangere vrou wen werden met een bajonet in de buik gestoken. Kinderen van twee en drie jaar werden aan de benen opgepakt en met het hoofd tegen de muur gegooid. Een 60 jaar oude vrouw werd onthoofd waarna haar buik werd opengesneden en de stuk ken van haar lichaam in een sloot gegooid". Een officieel Zuid-Vietnamee3 rap port stelt dat de beweerde massa moorden door Amerikaanse mili tairen in Song My „een verzinsel zijn van de Vietcong om de eigen verliezen op het slachtveld te camou fleren en de haat tegen de Amerika nen aan te wakkeren". Het rapport wil wel toegeven dat „een twintigtal burgers zijn gedood door Amerikaan se bommen en granaten tijdens zwa re gevechten"- Verder zegt het rap port dat de berichten over het aan tal omgekomen burgers door de dor pelingen van Song My wellicht zijn overdreven om een hogere schade loosstelling van de Amerikanen te krijgen. Er wordt in het rapport niet gerept over een Amerikaans onder zoek. Een regeringswoordvoerder in Saigon heeft laten weten dat de Zuid- Vietnamese regering geen verder on derzoek wil. De Chicago Sun Times publiceerde zondag een interview met een vroe ger lid van de C-compagnie die bij de massamoord betrokken zou zijn ge weest, Charles West. West zei dat zijn eenheid opdracht had gekregen „Pinkville (Song My) en alles erin te vernietigen". Het bevel was, vol gens hem, rechtstreeks afkomstig van het divisie-hoofdkwartier. Ronald Ridenhour, een vroegere sol daat die nu in Californië studeert en die het onderzoek op gang bracht door naar president Nixon en 25 an dere hoge ambtenaren en congresle den te schrijven, deed deze beschuldi ging reeds in een brief in april, Volgens Ridenhour had de C-com pagnie op een morgen in maart 1968 de opdracht gekregen naar Song My te gaan. om „dit wespennest en al haar inwoners te vernietigen". Het dorp stona bekend als sympathise rend met de Vietcong- (Copyright De Stem-Het Parool) (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN De tweespalt in de Eindhovense afdeling van de Par tij van de Arbeid is niet opgelost. De bemiddelingspoging van partij voorzitter dr. A. Vondeling is mis lukt. De oppositie tegen het open progressief akkoord 150 van de 550 leden is niet te bewegen het progressief akkoord Eindhoven in zijn huidige vorm te aanvaarden. De bezwaarden worden door het hoofdbestuur niet als PvdA-afdeling erkend; 25 hunner, allen nog lid van de PvdA, hebben het afdelingsbe stuur schriftelijk gevraagd een le denvergadering uit te schrijven. Zij willen, dat die vergadering zich zal uitspreken over uittreden van de Einidhovense PvdA uit het progres sief .akkoord. Reglementair moet die vergadering voor 21 deoember wo-r den gehouden. De oppositie hoopt, dat op die bij eenkomst meer dan de helft van de 550 leden aanwezig is. Zij stelt, dat dan een verantwoorde beslissing kan worden genomen. Ze wijst erop, dat de vergadering, die in meerderheid besloot 41 voor, 29 tegen en 19 onthoudingen voor de raadsver kiezingen een progressief akkoord in Eindhoven te sluiten met de PSP en de PPR de stukken nauwelijks ken de. De oppositie is bereid, zich neer te leggen bij een beslissing van die ver gadering, ais in ieder geval een meerderheid van de PvdA-leden er zich over het progressief akkoord Eindhoven heeft uitgesproken. (Van een onzer verslaggevers) DOORN „Van het episcopaat mag men hier en nu geen beleidsbeslis singen verwachten. Het beraad is immers nog niet ten einde. Deze samen komst is een voorbereiding op de januari-zitting van het pastoraal concilie". Aldus kardinaal Alfrink gisteren, bij de opening van het nationale pries- terberaad in het A.C. de Bruininstituut te Doorn. Hij vervolgde: „De bisschoppen hebben het pastoraal concilie bijeen geroepen om in gezamenlijk beraad met geheel het kerkvolk en in on derlinge dialoog tot het vormen van standpunten en meningen te komen. In deze visie past niet, dat het epis copaat zonder die stem gehoord te hebben, alleen bepaalde beslis singen zal nemen. Pas na het be raad van de plenaire vergadering in januari aanstaande en de dialoog met het kerkvolk zullen de bisschop pen eventuele beleidsbeslissingen kenbaar kunnen maken". Aan het nationale priesterberaad dat gisteren en vandaag gehouden wordt, nemen deel: acht bisschop pen, 23 vertegenwoordigers van de priesters, gekozen door dekenale en diocesane priesterraden en door de religieuzen, vertegenwoordigers van de concilieraad, ontwerpers van het rapport „Naar een vruchtbaar en vernieuwd functioneren van de ambtsbediening" (het „ambtsrap port"), waarover de discussie in AMSTERDAM (ANP) In een redactioneel artikel in het officieel orgaan van de „Rijwiel- en Automo bielindustrie" (RAI) worden enkele kritische kanttekeningen geplaatst bij kostprijzen van personenauto's, zoals die door de ANWB, de KNAC en de EVO worden berekend. De RAI komt tot de conclusie dat de berekeningen van de ANWB en EVO te hoog zijm. Volgens de RAI komt uit de calculatie met name van de ANWB als eindprijs niet de gemiddelde prijs van het autorij den, maar de meest ongunstige te voorschijn, „terwijl de indruk wordt gewekt dat het hier om een normaal kostenpatroon gaat". Doorn en later tijdens het pastoraal concilie handelt en een aantal geno digden. Onder deze laatsten bevin den zich twee vertegenwoordigers van de behoudende priestergroep „Waarheid en leven", twee afge vaardigden van ..de Septuagintgroep en pastor N. Vendrik van het ad viesbureau voor priesters. Kardinaal Alfrink stelde in zijn openingstoespraak voor het nationa le priesterberaad vast, „dat er ten aanzien van dit beraad bij velen grote verwachtingen leven: dat nu eindelijk in een aantal kwesties be treffende het ambt zoals bijvoor beeld ten aanzien van het celibaat, de gehuwde priester, het verlossen de woord zal worden gesproken. An deren denken met hoop of met vrees dat nu het latente conflict tussen episcopaat en priesters ma nifest zal worden, of dat de breuk met Rome nu zal worden voltrok ken". Wil het nationale priesterberaad nut hebben voor de kerk van Ne derland, voor de komende plenaire concilievergadering en ook voor de priesters en de toekomstige pries ters dan dienen, aldus kardinaal Alfrink, een aantal verkeerde rich tingen van meet af aan vermeden te worden. 1. Het beraad mag geen theologen- congres worden, maar moet zich be zig houden met praktisch-pastorale vraagstukken. Wel zullen bisschop pen en priesters aan deskundigen de vraag kunnen voorleggen, een aantal nader vast te stellen concre te punten, theologisch te verhelderen. 2. Bischoppen en priesters zullen oog moeten hebben voor eikaars verantwoordelijkheid. „Luisterend naar en sprekend namens de ge loofsgemeenschap zullen de bis schoppen wel een visie op de toe komstige ontwikkeling en vormge ving van het ambt in de kerk kun nen geven, waarmee de grote meer derheid van de ambtsdragers kan instemmen". KARD. ALFRINK 3. Wanneer het gaat over de metho diek om de nagestreefde doeleinden te bereiken, kunnen de wegen van bisschoppen en priesters soms uit een gaan. „Onze verschillende posi ties en de daarmee samenhangende verschillende verantwoordelijkheid kunnen tot een verschil van mening leiden". De benadering van de bis schoppen mag men aldus kardinaal Alfrink, niet zien als teken van angst of als een tekort aan inzicht en meeleven, of als een gebrek aan evangelische vrijheid en vrijmoedig heid. Gedurende de ochtend en een deel van de middag vond, aldus een com muniqué, beraad plaats in vijf sec ties. De fase van wat dit priesterberaad de „verbale sfeer" noemde, is voor bij. Er liggen voldoende moties en beloftes over vrije ambtsuitoefening, over persoonlijk welzijn van de pries ters, over hun arbeidsklimaat, over mogelijkheid van gehuwd en celiba tair priesterschap op tafel. Samen met de bisschoppen is men nu bezig de volgorde van urgentie en de mogelijkheid tot praktische door voering aan te reiken aan de ple naire concilievergadering van bis schoppen, priesters en leken samen als representanten van het hele kerk volk. BERLIJN (AP) Twee jonge Ne derlanders zijn door een rechtbank in Oost-Duitsland tot gevangenisstraffen veroordeeld, omdat zij hebben ge probeerd de verloofde van één van de twee naar het westen te smokke len. Dit hebben welingelichte zegs lieden in Oost-Berlijn gisteren be vestigd. Het betreft hier de Hagenaars Hans-Willem van Tilburg en Hans- Anthur Verbeek. Van Tilburg heeft anderhalf jaar gekregen, Verbeek één jaar en vier maanden, aldus de zegslieden. De verloofde van Van Tilburg, Hei- de-Marie Philip uit Dresden is door de rechtbank in Potsdam tot één jaar gevangenisstraf veroordeeld. AMSTERDAM (ANP) Willy Hofman en Piet Meerburg, co-pro- ducenten van de internationale pro- duktie van de musical „Hair", hebben besloten zich uit deze produktie terug te trekken, om financiële redenen. (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM Zeker 200 ko. lenhandelaren, afkomstig uit alle delen van het land, zijn gistermor gen te hoop gelopen voor de VARA- gebouwen aan de Heuvellaan te Hil versum. Zij kwamen daar voorzien van spandoeken om instemming te be tuigen met de opmerkingen, die ver leden week in de t.v.-uitzending „Velen met mij" door de „ombuds man" drs. Marcel van Dam werden gemaakt in verband met de pre' "e- men, waarin de handelaren in vaste en vloeibare brandstoffen zijn ge raakt. Drs. Van Dam had bij die gele genheid klachten behandeld van enige van deze detaillisten. Deze kwamen er op neer dat het aardgas sneller is ingevoerd dan de regering in prognoses vastlegde. De aange kondigde regeringssteun kreeg door deze gang van zaken kans te laat te komen. Drs. Van Dam, die dit fa len van de overheid vaststelde, vroeg zich in zijn uitzending af of dit lot meer kolenhandelaren trof dan alleen hen die geschreven had den naar de VARA. Bij de kolenhandelaren is daarop het initiatief genomen om dit aan de „ombudsman" daadwerkelijk te laten weten. Zij verschenen met spandoeken als „Ombudsman, hier zijn we dan" en „Regering, laat ons met in de steek". De demonstranten overhandigden aan de portier van de VARA-studio enige honderden brieven, waarin de verontrusting van de kolenhandela ren wordt uitgesproken. Men heeft in overweging om de zer dagen een soortgelijke demon stratie op het Bangpe Binnenhof te honden. (Van een onzer verslaggevers) DRIEBERGEN Het secretariaat van de eenheid te Rome heeft al bij na een jaar een nota van de bisschop pelijke studiecommissie Rome Utrecht over nauwere samenwerking tussen de rooms-katholieke en de oud-katholieke kerk in bezit die zij aan de paus ter goedkeuring had moeten voorleggen. Het gevolg van deze curiale nalatigheid is, dat het toenaderingsproces tussen beide ker ken, dat sinds de verzoeningsplech tigheid op 7 november 1966 zeer in tensief is, op dood spoor wordt gezet. De bisschoppelijke studiecommissie betreurt deze gang van zaken te meer, nu op 7 december a.s. mgr. M. Kok, de toekomstige oud-katholieke aartsbisschop van Utrecht en voorzit ter van de unie van Utrecht waarin alle oud-katholieke kerken ter we reld gefedereerd zijn, in de Gertru des kathedraal te Utrecht tot bis schop wordt gewijd. Het was de be doeling, dat kardinaal Alfrink door handoplegging mede in de wijdings plechtigheid zal voorgaan. Nu Rome verstek laat gaan, zou een dergelijke daad van rooms-katholieke zijde als een oneerlijke daad beschouwd moe- ten wor dien. Immers, handoplegging zou betekenen, dat mgr. Kok opgeno men zal wordien in het rooms-katho lieke wereldepiscopaat en zijn zen ding vanuit de rooms-katholieke kerl zal ontvangen. De nota heeft, na overleg met dr oud-katholieke kerk, goedkeuring ge kregen van het Nederlands episco paat. Begin van dit jaar werd zij aar het secretariaat van de eenheid ge stuurd met de bedoeling dat kardi naai Willebrands die uitvoerig over do bedoeling van de nota is ingelicht, haar zou voorleggen aan paus Paulus. Om de een of andere duistere reden is dit nog steeds niet gebeurd. Het episcopaat van de oud-katho lieke kerk zal haar plan om de bis schopskeuze van mgr. Kok aan Rome te melden, als teken van verbonden heid met de Roomse kerk, nu nader bezien. Vandaag begroeten wij (weliswaar een dag te laat) de heer en mevrouw Heinemann uit ons buurland West- Duitsland. De koninklijke familie heeft dat inderdaad gisteren al ge daan, waar wij konden geuioon niet eerder. Vandaar dus. Maar even goed een hartelijk welkom. Want dit is een officieel bezoek. Genoeg daarover. Wat mij is opge vallen, is het bericht dat de nieuwe James Bond er ook mee is gestopt. Hij moet gedacht hebben: „Dat geLazarby die fil-m Merkwaardig genoeg heeft ook de VVD geldgebrek. Althans volgens voorzitter Haya van Someren-Dow- ner, die daarom een tientje heeft ge vraagd aan de 30.000 leden van deze politieke partij. En van de week heb ben ze 150 miljoen uit het vuur ge sleept'. Biesheuvel: Voor mij zit de rege ring op Dowmerstreet 10. Ik liep nog niet zo lang geleden in de regen in mijn favoriete park te wandelen toen zich plotsklaps een af zichtelijk monster openbaarde. Ik schrok terug. Wilde gillen, maar het piepgeluidje dat uit mijn mond kwam was een lachertje. Het monster open de een muil en sprak: „Vrees niet mijn zoon, de gard is niet voor jou". En verdween. Nu vraag ik u. Aghew: tv or not tv! „Als ik moet kiezen tussen een par tij schaak en een grote zak frites met mayonaise, nou geef mij de frites dan maar" (I. Tuk, Nederlands kam pioene schaken). Laatst, in een hioscoop stond er tij dens de film plotseling een man op die riep: „Is er een dokter in de zaal?" Van een van de achterste rijen kwam een wat gehaast antwoord: „Ja, hier". Klonk er. „Goeie film, hé dok ter". Een kop in het Belgische bleed De Nieuwe Gids: „11.11.11-actie werd door „Boemerang" gecounterd en door contestanten benadeeld Wie zei daar ook al weer dat er In België zuiverder Nederlands wordt gebezigd dan hier? Nou, dat wordt woensdagavond weer luisteren naar Herman Tsjuip- hofl Wat heeft een soldaat op zijn bo terham? Een soldaat heeft recht op zijn bo terham. En dat is een wijsheid wa-ar niet aan te tornen vail Net zo min als aam het feit dat het vandaag dinsdag is. Kortom nog een dag en hert; cup- avontuur begint weer of beleeft voor Nederland zijn edindie. De groeten. MEREFN AMSTERDAM (ANP) Volgens een artikel in het jongste nummer van „Student", bevat de tweede no- ta-Posthumus over het wetenschap pelijk onderwijs die nog voor het eind van deze maand officieel zal ver schijnen, weinig nieuws. De nota bestaat, zo schrijft „Stu dent", voornamelijk uit een herha ling en soms wat „krampachtige" verdediging van de voorstellen die de regeringscommissaris vorig jaar ok tober in zijn eerste discussiestuk pu bliceerde. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1969 | | pagina 13