Kamerleden bekijken schade hei Oirschot Vakbonden gaan opnieuw praten met VMF -directie PONTIAC KRITIEK VAN IR. II. WITTE' lOP VLIEGVELD EINDHOVEN „In dit teken zullen wij overwinnen" 1 „Aftreden Cabot-Lodge is een waarschuwing" PONTIAC TIJD JUISTE TIJD ei P.v.d.A. pleit voor ,Mij.' Stewart: Griekenland nil Raad van Eurepa Blije gezichten, fijne horloges MR. VAN DER STOEL: Amerika maakt zich niet druk om Griekenland ïeuwe jager luchtmacht vloog weer Kritiek ZUID-VIETNAM: Verbod cyclamaat in S verzacht Onderzoek naar Rijn-problemen AGNEW: NU AANVAL OP PERS Jongeren I Je^eiyci Eerste giro betaalkaarten in circulatie 17 DE STEAA VAN ZATERDAG 22 NOVEMBER 1969 SCHIPHOL (ANP) Mr. M. van der Stoel, die als rapporteur van de ,aad van Europa in New York tien igen heeft gepraat over zijn be- irgdheid over het regime van de riekse kolonels, is op Schiphol te- uggekeerd met de ervaring, dat merika slechts één grote zorg heeft Vietnam en dat het zich over de situatie in Griekenland niet erg nik wenst te maken. Vooral op het Pentagon spelen mi. ire overwegingen een grotere rol lan de politieke. Het is deze houding ran het ministerie van defensie, waar ien voorop laat staan dat Grieken van grote strategische beteke- iis is voor Amerika en waar men >orts vast wenst te houden aan de litaire bases, die mi. Van der Stoel [gerust hebben gemaakt. „Ik zou het een bijzonder ernstige ..ak vinden", zo zei hij op Schiphol, |als tot volledige hervatting van de wapenleveramties aan Griekenland zou worden besloten". Deze leveran ties werden, voor wat betreft het are materieel, ten dele geschorst na de staatsgreep. (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN/OIRSCHOT Wat er van bos en hei overblijft als men er tanks doorheen laat rijden, hebben gistermiddag een twintigtal Kamerleden gedeputeerden en statenleden van ARP, CHTJ en KVP met eigen ogen gezien. Zjj werden door de jonge C.C.P. - Eindhoven (Combinatie Christelijke Par tijen) in een militaire helikopter gezet om vanuit de lucht de verwoesting rond de legerplaats Oirschot te aanschouwen. De CCP heeft, zo bleek uit de gesprekken, met deze actie gepoogd <*n geprikkelde achterban tevreden te stellen in de Eindhovense agglomeratie. De excursie diende tevens als gene rale repetitie voor de ontvangst van de speciale Kamercommissie voor militaire oefenterreinen, die in janu ari op bezoek komt. De helikoptervluchten vanaf de le gerplaats Oirschot waren verzorgd door luchtmachtmajoor Van Banning (KVP) uit Breda. 's Morgens had schepen drs. G. van der Kruys van de agglomeratie Eind hoven een instructieve toelichting ge geven op het adres van de agglome- ratieraad aan minister Schut, waarin een uitbreiding van het oefenterrein Oirschot wordt afgewezen. De minis ter, aldus de schepen, hecht in zijn motivering voor de uitbreiding van het oefenterrein Oirschot onvoldoen de waarde aan de wooneisen, de vei ligheid en de behoefte aan dagrecre atie van de straks meer dan een half miljoen inwoners tellende agglome ratie Eindhoven. i Hij onderstreepte ook met nadruk de opmerkingen van het Tweede-Ka merlid W. Assmann (KVP) uit Roo sendaal. Deze vroeg zich af of het zin heeft nu na te gaan hoe het oefen- terreinbeleid in het verleden is ge weest. „Moeten wij niet primair de belangen van de sterk groeiende stad Eindhoven naar voren brengen Past een oefenterrein nog wel in de hui dige situatie van de aglomeratie vroeg hij. Wethouder Van der Kruys viel hem bij met zijn verklaring dat een oefen terrein by een grote stad om psy- hcologische redenen ongewenst is. Burgemeester ir. H. Witte van Eind hoven' completeerde het klachtenlijst- je door kritiek uit te oefenen op het passeren van Eindhoven bij de toe kenning van de achtste medische fa culteit, alsook op de geluidshinder en het gevaar dat het militaire vliegveld" Eindhoven voor de bevolking (met name in het stadsdeel Woensel) op levert. Burgemeester mr. Cappetti onthaal de gisteravond de volksvertegen woordigers in het gemeentehuis van Oirschot, waar zij een Oirschots stoel tje met de stickers „Brabant laat niet met zich sollen" kregen aangeboden. (Copyright De Stem/Het Parool) (Van een onzer verslaggevers) ENSCHEDE Kolonel J. M. 3. lort en luitenant kolonel W. Voge- aar van de vliegbasis Twenthe heb- ien gistermiddag omstreeks half twee iet de Northrop NF-5 boven Oost- Nederland gevlogen. Daarmee ontzenuwden zij een be- icht, als zouden de nieuwe jagers egena een technisch mankement aan de tweede eockpitkap aan de •ond moeten blijven. In het bericht wam tot uiting dat op het ogenblik op de vliegbasis Twenthe hard ge- 'erkt wordt om de storing zoveel logelijk te verhelpen. „Hoe men aarbij komt is ons een raadsel" zei het plaatsvervangend hoofd van de ichtmachtvoorlichtingsdienst te 'en Haag, majoor A. P. de Jong. (Die tweede eockpitkap is inderdaad nagekeken op advies van de North- rop-fabriek, maar dat is van de week in Groenland gebeurd, en daar zijn toen meerdere onderdelen gecontro leerd". Bij te hard taxiën zou de eockpitkap los kunnen laten. Maar bij het vliegen is daar toetaai geen spra ke van. De toestellen zijn donderdag aan de grond gebleven, omdat ze door de douane moesten worden inge klaard. Vrijdagmorgen is men hier mee gereed gekomen. Men besloot pen meteen een vlucht met de toe- Jtellen te maken. ,.lh het aglomeratiegebied ten wes ten van Eindhoven heerst een voort durende oorlogsstemming", zei hij. „Er leeft dan ook een groot onbeha gen bij de bevolking. Hou rekening met de achterban", waarschuwde hij de volksvertegenwoordigers. De G.S.-leden ir. H. Steenbergen en Van den Eerenbeemt, verklaarden dat het provinciaal bestuur de Eind hovense acties volledig zal steunen, aangezien Brabant al overbedeeld is met militaire vliegvelden en oefen terreinen die respectievelijk 40 en 22 procent van de militaire terreinen in Nederland uitmaken. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT De vijf vakbonden in de metaalindustrie gaan op' nieuw praten met de directie van VMF-Stork/Werkspoor. Zij zijn niet tevreden over het protocol van vorige week. De daarin ge noemde aantallen werknemers, die zouden moeten afvloeien ten gevolge van de herstructureringsplannen, dienen uit dit protocol te worden geschrapt. EEN GROEP van 24 Indonesische parlementariërs heeft van de regering geëist een onderzoek in te stellen naar verduisteringen gepleegd door oud-president Soekarno en zijn Ja panse vrouw, Ratna Sara Dewi. Het zou hier gaan om een bedrag van 65,25 miljoen dollar. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Bij de begrotings behandeling van Economische Zaken volgende week in de Tweede Kamer zal de Partij van de Arbeid een plei dooi voeren voor een „ontwikkelings maatschappij voor regionale indus trialisatie". Een publiekrechtelijke maatschap pij, die regionaal zo zelfstandig moge lijk kan optreden in gebieden waar reeds een aanzet is voor de industria lisatie. Deze maatschappij, de ,,0ri' is vooral bedoeld voor Zuid-Neder land, voor de Twentse stedenband en voor Noord-Nederland, aldus een no ta van de socialistische Tweede Ka merleden dr. ir. A. P. Oele en de heer H. Wierenga. De Tweede Kamerfractie van de PvdA ziet deze ontwikkelingsmaat schappij als een noodzakelijk lichaam om een nieuwe impuls te geven aan de regionale ontwikkeling. Het moet de activiteiten in de regio die op de economische groei gericht zijn, bun delen en beter structureren. (ADVERTENTIE) In de kantine bij Werkspoor in Utrecht deed de directie ook nog enkele nadere mededelingen. chroom f59,50 goud f 174,— doublé f 115 F dameshorloge vanaf f69,50 (Van onze redactie buitenland) SAIGON/MOSKOU Radio-Mos kou heeft het aftreden van Henri Cabot-Lodge ais hoofd van de Ame rikaanse onderhandelingensdelegatie in Parijs beschreven als een „tacti sche manoeuvre, die veroorzaakt wordt door de storm van anti-oorlogs- betogingen in Amerika". Een Zuid- vietnamese regeringswoordvoerder heeft het ontslag van Cabod-Lodge zowel „van betekenis als zinvol" ge noemd. „Wij menen dat het ontslag een waarschuwing is van de Verenig de Staten aan de communisten in verband met hun stijfkoppige hou ding op de Parijse besprekingen. Wij willen dat Hanoi en het Bevrijdings front serieus met ons spreken opdat er vrede tot stand komt in het be lang van ons volk". „Het vredesplan van president Nixon is praktisch, uitvoerbaar ei\, wat belangrijker is, het wordt thans toegepast", aldus heeft de Ameri kaanse onder-minister van defensie, David Packard, gezegd tijdens een bezoek van een week aan Vietnam. „Het is duidelijk, dat de Zuidviet- namese strijdkrachten elke dag ster ker worden en dat het mogelijk zal zijn voor president Nixon, het ritme van de evacuatie der Amerikaan-se troepen te handhaven. Ik koester niet de geringste twijfel, dat de Zuidviet- namezen in staat zullen zijn, bin nen een redelijk tijdsverloop hun taak te vervullen met veel minder WASHINGTON (AP) Robert H. Finch, de Amerikaanse minister van volksgezondheid, onderwijs en sociale zaken, heeft zijn verbod tot gebruik van het kunstmatige zoetmidde] cy clamaat verzacht door het gebruik 'in levensmiddelen en als vervangings middel voor suiker in vloeibare of ta- bletvorm toe te staan. Op levensmiddelen met cyclamaat moet de hoeveelheid vermeld wor den. Deze levensmiddelen zullen ech ter zonder recept in de hande ver kocht kunnen worden. De minister benadrukte echter, dat cyclamaten alleen op advies van een arts ge bruikt behoren te worden. Amerikaanse troepen naast zich." Voor zijn vertrek ui.t Saigon naar Bangkok, bevestigde Packard, dat „nieuwe instructies" waren verstrekt aan generaal Abrams, de opperbe velhebber van de Amerikaanse troe pen in Vietnam. Deze instructies had den „de regels van het spel gewij zigd." Aan generaal Abra-ms was ge vraagd, het accent te leggen op de pacificatie en op „het groeiende ver mogen" van de Zuidvietraamese troe pen, geve chtsveran twoo rdelij khe id te aanvaarden. Het Noordvietnamese departement van buitenlandse zaken heeft ont kend dat de Verenigde Staten en Noord-Vietnam via een derde land „diplomatieke contacten" hebben on derhouden. De Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, Rogers, had op 19 november gesproken over „indirecte contacten" met de tegen partij. De ouders van een Amerikaanse marinier van 22 jaar, die op 30 okto ber 1968 in Vietnam sneuvelde, heb ben een proces aangespannen tegen het Amerikaanse ministerie van de fensie. Zij eisen een half miljoen dol lar schadevergoeding in verband met de dood van hun zoon, die naar de mening van de ouders het leven heeft verloren in een „krachtens de Ame rikaanse grondwet illegale en met- verklaarde oorlog". DE ZES- koppen tellende bemanning van de Noorse kustvaarder Sand- bjoern is bij een schipbreuk bij de zuidwestkust van Noorwegen om het leven gekomen. BIJ ONTPLOFFINGEN en branden in de olieraffinaderij te Madero (Mexico) zijn tien mensen om het leven gekomen en 89 gewond. DE URUGUESE bankier Gaetano Pellegrini, die 73 dagen geleden door „Tupamaros"-opstandelingen werd ontvoerd, is vrijdag vrijgelaten. DE AMSTELVEENSE politie heeft vijf Amsterdammers aangehouden op verdenking van diefstal en heling van textiel ter waarde van 20.000. TURKIJE heeft de plaatsvervangend consul-generaal van Bulgarije in Is- tanboel; Iwan Koezmonov, gelast het land binnen 24 uur te verlaten. MAASTRICHT (ANP) In Maas tricht is gisteren een buitengewone interne vergadering gehouden van de internationale commissie ter be scherming van de Rijn tegen veront reiniging. Aanleiding tot de vergade ring vormde de onlangs gesignaleerde ernstige verontreiniging van de Rijn door de gevaarlijke stof endosulfan, waarvan de herkomst niet bekend is. De vergadering besloot tot oprich ting van twee werkgroepen. De eer ste werkgroep zal zich bezighouden met de problemen die ontstaan zijn rond de toenemende behoefte aan koelwater. De tweede werkgroep heeft de opdracht gekregen een ad vies uit te brengen over (le vorm van een overeenkomst tussen de Rijnlanden om het zout van de kali. mijnen niet in de Rijn te brengen. De besprekingen over de vergiftiging van de Rijn door endosulfan zullen morgen worden voortgezet. MONTGOMERY (Reuter) Na de vorige week een aantal te heb ben gedaan op de mensen die het voor het zeggen hebben in de Ame rikaanse radio- en televisiewereld, heeft de Amerikaanse vice-presi dent Spiro Agnew de Amerikaanse pers onder handen genomen. In een toespraak tot de kamer van koop handel te Montgomery in de staat Alabama zei Agnew dat men het Amerikaanse volk de neiging moet leren onderkennen naar monopoli sering van de grote publiciteits media en de concentratie van steeds meer macht over de publieke opi nie In handen van een steeds klei ner wordend aantal mensen. „De commentators moeten de me ningen van een bredere laag van de publieke opinie weergeven en er moet een duidelijke scheiding zijn tussen het nieuws en het commen taar". Over de wijze waarop de nieuwsmedia hem persoonlijk be handelen, merkte Agnew op dat het nu niet zo prettig is 's morgens wakker te worden en dan te ont dekken dat een of andere vooraan staande persoon of instelling te kennen had gegeven dat hij een kwezel, racist of dwaas Is. „Mijn politieke en journalistieke tegenstanders bekritiseren mij niet alleen, maar schijnen het soms ge munt te hebben op wat ik mijn „re torische vrijheid" zou willen noe men. Dit terwijl zij zichzelf op dit punt geen enkele beperking opleg gen. Ik wil de pers niet intimide ren", aldus Agnew, „maar de tijd 'Oor een blinde aanvaarding van 'ïaar meningen Is voorbij". De leiders van twee grote tele visiemaatschappijen lieten weten dat Agnew probeert zowel de pers «Is de radio en de televisie te inti mideren. „Wij zijn niet ingenomen met dit soort interventie van de regering". De vakbonden verklaren zich hier mee solidair met het Werkspoor- personeel, dat tijdens in het Utrecht se bedrijf van Werkspoor gehouden discussiebijeenkomsten dit verlangen tot uiting brgcht. „Eerst willen we de rapporten izien", aldus het perso neel. n Bedrijfsdirecteur ir. E. van Rhede van der Kloot deelde gistermiddag tijdens een kantinebijeenkoimst mee, dat de afdelingen gieterij en rollend materieel brandpunten waren. Maar hij ontkende dat het concernverlies van ongeveer 15 miljoen gulden dit jaar voor het belangrijkste deel is toe te schrijven aan de wagenfabriek in Utrecht, zoals minister De Block donderdagavond in de Tweede Ka mer had meegedeeld. De vice-voorzitter van St.-Eloy, de heer H. Bode, begon met enige zelf kritiek. „We dachten dat het protocol duidelijk was, maar we weten nu dat we er niet in zijn geslaagd alles dui- dleijk over te brengen". De heer Bode zei dat de bonden thans van mening zijn dat de in het protocol genoemde aantallen arbeiders die ontslagen zouden moeten worden, als niet geschreven dienen te worden beschouwd. De situatie van 't moment bij het rollend materieel en de giete rij is dus weer volledig open, aldus de heer Bode. „We gaan eerst de toe gezegde rapporten van de VMF be studeren en zullen erop aandringen deze niet binnen zes maar bijvoor beeld over drie weken te verstrek ken". De heer Bode was het ook eens met opmerkingen uit de discussie bijeenkomsten, dat uit het protocol niets blijkt over het voortbestaan van Werkspoor. Hij beloofde dat met grote spoed zal worden aangedron gen een einde te maken aan deze onduidelijke situatie. De werkende jongeren In Utrecht zijn boos op de vakbonden, die geen enkele van de specifieke eisen van deze groep op de onderhandelingen- Hjst heeft geplaatst in het overleg met de directie van Werkspoor- V.M.F. Sinds de staking bij Werkspoor ligt de opleiding stil. Daarom eisen de werkende jongeren van de vakbon den, dat zij zullen pleiten voor ont koppeling van de bedrijfsschool uit Werkspoor, zodat ze bij staking en ontslag toch kunnen doorgaan met hun opleiding. Vorige week al heb ben zij in een pamflet, dat door de vakbonden niet enthousiast werd ontvangen, aandacht voor deze ma terie gevraagd. De katholieke wer kende jongeren-beweging in Utrecht deelde gisteren mee, dat de vakbon den er tot op heden niet op zijn in gegaan. LONDEN (Rtr.) De Britse mi nister van buitenlandse zaken, Ste wart, heeft in een bijeenkomst met diplomatieke vertegenwoordigers van Zwiedien, Noorwegen en Denemar ken het standpunt verdedigd, dat tenzij de Griekse regering snel over gaat tot herstel van de democratie, of dat zij haar lidmaatschap va-n de Raad van Europa opzegt, op de eerst volgende vergadering van de raad van ministers moet worden besloten Griekenland uit deze organisatie te verwijderen. Zoals er mensen zijn die rechts en mensen die links denken, zijn er ook mensen die rechts en mensen die links kauwen. Beide categorieën waarderen hun getoiteelementen ech ter veel te weinig. Sterker, er is spra ke van een onderwaardering van het kauwapparaat. Meent prof dr. C. O. Eggink, die zelfs een inaugurale re de benutte om dit den valke kond te doen. Het is vooral een gevolg van mi lieufactoren, zei hij. Waaruit men zou kunnen, of zelfs mogen conclu deren dat in hogere milieus vooral rechts, in lagere milieus daarentegen in sterkere mate links wordt ge kauwd. Met bijna zesduizend personen In dit land, die men tot de best-gesitu eerden mag rekenen, zijn we een miljonair-conditioned land aan het worden. De jeugd van heden beleeft waar lijk gouden tijden. Behalve de wer kende, nietwaar? Agnew, (juist Spiropilopoudopilou- pidos!) heeft nu na de aantijgingen aan het adres van de Amerikaanse t.v.-maartsohappijen en aan de or ganisators van de amti-Vietoam-mio- ratorium-acties, boze woorden aan de pers gericht. En, ik spreek hier even uit ervaring, dat iis bijna alitijd een veeg teken. Want zelden heeft ie mand, ook in ons land niet, iets aan te merken op de pers als er te vrien delijk geschreven en gezegd wordt, maar wel als «r, naar zijn zin, on vriendelijk geschreven of gezegd wordt. Daar zou ik trouwens dictat-uren lang over kunnen door praten! En nu hebben zelfs Vaticaanse au toriteiten, notabene verkondigers van de blijde BOODSCHAP, tegen jour nalisten die niet precies schrijven wat zij willen, maatregelen genomen. Er waait na al die eeuwen toch nog heel wat Grieks erfgoed over naar Rome. Bij fusies is het nooit zo eenvoudig er achter te komen wie er nu het meest op toelegt, maar in eik geval van de nieuwe combinatie AKZO is het mij wel duidelijk. Een groot pro bleem bij fusies is m.1. dat op alle bedrijfsgebouwen, jjrfetfpapier, ver pakkingsmateriaal enz. de naam ver- andend moet worden. Nu is dte Ko ninklijke Zout-Ot'ga non vrij goed koop uit, want daar hoeft alleen maar een A voor, terwijl AKU er de Z en de O bij moet maken en de U niet meer nodig heeft. Daar kunnen de chefs misschien het personeel mee gaan aanspreken. En dan de doordnaver van de week. Ik kan echt geen grotere vinden dan die van vorige week, namelijk Bies heuvel, want hij heeft het toch wel erg bont gemaakt. Maar het zit er in dat hij nu wat gekalmeerd is. Bahlrend. Vrienden en vriendinnen, het Is weer zover. Twee dagen moogt ge uzelf weer heer en meester voelen Ge hebt het verdiend. Maar bedenkt wel: hij, die 's maandagsmexrgens „ja zegt, mag vrijdagsavonds „amen" roepen. Zo leven wij in deze tijtcL MERIJN. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Dezer dagen zullen de eerste giro-betaalkaar ten in circulatie komen. Deze kaarten onderscheiden zich in zoverre van de blauwe girokaar ten, dat de postcheque- en giro dienst uitbetaling van de betaal kaarten garandeert tot een be drag van honderd gulden per kaart. De girodienst heeft thans circa 600.000 houders van een postgirorekening schriftelijk in de gelegenheid gesteld, betaal kaarten aan te vragen. Meteen hebben meer dan 11.000 reke ninghouders een aanvrage inge diend. Meer dan een miljoen an dere rekeninghouders krijgen in de komende maanden nog aan vraagformulieren toegezonden met een tempo van 25.000 per dag. Omstreeks maart zal de he le operatie voltooid zijn. De postgiro werd tot het in troduceren van gegarandeerde betaalkaarten gedwongen, omdat de handelsbanken dit al eerder deden. De postrekeninghouder krijgt op aanvrage twintig betaalkaar- AIs hij er 18 heeft verbruikt krijgt hij automatisch 20 nieuwe tenzij hij een negatief saldo heeft. Op de betaalkaart mag, in overleg tussen winkelier en klant, een hoger berag dan hon derd gulden worden ingevuld, maar de girogarantie beperkt zich tot honderd gulden per kaart. De winkeliers is snelle afwikkeling toegezegd via bij schrijving op diens postrekening.

de Stem | 1969 | | pagina 17