voor de lijn se- iel Respect als principe bij mevrouw Hilda Heinemann BEKRONING MEDICIJN Uitleven geen nagelbijten h De Haas& rn - I informatie voor ouders Met gekke rietjes meer melk vrienden DE STEM VAN ZATERDAG 22 NOVEMBER 1969 eigenlijk een brengt u nooit in s U onverwacht een rijgt met velé kleine bril, waardoor de ens aan duidélijkheid laten, zit veilig in uw I soms. Overigens laaktheden typerend ook niet anders meer Onder het motto dat de Duitse wijn o.m. thuis hoort in iedere keuken, net als zout, peper en aller lei kruiden, is de handel in dit ede le vocht in de Bondsrepubliek be gonnen met een nieuwe campagne tot vergroting van de afzet der na tionale wijnproduktie. Daartoe is te meer aanleiding omdat de oogst van dit jaar bepaald niet onder de maat gebleven is en het ernaar uitziet dat van het jaar 1969, nadien door wijnkenners als van een „uitgelezen jaargang" zal kunnen worden gesproken. De wijnfeesten zijn weer achter de rug, de soorten die vroeg rijp plegen te zijn liggen al in de kelders opge slagen en men zegt dat de factoren die een-wijn tot een zeer goede ma ken, er dagelijks beter op worden. De kwantiteit van de in 1969 gepro duceerde Duitse wijn is wat minder tan in voorgaande jaren, maar de kwaliteit overtreft de verwachtin gen; niet op de laatste plaats omdat de fraaie nazomer er nog net datge ne aan toegevoegd heeft, wat in an dere jaren wel eens pleegt té ontbre ken. Vanzelfsprekend grijpt de Duitse wijnhandel vooral de beste kwalitei ten aan om de vrienden van de wijn in binnen- en buitenland te benade ren en hij doet dat met behulp van een uitgebreide informatie vanuit Mainz, waarbij kleurrijke folders en geschriften in een grote variatie over de potentiële consumenten wor den uitgestort. Ze zjjn geïnspireerd op de komende feestdagen en natuurlijk gerelateerd aan de Duitse culturele geschiedenis die dat is bekend genoeg reeds de Romeinen ertoe bracht in Duitsland, in overvloed van het geestrijke vocht te genieten. Dat is door heel de geschiedenis heen het geval gebleven en onze oosterburen zijn bepaald vindingrijk gebleken waar het erom ging de wijncultures te verbeteren en het re sultaat van hun inspanningen bij de genieters ingang te doen vinden. „De Duitse wijn belichaamt een stuk cultuurgeschiedenis, waarin de beste tradities en een steeds stijgende wel vaart belichaamd zijn", zo stellen zij. rift-O-Matic en Swiitex tig een aanbeveling, maar li dagen per week (don- in overleg) werkzaia ningswinkels van on le huisvróuwen' belauf merkartikelen als® ;s met volledige inï' levensloop, enz. en t afd. -,e Apeldoorn. oduktie bruto week- bruto WfSdk-;,- >etalen»wij oer vanaf Til- om en Roosen- Het recept dat WE u deze week feeeft schijnt een lievelingsgerecht van Picasso te zijn. Het heet in ie der geval Picasso-rijst. Dm het klaar ie maken hebt u no dig: 4DQ gram yankenspouletzout pe- I Per 50 gram boter 2 eetlepels suiker H blik ananasschijven 50 gram pitloze rozijnen gram rijst, zout 1 Hik doperwtjes zout suiker 50 gram boter 2 bananen paprikapoeder aroma i peper zout aardappelmeel knipte peterselie Bereidingswijze: De stukjes vlees met zout en peper i bestrooien de boter warm maken en bet vlees rondom mooibruin bak ken daarna uit de pan nemen. De suiker in de pan strooien en onder Weren laten carameRiseren en hierin de stukjes ui fruiten. Het vlees weer in de pan doen het ananassap en de wzijnen toevoegen en ales ongeveer 20 minuten zachtjes laten doorko ken. De rijst wassen 4 dl water met zout aan de kook -brengen en de pst hierin gaar laten worden. De doperwten warm maken met iets zout en suiker. De boter in de koekepan bruin laten avonden die bananen pellen en in de engte doorsnijden en met de schij ven ananas vlug aan weerszijden bruinbakken daarna bestrooien met iets paprika. De saus op smaak brengen met aro ma peper en zout en met een papje van aardappelmeel en water bijbim den tot de gewenste dikte. De rijst opdienen op een platte scho tel en garneren met de doperwten Rananas en bananen. De peterselie op de groente strooien. Vlees en saus er zo warm mogelijk bij geven. De Westduitse welvaartsstaat is er ook niet afkerig van deze te cultive- ren en dalt betekent natuurlijk meer mist" om met de bekende gour- interesserende uitspraken ten beste mnnnUji .r/iAm rv-ionj-J TTianc/f o,r ervroiTroM ttrrtnfïon rrmcfotrori Tlo /Toicikninrliacr\ Dait ales onder het motto: „Na een De Duitsers kunnen dat en met na- woord'inigen weten heel wat oudere overvloedige en goede maaltijd met me in hun bekende Weinstuben Duitsers de goede kwaliteiten van vanzelfsprekend een goed glas Duit- waarbij voor outsiders vaak onbe- hun nationale wijnen te schetsen, se wijn besproeid, ben ik altijd opti- grijpelijke, maar de insiders hevig waarbij opmerkelijk genoeg vooral in Amerika, opgedane medi sche ervaringen. Patiënten die een goed glas wijn plegen te drinken, kunnen het goeddeels zonder slaap middelen en zenuwpiilen stellen. Ook actieve sportbeoefenaren kun nen er een voordeel mee doen, zoals blijkt uit een uitspraak van dr. Ma- t'hieu medisch expert van het Fran se Olympische Comité. Zelfs aan ge heelonthouders wordt het gebruik van wijn, niet zonder succes, aanbe volen omdat een beroep op de bete kenis van een goede stofwisselings- functie in het lichaam en op een feilloos werkende maag nog altijd meer gehoor vindt dan op de voor delen van abstinentie. En dat denkt u van een slankheids- kuur door middel van een dagelijks goed glas wijn dat in feiite onont beerlijk is voor hen die meer dan 65 kilogram wegen En dat zijn er nogal wat in de Bondsrepubliek. Voor degenen die het niet zo ernstig nemen met deze .medicinale" uit spraken is er de overweging dat de Duitse wijn eenieder goed bekomt. En wanneer er al iemand des mor gens, na overvloedig wijngebruik, met een flinke hoofdpijn ontwaakt, dan is er eerder aanleiding aan ma nipulaties van deze of gene culinaire •tussenpersoon te denken, dan de oor zaak ervan aan de wijn zelf toe te schrijven. Meer nog komt men ertoe de kater maar aan overvloedig nicotine-ge- bruik toe te dichten, zonder ook daarvan echter de consequenties te aanvaarden. Volgens de verklaring van de betref fende instrumenten hebben weten schappelijke onderzoekingen uitge wezen dat 't genot van én glas wijn tijdens de maaltijd absoluut onscha delijk is en dat het gebruik van wijn in de avonduren nadien, de meeste mensen ook uitstekend bekomt. Het alcoholpercentage van de Duitse wijnen bedraagt in de goede oogstja ren 80 tot 100 gram per liter, in de voortreffelijke oogstjaren tot 120 gram per liter. Hoe zoeter de Ausle- se-wijnen zijn, des te minder alcohol bevatten ze en over het algemeen komt dat dus neer op 9 tot 12 pet. culinaire genietingen waarbij voor de wijn (en de daarbij behorende ge varieerde kaassoorten) een ruime plaats moet worden ingeruimd. Wijn bij het genot van voorgerecht, Wijn om diverse soepen een nog ex- quiser aroma te verschaffen, wijn bij het gebruik van vis en vlees, niet minder overvloedig bij het genot van mand Farst Pacfaler te spreken. De Duitse wijn neemt, net als alle andere, een belangrijke plaats in bij het gezelschapsleven. Niet iedereen is dn de gelegenheid zijn gasten tot een bezoek aan zijn wijnkelder uit worden gegeven. De deskundigen daarbij hebben in de loop van de jaren, onder het motto dat iedereen ooit als beginneling moet starten, menig glas Sylvaner, Traminer of Riesling verschalkt. te nodigen, maar een goed glas op ztn tSjd in de- familié- of Vrienden- moet Zwemmen-zal Wél hit Frank- Wijn is zo !en eveneens wijn ais be- kring,-thuis, of .in-een restaurant, moet rijk stammen» maar'ze heeft zd^ wffiöfVOöf 1 Icronlfijf Van een voortreffelijke er toch wel af kunnen om althans in Duitsland algemeen inigapig en in- mensen. Bij deze slogan van de laat- produkt stellig ook m onze samen- maaltijd, naar buiten, stand op te houden. stemming gevonden. In lyrische BH- ste tijd" wbfidt teruggegrepen op leving verder geïntegreerd worden. ALCOHOLARM Dat betekent in feite dat de Duitse wijn, in tegenstelling tot de meeste andere uit Zuideuropese landen, be trekkelijk alcoholarm is en derhalve bijna niemand kwaad kan doen. Mogelijk dat hierin mede de verkla ring ligt dat ook de Duitse wijn in de samenleving daar zo'n belangrijke ploaats is gaan innemen. En nade- maal meer Nederlanders onze oost- - -Ü -%HS®u.grens overrijden q^met hek edqte móderne en sportieve druivennat kennismaken, zal dit ook tal van jongeren er hun uiter ste best voor doen, althans in dit opzicht, zeker niet ongunstig bij de oudere generatie af te steken. Verhuizen is altijd' een nare zaak. Wekenlang zit je vaak in de troep heb je iets nodig dan is het nergens te vinden. Gordijnen van het oudehuis blijken vrijwel nooit in het nieuwe te passen dat betekent dus stof kopen knippen naaien. Of je al niet genoeg te doen hebt Er zijn nu sinds kort opbangklare gordijnen in de handel iets wat al jarenlang het geval is in Zweden Engeland en Amerika. Ze zijn ver krijgbaar in verschillende lengtema ten 142, 158, 175, 200, 230, 250 en 280 cm. Deze maten zijn gekozen op grond van een enquête die gehouden is onder bewoners van na 1960 ge bouwde huizen. De plöoïbreedite kunt u zelf bepalen njet behulp van synthetisch plooi- barfdl De zomen aan onder- en zijkant van deze Up to Day" ophangklare gor dijnen zijn op bïindzoomimaöhines gemaakt. Ze zijn verkrijgbaar in vier dessins en vijf kleuren. (Van onze redactie buitenland.) Wanneer men in kort bestek me vrouw Hilda Heinemann, echtgenote van de Westduitse bondspresident, omschrijven en toch een wezenlijk kenmerk voor haar karakter geven wil, moet men teruggrijpen op het woord respect. Niet gezien als vaag uitvloeisel van wat in harder tijden moraal heette, maar als principe, dat gedestilleerd is uit hechter grondstoffen.. Uit een beleefd christendom met name. Mevrouw Heineann, 72 jaar en sinds juli van dit jaar echtgenote van de bondspresident is niet opge leid voor de uitoefening vah dit ambt,hoewel men nauwelijks beter fundament meebrengen kan dan zij een leven lang heeft opgebouwd. Mevrouw Heinemann is de dochter van een graanhandelaar en van een Zwitserse domineeisdochter, Vanzelf sprekend studeerde ze onder meer theologie voordat zij in 1926 met Gustav Heinemann huwde. De bijbel heeft zoals zij het zelf formuleert haar leven geïnspireerd en dat van haar man niet minder. Haar eerste bezoek aan Nederland dateert van 1948. Met haar man ging zij naar de inmiddels befaamde conferentie van de Wereldraad van Kerken. Onder de oorlog toen kleur bekennen in welke betekenis dan ook verboden en staatsgevaarlijk was heeft haar man in de kelder van zijn huis - hij was lid van de Bekennende Kir- che een drukkerij ingericht waarin onderduikers een plaats von den en vlugschriften gedrukt en vandaaruit verspreid werden. Zij en haar man deelden de arbeid en de zorgen. Haar gehele leven heeft zo in het teken van de theologie en de bijbel gestaan. Haar interpretatie van het respect voor ieder en alles valt daaruit te verklaren. Wanneer men vraagt naar haar standpunt ten opzichte van- de drie oorlogsmisdadigers die nog in Breda gevangen zitten en blijven zitten komt haar oordeel: Men zou er ge lukkig mee geweest kunnen zijn als de drie gratie hadden gekregen maar ik vind dat je de Nederlandse beslissing moet respecteren. Amnes tie is iets wat het betrokken land zelf moet willen en waar buiten staanders zich niet mee mogen be moeien". Het moet een moeilijk ant woord geweest zijn voor haar die de bijbel ,als realistische basis voor de christen" ziet. Ook moeilijk voor haar als theologe en als bescherm vrouwe van Amnesty International een organisatie die zich over de hele wereld bezighoudt met het lot van politieke gevangenen en hun familie. Dat het antwoord meer inhoudt dan een aan het ambt verplicht diploma tiek gezegde daarvoor staan de non- conformistisch denkende Heine- manns zelf borg alsmede het feit d-ait zij persoonlijk bevriend zijn met ds. Stempel uit Saar brücken die één van de geestelijke verzorgers van de Bredase drie is. Daartoe kan ook de uitspraak dienen van Gustav Heine mann -die mini-ster van justitie was ET KINDEREN ■lijk Administraties aai kantoor te Breóa, i TIFVE KRACHTEN van sociale verzekerd opleiding, jaar. f594,— tot 9™^grin ■lang leeftijd en bt t 1.120,- P[j len niet vergoed. ties te richten aan. Er zijn zo langzamerhand al heel wat spelletjesboeken op de arkt en dat is een uitstekende aak. Niet elke vader en moeder lebben na hun normale dagtaak nog r-gie en fantasie genoeg om., een flik spelletje te bedenken, In het t Porwoca-d van „Wie spéélt er mee wordt aangegeven höe be- ngrijk spelen voor kinderen wel is: ■nieren die om welke redenen dan k niet of onvoldoende spelen, kun- len ernstige storingen in hun ont- eling gaan vertonen. 'e techniek neemt een steeds grote- ie plaats in ons leven in, ook in het ven van de kinderen. Waar de moeder vroeger ging voorlezen, zet zij nu een grammofoonplaatje op of de televisie aan. Maar grammofoon plaat en televisie kunnen het echte voorlezen nooit vervangen. Het sa men met de moeder beleven en her- peleven van een verhaal kan door Seen apparaat, hoe goed ook, zelfs maar benaderd worden. En ook: Stimuleer méér het spelen Van de kinderen en speel vooral zélf >ok eens mee. Geef de kinderen de lodige spel-sugigesties en toon uw belangstelling voor de spelende kin deren.' 1 1 1 Kkïi in staat te zijn voldoende sugge- Postbus 276. sties te geven heeft bijna iedere, ou der wel wat extra- inspiratie "nodig. Gelukkig verschijnen er steeds riïèer boeken op dit 'terrein en een drietal dat pas verschepen i-s, komt hier aan de orde. Allereerst „Hoe, houd 'ik ze bezig;?", samengesteld - door. leden Van dé medische Staf van een kin derziekenhuis .in Boston. Het. boek bevat 600 aan de praktijk- getoetste speltips voor kinderen tot vijf "jaar, dat staat althans op de covèr. in werkelijkheid bevat het böek* vëel meer. Het is in feite eert opvóëdton- deboek, de ontwikkeling van hét jonge, kind ..wordt er zeer systema tisch in gevólgd. ïe zou hethóek eigenlijk op elke bruiloft moeten kunnen aanbieden. De jonggehuwden zouden er al in-hebben moetent neu ten -vóór het eerste kindje zich'- a'ab- dient, ze hebben er dan ook-Spg'tide tijd voor. Van het prille begin af geeft -het boek uitstekende sugg'e- stie's. Er wórdt-kort em bondig adn- gegeven waarom een kind rrioet spe- jen, "waarofri hét aandacht, nódig 'heeft en hoe men het kind aan het - spëleiï krijgt; Geld hoeft het sH-e- méal niet of nauwelijks te kosten, ''Simpele voorwerpen uit huis, tuin of keuken zijn'.voldoende.'Het boêk be- vat grappige Fiet Westen dorp-acht i- getekeningen: "ri-A"- Er zijn, zoals gezegd, al .heel Wat boeken op dit terrein verschenen, maar geen enkel boek beperkte zich zo tot de eerste levensjaren en was zo deskundig van opzet. Niet voor niets bevat het dan Ook een aanbeve ling van prof. Wilhel-mina Blader groen uit Groningen die zelf al tien tallen jaren op het belang van goed spelenwijst. Achterin het door Cantecleer uitge geven boek is nog een schat van an dere informatie bijeengebracht. Er is een aanhangsel met aanbevolen kin derboeken om voor te lezen, weer zeer overzichtelijk ingedeeld naar de verschillende leeftijden. Ook-is er een lijst van leuke grammofoonpla ten voor kinderen. Er is bovendien nog een overzicht -van goede ideeën voor een kind dat uit zijn balans is, voor moeders die ten einde raad zijn en voor groepjes kinderen. Kortom een boek dat U moet kópen als U kleine kinderen hebt of ze spoedig hoop te krijgen. «j De andere twee boeken zijn wat meer van het al bekende soort, maar daarom nog niet minder bruikbaar: „Wij spelen met kinderen" en „Wie speelt er mee Het vinden van goe de titels voor dergelijke boeken wordt zo langzamerhand wel een toer. Het vorig jaar verscheen „Spe len metkinderen" (ook heel goed) en nu komt er een uitgever met één woordje ervóór: „Wij spelen met kinderen". Suggesties voor volgende jaren: „Wij spelen ook met kinde ren",etc. Hanna en Saskia Veenendaal zijn verantwoordelijk voor „Wij spelen met kinderen" dat bij uitgeverij In den Toorn in Baarn verscheen Ze ze-ggen hun boekje te hebben' ge schreven voor moeders die kinderen hebben van 3 tot 12 jaar en ik vind het sympathiek dat ze er geen .ou ders" van gemaakt hebben al besef ï'k dat ze daar de werkelijkheid goeddeels geweld mee aan zouden doen. In elk geval hoeft geen enkele moeder met dit boekje op de plank nog met haar handen in het haar te zitten als er weer eens een kinder verjaardag of vakantie in zicht is. Er staan enorm veel spelletjes in dit boek en ze worden kort en duidelijk uitgelegd. J J. M. Kaïmps en A. C. W. Tjoelker schreven: ,Wie speelt er mee en dit boek verscheen bij Zomer Keuning in Wageningen. Er staan nog meer spelletjes in dan in het hier voor genoemde boek. De spelletjes van Kamps en Tjoelker hebben ech ter bijna allemaal een wedstrijd-ele ment (individueel of estafette) en ■daardoor is dit boek meer geschikt om de wat grotere kinderen bezig te houden (zo van de vijfde Ma-s af). Wel staan er ook 14 bladzijden in met de aloude kinderspelletjes die geschikt zijn voor de kleintjes. Met één hoofdstuk van dit overigens ook uitstekende boekje heb ik wat meer moeite. Het betreft het spelen met verhaaltjes en daarbij wordt bitter weinig aan de fantasie van de kinde ren zelf overgelaten. De tekeninge tjes van P'hia Gubbels zijn wel ver duidelijkend. Hoe houd ik ze bezig" 600 aan de praktijk getoetste s-peltips voor kinderen tot 5 jaar. (Uitg. Cante cleer De Bilt). Wij spelen met kinderen" door Hanna en Saskia Veenendaal. (Uitg. In den Toren BaaTh). Wie speelt er mee door J. M. Kamps en A. C. W. Tjoelker. (Uitg. Zomer Keuning Wage ningen). Melk drinken, is voor veel kinderen een -elke dag terugkerende ramp. Moeders krijgen het vaak maar met de grootste moeite voor elkaar ze de hele beker te laten leegdrinken. Met een beetje psychologie is er wel wat aan te doen, meende een Britse fahrikant. Hij bracht rietjes in de handel met allerlei gekke bochten en figuren, die hij dan ook „Crazy Straws" oftewel gekke rietjes, heeft gedoopt. Het blijkt een succes: de kinderen volgen de loop van de vloeistof door al die bizarre figuren en de meesten rasten niet voor ze hun glas tot de bodem geleegd hebben. De rietjes worden in vier kleuren verkocht. in de Bondsrepubliek en tegen de verjaring van oorlogsmisdaden. Een standpunt dat mevrouw Heinemann deelt. Het echtpaar Heinemann heeft drie dochters en een zoon. Zij is groot moeder van 13 kleinkinderen. Haar oudste dochter heeft een zomerhuis je in Zeeland. De vele vrienden die zij hier bezitten en haar liefde voor dé Noordzee maken dat Nederland en die gewoonten hier haar niet on bekend zijn. Nederland is één van de favoriete landen van het echtpaar Heinemann geworden en wellicht mede daarom dat de eerste reis van de nieuwe bondspresident naar Ne derland gaat. Een nieuwe officiële band met een lanid waar oude vrien den wonen. Nagelbijten, een onder kleine kinde ren maar ook tieners veel voorko mend euvel, komt voort uit een on voldoende gelegenheid om de „ex- pansiezucht uit te leven". Geef het kind de ruimte, en het bijten zal spoedig verleden tijd worden. Helpt dat niet bij uw tienerdochter of -zoon: krachtig verbieden helpt ook niet. Een beroep op de ijdelheid (tegen de dochter: je wordt er niet mooier op; te-gen de zoon: het staat onmannelijk) zal het beter doen.

de Stem | 1969 | | pagina 11