1 r Zelfbedieningstuincentrum in Hulst is bijna gereed ED Minder beledigingen, meer verkeersdelicten Jeugd van Kapelle sprak met raadskandidaten AAR Om de toekomst van de kerk Ie Putting bij Kloosterzande: len uniek natuurgebied W POLITIERECHTER MIDDELBURG Recreatieplan Goes groots van opzet Adviezen en benodigdheden voor doe-het-zelf tuiniers Opslagplaats voor rampen in Goes Tel. 31.62,44 10.10.15 'BREDA" nkwerker Raad Kapelle 's-Heerenhoek Raad Borssele niet akkoord vaststelling artikel 4-lijn Stichting open jeugdwerk in Kapelle gevormd B&O-voor hen \die kwaliteit len stijl stellen boven de prijs BEOMASTER1400 DE STEM VAN VRIJDAG 21 NOVEMBER 1969 jir. 11 en met 1 december ken, dit om het lange lilingsvoorwaarden. ;[bineren met pantalon. I gebied van mannenmodt Ibaar en verzorgd, leventiger jaren denkt, pe naar achter gelegde volmaakte progressieve Issivo, exclusief bij C&A i Een kijkje in De Putting bij Kloos terzande, het 50 hectare groot wei degebied, waarvoor Staatsbosbe heer belangstelling toont, zoals wij in onze editie van gisteren meld- den. Dit gebied is uit het oogpunt van tlora en fauna uniek en zal nu voor de ruilverkaveling be- [spaard worden. R EN RUEB n 173 Breda ZHELDE GROEP eden voor een allround celd bij de revisie en on epark, omvattende zowel spanende werktuigen. .T.S.-niveau, iet de normen van Schle- ie. varing in soortgelijke schriftelijk of persoonlijk g Personeelszaken, Speel- telefoon 0 1 600—24281, (Van onze correspondent) 'ELLE Voor de raadsverga- die morgen vrijdag om acht in Kapelle wordt gehouden, feen aanvullende agenda uitgeko- Voorgesteld wordt een veror- ,g aan te nemen, die regelt dat gewezen wethouders van de ge- nte een pensioen ontvangen en pensioen voor hun weduwen en ;en. en w. zeggen in hun toelichting dit voorstel dat een pensioen voor wethouders in meerdere Zeeuwse .eenten bestaat, zo ook in Wemet- ;e. Om zoveel mogelijk uniformi- tussen beide gemeenten te fcrij- per 1 januari wordt voorgesteld toe te besluiten, mede gezien de ie staat van dienst van de beide ouders. Verder wordt voorgesteld van me juffrouw M. de Groene uit Kapelle de [gronden aan te kopen in de hoek maalstede, Ooststraat, Vroonlandse- weg, waardoor het bouwrijp maken van het bouwplan Bruelis III moge lijk wordt. Dit is zeer urgent, nu de grond in Bruelis II op korte termijn Sjeheel zal zijn verkocht. De financie ring kan gebeuren met een lening voor vijf jaar van mejuffrouw M. de Groene tot een bedrag vain f 200.000,-. Verder wordt voorgesteld een geld lening voor vijf jaar aan te gaan bij ®e erven C. E. P. Lenshoek in Kloe- hnge tot een bedrag van f 200.000,-, gpreneens met een looptijd van vijf jaar ter gedeeltelijke financiering van jMjna 13 ha boomgaard met opstallen, die in de vorige raadsvergadering deze eigenaars werd aangekocht. MIDDELBURG Er is de laat ste jaren een accentverschuiving merkbaar in de zaken, die de politierechter krijgt te behande len De kleine diefstallen en de beledigingen die vroeger veel voorkwamen, worden nu in veel kleiner aantal behandeld. Tegen woordig krijgen wij voor het grootste deel verkeersdelicten te behandelen, waarbij drankinvloed een grote rol speelt. Dit vertelde mr. P. van Empel in zijn toelichting aan de afgevaardig den van de vrouwenbond van de Pv.d.A. uit Middelburg bij de zit ting van de politierechter. De dames konden hun hart ophalen wat deze zaken betreft. P. N. uit Vlissingen was op een donderdagse marktdag onder in vloed van libriumpillen en alcohol, een fatale combinatie voor een weg gebruiker via de Veerse weg de stad door gaan crossen. Hij liet daar bij een spoor van vernieling na. Ne gen auto's werden min of meer ern stig beschadigd De .officier van jus titie mr. J. L. Andreae vond, dat verdachte had gereden als een ro bot. Zijn eis was: vier weken gevan genisstraf, waarvan twee voorwaar delijk. Drie jaar proeftijd, toezicht, van het Zeeuws Consultatie Bureau voor die tijd en twee jaar ontzegging uit de rijbevoegdheid. Rechter Van Empel veroordeelde N. conform de eis. C. A. uit Breda, had op 21 juli sa men met een kennis op het terrein van de vismijn in Vlissingen een vis net weggenomen. Met A. de V., die reeds eerder veroordeeld werd sneed hij het net in drie stukken. Een ge deelte gooiden ze weg, de andere twee stukken namen ze mee. Ver dachte wist niet dat er met die vis netten zoveel geld gemoeid was. Ze hadden al duizend gulden schade vergoeding betaald Mr. van Empel deed er nog eens honderd gulden op. Zes weken gevangenis, waarvan vier weken voorwaardelijk, twee jaar proeftijd met toezicht van het Z.C.B. en twee jaar ontzegging uit de rijbevoegdheid, kreeg A. L. uit Middelburg, voor zijn gedrag op rijksweg 58 op 20 april. Het was een groot geluk, diat op het moment dat de verdachte zig-zaggend de weg overschoot, er geen tegenligger aan kwam. L. had al eerder terecht ge staan Mevrouw C. K. L. uit Hansweert, had na moeilijkheden thuis een paar biertjes gedronken. Links van de weg rijdende in dikke mist, joeg zij een tegenligger de doodschrik op het lijf. Na een wilde jacht reed men haar klem. Zij weigerde een bloed proef „U hebt zeer onbehoorlijk en gevaarlijk gereden. Ik eis een week onvoorwaardelijke gevangenisstraf en een jaar ontzegging van de rijbe voegdheid", zei mr. Andreae in zijn requisitoir. Verdachte werd conform de eis veroordeeld. J. H. uit Amsterdam moet nog vier weken langer in voorarrest blijven, totdat de reclassering een oplossing heeft gevonden waar H. eventueel te werk gesteld zou kunnen worden. Drie maanden met aftrek hoorde de Duitser TB F. K. uit Hogenheim tegen zich uitspreken. Op 1 novem ber had hij ingebroken in Axel. Toen hij betrapt werd, ging hij er vandoor Verdachte zei in dronkenschap ge handeld te hebben: „Ik woonde pas een paar dagen in een pension in Axel en heb me waarschijnlijk in het huis vergist." De officier vond dat er tegenwoordig veel vreemde lingen zijn. <Im zich schuldig ma ken aan ernstige delicten Hij eiste vier maanden onvoorwaardelijk. Jeugdcollecte In de week van 17 tot 23 november a.s. wordt in het gehele land eén nationale collecte voor de jeugd georganiseerd. Het doel van deze inzameling is het verlenen van steun aan het jeugd- en jonge renwerk. In 's-Heereinhoek zal deze collecte zaterdagmiddag om 2 uur gehouden worden. De inzameling zal geschieden door welpen en verken ners van de groep Sint-Bavo, afde ling 's-Heerenhoek. DE DRIE hoefijzEt dige afdeling van ons Pr0 initiatiefvol medewerk^ andig bestektekeningen envoudige bouwconstr diploma U.T.S. bouwkunde J.A.-diploma. imer is noodzakelijk- en secundaire arbeidsvof unktie kunnen hun solli^, bneelszaken, Ceresst (Van een onzer redacteuren) BREDA De besluiten die het Diocesaan Pastoraal Beraad van Breda woensdag heeft genomen betreffende priesterschap en celi baat betekenen niet dat nu maar hals over kop de gehuwde pries ter, de huwende priester en de (al dan niet gehuwde) vrouwelij ke priester op het pastorale to neel zullen verschijnen. Het I.P.B., dat geen enkele beleids beslissing kan nemen maar en kel de bischop in zijn beleid kan adviseren, heeft alleen maar la ten weten, dat het nodig vindt dat deze zaken zo snel mogelijk gere aliseerd worden. Een nieuw geluid is het niet. Wel nieuw is een zo concrete uit spraak van een dergelijk advies- I orgaan. Uit de uitslagen van de 1 stemmingen bleek wel, dat het I nog lang niet voor iedereen aan vaardbare zaken zijn, al viel het in de discussies wel op, dat de zakelijke argumenten het in aan tal wonnen van de emotionele. Achter de besluiten stond een door vrijwel iedereen gedeelde bekommernis om de toekomst van de kerk. Dat deze bekom mernis luider doorklonk dan de emotionele weerstanden mag een compliment zijn aan de vergade ring. zeker aan diegenen die het (nog) niet verantwoord achtten om voor te stemmen. BISSCHOP Ernst was voor een groot deel een zwijgende toehoor der. Maar hij kon dat niet hele maal blijven, want de vergade ring wilde toch wel weten wat ze aan hem had op deze punten. Hij heeft het laten weten, maar pas nadat de vergadering zich over het onderwerp uitgesproken had. Hij wilde de gang van zaken niet beïnvloeden, hij wilde eerst weten wat de inzichten van zijn be- leidsadviserend orgaan waren. Toen hjj daarna verklaarde zich graag geheel in te zetten voor het proces van mentaliteitsvorming dat nodig is om de wensen van het Beraad te honoreren, maar dat hij zich als bisschop binnen het episcopaat niet als eenling wilde opstellen, werden zijn woorden met applaus beloond. De bisschop had zijn mensen begre pen, zijn mensen begrepen hem. Zijn mensen begrepen ook mét hem, dat de uitspraken van deze dag buiten de vergaderzaal mo gelijk nog meer weerstanden zul len oproepen dan daar binnen. Maar ze durfden dit aan in de wetenschap dat de toekomst van de kerk in het spel is. De terug loop en de vergrijzing van de priesterstand vragen om aange paste maatregelen. Maar boven dien en dat benadrukten voor al de theologiestudenten uit Til burg die ter vergadering aanwe zig waren kan de organisato rische opbouw van een kerk niet onveranderd blijven in een zo sterk veranderende cultuur. MET die studenten was het ei genlijk een merkwaardige zaak. Aan het begin van de vergade ring zaten ze als een duidelijke minderheidsgroep bij elkaar, zichtbaar bewust van wat ze over zich zouden gaan afroepen. En ze maakten rijkelijk gebruik van het voorrecht van jonge mensen om niet per se te hoeven uitblinken in hoffelijk aandoende taktiek. Het is misschien wel tot hun eigen verbazing geweest, dat ze zoveel rugdekking kregen op hun vooruitgeschoven post. Het lijkt gerechtvaardigd daaruit de conclusie te trekken dat ze niets en niemand hebben overvraagd, maar dat de tijd rijp is voor de voorstellen die zij wat onbekom merder durfden formuleren dan „de oude garde". De tijd zelf zal het leren, mogelijk al heel snel, als het Pastoraal Concilie in ja nuari a.s. zich aan dezelfde on derwerpen wijdt. Hoe de Bredase delegatie zich daar zal opstellen lijkt nu wel een duidelijke zaak. En dat kunnen nog maar weinig anderen nazeggen. T.K. (Van een onzer verslaggevers) BORSSELE De mededeling van Gedeputeerde Staten, dat zij de zo genaamde artikelvier-iijn, de begren zing van het industriegebied rond Borsesele, hebben vastgesteld, is bij de gemeenteraad van Borssele slecht aangekomen. De raad weigert dit be richt voor kennisgeving aan te ne men. Het college van b. en w. gaat bezien, op welke manier het stand punt van de raad aan G.S. kenbaar kan worden gemaakt. Borssele heeft altijd al bezwaar gemaakt tegen de „opmars" van de industrieterreinen in de richting van het dorp. Duidelijk werd daarbij ge steld: óf Borssele verdwijnt in zijn geheel, óf de industrie blijft op een behoorlijke afstand. Vastgesteld is, dat een terrein vlakbij de gemeente uitgegeven zal worden aan de in dustrie en dat betekent volgens de raadsleden een gewisse dood van de oude kern. (Van onze correspondent) KAPELLE Dë hervormde ker ken van Kapelle en Biezelinge en de gereformeerde kerk vain Kapelle-Bie- zelinge hebben samen een stichting open jeugdwerk gevormd. Deze stich ting zal cmder voorzitterschap staan van de heer J. Groenleer en ten doel hebben de bevordering van alle vor men van jeugdwerk en werk onder jong volwassenen met als basis het evangelie. De stichtingsakte is bij notaris J. C. Kram in Kapelle gepasseerd. Het bestuur wordt voor de eerste keer gel -rmd namens de hervormde ge meente in Kapelle: J. Groenleer, G. C. Lepoeter en M. J. van der Vliet; hervormde gemeente Wemeldinige: Joh. Landman, Ko de Schipper (pen ningmeester) en Ada van de Velde (secretaresse)gereformeerde kerk van Kapelle-Biezelinge: C. Balkenen de, Jos de Jager en mejuffrouw J. van de Guchte. (Van onze correspondent) KAPELLE Dat de jeugd interes se heeft voor de politiek en er zin nige vragen over kan stellen is wel heel duidelijk gebleken tijdens een bijeenkomst van ongeveer 200 jonge mensen in het gemeenschapshuis De Vroone in Kapelle. Zij konden de batteren met de lijstaanvoerders van de verschillende groeperingen, die meedoen aan de komende raadsver kiezingen voor de nieuwe gemeente Kapelle. De S.G.P. en de Boerenpartij had den geen afgevaardigden gestuurd naar deze bijeenkomst, die georgani seerd was door het bestuur van de jeugdsoos De Canus, maar de overi ge partijen en groepen hadden hun lijstaanvoerders gestuurd. Zij kregen eerst gelegenheid om in vijf minuten hun programma te omschrijven en daarna kon er gedebatteerd worden. Dat gebeurde op een manier die geen moment verveelde. Het was alleen maar jammer dat de tijd zo snel voor bijging. De discussie werd geleid door de heer C. Balkenende. De heer J. Ganseman, die met een vrije lijst uitkomt, zei dat hij als raadslid vooral de in nood zijnde fruitteelt wil helpen. Op de vraag hoe hij dit gaat doen antwoordde hij: „Door de mensen te adviseren appels en peren op te ruimen en weer net als vroeger kleinfruit te gaan telen". Hij pleitte ook voor een middelbare school in Kapelle. Daar bleek nie mand van de aanwezige jongeren wat voor te voelen en omdat dit program mapunt zo word afgekraakt door oud en jong zei Gansemam: „Dan zal ik dat maar terugtrekken". De heer Schouwenaar (P.v.d.A.) ginig vooral in op het vergroten van de bestaanszekerheid en het bevor deren van de leefbaarheid. Hij kreeg al direct een frontale aanval van Dies Ganseman die stelde: „Je hebt wel veel gezegd maar nog niets over je gemeenteprogramma". A. de Schip per, ook al een man met een vrije lijst begon met te stellen: „Jonge mensen neem van mij aan, ik ben een oude man, maar een oude man is be ter dan een man, waar je niet van op aan kan". Op de vraag waarom hij de vorige keer voor de raad van Ka pelle samen met de heer Ganseman een lijst had ingediend, terwijl ze nu ieder voor zich met een lijst zijn ge komen, antwoordde hij: „De reden daarvan ga ik hier niet uitleggen. Dat mag je onder vier ogen van mij horen", wat daarna ook prompt ge beurde. Ir. p. J. Balkenende was de woord voerder van de combinatie C.H.U., A.R.P. en K.V.P. Hij zei dat zijn groe pering het onnodig en ongewenst vindt om nog langer gescheiden op te trekken. Vanuit het beginsel van de naastenliefde zal de christelijke combinatie zich inzetten voor de be langen van alle ingezetenen. Op een later gestelde vraag deelde hij mede, dat dit ook inhoudt dat men geen be zwaar heeft tegen het openstellen van het gemeentelijk zwembad op de zon dagmiddag. De heer Balkenende zou gaarne een jeugdgemeenteraad ge vormd zien in het nieuwe Kapelle. Van groot belang achtte hij het schep pen van een sfeer van vertrouwen tussen de verschillende kernen. De heer Van Hoorn van de V.V.D. stelde voorop dat er goed omge sprongen moet worden met de ge meenschapsgelden en dat er sluiten de begrotingen dienen te zijn. Hij had kritiek op b. en w. van Kapelle, die nog onlangs de raad geen gelegen heid gaven om mee te praten over de bestemming van aangekochte gronden. De discussie was af en toe zeer verhit. De jongeren namen geen blad voor de mond en vooral degenen, die geen binding zeiden te hebben met een politieke organisatie, kwamen er soms maar bekaaid af. (Van een onzer verslaggevers) GOES De Gocse gemeenteraad heeft besloten een krediet van zes duizend gulden beschikbaar te stel len ter voorbereiding van het recre atieplan in het gebied ten oosten van de Nieuwe Havenweg. Met name de raadsleden mr, J. van der Burgt (AR) en L. de Leeuw (PvdA) drongen er bij 't college van b. en w. op aan dit recreatieplan een regionale opzet te geven. Wethou der dr. J. Prins gaf de verzekering, dat zelfs aan een recreatieplan ge dacht wordt dat het regionale karak ter te boven gaat. „We zijn bezig", zei hij, „met de ontwikkeling van het bestemmingsplan Noordhoek, maar we kijken verder dan deze wijk. Er is een grote behoefte aan boven regionale voorzieningen in Goes." De heer Van der Burgt wilde in dit verband graag weten hoe het staat met de plannen voor de aanleg van een stadspark in Goes. Wethouder Dijkgraaf verklaarde, dat deze plan nen al in een verder stadium zijn dan het zojuist genoemde recreatie project. Belangrijke besluiten welke de Goese gemeenteraad heeft geno men zijn: de aankoop van 't gebou wencomplex Singelstr. 11-13, van het burgelijk armbestuur-weeshuis, waar mettertijd een culturele bestemming aan zal worden gegeven en de over dracht van het gemeentelijke woning- bezit aan de drie woningbouwcorpo raties. Opvallend punt is ook dat de gemeenteraad accoord gaat met een reservering op de gemeentebegro ting van f. 115.000.- voor jeugd- en cultuuraangeleigeniheden in de ge meente. (Van een onzer verslaggevers) HULST Aan de weg van Hulst naar Axel onder Hulst wordt mo menteel de laatste liand gelegd aan een zelfbedieningstuincen trum, dat in deze vorm het eerste in het Land van Hulst wordt. In het komende voorjaar zullen doe- het-zelvers op tuindersgehied er niet alleen terecht kunnen voor bomen en planten, maar ook voor deskundig advies. Vooral aan dit laatste wordt in dit nieuwe tuin centrum Terra Nova ;veel aan dacht besteed. Voor de bewoners van moderne een gezinswoningen, die in deze tijd van beton en bedorven lucht bij hun wo ningen een tuintje willen aanleggen, betekent het centrum ongetwijfeld een uitkomst. Vrijblijvend kunnen zij zich in de zelfbedieningstuinderij op de hoogte stellen van de mogelijkhe den op dit gebied. Bovendien kunnen zij er terecht voor de nodige tuin gereedschappen, terwijl aan het com plex tevens een bloemisterij wordt verbonden. Een combinatie, waar van eigenaar Van Haelst uit Hulst grote verwachtingen heeft. Hij zelf heeft de nodige ervaringen opgedaan in Boskoop en is tenslotte met deze nieuwe opzet van zijn bedrijf geko men, omdat hij niet alleen zelf inte resse had voor het „fijne" tuinders- werk, maar bovendien de „onwe tende" stadsbewoner ter wille wilde zijn. Organisatorisch is het nieuwe cen trum nog niet helemaal van de grond. Oe gebouwen, waaronder een ruime hal voor tuingereedschappen en de bloemisterij en twee kweekkassen, zijn gereed. Aan de inplant van alle mogelijke bloemsoorten wordt de laatste hand gelegd. Voor het ge bouwencomplex bevindt zich een per ceel met vele verschillende soorten bomen. Er is nagenoeg geen planten- of homensoort op te noemen, of de heer Van Haelst heeft ze en weet er bovendien de nodige bijzonderheden over te vertellen. Het nieuwe zelf bedieningstuincentrum is aangeslo ten bij 'n bond van dergelijke bedrij ven, die zich onder meer verdienste lijk maakt op het gebied van de re search. De heer Van Haelst jr. zegt erover: „Van dat doorlopende onder zoek kunnen uiteraard ook de men sen, die dit tuincentrum bezoeken, profiteren". Verwacht wordt, dat voor dit nieuwe initiatief wel de no dige belangstelling zal bestaan, ook van de zijde van de Belgen. Wat naar kruideniersbegrippen een supermarkt voor levensmiddelen is, wordt Terra Nova voor bloemen en planten. Als alles klaar is, zal een natuurliefhebber er geruime tijd kunnen ronddolen, zonder zich te ver velen. Voorlopig zal de eigenaar-tuin der Van Haelst de bezoekers van het centrum zelf nog van advies dienen. Hij heeft evenwel plannen om het team van medewerkers uit te brei den, zodra zijn initiatief in het voor jaar inderdaad weerklank blijkt te vinden. Afgaande op de eerste reac ties zijn die vooruitzichten, naar zijn mening wel goed. GOES (ANP) Maandag 24 no vember wordt in het restaurant van het veilinggebouw een bijeenkomst gehouden ter gelegenheid van de of ficiële ingebruikneming van het nieuwe magazijn van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezond heid. In dit magazijn, dat onder beheer staat van de afdeling Volksgezond heidszorg In Buitengewone Omstan digheden zullen goederen worden opgeslagen, zoals ziekenhuisbedden, brancards, genees, en verbandmid delen, infusiematerialen, e.d., die in buitengewone omstandigheden zul len worden uitgereikt aan een aan tal ziekenhuizen in het noordelijk deel van de provincie Zeeland. Met het gereedkomen van het aan de Van Doornestraat Goes gevestig de V.I.B.O.-magazijn, is het aantal van dergelijke magazijncomplexen tot 19 gestegen. Deze complexen zijn over het gehele land verspreid en hebben elk hun eigen verzor gingsgebied. Toegegeven, als u zich een stereo-radio wilt aanschaffen, hebt u keus uit veel merken. Maar hoeveel daarvan kunnen bogen op een perfekte stereoversterker? En daar gaat het omB&O's BEOMASTER 1400 K is een stereo-eenheid, opgebouwd uit een volmaakte ontvanger en een 2x15 Watt HiFi-versterker. Overtreffend goed op alle golfbereiken. De BEOMASTER 1400 K (of M, zonder luidsprekers) kan als HiFi-centrum worden gebruikt, met aansluitmogelijkheden voor grammofoon, bandrecorder, luidsprekerboxen en hoofdtelefoon. Prijs f 1220,-. Houtsoorten- teak, palissander of eiken. Laat een B&O-dealer u adviseren. Of vraag B&O- katalogus R19 aan en een lijst van B&O-dealers in uw omgeving.

de Stem | 1969 | | pagina 7