SPIRO AGNEW: „His masters voice" of diens bliksem afleider? „HET WERK KOST 01 GEEN INSPANNING" Dr. L. de Jong bereid boek te wijzigen VERKEERDE „SPION VAN Maanwandelaars Conrad en Bean Bluswater H. M. VOS (30) UIT MIDDELBURG IN PROEFSCHRIFT ChristeTijke ethiek geen probleem, maar de mens Voortreffelijk „KORT EN ZOET" STENEN nu 2e fles HALVE PRIJS Ïl9 DE STEM VAN VRIJDAG 21 NOVEMBER 1969 19 1 Spiro „Ted" Agnew, vice-presi dent van de Verenigde Staten, de man die ruim een jaar gele den tegen verslaggevers zei: „Ik ben niet veranderd. Ik sta stil", deze Agnew is in beweging ge komen. Als een politieke John Wayne banjert hij door de hippe prairies van Amerika. Met zijn colts scherpgesteld en los in de holsters, schijnt hij vastbesloten te zjjn links, kritisch en intel lectueel Amerika te lynchen. Spiro Agnew, Grieks immigrant van de tweede generatie, harde werker van het echte Amerikaanse stempel, doorgaans toch niet zo on vriendelijk, wel patriarchaal, ge lovend in het orde-en-recht-axioma: „Wie niet horen wil moet maar voelen", naar eigen zeggen voor stander van gelijke burgerrechten, maar niettemin tijdens de verkie zingscampagne Nixon's zoethouder tje voor het conservatieve zuiden; deze Agnew had ruim een jaar ge leden —zei hij toen zelf— geen standpunt ten aanzien van Viet nam. Waarom dan gaat de man nu zo te keer tegen de Amerikanen die wél een standpunt hebben, zij het dan dat het afwijkt van dat van Agnews meester, president Nixon. Dat het n u een afwijkende .standpunt is kan Agnew de pro testanten niet kwalijk nemen: (Wat zij eisen is niets meer dan wat Richard Nixon de Ameri kanen in alle toonaarden heeft be loofd: een snel einde aan Johnsons "irlog. j Spiro Agnew is nooit een tactisch spreker geweest. Hij maakte onno dig ruzie met de negerleiders in :Ün stad na de moord op Martin >uther King. Tijdens de verkie- 'mgscampagne schold hij een Ja- anner uit voor „vette Jap", een landgenoot van Poolse komaf noem de hy „Polak" en van vice-presi dent Hubert Humphrey zei hij jdat hij „slap was tegenover de [communisten"; in de Amerikaanse politiek nog altijd een van de ge- teenste en schadelijkste aantij- igen. Voor miljoenen Amerikanen wordt een man die vice-president is en ruige dokwerkerstaal ge- brukit, alleen maar 'n stukje men selijker, zoals de Amerikanen het leuk vonden van John F. Kennedy dat hij weieens „vijf-letter-woorden" gebruikte. Maar de konsekwenties van wat Agnew thans uitkraamt aan het adres van al degenen die zich verzetten tegen Nixons Viet- nam-politiek of dat nu op straat gebeurt, in het Congres of in de eerbiedwaardige Senaatscommissie van buitenlandse zakengaan veel verder dan die van het irri-< tante maar toch nog wel vergeef lijke uitschelden van Japanners en Pools-Amerikanen. De uitwerking van Agnews woor den kan niet anders zijn on is ook niet andersdan dat Ameri kanen beschuldigd worden van landverraad en on-Amerikaanse ac tiviteiten, enkel en alleen omdat zij oppositie voeren tegen de Viet nam politiek van Agnews meester. De voorzitter van de Senaats commissie van buitenlandse zaken J. William Fulbright, vanaf het be gin één van de invloedrijkste criti ci van het Amerikaanse Vietnam- beleid, heeft er al op gewezen, dat de post die h;j krijgt de ,,-gif- :igste en dreigendste is sinds de dagen van Joe McCarthy". Hij krijgt dreigbrieven. Hij wordt voor verrader uitgemaakt. „Ik wijt dit", zei Fulbright „aan de rechtstreek se aantijging van vice-president Ag- rew, dat wij vredesgezinde senato ren verantwoordelijk zijn voor voortduring van de oorlog en het toenemend aantal doden op het slagveld". De herrinnering aan de dagen van Joe McCarthy, de op commu nisten en heksen jagende senator die met zijn waanzinnige verhoren en beschuldigingen in de vijftiger jaren, half Amerika tot wanhoop bracht, doet menige Amerikaan huiveren. Maar het kan niet anders of Ag new bouwt mee aan een sfeer die tot een nieuw McCarthyisme kan leiden. Senator Edward Kennedy be schuldigde vorige week Agnew er van „dat hij de Amerikanen tegen elkaar opzet. Als hiertegen geen maatregelen worden genomen", zo vervolgde Kennedy, „dan kan dit alles weieens tragisch aflopen". n De meest gestelde vraag als het over Agnew gaat, is natuurlijk: Vindt de president dat allemaal goed? President Nixon, die in zijn inauguratierede zo de nadruk leg de op de „vereniging van de natie" op de Amerikaanse saamhorigheid, die zijn eerste doel zou worden; kan deze president toestaan dat de kloof tussen voor- en tegenstan ders van zijn Vietnam-beleid ken nelijk met opzetwordt verbreed en verdiept, dat met kracht ge streefd wordt naar een polarisatie van standpunten? Blijkbaar wel. Want nog maar kort geleden, na ie zoveelste uitbarsting van Ag new klopte hij deze in het open baar en voor de tv-camera's op de schouder: „Hij (Agnew) heeft voortreffelijk werk gedaan voor de regeling". Is Agnew Nixons spreekbuis, of diens bliksemafleider. Of beide te gelijk? Onderschat Nixon de tegen standers van zijn Vietnam-politiek en denkt hij tijd genoeg te hebben hen te isoleren van de „stille, zwijgende meerderheid", waarop hij zijn hoop heeft gesteld? Gebruikt hij tevens Agenw om het „ruige politieke werk" te doen als het er om gaat de haviken, de dromers van een militaire eind overwinning in Viernam, koest maar ook achter zich te houden? Moet de vice-president een stuk Witte Huis-politiek aan de man brengen op een manier die voor eesn deel van Nixons veronderstel de meerderheid de enige is en voor het andere deel nog accepta bel genoeg maar een manier die de president zichzelf niet kan ver oorloven omdat hij in principe de „vader" van alle dus ook van dissidente Amerikanen is?- Met Agnew in de politieke bran ding, kan Nixon zich immers ge makkelijker en vooral rustiger wij den aan de staatszaken. Agnew is dan zijn bliksemafleider én zijn thermometer. Wat is er tegen, bovenstaande vragen bevestigend te beantwoor den? Eigenlijk niet veel. Politieke orakels in Washington hebben nog veel meer theorieën over het op vallende optreden van Agnew- Maar oP de een of andere manier leiden die theorieën steed3 tot de conclusie dat er een soort strate gie achter schuilt, dat het allemaal bewust wordt gespeeld. Wat duister blijft is het antwoord op de vraag wat president Nixon er precies mee wil bereiken. De ongekende omvang van de jongste demonstraties én het bluswater dat de „duiven" in het Congres met emmers vol beginnen aan te dragen (wel kritiek op, maar toch ook begrip voor Nixons Vietnam-beleid; de „gunst van de twijfel" etc. etc.) duiden er op dat de Witte Huis-tandem (te) hoog spel speelt En Amerika is al zo'n explosie ve natie W. KOCK. (Van een onzer verslaggevers) SUSTEREN Prof. dr. L. de pong, auteur van het in opdracht ran de regering geschreven boek 'jHet koninkrijk der Nederlanden in de tweede wereldoorlog", is genegen een correctie in het tweede deel aan te brengen omtrent „de spion van lodrop". Dit naar aanleiding van een in bonden brief van de heer J, Orta Bit Susteren, waarin hij zegt niets Btet deze spionnage-affaire te maken ie hebben. I Prol de Jong schrijft in het boek: jEen zekere Orta uit het opleidings kamp „Sport en spel" in Arsbeck |ad de grens overschreden om na- ïere gegevens te verzamelen over Ie spoorbrug of verkeersbrug te Roermond. De man was evenwel ge- pepen en onder verdenking van spionage opgesloten in de marechaus see kazerne te Vlodorp." De heer Orta schreef in een inge bonden brief echter pertinent niets gf te weten van hetgeen zich in Vlo drop heeft afgespeeld. „Ik ben in derdaad in een opleiding geweest in nat kamp. Men had mij verteld dat daar een opleiding zou krijgen tot politieman. Die functie zou ik dan p het bezette Nederland gaan ver pullen. Destijds ging ik daarop in, pmdat ik werkeloos was. Na een maand had ik door dat het hier om Spionage ging. Ik vroeg toen verlof pm naar huis te gaan. omdat ik geen pn had daaraan mee te werken. Ik (ADVERTENTIE) kreeg dat verlof. Onderweg ont moette ik een bekende Duitser, waar ik een praatje mee maakte en die met mij verder reed. Even later werden we gecontroleerd. Alles was in orde, maar plotseling werden we ingehaald door een militaire wagen. Wij werden gearresteerd en overge bracht naar Roermond. Van toen af heb ik niets meer gehoord van die Duitser. Mij hebben ze verhoord en weer vrij gelaten. De dag daarna echter kwamen ze me weer opha len en ik, werd weer vastgezet. Dat was op 8 mei. 10 mei brak de oorlog uit en werd ik bevrijd door de Duit sers", zo beschreef de heer Orta zijn vers'e op het geval Vlodorp. De heer Orta heeft inmiddels de heer De Jong geschreven, dat hij het met zijn beschuldigingen niet eens is. De schrijver zei toe bereid te zijn in een volgende druk van zijn boek een correctie over dit geval aan te bren gen. Op de vraag aan dr. L. de Jong zelf, hoe hij aan de gegevens om trent het „geval Orta" komt, ant woordde hij: „Die heb ik uit de stuk ken van de processen van de procu reur fiscaal van Diisseldorf gehaald. Daarin werd het vermoeden uitge sproken, dat de heer Orta de spion van Vlodrop moest zijn. Ik ken de man niet. Bovendien dacht ik dat het een Duitser was. Ik had geen flauw idee, dat die man in Holland woonde. Momenteel is de heer De Jong bezig aan een studie omtrent deze zaak. Hij zei toe, dat indien hij zich vergist mocht hebben, hij gaar ne bereid is zijn fout te herstellen. (Van onze redactie buitenland) HOUSTON De Amerikaanse ruimtevaarders Conrad en Bean hebben gisteren voor het eerst in de geschiedenis op de maan een aards voorwerp bezocht en daar van onderdelen afgehaald om mee terug te nemen naar de aarde voor nader onderzoek. Het was de sonde „Surveyor 3" die op 20 april 1987 een zachte landing maakte op de rand van een maan- krater. De ruimtevaarders de monteerden tijdens hun tweede maanwandeling de televisiecame ra en andere onderdelen van de robot om ze mee terug te nemen. Met de terugkeer na 3 uur en 54 minuten van hun maanwandeling, die een half uur vroeger dan op het programma stond begonnen was en behalve het bezoek aan de Surveyor uitgebreide geologische onderzoekin gen omvatte, beëindigden de twee zee-officieren in de „Oceaan der Stormen" met succes hun tweedaags werkprogramma op de maan gister ochtend om kwart voor negen Ned. tijd. De twee maanwandelingen die Charles Conrad en Alan Bean heb ben gemaakt, waren een teleurstel ling voor de televisiekijkers op aar de. Kort nadat woensdag de eerste wandeling begonnen was, viel de camera van de „Intrepid" uit, ver moedelijk doordat de optiek defect raakte door het zonlicht. Ook van de tweede wandeling zijn geen beel den gegeven. Conrad en Bean, die ondanks hun zware arbeid ook bij de tweede maanwandeling hun goede humeur behielden en zioh soms als uitgela ten jongens gedroegen, meldden dat de Surveyor bedekt was met een bruin stof. Toen Bean over de huid van de Surveyor veegde, kwam ech ter de oorspronkelijke witte kleur weer te voorschijn. De succesrijke tweede dag op de maan was voor Conrad en Bean om drie uur (Ned. tijd) begonnen na een rustperiode van acht uur. „Kort en zoet" was volgens Conrad de slaap die de beide ruimtevaarders twee uur eerder dan op het programma stond beëindigden. Op verzoek van commandant Conrad gaf Houston toestemming al kort voor vijf uur met de maanwandeling te beginnen in plaats van om 06.35 zoals het pro gramma aangaf. Om 05.01 zette Conrad voor de tweede maal voet op de oppervlakte van de maan. Bean volgde korte tijd later. Een laatste poging de defecte televisiecamera te repareren mis lukte. Met geologische apparatuur, houders voor maanmonsters en foto apparatuur uitgerust, bewogen de ruimtevaarders zich over de maan. Conrad meldde zich te voelen als bij het zien van een vertraagde film waarin een giraf zich verplaatst. De maanreizigers brengen een „buit" van 45 kilo bodemmonsters mee naar de aarde, het dubbele ge wicht van hetgeen Armstrong en Aldrin in juli tijdens de Apollo-ll vlucht verzamelden. De bemanning van de Apollo-12 heeft bij haar in totaal bijna achturig verblijf op de maan ook omvangrijke wetenschappelijke apparatuur opge steld en voorwerpen opgehaald van een door mensen op de maan ge brachte sonde, de Surveyor 3 die op bijna 200 meter afstand van de „In trepid" staat. Bean en Conrad hebben zich tot meer dan 450 meter van hun maan lander verwijderd. Af en toe zakten hun voeten tot 7,5 centimeter in het maanstof. Bij de „surveyor" beklaagde Con rad zich dat „er meer kabels aan zitten dan jullie (Houston) ons hebt gezegd." Om 05 uur 30 (W.E.T.) waren de astronauten ongeveei een half uur onderweg. Zij hadden toen ruim 150 meter afgelegd. Bean zei toen moei lijkheden te hebben met de sluiting Bij gebrek aan directe beelden van de maanwandeling hier een na bootsing van de activiteiten van Con rad en Bean, zoals de Amerikaanse t.v. die gisternacht tijdens de tweede wandeling uitzond: Een astronaut plaatst een uit de Surveyor afkom stige radiozender op de rug van zijn metgezel. van zijn tas. De volgende krater, aldus Bean, was veel dieper dan het eerst leek. Hij zei, dat het terrein overal het zelfde was er was hoegenaamd geen verschil in het soort gesteente. Conrad zei, dat hij een stukje steen losmaakte, dat typisch was voor het andere gesteente in de streek. Ter wijl hij hiermede bezig was trapte hij wat stof weg en vond toen een veel lichter gekleurd gesteente dit gesteente zag eruit als cement. Op de bodem van de derde krater zei Conrad: „Het ziet eruit alsof op de bodem gesmolten materiaal ligt." Hij en Bean namen monsters. Hoewel de televisiecamera niet werkte was de ontvangst van het stemgeluid bijna perfect. Het was zelfs mogelijk om de astronauten te horen ademen. Conrad verklaarde het jammer te achten, dat zij maar vier uur buiten kttnden blijven als gevolg van de be perkte zuurstofvoorraad. „Wij zou den hier best acht of negen uur kun nen werken. Het werk kost helemaal geen inspanning." Verder verklaarden de astronau ten, dat de surveyor stoffig was. Zij namen foto's van het ruimteschip, dat sinds 19 april 1967 op de maan staat. De twee astronauten meldden, dat het glas van de surveyor nog punt gaaf was. Het verbazingwekkendste vonden zij evenwel de manier waar op hij van wit (en blauw) bruin ge worden was. De astronauten namen een doek en veegden daarmede een deel van het stof op het ruimteschip weg. Om 08 uur 40 (W.E.T.) waren de as tronauten druk bezig, de maanmon sters en andere zaken in de „Intre pid" te laden. Hun ingespannen werk werd regelmatig onderbroken door een lachje van Conrad. Nadat Bean de „Intrepid" was in gestapt werd nij door Conrad ge volgd, die drie uur en 50 minuten op de maan had doorgebracht. „Je hebt het nu voor elkaar", zei Bean tegen zijn metgezel. Het luik van de cabine werd om 08 uur 45 (W.E.T.) gesloten. ECHTE FRnnSE WIJtlEn (vanaf 3.85 per fles) HIJ IJW WIJNHANDEL UTRECHT (ANP) „De men moet, door bereid te zijn tot lij den, zijn angst overwinnen. Di is een zedelijke eis. Angst bete kent onvrijheid en alles wat goe, en nobel is in de mens wordt ei door vernield. Besluitvorming o; grond van angstige anticipate wat de ander zal gaan doen, i: geen ethiek. Niet de christelijke ethiek is in onze tijd een pro bleem, maar de mens met zijn vernietigend en sadistisch ver mogen. De morele chrisis van on ze tijd komt voort uit het feit. dat we inet meer durven ver trouwen dat bepaalde waarder zoals eerbied voor het lever door iedereen over de helt wereld worden erkend". Dit schrijft de secretaris va: de Zeeuwse raad voor het maat schappelijk werk, de heer H. M Vos (30) uit Middelburg (hij it tevens filosofiedocent aan de so ciale academie in Den Haag) in zijn proefschrift „Sub jectivis- me en menselijke beperktheid een onderzoek naar de culturele mogelijkheden en onmogelijkhe den ter overwinning van schuld zinloosheid en dood", waarop hi. gistermiddag aan de rijksuniver siteit in Utrecht tot doctor in de godgeleerdheid promoveerde Zijn promotor was prof. dr. J. de Graaf, gewoon hoogleraar in de ethiek met inbegrip van de wijsgerige ethiek en de ency clopedie der godgeleerdheid in Utrecht. Dr. Vos is onder meer van oor deel dat de kritiek op het chris tendom waardoor het direct of indirect als methode ter overwin ning van de menselijke beperkt heid heeft afgedaan vooral van atheistisclie zijde komt. Dr. Vos onderscheidt daarin vier vormen: (on-)geloof dat rust, en teruggaat op het verlangen naar comfort en gemak en waar- bfi het beloftegeloof kan wor den vervangen door geloof in geld, carrière en goederen, het ressentimentsgeloof en atheïsme die het gevolg zijn van onlust (het zicli niet kunnen waarma ken), het hiroïsche geloof dat in opstand komt tegen de on- verwerkelijkbaarheid of de stug heid van de christelijke waarden of de hartstochtelijke keuze voor de wereld met al haar leed, en tenslotte het „gevoe!igheids"-ge- loof. dat leidt tot de opstelling va" een persoonlijke waarde schaal die het christendom zowel kan bevestigen als afwijzen. Vola-ens de promovendus biedt het christendom een oplossing voor het probleem van de over winning van de menselijke be- nerktheid. on scliuld, zinloos heid en dood. wanneer de ge- iovicen zelf wantrouwen, wan- en baat weten te overwin nen.

de Stem | 1969 | | pagina 19