f logelijke politieke consequenties voor mendementen Kieft ingetrokken Ouwe Nol is een uitgelokte 1 PLEIDOOI VERDEDIGER: Akkoord over Okinawa u pigften gne» «i.... cpungen.». Haar! De pijp met de vijf pluspunten Goudprijs blijft dalen Kneusj es BRAND IN HAVEN AMSTERDAM Overijld Ouders houden kinderen van school Baby groeide huiten baarmoeder Schoolbestuur sluit school 17 DE STEM VAN VRIJDAG 21 NOVEMBER 1969 15 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het slot-akkoord van het Tweede-Kamerdebat over de ■astingcorrectie is geëindigd met een dissonant voor mr. B. Biesheuvel. Hem bleef alleen nog maar hoonge lach over bij een groot deel van de Kamer, nadat hij zijn verklaring over het befaamde amendement-Kieft had 'ifgeleid- ®e socialistische fractie- Korzitter zei uit politiek oogpunt te recht. dat niemand nu meer iets van de A.R, zal begrijpen. In de wandel gangen van de Tweede Kamer stelde men dezelfde nacht ook al vast, dat dit op langere termijn onherroepelijk (partij)politieke gevolgen zal heb- l)cn. oMr. B. Biesheuvel heeft de laatste tijd gehandeld als een va-banquespe- Ier: alles of niets. Het is sinds woens dagnacht niets geworden, iets wat nog lang in politiek Nederland blijft natrillen. Politiek Nederland vergeet namelijk heel traag, soms nooit meer. Er blijven echter tal van vragen over, die pas in de loop van de ko mende maanden beantwoord zullen worden. Heeft mr. B. Biesheuvel met dit optreden bewust de weg naar en voor de VVD willen afsnijden s Heeft hij op de een of andere ma nier het sein in de gespreksgroep achttien tussen de A.K., de CHU en de KVP op rood willen zetten, om in ieder geval niet meer voor de liberalen te kiezen e Heeft hij door het optreden van zijn fractie bij de belastingdebat- ten verwarring willen stichten in het socialistisch of PAK-kamp over de ware bedoelingen van de ARP? Aan deze vragen kan nog een lan ge politieke lijst toegevoegd worden. Het feit blijft echter bestaan, dat de A.R.-Tweede-Kamerfraclie, in okto ber bij de algemene politieke be schouwingen zo flink begonnen, het spelen met buskruit tot bijna het al lerlaatste ogenblik volgehouden heeft. Toen het werkelijk aankwam op kabinetscrisis of niet schrok de A.R. voor de ernstige gevolgen terug. Een kabinetscrisis blijft altijd een ernsti ge zaak, niet in het minst voor de altijd nog gezagsgetrouwe A.R.-partij. Vooral wanneer het althans in de zienswijze van de A.R.-fractie - gaat om „slechts" 100 tot 150 miljoen gulden verschil van mening. Zowel de regering als de A.R. hiel. den aan hun standpunt vast, zelfs toen men de A.R. voorgerekend had, dat het verschil van 150 miljoen gul den voor de individuele belastingbe taler nauwelijks iets uitmaakte. Bo vendien, aldus de regering, past de correctie van 600 miljoen gulden in het beeld om de stijging van het re- eel besteedbaar inkomen volgend jaar op 2,5 procent te kunnen bren gen. Bit was de A.R. onvoldoende. Deze fractie zag het gevaar van de prijs stijgingen veel groter, dan het voor deel van de 2,5 procent. Mr. B. Biesheuvel had nog één wa pen achter de hond. Niet aile A.R.- ministers schenen tot dinsd „•'nacht bereid te zijn het „onaanvaer-d'iaar" van minister Witteveen op de voor stellen van de A.R. te willen onder schrijven. Woensdagavond was dit echter anders geworden. De A.R.- ministers lieten mr. B. Biesheuvel unaniem alleen staan. Hij kon toen nog maar twee dingen doen: zijn ge vaarlijk amendement intrekken of een kabinetscrisis forceren, met Ka merontbinding, nieuwe verkiezingen, en alle onzekerheden vandien na af loop van deze verkiezingen. Dit laatste was voor de A.R.-fractie voor mr. B. Biesheuvel in het bijzon der, een veel te groot risico. Want hij kon op de vingers van een hand na tellen, dat het dan met de groep acht tien afgelopen zou ziin, dus met de christelijke samenwerking in de toe komst. Het zou voor hem ook op nieuw onverdraaglijk zijn als kabi netsformateur te mis'ukken, omdat na verkiezingen op dit ogenblik met geen mogelijkheid een meerderheids regering waarschijnlijk niet eens een minderlieidsrgering te vormen is. Het zou dus een nieuwe „afgang" betekenen voor de AR-fractievoorzit ter, die sinds 8 november toch al niet meer met zo'n zonnig politiek humeur rondloopt. Wat nu Zeker is, dat de AR-Twee de-Kamerfractie voorlopig met dit soort mysterieuze parlementaire spelletjes bijzonder voorzichtig moet zijn. Dat verder een heroriëntatie in de Nederlandse politiek steeds dich ter bij komt. En dat tenslotte de P.v. d.A. haar vrijage met de A.R. wel wat zal laten slijten, zo niet afbreken. Het kabinet-De Jong gaat intussen onverstoorbaar verder. Naar de nieu we halve crisis, of naar de verkiezin gen 1971? IESHEUVEL TROK TERUG Het is met de lichamelijke conditie van de Nederlandse jonge man maar dunnefies gesteld JrDat is de enige conclusie waartoe men na de onthutsende cijfers van cfe bevelhebber van de luchtmacht strijdkrachten (DE STEM van giste ren) kan komen. ■Dit probleem gaat ver uit boven de directe belangen van de krijgs dienst, hoewel ook die niet zo on belangrijk ïijn als men zich de fy sieke - en mentale - gesteldheid van het Nederlandse leger van 1940 herinnert. De Nede.landse intelligentsia heeft de neiging geestelijke ontwik keling ten koste van de lichamelijke te waarderen, de Nederlandse mid denstand vindt sport op z'n best iets waar je op zondagmiddag naar gaat kijken en voor de Nederlandse ar beider is de particuliere sportbeoefe ning - na de lagere school voor hem de enige mogelijkheid meestal te duur. Waarbi| men moet bedenken lat ook op de lagere scholer de materiële en personele mogelijkheden nog afgezien van We:mentale bereidheid er iets aan te doen - rr,aar mondjesmaat voor handen zijn. J En wij ons maar afvragen waar om de Nederlandse sport het in het buitenland zo vaak van toevalstref fers moet hebben en onze successen daar meer op geestdrift dan op con stante kwaliteit rusten. ■Voor de rijksoverheid blijken sport eri lichamelijke opvoeding steeds weer sluitposten van de be groting. Gemeentebesturen zien voortdurend het rode potlood ge hanteerd els ze eens een zwembad of een sporthal willen bouwen. |En zo blijven we een kreupele, hijgende, krikkemikkige volksstam, stam. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Mr. B. Biesheuvel, de voorzitter van de A.R. Tweede Kamerfractie is gisternacht teruggeschrokken van de gevolgen die de A.R.-voorstellen over de belasting-correctie voor het kabinet-de Jong zouden hebben. Hij liet daarom zijn fractie-genoot Kieft de veelom streden amendementen intrekken, nadat minister Witteveen kort daarvoor het onaanvaardbaar over het aannemen van het A.R.-voor- stel had uitgesproken. „Het kabinet is hierin unaniem", zei de minis ter verder. Dit had zonder meer het aftreden van het kabinet en Kamer-ontbinding betekend, wanneer de A.R.-fractie op haar stand punt was blijven staan en het amendement-Kieft in stemming ge bracht was. Be verdachte in de Princenhaagse moordzaak heeft met eens be hoeven te wachten op de termijn van veertien dagen alvorens te we- tan waaraan hij toe was Eén dag na terechtzitting stond hij opnieuw voor de rechtbank, ditmaal om te horen dat hij onmiddellijk in vrij heid zou worden gesteld Niemand "ie het proces en wat daaraan voor 'fging heeft bijgewoond en ge- ^olgc], zal d't hebben verbaasd. De ^Brtegenwoordiger van het O.AA. neeft slechts een schijn van bewijs ■Binnen opbouwen en wie al ge noopt had dat de officier van justi tie zijn kruit droog gehouden had om het tijdens de zitting te verschie ten, is bedrogen uitgekomen. AAet Stijgende verbazing zullen de mees- ®ti het requisitoir beluisterd heb ten, waarm geen nieuwe gezichts- jBnten openbaar werden gemaakt dat geheel was opgebouwd op veronderstellingen, die stuk voor gemakkelijk konden worden weerlegd door de verdediging. Met de woorden: „De rechtbank neeft niet bewezen geoordeeld het geen u ten laste werd gelegd en „Wij doen dit niet", aldus de nachtelijke verklaring van mr. Bies heuvel. „Wij betreuren de afstand die er nog steeds is tussen ons en het kabinet over de verdeling van de 900 miljoen gulden belasting-cor rectie, maar wij willen aan onze zakelijke voorstellen geen politieke consequenties verbinden. Wij willen grotere belangen niet in gevaar brengen, want wij dragen per slot van zaken medeverantwoordelijkheid voor het tot stand komen van dit ka binet." Hij kreeg voor deze verklaring en voor zijn terugtocht bijzonder veel kri tiek te verduren van de socialistische fractie-voorzitter drs. J. den Uyl, die zei dat het Nederlandse volk nu weef wat zij aan de A.R. heeft. Mr. H. van Mierlo, de fractie-voor zitter van D'66, sloot zich in dezelf de geest bij de kritiek van drs. Den Uyl aan. Dit alles vormde gisternacht de anti-climax op een tweedaags debat, dat telkens weer de schaduwen van een kabinetscrisis vooruit wierp. Hoewel woensdag al duidelijk werd, dat zelfs de A.R-fractie niet eens gezind was over de verdeling van de belastingcorrectie zoals deze door de woordvoerders Kieft en Goud zwaard naar voren gebracht was. De climax kwam woensdagavond even voor middernacht. De minis ter van financiën zei toen dat het kabinet-De Jong zou aftreden, wan neer de A.R-voorstellen aangeno men zouden worden. De minister vervolgde: dit houdt tevens een ka mer-ontbinding in. Hij had daar voor uitgebreid overleg gepleegd met een aantal ministers, die daar voor speciaal naar de Tweede Ka mer gekomen waren. Het kabinet is daarin eenstemmig, zei de minis ter van financiën nog. Ook de A.R.- ministers Bakker, Roolvink en Schut bleven achter het standpunt van prof. Witteveen staan, dat de 900 miljoen gulden belastingcorrectie in 1970 met 600 miljoen uitgevoerd zou moeten worden en in 1971 met 300 miljoen. Oppositieleider Den Uyl vond dat de A.R.-fractie door intrekking van het amendement zichzelf voor honderd procent verantwoordelijk stelt voor een regeringsbeleid flat zij zelf in feite op een essentieel onderdeel afkeurt. Hij vond het een onduide lijke zaak dat een van de vier par tijen waarop het kabinet stoelt, zo'n wezenlijk verschil van mening met de coalitie genoten heeft. Men weet niet wat men aan de A.R.- fractie heeft, aldus de heer Den Uyl, en dat is een slechte zaak voor de Nederlandse politiek. De bevolking zal het besluit van de AR.-fractie dubbe] moeten betalen, aldus de heer Den Uyl, met 3,5 tot 4 percent loonsverhoging, en met sluiting van bedrijven. De heer Van Mierlo (D'66 vond hetgeen zich in die tw°e dagen in de Tweede Kamer heeft afgespeeld, een devaluatie van het parlemen tair overleg. Van meet af aan, zei hij, was duidelijk dat het helemaal geen zakelijke discussie was, want] de regering had tevoren gezegd dat zij vast zou gaan houden aan de 600-300-verdeling. Twee dagen heb ben we de schijn opgehouden, al dus de heer Van Mierlo. De P.S.P-er Wiebenga consta teerde een nieuwe fase in een ziek teproces van onze parlementaire democratie. We hebben overwerk gediaan voor een flop, meende hij. De regeringspartijen zijn bij elkaar gebleven op het punt dat de belas tingdruk vooral door de kleine man moet worden ondergaan en dat de grote man er onderuit springt, al dus de heer Wiebenga. (Van een onzer verslaggevers) ALMELO De ouders van de leer lingen van de r.-k.-blo-school Don Bosco te Almelo zullen maandag hun kinderen thuishouden als voor het einde van deze week geen geld be schikbaar komt om de nieuwbouw- plannen van deze school te kunnen realiseren. Tijdens een vergadering van het spontaan gevormde actiecomité in het schoolgebouw werd besloten over te gaan tot deze schoolstaking. Op deze bijeenkomst bleek duide lijk dat de klachten van de ouders over de miserabele en vervallen staat van de Don Boscosehool niet overdreven zijn. De muizen liepen tussen de voeten van de leden vam het actiecomité in het schoollokaal. LONDEN (RTR) In Engeland is een meisje geboren, dat niet in de baarmoeder, maar in een holte van haar moeders buik was ge groeid. De baby, die een overle vingskans had van een op enkele miljoenen, maakt het goed. De baby Delysia, Stokes, werd in een ziekenhuis te Wales voortijdig geboren, na een operatie van een uur. Het kind was buiten de baarmoe der elders in de buik gegroeid. De lysia weegt vier pond en 17 ons en ligt nu in een couveuse. (ADVERTENTIE) brand een verdachte te hebben. Zo- doende zijn denkfouten gemaakt, greekt u derhalve vrij met beveldie bij een rustiger onderzoek waar schijnlijk vermeden hadden kunnen onmiddellijke invrijheidssteI '"9 zakte het kaartenhuis van de ffl c'er van justitie ineen. Of dezej "t beroep qoat, moet nog worden wgewacht. tl Wij kunnen ons, nu dp kruitdamp opgetrokken, niet aan de indruk Phttrekken, dat in deze zaak veel te snel gehandeld is. Van de zijde van |Bs Bredase politie was men erop ge- métallique 9 lichtgewicht 9 droogrokend 9 verwisselbare kop 9 moderne vormgeving 9 en de prijs .10.75 worden Voor de Bredase politie is het dossier hiermee niet gesloten. Zij zal op deze zaak moeten blijven zit ten, een opgave, die zwaarder wordt naarmate de datum van de moord verderaf komt te I iggen. Want de moordenaar van J. Mallens loopt nog steeds op vrije voeten VOOR DE HANDEL: B.D. LEEFSMA N.V. I KERKSTH.25 AMSTERDAM, TEL232727i (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Een moede, oude man kreeg gistermiddag het laatste woord in zijn nu al vier dagen durend proces in hoger beroep voor het Amsterdams gerechtshof. Ouwe Nol was gistermiddag het ge vecht tegen de justitie meer dan moe. Verward en niet terzake-doend be gon hij zijn laatste woord. Het leek er even op of hij helemaal niet wist dat van wat hij nu zou zeggen een heleboel kon afhangen. De president, mr. P, G. Horsten, kon niet meer het geduld opbrengen dat hij de laatste dagen voor deze verdachte had getoond: „Gebruik uw tijd nuttig. Het is uw laatste woord". Ouwe Nol praatte nog wat verward door. Hij richtte het woord direct tot rechercheur Kleinveld van de Utrechtse politie, die door de pro cureur-generaal nog even voor het getuigenhekje was geroepen tijdens de dupliek van mr. H. G. T. Keune, de verdediger van Ouwe Nol. Het ging over het al of niet mogelijk zijn van het van de grond oprapen van geld door Ouwe Nol in zijn kleine kamertje. „Je weet het trouwens zelf, je hebt de hele boel onderste boven gelazerd" en „ik heb het geld niet, zowaar als ik hier sta, ik heb mijn eigen geld." Het pleidooi van mr. Keune, Nol's verdediger, die zich naam heeft ge maakt in de zaak van de moord op Magere Josje, was zeker gezien de tijd, die hij had gehad om zich in alle details van deze zaak te verdie pen, strak en ongelooflijk knap De kapstok, waaraan hij zijn verdediging had opgehangen, had twee haken: Hij Irok de verklaringen van Hans van Z m twijfel enerzijds, hij betwistte de waarde van getuigenverklaringen die zoyee] maanden na het gepleegde feit zijn afgelegd. Daartegenover stelde hij een totaal andere theorie. „Zou het niet zo kun nen zijn, dat Van Z. Ouwe No] ge bruikt heeft, zodat deze in zekere fin ker rf Ultg1?Tlo1k?e is' maar de uitlok ken Ouwe Nol is een praatgrage ou de man - hij maakt van zijn hart geen moordkuil. Zou het niet zo kun- n Z1Jm' ,dBt hij van het contact met Ouwe Nol heeft willen profiteren om iets te horen waar hij later iets aan zou kunnen hebben, zodat we kunnen spreken van een uitgelokte uitlok- Mr. Keune's pleidooi sprak niet van vrijspraak of vermindering van straf. Hij deed alleen afbreuk aan de waterdicht lijkende theorie van de procureur-generaal. Het belangrijkste feit bleef in de verdediging de verklaring van Van Z. Mr. Keune: „Ik heb geprobeerd aan te tonen, dat Van Z. hoe dan ook een ongeloofwaardige getuige is die voor uw hof bijna niet te wegen is, gezien zijn irrationeel gedrag. Op grond daarvan meen ik, dat er toch sterke twijfels rijzen omtrent de schuld van de verdachte." Ouwe Nol is destijds veroordeeld op uitlokking van moord. Mr. Keune: „Uit de gehele gang van zaken en het psychiatrisch rapport blijkt, dat Van Z. bij zijn daden een zo groot raffinement aan de dag legde, dat het uiteraard onwaarschijnlijk is, dat hij een advies van Nol zou hebben nodig gehad omtrent de wijze waarop hij iemand uit de weg kon ruimen." Een moede, Ouwe Nol verliet de rechtszaal. Over veertien dagen hoort hij de uitspraak. Eerder op de dag had de procureur- generaal, mr. Van Dijke, in hoger be roep terzake van heling tegen Ouwe Nol vier maanden gevangenisstraf ge elst. De rechtbank in Utrecht had nem tot dezelfde straf veroordeeld. Het ging om een gouden ketting, horloges en ringen, afkomstig van een inbraak in Utrecht. LONDEN (RTR) Donderdag morgen is de Londense goudprijs vastgesteld op 36 dollar per ounce. Dat is 65 cent minder dan woensdag e» nog maar één dollar meer dan de officiële prijs, dat wil zeggen de prijs waartegen de centrale banken onderlinge transacties afwikkelen. De afgelopen maanden zijn de no teringen op de vrije goudmarkt vrij wel voortdurend gehaald. In maart bereikten ze een hoogtepunt van ruim 43 dollar toen speculanten ka pitalen neertelden om zich te dekken tegen schommelingen in de officiële valutapariteiten. AMSTERDAM (ANP) Op het terrein van de Comos Tank n.v. in Amsterdam is gistermiddag één van de 67 opslagtanks voor olieprodukten door nog onbekende oorzaak in brand gevlogen. Aan de brand ging een explosie vooraf, waardoor het dak van de met anderhalf miljoen liter gevulde tank werd weggeblazen. De 22-jarige terreinarbeider Chris Belser, die op de tank aan het werk was kon zich in veiligheid stellen door zich naar beneden te laten glij den. Hij moest met tweedegraads brandwonden in het gezicht naar een ziekenhuis worden vervoerd, maar kon later naar huis. De tank branddeonmiddellijk als een fakkel. De brandweer kwam met groot materieel, waaronder twee blusboten, in het geweer. De omrin gende tanks werden nafgehouden om te voorkomen, dat zij door de hitte zouden exploderen. Verwacht werd, d„t de tank niet eerder dan vier uur vanmorgen zou zijn uitgebrand. Tot dat moment bleef het gevaar voor uitbreiding aanwezig. STEIN (ANP) Het schoolbe stuur van de Sint-Jansschool voor lager onderwijs aan de Kelderstraat in Stein heeft besloten met ingang van gisteren de school te sluiten. Het gebouw verkeert volgens het bestuur in een dusdanige bouwvallige toe stand, dat het niet langer verant woord wordt geacht hier onderwijs te geven. Voorlopig blijven de 180 leerlingen van de school' thuis. Dat het politieke circus met onze handig en verstandig jongle rende Piet van tijd tot tijd leuk vuur werk laat zien, kunnen we niet ont kennen. Maar het is een vuurwerk dat de argeloze toeschouwer (maar wie kan hier ARgeloos bij blijven?) beurtelings het wit en groen, en voorts het rood naar de kaken doet stijgen. Het schaamrood. Ongetwijfeld een vreemdie kleur om bij Biesheuvel op de konen te zien komen, Barend is immers allesbehal ve een rode rakker. Evenmin kun je hem kleurecht noemen. Hij moet het is op de t.v. wat moeilijk te zien wit, om niet te zeggen kleurloos weggetrokken zijn. Biesheuvel: schietert voor de boeg. De verhouding pastoor en kapelaan, waarover de deken sprak, is inder daad en kardinale kwestie, zei de vicaris. (Dit ving een collega woens dag op in de vergadering van het diocesaan pastoraal beraad.) Op diezelfde vergadering zei een dame, die tegen de vrouw in het ambt stemde, om haar stem te motiveren: „We weten niet wat we ons op de hals halen. Denk alleen maar eens aan de kazuifel-mode...." Je moet er niet aan denkent Biesheuvel: Vuurrrrr-tje! Voorzitter J. Cas van de Wandel- sportvereniging Steedis Voorwaarts in Breda, slaakt vandaag elders in deze krant de volgende vreemde opmer king: Ons doel is de jeugd van de straat te houden. Volhouden! Ja, vrienden, en hoog boven ons krakelend landje koerst de Apollo-12 weer moederaardewaarts. Na een suc cesvolle operatie maanwandelen. Knap karwei, hoor, en dat zo vol jo lijt, alsof het allemaal maar een peu- leschil zou zijn. En dat was het zeker niet, al lijkt het onderhand moeilijker om het ka binet van zijn stoel te krijgen dan in wandelpas het heelal te bestormen. Biesheuvel: losse flodder. Den Uyl had gisternacht wel iets weg van een ongeorganiseerde ar beider. Hij profiteerde vakkundig van het nogal uit de tijd geraakte geploe ter van nogal uit de tijd geraakten. Maar zelfs dat profiteren raakt uit de tijd. Laten we er een end aan ma ken. Bar/end! MERIJN. WASHINGTON (AFP) De V.S. en Japan hebben in feite een over eenkomst gesloten over de teruggave van het eiland Okinawa aan Japan in 1972 zo is van betrouwbare diplo matieke zijde in Washington verno men na afloop van het eerste onder houd, dat president Nixon met pre mier Sato van Japan heeft gehad. De V.S. zouden een belangrijke be perking van de invoer in de V.S. van lapanse textielprodukten hebben ge- eist. Het opnieuw gebruiken van het eiland Okinawa als opslagplaats voor kernwapens is een kwestie die nog geregeld moet worden. (ADVERTENTIE) Uplöday Verkrijgbaar bij BosH^e Rnx£?Mu/Vr0°m Prees™nn Nederland BOEKEL Van den Nederl!nd^ nniDMEme9'-r|.Tn^wlls BREDA: Vroom Dreesmann Nederland DEURNE Swmkels N.V. EINDHOVEN Vroom Drees mann Nederland D. Markerink-Scheepers HELMOND A. Verstappen Vroom Dreesmann Nederland 's-HERTOGENBOSCH Vroom Dreesmann Nederland KAATSHEUVEL Woninginrichting Klis LIESSEL ',G Vroom A Dreesmann Nederland Rmmmh, Cuypers OISTERWIJK Jos Bosmqns SP,? D' Nederland TILBURG V D Nederland UDEN Van Oort WAALWIJK Kombi.

de Stem | 1969 | | pagina 17