Lente-Look Londen m ommer Slik de pijn weg Duitse ambtenaren tussen a UW RMU ORGEL STMT BU II <r H j Nooit Paarden Verschil Prins Drank Zeden Ademen Gorkum Lucky Luke: in de rechter De Dromen diefstal lekasin SUSKE en WISKE Hemel'. X Vie mocht niet bw fjoetix! m in m toestand'. Ven je öMmJoniMlie letö^föiedeiKnstoiiUlwiimtMttoóekXMtmtMMkntiiimWij mie lm openen planeet l yxjtiseen miniatuur ruimmtiinJtaat klaar..) te drukken,.nee.. 6a al-Clief,fioetix! Helemaal atfesteldl leen temt Vaarwel.. M-{Waclit even.. he m edelmoedit'Tonder datde con je o0e t li DE STEM VAN VRIJDAG 21 NOVEMBER 1969 FOTO LINKS: Een model uit de collectie van ontwerper Alexon. Te dragen als jas en als jurk al naar gelang de zachtheid van de lente. De kleur is bruin met een zwak wit streepje. Na opening van felwitte ceintuur en knopen komt er een minirok te voor schijn plus hesje in dezelfde stijl van de jas-jurk. FOTO MIDDEN: Doree Leventhal maakte voor de avond een broekpak van plusfour. Koord, hals en manchetten wijzen erop dat Doree zich door het oosten heeft laten inspireren. De kleur is wederom bruin. HET nieuwe geluid van een nieuwe lente hoort men doorgaans niet in modekringen. In dit wereldje is het veeleer de herfst die voor re volutie moet zorgen. Dan schieten de nieuwe ideeën als paddestoelen uit de grond, terwijl in de lente deze zelfde ideeën op een meer uit gebalanceerde manier het verwen de modeoog moeten strelen. De lentekleding waar de Londen- se modehuizen nu reeds mee vol liggen wijkt dan ook weinig af van die waar we vandaag tegenaan kijken. Het enige verschil met de herfst is dat de lijn nog iets strak ker wordt en het aantal broekpak- ken nog meer toeneemt. De mode- bonzen in Londen zien zelf graag dat door hun nieuwe collectie de volwassenwording van de Engelse mode erkend wordt. De laatste jaren is de confectio- nele invloed die van het eiland kwam overgewaaid stormachtig toegenomenHet stijve beeld van de bolhoed met streepjespak res pectievelijk de degelijke kostschool- jurk werd in één klap door Mary Quant weggevaagd. Zij en vele vol gelingen gaven Engeland een fleu riger aanzien in de modewereld. Het wilde van de beginjaren is ech ter langzaam maar zeker afge- wakt en met de lentelijn wil men fiewyzen dat de Britse kleermakers- aald behalve fantasievol ook ver- 'ijnd, vakkundig, en dus meer vol- "assen, stof tot modieuze kleding peet te maken. Vele deskundigen voeren aan dat de ideeën die uit Engeland kwamen eigenlijk niet zo nieuw waren. Pa rijs had de rok al eerder ingekort ?n de kleurrijke grilligheden komen Uit Italië. Eén ding moet de En- pelsen echter gegund worden. Zij Itjn het geweest die de mode op straat gebracht hebben. In die zin dat door het boetiekeffect een al ternatief geboden werd voor de -u/eru voor ai drempelvrees bij monumentale mo depaleizen. De meer gedistingeerde lente- look die nu op komst is brengt echter het gevaar met zich mee dat er veel van dit effect verloren zal gaan. Londen heeft dit gevaar blijkbaar zelf ook ingezien en gaat proberen de mensen met een ander argument naar de verkoopplaatsen te trekken. Niet meer de opwinding en de fleur maar de praktische toe passing van de modellen. Vrijwel alle creaties zijn te dragen door vrouwen van allerlei maten en soorten. En dat is op zich een klei ne revolutionaire ontwikkeling. Vooral door het feit dat de na druk ligt op broekpakken en maxi- modellen kunnen ook de vrouwen die iets minder mooie benen dan Rachel Welch hebben zich in MODErne kleding steken. De broeken sluiten over het al gemeen iets hoger aan dan nu. Ook is weer een verwijding van de pijp naar onderen te constateren. Bijna altijd kunnen de tuniekjes die op de broek gedragen worden tevens als jurk dienst doen. De ceintuur hangt weer om het smalste deel van de taille. Natuurlijk is het niet alles broek- pak wat de klok slaat. De klepel wijst ook in de richting van de maxi-jurk. Tussen grond en kleed (jurk, rok) is doorgaans een ruim te van 35 centimeter. Wie dat te lang vindt en bovendien graag laat zien dat zij mooie knieën heeft kan nog altijd kiezen uit een serie mi- nicreaties. De stof die het helemaal moet gaan doen is jersey. De motieven die daarin verwerkt zijn volgen de rechte lijn. Als we op de kleur af moeten gaan die Londen laat do mineren belooft het een zachte len te te worden. Zacht blauw, veel wit en kastanjebruin. Gelukkig is tus sen dat bruin veel groen gestopt, anders zouden we over een half jaar denken dat het nog steeds herfst is. -> (ADVERTENTIE) Ook voor dit orgel bestaat de mogelijkheid tot huren met recht van koop zonder eerste storting. Vraag naar onze aantrekkelijke huurcondities. Reeds vanaf f 12,50 per week bent U de bezitter van zo'n pracht instrument. Bij aankoop wordt de reeds betaalde huur afgetrokken. exclusief dealerschap voor Dordrecht en omgeving. een garantie voor kwaliteit en service, specialist sinds 1919, demonstreert U gaarne vrijblijvend aan huls. Allèen even on derstaande coupon invullen en zenden naar; SOMMER N.V. Dordrecht'; Grote Markt 1 Tel. 01850-31241 Gorinchem; tangendijk 54 Tel. 01830-3023 Sliedrecht Burg. Winklerplein 7 Tel. 01840-3570 Hoge inruilwaarde voor Uw oude instrument Demonstreer mij uw instrument vrijblijvend aan huis NAAM ADRES PLAATStel Gewenst hokje aankruisen s.v.p. IET Vaticaan is nooit ten dele ei genaar geweest van de Lancia-auto- abriek, die Fiat kortgeleden heeft omkenning itcmd in het dagblad van het Va- .ieaan, de Osservatore Romano. Het blad reageerde daarmee op een be richt in het Britse weekblad The Economist onder de kop „Lancia de paus verkoopt om de vrede te te handhaven". (ADVERTENTIE) de snelle en zekere pijnverdrijver FOTO RECHTS: Dat de Engelse lentelijn recht door zee gaat toont Cojana. Twee gedistingeerde broekpakken, camelkleurig met wit gaberdine. De mouwen van de tunieken zijn bij Cojana of heel kort of heel lang. De broeken zijn strakker geworden, terwijl de tunieken (ook als jurk te dragen) weinig verandering hebben ondergaan voor wat betreft de wijdte. 2ESTIG Britse afgedankte leger- paarden, die in hun goede dagen een rol hebben gespeeld bij het af lossen van de wacht voor het paleis van Buckingham, zijn door Fransen en Belgen opgegeten. De paarden zijn namelijk verkocht aan een slachthuis, dat het vlees weer door verkocht heeft aan Fransen en Bel gische restaurants. Naar aanleiding van deze berich ten in de Daily Mirror zijn de Britse dierenvrienden in het geweer geko men. Talrijke mensen hebben nu onderdak aangeboden voor de be jaarde paarden. Een officier van de koninklijke garde heeft echter ge zegd dat de voorschriften het niet mogelijk maken, dat een willekeu rige particulier een militair paard koopt. Het Britse ministerie van defen sie heeft een speciale vergadering gewijd aan deze kwestie. Een woordvoerder verklaarde, dat het leger een aanbod van de dierenbe scherming voor de de afgedankte paarden te zorgen, in overweging zal nemen. Wat is het verschil tussen witte en bruine eieren? Oplossingen zien we gaarne tegemoet. Adres: De Stem, Tussen Haakjes, Breda, PRINS Philip van Engeland heeft niet te klagen over publiciteit. Na een koninklijke variëteitenshow vroeg hij aan Tom Jones: „Wat stond je daar nu allemaal te gorge- Len?" De volgende dag kwam de prins nog eens terug, op wat hij de vorige avond had gehoord zeggende dat hij Tom Jones .afschuwelijk" vond zingen. Tom Jones, geconfronteerd met deze laatste uitlating van de Engelse prinsgemaal, gaf als commentaar „Ik wilde dat hij voor de show ge weten had, hoe hij over mij dacht. Er zou altijd wel iemand te vinden zijn geweest, die goed geld voor zijn kaartje had willen betalen." DE verkoop van sterke drank in Tsjechoslowakije is in vergelijking met het vorig jaar 31 procent ge stegen. Volgens schattingen zullen de Tsjechoslowaken dit jaar ruim 28 miljoen liter sterke drank kopen. Ongeveer drie liter voor iedere Tsjechoslowaak Redenen van deze drankzucht zijn geruchten over komende monetaire maatregelen en geruchten dat Slo wakije dit jaar bij de Sowjetunie zal worden aangesloten. Dat is onzin, zegt de Slowaakse minister van on derwijs in een radio-uitzending, dat zijn beweringen van „rechtsen, die trachten de economie van het land te verstoren." IN India is het de acteurs en actri ces verboden elkaar in de films te kussen, laat staan die verdergaande handelingen te verrichten, die in de westerse wereld regelmatig op het witte doek worden vertoond. Onlangs heeft een comité die re gels bekeken en aanbevolen dat het kussen best mag. Deze uitspraak stuitte op veel verzet, niet alleen bij het publiek, maar ook bij veel acteurs en actrices. Men vindt dat de filmkus een westers importarti kel is, dat niet in het Indiase leef klimaat past en dat het de goede zeden van de jeugd aantast. Het is, zo zeiden de tegenstanders, niet on denkbaar, dat het publiek de ac teurs buiten de bioscopen na gaat doen en dat daardoor een grote zedenverwildering ontstaat. Er zijn echter ook voorstanders, die beweren dat de kus (en wat daarbij hoort) een uiting is van emotionele gevoelens van de mens; iets wat helemaal niet slecht is. Enkele actrices zeiden dat ze lie ver uit het filmvak wilden stappen dan dat ze zich zouden laten kussen voor de camera's. Zij zouden zich dood schamen, als ze naakt moesten optreden. MOEDERS die te diep en te vlug ademen bij de bevalling, kunnen het leven van hun babies in ge vaar brengen. Dit heeft een Engel se professor ontdekt, zo schrijft the Sunday Times. Hij heeft technieken onderzocht om de spanningen van een baby tijdens de geboorte vast te leggen. Bij deze techniek neemt men een beetje bloed uit een van de aderen op de hoofdhuid, wanneer de ba- densweeën zijn begonnen. Chemi sche onderzoekingen van het bloed kunnen uitwijzen dat de baby zo snel mogelijk verlost moet worden. Voor het betreffende onderzoek zijn 26 babies gebruikt. Tijdens de barensweeën werden proeven van het bloed genomen; de moeders werd gevraagd tien minuten lang diep adem te halen. Telkens werd in het laatste geval het bloed van de baby abnormaal zuur en het ge halte kooldioxide werd ongewoon laag. Deze gevolgen bleven zicht baar tot 40 minuten, nadat de moe der weer gewoon was gaan adem halen. Alle babies die onderzocht zijn, waren normaal en toonden geen van allen ziekteverschijnselen na de geboorte. Maar veranderingen veroorzaakt door te veel ademen kunnen gevaarlijk zijn voor een baby, die het al benauwd heeft door een moeilijke geboorte. Daarom geloven de onderzoekers dat het oude idee van diep ademen om de baby een goede voorraad zuurstof te geven, verkeerd is. Aan staande moeders moeten leren slechts zes tot acht keer per minuut te ademen. GORKUM blijft in het nieuws. Waarnemend burgemeester H. Scheffer heeft een bijeenkomst ver boden, waarin het dienstweigeren aan de orde zou komen. Boven dien zou deze vergadering in een door de gemeente gesubsidieerde so ciëteit plaatsvinden. „Door deze bijeenkomst te verbie den heeft u de vrijheid van me ningsuiting op beschamende wijze met voeten getreden en uw onde mocratische gezindheid ten toon ge spreid", aldus een Gorkumse PSP- er in een open brief aan de bur gemeester. Van Rappard wordt in de brief aangehaald als de man, die een filmavond over de politieke misstan den in Argentinië en over de po litiële acties in Indonesië (Indië voor sommigen onder ons) wel toe liet. „U moet u niet verschuilen achter hypocriete motiveringen, maar ronduit zeggen dat dienstwei geren u niet aanstaat", aldus de Gor kumse PSP-er. TOT 1980 wordt een van de vijf werknemers in West-Duitsland ge pensioneerd. Dit betekent dat bin tten de 10 jaar 20 pet. van de werk nemers door jongere krachten moet worden vervangen. Deze gegevens komen uit een studie, die is ver richt in opdracht van het Duitse Bondsinstituut voor Arbeidsbemid deling. De sociologen hebben de leef tijdsstructuur van alle werknemers van 1968 vergeleken met die van 1961. Hieruit bleek dat in 1968 de 30- tot 35-jarigen bil de mannelijke werknemers het sterkst vertegen woordigd waren en in 1961 de 20- tot 25-jarigen. Bij de vrouwen is er sinds 1961 niets veranderd, wat dat betreft. De oorzaken voor de ver schuiving zien de onderzoekers in een langere opleiding en de „ge- boortenzwakke jaargangen" van de oorlogse en na-oorlogse tijd. Het instituut komt tot de con clusie dat de staat meer dain in dustrie en bedrijfsleven arbeids krachten moeten aannemen, wil men voorkomen, dat het aantal employes door een massale pensio nering plotseling sterk vermindert. Dit omdat vooral in overheids dienst de leeftijden van de ambte naren zeer hoog liggen. W.

de Stem | 1969 | | pagina 11