etrek ons bij benoeming an nieuwe burgemeester is»* MCBrorse Gelderse rookworst Denk eraan en mag erom Voorstellen afdelingen voor jaarvergadering Toekomst Zeeuwse VVV in Cadzand belicht fflEF AAN MR. VAN AARTSEN 'AN B. EN W. MIDDELBURG: Loco-burgemeester: Wij doen niet aan potverteren papier voor uw pen Stille omgang voor Biafra ®oOï öe ptV\s^a" •euze^' 4eVlf590- ^sótaa9® doe Inbraken bij De Grayter en bedrijfsleider ervan in Goes FJG-vergadering in Middelburg Christelijke werkgroep P.v.cLA. Zeeland ontbonden Inbraakpoging bij juwelierszaak Voorstellen Predikant voor Scliore Partijraad al koenscliieting in Clinsfe Wijziging veilingdag te Kapelle Bijeenkomst vrouwengilde in Clinge Juliana uit Middelburg gaf show-avond Wandkleed voor Ylissingse marinekazerne Kandidatenlijst PvdA-Dombnrg Jaarvergadering Vrouwencontact P.v.d.A. Contributie Fotograaf ANP geweigerd bij VVV -vergadering Raad Hoek over sportveldencomplex Begroting Carnaval in kerk Geëmancipeerde vrouw Tekorten in parochie Middelburg DE STEM VAN DONDERDAG 20 NOVEMBER 1969 (Vail een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het thans ittende college van b. en w. van Middelburg, waarin wet houder W. P. J- Baars als Waarnemend-burgemeester fungeert sinds het vertrek van mr. Drijber naar Zwolle, heeft een principe-uitspraak gedaan met betrekking tot de opvol ging van mr. Drijber. In een brief aan de commissa ris der koningin, mr. J. van Aartsen, zeggen b. en w. van Middelburg, sprekend namens alle politieke groeperingen in de gemeenteraad, dat zij met de commissaris der koningin in overleg wensen te treden over de vervulling van de va cature die door het vertrek van mr. Drijber is ontstaan. Het is de eerste keer dat een col lege van b. en w. zich actief en of ficieel bezig gaat houden met de be noemingsprocedure rond een burge meester. Wel is talrijke malen, bij voorbeeld door raadsleden, door poli tieke organisaties en actiegroepen uit de burgerij gesteld, dat bij bur gemeestersbenoemingen een in spraakformule moet worden gevon den. B. en w. treden in dit geval op als woordvoerders van de gemeente raad. B. en w. van Middelburg hebben de commissaris der koningin het vol gende praktische voorstel gedaan: 1. In overleg tussen het dagelijks be stuur der gemeente en de vertegen woordigers der politieke groeperin gen in de raad, dient een inventari satie te worden gemaakt van de spe cifieke Middelburgse problemen. De ze inventarisatie zal aan de commis saris der koningin worden toegezon den. 2. Aan de hand van deze inventa risatie van problemen kunnen de hoofdeisen worden geformuleerd waaraan 'n nieuwe burgemeester zou moeten voldoen. Ook deze hoofdei sen worden aan de commissaris der koningin bekend gemaakt. 3. Daarna wensen b. en w. van Mid delburg overleg met de commissaris der koningin over de kandidaten die voor benoeming in aanmerking ko men. Om in staat te zijn, bij dit overleg een zo gefundeerd aan de commissa ris der koningin mogelijk advies te geven, willen b. en w. van Middel burg vooraf een vertrouwelijke be spreking tussen hen en vertegen woordigers uit de gemeenteraad over de persoonlijke gegevens en de kwa liteiten van de verschillende kandi daten houden, voorzover de kandida ten althans ermee instemmen dat hun kandidatuur in een dergelijk be raad wordt besproken. (Van onze correspondent) GOES Bij de bedrijfsleider van de n.v. De Gruyter in Goes, de heer A. de G., woonachtig in de Eiken laan 54, is ingebroken. Men heeft zich toegang weten te «ferschaff en tot de woning via een ult- zetraampje aan de voorzijde van het paiid. In de hal werden alle jassen van de kapstok gehaald en in de woonkamer doorzocht op sleutels. Al le sleutels werden meegenomen ter wijl uit een portemonnee een bedrag van 10,- werd ontvreemd. De voor de woning geparkeerd staande auto van de heer G. werd eveneens door zocht. Ook hier had men het gemunt op sleutels. Het verband is heel duidelijk indien men weet dat in dezelfde nacht is in gebroken in het bezorgingscen trum van De Gruyter aan de Van Doornes t. Men is hier binnenge komen namelijk door middel van een van de buitgemaakte sleutels. Uit twee kassa's werd een bedrag van 45,- ontvreemd. De brandkast bleef onaangeroerd. Het moet voor de dieven een desillusie zijn geweest dat juist die sleutel ontbrak. De po litie stelt een onderzoek in. I (Van onze correspondent) MIDDELBURG De Federatie van Jongerengroepen van de Partij van de Arbeid, federatie Zeeland, belegt vandaag (donderdag) in De Schakel in Middelburg haar jaarlijkse algemene ledenvergadering. Op de FJG-vergadering zullen het ftèatuuisbdeid en de verkiezing van bestuursleden aan de orde komen. Voorts zullen de plannen voor sa menwerking met de Zeeuwse wer kende jeugd worden ontvouwd en zal een open brief betreffende de «gemeestersbenoeming in Zuid- Beveland worden besproken. De al gemene ledenvergadering begint om acht uur. (Van onze correspondent) SLUIS De Rijkspolitie in Sluis werd gealarmeerd door de heer F. Ögenaar van juwelierszaak aan de Vrijstaat nadat rond half vijf in de Hyrgen de alarminstallatie begon te inkelen. BP0'-, men in de winkel kwam was er grote ravage, die veroorzaakt was door twee grote bakstenen, die door de etalageruit waren gegooid. Ook het interieur had door de scherven nog al wat schade opgelopen. De die ven waren waarschijnlijk door Bet geluid v?n de alarminstallatie op de vlucht geslagen. Er werd niets vermist. Het enige jt^nkii' ningspunt waarover de politie beschikt, is dat er even na half vijf een Belgische personenwagen de Bren: is gepasseerd. De politie zet net onderzoek voort. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De werkgemeen schap van protestantse christenen in de P.v.d.A.-Zeeland die in haar hoogtijdagen 210 leden telde is ont bonden. Het besluit daartoe viel in samenhang met het besluit tot ophef fing van de landelijke werkgemeen schap van protestantse christenen, za terdag j.l. Bij een vorige gelegenheid is de katholieke werkgemeenschap in de P.v.d.A. ontbonden. Volgens secretaris P. A. Roels van de P.v.d.A.-Zeeland zal de werkge meenschap van protestantse christe nen waarschijnlijk opgaan in een be- zinningsonganisatie, *,e zam-en met hu manisten en rooms-katholieke chris tenen. De werkgroep in de P.v.d.A.- Zeeland hield het laatste jaar al geen bijeenkomsten meer. Men ontbeerde, na het vertrek van de heer W. Veen- hoven uit Middelburg, ook een voor zitter. De werkgemeenschappen in de P.v.d.A. werden ook niet meer door de landelijke P.v.d.A. gesubsidieerd. Op 6 december houdt het gewest Zeeland van de P.v.d.A. in Goes haar jaarvergadering. Daar zal niet alleen de kandidatenlijst voor de komende Statenverkiezingen definitief worden vastgesteld, maar zullen ook afde* lingsvoorstellen worden besproken. De afdeling Terneuzen heeft voor gesteld. te ijveren voor instelling van een rechtstreeks door de bevolking te kiezen raad, die naar het voorbeeld van de Rijnmondraad wordt belast met de ruimtelijke ordening, de in dustrialisatie, het tot stand brengen van zeehavens en het financieren van een daarmee gelijklopend welzijns beleid in Zuid-west-Nederland. De afdeling Cadzand dringt aan op het invoeren van een uurdienstrege ling voor autobussen tussen Cadzand en Oostburg, zulks in verband met het feit dat veertig kinderen uit Cad zand scholen buiten hun eigen dorp bezoeken en daartoe van de fiets ge bruik moeten maken. De streekfederatie West-Zeeuwsch- Vlaanderen heeft de aandacht van het gewestbestuur gevestigd op enke le gevaarlijke verkeerssituaties. De afdeling Zierikzee wil dat er stappen worden ondernomen om de bestaande wijze van benoeming van burgemeesters te vervangen door ver kiezing van burgemeesters door de inwoners van de gemeente. De afdeling Vlissingen ijvert voor een halfuurdienst op het traject van de veerdienst Vlissingen Breskens en voor spoedige realisering van de veerhavens voor dubbeldekkers in Vlissingen en Breskens. Overbeeke (Kruiningen). In het jaarverslag van het gewest Zeeland wordt de verwachting uitge sproken, dat de P.v.d.A. bij de nu te houden Kamerverkiezingen de groot ste partij zou worden, hetgeen min der te oanken zou zijn aan vooruit gang in het aantal stemmen, doch aan een zeer groot verlies van de KVP. Het gewest Zeeland van de P.v.d.A. telt 2975 leden, waarbij een absoluut verlies van 187 (een kleine 6 procent) is gesignaleerd. Het gewest telt 46 af delingen. (Van onze correspondent) KAPELLE De hervormde ge meente van Schore krijgt weer een predikant na ruim twee jaar vakant te zijn geweest. Kandidaat J. Polder vaart uit Utrecht heeft het beroep van deze gemeente aangenomen en hoopt op 11 januari zijn intrede te doen. Hij zal tegelijk werkzaam zijn als tweede predikant voor de her vormde gemeente van Kapelle, want enige tijd geleden hebben de hervor de gemeenten van Schor en Kapel- Ie besloten voortaan samen te gaan. O Bij de kandidaatstelling van de P.v.d.A. hebben zich als kandidaat teruggetrokken, die heren M. J. van Poelje (Vlissingen), M. A. L. Hu- bregtse (Middelburg), P. A. Roels (Sint-Maartensdijk), P. de Nooyer (Nw. en St.-Joosland) en A. C. van (Van onze correspondent) KAPELLE In verband met de dankdag voor het gewas °P woens dag 26 november a.s. zal die dag in Kapelle-Biezelinge geen fruitveiling worden gehouden. Hiervoor In de plaats wordt dan geveild op dinsdag 25 november om half twaalf 's mid dags. Ook de groente zal dian wor den geveild. (Van onze correspondent) CLINGE Dinsdag 25 november houdt broeder Arthur voor de leden van het r.-k. Vrouwengilde een cau serie over het buitengewoon lager onderwijs. Het bestuur meent, dat velen to taal onbekend is welke mogelijkhed dit onderwijs biedt voor ieder kinid met een of andere leermoeilijkheid. Ook ouders van normaal-lerende kin deren dienen te weten, wat 'n enorm goed werk er in het b.l.o. wordt ge daan. Aanvang half vier in de b.l-o.- school aan de Frederik Hendriklaan. (Van onze correspondente) MIDDELBURG Het tamboer-, pijper- en hoornblazerskorps Juliana uit Middelburg heeft zijn show ge presenteerd; met een geluidsband werd een echte lancering nagebootst. Toen in het aardedonker de laatste aftelling was verklonken, barstte het spektakel los, in een werveling van muziek en licht. Een tot op de laatste plaats be zette zaal raakte herhaaldelijk in ex tase door de verrichtingen van de muzikanten. De toneelgroep Juliana, geformeerd uit leden van het korps, speelde de klucht Wegpiraten en de majorettes, voor deze gelegenheid omgedoopt tot maanmajorettes, lie ten een staaltje modern ballet zien. De familie Van der Paal, vader, twee zoons en een dochter, speelde het pittige The brave Scot van Wil lem Laros. Drie muzikale nummers, gespeeld vanaf een suggestief, zon nig terras brachten de handen lang durig op elkaar. De voorzitter van Juliana, M, Da- vidse, vertelde over het drukke afge lopen seizoen en het succes dat het korps heeft gehad in binnen- en bui tenland, vooral met de pijpers, wier instrumenten op de toonhoog te van het orkest zijn aangepast. Veel te vlug kwam er een einde aan de wervelende show van Juliana. Morgen dinsdag zend de KRO- t.v. om 19.32 uur flitsen uit van deze show. (Van onze correspondent) VLISSINGEN Het gemeentebe stuur van Vlissingen wi! bij de inge bruikneming van de Marinekazerne in Vlissingen, die de functie van het wachtschip Jacob van Heemskerk zal gaan overnemen, uiting geven aan de grote verbondenheid die door de eeuwen heen bestaan tussen de Vlis- singse bevolking en de Koninklijke Marine. Het wil dit doen door het aanbie den van een wandkleed ter verfraai ing van de kazerne, die donderdag in gebruik zal worden genomen. Het college van b. en w. van Vlis singen vraagt nu in een voorstel aan de raad een krediet van 1250 gulden voor aanschaf en bevestiging van het wandkleed. (Van onze correspondent) MIDDELBURG De Partij van de Arbeid in Domburg heeft als eerste in Zeeland de kandidatenlijst samen gesteld voor de komende „grote" ge meenteraadsverkiezingen, die vol gend jaar gehouden zullen worden. Deze kandidatenlijst ziet er als volgt uit1. A. Don, Oostkapelle; 2. A. Schuiling, Domburg; 3. A. de Troye, Oostkapelle; 4. P. de Pagter, Domburg; 5. Mevr. Provoost-Kooij, Domburg; 6. P. Kramer, Oostkapelle; 7. Joh. Provoost Az„ Domburg; 8. M. Maas, Domburg; 9. Mevr. Vreeke-La- bruyere, Domburg. (Van onze correspondent) GOES Het gewest Zeeland van het Vrouwencontact in de Partij van de Arbeid houdt op 14 november haar algemene jaarvergadering in „De Prins van Oranje" te Goes. De jaarvergadering begint 's mor gens om tien uur. Na de pauze zal de heer P. J. Huijbrecht, gemeente raadslid in Terneuzen een inleiding houden over gemeentepolitiek, waar na zijn voordracht in de vorm van Oen rollenspel zal worden uitge beeld. (ADVERTENTIE) 01126 correspondent) SM t In de zaal St. Cecill-a bij.J <3e Vilder werd een kalkoen- scnieting gehouden, waaraan 82 schut ters deelnamen. De hoge vogel werd ^Wehoten door V. de Vos uit Hulst, 9e; eerste zijvogel door G. Baart uit «pewn- ht en de tweede zijvogel door «LLauwers uit St. Giiis (B.). Het ^^otste aantal kleine vogels, 4 stuks ra geschoten door Staf Seghers uit nge. Export Centrale (NCB), Boxtel. Tel. 04116-3921 (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) CADZAND Mr. E. Wage, voor zitter van de provinciale Zeeuwse V.V.V., heeft op de veertiende na jaarsvergadering van de samenwer kende V.V.V.'s in West-Zeeuwsch- Vlaanderen in hotel Zeebad in Cad zand, een causerie gehouden over „De toekomst van de Zeeuwse V.V.V. Hij hield zijn toespraak naar aanleiding van een rapport, waarin voorstellen zijn verwerkt voor een nieuwe struc tuur van het V.V.V.-wezen in Zee land. Op 29 november zal dit rapport in de algemene vergadering van de provinciale V.V.V. worden behandeld in Goes. In zijn toelichting op dit rapport betoogde de heer Wage dat het ge zien moet worden als een discussie stuk waarin niet op details is inge gaan, omdat deze op 10 december in Scheveningen aan de orde zullen ko men. „Het bestuur is van mening dat de veren-igingsvorm gehandhaafd moet blijven, al heeft men in eerste instantie wel de gedachte laten gaan naar een stichtinng. Nader bezien zij-n we echter toch tot de conclusie gekomen op dezelfde voet voort te gaan om de zaak in eigen hand te kunnen houden", aldus dhr. Wage. Het structuurplan beoogt voorts dat het werkgebied van de provinciale V.V.V. verdeeld zal worden in drie werkdistricten, waarin de belangen behartiging van een aantal plaatse lijke V.V.V.'s zal worden gecoördi neerd. Het structuurplan gaat ook verder in op de bestuurlijke aspecten, ver volgde de heer Wage. „De plaatse lijke V.V.V.'s zullen hun eigen be stuur kiezen. Het bestuur van de provinciale V.V.V. zal gekozen wor den uit de plaatselijke V.V.V.'s. Wat de personeelsvoorziening betreft, zal een nieuwe functie worden gecre- eerd in de vorm van een districts promotor. De voorzitter van de provinciale V.V.V. deelde voorts mee dat de con tributie van de leden, gezien de stijgende kosten, verhoogd dienen te worden tot vijf gulden. Voor donateurs blijft de contributie een gulden. De heer J. Schippers, voorzitter van de contactcommissie van de V.V.V.'s In West-Zeeuwsch-Vlaanderen, pleit te voor een zo groot mogelijke sa menwerking tussen de V.V.V.'s on derling. Na afloop van de vergade ring werden de aanwezigen officieel door het gemeentebestuur van Cad zand in hotel Noordzee ontvangen. !(Van onze correspondent) CADZAND De heer P. J. I. de Lijser, fotograaf voor het A.N.P., en tevens hoofdredac teur van de Badkoerier, heeft geen toestemming van de con tactcommissie voor samenwer kende VVV's in West-Zeeuwsch- Vlaanderen gekregen om op de veertiende najaarsvergadering in zijn functie als fotograaf aan wezig te zijn. De reden hiervoor zou zijn dat de contactcommissie het vol doende achtte de provinciale pers tot deze bijeenkomst toe te laten. Men zou er het nut niet van inzien ook de landelijke pers voor deze vergadering uit te nodigen. De heer Lijser zei deze opgaaf van redenen onzin nig te vinden, te meer daar de WV er alleen maar mee gebaat is als Zeeuwsch-Vlaanderen ook in de landelijke pers meer aan dacht krijgt. „Ik had al contact opgenomen met een landelijk ochtendblad en een weekblad. Volgens mij speelt het feit dat ik hoofdredac teur ben van de Badkoerier hier een veel grotere, zo niet de grootste rol in. Ik word, vooral door de VW-Cadzand, gezien als een concurrent, terwijl eigenlijk niets minder waar is". (Van onze correspondent) HOEK Bij de behandeling van het voorstel van b. en w. van Hoek tot aankoop van hofstee en perceel grond voor de realisering van de aanleg van zwembad, tennisbanen en uitbreiding sportveldencomplex (2 ha. 48 are en 10 centiare in de Lovenpolder) voor een bedrag van f 138.310,-, was de voorzitter, loco burgemeester J. van de Peijl, enigs zins gegriefd door de opmerking van het raadslid, de heer D- Tolle naar (SGP), die hierbij opmerkte: „Wij gaan voor de gemeentelijke herindeling nog eens even potverte ren". Bovendien bleek bij de hoofdelijke stemming dat de heer Tollenaar nog niet van mening was veran derd, ondanks het warme en over tuigende pleidooi van de heer Van der Peijl. Hij betoogde dat Hoek een in alle opzichten welvarende gemeente is en dat het gemeentebe stuur geld uitgeeft, zonder daarbij schulden te moeten maken. „Vele jaren lang hebt>en wij de financiën zuinig beheerd en dan vind ik dat wij ons geld mogen uitgeven, als dit op een verantwoorde manier ge beurt", aldus de loco-burgemeester. „Men kan natuurlijk van mening verschillen over de projecten". De heer Tollenaar had tevoren zijn twijfel uitgesproken over het nut van deze toekomstige voorzie ningen. De heer Van de Peijl be toogde met klem dat een zwembad een weldaad is voor de Hoekse kin deren. „Nu moeten zij naar de Braakman gaan voor het school zwemmen en als wij hier een zwem bad hebben, dan rullen veel meer kinderen de zwemkunst machtig zijn. Zij leren ook reddend zwem men en als daardoor een of twee levens gered worden, dan is het geld voor het zwembad goed lee steed". Verder vroeg de heer Van de Peij] zich af, wanneer men het zwemmen als sport moet zien en wanneer als lichamelijke opvoeding. De heer Tollenaar zag voorts he lemaal het nut niet in van een ten nisbaan. „Dat is moeilijk te beoor delen als die er nog niet is, maar de plaatselijke tennisclub heeft erom gevraagd en vergeet niet dat steeds meer jonge mensen in onze ge meente komen wonen". De heer Van de Peijl wees er op dat de mensen steeds meer vrije tijd krij gen en;jdaar moet iets voor gedaan worden", zo betoogde hij opnieuw. Ook de uitbreiding van de sportvel den (voetbal) achtte de voorzitter hoogst noodzakelijk. Zijn partijgenoot, de heer M. de Putter, zei niets dan lof te hebben voop de mensen, die hieraan hebben gewerkt. De heer Tollenaar bleef ook bij de hoofdelijke stemming te- "en stemmen. Een verzoek om inlichtingen van de heer De Putter (PvdA) betref fende de verhouding tussen de open bare kleuterschool en de Hoekse Rakkers, was voor de loco-burge meester aanleiding om zijn diepe te leurstelling uit te spreken over de houding van de Hoekse Rakkers. De heer Van de Peijl merkte hierbij op dat onlangs dagblad De Stem had laten doorschemeren, dat het ge meentebestuur niet veel voor deze vereniging deed, maar de voorzitter weerlegde dit door te wijzer op de subsidies van bijna vijfduizend gul den, die het gemeentebestuur aan de Rakkers meerdere malen heeft ■geschonken. Hij noemde de kortsluiting tussen openbare kleuterschool en de Hoek se Rakkers, waarbij beide partijen elkaar over en weer beschuldigen, betreurenswaardig. Zelfs kon hij er op bogen persoonlijk zeer veel voor deze vereniging te hebben gedaan. „Toen zij uit het oude gebouw gin gen, hebben zij heel w-at rommel achtergelaten en de eigenaar ver weet mij dat hij zelfs nog geen be dankje had gekregen", zo merkte de heer Van de Peijl bitter op. Op een tweede vraag v-an de heer De Putter over het gebouw Grin- span, waarin een paar klassen van de openbare lagere school zijn on dergebracht tot de nieuwe school gereed is. antwoordde de heer Van de Peijl een gesprek te hebben ge had met de nieuwe eigenaar, een bloemenkweker, die begrip toonde voor de moeilijkheden en, hoewel hij per 1 januari wil intrekken, respijt heeft gegeven tot 1 februari Bij de aanbieding v-an de gemeen tebegroting voor 1970 bleek er een bedrag van f 47.448,75 op de post on voorzien te staan. Op d-e gewone dienst zijn de uitgaven f 2.236.830,- e-n de kapitaaldienst heeft een nade lig saldo van f 860.417,-. De raad kon zich akkoord verkla ren met een subsidie van f 300,- aan de middenstandsvereniging, voor het vieren van het Sint Nico- laasfeest, aanstaande zaterdag. Het voorstel tot verlenging van een re keningcourant-overeenkomst bij de bank van Nederlandse gemeenten (voorlopig f 150.000,-) werd even eens -goedgekeurd. De ra-ad keurde ook het voorstel goed tot het hy- potheoair verbinden van de door het architectenbureau Bakker NV uit Dordrecht aangekochte grond in het bestemmingsplan „Hoek 1966" tot een bedrag van f 840.000,-. Tenslotte werd de heer M. de Put ter herbenoemd als lid in de stich ting Beschuttende Werkplaatsen Midden-Zeeuwsch-Vlaanderen. Zaterdag 8 niov. j.l. woonde ik de H. Mis bij om half zes in de Petrus- Paulus kerk in Breda. Toen werd het evangelie voorgelezen. Lucas 19-41-47 waarin o.a. gezegd werd: „Hij ging de tempel binnen en zei de woorden". „Er staat geschreven. Mijn huis is een huis des gebeds, maar gij hebt er een rovershol van gemaakt"! Hoe kan men bet waar maken, dit evangelie te lezen en enkele uren daarvoor een carnavalslied te laten repeteren in die kerk, wat toch nog steeds een huis van gebed mag zijn. Het verhaaltje over het orgel klopt niet, want 's a-vonds kwam er ook geen orgel aan te pas! Durven de priesters geen nee meer te zeggen; of willen ze hip zijn? Dam zien we zeker met carnaval, de mis doen rn 'n kiel met stippels. BREDA M- K- H- Wij juichen het toe, dat De Stem gemeend heeft, over te moeten gaan tot het aanstellen van een me dewerkster, die op positieve wijze, een gunstige ontwikkeling in de po sitie van de vrouw in de huidige maatschappij, zou kunnen belichten. Wij betreuren het echter dat in de reeds verschenen bijdragen van Greet Buchner geen sprake is van een werkelijk dienen van de belan gen van de vrouw. Met name in het artikel „Juist andersom", waarin zü stelt „zo zijn de mannen nu een maal", komt tot uitdrukking dat de emancipatie van de vrouw niet ge baat is bij 't zich afzetten tegen de man. Deze uitlating getugit o.ï. juist van een niet-geëmancipeerd zijn van de schrijfster. Voorts zijn wij het niet eens met enkele andere stellingnamen aangaande de eman cipatie van de vrouw. Geëmancipeerd zijn is omzes in ziens niet synoniem met 't buitens huis werken van de gehuwde vrouw. Het lieve, zoete marnsje, wiens taak enkel in het gezin ligt, kan be slist wél geëmancipeerd zijn, en wel andere prestaties leveren dan haar man het graf in jagen. En ^waar schijnlijk kan ze zélfs meer tijd be steden aan 't lezen van kranten en het inzicht krijgen in noviteiten op allerlei gebied dan haar collega huisvrouw met een dagtaak buiten het gezin. Hoogstwaarschijnlijk ko men de kinderen van de eerstge noemde categorie op alle fronten beter aan hun trekken. Ook wordt de mening van prof. Groen, dat er duidelijk verband be staat tussen het stijgende aantal hart- en vaatziekten en de emanci patie van de vrouw, niet op juiste wijze en afdoende weerlegd. Is het wellicht aan de schrijfster voorbijgegaan dat de stormloop op automatieken en patates fritestent- jes, voor een niet onbelangrijk ge deelte, te wijten is aan onvoldoende tijid en gebrek aan lust na 't vervul len van een dagtaak buiten het ge zin, om zelf te koken en lunchpak- ketjes te verzorgen voor man en kinderen? En wat denkt zij van het verborgen vet en aantal calorieën in kant-en-klaaxprodukten als nas- si goreng e.d.? IJzendijke Mej. M.A.W. MIDDELBURG Steedis meer ka tholieke parochies in Zeeland dreigen in ernstige financiële moeilijkheden te geraken. Niet alleen zijn de lasten waarvoor de kerkbesturen zich ge plaatst zien, zwaar gestegen, maar ook vertomen de inkomsten, in het bijzonder in de vorm van parochie- bijdragen, plaatsengeld en misstipen- dia de neiging te dalen. Het r.-k. kerkbestuur van Middelburg heeft 'n beroep op de katholieken in de stad gedaan, om de tekorten op de paro- ehiebegroting over 1969 in versneld tempo weg te werken. Het voorlopig tekort in het parochiële huishoud boekje over de periode van 1 januari tot 30 september van dit jaar be draagt niet minder dan 9.500,- de af schrijvingen niet meegerekend. Op de totale rekening die in lasten en baten sluit op een bedrag van 56.350,- is het tekort bedenkelijk groot. Er is een beroep gedaan op de parochia nen voor extra bijdragen. Daarnaast hebben de Middelburgse priesters tij dens de preek in de stedelijke paro chiekerk en in de diverse wijkkerken gewezen op het feit, dat tal van ka tholieken weinig of in bet geheel niet hebben gereageerd op vroegere op roepen om een vaste parochiebij-dra- ge te leveren. Indien alle katholieke gezinnen in Middelburg de veronder stelde parochiebij drage zo-uden beta len, dan zou de acute financiële nood terstond zijn opgeheven. (Van een onzer verslaggevers) GOES Ruim vijfhonderd Goese scholieren zullen van half elf tot half twaalf vanmorgen een stille omgang maken door de stad. De actie is be doeld als een protest tegen de toe stand in Biafra. In de optocht, waarin leerlingen meelopen van de De Casembroot- ichool en 't christelijk lyceum, zullen spandoeken worden meegevoerd. Te gelijkertijd zullen kerkklokken lui den en pamfletten worden uitgedeeld.

de Stem | 1969 | | pagina 7