Een kleintje pils Mechanische mol Grillige winden Een satellietstad VOOR DE SPORTHENGELAARS IJsselmeer: dorado als de kuil verdwijnt Bijeenkomst van sportweth ouders AC MILAN ARRIVEERT MAANDAG Jan Maathuis le in Genève DERK DE VRIES Perf ekt tot de laatste trek Tom Okker in derde ronde dubbelspel .75 t :er vierde op wereldranglijst Vangstlimiet Keikarde analyse Extra bijdrage Bloedvlag linieke kans WASAUTOMAAT IN FEBRUARI TE DEN BOSCH KNWU bevestigde uitspraak in „zaak" Karstens Perschef van O.S. München naar Den Haag TSJECH VOOR GO AHEAD? SCHAATSER EDELMANN VERONGELUKT TUSSENSTAND SPORTTOTO JL 23.90 COURAGE 25 ct ROMANCE 30 ct 21 DE STEM VAN DQND6RDAG 20 NOVEMBER 19.69 LEKTRISCHE ONG. schaafd helder ge- jd (dubbele toon) or middel van 2 ge klankbuizen, 'itte P.V.C. kap. erkt op transforms- Compleet ie a itermode ft. ;rd detail: ikende in de taille, d, blue, l en roze. n 36-42 MüNCHEN WERKT NAAR iOLYMPISCHE SPELEN TOE <Van onze sportredactie) I MüNCHEN Bijna driehonderd meter hoog staat de Olympiato- ren in München (met draaiend restaurant, net als de Euromast in Botterdam) met rode ogen verbaasd te knipogen over een stad, die in 1972 de Olympische Spelen binnen haar grenzen zal zien. Dit binnen de grenzen" is tamelijk letterlijk, want heel het Olympische gebeuren in München speelt zich, met uitzondering van het zeilen in Kiel, vrijwel binnen de stadsgrenzen af, dank zij de aanwezigheid van een oud militair oefenterrein (Oberwiesenfeld), opgesmukt met een kunstmatige met bomen en heesters beplante heuvel van oorlogs puin. München is bereid de zaken groot aan te pakken. Er wordt gedraafd, gegraven en geslaafd, om straks de vele atleten en de ge schatte twee en een half miljoen bezoekers behoorlijk waar voor hun geld te geven. München timmert opgewekt aan zijn Olympische Spelen. - Nu is het groot aanpakken in München niets bijzonders. Een „kleintje pils" moet je met twee handen aanvatten en het glaasje wijn is een volwas sen waterglas. De Olympiatoren zou de hoogste van Europa zijn, als de naijverige Oostberlijners er niet een schepje gewapend beton boven-op hadden gedaan. Dat zijn, op zichzelf, geen problemen, zonder dat gezegd kan worden dat daarmee de problemen voor München opgelost zijn. München bezit namelijk een verstopt neusgat: de stachus. Dat is, ergens in het centrum van de stad een plein met een nauwe poort. Als gevolg van Een aooi-kjik in de ondergrondse, die speciaal voor de O lympische spelen werd aangelegd om verkeersopstoppingen .'«duidelijke magische invloeden heeft iedere Munchenaar en ruet-Munche- te voorkomen naar deze stachus nodig. De Münchenaar omdat die niet beter weet en de niet-Münchenaar omdat die toch in de buurt is en München wli zien. Het gevolg is een permanente verstopping. De verkeersdeskundigen van Mün chen moeten er niet aan denken, dat idem zoveel mUjoen Olympische be zoekers allemaal tegelijk door de stachus willen. Vandaar dat er een plan ^Tjekiend is, dat de verstopping opheft en iedere al dan niet Olympische beker een vrije doorstroming door München waarborgt. Een plan van pergronse verbindingen en bovengrondse wegkruisingen. Het München van dit moment biedt een merkwaardige aanblik. Overal ia de stad liggen schachten en molshopen. De Münchenareii lopen aarze- ]®d over de bemodderde planken waaronder diepe afgronden gapen. Daar gaat straks, op een gemiddelde diepte van zestien meter (met een maxi mum van dertig) de Münchener ondergrondse lopen. Geen recent plan, maar het vaststellen van München als Olympisch centrum heeft plannen, die over dertig jaar liepen, samengeperst tot een bestek van een luttel aan- tJjaren. En omdat het toch allemaal Olympiade is wat de klok slaat, heeft men er nog maar vier kilometer Olympische ondergrondse bijversierd tenein de de Olympische bezoekers een beleven van de Münchener binnenstad niet tslaten ontberen. piep onder de klinkers en het asfalt van de Münchener straten gromt en [aft een enorme mechanische mol zich een weg onder de funderingen van [oude bierkelders. En bovengronds vlechten terzake-kundige verkeersex- ïts hun betonnen en geasfalteerde knooppunten en hun aan- en afvoerwe- fl. Het zijn allemaal enorme investeringen, maar de stad kan er in de mnende decennia mee vooruit. Bij de organisatie van de Olympische Spelen 1972, heeft de organisatoren een belangrijk ding voor ogen gestaan: „Alles moet zoveel mogelijk bij elk aar blijven." Dat is gelukt met een uitzondering: de Olympische zeilwedstrij den zijn in Kiel. De Chiemsee bijvoorbeeld is, wegens de grillige Alpenwin den niet zo geschikt. Dit „alles bij elkaar" betekent, dat het Olympische dorp op een hele korte afstand ligt van de plaatsen waar de prestaties geleverd moeten worden. In het algemeen niet verder dan 1300 meter. Aan het onder komen van de atleten is de uiterste zorg besteed; behoorlijke kamers en niet meer dan twee op ééiTkamer. Hetzelfde geldt voor het perscentrum. Uit alle macht is er naar gestreefd de verwachte 4000 journalisten een optimaal werklimaat te verschaffen. Iedere journalist krijgt in het perscentrum een eigen kamer met televisie. Laboratoria voor het ontwikelen van kleuren- en zwart-wit films staat tot zijn onmiddellijke beschikking. Er is, uiteraard m het perscentrum een uitgebreid verbindingsnet (datzelfde is trouwens aanwezig op de kleinere perscentra voor diegenen, die onmiddellijk en ter plaatse moeten doorgeven). En er zijn zelfs speciale, strikt aan de pers voorbehouden wegen met elektrowagens van en naar de plaats van hande- Bpg» waar het gewone publiek geen gebruik van mag maken. Tenslotte richten erkend grote warenhuizen dépendances op, waar alles te koop is, zowel in het perscentrum als in het Olympisch dorp. In de schaduw van de bijna driehonderd meter hoge O lympia-toren is men op het ogenblik bezig met de bouw van de grote tsporthal, die plaats moet bieden aan 12.000 toeschouwers. (j.ünchen houdt trouwens aan deze beide projecten iets over: het perscen trum wordt, na de Spelen, uitgebouwd tot een satellietstad waar 25.000 men sen (kinderrijke gezinnen) zullen kunnen wonen en in het Olympische dorp zullen straks 14.000 studenten (München heeft er ongeveer 30.000) een on derkomen vinden. En wat zeggen de Münchenaren van dat alles „Nou het zal wel knap duur Warden met die Spelen. En zie dan maar eens dat de prijzen omlaag gaan..." Poe dat alles gefinancierd wordt, is niet helemaal duidelijk. De Spelen al- men al kosten bij de situatie van nu, 1.15 miljard mark, maar dan mogen de Istofprijzen (zoals staal) niet stijgen. Stad, staat (Beieren) en Bondsre- pek nemen ieder een adequaat deel op zich. „Maar", zo zegt men in Bonn, zal er op neerkomen, dat de bondsrepubliek het leeuwedeel op zich zal ten nemen." JWEW YORK (ANP) Tom Okker staat vierde op de wereldranglijst, die ui New York door het Amerikaanse Wad „World Tennis" is gepubliceerd. lijsten over het seizoen 1969, die warden aangevoerd door Rod Laver ^■Margaret Court (beiden Australië sien er als volgt uit: neren: 1 Rod Laver (Australië), 2 «®y Roche (Australië), 3 John New- «Wibe (Australië), 4. Tom Okker (Ned.), 5. Ken Rosewall (Austra- üe, 6 Andres Gimeno (Spanje), 7 Stolle (Australië), 8 Arthur (Van onze hengelsportmedewerker) VOLENDAM Het IJsselmeer kan bij een verstandig beheer en een dito sanering van de beroeps visserij een ware „vishemel" wor den. Er is niet alleen een enorme geboorte golf van snoekbaars gesig naleerd. ook de baars, voorn, bra sem en andere schubvis heeft een geweldige kraamkamer - zomer ach ter de vinnen. Als bij toverslag is hetleeggerausde IJsselmeer een veel belovend dorado voor overblijvende beroepsvissers en aanstormende hen gelaars geworden. In 1971 zal het IJsselmeer als de kuil inderdaad per 1 mei 1970 verboden wordt (of „vrijwillig uitverkocht"), een veel belovend recreatieoord worden. Het zal de taak van de georganiseerde hengelsport worden de sportvissers de weg naar het IJsselmeer te wij zen, dat alleen nog bij een vorige bekend was. Men moet naar de glo riejaren van een Kick Gcudeker en de middelbare leeftijd en jeugd van een Willem van Veenendaal met zijn „Loze Vissertje" teruggaan om de vangsten op het IJsselmeer verhaald te zien. Ashe (Verenigde Staten), 9 jy Emerson (Australië). 10 Cliff Drys- dale (Zuid-Afrika); dames: 1 Margaret Court (Austra lië, 2 Ann Jones - Haydon (Enge land), 3 Billie - Jean King - Moffitt (Verenigde Staten), 4 Nancy Richey (Verenigde Staten), i Julie Heldman (Verenigde Staten), 6 Rosemary Ca sals (Ver. Staten), 7. Kerry Mel ville (Australië), 8 Virginia Wade (Engeland), 9 Judy Tegart (Austra lië), 10. Peach Bartkowicz (Verenig de Staten). Als de kuil uit het IJsselmeer weg is en de snoekbaarsnetten zijn aan gepast op de ideale maaswijdte, zal ook een bevissingsplan voor het IJsselmeer gemaakt moeten worden Het zou heel normaal zijn als de hengelaars een vangstlimiet van de snoekbaars en baars kregen opge legd. Wie het hart in zijn lijf zou halen om nog een visje te verkopen, zou de toegang tot dat water ont zegd moeten worden. Zo zijn er wel meer voorschriften te bedenken, die een verstandig compromis over de bevissing van het IJsselmeer tussen beroep en sport mogelijk maken. Al les natuurlijk op voorwaarde, dat maximale garanties worden gebo den, dat deze geboortegolf van jon ge vis tot wasdom kan komen. Voor de sportvissers is dat een onvoor waardelijk verbod va», de kuilvisse- rjj. Kees Vrijling in het AHB bestuur en ook het CNHV houden zich terecht vast aan de keiharde ana lyse van de deskundige biologen, die de doodstraf over de kuil heb ben uitgesproken. Wat minister Lar- dinois politiek en zakelijk met de kuil doet, is zijn eigen verantwoor delijkheid. De sport betaalt echter geen cent voor een bevissing van het IJsselmeer, waarop nog één kuil visser actief is. Het is momenteel slechts behend, dat de afvloeiingsregeling, die voor de beroepsvissers op het IJsselmeer op do Directie Visserijen was uit gewerkt, door de snoekbaars-explo sie is achterhaald. Er is de betrok ken vertegenwoordigers van AVIJ en COVIJ alleen verteld, dat ze op een vergoedingsregeling binnen de mogelijkheden van een Zuiderzee- steunwet moeten rekenen. Zeker niet op meer! Wellicht zal de sport een extra-bijdrage leveren om de zaak aantrekkelijk te maken. Als de sport op deze wijze betaalt voor haar re creatiemogelijkheden, zou het wel licht zelfs gewenst zijn het IJssel meer dan ook verder vrij te geven voor het vissen met twee hengels en de speciale hengel. Voor wat, hoort tenslotte wat. En de beroeps vissers mogen niet mopperen, dat ze een flinke cent van de sport vissers opstrijken, die toch al een onevenredig groot deel voor de O.V.B.-fondsen opbrengen. Een aantal beroepsvissers kan een beste boterham gaan verdienen als visgids met hun schip op het IJssel meer. Er zal een nieuv/e wormen en aasvisjeshandel komen, die ook de sportvis-schippers nieuwe inkom sten xan bezorgen. In de dorpen, die rond het IJsselmeer liggen te dro men, kunnen vele hotels en andere horecabedrijven beslist hun graan tjes meepikken. Dezelfde sportvis bladen, die tegen de kuil de bloed vlag hesen, kunnen nu de grote re clamecampagne voor dat IJssel meer als hengelsportcentrum, gaan aanblazen. ANWB en ANVV, dus het Nationaal Bureau voor Toeris me, zien beslist kansen ook buiten landse sportvissers een onvergetelij ke visvakantie aan te bieden Er ligt trouwens ook een unieke h.an» voor ae export naar Amerika v^an snoekbaars-filees. De toekomst lacht, als de jonge vis van het IJs selmeer en andere randmeren ten minste een maximale bescherming krijgt om tot wettelijke wasdom te komen en voor een nageslacht te zorgen, dat van een „toevalstreffer" een „blijvertje" maakt. Nu de vis er is moet men ze ook zien te hou den (ADVERTENTIE) Welk merk? Welk type?Welke prijs? En waar krijg ik de hoogste korting? Al deze vragen worden onpartijdig be antwoord door het Consumenten Voor lichtingsbureau. Vraag de volledige brochure van alle wasautomaten van het Consumenten Voorlichtingsbureau gratis ter inzage. Onderstaande bon invullen en opplak ken op briefkaart of in gesloten enve loppe zenden aan: Consumenten Voorlichtingsbureau (C.V.B.) Postbus 207 Dordrecht naam adres - plaats- (blokletters s.v.p.) ST SCHIPHOL (ANP) AC Milan, volgende week woensdag in Rotter dam voor de tweede maal tegenstan der van Feijenoor in de achtste fi nales van het toernooi om de Euro pese beker voor landskampioenen, zal maandag met een chartervliegtuig m Rotterdam arriveren. Het gezel schap wordt 's morgens om 11.35 uur op het vliegveld Zestienhoven ver wacht. (Van onze sportredactie) BREDA De vier (Breda, Tilburg, Den Bosch, Eindhoven) Brabantse wethouders van sportzaken, die het plan opvatten om subsidie aan het betaald voetbal landelijk meer uni form te maken, hebben gisteren een datum bepaald voor de eerste verga dering. Het werd maandag 16 febru- GENEVE (ANP) Jan Maathuis heeft tijdens het internationale con cours hippique in Genève een verras sende zege behaald in het puissance springconcours. Op The Saint be dwong Maathuis als enige in de der de barrage de 2,02 m hoge muur en de 1,70 m hoge oxer. Het normale parcours hadden zestien ruiters foutloos afgelegd. In die barrage ein digden Nelson Pessoa (Brazilië) op Sanson en Alwin Schockemoehle (W. - Did) op Donald Rex met vier strafP'untem op de gedeelde tweede plaats. BREDA (ANP) De beroepswiel renner Gerben Karstens heeft een telegram van de KaninJclijike Neder landse Wielrenunie ontvangen, waar in de uitspraak, van Italiaanse wie lerbond, dat hy tijdens de Ronde van Lombardije verboden stimule rende middelen heeft gebruikt, wordt bevestigd. Karstens, die de Ronde van Lombardije won, is hierdoor voor een maand (van 14 november tot 13 december) geschorst, een straf die door de internationale fe deratie van beroepsrenmers is over genomen. Gerben Karstens: van KNWU-zijde heb ik nog geen bericht ontvangen, dat zij de schorsing hebben overge nomen. Waarsehynlijk is het rapport van KNWU-imspecteur Van Baarle, die mij naar Rome voor de contra expertise vergezelde, nog niet be handeld". DEN HAAG De Nederlandse top sporter, de mond nog vol van Mexi co, heeft de blik al weer gericht op München 1972. Op zaterdag 29 no vember komt in het rugbycentrum in Den Haag Hans Klein, perschef van de 20ste Olympische Spelen, aan de verzamelde Nederlandse topsporters een film vertonen van de werkzaam heden in München. Klein ka,n de verre reis van Mün chen naar Nederland maken op ini tiatief van een sponsor. De comité topsport is byzonder trots op deze gebeurtenis omdat in kringen waar men juist over München 1972 zou moeten praten, de naam Olympische Spelen voorlopig nog gemeden schijnt te worden. De bijeenkomst van de topsporters is strikt informeel en uiteindelijk be doeld om de band tussen de topspor ters nog meer te verstevigen. VOETBAL Harry Hentenaar, de gewezen doelman van De Graafschap die na het seizoen 1967/1968 besloot met meer in wedstrijden uit te ko men is op zijn beslissing teruggeko men. Op aandringen van zijn oude vereniging, die met keepersproble men worstelt, heeft de 33-jarige Hen tenaar een contract voor twee jaar gesloten, eerder kwam Hij vijf jaar voor DFC en twee jaar voor Here- cles uit. ari. Dan worden om 14.00 uur in „Het Casino" in 's-Hertogenbosch de sport wethouders van gemeenten met een betalende voetbalclub (41 plaatsen zijn dat) verwacht. In een periodieke vergadering van gisteren gingen de viier Brabantse wethouders accoord met een concept brief, die nu eerst nog door de col leges beoordeeld wordt en dan vol gende week vrijdag naar de 41 wet houders in het land gaat. Het thema van dit sohrijven: „Moet er iets ver anderen in het gemeentelijk subsi diebeleid aan het betaald voetbal De vier Brabantse wethouders gaan zich nu voorbereiden op een ge- spreksnota voor 1 februari. LONDEN (ANP) Tom Okker heeft met de Amerikaan Martin Ries- sen de derde ronde bereikt van 't h!e- rendubbelspel van het toernooi om de open overdekte tenniskampioen schappen van Engeland, dat in Lon den wordt gehouden- In de tweede ronde won het Nederlands - Ameri kaans duo met 62, 911, 64 van Earl Buchholz - Ray Moore (VS - Z.-Afr,). In de eerste rond herenenkelspel versloeg Nicki Pilic (Zuidsl.) de Spanjaard Andres Gimeno met twee keer 119. De Engelsman Lloyd be haalde een verrassende zege op de prof Holmberg (VS)36, 63, 62. (Van onze sportredactie) DEVENTER Go Ahead-mana ger Ed Brands heeft gisteren onder handelingen gevoerd met de Tsjechi sche voetballer Jozef Jillinek, 28 jaar en afkomstig van Dukla Praag. Over de afsluiting der onderhande lingen kon de pas benoemde zakelijk leider van Go Ahead nog niets mee delen. In Go Ahead-kringen hoopt men binnenkort op een positief re sultaat. Jozef Jillinek heeft achttien wed strijden in het Tsjechische nationale elftal gespeeld en kwam onder an dere uit in de finale van het wereld kampioenschap 1962 in Chili. Go-Ahead-speler Gerry de Goede in de laatste transferperiode aange kocht van RCH (Heemstede) speelt vanmiddag een oefenwedstrijd in Nantes. De Goede is onlangs bena derd door St.-Etienne en Nantes. INZELL (ANP) Op weg naar een trainingskamp in Inzeil is de jonge Oostenrijkse schaatskampioen bij de jeugd, Willi Edelman veron gelukt, toen de door hem be stuurde sportwagen in botsing kwam met een tegemoetkomende tankauto. Ethmar Braunecker, een van de beste sprinters van Europa tij dens het Europese kampioenschap van 1969 werd hy derde die bij Edelmann in de auto zat, werd zwaar gewond in een ziekenhuis in Bad Reichenhall opgenomen. DEN HAAG (ANP) Gistermor gen was bij het bureau van de sport- toto in Den Haag een melding bin nengekomen van dertien juist voor spelde uitslagen in sporttot0 num mer 15 van het afgelopen weekein de. Twaalf goede kruisjes zetten 61 deelnemers en 919 personen meldden zich met elf correcte voorspellingen. Voor de extra prijs kwamen 97 mel dingen binnen.

de Stem | 1969 | | pagina 21