bh CONDITIE SOLDATEN ZEER SLECHT Stakingen in Italië algemeen 2dagen flmster erdam f34.50 Acht jaar geëist tegen Ouwe Nol in hoger beroep nerelUd Ambtenaren willen 5% op 1 januari POLITIEMAN GEDOOD GEVECHTEN ;N MILAAN Scherper toezicht politie op auto verkeer Sloan's Balsem Kath. Artsenblad wordt Metamedica Barricades Parijs ,PAPA' GODETT WEER VRIJ OOK T.B.R. „Geen praat je" AMERIKAANS ONDERZOEK MASSAMOORD Tandartsen trekken vier miljoen tanden per jaar en Bronchiletten Dienstweigeraar Ron Boot in vrijheid zemen *1 i de énige zeem, zonder\l 11 n ff n die uitgekookt kan worden en Jrgen V11 u U Q bestand is tenen wasmiddelen voordelig uit met NS J 17 DE STEM VAN DONDERDAG 20 NOVEMBER 1969 17 ARNHEM (A.N.P.) Uit onder zoeken van de lichamelijke conditie van jonge dienstplichtigen en van vrijwillig dienenden bij de krijgs macht is gebleken dat één op de drie een lichaamsafwijking heeft, dat twee op de drie niet kunnen zwemmen en dat twee op de drie niet aan de toch al laag gestelde fysieke normen voldoen. Dit heeft de bevelhebber der luchtstrijdkrachten, luitenant-gene raal A. B. Wolff, gistermiddag mee gedeeld in een toespraak die hij hield bij de opening van een sport hal in Schaarsbergen. Deze hal is de grootste en mo dernste van de Nederlandse krijgs macht. Met de voltooiing ervan is tevens het programma van sport faciliteiten bij de luchtmacht afge rond. Generaal Wolff merkt o.m. op dat nog te dikwijls wordt gedacht dat de luchtmacht aan lichamelijke vorming doet om de militair in de vereiste gevechtsconditie te bren gen. Lichamelijke vorming en sport staan echter in de eerste plaats ten dienste van de dagelijkse taakuit voering. Ze zijn daardoor vooral een deel var, de problematiek van de bedrijfsvoering. Vooral in een technisch-admini- stratief bedrijf als de luchtmacht heeft de mens ook in zijn dage lijkse werk extra-behoefte aan li- chaamsinspannning en -vorming. Nog te veel produktieve uren gaan verloren als gevolg van een chro nisch gebrek aan beweging. Daar door treden fysieke, maar ook psy chische storingen op. Bij de vijfjaarlijkse keuring en herkeuring van vrijwillig dienend personeel is gebleken dat nauwe lijks veertig procent voldoet aan de eisen. Vergeleken met de situa tie vijf jaar geleden betekent dit zelfs, aldus generaal Wolff, een achteruitgang van meer dan vijftig procent bij een relatieve veroude ring van nog geen twee jaar. Het verlies aan vele produktieve uren wordt veroorzaakt door soort ongevallen die in verreweg de meeste gevallen het gevolg zijn van een onvoldoende ontwikkeling van de lichaamsbeweging en van een „handig" bewegingsritme. Een ander welsprekend gegeven noemde generaal Wolff het snel toenemende aantal ernstige aandoe ningen dat ontstaat door gebrek aan conditie enkele daarvan zijn zelfs dodelijk, zoals het hartinfarct. Sinds 1964 is in de luchtmacht een toeneming van meer dan vieren twintig procent van deze doodsoor zaken vastgesteld. (Van onze redactie buitenland) f ROME MILAAN Uit protest tegen de bouw van on- NIEUWE JACHTBOMMENWERPERS voldoende goedkope woningen hebben gisteren naar schatting twaalf miljoen Italianen gestaakt. De door de vakbonden uit geroepen staking was vrijwel algemeen. Bij heftige botsingen in Milaan, die bijna twee uur duurden, werd een politieman gedood en een vijftigtal politiemannen gewond. De botsingen ontstonden toen 3000 stakers in het centrum van de stad betoogden. De 22-jarige agent, Antonio Annarunna, werd getroffen door een slag met een ijzeren staaf. (Van een onzer verslaggevers) JTREClIT Met ingang van ja nuari 1970 zal de naam van het Ka tholiek Artsenblad worden gewijzigd id Metamedica. Dit blad zal zich gaan richten tot alle artsen in Neder land en tot oe bij de geneeskunde en de gezondheidszorg betrokken an dere disciplines. Voorlopig wordt het nieuwe blad nog uitgegeven door de Katholieke Artsenvereniging en aan de leden van die vereniging toegezonden, maar de mogelijkheid is geopend om ook an deren in het beheer en het beleid van het blad te laten delen. De taakverandering van de Katho lieke Artsenvereniging komt tot ui ting in de wijziging van de doelstel ling. Deze is thans geheel gericht op dienstverlening aan de leden bij hun meningsvorming over de onder linge verhouding van mens en samen leving enerzijds en geneeskunst en gezondheidszorg anderzijds. De Ka tholieke Artsenvereniging acht het niet meer op haar weg te liggen om namens de Nederlandse katholieke artsen standpunten in te nemen. De vereniging biedt via het blad Meta medica en via studiebijeenkomsten informatie en gelegenheid tot me ningsvorming. In dit verband merken we op, dat in overeenkomst met de statuten wijzigingen, de Katholieke Artsen- vereniging een aantal taken heeft af gestoten. Door de beëindiging van werkzaamheden, zoals bemiddeling bij over dracht van praktijken en het behartigen van de maatschappelijke belangen van de leden, is in dit op zicht de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot bevordering der Ge neeskunst het centrale punt gewor den voor deze activiteiten. (ADVERTENTIE) De meeste Italianen maakten gis teren gebruik van het mooie herfst weer om met eigen vervoer naar bui ten te trekken. Het stadsvervoer reed namelijk ook niet. In de grote steden waren alle winkels gesloten met uit zondering van de apothekers. Slechts de water-, gas- en elektriciteitsvoor ziening werkte normaal. De spoor wegen reden tot elf uur, waarna een staking begon tot 15 uur. In Milaan gebruikte de politie traangas om enkele honderden linkse studenten te verspreiden. De gevech ten namen in de loop van de dag in omvang en hevigheid toe. Onder het roepen van „dit is de revolutie" en „burgeroorlog" voerden zij een ware veldslag met de politie. Minstens 2 demonstranten moesten naast de gewonde politiemannen naar het ziekenhuis worden ver voer^ In smalle straten hadden de de monstranten barricades opgericht van waar zij de politie bekogelden met alles wat binnen hun bereik was. Met gillende sirenes snelden ambulances en politiewagens door de stad. Vol gens de betogers ligt de oorzaak van de ongeregeldheden bij de politie. De gevechten zouden zijn begonnen toen een student door een politieauto om ver werd gereden. In Rome en in Catania zetten dui zenden arbeiders met betogingen hun protest tegen de slechte toestand van de huizen kracht bij. In de Italiaanse hoofdstad marcheerden 15.000 arbei ders naar het St.-Pietersplein, waar vertegenwoordigers van de drie vak bonden het woord voerden. In de Si- ciliaanse stad Catania kon de politie incidenten beletten. Ontdek de gezelligste stad van Nederland! van elk station Alle informatie in de NS-reiskrant op de stations. Politie-eenheden in Parijs hebben ongeveer 15 gebouwen van de elek triciteitsmaatschappij „Electricité de France" ontruimd die door stakende arbeiders waren bezet. Bij de ontrui ming werd gebruik gemaakt van las apparaten, omdat in de meeste geval len de stakers de deuren hadden af gegrendeld. Ook kwam het hier en daar tot een handgemeen met de stakende arbei ders, omdat door de staking de stroom was uitgevallen moesten vele fabrie ken hun poorten sluiten. In enkele automobielfabrieken lag de produktie volledig stil. In één geval moest de Parijse po litie zelfs een bulldozer gebruiken om een grote stalen deur open te krijgen. De staking is de laatste in een serie georganiseerd door de communisti sche vakbond CGT. Deze werd zelfs door ie staking getroffen toen een bijeenkomst in Parijs moest worden opgescWirt omdat het licht was uit gevallen. ..WILLEMSTAD (ANP) - De heer w. uodett (papa), die terechtstond wegens opruiing tijdens de gebeur tenissen op 30 mei in Willemstad, is veroordeeld tot zes maanden ge- yapgen is straf, waarvan vier voor waardelijk, met aftrek van de tijd in voorarrest doorgebracht. Dit bete kent, dat de heer Godett, die lid is ^ta^en van de Nederlandse Antillen en leider van het onlangs opgerichte Arbeidersfront op Cura sao, op vrije voeten is. Het open- jj^reuninisterie had twee jaar gevan genisstraf geëist. (ADVERTENTIE) (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM Tandbederf is een van de meest verbreide volksziekten In ons land. Per jaar trekken de Nederlandse tandart sen bijna vier miljoen kiezen en tanden. Deze zijn dan door be derf zozeer aangetast dat zij voor de bijtende en kauwende functie van de mond kunnen worden af geschreven. Elke tien seconden - dag en nacht ontstaat er bij een kind op de lagere school een defect in een melktand of -kies. Dit is gisteren tijdens een bij eenkomst van de faculteitsver eniging tandheelkunde aan de universiteit van Amsterdam meegedeeld. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Acht jaar gevangenisstraf met aftrek van pre ventieve hechtenis en terbeschikkingstelling van de regering. Dat was de eis die procureur-generaal mr. G. C. van Dijke gistermorgen stelde in de hogerberoepzaak tegen de 77-jarige A. J. R., heter bekend als Ouwe Nol, wegens uitlokking tot moord, meermalen ge pleegd en uitlokking tot doodslag, gecombineerd met diefstal. (Van onze redactie binnenland) VLIEGBASIS TWENTE Gis teravond was er op de vlieg basis Twente grote belangstel ling voor de aankomst van de NF 5 straaljagers voor de lucht macht. De aankomst van de nieuwe toestellen de vier eerste werd door het slechte weer drie uur vertraagd. Ergens boven Nederland werd bovenstaande foto gemaakt, ter wijl de vier NF 5's in formatie in de richting van vliegbasis Twente vlogen. Zij werden „ver welkomd" door vier Starfighters van de luchtmacht. „Ik ben van mening, dat de combi natie van gevangenisstraf en terbe schikkingstelling van de regering de waarborgen "moeten verschaffen voor de maatschappij om van deze gevaar lijke misdadiger bevrijd te zijn", zo sie mr. Van Dijke, Hy ging ver: „De ze verdachte heeft talloze misdaden gepleegd, is tientallen malen veroor deeld en hoeveel maanden hij buiten schot is gebleven, daar kan men slechts naar gissen. Zij hele leven is verstrengeld met de misdaad. Hij liep in de magische cirkel van de misdaad waar hij alleen maar uit kwam als hij weer eens gedetineerd werd. Het is een agressieve, hartelo ze persoon, en hoe agressief hij is, is dezer dagen wel bewezen. De ontmoe ting van Ouwe Nol met Van Z. is fa taal geweest, niet alleen voor Van Z. maar ook voor Ouwe Nol zelf. Het is betreurenswaardig dat juist R. in V. Z. de koele killer vond. Het was hem niet begonnen om te moorden maar om de buit Uit het psychiatrisch rap port blijkt duidelijk, dat verdachte zeer slecht toerekeningsvatbaar is. Verdachte heeft gisteren door de zaal geschreeuwd: „Ik eet als een leeuw, ik slaap als een tijger". Ik zou er aan willen toevoegen: hij han delt als een hyena. Deze man moet voorgoed uit de maatschappij worden verwijderd". Mr. Van Dijke kwam rond half twaalf tot zijn eis, na een anderhalf uur durend rustig doch scherp requi sitoir. Hij rafelde de getuigenverkla ringen uiteen en toonde telkens aan dat zij verklaringen van Van Z. vol ledig dekken. „Getuigen mogen zich dan nu van den domme hebben gehouden, maar in het begin waren ze wel zo onder de indruk, dat moet worden aange nomen dat ze toen de waarheid heb ben gesproken tegen de politie", zei mr. Van Dijke. Puntsgewijs behandelde hij in zijn requisitoir eerst de moord op „opa" Donse, de feestartikelenwinkelier, daarna de moord op de Heeswijkse boer Reijer de Bruin en daarna de poging tot doodslag op de weduwe Betje Woortmeij er-Nickel. Dit alles aan de hand van de verklaringen van Hans van Z. afgelegd in zijn ei gen zaak en het proces tegen Ouwe Nol in maart van dit jaar. „Men kan nu wel zeggen, dat Van Z. niet betrouwbaar is en allerlei fan tastische gebeurtenissen vertelt, maar aan de andere kant mogen we niet vergeten hoe deze verklaringen tot stand zijn gekomen, bij stukjes en beetjes met bekennen en ontkennen. Het is veel moeilijker consequent te liegen. Daar komt bij de druk van het verhoor, het is duidelijk niet zo maar een gezellig praatje geweest. Boven dien, waarom zou Van Z. R. aanwij zen Hij werd er zelf niet beter van. Zijn delicten waren er niet minder om. Van enige rancune tegen Ouwe Nol is niets gebleken. Goed er zijn getuigen geweest die in en buiten de gevangenis likkebaardend gepraat hebben over de buit die bij Donse te halen was. Maar van geen der ge tuigen is gebleken dat ze ten aanzien van Van Z. deze moorden hebben uit gelokt", zei mr. Van Dijke. Herhaal de malen werd zijn requisitor onder broken door nee - geroep en gebaren van Ouwe Nol. Vandaag zal de verdediging wor den gevoerd. Eerst komt dan nog even de heling van een televisie toestel door Ouwe Nol aan de orde. (ADVERTENTIE) Hoestdrank in tabletvorm. f 1.~ DEN HAAG (ANP) Het Hoog Militair Gerechtshof in Den Haag heeft de onmiddellijke Invrijheidstel ling gelast van de 22-jarige dienst weigeraar Ron Boot uit Den Haag, die sinds begin augustus in het Huis van Bewaring in Scheveningen ver bleef. Veertien dagen geleden had het hof in een tussenvonnis, Ron Boot, wiens beroep op de wet gewetens bezwaren door de commissie en door de Raad van State is afgewezen, twee weken de tijd gegeven om te beslis sen of hij opnieuw een verzoek tot de minister van Defensie wilde rich ten om erkenning van zijn gewetens bezwaren tegen de militaire dienst. Ron Boot is op dit aanbod inge gaan en heeft inmiddels van het mi nisterie van Defensie een verzoek ontvangen om zijn beroep op de wet gewetensbezwaren nader te motive ren. Op 26 november zal hij voor de commissie moeten verschijnen. BIJ EEN explosie in een olieraffi naderij in Ciudad Madero (Mexico) zijn acht mensen om het leven ge komen en veertig gewond. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM/BREDA De com binatie van een geneesmiddel met alcohol kan tot gevolg hebben dat de werking van de laatste zich wel drie keer zo sterk manifesteert als normaal. Dat slaat vooral op tablet ten, pillen of poeders die moeten helpen tegen angst of nervositeit, wa gen-, lucht-, of zeeziekte, tegen jeuk of hooikoorts, dan wel astma en hoest. Bij slaapmiddelen kan de na delige invloed veel langer duren dan de normale werkingsduur van onge veer acht uur. Zo waarschuwde een geneesmidde- lenspeeialist van het T.N.O., dr S. A. Nelemans, woensdag op de te Rotter dam gehouden politieverkeersleer- gang van de ANWB. Evenals ir. E. Asmussen, de direc teur van de Stichting Wetenschappe lijk Onderzoek Verkeersveiligheid (S.W.O.V.), sprak hij zich uit ten gunste van het vermelden van een wettelijk vastgestelde alcohol-promil lage-grens: dat heeft effect op de ver keersveiligheid onder voorwaarde dat er een zeer intensief politie-toezicht plaatsvindt. Nu zal dat in de komende jaren waarschijnlijk inderdaad verscherpt worden, zo deelde de Arnhemse hoofdcommissaris, mr. J. F. E. Hop man, mee. Zowel overdag als s nacths zal meer controle worden uitgeoefend op hetg ebruik van alcohol, de goede staat vim de auto, de banden, het in orde zijn van de papieren en der gelijke. Bij de opening van de leergang heeft de voorzitter, mr. D. J. van Gilse, de staf gebroken over de „cha otische toestand bij de kentekenregis tratie". Hierdoor levert de opsporing van een bij een verkeersongeluk be trokken auto onoverkomelijke moei lijkheden op. Verder wees hij erop dat het rij den door rood licht onrustbarend toe neemt en dat de slechte toestand van de auto in meer dan een kwart van de gevallen oorzaak is van verkeers ongelukken. SAIGON (AFP/RTR) Een on derzoek door de provinciale Zuid- vietnamese autoriteiten en door de elfde infanterie-brigade naar aanlei ding van beweringen volgens welke Amerikaanse soldaten Vietnamese burgers hebben vermoord in de pro vincie Quang Ngai heeft niet tot be vestiging van de beweringen geleid, aldus een communiqué van het de partement voor het leger in Washing ton, dat in Saigon is gepubliceerd. Volgens het communiqué is onlangs opnieuw een functionaris naar de plaats gezonden waar de massamoord zou zijn gepleegd om een onderzoek in te stellen. Het Amerikaanse opperbevel in Saigon zegt, eveneens in een com muniqué, dat „de Amerikaanse re gering onder geen enkele omstandig heid gruweldaden in welke vorm ook zal toestaan". Het departement voor de grond strijdkrachten zegt in zijn commu niqué nog: „Wij hebben gezegd dat het cijfer van 567 doden is overdre ven. Wij kunnen daarop geen verder commentaar geven". DE GOUDPRIJZEN in Z(jrich heb ben gisteren het laagste peil bereikt sinds de splitsing van de internatio nale goudmarkt. Een van de leukste afdelingen bij de PTT lijkt mij die van de opspo ringsambtenaren van de bijzondere radiodienst. Die mannen hebben tot taak klandestiene zenders op te spo ren en dat heeft ontegenzeggelijk iets avontuurlijks. Dezer dagen spoor den ze weer twee van die stiekumerds op, te weten de zenders „Nooitge- dagt in samenwerking met de blau we vos" en „Papinkelman met de baanbreker". Beide opereerden in het oosten des lands. Die eerste zender was kennelijk de vrucht van een fusie. Het kabinet-De Jong is, voorzover het gisteravond te overzien viel, uit de gevarenzone gemanoeuvreerd. Maar heeft u werkelijk gemeend dat onze ministersploeg in gevaar ver keerde, nee toch? Zou u, als u voor het eerst van uw leven een voet op de maan zette, ook „Joepie" roepen? Ik niet, ik zou de camera heel houden. Ja, daar zaten we dan gistermid dag. Denk je: fijn, dat die jongens nu eens overdag op de maan gaan wandelen, hoeven we er tenminste niet een hele nacht voor op te blij ven, en, ploep, valt die camera uit. Geen beeld meer op de buis, zelfs geen zwart-wit. „Koningin zijn is inderdaad zeer ingewikkeld". (HM.) Een collega heeft op zijn Sinter- klaas-verlanglijstje gezet dat hij Emma Peel terug wil. En ik wil mijn beeldbuisblik op de maan terug! Als honden toch eens konden pra ten, verzucht men nu vast en zeker bij de Bredase rechtbank. En haha, jaja, eindelijk zijn de lang verbeide NF-5B-straaljagers he lemaal vanuit Canada, waar de Ne derlandse luchtmacht ze had besteld, in ons land gearriveerd. Ze hebben een paar weken over de reis gedaan, omdat het telkens regende, hagelde enz. enz. Als het nou maar niet regent als er oorlog uitbreekt! „Het was zuiver toeval dat ik over luchtvervuiling sprak, toen de heren van de pers binnenkwamen". (R. Niaon, president van de V.S.) Niet zo toevallig is het wanneer journalisten spreken over geluids hinder als Nixons recht(s)er hand, Spiro, spreekt. Inmiddels verblijven wij met een kapotte camera, in de hoop dat het uolgen.de week woensdag in Rotter dam en Eindhoven beter gaat. Ik dank u voor uw (m) aandacht. MERIJN. HONDERDTWINTIG meisjes van de hogere beroepsopleiding der indu- trieschool in Groningen zijn in sta king gegaan als protest tegen de in voering van een nieuwe structuur. (ADVERTENTIE) Voor onmiddellijke verlichting Helpt direct bij spierpijn, reumatische pijnen, zenuwpijnen, spit. Even aanbrengen op de pijnlijke plek en de weldadige warmte brengt onmiddellijke verlichting. Depijnverdrijver met onmiddellijke werking. (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT Nu het kabinet heeft besloten ook voor 1970 het trendbe- leid bij de salariëring van ambtena ren te handhaven, zullen de centrales ran overheidspersoneel een voorschot vragen van tenminste 5 a 51/2 pet. per 1 januari 1970. Dit heeft dr. W. J. J. Dijsselbïöêm lid van het centrale georganiseerde overleg, meegedeeld op het congres van de Arka in Utrecht. De staats secretaris van Binnenlandse Zaken heeft in een brief van 17 november J.l. bericht „dat per 1 januari 1970 een voorschot van 4 1/2 pet. zal wor den gegeven". De ambtenaren zullen strikt vast houden aan een voorschot van ten minstei 5 pet. per 1 januari", aldus dr. Dijsselbloem. Bovendien is dit schriftelijk „opleggen" geen goed be gin van openheid en inspraak". De katholieke centrale van bonden van overheidspersoneel heeft een eerste bespreking gehad met het be stuur van het NKV om na te gaan of er mogelijkheden zijn voor blijvend contact en samenwerking. De volgen de maand volgt een tweede bijeen komst die evenals de eerste wordt gekarakteriseerd als zuiver in formatief en geheel vrijblijvend". In de katholieke centrale werken samen de Arka, de Katholieke Po litiebond Sint-Michael, de Katholie ke Onderwijzersvereniging, de Ka tholieke Vereniging van Leraren in het Nijverheidsonderwijs, de KABO en de katholieke vervoersbond. Laatst genoemde twee bonden zijn reeds bij het NKV aangesloten. „Twee jaar geleden opperde de Ar ka reeds de mogelijkheid van con tacten tussen de katholieke ambte- narencentrale en de katholieke vak centrale, maar de overige bonden van overheidspersoneel voelden er toen niets voor Thans is het de po litiebond geweest die een nieuw ini tiatief heeft genomen". Dit antwoord gaf dr. Dijsselbloem op een vraag van de Bredase afde ling hierover. Eerder op de dag had „Breda" vra gen gesteld over bindingen van de ARKA met de KVP, met name over de voorzitter, die qualitate qua in de KVP-partijraad zou zitten. Voorzit ter Loerakker ontkende dit. Hij deel de wel mee als persoon lid te zijn van de KVP-partijraad, maar niet als voorzitter van de ARKA. Het bestuur zegde de nodige di- ligentie toe onder andere naar aan leiding van opmerkingen van Breda over de vakantietoeslag voor gepen sioneerden en de premie voor de ei gen Ziektekosten Verzekering Amb tenaren. Een scherpe discussie ontbrandde nog bij het voorstel tot verhoging van het aantal dagen, dat in halve verlofdagen kan worden opgenomen. Het hoofdbestuur stond hier eerst af wijzend tegenover maar na aan drang uit de vergadering zegde de voorzitter toe te bevorderen, dat het aantal te snipperen verlofdagen wordt vergroot. Wij tekenen hierbij aan dat uit na- ieze informaties bij de KVP ons is tebleken dat de KVF representatieve lersone» namens belangrijke maat schappelijke groeperingen vraagt in de partijraad zitting te nemen als stemgerechtigd lid. In dit geval is dr. J. Loerakker lid van de Partij raad namens de ARKA, red.)

de Stem | 1969 | | pagina 17