Scherpe kritiek op gang van zaken industrialisatie ,De Roos' de Formidabel Meisjes zijn zich niet bewust van hun werksituatie Middelburgs echtpaar viert huwelijksfeest OP WD-VERGADERING Raad Heinkenszand in half uur door agenda heen -papier voor uw -pen JEANNE STROOP (18) De jonge arbeider (4) Kraaiennest was oorzaak van vermeende brand <n Goes De Vrijheidsduif uit Kruiningen hield geslaagde tentoonsl Zwaargewonde bij aanrijding in 's-Gravenpolder KVP-kandidaten voor raad Go.es gaan praten met kiezers 's-Heerenhoek Rilland-Bath Rilland Vakantiegeld bejaarden Goede priesters VI Activiteiten Philatelica Vlissingen Keuken in Middelburg uitgebrand een knotsgoeie bolknak van WILLEM II DE STEAA VAN WOENSDAG 19 NOVEMBER 1969 TERHEIJDEN „De meeste meisjes zijn er zich niet van be wust, dat er wat gedaan kan wor den aan hun situatie. De laatste we ken begint het wat te komen. Dank zij 1 november. Maar ook in de KWJ zelf zijn we ons pas bewust dat we niet alleen een gezelligheidsorganisa tie moeten zijn. Ik ben al een paar jaar lid, maar ik weet niet hoe lang het geduurd heeft voordat ik eigen lijk goed wist, waar ik nou eigenlijk lid van was". De achttien-jarige Jeanne Stroop uit Terheijden werkt op kantoor in Breda. Typewerk, telefoon en telex. „We hebben een behoorlijke CAO", zegt ze „maar ik ken winkelmeisjes uit kleine bedrijven, die 's morgens om acht uur beginnen en om zeven uur 's avonds thuis komen. Straks in de sinterklaastijd moeten ze tot ne gen uur werken. En vaak voor een schijntje. Ze durven er meestal niets van te zeggen, gewoon bang dat het bij hun baas bekend wordt, dat ze er over praten. Het moeilijke is, dat die meisjes niet georganiseerd zijn. „Als het je niet bevalt, dan ga je maar", zal hun baas wel zeggen". „Ik ken een meisje van vijftien, die ook voor een laag loontje in een winkel werkt. Ze heeft huishoud school maar verder heeft ze er niets meer bij geleerd. En als ze in 'n ge zin gaat werken, heeft ze waarschijn lijk nog minder. Er moest 'n vakbond voor zulke meisjes zijn, maar ze we ten gewoonlijk niet eens dat het echt wel anders kan". „Ik merk hoe lan ger hoe meer dat het hard nodig is om iets te doen aan de verbetering van de werksituatie voor jongeren. Daarom ben ik blij dat ik bij de KWJ ben. omdat die vecht voor iets waar ik ook voor wil vechten. Maar over het algemeen wordt er meer aan de jongens gedacht dan aan de meisjes. Dat is nu wel aan het veranderen, maar ik moet toch zeggen dat de meeste jeugdgroepen merendeels uit jongens bestaat". „Die demonstratie op 1 november ik geloof dat die een compliment waard is. De werkende jongeren heb ben zelf alles geregeld en ik geloof dat je daar het meeste mee bereikt. Meer dan wanneer je het anderen voor je laat opknappen. Ik geloof wel dat de studenten te overdreven ma nieren hebben om hun zin te krijgen, maar ik vind toch dat men in KWJ- kringen te negatief staat tegenover de student. Ik niet. Ze leggen me niets in de weg". Jeanne vertelt over de ulo, waar ze op gezeten heeft. Ze is erg enthou siast over. „Er was een lerares", vertelt ze, „die heeft ons echt leren lezen. Die liet ons moeilijke stukken en gedichten begrijpen. Daarom lees ik zo graag ik weet nu hoe ik moet lezen. In Terheijden hebben we een groepje van twaalf jongelui, waar we van al dat soort dingen doen. De clameren bijvoorbeeld ook. En zelf schrijf ik gedichten. Het liefst over de natuur, maar ook over die dingen die je in de KWJ bezig houden. „Maar nou heb je weer zoiets. Pas geleden hebben we een open avond georganiseerd voor de jongeren en weet je wie er kwamen? De vaders en moeders. We zijn weken van te vo ren bezig geweest, maar geen belang stelling van de andere jongeren. Ja, alles bij elkaar zes. Met hen hadden we willen discussiëren tussen de be drijven door. Daar kwam niets van". We vragen haar af hoe ze tegen over de technische ontwikkelingen aankijkt. Ze zegt: „Ik kan me wel voorstellen dat sommigen bang zijn voor de techniek omdat ze door de automatisering vrezen hun baan kwijt te raken. Maar verder vinid ik zelfs de grootste computer uiteindelijk niet meer dan een hele goeje rekenmachi ne. Daar ben je toch ook niet bang voor. Die moet je uiteindelijk toch zelf beheersen. Je moet er op voorbe reid worden, je moet er mee leren werken en er rekening mee houden". Jeanne vertelt dat ze twee broers heeft en twee zusjes. Een van haar broers is heel actief in de KWJ. Over de kerk zegt ze: „Dat doet me niets; ik ben wel religieus voor mezelf, maar dat officiële gedoe nee. En dan komt de KWJ weer op de proppen, die alle aandacht wil richten oD de situatie van de winkelmeisjes: „De eerste keer, dat daar iets voor ge daan wordt", zegt ze. JAN HüSKEN (Oficiële publicatie). GOES HEINKENSZAND KAPELLE - KRUININGEN STEMMING GEMEENTERAAD De' burgemeesters van Goes, Hein kenszand, Kapelle en Kruiningen brengen ingevolge artikel I 8 der kieswet ter openbare kennis, dat op 27 november 1969 van des morgens acht uur tot des avonds zeven uur de stemming ter verkiezing van de leden van de gemeenteraad zal plaatshebben. Zij herinneren aan de verplichting, bedoeld in artikel I 9 der kieswet: Ieder, die volgens het kiezersregis- ter bevoegd is tot de keuze mede te werken, is verplicht zich binnen de voor de stemming bepaalde tijd aan te melden bij een stembureau waar hij bëvoegd is zijn stem uit te bren gen. Voorts wijzen zij op het bepaalde in artikel 128 van het wetboek van strafrecht: Hij die opzettelijk zich' voor een ander uitgevende, aan een krachtens wettelijk vorschrift uitge schreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar. Goes, Heinkenszand, Kapelle en Krui ningen, 19 november 1969. De burgemeester van Goes F. G. A. Huber De. wnd. burgemeester van Hein kenszand, M. Somers De burgemeester van Kapelle, H. G. van Suylekom De burgemeester van Kruiningen, A. Schipper. (Van onze correspondent) GOES De heer A. C. P. uit 's Gravenpolder, eigenaar van het on bewoonde pand aan de Willem Zelle- weg I wilde de kachel aansteken omdat het nogal vochtig was. Hij wist echter niet dat enkele kraaien een groot nest in de schoor steen hadden gebouwd. Na het aan steken van de kachel ontstond een flinke rookontwikkeling, die een gro te brand deed vermoeden. De ge alarmeerde brandweer verhielp het euvel door het kraaiennest uit de schoorsteen te verwijderen. (Officiële publicatie) I GOES - HEINKENSZAND g- KAPELLE - KRUININGEN VERKIEZING GEMEENTERAAD Uitoefening kiesrecht door personen die in dienstbetrekking zijn. De burgemeester van de gemeenten Goes, Heinkenszand, Kapelle en Kruiningen herinneren in verband niet de aanstaande stemming ter ver toezing van de leden van de gemeen teraad van de respectievelijk nieuw te vormen gemeenten Goes, Borsele, Kapelle en Reimerswaal aan de on derstaande bepalingen der kieswet. 1. Volgens artikel I 10 der kieswet 13 iedere werkgever verplicht te zorgen, dat iedere werknemer, die bij hem in dienstbetrekking is en bevoegd is aan de stemming deel te nemen, voor zover deze niet buiten de tijd van zijn dienstbe trekking aan de verkiezing kan deelnemen, daartoe de gelegenheid krijgt. Deze verplichting geldt niet ten aanzien van de werknemers, die uit hoofde var> hun dienstbe trekking binnen de voor de stem- I toing bepaalde tijd niet vertoeven in de gemeente, waar zij aan de Stemming kunnen deelnemen, of in een aangrenzende gemeente, ten- zy om aan de stemming deel te ne men niet meer dan gedurende twee achtereenvolgende uren ver hinderd zullen zijn, hun arbeid te verrichten. 2- Op grond van artikel X 9 der kieswet wordt de werkgever die de hierboven vermelde, hem opge legde verplichting niet nakomt, ge straft met hechtenis van ten hoog ste veertien dagen of geldboete van ten hoogste vijfenzeventig gulden. Goes. Heinkenszand, Kapelle en Krui- tongen, 19 november 1969. De burgemeester van Goes, F, G. A. Huber De wnd. burgemeester van Hein kenszand, M. Somers De burgemeester van Kapelle, H. G. van Suylekom De; burgemeester van Kruiningen, A. Schipper. (Van onze correspondent) KRUININGEN De postduiven houdersvereniging De Vrijheidsduif uit Kruiningen hield in het Dorps huis een postduivententoonstelling. Ongeveer 80 inzenders hadden voor een aantal duiven van 600 gezorgd. De kwaliteit was, volgens de keur meesters uitstekend. De belangstelling van het publiek voor de tentoonstelling, was groot. Ook het rad van avontuur, de schiet tent en de uitslag van de gehouden verloting in de avonduren trok veel belangstelling (ADVERTENTIE) LIEVELINGSDIEREN SCHENKEN U DE BESTE JAREN VAN UW LEVEN Geef een levend geschenk Deskundige adviezen bij de aanschaf van Uw vogels en hun benodigdheden. Koopt in onze speciaalzaak. DIERENSPECIAALZAAK GENTSESTRAAT 7 TEL. 01158 -1402 SAS VAN GENT (Van onze correspondent) HEINKENSZAND De VVD, af deling West-Zuid-Beveland, heeft in het kader van de komende verkie zingen voor de nieuw te vormen ge meenten een vergadering gehouden in café Taveerne te Heinkenszand. De belangstelling voor deze avond, waarop scherpe kritiek op de indus trialisatie werd geleverd, was groot. Als sprekers waren uitgenodigd mevrouw mr. E. Vedez-Smit en mr. dr. Berkhouwer. Mevrouw E. Vedez sprak over de politiek van de VVD, terwijl ze daar bij even stil stond bij de belangrijke plaats die de gemeenten in het poli tieke spel innemen. De visie van de VVD op de gemeentepolitiek is, al dus spreekster, inspraak van bur gers bij uitbreidingsplannen en be stemmingsplannen door middel van voorlichtingsavonden. Verder sprak zij over de industrievestiging en de lucht- en waterverontreiniging De verantwoordelijkheid van het provinciaal bestuur bij vestiging van nieuwe industrieën, kreeg in de discussie de belangrijkste plaats. De vergadering toonde zich ont stemd over de wijze, waarop de in dustrialisering in Midden-Zeeland gebeurt zonder inspraak van de zij de van de bevolking. Men acht het provinciaal bestuur niet diligent ge noeg. Speciaal de vestiging van de aluminiumfabriek Péchiney ontlok te een golf van kritiek waarop de heide kamerleden alleen maar kon den reageren door te bevestigen, dat inderdaad het beleid niet hele maal foutloos is geweest. Kritiek ook ten aanzien van de manier „waarop men dorpen als Borsele en Nieuwdorp laat dood bloeden door nieuwbouw te verhin deren als daar al (door de veront reiniging) belangstelling voor zou bestaan. Industrievestiging bete kent voor deze plaatsen een totale ondergang". En hier kwam de vraag naar voren: wie is de schul dige? Waar kan voor de geleden schade worden aangeklopt?, want woningen zullen in waarde vermin deren. Mevrouw Vedez wees op het wel licht in leven te roepen schadefonds. Om echter een uitkering te kunnen krijgen zal er een juridisch geharre war ontstaan De vraag zal zonder meer luiden: is hier sprake van een onrechtvaardige daad door de over heid begaan? Een vraag, die uiter mate moeilijk te beantwoorden zal zijn. Volgens de heer Berkhouwer zul len de mensen het slachtoffer wor den, tenzij men op juridische gron den met overtuigende bewijzen kan komen. Het feit, dat de bevolking via de pers heeft moeten vernemen dat er een aluminiumfabriek komt, werd als absurd betiteld. „I-n het ge heel", aldus mevrouw Vedez, „zijn er zonder meer kortsluitingen ge weest". Hierna ging de heer Berk houwer in op het industrialisatiebe leid, zowel mondiaal, Europees, lan delijk als provinciaal. Hij zag een verschuiving van de zware industrie van het binnenland n-aar de kust streken. Verder belichtte hij de eco nomische ontwikkeling in al haar aspecten. (Van een onzer verslaggeefsters) BREDA 's Morgens om half ne gen al zitten zij uit te kijken over de heel rustige en in dit jaargetij wat mistige Bernhardsingel in Breda. Het verschil is niet zo groot met het overigens nog veel rustiger uitzicht, dat zij 55 jaar lang hebben gehad vanuit hun huisje aan de Middel burgse Seisweg. Op de bovenetage van het Bredase huis van hun doch ter, leven zij nu alweer tien jaar hun stille bejaardenleven. Sinds een jaar hoeven zij niet meer voor zich zelf te zorgen. Gisteren stonden zij een beetje met tegenzin vanwege de drukte in het middelpunt van de belangstelling van hun familie. De reden: hun 65-jarige huwelijks feest. Op hun warmgestookte woonka mer lezen de heer J. Melse (90) en mevrouw C. Melse-de Grave (88) al vroeg de jelicitatiebrieuen, die zij kregen toegestuurd. De dochter, die hen verzorgt, mevrouw Huisman- (Van onze correspondent) HEINKENSZAND De raad van Heinkenszand heeft onder voorzitter schap van burgemeester mr. M. So mers in een recordtempo van een half uur een raadsvergadering gehou den. Bij beschikking van de minis ter van Volkshuisvesting en Ruimte lijke ordening krijgt Heinkenszand voor de sanering van de dorpskern een bedrag van 150.000. In verband hiermee werd het be sluit genomen de openbare lagere school met woonruimte af te breken. De kleuterschool, die nu nog gebruik maakt van deze ruimte, zal naar een andere school kunnen worden over gebracht. Bij de opening van de nieuwe boerenleenbank in Heinkens zand heeft de gemeente een bedrag van 1000 ontvangen, wat zal dienen als beginkapitaal voor de bouw van een dorpshuis annex sporthal. Tevens kon de voorzitter meedelen dat er een nieuw structuurplan in voorbereiding is, dat woonruimte zal bieden aan 3600 inwoners. De raad besloot een subsidie voor 1969 aan de gymnastiekvereniging Atlas van 250 en aan de afdeling EHBO van Heinkenszand van 200. De inrich ting van de noodbehuizing voor de nieuwe gemeente Borsele verloopt naar wens, aldus de burgemeestei De gedeelten bestemd voor het onderbrengen van de ambtenaren zal (Van onze correspondent) 's GRAVENPOLDER De heer M„ die met zijn fiets van de Molen weg plotseling de 's-Gravenpolderse- weg opreed, werd door een auto die uit de richting Goes kwam aangere den. M. werd tegen het wegdek ge smakt en is zwaargewond naar het ziekenhuis in Goes overgebracht. (Van onze correspondent) GOES De K.V.P.-kandidaten voor de aanstaande verkiezingen in de nieuwe gemeente Goes willen op de hoogte komen met alle problemen irn de hele gemeente. Zij willen op verschillende avonden persoonlijk kennis maken met de kiezers en met hen van gedachten wisselen over hun wensen en problemen en de mogelijk heden en moeilijkheden van de ge meente. Donderdagavond kan dat in het dorpshuis in Wolphaartsdijk en maan dag 24 november vanaf acht uur in Slot Ostende in Goes. 25 december gereed zijn. Het repre sentatieve gedeelte zal op 15 januari in gebruik kunnen worden genomen. Het gebouw zal van centrale ver warming worden voorzien. Voor de inrichting van de archiefruimte werd 37.000 gevoteerd. De wanden van deze ruimte zullen brandvrij zijn, terwijl er een betonnen vloer in komt te liggen. Voor aanleg van de tele fooninstallatie verleende de raad goedkeuring. De kosten zijn 36.000. Voor de vortgang in het uitbrei dingsplan Barbestein werden enkele perceeltjes grond aangekocht voor totaal 28,000. Verder deelde de voorzitter mee dat de commissaris van de koningin op 10 december om kwart over acht een afscheidsbezoek brengt aan Heinkenszand, Viswedstrijd Zondag hebben 20 sportvissers een dagje gevist op de Oosterschelde met de „Noordster". Het weer was nogal winderig. Tij dens deze wedstrijd werden 62 vis sen gevangen. De eerste prijs met 7 vissen ging naar de heer J. van Orihem. Kaartavond De centrale van de N.K.V., afdeling 's-Heerenhoek, or ganiseerde een prijs-kaartavond in het gebouw „De Jeugdhoeve". Voor deze avond waren er 28 deelnemers. Uitslag: le prijs J. v. d. Dries-B. Maas; 2e prijs J. Schrieks-D. de Winter; 3e prijs H. Moison-Sjef Bor- dui. Vogelvereniging Tijdens de ver gadering van de vogelvereniging Zanglust in dorpshuis Luctor et Emer- go zei voorzitter J. Moerland dat er voor de tentoonstelling van 28 en 29 november 200 vogels zijn ingeschre- ven. Dit is een record voor de ver eniging. Er werd verder nog gespro ken over de prijzen en de indeling daarvan. Pony doodgereden Op rijksweg 58 is ter hoogte van wachtpost 20 een pony doodgereden. Het ponypaardje was uitgebroken en op de rijksweg terecht gekomen. Een personenauto bestuurd door C.H.R. reed de pony in het duister aan. De pony werd ge dood, de auto werd geheel vernield De bestuurder liep geen letsel op. Melse, zegt: „Met vader kunt u moeilijk spreken, want hij is erg doof. Met moeder gaat het beter. Va der en moeder hebben trouwens nog een heel goed geheugen. Vooral moe der onthoudt alles." Dat is mevrouw Melse aan te zien, want ze kijkt nog bijzonder pittig uit haar ogen. Zij zegt: „lk ben erg rheumatisch en daar om kom ik praktisch nooit meer buiten. Tot vorig jaar heb ik nog zelf gekookt, maar nu doet mijn dochter het. Mijn man heeft vorig jaar ver schillende operaties ondergaan en sinds die tijd kan hij ook niet veel meer doen. Daarvoor deed hij nog altijd de tuin en wat schilderwerk. Nu knapt hij nog wel eens wat klei ne karweitjes op. Lezen kunnen we allebei nog goed. Iedere morgen spellen we de krant uit." Mevrouw Melse is in Souburg ge boren, de heer Melse komt van Oost Kapelle. Het grootste deel van hun leven hebben zij in Middelburg ge woond, waar de jubilerende bruide gom op een houtzagerij heeft ge werkt. Het echtpaar Melse heeft drie kinderen. Blijkbaar is deze Zeeuwse familie van een taai ras, want broers en zusters van zowel meneer al me vrouw zijn allemaal in de 80 en in de 90. „Van lekker eten en drinken, houd ik erg", aldus de heer Melse, „maar dit wil niet meer zo goed". Hij wijst naar zijn oren. Dat hij diverse ope raties achter de rug heeft, is hem niet aan te zien. Hij ziet er letterlijk blozend uit en de ouderdom heeft op hem geen vat gehad in de vorm van rimpels. De bejaarde echtelieden hebben ieder een witte anjer opgespeld ge kregen. „Straks moeten wij naar be neden als alle kinderen en kleinkin deren er zijn, want het is hierboven te klein", zegt mevrouw Melse. „Maar daar zien we eigenlijk wel tegen op. Ik kan de trap niet meer afkomen, dus dan blijf je maar liever rustig op je kamer zitten, weet u." Niette min hebben kinderen en kleinkinde ren gistermiddag toch een klein feestje gebroumen, toaarbij opa en oma flink in de bloemetjes zijn ge zet. Reeds een jaar geleden schreef ik in deze rubriek, dat het geen over bodige luxe zou zijn als ook de AOW- ers vakantiegeld zouden ontvangen. Het is nu gelukkig al zover dat de voorbereidingen aan de gang zijn om in 1970 vakantiegeld te geven. He laas zal dit in 1970 slechts 3 pet be dragen. Dit is mijns inziens aan de lage kant. Wel wil men het in 1971 weer met 3 pet verhogen, dus dat be wijst dat het te laag is, maar waar om moet dat weer een jaar duren? Ja de minister behoeft zich over va kantie geen zorgen te maken, want die heeft naast zijn inkomen van ruim 80 duizend gulden per jaar een vakantietoelage van vijfduizend gul den 5.000). en daar moeten een be jaard echtpaar een heel jaar van le ven. St. Willebrord Leo Gabriels Het antwoord van dhr. Vermeulen te Temeuzen in de Stem van 7 nov. 1.1. is wel bedroevend, de uitdrukkin gen die hij gebruikt vind ik niet pas send tegenover de paus en diegenen die het Christendom altijd hebben ge predikt. Denkt dhr. Vermeulen dat de nieuwe geloofsverkondiging die nu in Nederland wordt gepredikt) (ge lukkig niet door alle geestelijken) de oplossing na bijna 2000 jaar wel zal brengen. Ik denk dat dhr. Vermeulen van de gehele geloofsbeleving niets begrijpt. Maar als gelovigen hebben wij één houvast n.l. de Bijbel of wel de Heilige Schrift. Men kan de kerk zoveel willen veranderen als men wil maar de Bijbel kan men niet veran deren. GOES D.V. DAMME (Van onze correspondent) VLISSINGEN De afdeling Vlis- smgen van de vereniging „Philateli ca" houdt morgen (donderdag) in de kantine van het stadhuis in Vlissin- gen haar maandelijkse bijeenkomst. De bijeenkomst begint om kwart voor acht. Vanaf zeven uur bestaat er gelegenheid nieuwe uitgiften in ontvangst te nemen dain wel te be stellen. Maandag 1 december houdt de Vlis- aingse afdeling in Het Anker een ruilavond. Vrijdag 12 december zal in het Scheldekwartier een Sint-Ni- colaasbijeenkomst worden gehouden. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Dinsdagmorgen om half elf werd de brandweer van Middelburg gealarmeerd. In de keu ken van M. C. aan de Jacob Cats- straat was brand uitgebroken. Toen de brandweer ter plaatse ar riveerde viel er van de keuken niet veel meer te redden. Men wist het uitbreiden van de brand te voorko men door snel en deskundig ingrij pen. De keuken is geheel uitgebrand. De bewoners zijn verzekerd. De brand is vermoedelijk ontstaan door een ondeugdelijke slang van het gas- toestel. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1969 | | pagina 7