Iantasio heet nu de kosmos Paradisoleider,,'t Gaat om afbreken oude structuren" )iologiscl René van Nie, bijvoorbeeld MÊBBBL Ik hm Je opa niet. 65* Wedstrijd Zorgeloos i Fantasio Oefening Geef me Siever wat om handen! DE STEM VAN WOENSDAG 19 NOVEMBER 1969 2/ Na een grondige opknapbeurt van ruim tweeëneenhale maand heeft het Amsterdamse Paradiso zijn deuren weer wijd opengezet. Ditmaal echter niet meer alleen voor de jongeren, die avond aan avond in het voormalige kerk gebouw van de Vrije Gemeente aan de Weteringschans de maat schappij trachtten te ontvluch ten, maar juist voor die groepen die een kritische houding heb ben ten aanzien van de maat schappij en proberen deze tot uiting te brengen. Het. nieuwe Paradiso moet een actiecentrum worden. Heel wat an ders dian vroeger volgens de heer Louis Groen die samen met drie anderen de staf vormt. Paradiso dreigde een besloten, van de rest van de samenleving vervreemd gebeuren te worden, met een te groot j accent op een massale con sumptieve sfeer. Het werd een plaats, waar men naar toe kon vluchten. De nadruk werd te een zijdig gelegd op de psychedelische sfeer. En nu? De heer Groen: „Para diso moet niet alleen een psychede lisch centrum zijn, maar ook een politiserend. Het gaat niet alleen om jiet scheppen van een alterna tieve maatschappij, het gaat ook om het afbreken van oude maat schappijstructuren, die niet meer deugen. Paradiso moet een cen trum van actie worden, actie die nergens anders een kans krijgt, en een centrum voor avantgardisti- sche kritische en experimentele ac tiviteiten". Handel in soft en hard drugs zal absoluut niet meer worden toege staan, zo verklaart de staf. Onder andere omdat deze de sfeer ver pest en omdat Paradiso niet meer WERKENDE jongeren kunnen meer dan werken. Ze kunnen protesteren, dat hebben ze in Den Haag bewe zen, ze kunnen misschien ook schrijven. Dat laatste kunnen ze bewijzen in een proza- en poëzie wedstrijd, die wordt uitgeschreven door de KJM afdeling Bladel. Alle jongeren die een pen kunnen vast houden, kunnen een verhaal, ge dicht of artikel opsturen aan J. van Dijck, Pms X-straat 1 in Bladel. Ue beste inzending wordt bekroond met de August Sniedersprijs, die dit jaar voor het eerst wordt uitge reikt De inzendtermijn sluit 1 de- de dekmantel wil zijn voor een puur commerciële markt. Er zijn zelfs vier extra medewerkers aan getrokken die erop moeten toezien, dat er inderdaad niet gehandeld wordt. In de communiques wordt uitsluitend gesproken over de han del in drugs. Over het nuttigen van meegebrachte drugs wordt ge zwegen. b. Sluit de ogen en tracht het voorwerp, maar nu met gesloten ogen weer voor u te zien. c. Open nu de ogen en bekijk het voorwerp opnieuw, zoals onder a. Sluit de ogen en tracht het voor werp opnieuw voor uw geestesoog te halen zoals onder b. Herhaal een en ander elke ochtend 3 a 4 keer. JOSé TOIRKENS Ook het tweede Amsterdamse jongerencentrum. Fantasio, gaat het op een andere toer gooien. Het kosmisch ontspanningscentrum wordt opgevolgd door het medita tiecentrum De Kosmos. In Lemu- ria het eerste nummer van de maandkrant die dit nieuwe cen trum uitgeeft (losse nummers f. 1,- jaarabonnement een tientje), wordt geconstateerd: „Fanitasio, of iets wat daarop lijkt, komt nooit meer terug. Het is uit met de pret, knip je haren maar af, trek mensenkleren aan, scheer je en gooi die rommel die je om je nek hangt maar weg. Het slaat nergens meer op. De tijd is voorbij. De volgende fase zal ge kenmerkt worden door soberheid en hardheid. Bezinning op jezelf en wat je aan het doen bent, zonder flauwekul, goede siens en „goed" voelen". Bezinnen op jezelf valt om de drommel niet mee. Daar zijn de initiatiefnemers zich terdege van bewust. De Kosmos kan dan ook best als meditatiecentrum een gro te mislukking worden, maar voor lopig is men nog vol vertrouwen. Om niet de aandacht van de be zoeker af te leiden van zichzelf is het vroegere bonte Fantasio nu koel en sober ingericht. De donkere hoekjes en gangetjes zijn verdwenen en van> de brand weer mogen er nog maar 400 men sen tegelijk binnen. Bier en fris dranken worden niet meer ver kocht, wel fruit en vruchtensap pen. De programma's gaan be staan uit verschillende soorten yo ga, groepsmeditatie en meditatie met behulp van dia's film en ge luid zelf musiceren, optredens van muziekgroepen, pop-sessies en sfeerprojectie. „De Einidhovense Jeugd .en jon- garenraad (EJJR) vindt de wijze, waarop uw personeelswerving mid dels de brouchure „het zorgeloze leven van een meisje bij Philips" geschiedt, van geen enkel respekt getuigen voor de menselijke waar digheid. De brouchure is, ondanks haar dure uitvoering slechts een goedkoop middel geworden ter ver krijging van personeel, in die zin, dat zij appeleert aan het veroveren van materiële zaken en suggereert dat dit de garantie voor het geluk van de jonge werknemers-sters vormt". Dit is de aanhef van een open brief van de EJJR aan de n.v. Philips, afgedrukt in het maande lijks informatieblad van de Katho lieke Werkende Jongeren. De EJJR somt verschillende be zwaren op die zij heeft tegen de brouchure (er wordt o.a. in gespro ken over „een volledige uitkering bij ziekte". EJJR: „Mede dank zij de premie die je zelf betaalt!") en eindigt aldus: „De Philips bro chure stelt dat het werk „echt" vol doening zal geven. Dat is de vraag. Zoals het ook de vraag is: gaat het om het zorgeloze leven van een meisje bij Philips of om het zorgeloze leven van Philips zelf?" OP DE FOTO: De drassige velden tussen Klundert en Moerdijk, waar DE SHELL zich gaat vestigen. Een koe is bij de gedachte alleen al be zweken. (ADVERTENTIE) Veel bejaarden willen werken. Künnen werken. Vraag ze per annonce. En gebruik dit vignet: ier annonce. Publikatie aangeboden door dit blad in samenwerking met de Stichting Ideële Eeclame René van Nie (midden) tijdens opnamen van de film Bronbeekbijvoorbeeld. Voor degenen die zich voor het eerst op het pad van de meditatie wagen geeft het blad Lemuria vast enkele concentratie-oefenin een en ander elke oohtend 3 a 4 zers laten we de eerste hieronder volgen: a. Neem een voorwerp, plaats het op tafel en bekijk het geduren de een minuut. Minister Klompé (crm) heeft in antwoord op schriftelijke vra gen, die het Tweede Kamerlid J. van de Brake heeft gesteld naar aanleiding van de film „Bronbeek, bijvoorbeeld", mee gedeeld van mening te zijn, dat de maker René van Nie niet heeft beoogd de bewoners van 't koninklijk militair invaliden huis op Bronbeek in een ver keerd daglicht te stellen. De film van René van Nie (30) kwam in de belangstelling, toen hij tijdens de vorige maand ge houden Internationale Filmweek Arnhem werd bekroond met de Van der Rijnprijs 1969. „Bronbeek, bijvoorbeeld" is een schets van de omstandigheden en het dagelijks leven van de oud- KNIL-militairen in het tehuis Bron beek bij Arnhem. Door mididel van interviews vertellen de bewoners openhartig over hun leven. Hierbij komt uiteraard de tijd, die ze in „Indie" hebben doorgebracht ter sprake. Het sexleven van de mili tairen op Sumatra wordt door een van de bejaarden uitvoerig be licht. De commandant van Bronbeek, generaal b.d. J. van der Leer, ver weet René van Nie bij de Arnhem se première zijn mensen te heb ben misbruikt voor een anti-mili- tairistische film. De cineast trekt zich van de deining om zijn film intussen weinig aan. Hij is erg te vreden met dé Van der Rijnprijs 1969. De tweede bekroning, die hij dit jdar in ontvangst mocht ne men. Dit voorjaar kreeg hij ook al de cultuurprijs van de gemeen te Hilversum. Hierbij trad zijn, in opdracht van de NTS gemaakte film „Holland", op de voorgrond. De geregelde bioscoopbezoekers kennen ongetwijfeld zijn filmpjes voor het Bio-vakantieoord. Op dit moment is René van Nie bezig met een produktie in op dracht van Shell. In de loop van volgend jaar hoopt hij zijn eerste lange speelfilm te kunnen maken.

de Stem | 1969 | | pagina 23