Arka-afdeling Breda komt op voor laagstbetaalden VIERSPRONG Hans van Z. weigert eed én verklaring PERSOONLIJKE TRAGEDIES SCHADUW I )e^e|yd slijterskwaliteit... dat proefje! Schraal Motie VOOR GEBAK SMIDT'S Roolvink vraagt SER-advies minimumloon Na dodelijk ongeval Nederlandse diplomaat moet zich „als burger5' melden Hogerberoepzaak Ouwe Nol P.v.d.A. TEGEN BEGROTING VAN SCHUT Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten Rustig Staking onderwijzers Joseph Kennedy succesvol financier „Postpakket" Er uit Banketbakkerij J 13 DE STEM VAN WOENSDAG 19 NOVEMBER 1969 17 MBTENAREN ILLEN MEEïl (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT De Algemene Rooms Katholieke Ambte- arenvereniging (Arka) vindt, dat het komende jaar voor alle categorieën ambtenaren het reële inkomens niveau met tenminste 2,5 procent moet worden verbe terd. Bovenop deze 2,5 procent moeten de salarissen der halve nog stijgen met een percentage, gelijk aan de stij ging van de kosten van levensonderhoud. De Arka wil de zogenaamde trendmethode handhaven, maar deze methode wel wat verbeteren. Zij vindt echter, dat het Jvoorschot" per 1 januari zo scherp mogelijk moet wor den vastgesteld, zodat de nacalculatie zo klein mogelijk wordt. «Inmiddels is bekend geworden dat de hogere ambtenaren een extra loonsverhoging willen, boven de trendmatige verhoging. Morgen zul len zij met hun eisen op tafel komen in het gesprek tussen ambtenaren en staatssecretaris Van Veen (Binnen landse Zaken, belast met de zorg voor het overheidspersoneel). De centrale hogere ambtenaren heeft berekend dat hogere ambtena ren gemiddeld 20 tot 30 procent min der verdienen dan vergelijkbare Jmctionarissen in het bedrijfsleven. Een becijfering van het Centraal Bu reau voor de Statistiek zou tot dezelf de (conclusies zijn gekomen. De salarissen van ambtenaren wor den steeds verhoogd met het per centage, waarmee de algemene lonen in Nederland zijn gestegen. Maar in het bedrijfsleven blijken de salaris sen van hogere functionarissen snel ler te stijgen dan die van middelbare en lagere loontrekkenden. De Arka vindt bovendien dat er ln het uitgangspunt voor de bereke ning van de trend onzuivere elemen ten zijn gekomen, die geëlimineerd moeten worden. Deze onzuivere ele menten hebben er volgens de Ar ka toe geleid dat de ambtenaren een achterstand hebben gekregen ten opzichte van het bedrijfsleven. loon uit de „ruimte" te betalen als aanzet tot een betere inkomensverde ling. Hoewel de Arka op dit momeni nog slechte werkt met een percenta ge van 2% voor reële loonsverbete ring en zich dus nog niet uitlaat over het noodzakelijk geachte percentage van de totale loonsverbetering, heeft zij al wel laten doorschemeren dat zij de 5 procent waarvan de rege. ring volgens de begroting uitgaat, als voorschot op 1 januari aan de schale kant vindt Dit alles is gisteren gebleken tij dens het Arka-congres, dat in Utrecht is begonnen en ook vandaag nog voortduurt. Tijdens zijn ope ningsrede kwam voorzitter Loerak ker tot de conclusie dat het mini- mum-loon thans circa 167 gulden per week dient te zijn in plaats van 148,81 gulden Dit als gevolg van het feit dat de Arka meent dat het mi nimum-loon alleen de ontwikkeling van de lonen dient te volgen, aldus volledig meedelend in de welvaarts- verruiming Nu wordt het minimum-loon nog afgestemd op de ontwikkeling van de lonen en prijzen samen. Dé Arka was Zich wel bewust dat een dergelijke Correctie een opkrikkende werking voor alle lonen tot gevolg kan heb ben. Maar de Arka is bereid een extraverhoging van het minimum- „Het gaat niet alleen om het mini mum-loon, om centen of procenten, om indexen en tabellen. Het gaat om de reële besteedbare gezinsinkomens van alle ambtenaren, werkers en gepensioneerden. Het gaat er nu om of Arka als geheel zich daadwerke lijk solidair wil verklaren met de minstdraagkrachtige ambtenaren. Ook de gepensioneerden. Ais het hoofdbestuur echter uitdrukkelijk verklaart de welvaart van de lagere ambtenaren te bevorderen door aan dacht voor hun bezoldiging en voor het doorstromdngs- en promotiebe leid, kan de afdeling Breda zich daarmee verenigen. Dan acht zij aan de bedoeling van haar motie vol daan". Dat zal vandaag de reactie in twee de instantie zijn van de afdeling Bre da op het Arka-congres, nadat dr. A. van Dongen namens „Breda" de taak van de Arka als politieke pres siegroep voor de laagstbetaalden had benadrukt. Hij toonde aan de hand van indexcijfers en absolute bedra gen aan dat de verschillen tussen la gere en hogere ambtenaren steeds groter geworden zijn sinds 1948. Het hoofdbestuur zegde toe de lagere ge- salarieerden niet in de kou te laten Een totale nivellering van salaris sen is onverstandig gezien de zuig kracht met name in de hogere re gionen door het bedrijfsleven. De enige weg tot verbetering ls een ver betering van het bezoldigingsbesluit en promotie- en doorstromingsbeleid. Bij het voorstel tot wijziging van de contributietabel ontstond een discus sie over de zuigkracht van andere organisaties ais de Maximumcontri butie te hoog zon worden gesteld. (ADVERTENTIE) is het adres Nieuwediepstraat 1 TERNEUZEN DEN HAAG (ANP) De minister van Sociale Zaken en Volksgezond heid, Roolvink, heeft een adviesaan vrage aan de Sociaal-Economische Raad gezonden inzake eventuele wij zigingen van de wettelijke regeling van het minimumloon. Het belangrijkste punt betreft de methode van de jaarlijkse aanpassing van het minimumloon. Gevraagd wordt of tot aanpassing van het mini mumloon aan de loonontwikkeling alleen zou kunnen worden overge gaan. De SER wordt de vraag voorgelegd of aan werknemers en kostwinners, die nog geen 24 jaar zijn aanspraak op het wettelijk minimumloon zou moeten worden toegekend. (Van onze parlementaire redactie, DEN HAAG Minister Luns heeft prof. Goedhuis, verbonden aan de Nederlandse ambassade in Londen, opdracht gegeven zich als gewoon burger te melden bij de Londense po litie. Zoals bekend is prof. Goedhuis enige tijd geleden in Engeland be trokken geweest bij een dodelijk ver keersongeval, dat naar getuigen zeg gen aan zijn verkeersfouten te wij ten geweest zou zijn. Prof. Goedhuis heeft zich na het .ingeval tegenover de Engelse politie beroepen op zijn diplomatieke on schendbaarheid. De politie heeft dit aanvaard naar een nog steeds gel dend gebruik. Minister Luns heeft de diplomaal ihans opdracht gegeven zich te mel den en zich beschikbaar te houden voor een nader onderzoek naar dit dodelijk verkeersongeval. Intussen hebben de KVP-Tweede Kamerleden Boot, Mommersteeg en Van Schaik vragen over deze kwestie gesteld aan de ministers Luns (Bui tenlandse Zaken) en Polak (Justi tie). Daarin vragen zij zich af, of di plomatieke onschendbaarheid niet zoveel mogelijk beperkt moet blij ven en „zeker geen betrekking mag hebben op verkeersovertredingen en nader aan te duiden misdrijven". IN DE polder Zuidelijk-Flevoland zijn twee mensen om het leven ge komen, toen de roeiboot waarin zij zaten omsloeg. Vier anderen konden zich zwemmend in veiligheid stel len. (Copyright De Stem/Het ParooD (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De socialistische Tweede-Kamerfractie heeft gisteren voor het eerst in de na-oorlogse par lementaire geschiedenis tegen de be groting van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening (die voor 1970) van minister Schut, gestemd. De fractie gaf hiervoor bij monde van drs. H. van der Doel de volgende redenen op Omdat de stabilisatie van het wo ningprogramma op 125.000 woningen per jaar betekent, dat de woningzoe kenden en de krotbewoners naar de volgende regeringsperiode verwezen worden; Omdat de oorspronkelijke plannen voor de buiten gebruikstelling van woningen in 1969 en 1970 bijna ge halveerd zijn; Omdat de kwaliteit van de wo ningvoorraad, mede door verwerping van ons amendement over de wo ningverbetering onvoldoende is ge waarborgd; Omdat de laagst betaalden door het doorstromings- en huurbeleid in de knel komen; Omdat de KVP-wethouder in Delft, L. A. Weeber, terecht heeft ge steld dat de woningbouw bij deze re gering niet meer prioriteit nummer één heeft. Ook de Politieke Partij Radikalen stemde om dezelfde redenen als de socialisten tegen de begroting van volkshuisvesting, evenals de Boeren partij-Koekoek en CPN (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM „Uw naam is Johannes Maria van Z?" „Neen". „Wat dan?" „Een postpakket dat op last van de procureur-generaal hier is bezorgd". „Bent u bereid de eed af te leg gen?" „Ik ben niet bereid de eed af te leggen en ook niet een verklaring". „Waarom niet?" „Omdat je gewoon van een post pakket geen eed mag verwachten, waarbij ik wil opmerken dat een post pakket een betere behandeling van de PTT krijgt". Zo reggeerde Hans van Z. toen hij gisteren voor de president van het Amsterdamse gerechtshof ktvam te staan als getuige in de hogerberoep zaak tegen Ouwe Nol, aan wie in zake de moorden op „opa" Donse en de landbouwer Reyer de Bruin me deplichtigheid werd ten laste gelegd en bovendien medeplichtigheid aan de doodslag op de weduwe „Betje" Woortmeyer-Nickel. (ADVERTENTIE) Dringt direct door tot aan de baard van de pijn TJeumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, lv verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels tn tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en doorstraaltverlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt 1 Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. President: „Vindt u het niet droe vig, dat u in een zo belangrijke zaak als deze weigert om mee te werken aan een onderzoek naar de waar heid?" „Er is maar één waarheid en dat is dat dit hof een grote sinistere grap is". Daarmee had kroongetuige Van Z. het zijne gezegd. Hij vroeg nog vijf minuten om zijn „waarheid" te mo gen zeggen, maar hij verbond er de conditie aan dat hij niet mocht wor den onderbroken. President: „Ik laat me geen condities stellen". Hans van Z.: „Mag vijf minuten in zo'n proces alsjeblieft''. ,t jlet mocht niet. Hans van Z. werd geboeid weer weggeleid.' Hij had geen verklaring afgelegd, noch voor, nog tegen Ouwe Nol. LONDEN (DPA). De onderwij zers bij de openbare scholen in En geland zijn van plan komende maand (december) gedurende twee weken in staking te gaan om op deze wijze kracht bij te zetten aan hun salaris eisen. (Van onze redactie buitenland) HYANNISPORT Massachusetts Joseph Kennedy, de zoon van een Ierse immigrant, was een man, die net als de legendarische koning Mi- dat alles wat hij aanraakte in goud deed veranderen, maar wiens leven overschaduwd werd door persoon lijke tragedies. Hij was buitenge woon succesvol als financier en hi was reeds miljonair toen hij net 3 jaar oud was. Als de stichter van een opmei kelijke dynastie was hij de vade van een president van de Ver. Str ten en twee andere politieke lei ders. Als diplomaat was hij minde gelukkig en had hij schuld aan eer. controverse toen hij Amerikaans ambassadeur in Londen was gedu rende de oorlog. Hij wilde de Ver. staten buiten de oorlog houden en gaf daarbij uiting aan zijn twijfel aan de kansen van Engeland en Frankrijk tegen nazi-Duitsiand. Het is evenwel als het hoofd van -en tragedisch geslacht, herhaal delijk het slachtoffer van het nood- ot, dat hij in de herinnering zal oortleven. Joseph Patrick Kennedy werd ge- oren op 6 september 1888 als zoon an een welgestelde caféhouder, ie een politiek leider in Boston verd. Na afgestudeerd te zijn aan le universiteit van Harvard ging oseph Kennedy aan het werk als onkbediende en werd later on- 'erdirecteur van een scheepswerf. >e geslepen Kennedy, 'n vroom ooms-katholiek, had zijn eerste ucces in zaken toen hij met ge leend geld een meerderheidsbe lang kocht in een trustmaatschap pij en hij verbaasde financiële krin gen toen hij zich op zijn 25e jaar vestigde als de jongste president directeur van een bank in het land. Spoedig daarna, in 1914, trouwde hij met Rose Fitzgerald, het mooi ste meisje van Boston en dochter van een kleurrijke Ierse politicus John Fitzgerald. BIJ de geboorte van zijn eerste zoon zwoer Joseph Kennedy al zijn kinderen op hun 21e verjaardag een trustfonds te schenken van een miljoen dollar. Hij was zijn gehele leven een aanhanger van de Democratische partij en gaf grote steun ook in financieel opzicht aan Franklin I». Roosevelt tijdens diens verkie zingscampagne voor het president schap. Joseph Kennedy hield zich evenwel op de achtergrond bij de verkiezingscampagne van zijn zoon In 1960. In 1937 werd Joseph Ken nedy door president Roosevelt tot ambassadeur in Engeland benoemd en de gehele familie verhuisde naar Londen. Toen de dreiging van de oorlog ln Europa toenam, sprak Joseph Kennedy zich uit tegen Amerikaan se deelneming en hij schreef aan president Roosevelt dat Engeland geen kans had een strijd met Duits land te overleven. Hij werd een aanhanger van de Britse premier Neville Chamberlain hij diens po litiek voor het sluiten van een com promis met Hitier. President Rooseevlt was het even wel niet eens met Kennedy's ge zichtspunt over Ameikaanse deel neming aan de oorlog. Joseph Ken nedy's politieke carrière kwam tot een abrupt en bitter einde, toen hij ln november 1940 gedwongen werd zijn ontslag in te dienen. Het was gisteren allemaal in afma- bele sfeer begonnen. „Goeie morgen jongens, goed geslapen allemaal?" Zo was Ouwe Nol gistermorgen de rechtszaal binnengelopen, kauwend, als altijd glimlachend en het leek een rustige dag te worden. Reeds bij de eerste getuigeverkla- ringen bleek dat die aimabiliteit een misleiding of een misrekening was. Ouwe Nol was agressief, recalcitrant als altijd. Gerard Wittebol, een 26-jarige kel ner, stiefkleinzoon van opa Donse, werd scherp ondervraagd. Hij had aanvankelijk het afleggen van de eed geweigerd omdat hij niets meer wist. Zijn geheugen bleek echter be ter te zijn dan aanvankelijk mocht worden verondersteld. Ouwe Nol bleek hem verscheidene malen te hebben benaderd over het geld van opa Donse. President: „Getuige u hebt a„.. Ouwe Nol de helft van de poet ge vraagd?'. „Ja, om er achter te komen of hij het gedaan had". Het wordt Ouwe Nol allemaal wat te veel. Hij schreeuwt: „Hij schrijft naar de officier van justitie om drie duizend gulden tipgeld. De man die zijn eigen opa heeft laten vermoor den, wat let me ik sla je murw". De tweede getuige, Van Ingen stelt zich op het standpunt beter niets te weten dan iets te zeggen, zo zelfs dat de procureur-generaal opmerkt: „Heeft u een hersenschudding gehad, dat u zo aan geheugenverlies lijdt?" Een van de raadsheren wordt het te gortig: „U moet oppassen dat u niet in strijd komt met uw vorige verklaring". De verdere verklaring van getuige Van Ingen werpt overigens geen en kel nieuw licht op de zaak tegen Ouwe Nol. 5 De middagzitting begon met de „postpakketverteiling" van Hans van Z. Eerder had de verdediger van Ouwe Nol, mr. Keune, gepleit op grond van artikel 216, lid 2 van het Wetboek van Strafverordening dat zijn getuige een zodanig gebrekkige ontwikkeling ofwel ziekelijke sto ring van geestvermogens had, dat hij de betekenis van de eed niet vol doende zou beseffen. Daaruit zou dan blijken dat het ook volslagen oncontroleerbaar was of Van Z. in staat was de door hem af te leggen verklaring te doen be ïnvloeden door het feit dat hij een getuigeneed heeft gezworen. Het hof trok zich daarop in de raads-kamer terug. Het weigerde na derhand in te gaan op het verzoek van mr. Keune. Hans van Z. werd weer binnengeleid. Maar ais hij wei gerde de eed af te leggen, moest hij maar gaan. Getuige Hans van Z. ging en daar mee was in het proces van Ouwe Nol een belangrijke periode afgeslo ten. De kroongetuige had niets mo gen zeggen. De vraag is of de pre sident er verstandig aan deed om juist deze getuige niet te horen. Als ergens verzachtende omstandigheden voor Ouwe Nol aan te wijzen waren, was het in de verklaring die mis schien Hans van Z. had afgelegd. 77 77 Toen de getuige-deskundige, dr. J. Schnitzler (44), zenuwarts, de zaal inkwam, moest Ouwe Nol met ge weld in bedwang worden gehouden. Hij werd zo grof in zijn beshuldi gingen tegen dr. Schnitzler dat de Utrechtse rechercheurs die in de zaal aanwezig waren, moesten ingrijpen, nog voor de parketwachter er aan te pas kon komen. Dr. Schnitzler verklaarde dat Ou we Nol een „zwaar gestoorde per soonlijkheid was, en een gevaar voor de openbare orde". Dit stond reeds vermeld in een brief-rapport dat in 1951 was uitgebracht. Interruptie van Ouwe Nol: „Hij liegt het". President: „Rustig. Ik moet u er anders uit laten zetten." Weer opnieuw oppositie van Ouwe Nol. President: „R., u gaat er uit. Pak R. vast en breng hem weg". Ouwe Nol ging mopperend mee. Bij het uitgaan vain de zaal zei hij: „Maar het komt wel in orde hoor". Enige tijd later kon Ouwe Nol weer de gerechtszaal betreden. Voorgele zen werd de verklaring van Caroline Gigli, die getuigde van een panische angst die zij had voor Hans van Z. waar ze mee samenwoonde. Hij had enkele pogingen gedaan haar te wurgen. De verklaring van Caroli ne belastte Ouwe Nol in genen dele. Vandaag gaat het proces verder. In de ochtenduren zou het requisitoir worden uitgesproken. De dag erop, donderdag, zal mr. Keune zijn requi sitoir houden. Wij zijn een landje van hebberds./ Het is gebleken, zo hebben de staatssecretarissen Van Son en Grap- perhaus (u mag raden van welk ministerie, maar u zou het moeten weten) dezer dagen bekend ge maakt dat de goedkope sigaretten steeds meer „in" raken. Vooral de pakjes waarin 25 stuks zitten, en die even duur zijn als vroeger met 20 stuks. Om het met dr. Meinsma te zeg gen: als we toch kanker krijgen, dan liever zo goedkoop mogelijk. Maar ondertussen hangt de be loofde belastingverlaging weer aan een zijden draadje. De AR-fractie in de Kamer o.l.v. Biesheuvel dreigt roet in het eten te gooien. Maar, als wij die belastingverlaging accepte ren, gooien wij dan niet een "beetje roet in het beetje eten van de men sen, b.v. in wat armere landen dan het onze, die het beter kunnen ge bruiken? Als het (eindelijk) een beetje toil, zijn we straks èn de belastingverla ging èn dit kabinet kwijt. Ik zou het niet zo'n gekke prijs vinden. Intussen stijgt de spanning on rust-Barend., Advertentie in „Der Spiegel": 17- jarige graaf zoekt vrouw, die hem lang verbeide stamhouder kan schenken en zijn Citroen kan bestu ren. Dat is geen graaf- schrift. maar een graf- Premier Sato: Ja-pan van. Ze maken Eigenlijk is een computer niets meer dan een hersenprothese. Een denkertje, nietwaar1 Hebt u maandagavond ook Farce Majeur vijftig jaar zien bestaan? Ze hadden daarbij een ding dat u best in de gaten mag houden: een niet onverdienstelijke poging tot het lan ceren van een carnavalshit. „Nee, nee, nee, nooit meer water...." Er worden in Amerika al weer plannen uitgebroed voor een nog grootser opgezet moratorium, met nog meer demonstranten tegen de Amerikaanse Vietnamoorlog. En zo willen ze doorgaan, elke maand massaler de straat op. Het gevolg is natuurlijk dat de regering steeds meer politie en troepen zal inzetten om, zoals dat heet, de orde te han- haven. Straks zijn er zoveel troepen no dig, dat ze er de soldaten, uit Viet nam voor moeten terughalen. Klein Zierikzeemannetje: Ik dacht dat Sinterklaas van het dak la...., ik bedoel, viel. Ik zou trouwens Sinterklaas een lijfspreuk willen meegeven: speel goed maar niet gek zijn. Tot slot meen ik te mogen con stateren dat het steeds linker wordt om rechter te zijn. MERIJN. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1969 | | pagina 13