fruit monopolie straks reekt zich op consument rans voor rote uitgave! Geld voor de verhuizing! Geld voor nieuwe meubelent Geld voor hoge rekeningen! Geld voor u: Echtpaar Jansen weer terng in "het paradijs N Moderne muziek in 17e-eeuws kerkje VIM 300 ha BOOMGAARD WORDEN GEROOID AMRO-Lening AMRO-Lening AMRO-Lening AMRO-Lening AMRO-Lening GEEN GELUIDSHINDER THANS VAN ZOETWATERFABRIEK Sint ook in Sas van Gent FRITESZAAK venwoning Aanrijding te Axel (voorbeeld: f6000.- lost u af in 18x f367.81 of 24x f285.71) (voorbeeld: f4000 - lost u af in 18x f248.29 of 24xf 193.80) (voorbeeld: f 3000.- lost u af in 18x f 186.22 of 24xf 145.35) i (voorbeeldf3500.- lost u af in 18 x f 217.26 of24xfl69.57) Elk bedrag tussen f700.- en f 10.000.- Een folder met alle inlichtingen ligt voor u klaar bij elk kantoor van de AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK. De consument Verontrustend Raad van bestuur Afvalwaterleiding vergadert 27 nov. Raadsbesluiten van Yerseke Eisen NCB Zondagschool te Kloetinge 95 jaar Twee gewonden bij aanrijding bij Sint Annapolder Keu uit café gestolen BROMMER GESTOLEN Schip omhoog en weer vlot bij Ossenisse Wat omwaar VANDAAG Films Tentoonstellingen r DE STEM VAN DINSDAG 18 NOVEMBER 1969 i zwakte gekend p alle oorbare matuêiï werd genomen. De n de gevonden voel Drion helemaal niets nee-maat van de Nei (42). En wat de SpeUl jeen Nederlandse recht^ op aanwijzing van een veroordelen, nr. Drion zei ook: „Het dat v. B. Mallens om Et gebracht, maar de itie heeft ook niet Ie dader is." houding van het OM bedoening" te hebben zei hij tenslotte: „Et middelen geweest om ter uit te zoeken, jjj. Openbaar Ministerie ;ling opnieuw in h0» it, (De eerste keer de verdachte in voort. Red.), maar zoals de i, zijn we voor het moet een beslissing vt. (Van onze correspondent) friprl DllWifi I SAS VAN GENT - Zaterdag 22 I J I* 1 VJUÏTlf] november om twee uur zal St.-Nieo- -1 ATTr laas voet aar, wal zetten in Sas van 111 a If IV Gent De Sint, die met een boot aan lil til Ay 11IV de oostkade aan zal leggen, zal zijn reis door Sas te paard vervolgen met muzikale begeleiding van de Vere nigde Vrienden. Op het gemeentehuis zal hij, vergezeld van zijn tien zwar- pieten, verwelkomd worden dioor ;emeester R. A. J. den Boer. an onze sportredactie) lUW Wilfried Duma >lle Graauwse tafelf ch dit weekeinde in plaatst voor de finale" lerlands jeugdkampioei lid van St.-Aloysius. zijn halve-finalepoulé ilaats. De finale zal op ij in Zwolle plaatsvinden, it de hand te koop de verwarming en volie% ng aan de Axelsestraat||i ag 22 november 1969 10® it 4.00 uur. en kantore van Notaris (Van onze correspondent) f1 AXEL Mevrouw G. O. uit Ter- neuzen verleende bij het oprijden van de Singelweg vanuit de Marijke- straat, met haar personenauto geen voorrang aan de personenauto be stuurd door G. P. den E. uit Axel, waarbij een botsing ontstond. Beide auto's werden beschadigd. Persoon lijk letsel deed zich niet voor. (Van een onzer verslaggevers) GOES Als er niet spoedig door de regering wordt inge grepen in de acute moeilijkhe den waarin de fruitteelt ver keert, dan wordt behalve de fruitteler, ook de consument het kind van de rekening. Er is nl. een proces in gang gezet, waarbij Frankrijk zich op de Nederlandse afzetmarkt voor fruit, een monopoliepositie aan het ophouwen is. Is dit mono polie eenmaal een feit, dan zal opdrijving van de fruitprijs on vermijdelijk volgen, waarhij de consument er nog niet eens zeker van zal kunnen zijn, dat hij tegen die hogere prijs ook nog een betere kwaliteit fruit kan kopen dan nu het geval is, nu de Nederlandse fruit teelt nog een grote bijdrage aan de totale afzet levert. (ADVERTENTIE) iC^ .0'N Lkchocola zo il jaren, voor -dat Holland Een onlangs gevormde werkgroep voor de fruitteelt van de N.C.B.- Zee land, heeft dit probleem onderkend. Twee leden van deze werkgroep hebben ons, in aanwezigheid van de voorzitter van de N.C.B.-kring Zuid- Beveland, de visie van de fruittelers in de N.C.B. Zeeland op het fruit teeltprobleem gegeven. Dat gebeurde tegen de achtergrond van het feit, dat er in het nu juist begonnen seizoen, reeds 275 ha. aan boomgaarden voor een rooipremie zijn aangemeld, terwijl nog 60 ha. voorlopig zijn aangemeld. Over het gehele vorige jaar werd in Zeeland 100 ha. aan boomgaarden gerooid. De fruitkwekers zien aan het begin van het seizoen de tekenen aan de wand. Vandaag hebben vertegenwoordi gers van georganiseerde landbouw in Zeeland en West-Brabant, alsmede van de Nederlandse Fruittelers-orga nisatie een oriënterend gesprek met de Zeeuwse Tweede Kamerleden in Den Haag, waarbij zij gehoor, begrip en actie verwachten. De werkgroep voor de fruitteelt van de N.C.B. komt uiteraard op voor het belang van de Zeeuwse fruitbedrijven, die als gevolg van de herinplant na de watersnoodramp, merendeels jong en hypermodern zijn, doch daarvoor zwaar hebben ge ïnvesteerd. De werkgroep beschouwt het probleem daarnaast uit de ge- zichtsgroep van de consument, die ten onrechte meent, dat de katastro- fale toestand in de fruitteelt, die Ne derland als fruitland ernstig be dreigt, hem in de kaart speelt. In dat verband wordt gewezen op het bovengenoemde aspect van een Frans fruitmonopolie dat, als de fruitteelt in ons land in snel tempo in elkaar stort, binnen enkele jaren wrange vruchten zal opleveren voor de huis vrouw, die nu nog niet duidelijk weet, waar de schoen precies wringt en waardoor het fruit zo goedkoop is. De N.C.B.-werkgroep wijst ook op verschijnsel dat uit een oogpunt van de volksgezondheid verontrustend is, n.l. dat het thans ingevoerde fruit wordt bespoten met bestrijdingsmid delen die in ons land verboden zijn en die overigens de helft goedkoper zijn dan de bestrijdingsmiddelen die men hier gebruikt. Dan vestigt men de aandacht op het feit, dat bepaalde rassen appelen uit het buitenland op een te vroeg moment op de Nederlandse markt worden geïmporteerd, waardoor de rassen die van hoge kwaliteit zijn en die de Zeeuwse fruittelers met tra nen ln de ogen „in het gat" zien ver dwijnen omdat zij de veilingprijs niet haalden, ten onrechte een slechte re- outatie krijgen. De Nederlandsue fruitteelt, zo stelt de N.C.B.-werkgroep is het slachtoffer van een scheef E.E.G -be leid dat niet blijkt te kunnen belet ten dat landen als België, Frankrijk, West-Duitsland en Italië (landen waar de invloed van de landbouw op de politiek groot en bovendien on verdeeld is) de groente- en fruit' teelt zwaar subsidiëren. Daardoor bieden deze landen fruit voor ex- oort aai. tegen prijzen die in geen verhouding staan tot de werkelijke produktiekosten. De Nederlandse fruitteler krijgt geen enkele over- heidsteun. Hij kan zich slechts, zo zegt de N.C.B.-werkgroep door mid del van het borgstellingsfonds nog "erder in het moeras werken. kende 1000, bedrijven van minstens per hectare pei jaai. Maatregelen ter verlichting van de belastingdruk, gelijk aan die ln België en andere E.E.G.-landen. Steun aan de fruitveilingen, wier economisch draagvlak snel kleiner wordt. De veiling sleept, bij een depressie haar leden (de telers) mee. Rentesubsidie ringen. op grote investe- 6. Een goede rooiregeling en be- eindigingsregeling. Voor de bedrij ven welke definitief stoppen, die nen ook de financiële verplich tingen tegenover de veiling te worden overgenomen. (Van onze correspondent) TERNEUZEN De raad van be stuur van de Afvalwaterleiding Ka naalzone Zeeuwsch-Vlaanderen houdt donderdag 27 november om tien uur een openbare vergadering in het gemeentehuis van Terneuzen. Landbouwer Jansen en zijn vrouw voor de deur van hun wo ning in Hoek. Op de achtergrond, pal achter de dijk, staat de zoet- waterfabriek die hen vele nachten al uit de slaap heeft gehouden. (Van onze correspondent) YERSEKE Het plan om een nieuwe klok op de Vissershaven te plaatsen gaat niet door, omdat dit f 1300,- meer zal kosten. De onlangs door een onverlaat vermelde klok zal hersteld worden. Tegen verhuur van twee oude woningen rezen be zwaren. Ook de voorzitter zag ze lie ver opgeruimd. Afgesproken werd dat, wanneer de reparatiekosten te hoog lagen, tot sloop zal worden over gegaan. Aanpassing van de leges- gelden i.v.m. het toekomstige Rei- merswaal vond de raad nogal fors. De heer Cornelisse zag jonge stelle tjes straks subsidie vragen om te kunnen trouwen. Voor vestiging van een nieuw bedrijf werd aan L. Lok, firmant van het handels- en ing. bu reau Skadoc, een perceel industrie- grond verkocht. Op voorstel van de heer v.d. Velde, ondersteund door de heer Korstanje werd de muziekver eniging Mozart f 4000,- toegezegd voor de aanschaf van een nieuw in strumentarium. De fractie van de S. G.P. en de heer de Koeijer (A.R.) stemden tegen. Met de meerdere kos ten voor aankoop kreeftenpark en het instruetiebad en de onderhandse aanbesteding buiten de gemeente nam de raad genoegen. B. en w. zijn niet voornemens tegenwoordige straatnamen i.v.m. het toekomstige Reimerswaal te veranderen, in hoofd zaak wegens de aldaar gevestigde bedrijven. Als voorzorg tegen storm vloeden liggen alle coupures genum merd klaar evenals zand, zandzak ken en ander materiaal. Op verzoek van de heer Cornelisse zal de B.B. vlet bij de opslagplaats worden on dergebracht. Andere vaartuigen kun nen dan in tijd van nood worden op gehaald. Zolang de pomp aan de Steeweg nog niet in bedrijf is, zal niets tegen de stank van de kippen- fabriek gedaan kunnen worden. Voor representatiekosten werd f 5000,- meer uitgetrokken wegens de vele officiële ontvangsten en voor de kos ten van de afscheidsvergadering op 21 december a.s. Als bestuurslid van de burgerlijke instelling voor bejaardenzorg werd de heer B. J. Korstanje herkozen. Hierop aanslui tend werd o.m. nog medegedeeld, dat de pensionprijs in het nieuwe be jaardencentrum van genoemde in stelling beneden het landelijke ge middelde komt te liggen. De N.C.B.-werkgroep heeft tien eisen geformuleerd, waarvan de be langrijkste luiden 1. Een regeling voor leniging van cte directe nood waarin de fruittelers zijn geraakt. 2. Een subsidie voor de goed geleide en economisch verantwoord wer- (Van onze correspondent) KLOETINGE Het 95-jarig be staan van de zondagsschool te Kloe- tinge is enigszins feestelijk gevierd. Men houdt natuurlijk het oog ge richt op vjjf jaar later, het 100-jarig bestaan. Voor de kinderen werden bij het huidige feest twee spannende avonturenfilms vertoond in het ver enigingsgebouw, gevolgd door een tractatie. In de Nederlands her vormde kerk is een gezinsdienst ge houden, die zeer druk was bezocht. Voorganger was de plaatselijke pre dikant ds. Ph. Hilhorst, die een pre diking hield over Marcus 10, 14 en 15: „Laat de kinderen tot mij ko men" Eén der leidsters, mejuf frouw L. Hoogstrate. liet het wel en wee van de zondagsschool in korte trekken de revue passeren. Zij me moreerde o.a. dat de eerste lessen werden gegeven op een dorsvloer van een landbouwschuur te Terva- ten. Later kwamen er bijeenkom sten in particuliere huizen aan de Lewestraat Pas in de dertiger jaren kwam men wat ruimer te zitten, toen gebruik kon worden gemaakt van de kleuterschool. Wijlen de heer D. Weststrate (beter bekend als Dirk) is 60 jaar onderwijzer ge weest aan de zondagsschool. Ook de heer M. Straub was lange tijd ver bonden op zondagmiddag. Hij gaf 55 jaar lang les aan de school. (Van een onzer verslaggevers) HOEK „Vroeger heette het hier het Paradijs, maar na 6 ja nuari van dit jaar is dat paradijs or ons verloren gegaan. Het verschrikkelijke rumoer van de zoetwaterfabriek werkte op onze zenuwen. Het was niet om uit te houden. Nu die fabriek is stop gezet kunnen we weer rustig sla pen. We zijn er zo dankbaar voor. We hopen dat het zo tot in lengte van dagen blijft. We hebben nu ons paradijs weer terug". (Van onze correspondent) TERNEUZEN Op het kruispunt bij Sint Annapoh er zijn twee Belgi sche auto's met elkaar in botsing ge komen. Hierbij werden een bejaar de vrouw en een 14-jarige jongen uit één van de auto's geslingerd- De au to van F. A. J. van G. uit Sint Ni klaas (België), komende uit de rich ting Axe] op weg naar Terneuzen, kwam op d-e tweede rijbaa-n in bot sing met een auto bestuurd door A. J. T. M. uit Seraing-Chên-e. Mevrouw G. M. de V. uit Stekene, de schoon moeder van Van G. en diens 14-jarige zoon, M. A. Z. van G. werden uit de auto geslingerd. De bejaarde vrouw liep hierbij een hersenschud ding op en werd na behandeling in het ziekenhuis per ambulance naar huis vervoerd- Het jongetje werd slechts licht gewond. De beide auto's werden zwaar beschadigd. Dat zegt mevrouw N. Jansen-Schee- le (62) uit Hoek. Zij en haar man, die een landbouwbedrijf heeft, wonen op nog geen honderd meter afstand van de zoetwaterfabriek in de Nieuw Neuzenpolder. De woning van de Jansens ligt vlak achter de dijk die zo op het eerste oog een voldoen de geluidsdrempel vormt tussen fa briek en woonhuis. Maar het land bouwersechtpaar weet er over mee te praten dat de geluidshinder, ver oorzaakt door de aanjager van de waterfabriek, zich niet door een dijk laat tegenhouden. „In het begin dachten we", vertelt mevrouw Jansen, „dat het gedreun} wel zou wennen. Maar het werd van kwaad tot erger. Mijn man is naar de ambtenaar van de hinderwet in Terneuzen geweest en toen zijn er heren met apparaten, ik geloof dat het geluidsmeters waren, gekomen. Er is toen een demper op de aanja ger gekomen. Het geluid was daar na redelijk om aan te horen, totdat op zekere dag het lawaai weer in al le hevigheid opnieuw begon. Mis schien is die demper wel kapot ge gaan ik weet het niet zo precies. Vooral 's nachts was het niet om uit te houden. We zijn toen van de bo venverdieping waar onze slaapka mer was naar beneden verhuisd, Het huis is niet geschikt om beneden te slapen. Zevenendertig jaar hebben we tot volle tevredenheid hier ge woond. Na januari was het met de rust in ons paradijs gedaan. We zijn zo blij dat die fabriek voor een poos je stil ligt. Het is een hele verade ming". De zoetwaterfabriek zal denkelijk eind van deze maand weer in bedrijf zijn nadat de technische stoirng, ver oorzaakt door oververhitting van een aantal pijpen, is verholpen. Mevrouw Jansen: „De ambtenaar van de hinderwet heeft beloofd di rect te zullen komen wanneer het la waai weer begint. We hopen dat ze er op de fabriek iets op zullen vin den om die geluidshinder zoveel mo gelijk te beperken". (Van onze correspondent) VLISSINGEN Bij de politie deed de caféhouder J. J. aangifte dat er een biljartkeu ter waarde van 40 was ontvreemd. Bij o-ndezroek bleek dat de 28-jarige H. K„ schipper uit Culemborg, de keu had gestolen. De schipper, die met zijn vaartuig in Middelburg lag, is op verzoek van de Vlissingse politie van boord gehaald en naar VHssingen overgebracht. Na verhoord te zijn is tegen hem proces verbaal opgemaakt. (Van onze correspondent) VLISSINGEN Surveillerende agenten zagen een man rijden op een bromfiets. Bij nader onderzoek bleek het de 20-jarige H. K. uit Kiel te zijn, die de bromfiets had gestolen in de stad. H. K., die dekmatroos is op het Duitse motorschip Hildegard Peters, is door de politie verhoord en na pro ces-verbaal overgebracht naar zijn schip. (Van onze correpsondent) HANSWEERT Zondagavond laat is het Nederlandse met 400 ton aardappelen geladen schip Treintje ter hoogte van de Plaat van Ossenis se op de Westerschelde omhooggeva ren. Spoedig waren ter assistentie aanwezig de sleepboten Holland en Cobie M van het bergingsbedrijf Muller en Co uit Terneuzen. Maan dagmorgen om acht uur heeft men gepoogd het schip met beide sleep boten vlot te trekken. Hierin is men echter niet geslaagd. Maandagavond tegen half negen is door drie sleepboten van Muller uit Terneuzen vlot ge trokken. (Van onze corresponte) WATERLANDKERKJE Onder auspiciën van het ZVU werd in het kader van het Belgisch-Nederlands Cultureel Akkoord weer een concert gegeven in het kerkje van Water landkerkje. De (geheel gevulde) kerk was door kaarsen verlicht, maar het intieme karakter werd door de elektrische lampen een beetje verbroken. De uitvoering was van het Klari netkwartet van eBlgië, (onder lei ding van Marcel Hanssens en als overige leden Georges de Kerpel, Albert Roland en Clement Ber- naerts) terwijl de harpiste Claire van Walleghem haar speciale me dewerking verleende. Het concert werd geopend door het Klarinet kwartet met Variaties op een the ma van Gilis Farnaby (1565-1598), bewerkt door Willem Kerstens Ker- stens, die leraar aan het conserva torium in Maastricht is, heeft juist deze vroeg-Renaissance componist, die eigenlijk een Engels organist was, gekozen, omdat onze tijd, even als de Renaissance, omwentelingen op allerlei gebied geeft te zien. Voor de pauze speelde de harpis te Nocturne van Lex van Delden, Etude de Concert en Lolita, La Danseuse van Marcel Tournier. Haar spel was buitengewoon. Het was alleen jammer dat Lolita, ove rigens een zeer suggestief stuk, ietsje minder zuiver klonk. Dit lag aan het feit, dat er in de kerk ver schrikkelijk gestookt werd, waar door de harp, die erg gevoelig voor temperatuur was. wat ontstemd raakte. Na de pauze speelde het klarinet kwartet „Kwartet" van Willem Pe- lemans en de harpiste vervolgde haar optreden met Impromptu van Jean Baily en Arabesque van Clau de Debussy. Het harmonische sa menspel tussen de musici van het kwartet was voortreffelijk en dit werd nog eens extra geaccentu eerd, toen de avond op een zeer aparte manier gesloten werd door .Croquis pour un Carnaval" van Jean Absil, waarin het kwartet en de harpiste op subtiele, maar soms ook op krachtige wijze, een vraag en antwoordspel uitvoerden. Het doel van het kwartet, de moderne muziek van welke componist ook, nader tot het publiek te brengen, is bereikt, gezien het langdurig ap plaus. OP 77-JARÏGE leeftijd is overleden prof. dr. J. H. A. Logemann, oud-mi nister van overzeese gebiedsdelen en oud-hoogleraar aan de Leidse uni versiteit en aan de rechtshogescholen in Batavia. GOES Grand 19.30 uur Gejaagd door de wind 14 jaar MIDDELBURG City 20 uur Cash? Cash!, 18 j. TERNEUZEN Luxor 20 uur Ing? Ja ik wil 18 jaar VLISSINGEN Alhambra 19 en 21 uur Bullitt 14 jaar ANTWERPEN Astrid Heintje met een hart op reis, a.l. Pathe De keikoppen van de Monte Carlo Rallye, a.l. Rex De dolle kever, a.l. Forum De slag om El Alemein, 14 jaar Quellin De slag o-m Engeland, 14 j. Rubens Ben Hur, 14 j. GENT Capitole De dolle kever, a.l. Majestic De reuzen van het Wes ten, 14 j. Century De terugkeer van Fran kenstein, 18 j. Rex Peyton Place, 18 j. Savcy Teorema, 18 j. ST. NIKLAAS Renova De kleine bader, a.l. Select Gejaagd door de wind, 14 j. Century „Che", 18 j. Scala De doodsters, 18 j. Toneel - Muziek - Dans MIDDELBURG Schouwburg 14 uur „The school for Scandal", door Theatre Royal, York. Jeugdvoor stelling i.s.m. WIKOR voor hoogste klassen v.o. OOSTBURG Ledel-theater 10.30 en 14 uur „Fallstaff Proloog" door toneel groep Proloog. Jeugdvoorstelling voor het v.o. ANTWERPEN Kon. Ned. Schouwburg 20 uur „Oom Wanja", door het Zuidelijk Toneel Globe Schietingen KOEWACHT J. de Guchteneire 13.30 uur voor bejaarden Opg. voor deze rubriek teL 01180- 7438 of Postbus 116 in Middelburg HULST Kunsthandel v. Geyt Expositie Maxi-Mini-Kunst van Nederlandse en Belgische schilders (t.m. 31 dec.) OOSTBURG Antiekhal Markt 15: Expositie Jan Bruens en Den Bonte (t.m. 30 nov.) VLISSINGEN Stedelijk Museum Expositie „Vlis- singen in de jaren 1940-1944" (t.m 30 nov.) 's Zondags gesloten iVESTDORPE Galerie Troutzaerte Expositie schil derijen Roel Frankot (t.m. 12 dec.)

de Stem | 1969 | | pagina 5