BART ZOET BIJ ANDERE FIRMA Ferrari rekent op Jackie Ickx HILL ZAL OOK IN 1970 RACEN Standard Luik op de eerste plaats heerlijke ERA op het brood... gezonder voor uw lijn! inpers iuses Verslaafd aan de autosport wofd. Postzegel van Pele KRACHTEN :stekend oede sociale ettige Scheepvaart Mij. TOEVALLIG VETERAAN s-monteurs ciens loudsdraaier Woensdag vier radio-reportages van voetbal Voordeel ledewerkers DE STEM VAN DINSDAG 18 NOVEMBER 1969 17 werk wil veranderen en iijH een dynamisch bedrijf, nM jivond in café-rest. „MOEKIM november a.s. om 19.00 iffiM erse plaatsingsmogelpedei d van onze installaties, zondag vrij) voor hei ïze productie-installaties- likt voor mensen met ring, .v. terrein-, transport-, IW itiewerk. i.a. de volgende voorzien® ds mogelijk, vervoer val» eding voor grotere de vele mogelijkheden ieden hebben. (Van onze sportcorrespondent) LÖNDEN Graham Hill, die tij dens de grote prijs van de Ver enigde Staten, gehouden op het circuit van Watkins Glen, een drievoudige beenbreuk en een knieblessure opliep, is aan de be terende hand. Zijn echtgenote efWaartle dat hij vooral rust no dig heeft. Zij vertelde eveneens, dat haar echtgenoot op het mo ment van het ongeval geen vei ligheidsgordel droeg. Hij had de ze twee ronden tevoren, toen hij bijde pits had moeten stoppen, afgedaan. Daarna was hij weer in de bolide gewipt, zonder echter de gordel vast te snoeren. Hill, die in Londen een kleine knie-opera tie zal moeten ondergaan, ver klaarde bij monde van zijn vrouw Betty, dat hij helemaal niet van plan is zich uit de autosport terug te trekken. Met Hills spectaculaire ongeluk ken van het afgelopen jaar nog in het geheugen hebben zijn vrienden hem aangeraden er mee op te hou den. Hill verzet zich en dit betekent dat hij ook in 1970 weer voor het Grand-Prix-circus zal aantreden. Zijn vrouw is er niet blij mee. „Ik zou het prettig vinden als hij een rustige baan zocht en in Londen bleef", zei z(j. „Maar probeer hem maar eens tegen te houden". Graham Hill, geboren in Hamstead (Londen), is nu veertig jaar. Hij is een moeilijk man en dat is waar schijnlijk een van de redenen, waar om hij in Engeland nooit zo populair werd als Stirling Moss, wijlen Jim Clark en de jonge Jackie Stewart. De mensen die met hem werken, behandelen hem met respect en Migst. Er zijn eigenlijk twee Graham Hills. Do ene is de wat lange man met snor en perfecte kleding, die veel praat met droge Britse humor zonder er zelf bij te lachen. De an dere is de man in de bolide zonder emoties voortrazend langs de lijnen van de circuits. Zonder extra-risi co s, zonder bravoure. Eenentwintig jaar geleden is het allemaal begonnen. Hij schreef toen °P f*'1 advertentie om voor vijf shilling een rondje met een echte renwagen te rijden op het circuit van Brands Hatch. Na vijf rondjes stond zijn besluit vast. „Voor de eerste maal in mijn leven", zegt Graham Hill nu, „wist ik wat ik ging doen". 11 moment had hij een kleurloos bestaan geleid als instru mentmaker bij een Londense firma en twee jaar bij de Royal Navy ge- dat de Belg volgend jaar niet meer voor Brabham zou rijden. Inmiddels is het contract voor Ferrari gete- kent, zodat Ickx in het volgend 'aar opnieuw de rode bolides uit Maranel- lo zal rijden. Jackie tekende zowel voor de formule 1 als voor de uit- houdingswedstrijden. Voor het Ita liaanse merk is Ickx' terugkeer na tuurlijk van grote betekenis. De laat ste Ferrari-overwinning dateert van 1968 in de grote prijs van Frankrijk toenJackie Ickx een rode wagen naar de zege reed. Intussen heeft men in Maranello zowel een nieuwe formuie-l-wagen als een nieuw prototype gebouwd. Ickx heeft deze wagens overigens grondig bekeken alvorens zijn hand tekening te zetten. Wagen no. 2 zal bestuurd worden door Chris Amon, wiens contract met een jaar werd verlengd. Voorts heeft Ferrari zich verzekerd van de steun van de Zwitser Peter Schetty, Europees bergkampioen. Men wacht nu alleen nog op antwoord van de 29-jarige Mexicaan Pedro Rodriguez, winnaar van de 24 uren van Le Mans in 1968. Graham Hilleen man zonder emoties, zonder extra risico's, zonder bra- diend toen hij een schamel somme tje had bijeengespaard om zijn rijbe wijs te halen en een eenvoudig wa gentje te kopen. Net 23 geworden kwam Graham Hill langs bochtige paadjes naar de autosport. Eerst als monteur en la ter als instructeur, waarbij hij in ruil voor een weekloon zijn baas er toe kon overhalen hem voor wed strijden in het weekend een wagen toe te vertrouwen. Toevallig kwam hij met Colin Chapman in contact die hem een plaatsje als monteur en een behoor lijk salaris aanbood. Spoedig bleek dat zijn talent beter kon worden aangewend op, dan naast het cir cuit in een monteursbox. Hij had zijn doel bereikt maar zou zijn eerste internationale triom fen vieren aan het stuur van een BRM en niet bij Lotus. Na een jaar vol tegenslagen behaalde hij in 1962 zijn eerste wereldtitel. Daarna keer de hij terug naar Lotus toen bleek dat BRM op een verkeerde motor had gewed. Na het tragische heengaan van de Schot Jim Clark werd hij in 1968 opnieuw wereldkampioen. Ditmaal met een wagen van Colin Chapman. Hill geeft onomwonden toe dat hij aan het racen verslaafd is. „Het is een soort machtswellust en boven dien is het een serieuze business", zei hij onlangs in een interview. „Als je er mee begonnen bent, kun je er niet meer mee ophouden". De laatste opmerking brengt Gra ham Hill in februari opnieuw aan de start. Merkwaardig, wamt gezien zijn banksaldo zou hij een rustig le ventje kunnen gaan leiden. Hij heeft de leiding van een vennootschap die zich bezighoudt met de verbetering van motoren en bewoont een fraai huis in een buitenwijk van Londen. Voor de deur staan twee auto's. Graham heeft bovendien een eigen vliegtuig om van de ene race naar de andere te vliegen. Hij heeft zijn geld zorgvuldig belegd, maar wei gert over zjjn inkomen te praten. Het enige dat hij wil loslaten Is, dat hij wekelijks 200 gulden betaalt aan een verzekeringsmaatschappij. Een paar weken geleden meende iedereen dat de Australische cou reur en constructeur Jack Brabham er anders over dacht dan Graham Hill en zich definitief uit <de racerij zou terugtrekken, maar de 43-jarige veteraan heeft verklaard er nog een Een drievoudige beenbreuk en een knieblessure, dwinge n Graham Hill voorlopig tot rust jaartje bij te doen. Brabham werd wereldkampioen in 1960 en 1966. Voor het komende seizoen, dat in februari begint, bouwt hij twee nieu we wagens. Wagen no. 2 is bestemd voor een jonge, talentvolle coureur, die een niet te groot salaris vraagt. Of Brabham volgend jaar een rol van betekenis zal spelen, valt te be twijfelen. Bovendien zijn Jackie Ste wart en Jackie Ickx op het ogenblik de topvedetten in de formule-l-'klas- se. Toen men Ickx enige tijd geleden in Monza geruime tijd met Giovanni Agnelli de grote baas van Fiat had zien praten, was liet duidelijk van onze aluminiubi- ichineparken van de buizenfabriek en de eken wij ing hebben opgedaan en bereid zijn, na ee drie-ploegendienst lienst uitgeoefend. H®' /erband met eventuee' ■ingen, ook op kt (Van onze sportmedewerker) anLipsN.V.,»DrUn.n, {5 ties worui an Lips N.V. teDrun ondeling op het bedrug .f donderdag van 9. 1163-8115, toestel W' De Braziliaanse PTT zal bin nenkort een postzegel uitgeven dief geïnspireerd is op het dui zendste doelpunt van top-voet- baller Pele. Hierboven het ont werp van deze postzegel. ZAALHANDBAL De Westduitse selectieploeg voor de zaalhandbal- interlandwedstrijden tegen Neder land (28 november in Utrecht en 30 november in Munsterdie als kwa lificatie voor het toernooi om het we reldkampioenschap tellen, is als volgt samengesteld: doel: Bode, Po- dak en Rahtjen, veldspelers: Brand, Feidhoff, Schmidt, Lübkimg, Munck, Muller, Bueher, Ahrendsen, Welz, Finkelmann, Hönnige, Neuhaus en Wehnert. Bart Zoet: „Ik zit nu in een ploeg met bekende renners, dat werkt inspirerend voor me". HILVERSUM (ANP) De NOS- radio zal woensdag 19 november in zijn avondprogramma via Hilversum 2 verslagen en nabeschouwingen uit zenden van vier voetbalwedstrijden, tw. Schotland-Nederland voor ama teurs in Geenock bij Glasgow, Ajax- Ruchchorzow in de tweede ronde van het jaarbeursstedentoernooi in het Olympisch Stadion in Amster dam, Nederland-Italië voor spelers tot 21 jaar in Deventer en Standard Luik - Real Madrid in de achtste fi nale om Europacup 1 voor lands kampioenen. Van 20.00 tot 20.15 is er rechtstreeks verslag te horen van het laatste kwartier van de eerste helft van de wedstrijd Schotland-Neder land, van 2105 tot 21.30 uur volgt een verslag van de laatste fase van deze wedstrijd alsmede een nabe schouwing van de eerste helft van Ajax-Ruchchorzow. Van 22.10 tot 22.30 uur worden nabeschouwingen uitgezonden van Ajax-Ruch, Neder land-Italië voor spelers tot 21 jaar en Standard Luik- Real Madrid WAARDE De brief met de of ficiële bevestiging gleed gistermor gen bij Bart Zoet in Waarde door de bus. Het was een bevestiging van het contract, dat Zoet heeft gesloten met de extra-sportieve groepering Mars-Flandria, die volgend seizoen onder leiding van Brik Schotte een aanval zal doen op de grillige gunst van het verwende Belgische en Ne derlandse wielerpubliek. Zeeland raakt daarmee een profrenner kwijt, maar West-Brabant krijgt er een bij. Want Bart Zoet gaat ook verhuizen en wel naar Bergen op Zoom waar hij over ongeveer drie weken een bar zal openen. Het contract met Mars-Flandria be tekent, dat Bart Zoet gered is voor de wielersport. Zoet: „Eerst was ik van plan om te stoppen. Ik had het bij Batavus helemaal niet naar mijn zin. Ik moest alles zelf opknappen. Vam een ploegleider hadden ze daar nog nooit gehoord. En Batavus had bijna geen kwaliteitsrenners. Bart Zoet wordt een van de wei nige actieve profrenners in Neder land die al een zaak hebben voordat ze stoppen met fietsen. Zoet: „In oktober kreeg ik de kans de Cupido- bar in Bergen op Zoom over te ne men. De meeste coureurs blijven te lang fietsen en denken dan pas aan hun toekomst. Ik wilde eerder dan a] die anderen zekerheid hebben en daarom heb ik de kang gegrepen". Zoet tussen twee happen boterham door terwijl hij ook nog zijn dochter tje Peggy de fles geeft omdat zijn vrouw Marjan even weg moet om boodschappen te doen: „De exploi tatie van de bar moet naast het fiet sen mogelijk zijn. 's Zomers doet mijn,vrouw het met behulp van een meisje, dan moet ik fietsen en op tijd naar bed. In de wintermaanden kan ik helpen". Bart Zoet, die op aandringen van Joop Zoetemelk is gecontracteerd door Mars-Flandria heeft de laatste diie weken de zaak al een beetje verkend in Bergen op Zoom. Hij heeft het er best naar zijn zin maar het doet hem pijn om Zeeland te moeten verlaten. Zoet: „Ik heb in Waarde drie fijne jaren gehad. Ik wil dan ook contact blijven houden met alle mensen. Speciaal natuur lijk met mijn vrienden De Roo, Rent meester en Hoogerland". Bart Zoet voelt zich nu hij de zekerheid van een goed contract heeft te jong om met fietsen te stoppen. „Ik ben 27 jaar. Ik kan nog wel een paar jaar mee. Ik heb twee liefdes: mijn vrouw en dochter en mijn fiets. Kijk, anderhalve maand is het wegseizoen nu achter de rug en nu al heb ik heimwee naar mijn fiets". Het grote voordeel van zijn nieu we wielerstal vindt Bart Zoet dat er zeer bekende namen hij zijn. „Dat werkt inspirerend voor mij. Ook in ploegleider Brik Schotte heb ik ont zettend veel vertrouwen". Het ge sprek komt dan automatisch op Kees Pellenaars die Zoet ais „niet te over treffen" classificeert. Zoet, die in To kio op de Olympische Spelen van 1964 een gouden plak veroverde op het nummer ploegachtervolging met Karstens, Dolman en Pieters heeft in dienst van Pellenaars in 1966 zijn topjaar gehad. Daarna toen Tele- vizier stopte is hij een beetje gaan sukkelen. Eerst werd hij bij Smith aan de kant gezet waarna hij overstapte naar Batavus. De prijsrijder van 1966 (12 overwinningen) devalueerde to< een doorsnee-coureur die dit s-ite"-.,-, slechts in Kruiningen kmi winnen. Maar Bart Zoet is er van overtuigd dat het volgend jaar beter -al gaan -Als je met mannen al« Roger en bric de Vlaeminek en Joop Zoete melk rijdt dan kan het haast niet an ders of het moet goed gaan", aldus de van origine in Sassenheim tot Zeeuw omgebouwde en nu binnen- TrT'Brabander wordende profrenner. Hij hoopt trouwens dat zijn bar in Bergen op Zoom een trefpunt wordt voor de wielersport in West-Brabant. De opening wordt in ieder geval groots. De datum is nog niet bekend, maar Gerb©n Karstens, Harm Otten- bros, Jan Janssen en Rinj Wagtmans hebben al toegezegd aanwezig te zul len zijn. Behoudens zesdaagsenwerk natuurlijk. JACKIE ICKX topvedette in formule I-klasse (Van onze sportredactie) ANTWERPEN - Het Luikse Stan daard heeft sinds dit weekeinde weer aUeen de leiding in de eer ste klasse van de Belgische voet balcompetitie. De pupillen van trainer René Hauss danken dit aan Beerschot, dat met 10 van Beveren Waas verloor. Standard zelf wist bij FC Brugge via een 1—1 eindstand één punt veilig te stellen. Lierse SK herstelde zich van het zwakke optreden van vo rige week tegen Manchester (kV door nummer vier op de ranglijst, Gantoise, gedecideerd met 31 terug te wijzen. Anderlecht stelde opnieuw teleur. Nu kwam de Brusselse formatie in het Astrid- park niet verder dan een pover 22 gelijkspel tegen UrJon St. Gillis. In de eerste klasse trok natuur lijk FC Brugge-Standard de mees te aandacht. Het was een nogal tumulteuze wedstrijd, waarna ie dereen eigenlijk vrede kon hebben met het uiteindelijke resultaat. Rechtsbuiten Thio van FC Brug ge na afloop: „Voor rust waren wij de betere ploeg- Toen wisten wij heel wat kansen te scheppen. Maar gezien het gehele verloop van de wedstrijd voetbalde Stan dard beter. De uitslag 00 was beter geweest". Thio had gelijk wat de eerste helft betreft. FC Brugge was toen door enthousias me inderdaad de beste formatie. Maai- FC Brugge speelde een dom spelletje. Doordat het Pierre Carteus in de opbouw moest mis sen liep de aanval nogal „ouder wets". Lange trappen, gauw thuis was het devies van de Bruggenaren, daarbij geholpen door de felle wind. Toch ontston den er voor het doel van Stan dard gevaarlijke situaties, maar de Luikse doelman Piot verricht te de meest fantastische reddin gen. De toeschouwers moesten tot de tweede speelhelft wachten, voordat er doelpunten vielen. Eerst was het Hentoray, die Stan dard met een ferme kopstoot in de 68e minuut de leiding gaf. Twee minuten voor het einde rondde Vandendaele een actie van Rob Rensenbrink af met een knallend schot, waarop zelfs die ster van het veld Piot geen ant woord had. Frana de Munck: „Standard speelde een uiterst uitgekiend partijtje voetbal Real Madrid zal er woensdag beslist een kluif aan hebben". Beveren Waas zorgde tegen Beerschot voor een eclatante verrassing, die toch eigenlijk wel te verwachten was. Immers, An derlecht en Standard konden bij Beveren ook al niet tot winst ko men. Maar die wisten tenminste nog één punt uit het Waasland mee naar huis te nemen; Beer schot keerde met lege handen terug. Het naar later zou blij ken beslissende doelpunt viel al in de derde minuut van de wedstrijd. Na goed voorbereidend werk van Van de Sompel en De Raeymaker dook Jean Janssens plotseling op in het strafschopge bied van Beerschot, waar Van Herck geen andere oplossing wist dan torpederen. Rechtsbui ten Rogiers van Beveren kogelde de bal vanaf de elf-meterstip met uiterste precisie in de bo venhoek: 1—0. Uiteraard ging Beerschot hierna volop m de aanval- Maar Beveren bleef ,de baas in het veld. Slechts een keer kwam doelman Poklepovic in gevaar hij een doorbraak van Lothar Emmerich; Freddy Buyl bracht redding, zij het via een grove overtreding. Intussen gaat het met Ander lecht steeds verder bergafwaarts. Union St.-Gillis was in Brussel de tegenstander van de keurtroepen van Sinibaldi. Het werd een 2—2 resultaat, waar Anderlecht nog bijzonder blij mee mag zijn. Uni on nam in de eerste acht minu ten van het treffen al een 20 voorsprong. Arnold en Lauwers waren verantwoordelijk voor de ze doorboringen van de Brussel se veste. Anderlecht, dat niets meer heeft van de eens zo pro minente Europese topclub, wor stelde zich met veel moeite naast Union. Toen dan Mulder in de 25e minuut werd gepakt binnen het strafschopgebied, kon Van Welle van elf meter scoren: 1 2. En in de tweede helft from melde Devrindt een afgeketste bal in het doel van Union-keeper Radar (22). Met behulp van scheidsrechter Minnoy slaagde Anderlecht erin deze stand te consolideren. Met behulp van de arbiter, want toen Arnold een kwartier voor het einde een voorzet van Teugels langs Van den Bo sch knalde, keurde de heer Minnoy dit glas- zuivere doelpunt op advies van zijn grensrechter wegens buiten spel af. St.-Truiden tenslotte heeft te gen Racing White iets van bet gedeukte prestige kunnen opvij zelen. De Truidenaren wonnen weliswaar slechts met 01 (doel punt van Eddy Koens), maar hun spel vertoonde vergeleken met voorgaande wedstrijden een stuk vooruitgang. (ADVERTENTIE) £fUoe.iK41i. Als u graag gezond en slank blijft, eet dan niet te veel en niet te vet. Met Era op het brood in plaats van boter of margarine, bespaart u elke dag ±120 calorieën. De moeite waard I En bovendien eet u lekker.

de Stem | 1969 | | pagina 17