ven.s Apollo voorbij punt van automatische terugkeer DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND jden )eten 0 is dit ïtten- )st CpIIW Eensgezinde C.H.U. stelt zich "open" op „Landschap in verzet tegen lessen op Woensdrecht Franse kerncentrales: miljarden debacle MARGARINE DUURDER Nog maar 10 leden in raad Gorkum? Overvallers mishandelen bediende pompstation Confessioneel gesprek gaat gewoon door editie voor zeeland weerbericht smaterialen CflüLWW Europa Incident Protest tegen strafmaat in mak mr. R. Verdeeld Ponton losgeslagen mwÊ f Gerucht over verplaatsing parlement Geen opvolgers MAAN KOMT NADERBIJ: Apollowolk 109e jaargang no. 26278 Directeur: Dr. W. A. J. AA. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Hoofdkantoor: Breda, Reigerstr. 16 Telefoon 22341. Postgiro 1114111 maandag 17 nov. 1969 Harde wind Overwegend zwaar bewolkt. Plaat selijk enige regen. Harde tot storm achtige wind tussen west en noord west. Iets lagere temperaturen. KANIOREN: ROOSENDAAL, MOLENSTRAAT 45, TEL. 37150 BERGEN OP ZOOM, ZUIVELS1RAAT 26, TEL. 6850 OOSTERHOUT, ARENDSTRAA1 14, TEL. 4957 GOES, KLOKSTRAAT J, TEL. 8030 HULST, STEENSTRAAT 14, TEL. 3751 [gelijkheden, elk interieur. Saturn Trad. Cy. ipelijk ontworpen PUP meer met piiPenr6'^igd. ■dt automatisch gereini g zorgeloze CoolwayPIP er nog meer van s pas pijproken 1'^ MODELLEN Ook in Europa veel demonstraties ASSALE ETOGINGEN IN AMERIKA (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON In de Amerikaanse hoofdstad, waar Iterdag de grootste demonstratie uit de Amerikaanse geschiedenis werd gehouden, keerde gisteren geleidelijk de rust weer. De tienduizenden betogers namen auto trein, bus of vliegtuig naar hun plaatsen van herkomst en de reinigingsdienst begon met het opruimen van de Omgeving van Arlington, Capitol Hill en Witte Huis. Maar de leiders van Moratorium, de groeiende beweging tegen de oor log in Vietnam, begonnen al met het maken van nieuwe plannen voor weer een massale betoging. Nu in de cember. Want niemand in de Amerikaanse hoofdstad of daarbuiten neemt aan dat de toch zeer indrukwekkende en soms ontroerende betoging verande ring zal brengen in Nixons geheime plan tot „geleidelijke de-Amerikani sering" van de oorlog. Niemand ge looft dat president Nixon zal twijfe len aan de „stille, zwijgende meer derheid", waarvan hij meent dat zij achter hem staat. Terwijl president Nixon in het Witte Huis confereerde over de bui tenlandse politiek, beschermd, behal ve door de muren van de presiden tiële woning, door een barricade van bumper aan bumper geparkeerde autobussen en een haag van politie mannen, liepen in Amerika en Euro pa honderdduizenden door de stra ten. De betoging in Washington, die volgde op de „Mars tegen de dood", trok naar schatting een kwart mil joen deelnemers uit alle delen van de V.S. Massaal gedemonstreerd werd ook in San Francisco aan de Pacific-kust (eveneens 250.000 deel nemers). In tientallen andere Ameri kaanse steden werd op wat beschel dener schaal gedemonstreerd. (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM - De Stichting „Ons Landschap" neemt in 'n zojuist verschenen brochure „Weg recreatie Weg toerisme..." op felle wijze stelling tegen de plannen om van het vliegveld Woensdrecht een uit gebreid burgervliegveld te maken en daar de opleiding van de KI.M-pilo- ten naar over te plaatsen. Gevreesd wordt dat deze plannen onherstelbare schade zullen toebrengen aan het woon- en leefmilieu. Er wordt in de brochure gewezen op de veel intensievere geluidshin der van de burger-straalvliegtuigen op basis van het feit, dat de vlieg tuigen groter zijn en het vliegver keer veel intensiever is. Een burger vliegveld nu realiseren betekent vol gens de stichting 't voorgoed opoffe ren van de omgeving en ook het ra dicaal geen plaats laten voor recre atie, buiten wonen, dagtoerisme, campings en het kweken van een aantrekkelijke sfeer voor vreemde lingen en toeristen, In de brochure wordt opgemerkt, dat het niet nodig is een alterna tief te stellen met daaraan vast de vraag of omwille van enkele honder den werknemers van een industrie, een woongebied van vele tienduizen den voor altijd verknoeid moet wor den. Gevraagd wordt wat er aan ge daan moet worden als een jaar of vijf na aanleg van 'net vliegveld blijkt, dat de geluidshinder te sterk is toegenomen. Schamper wordt ge vraagd of men het vliegveld dan soms wil sluiten. Geconstateerd wordt, dat er voor het vliegveld in het planologisch gereserveerd groen gebied geen plaats is. Ook in Europa ging men de straat op. In Amsterdam, in Berlijn, Kas sei, Frankfurt, Londen, Kopenhagen, Helsinki, Stockholm, Stuttgart, Neu renberg, München, Wenen, Münster, Madrid, Bonn. Overal trokken dui zenden meestal gedisciplineerd en zonder schermutselingen door de straten. Zelfs in Parijs, waar beto gingen dit weekeinde verboden wa ren, namen 20.000 mensen aan de monstraties deel. Ruim tien procent daarvan werd voor ondervraging aangehouden. Op 19 na werden zij vrijgelaten. jgSCHAESBERG (ANP) Het ge westelijk bestuur van dc Pacifistisch- Socialistische Partij in Limburg zegt een telegram aan de minister van Justitie en Defensie, dat het „evenals vele anderen" met grote verontwaar- C'kennis beeft genomen van de „abnormaal lage straf die aan de Haarlemse rechter in de vorm van ®en geldboete voor een dodelijke aan rijding is opgelegd". „Korporaal Woudstra", aldus het «fegram, „kreeg drie weken straf kamp voor een gewoon verkeerson geluk. In de Roetkap-affaire van de adellijke studenten met dodelijke af loop werd eveneens een geldboete opgelegd. De kleine man krijgt ech ter altijd gevangenisstraf. Noe steeds is ook in ons land spra ke van klassejustitie. Het bestuur van de PSP-Limburg protesteert met af schuw hiertegen", zo besluit het te- Wgram. L. Het enige belangrijke incident dat zich in Washington voordeed, speel de zich af rond het paleis van justitie waar een menigte van 5000 demon stranten onder meer de vrijlating van Zwarte-Panterleider Bobby Sea- le kwam eisen. Ruiten werden inge gooid, een Amerikaanse vlag werd neergehaald en vervangen door de Vietcongvlag. De betoging werd ge leid door de militante „Students for Democratic Society" en de Morato rium-organisators distantieerden zich van de actie, die tenslotte op handgemeen met de politie uitdraai de. De in het gebouw aanwezige mi litairen hoefden niet in te grijpen Ook bij de Zuidvietnamese ambassa de in Washington deden zich gevech ten voor toen 2000 betogers het ge bouw bestormden. Waarnemers verwachten geen di recte politieke resultaten van de de monstraties in Amerika Wel zijn zij van oordeel dat de betogingen heb ben bijgedragen tot verscherping van de verhoudingen tussen voor- en te genstanders van de Vietnam-politiek van de regering en dat zij de grote verdeeldheid nog eens hebben aan getoond die bij het Amerikaanse volk heerst over de „eindeloze oorlog". (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM Op de Noordzee heeft de Duitse sleepboot Johann Wessels zijn zoekgeraakte sleep, het ponton Tak-8, gistermiddag weer te ruggevonden. In zware storm was het ponton los geslagen. Nadat weer was vastge maakt, stoomde de sleepboot op naar Emden (Duitsland), waar gewacht wordt op beter weer om verder naar Hendrik Ido Ambacht te vare" - V- - t. - 5 V wnjWf-.-: %y JA; V 3*- V-si AMSTERDAM Uit solidariteit met de Amerikaanse Moratorium Day hielden enkele duizenden demonstranten een protestmars door Amsterdam, die eindigde in de cude RAI. WASHINGTON Een lange rij demonstranten in Washington, met doodskisten op de schouders. In de kisten zaten namen van gesneuvelde Amerikanen in Vietnam. PARIJS (DPA) De Franse re gering heeft besloten de komende jaren enige atoomkrachtcentrales van Amerikaans type te bouwen. Het bouwen van centrales volgens eigen inzicht is gestaakt, ofschoon zij gol den als technische meesterwerken, maar zij waren niet rendabel. Bijna alle westelijke landen hebben aan het Amerikaanse type de voorkeur gegeven en ontwikkelden daaruit soms eigen varianten. Het verlies dat Frankrijk geleden heeft met de centrales van eigen type wordt becijferd op zes a zeven miljard frank. DEN HAAG (ANP) Het Haagse raadslid D. W. Dettmeijer (WD) heeft burgemeester en wethouders gevraagd, of ze zich tijdig met de re gering willen verstaan over de vraag, of Den Haag in alle opzichten het regeringscentrum blijft dat het nu is? De heer Dettmeijer vroeg dit „naar aanleiding van het gerucht, dat de Eerste en Tweede Kamer van de Staten-Generaal verplaatst zou den worden naar nieuwbouw buiten Den Haag". (Van onze correspondent) DEN HAAG De margarine is vanaf vandaag 1 cent per pakje duurder. Het is niet uitgesloten dat binnen afzienbare tijd een nieuwe prijsverhoging zal volgen. Dit blijkt ondermeer uit het feit dat de prijs verhoging met nadruk „voorlopig" is genoemd. Na een tijdvak van relatief lage grondstoffenprijzen die in de achter ons liggende periode tot di verse prijsverlagingen hebben ge leid wordt de margarine-industrie thans geconfronteerd met een uiter mate sterke stijging van deze prij zen. Dit is de oorzaak van de prijs verhoging. GORKUM (ANP) De Gorkumse gemeenteraad moet woensdagavond een nieuwe wethouder benoemen. Deze wordt dan opvolger van de so cialist C. J. de Ronde. De heer De Ronde was een van de elf raadsleden die op 13 oktober jl. hun ontslag in dienden. Sinds die vergadering van 13 ok tober hebben de elf hun raadslid maatschap nog wel waargenomen, in afwachting van de komst van opvol gers. Inmiddels zijn echter vier so cialistische raadsleden afgevoerd, ter wijl er nog twee zullen volgen, om dat zij geen opvolgers zullen krij gen. Geen van de benoemden van de PvdA-lijst heeft tot nu toe posi tief gereageerd. Dat houdt dan in dat de Gorkumse raad van 19 tot 13 leden wordt teruggebracht. Ook in de andere fracties verloopt de voorziening in de vacatures niet erg vlot. Alleen wethouder Killian (KVP) heeft als raadslid een opvol ger gekregen in de heer J. Sleiffer. Woensdag zal in de plaats van de heer Killian ook een nieuwe wet houder benoemd moeten worden. Omdat ook een twaalfde raadslid reeft bedankt, resten nog vijf vaka- tures. Verwacht wordt dat hoogstens oen KVP'er en éen WD'er bereid gevonden zullen worden. Dat zou de raad reduceren tot 10 leden. De elf uitgetreden raadsleden heb ben zondag een communiqué uitge geven, waarin zij mededelen bezig te zijn met het samenstellen van een uitvoerig memorandum, „als reactie op de door Van Raonard in enkele bladen gevoerde hetze". WEST-DTTITSLAND heeft Moskou in een nota laten weten, dat het be reid is te onderhandelen over een niet-aanvalsverdrag, zo wordt van ingelichte zijde in Moskou verno men. Het is de eerste stap van de regering van kanselier Brandt tot normalisering van de betrekkingen met de Sovjet-Unie. HOUSTON (DPA/Reuter/AFP) De Apollo-12 met de Ameri kaanse ruimtevaarders Conrad, Gordon en Bean bevond zich gis teren in het begin van de avond, drie etmalen na de lancering, op een afstand van 286.667 kilometer van de aarde op weg naar de maan terwijl de snelheid langzaam afnam. Om 13.00 uur begon voor de bemanning een rustperiode van tien uur. Houston heeft inmiddels meege deeld dat een derde koerscorrectie niet nodig is omdat de cabine op de juiste koers ligt voor een landing in de Oceaan der Stormen. Zaterdagavond laat hadden de „maanvaarders" de helft van de 380.000 kilometer lange vlucht achter de rug, om 11.15 zondagochtend de helft van de reisduur. Sedert zondagochtend ligt de Apol lo-12 op een koers waarbij automati sche terugkeer naar de aarde in het geval van het uitvallen van de raket motoren onmogelijk is. (Voorheen was de route naar de maan zodanig dat in het geval er iets mis ging de Apollo na eenmaal ach ter de maan om te zijn gegaan auto matisch onder de goede hoek naar de aardse aantrekkingskracht zou terug keren. Dit is nu niet het geval. Gaat er nu iets grondig mis dan verdwijnt het ruimteschip voor eeuwig in het zonnestelsel of komt onider een ver keerde hoek in de aantrekkingskracht van de aarde waardoor de Apollo zou verbranden. De reden van de meer riskante koers is bekorting van de reistijd en vooral het nauwkeurig aanvliegen van het landingsdoel op de maan: de Zee der Stormen). Voor de ruimtevaarders zich ter ruste begaven, was het geheimzinnige uitvallen van de elektriciteitsvoor ziening direct na de lancering nog eenmaal het thema van gesprek met de controle in Houston. Men heeft niet kunnen vaststellen of er spra ke is geweest van statische elektrici teit of blikseminslag. Vluchtleider Gerald Griffin acht het mogelijk dat' in de toekomst niet meer onder soortgelijke slechte weersomstandig heden zal worden gestart. De ruimtevaarders hebben zich enige tijd onledig gehouden met het observeren van een onbekend voor werp dat scheen te wentelen. Hun veronderstelling dat het de afgestoten trap van de Saturnus-raket zou kun nen zijn, werd door de aarde verwor pen. De trap zou op een afstand van 4.500 kilometer van de cabine moe ten zijn. Bij helder weer hebben duizenden Nederlanders de zuurstofwolk van Apollo-12 laag aan de westelijke he mel zien verschijnen. De wolk ver scheen tussen negen en tien uur en was bij het verdwijnen ongeveer tweemaal zo groot als de volle maan, daarna vervaagde ze snel. Medewerkers van het laboratorium voor ruimteonderzoek van het ster renkundig instituut in Utrecht heb ben, in samenwerking met en op ver zoek van de Amerikaanse organisatie voor ruimtevaart (NASA) spectogra- fische opnamen gemaakt van de wolk. Deze opnamen zijn goed geslaagd en zullen binnenkort naar NASA wor den doorgezonden ter verdere bestu dering. (Van onze correspondent) MIDDELBURG De Zeeuwse po litie zoekt naar twee Duits-spreken de personen die ervan verdacht wor den een overval te hebben gepleegd op het Shell-pompstation langs rijks weg 58 ter hoogte van Arnemuiden. De twee mannen, die zioh met zak doeken hadden gemaskerd, drongen gisteravond rond kwart over zes het pompstation binnen, waar pompbe diende F. vain Emden (22) met zijn verloofde zat te praten. Het meisje werd onmiddellijk overmeesterd en met een mes in bedwang gehouden. De heer Van Emden werd onder bedreiging met een houten hamer aangespoord zo snel mogelijk ad het aanwezige geld af te geven, maar hij weigerde dat. Ook nog toen hij met de houten hamer op het hoofd werd geslagen en nadat hij versuft op de grond lag nog diverse slagen en trap pen kreeg te incasseren. Tenslotte zat er voor de rovers niets anders op dan een snelle greep in een van de geldladen te doen. De buit moet enkele honderden guldens hebben bedragen. Het is niet bekend of de overvallers per auto waren. EEN FELLE brand heeft gisteren in Lunteren hef leven gekost aan 12 koeien, nagenoeg de gehele veestapel van landbouwer J. T. van de Lage- maat wiens boerderij aan de Goor- steeg zwaar werd geteisterd. [N DE Indiase hoofdstad New Delhi hebben honderden politiemannen met dranghekken de woning van premier Indira Ghandi beschermd tegen 60.000 betogers die langs de woning trok ken en het ontslag van de premier en haar regering eisten. (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT Alsof er geen radi caal vuiltje aan de lucht is, gaat het gesprek tussen KVP, AR en CHU over een nauwere samenwerking ge woon door. Er is geen sprake van dat het gesprek tussen de drie grote confessionele partijen voor een half jaar in de ijskast is gezet, zei AR- voorzitter Veerman zaterdag. Naar zijn mening was dat een onjuiste con clusie, die uit dc vergadering van het AR-convent een week tevoren was getrokken. De voorbereiding van het gezamen lijke urgentieprogram zal iets meer worden gefaseerd, maar de contacten tussen de drie partijen gaan gewoon door, zei dr. Veerman. Hij onderstreepte daarmee wat de politieke leider van de AR, mr Bies heuvel, vrijdagavond had verklaard. Biesheuvel had tevens de dreiging geuit, dat hij anders zou opkrassen. En op de unieraad van de CHU, za terdag in Utrecht gehouden, liet voor zitter van Hulst bij voorbaat weten dat hij wel zou gaan, als men de po litieke lijin naar nauwere samen werking zou willen stagneren. AR-voorzitter Veerman en KVP- voorzitter Van der Stee waren op de vergadering van de unieraad getui- ge van een broederlijke eensgezind-" heid, die zonder pijn en moeite tol een met algemene stemmen aanvaar' de resolutie leidde. Veerman consta' teerde na afloop „dezelfde geest ali bij ons, maar met minder scherpd accenten". En KVP-voorzitter Vatt der Stee voorzag dat het er op d4 komende partijraad van eind novem' ber minder rustig aan toe zal gaan, „In mijn club zal wel wat kabaal ko men, sommigen zullen wel wat stoom willen afblazen", zei hij. De resolutie waarop de leden van de unieraad elkaar konden vinden, was scherper geformuleerd dan het ontwerp van het bestuur. Aan alle wensen van de ongeveer ruim tien sprekers was tegemoetgekomen. Tot uitdrukking moest komen, dat de unieraad wel waardering had voor de rapporten van de „groep van 18", maar bezwaren had tegen het vage rapport „welzijnsbeleid" en tegen het rapport van de commissie „duidelijk heid". Op voorste] van drs. D. Schou ten uit Waalwijk moest in de resolu tie worden vermeld dat een nauwere samenwerking met KVP en AR dl eigen organisatie en identiteit van da CHU niet verloren mocht laten gaan Hij kreeg prompt zijn zin.

de Stem | 1969 | | pagina 1