IEDA Slimberaad en NINGElf Maak van „Vledder" instituut vredeswerk VERZEKERINGEN SLUIT U BIJ -Ft"' - DIENSTWEIGERAARS OP HEARING Sneeuw NMETC.V. Marcia en haar hondjes I ■- f8.300.- f Ik wil schrijven met sierkussens 6,95 Nee maarrr... dat is mooi. Ik slaag beslist bij..... H. JANSSEN o Koningen Centraal SIMCA 1000 SIMCA 1301/1501 1301/1501 TW^T DE STEM VAN ZATERDAG 15 NOVEMBER 1969 uimte is, gras en zon en eemloze speel- trekkelijke gezellige grote jan winkels, en recreatieve iwt daar, in het te huizen van drive in-type. Het hele huis voorzien van cp. trale warmwatervoorziening^ géén geyser of boiler nodig), De koopsom van deze attra» ve huizen is v.a. f 57.000,- w op naam (nog te verminde" met de rijkspremies van into f4.430,-). Eerste aanbetaling f 6.000,-, Cr kosten voor rente en aflossi» zijn dan ca. f 285,- per mam Door de fiscale aftrekmogelj. heden wordt dit maandbedrag de praktijk f50,- tot f 70,- lece Wilt u er meer van weten? Volledig gedetailleerde gsgs® worden u graag verstrekt-ti zaterdags van 10 tot 2 urn dinsdagsavonds van 7 tot9uur- door de verkoopkantoren ta Eurowoningen in: ROTTERDAM, Mathènessate 371A, telefoon 010-259940 DEN HAAG, Bezuidenhoutswj 117, telefoon 070-831700 AMSTERDAM, Herm. Heijerme* weg 20, telefoon 020-762744 AMERSFOORT, Arnhemse^ 26, telefoon 03490-18548. M/Tidden in een machtig grote zee ;jf liggen drie grillig gekleurde Éilanden. Het een is blauw als graniet, het ander rood als rode aarde, het derde goud als blin kend zand. Vissers boeren en herders leidden er vroeger een rustig bestaan. Maar de krijgslieden die er in dienst waren van hun koning, hadden een hard en moeilijk leven omdat hun vorsten zo vechtlustig waren. Op elk eiland woonde een koning die de sterkste, dapperste en strijdlustigste man was van zijn kleine rijk. En elk van deze drie droomde ervan dat hij eens de andere twee zou overwinnen en alleenheerser over de eilanden zou worden. De wind en de zeer ruisten en klots ten die gedachten van de koningin meer ruimte om te leven Dag Meneer Wat is het voor weer Is het nat of is het droog Of Staat er soms een regenboog. Nou Meneer 't Is geen van al Het is heel slecht weer. Er vallen vlokjes uit de lucht En kinderen voor elkaar op de vlucht Gooien sneeuwballen naar elkaar Op d'r neuzen en op d'r haar. En welk kind komt er niet buiten Jantje, hij zit met zijn neus tegen de ruiten Hij mag niet naar buiten hij heeft griep En hoe hij ook riep Toe mam, doe me een plezier Dat gaf zijn moeder geen zier. H;j bleef binnen tot hij beter is Maar als hij weer buiten mag is het mis Want dan is de sneeuw weg Wat heeft die Jantje een pech. Sjannie v. Vugt Molenschot. voortdurend door de lucht. Maar die dromen waren niet alleen te horen, ze waren ook te zien. Want heel dikwijls voer er een koning uit op een mach tig schip om zijn rivalen te laten zien hoe onoverwinnelijk hij wel was. Nau welijks doemde zijn koningsschip aan de horizon op, of de andere koningen scheepten zich ook in en dan leken ze als drie trotse zwanen op het wa ter. Zie je mij? Wee jou daar!! De vissers van de eilanden ontmoet ten elkaar wel eens op de open zee. Ze vroegen: „Hoe gaat het bij jul lie?" en zij wensten elkaar een goe de vangst. Zo kwam het dat de vis sers meer van de eilandbewoners af wisten dan de koningen- Hoeveel hon derden jaren dat zo al was gegaan, weet niemand meer te vertellen. Al tijd had zo'n koning zonen, en altijd was er een die even sterk, dapper en krijgslustig ais zijn vader was en weer koning kon worden. Maar eens brak er een tijd aan waarin een ko ning van het blauwe eiland in zorg geraakte. Hij had niet meer dan een zoon die wel sterk en dapper was, maar hele maal niet vechtlustig. Hij hield er van zich in alle krijgskunsten te be kwamen, maar alleen voor spel en plezier. Speerwerpen was daarbij zijn geliefde bezigheid. In de plaats van vechtlustig was hij nieuwsgierig. En bovendien zo slim dat hij Slimberaad werd genoemd. Aangezien hij nieuwsgierig was, meng de hij zich graag onder de dissers en hoorde meer van de eilanden dan z'n vader ooit ter ore was gekomen. Zo vernam hij dat er over het rode eiland een geheimzinnig gerucht ging. De koning daar zou helemaal geen zonen hebben, en evenmin dochters. Maar niemand wist er het ware van, want de heerser hulde dat in diepe geheimzinnigheid. Ook hoorde hij vertellen dat de ko ning van het goudblinkend eiland een zoon moest hebben die zo sterk, dap per en strijdlustig was, dat zijn va der hem moest laten bewaken, aange zien hij anders de hele wereld van vechtlust zou verzengen. Hij heette dan ook Zonneflits. Maar een heel oude visser ver trouwde Slimberaad toe, dat die zaak heel anders in elkaar zat. Zonneflits was geen koningszoon, maar een ko ningsdochter. En hoe de koning ook zijn best had gedaan een krijgslustige heerseres van haar te maken, het lukte niet en daarom hield hij haar verborgen voor de onderdanen, zeg gend dat zijn zoon al te gevaarlijk was en eerst nog wat kalmte moest leren alvorens hij een waardig op volger zou kunnen worden. Als dat allemaal waar was, zaten de drie koningen in even grote moei lijkheden. Maar onwetend van eikaars zorgen, scheepten zij zich telkens weer in met hun dromen en dreige menten- En zij voeren in hun konings schepen over zee: Zie je mij? Wee jou!! Toen zij op een dag weer alle drie van wal waren gestoken, bond Slim beraad twee speren tot een bundel bijeen. Hij stelde zich op aan de kust, plantte de schachten van zijn speren- bundel in het water en hield zijn hand bij de scherpe punten. Met een zwaai die hij dagenlang had voorbereid, vloog hij nu door de lucht over zijn vaders schip om met speren en al te landen op het rode eiland. Terwijl hij uitrustte langs de zee, vond hem daar een boer. „Hoeveel zonen en dochters heeft de koning?", vroeg Slimberaad aan de boer. De man die nog nooit een vreemdeling had ge zien, wist niet hoe hij het had. Maar deze jongen zag er ongevaarlijk uit ondanks zijn speren. „Ik weet het niet zeker, maar ik geloof niet -een" fluisterde de boer eerlijk. „Dank je wel" zei Slimberaad. Hij stond op en volgde de kustlijn tot bij een strook geelblinkend land ver over zee zag. Toen plantte hij weer zijn sperenbun- del in het water, nam de sprong en landde juist waar de golfjes het ge le zand bespoelden. Daar ontmoette hem een schelpen zoekster. „Hoeveel zonen en doch ters heeft de koning?" vroeg hij aan de vrouw. Tegelijkertijd streelde hij met zijn vinger over een mooie schelp en dit vertederde de wouw. „Ze zeg gen dat hij een krijgszuchtige zoon de Regt te Breda binnenkort met de LRAGE. Ar - V3 - aa <üs 'sl:. ,r; V '"jj." .v incl. overdrachts- kosten en BTW. ef hypotheekkosten: 0,- is zelfs mogelijk. r makelaar o.g. Verdistraai 4, ook na kantoortijd- *//o£e/,sations- 30u.totZ2~üOU M 'Ji Vi V ij- K - "\,,V 1 V W -vfe (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Maak van het kamp-Vledder een instituut voor vredeswerk, in de geest van de onlangs gehouden Vredesweek. Van uit dit kamp zouden de gewetensbezwaren der dienstweigeraars kunnen helpen met het werk van diverse organisaties, die zich met Vredeswerk bezighouden. Zij zouden bijvoorbeeld kunnen helpen met de oprichting van het nationaal instituut voor vredesvraag stukken. heeft, maar ik denk dat het een meisje is, zo blinkend als dit zand, en net zo aardig als jij", zei ze. „Die ga ik een bezoek brengen", zei Slim beraad. „Dos het niet want zij zit in de ronde toren met dragen op het dak en woeste krijgers a s een drie dubbele haag om de voet", riep zij hem na, maar hij was al op weg. Slimberaad ging op de toren af- Nog voor de krijgers hem in 't vizier kon den krijgen, maakten hij zijn speren los en schoot de scherpste af op het hoge dak waarvan de punt bestond uit de opgeheven drakestaarten. De speer doorboorde juist het plekje waar de zeven staarten ineengestren geld waren. Woedend draaiden de monsters hun koppen om en bliezen elkaar daarbij zoveel vuur in de muilen dat ze le venloos terugvielen terwijl de speer triomfantelijk de ineengestrengelde staarten vasthield. De woeste krij gers dachten alleen maar een blik semflits gezien en een donderslag ge hoord te hebben. Daarna plantte Slimberaad zijn twee de speer op de grond, hield zijn hand aan de spits en slingerde zichzelf over de krijgers heen door het raam van de toren naar binnen. „Mijn vader stamelde de prin ses. „Die is bezig op zee tegen mijn vader op te scheppen", antwoordde hij. De woeste krijgers, ."waarschuw de zij. Hij sloeg zijn arm vast om haar middel (waarlijk zo slank als een schelp) plantte zijn speer op de ven sterbank en slingerde zich met haar door de lucht, zodat de woeste krij gers een vreemde vogel meenden te zien wegfladderen. Zij landden zo waar echt op het koningsschip van het rode eiland. Deze heerser die werkelijk geen kinderen had en dus weinig gewend was op dat gebied, werd verblind door de glans van Zon neflits en verlamd door de vastbera denheid van Slimberaad. Wuivend gingen zJi.j gedrieën op de voorsteven staan en het is niet te be schrijven welk een uitwerking dit had op de twee andere trotse konings schepen. Ontsteltenis, verwarring, boosheid, angst en overmacht. De schepen na derden elkaar- Men stapte over. En terwijl de koningen zich eerst niet goed raad wisten met hun figuur, red den de jongelui de situatie door een bruiloft voor te stellen. Om niemand te kwetsen besloot men die te houden op het Rode Eiland. Zo gebeurde het en sedertdien wa ren de drie eilanden een koninkrijk, geregeerd door Slimberaad. De oude koningen bleven vechtlustig, maar nu alleen op het schaakbord en bij het kaartspel, op jacht en bij het spele varen. En iedereen bevond er zich heel ge lukkig bij. ANN MAC GILLAVRY Op zekere dag kreeg Marcia van haar broer Jan een heel lief klein hondje. Het was pas 6 weken oud. Nu moest Marcia een naam verzinnen. Hoe zou ze haar hondje noemen Ze zat heel lang na te denken. Zou ze haar hondje Klaasje noemen? Of Loekie misschien? Marcia koos de naam Bobby Wat leuk zeg, ze mocht van moe een leuk klein mandje kopen! En een klein bakje voor het hondje om uit te eten. Wat was Marcia toch blij! Ze ging meteen naar de winkel. Toen ze thuis kwam, had ze het allerliefste mandje bii zich. Moe had op zolder nog een héél oud dekentje. Dat legde Marcia in het mandje. Wat was het hondje blij, dat hjj een lekker warm mandje had gekregen. Het hondje at gulzig aan zijn eten. Toen glimlachte moe en had gezegd: „Ga maar gauw slapen mijn lief meis je!" En Marcia droomde die nacht heerlijk over Bobby, haar eigen hondje Gertrud Kusters (12 jaar) Gilze. Dit bepleitte de Bond van Dienst weigeraars op de hoor-zitting van de defensie-commissie van de Twee de Kamer over de wet gewetensbe zwaren. Hetzelfdé plan tot omvorming van het werkverschaffingskamp Vled der was eerder op de avond gelan ceerd door de heer Huisman van de stichting Geweldloze Weerbaarheid. De Bond van Dienstweigeraars wil dat het kamp Vledder wordt opgehe ven. De hele sfeer in Vledder dwingt tot negatief gedrag van de te werk- gestelden, schrijft de bond in een rapport aan de Kamerleden. Dienst weigeraars. aldus de bond, zijn ern stige en verantwoordelijke mensen, maar de publiciteit rond Vledder werpt steeds een negatief licht op hen. Voor de hoor-zitting was veel be langstelling. De voorzitter vroeg her haaldelijk of men op de publieke tri bune nog wat kon inschikken, zodat degenen, die buiten stonden, ook kon den komen meeluisteren. Het centrale discussiepunt was of politieke bezwaren als gewetensbe zwaar erkend kunnen worden, zodat men op grond daarvan niet in het le ger ingelijfd hoeft te worden. Niet alleen de dienstweigeraarsbond, maar ook het interkerkelijk vredesbe raad en de quakers vragen erken- nirfg van „tot gewetensbezwaar ver dicht politiek bezwaar." Zij willen dat de eis in de wet vervalt, dat het ge wetensbezwaar gegrond moet zijn op een godsdienst of zedelijke overtui ging. Ook zou de militair, die het gedu rende zijn dienst nier eens is met een bepaald gebruik van de krijgs macht bijvoorbeeld inzet ter on derdrukking van ongeregldheden op Curasao alsnog bezwaar moeten kunnen maken. Tegen dit gebruik van het leger, waarop erkenning als gewetensbezwaar en vrijstelling van militaire dienstvervulling zal moeten volgen. Maar verschillende kamerle den zagen aankomen dat bij een der gelijke erkenning van politieke be zwaren elk besluit van de regering met betrekking tot het leger een grond tot dienstweigering zou kun nen worden. De vervangende burgerdienst zou Petra Gillis, Broekdijk 8 "in Huiten wil graag schrijven met een meisje van negen of tien jaar. De hobby's van Petra zijn zwemmen en tekenen. Zij heeft al één diploma. Jopie Anssems wil graag schrij ven met een meisje van tien of elf jaar. Jopie zelf is tien jaar en woont in Huiten aan de Hulten- eindsestraat 17. Zij tekent en zwemt graag. Lia de Weert komt ook uit Huiten en wil graag schrijven met een meisje van tien tot elf jaar. Lia is dol op tekenen, zwemmen en lezen. Ze woont op nummer 7 van de Haansbergse- dwarsstraat. José Boovers van de Rijsberg- seweg 95 in Breda wil graag schrijven met een meisje van tien jaar. Zij zit in de vijfde klas van de lagere school. Annie Boovers is dertien jaar en zit in de brugklas van de MAVO. Zij" wil coresponderen met een meisje van buiten Bre da. Haar adres is Rijsbergseweg 95, Breda. zinvol moeten zijn, zo eisten de wei geraars. Dat is zij volgens hen op het ogenblik niet. Nu is zij een vorm van werkverschaffing. Aan de vervan gende burgerdienst in zijn huidige vorm heeft onze samenleving geen behoefte. De dienstplichtig militair heeft echter wel het idee dat zijn plichts vervulling in een behoefte van de sa menleving voorziet, en dat maakt voor hem de dienstplicht zinvol. Ook voor de gewetensbezwaarden zou de bur gerdienst zinvol gemaakt moeten wor. den, bijvoorbeeld door er een vre desdienst van te maken, aldus de Bond van Dienstweigeraars. Deze vredesdienst zou niet onder leiding van het ministerie van Defen sie moeten staan, maar bijvoorbeeld onder dat van het ministerie voor Cultuur, Recreatie en Maatschappe lijk werk. Een gedwongen dienstver lening, zowel militair als vervangen de burgerdienst, is volgens de bond alleen gerechtvaardigd als daar mee diensten worden vervuld die zonder dwang niet tot stand zouden komen. De vervangende burgerdienst in zijn huidige vorm moet ontdaan wor den van alle militaristische trekken zo stelt de bond. Op dienstweige raars moet niet het militaire tucht recht van toepassing zijn, maar bij voorbeeld een stelsel van gedragsre gels in de geest van het. ambtena renreglement. De tuchtrechtelijke- en strafbepalingen die op dienstweige raars van kracht zijn, achten zij ab surd en verouderd. Ook zou de ver vangende dienst even lang moeten duren als de militaire dienst, en geen 23 maanden zoals nu het gevai is- Wanneer de vervangende dienst een vredesdienst is geworden, is er tot langere dienst voor gewetensbe zwaarden geen enkele reden meer, stellen zij. Ook de procedure van erkenning van gewetensbezwaren ondervond P tijdens de hoorzitting van alle ge hoorde partijen veel kritiek. De diep te van gewetensbezwaren is niet te peilen, vond men. De commissie van advies, die de weigeraar hoort en de minister van Defensie een advies uit brengt om het gewetensbezwaar al dan niet te erkennen, kan alleen zeg gen of de weigeraar eerlijk is, stel de men. De Bond van Dienstweige raars wil dat elke bezwaarde vrij stelling van inlijving bij het leger moet kunnen krijgen op basis van een test, die uitwijst of hij eerlijk is en of hij bezwaren heeft. Is de test positief, dan komt hij automatisch in aanmerking voor vervangende bur gerdienst, zo vraagt de Bond Van Dienstweigeraars. Daar zal ik eens langs gaan Ik ken die mensen. Dat is een vertrouwd adres rookverdrijvers v.a. 5,95 asstandaards v.a. 19,90 kapstokken v.a. 19,90 wandspiegels v.a. 10,95 consoles v.a. 10,95 bloembakken v.a. 28,95 lektuurbakken v.a. 15,50 minisets v.a. 68,50 tafelkleden v.a. 18,35 borstelgarnituren v.a. 5,50 bloemtafels v.a. 11,90 paraplubakken v.a. 17,95 haltafels 32,95 haardbankjes v.a. 19,95 pouffes v.a. 19,50 lektuurtafels v.a. 15,95 theebeurzen v.a. 12,45 sierkleedjes v.a. 2,60 plantenhangers v.a. 9,50 wandtegels v.a. 8,75 SPECIALE AANBIEDING WONINGINRICHTING nsmai'Kistraat 15 - Breda Tel. 30927 TWEE nieuwe liederen van Mikis Theodirakis, die ontstaan zijn tij dens zijn balingschap in het dorp Zatuna, zijn deze week in de Zweed se pers en in een speciaal televisie programma gepubliceerd. De twee leideren zijn door de vrouw van Theodorakis op de band opgenomen en door haar meege smokkeld toen haar man van Zatuna overgebracht werd naar het militair kamp Gropos. Deze week heeft zij hen aan een Zweedse journalist ge geven. (ADVERTENTIES) WESTENBURG Corona Weterimgs, (8 jaar) Dorst T.f. (567) Spoorstraat 45 V-> Bijvoorbeeld: Een Simca 1000 luxe super 4 deurs heeft u kant en klaar met alles en deran voor 5307,- incl. B.T.W. voor uw deur staan! erop Inderdaad geen prijsverhoging en alle 1970 modellen nu direct uit voorraad leverbaar. U kunt ze allemaal zien op onze permanente Simca show. OMGA 1100 Afd. verkoop, Doomboslaan 104 Breda. Telt. 01600-47650. Op zaterdag en zondagmiddag is onze showroom steeds geopend tot 17.00 uur en kunt U zich rustig komen oriënteren over de Simca produkten en over de inruilprijs van uw auto.

de Stem | 1969 | | pagina 9