Hulst wacht groots carnaval n LÜCT0R Huisvestingsprobleen kabouters en gidsen Muzieksc IZeeland !arl Orff- Organisatoren zijn druk in de weer NV SLAVENBURG'S BANK Vier gewonden bij botsing van volkswagen tegen flat Hoogwater 'PAVILJOEN „DE HEIDE"1 PAVILJOEN „DE HEIDE" TE HULST Kinderschoenen Medische diensten Er zit een haar in mijn soep mantels f™ mantelkostuums RJÉKIHH |P M van de WalIcH PZEM gaf voor lichting aan Axels vrouwengilde Voor al uw autobanden Aardenburg Tonnie Veerman snel op 200 meter ragslag DANSEN vanaf half 9 tot 2 uur 's nachts ■m Onverantwoord Hife Jong beginnen i en toe buien DE STEM VAN ZATERDAG 15 NOVEMBER 1969 I (Van een onzer verslaggevers) HULST Achter de schermen van jolig Hulst worden momen- i teel druk voorbereidingen getrof- fen voor de komende carnavals- i dagen. Eigenlijk is dat carnavals- feest dinsdag reeds ingezet. De Hulster raad van elf en de boe- renkapel zijn er toen op uitge trokken om in een stromende re- gen carnavalsinsignes te verko- pen. Als de vooruitzichten niet bedriegen krijgt deze geslaagde 1 carnavaleske inzet zaterdag een jofel vervolg. In de Koning van Engeland organiseren de Hulster Vossen de erkende plaatselijke carnavalsclub dan een uitge breid elfde van de elfde-bal. „We zijn beslist van plan om er dit jaar iets bijzonders van te ma ken", zegt de Hulster carnavalsinsi der Willy Cattoir. Hij voegt daaraan toe: „Of het lukt is natuurlijk een tweede, maar de vooruitzichten zijn t in ieder geval goed". Willy Cattoir is een van de plaatse lijke carnavalspromotors. Enkele ja- ren geleden opperde hij in zeer voor- t ziehtige termen het idee om op be- j scheiden wijze eens iets te gaan doen j aan carnaval. Dat was toen nog in besloten kring. De eerste ervaringen waren evenwel goed. en daarom werd vorig jaar unaniem besloten om de gehele gemeenschap te be trekken in het carnavaleske gebeu- 1 ren. Hoewel vele mensen aanvanke- kelijk nogal terughoudend tegenover dit feest stonden, werd het toch een succes. Tot vorig jaar was carna val voor de inwoners van Hulst een onbekend feest. De introductie is in i ieder geval goed verlopen. „Natuurlijk" vertelt Cattoir, J „staat 't carnaval hier nog in de kin derschoenen. Maar dat is te begrijpen. (We rekenen erop, dat we een periode van een groot aantal jaren nodig hebben voor we alle kinderziekten i achter de rug hebben". Deze ziens wijze van carnavalspromotor Willy Cattoir lijkt een beetje te pessimis tisch. Tijdens de insignesverkoop op de elfde van de elfde maakte de Hul ster raad van elf en de boerenka- op de onwetende onbekende de in druk een op carnavalsgebied goed onderlegd gezelschap te zijn. De mu ziek klonk professioneel en het op treden van de elvenraad met consor ten was volmaakt. Bovendien vloei de het bier rijkelijk. „Dat neemt niet weg, dat we nog niet heel Hulst ach- DAGBLAD VOOB ZUIDWEST NEDERLAND Editie Zeeland ABONNEMENTSPRIJS 14.0C per kwartaal (excl 50 cent incassokosten) 1 4,75 p maand CexcL 5 cent incassokosten) KANTOREN: Steenstras' 14, Huls' tel. 01140-3751 Klokstraat 1, Goes tel. oi ion - 8030 KLACHTEN BEZORGING (na kantooruren) tel. 01158 - 1940 tel. '1180 - 5550 REDACTIE ZEELAND: Chef Zeeuwse redactie: A. F Koopman (01180 - 7438) REDACTIE ZEEUWSCH VLAANDEREN: G. van Berke) (01150 - 4866) J. Drieskens (01140-3067) REDACTIE BEVELANDEN EN SCHOUWEN DUIVELAND: J. Robesin (01140 - 2005) SPORTREDACTIE ZEELAND: R. van Deursen, Gerbrandy- laan 8. Axel (01155 - 1367) EXPLOITATIE ADV.: L. K. M. de Jong (inspecteur) Terneuzen, tel. 01150 - 4281 Th. de Bakker Terneuzen, teL 01150 - 2601 M. Bogers Oostburg. tel 01170-2893 C. Menu Goes, tel. 01100-8030 J. Schieman Axel, tel 01155- 1224 ter ons hebben", verklaart Willy Cattoir. Carnaval is wel als een ge zellig feest geaccepteerd binnen de wallen van het middeleeuwse ves tingstadje. Toch zijn er nog veel mensen, die blijkbaar eerst de kat uit de boom willen kijken. En dat wordt hen ui teraard door niemand kwalijk geno men, al vinden de carnavalsorgani sators wel dat ze net zo goed met een enthousiast aan de activiteiten kunnen deelnemen, omdat ze eertijds toch wel enthousiast zullen worden. Óver de toekomstplannen van de carnavalsvereniging De Vossen zeg gen de organisators: „Onze wens droom is om van Hulst in februari volgend jaar een echt carnavalscen trum te maken". Men wil af van het idee, dat carnaval een feest is, dat maar tot één cafe beperkt moet worden. Willy Cattoir zegt daarover: „Onze wens is om met carnaval ie der horecabedrijf tot een feestcen- trum te maken. De mensen moeten gewoon van de ene kroeg naar de an dere kunnen zwerven. „Vooral in het vestingstadje zijn daarvoor de om standigheden ideaal. De horecabedrij ven liggen nagenoeg allen in het centrum. Dat komt, omdat Hulst door zijn beperkte omvang eigenlijk een groot dichtbebouwd centrum is. Daar om is het stadje' binnen de wallen een uitstekend decor voor een gezel lig carnavalesk gebeuren. De organisators hebben overigens nog heel wat meer plannen. Het bui- tengebeuren bestond vorig jaar voor namelijk uit een zij het geslaagde kinderoptocht Dit jaar wordt er gestreefd naar een volwaardige gro- te-mensenoptocht, die niet hoeft uit te blinken in architectonische wagens, maar wel in originaliteit Daarnaast zal uiteraard aan de jeugd de nodi ge aandacht weer worden besteed. Verder zijn er uiteraard de nodige bals. Zaterdag wordt daarvoor het startsein gegeven in de Koning van Engeland. Tot 7 februari zijn er ver volgens om de veertien dagen in ver schillende zaken carnavalsbals. Het ziet er dus naar uit, dat wat carnavalsplezier heeft moeten mis sen de komende maanden dubbel en dwars zal inhalen, en terecht, me nen de organisators en initiatiefne mers van al deze toekomstige lol. (ADVERTENTIE) Vi'aagi naai concu.» reiuelarieveii HULST: Houtmarkt 6 Telefoon 011403456 TERNEUZEN: Kersstraat 13 Tel. 01150—3553 SLUIS: Lange Wolstraat 10 Tel. 01178—740 (Van onze correspondent) TERNEUZEN Een tot de laatste plaats bezette Zuidlandthealer heeft vrijdagavond het blijspel „Er zit een haar in mijn soep" van Terence Fris- by bijgewoond. Luc Lutz, als de ouder wordende vrijgezel Robert Danvers en Trudy Labij als het seksfeeksje Marion, wa ren de twee volmaakte blijspel ar tiesten die hun dialogen voerden als een uiterst geraffineerd en flitsend degengevecht Zij werden uitstekend gesecondeerd door Louis Borel, Ine Veen en Wiebe van der Velde. Het publiek gaf de artiesten een langdurig en warm applaus. (Van onze correspondent) HANSWEERT In Hansweert is vrijdagavond om kwart over zeven een volkswagenbusje na een aanrij ding op het kruispunt Troelstraweg - Hoogedoornweg tegen een flatge bouw gereden. Hierbij raakten twee inzittenden zwaar en twee inzitten den licht gewond. Zij werden per am bulance overgebracht naar het Be- thesdaziekenhuis in Vlissingen. (ADVERTENTIE) HILST Gentsestraat (Van een onzer verslaggevers) AXEL De leden van het Ka tholiek Vrouwengilde in Axel heb ben genoten van een zeer goed vèr- '.orgde kook- en bakdemonstratie van St.-Nicolaasrecepten door de n.v. PZEM. Tevens werden zij voor gelicht over het koelen en diepvrie zen. Door de toenemende reclame voor diepvriesprodul ten was vooral de voorlichting over de diepvriesap paraten van bijzonder belang. (ADVERTENTIE) TIVOLIWEG 63 - HULST Telefoon 0114» - 2461 Wij leveren ook particulier Zeeuwse collecte De Zeeuwse collecte heeft in Aardienburg f 485,85 opgebracht. Morgen zondag 16 november: Ber gen op Zoom: 8.13 en 20.49 uur; Hansweert: 7.14 en 20.00 uur; Made- Drimmelen: 10.51 en 22.45 uur; Ter neuzen: 6.44 en 19.31 uur; Vlissingen: 6.18 en 19.02 uur; Wemeldinge 8.03 en 20.39 uur. Maandag 17 november: Bergen op Zoom 9.21 en 22.07 uur; Hansweert: 8.25 en 21.19 uur; Made-Drimme- len: 12.02 en 1.04 uur; Terneuzen; 7.58 en 20.51 uur; Vlissingen: 7.32 en 20.22 uur; Wemeldinge: 9.11 en 21.57 uur. HUISARTSEN Axel dokter K. Boor, tel. 1666 b.g.g. 01157-451 Aardenburg en Oostburg dokter F. Loose, Nieuwstraat 53 te Oostburg tel. 01170-2121 Cadzand, Retranchement, Sluis en Zuidzande dokter G. de Meijer te Sluis, tel. 01178-366 Hansweert, Krabbendijke, Krulnin- gen en Rilland-Bath dokter J. Kamps te Rillanid-Bath, tel. 01135- 343 Hulst dokter Niesten, tel. 3373 Goes dokter M. Bruynzeel, J. Valcke. straat 3, tel. 5462 Driewegen, Ovezande, Lewedorp, 's-Heerenhoek, Borssele en Nieuw- dorp. De dienst van dokter Geldof wordt waargenomen door dokter Van Opdorp, tel. 01105-280 en d< dienst van dokter Kiviet door dok ter Gelderblom, tel. 01196-327 Ovezande, Hoedekenskerke, Kwaden damme dokter Wöstmaran, tel. 01195-450 Middelburg dokter P. Schram, Oos- terschelidestraat 2, tel- 01180-4664 (zaterdag) en dokter J. de la Hay- ze, Sedsdam 22, tel. 01180-4305 (zon dag) Terneuzen dokter P. Nijsten, W. de Zwijgerlaan 17, tel. 2324 Sas van Gent en Westdorpe dokter J Dupuy te Sas van Gerat, tel. 01158-1777 Vlissingen dokter G. de Greef, tel. 2121 (van zaterdag 12 uur tot zon dagmorgen 8 uur) en dokter E. Kant, tel. 3987 (van zondagmor gen 8 uur tot maandagmorgen uur) Wolphaartsdijk, 's-H. Arendskerke en Heinkenszand dokter A. Vos te Wolphaartsdijk, tel. 01198-231 Kloostcrzande dokter Terburg, tel. 01148-377 WIJKVERPLEGING Biervliet, Hoofdplaat, IJzendijke, Schoondijke, Breskens en Groede zr. Schelders, tel. 01172-1667, b.g.g. 003 Sluiskil, Hoek en Philippine zr. Eu Stella, tel. 01159-306 Vogelwaarde, Hontenisse en Graauw zr. Vereecken, tel. 01142-344 Terneuzen zr. Leenhouts, Van Steen bergen'laan 68, tel. 3360, voor het Groene en Wit-Gele-Kruis Clinge, St. Jansteen en Nieuw-Namen zr. Colsen te St. Jansiteen, tel. 01140-2368 b.g.g. 01140-3223 APOTHEKEN Goes Goese apotheek, tel. 7104 Middelburg Apotheek L. v.d. Boo- gert, Korte Delft 12, tel, 01180-2789 Terneuzen Apotheek Klaassen, tel. 2090 Vlissingen Apotheek J. Tain-Meyer, Scheldestraat 26, tel. 2025 TANDARTSEN O.-Z.-Vlaanderen J. Neve, Hemel- straat 12, St. Jansteen, tel. 2084 Walcheren H. Reddingius, Badhuis straat 11 te Vlissingen, tel. 01184- 2481 (zaterdag van 9-10 en zondag van 11-12 uur) DIERENARTSEN Axel en Zaamslag dokter Cysouw te Axel, tel. 01155-1488 Hulst en Nieuw-Namen dokter Borm te Nieuw-Namen, tel, 01144-227 Noord- en Zuid-Beveland dokter G. Bcneschainscher te Kruiindngen, tel. 01130-1233 West-Zeeuwsch-Vlaanderen dokter W. Kapsenberg te Sluis, tel. 01178- 225 (Van onze zwemmedewerker) TERNEUZEN De clubkampi oenschappen van de zwemvereni ging de Schelde werden in het zwembad „De Honte" besloten met enkele zeer interessante nummers. Zo zwom Tonnie Veerman de 200 meter rugslag heren in de beste tijd, die ooit in Zeeland werd ge maakt (2.50.7). Deze tijd kan niet als Zeeuws record erkend worden, omdat hij werd gemaakt tijdens on derlinge clubwedstrijden. Een grote verrassing was de zege van Herman Bei-graver op de 100 meter vlinderslag heren. Hij ver sloeg favoriet Sjaak vam der Hooft met een verschil van bijna vijf se conden. Dat er met Coby van der Linden momenteel niet te spotten valt ondervond Els Mos op de 100 meter schoolslag. Els werd in de eindsprint met handslag geklopt door Coby. In totaal veroverde Sjaak van der Hooft bij de heren 13 medailles. Hij won zeven titels, werd vijf keer tweede en eenmaal derde. Bij de dames werd dit aanta] nog over troffen door Coby van der Linden, die veertien medailles in ontvangst mocht nemen, waarvan acht „gou den", drie „zilveren" en drie „bron zen". De uitslagen: 200 meter vrije slag dames, 1 Truus van der Linden 3.07.6; 100 meter rugslag jongens onder de 16 jaar, 1 Tonnie Veerman 117.8; 50 meter rugslag meisjes on der de 12 jaar, 1 Coby van der Liraden 48.2; 100 meter schoolslag jongens onder de 14 jaar, 1 Jan Frsanje 1.31.1; 100 meter vrije slag dames, 1 Truus van der Linden 1.26.9: 100 meter schoolslag dames, 1 Coby van der Linden 1.47.3; 100 meter vlinderslag heren. 1 Herman Belgraver 1.21.6; 50 meter rugslag jongens onder de 10 jaar, 1 Ronnie Clemminck 53.L 50 meter school slag meisjes oncter de 12 jaar, 1 Coby van der Linden 48.3; 100 me ter vlinderslag jongens onder de 16 jaar, 1 Sjaak van der Hooft 1.29.3; 100 meter rugslag meisjes onder de 16 jaar, 1 Truus van der Linden 1.39.6; 100 meter rugslag jongens onder de 14 jaar, 1 Sjaak van der Hooft 1.27.4; 50 meter vrije slag jongens onder de 12 jaar, i Guus van de Neste 38.3; 50 meter vrije slag meisjes on'"er de 10 jaar, 1 Pe tra Fraanje 40.8; 100 meter vrije slag meisjes onder de 14 jaar, 1 Jacquelien Vinke 1 33.9: 200 meter rugslag heren, 1 Tonnie Veerman 2.50.7; 100 meter schoolslag meisjes onder de 16 jaar, 1 Coby van der Linden 1.44.4. (ADVERTENTIE) BERGEN OP Iedere zaterdagavond Muziek: „THE GOLD STARS" Zondagsmiddags entertainment door H. LANQUISTO. Zondagsavonds DANSEN van 8 uur tot 1 uur 's nachts op de nieuwste stereo-installatie. VOOR TOP WEEK END AMUSEMENT. BBS - 1 ïïtfi.ït7 i - f -""m "f f! HI.'I 'wolsti l'l ïilfW .iriibasrii IliiiiilBiiiiMBiB 7. .7; a J§9É0Na§M Mj|S&g|jg Miopia Pp (Van een onzer verslaggevers) HULST De kabouters- en gidsenbeweging in Hulst zit met grote huisvestingsproblemen. De vereniging is momenteel onder gebracht op de zolder van het oude patronaat in de binnenstad. De toestand is er evenwel, voor al nu de winter met rasse schre den nadert, niet langer houdbaar. Bovendien heeft de leiding, on der meer op indicatie van de plaatselijke brandweer, advies ge kregen om zo snel mogelijk uit te zien naar andere huisvestings mogelijkheden. Normaal hadden de gidsen en kabouters al uit het gebouw moeten zijn. De actieve beweging, die met een steeds groeiend ledenaantal zit, wordt al een groot aantal jaren geplaagd doop huisvestingsmoeilijkheden. „De situatie, zoals die momenteel is, mag zonder meer precair worden ge noemd. We moeten het doen met een aantal ongerieflijke „hokken" op de koude en vooral gehorige zolder van 't versleten patronaatsgebouw. Spin- neraggen tussen de balken en di pe spleten in de witgekalkte muren geven de clubruimte weliswaar een romantisch aanzicht, maar zijn te vens het beste bewijs voor de be roerde toestand van deze accommo datie. „Er moet iets gebeuren", ver telt kapelaan Aarts uit Hulst. Hij voegde daaraan toe: „We de keren heeft de gidsen- en ver kennersbeweging in de afgelopen maanden een nieuwe ruimte aange wezen gekregen. In alle gevallen werden d.e plannen op het la-atste moment door onvoorziene moeilijk heden weer gewijzigd. „Het i3 gewoon niet langer ver antwoord om van een dergelijke ruimte gebruik te maken. De zolder is brandgevaarlijk, omdat alles van hout is. Bovendien zijn de ruimtes, die de vereniging ter beschikking heeft, veel te klein", aldus de kape laan. De verschillende provisorische opgetrokken lokaaltjes kunnen wel alle leden herbergen, dat wel! Maar er is dan geen ruimte meer voor een behoorlijk spel. De club leiding heeft met rog andere pro blemen te kampen. We moeten er voor waken, dat een verenigingsa vondje of middag van gidsen en kabouters niet samenvalt met de vergadering van een andere orga nisatie. Als we op de zolder rondlo pen klinken onze voetstappen in de benedenlokalen als pistoolschoten, weet kapelaan Aarts te vertellen. Daarnaast mist de vereniging ook buiten de nodige ruimte. Een bul- Kapelaan Van Aarts is voorvechter voor betere datie voor gidsen en kal zijn plaats. Dat zijn bei terecht is blijkt uit de v( vxan deze muur De stukken vallen op sW' plaatsen uit de muren. tcnspel bij goed weer behoort l'J onmogelijkheden, omdat kinderkopjes geplaveide voor het versleten gebc_ benut al» parkeerpla2!5- om in deze troosteloze sit» andering tl brengen zó" gestrand. Het vereniging, koestert een stille koop. voormalige ambachtsscw» Hulst, die nu gedeeltelijk i f lyceum wordt gebruikt, een bestemming zal jeugdcentrum. De ruimte is aanwezig, lijkheden van improvise aan het voormalige am„,reii gebouw nog een extra aar cachet. Alleen de r°o zijn wat dit betreft niet zo is namelijk momenteel sprake van, dat de voorm n-ische school onderdak z» (Van onze correspondent) f MIDDELBURG Na het e> perimentele jaar zijn de Zeeuw.: Muziekscholen nu definitief ove gestapt op de Carl Orff method Het is een combinatie van het r< Iatieve absolute systeem, en d principes van Carl Orff, die bi zonder gericht zijn op het direc en praktisch musiceren. Zij be rust op sterke elementen van rij miek, expressie en eigen creativi teit. In Delft heeft de in Hulst gebo ren Pierre van Hauwe, direkteu: van de stedelijke muziekschool al daar, deze methode als eerste ii Nederland vier jaar geleden toe gepast. In Duitsland en Hongarije word' methode al jaren gebruikt. D< ur van. de Zeeuwse muziek- de heer G- W. Bergman •t na het zien van de geweldige iten in Delft, ook te gaan ex teren in- Zeeland, „Eigenlijk,' hfoort het muziekonderwijs op de la gere schoo] thuis", vindt de heei Jprgmaii. „Meer en meer wordt dit1 verdrongen naar de muziekschool. Dit is niet helemaal juist, want allé" leren moeten eigenlijk in staati -ld worden muziekonderwijs tel Ioe jonger men er mee begint, beter de resultaten worden, kinderen van de eerste klassen van de lagere scholen zijn ontvanke lijk voor de speelleerwijze. Vroeger Werd hoofdzakelijk gewerkt aan dej ^wnentaire notenkennis, dat maakte het muziekonderwijs vooral voorl jSeine kinderen bijzonder saai. Met- df Carl Orff-methode gaat men er uit, dat wanneer een kind zich nisch kan bewegen, door b.v. J fcppen, stappen en door mimiek,! "t zich veel meer betrokken voelt;- zo'n muziekles. Vanaf dè eerste leren de kinderen met slag- "umenten om te gaan. De mees- hebben vorig jaar een cursus ge-1 volgd bij Pierre van Hauwe. Ze zijn I ■■Bemaal enthousiast teruggekomen. Eigenlijk zou het ministerie veel 1 ^eer ®eld beschikbaar moeten stel ten voor het muziekonderwijs. Het zou door vakleerkrachten op alle la gere scholen moeten worden gege ven. Muziek schenkt kinderen enorm veel plezier. iai „Wat sport is voor het lichaam, '(lat is de muziek voor de geest. Het geeft de kinderen bovendien een groot saamhorigheidsgevoel. Dat de animo bij de jeugd voor muziekbe oefening toeneemt, valt af te leiden uit de enorme groei van de jeugd orkesten en -bandjes. Ook met het oog op de toekomst, wanneer de oiens steeds meer vrije tijd krijgt, zal muziekbeoefenen een belangrij ke plaats gaan innemen in het le ren van de mensen", meent de heer *rgman- De Centrale Muziekbibliotheek in ïiddelburg heeft zelfs a' rekening Jehouden met de jeugd. Veei jonge lui komen stukken lenen voor hun jrUgdclubjes. De toenemende be- pngstelling blijkt ook uit het aantal eerlmgen van de Zeeuwse Muziek- bieden aan jongen--^ummr De toekomst van het Kf"? jj 1 -enverePï j Vooruitzichten voor zondag en maandag opgesteld door het KNMI op vrijdag om 18.00 uur. Af en toe buien en onge veer normale tem peraturen. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor zondag Aantal uren zon: 0 tot 4. Min. temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden Aoven normaal. Max. temp.: om streeks normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 pro cent Kans op een geheel droog et- ipaal: 30 procent. Voor maandag: Aantal uren zon: I tot 4. Min. temp.: van ongeveer nor- -ghaal tot 4 graden boven normaal. Max. temp.: omstreeks normaal. Kans op een droge periode van minstens uur: 60 procent. Kans op een ge- K droog etmaal:: 30 procent. hè.

de Stem | 1969 | | pagina 2