W er k- spoor draait weer MARS TEGEN DE DOOD CAO-OVERLEG KLEIN-METAAL VASTGELOPEN Aanval Agnew op televisie maatschappijen "Er is sneller an Ar ILM Amerikaans leger van bedrog beschuldigd AR-radicaal naar PAK Harempak in etalage Y.N.-debat W est-Irian uitgesteld RECHTBANK GIJZELT GETUIGE TILBURGSE ANDERHALF bij apport van doorstroi Clichéfabriek dicht 21 man op straal Onthulling van geheimen in Helsinki \3 NA STAKING VAN 2 DAGEN Personeel denkt na m weekend Afkoelen Ontslag 10 man bij Dobbelman „Eigenlijk willen wij het zelfde als zij" NS-extraatje voor bejaarden Protestantse jeugd eist voor '80 één kerk Eenzame man in rook gestikt Nieuw slachtoffer T s jechoslowakij e MAN-IN COMA NA INJECTIE - OVERLEDEN Edward Kennedy: .Tragisch Rogers verwacht: COR v. ROVEN OVERLEDEN )e^e|jjc EIS AAN Maa (regelt 16 DE STEM VAN ZATERDAG 15 NOVEMBER 1959 UTRECHT (ANP) Het perso neel van Werkspoor in Utrecht, dat twee dagen met steun van de erkende vakbonden heeft gestaakt, heeft gisterochtend tegen half ne gen het werk hervat. Dat scheur de na een kantinebijeenkomst, waar de vakbondsbestuurders verslag uitbrachten van de don derdagavond gehouden kaderver' gadering. Het daarbij aangenomen voorstel werd overgebracht om pas maandag de discussies over het met de Ver enigde Machinefabrieken bereikte akkoord te hervatten, nadat het per soneel in het weekeinde kennis heeft kunnen nemen van de tekst van het akkoord. Gisteravond werd een pamflet bij de fabriekspoort uitgereikt, waarin het akkoord was opgenomen. Ex-stakingsleider J. Meijnikman, zei over de vergadering van donder dagavond dat er is gevloekt, ver vloekt en zelfs nog geprezen ook. Hij kondigde aan, dat in de bondsbestu- ren van de vakbonden zou worden gesproken over de uitbetaling van de stakingsdagen, ook aan ongeorgani seerden. Een beslissing daarover is nog niet genomen. Voorts zal worden gesproken over de derving van de winstdeling dit jaar. Hij vond het noodzakelijk na de emoties van de afgelopen dagen enige tijd af te koelen. Daarvoor was de dag van gisteren nodig. Aanvankelijk ontmoette 't voorstel van de heer Meijnikman enige weer stand vanuit de fabriek, maar naar mate hij met zijn toespraak vorderde en ook de vice-voorzitter van St.- Eloy, de heer H. A. Bode, nog het woord had gevoerd, ging men vrijwel unaniem akkoord met de suggestie om het werk te hervatten. De heer Meijnikman gaf aan het slot van de kantinevergadering toe, dat er in de afgelopen dagen inder daad bokken zijn geschoten, maar „ik verdom het om hier te staan als schuldenaar". Hij wekte de Werk- spoorders op de eenheid te herstellen en het vertrouwen in de vakbondsbe stuurders te bewaren. NIJMEGEN (ANP) De konink lijke Dobbelman zeepfabriek in Nij megen zal enkele weinig rendabele afdelingen sluiten. Als gevolg van deze reorganisatie worden 10 personeelsleden ontslagen en krijgen 20 mensen een nieuwe taak bininen het AKZO concern, deelt de directie van Dobbelman mede. NIJMEGEN (ANP) De cliché- en stempelfabriek A. C. Verhees Ne derland N.V. Nijmegen heeft haar 21 werknemers ontslag aangezegd. Het bedrijf, dat ruim een jaar on der surseance van betaling heeft ge staan, kampt sinds 1965 met moei' ljjkheden. (Copyright De Stem-Het Parool) UTRECHT (ANP) Vanaf vandaag willen de Nederlandse Spoorwegen de 65-jarigen en ou deren een voordeeltje geven. El ke reiziger die een jaarkaart koopt vóór 1970 mag deze al in de decembermaand gebruiken. Alle reizigers die in het bezit zijn van een 65 plus kaart mogen drie dinsdagen in de maand ja nuari gratis reizen. Vanaf van daag komen de Nederlandse Spoorwegen ook met een ge schenkbon voor een jaarkaart. Hoewei de verkoop van de 65+-kaarten (half tarief voor reizigers van 65 jaar en ouder) zich gunstig ontwikkelt op het ogenblik zijn ruim 30.000 kaarten in omloop liggen volgens de NS op deze markt nog afzetmo gelijkheden genoeg. (Van een onzer verslaggevers) DRIEBERGEN Hervormde en gereformeerde jongeren hebben de uitdrukelijke wens geuit, dat de Ne derlands hervormde kerk en de gere formeerde kerken in de komende tien jaar moeten toegroeien naar één kerk met één synode. Zij vinden het verschil tussen de heide kerken op de wezenlijke punten van belijden niet meer relevant. Dit staat te lezen in het rapport „Samen op weg", dat door de lande lijke hervormde jeugdraad en de ge reformeerde generale deputaten voor kerk en jeugd, gezamenlijk aangebo den is aan de generale synodes van de gereformeerde kerken en de Ne derlandse hervormde kerk. Deze laatste neemt het rapport reeds vol gende week in bespreking. VEGHEL (ANP) Bij een brand in een kleine noodwoning in de Bra bantse gemeente Veghel is gisteren de 48-jarige G. van der Heijden uit Veghel om het leven gekomen. De man woonde alleen in een heel klein huisje. Het huisje was volge stopt met vodden en andere afval- materialen. De oorzaak moet wellicht gezocht worden in de aanwezigheid van een brandend elektrisch kacheltje. PRAAG (AP) Het presidium van de Tsjechoslowaakse academie van wetenschappen een der bas tions van een liberaler communisme is gezwicht voor zware en kenne lijk rechtstreekse Russische druk. Het presidium heeft woensdag, zo staat in de kranten, al zijn „verkla ringen en standpunten" van de mill taire interventie herroepen. WASHINGTON (RTR) De commissie voor overheidswerkzaamheden van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, die een onderzoek heeft ingesteld naar de dood van 4000 schapen als gevolg van een proef met een dodelijk gas, heeft het Amerikaanse leger beschuldigd van bedrog en ver onachtzaming van het openbaar belang. Het leger heeft destijds ruim een week lang ontkend dat het verant woordelijk is geweest voor de dood van de schapen bij een proef met een dodelijk zenuwgas in maart 1968 op het proefterrein in Dugway in de Amerikaanse staat Utah, maar gaf daarna toe dat een wolk van dit gas ontsnapt was. De commissie zegt in haar rapport dat militaire functionarissen het onderzoek naar de dood van de schapen hebben tegengewerkt. Dit heeft het leven van veel schapen gekost. Het leger heeft ingestemd met betaling van 376.685 dollar als schade vergoeding. DEN HAAG (ANP) De onderhandelingen over de per 1 januari 1970 af te sluiten collectieve arbeidsovereenkomsten van de metaalnijverheid (klein-metaai) zijn na drie besprekingen „volkomen in het slop geraakt", zo hebben de gezamenlijke werknemersorganisaties die partij zijn bij die over eenkomsten gisteren meegedeeld. Het punt waarop de onderhandelingen zijn vastgelopen is het zgn. tientje per werknemer. In de metaalindustrie (groot-me taal) is, zoals bekend sinds 1 januari 1969 in de collectieve arbeidsover eenkomsten opgenomen dat de werk gevers aan de bonden tien gulden per werknemer betalen als bijdrage in de kosten van bepaalde vakbondsac tiviteiten. De door deze bijdrage vrijkomende gelden in de bondshuishoudingen worden dan door een deel van de bonden aan de leden doorgegeven in de vorm van een uitkering op 65-jari- ge leeftijd op basis van het aantal lidmaatschapsj aren. Dit tientje per werknemer, dat door deze bonden wordt gezien als een eerste bijdrage in de oplossing van het probleem georganiseerden-onge- organiseerden, is bij de cao-onderhan delingen ook in de metaalnijverheid aan de orde gesteld. De bonden hech ten zoveel waarde aan de regeling van deze kwestie, dat het absolute afwijzen ervan door de werkgevers naar hun mening verder onderhande len zinloos maakt. De werknemersorganisaties zullen zich nu in eigen kringen nader be raden. SMILDE (ANP) De AR-radicaal drs. P. J. Feddema heeft besloten toe te treden tot het PAK, landelijk progressief akkoord „min of meer 'n initiatief van de PPR", zoals hij het noemde. De ARP, aldus drs. Feddema, die gisteravond sprak op een bijeenkomst in Smilde, dient zich evenals de P.v.d.A. solidair te verklaren met de PPR. Zijn toetreding tot het PAK dient te worden gezien als een de monstratie dat evangelische politiek alleen tot zijn recht kan komen als de ARP zou kiezen voor de progres sieve katholieken. Drs. Feddema had tegen de op het AR-convent zaterdag j.l. aangeno men resolutie gestemd. EINDHOVEN (ANP) In het St.- Jozefziekenhuis te Eindhoven is gis ternacht de 41-jarige F. Wijers uit Aalst overleden, die na een fout in een medische behandeling - zoals gemeld - al enige dagen in coma lag. Als gevolg van een technische of menselijke fout is door een injectie voor een röntgenologisch onderzoek, met de vloeistof, lucht in de bloed vaten van de patiënt gekomen. De politie heeft het apparaat waarmee de vloeistof werd toegediend, voor een onderzoek in beslag genomen en een aantal personen gehoord. BELGIë gaat de echtscheidingspro cedure versoepelen. De Senaat heeft nu ook zijn goedkeuring gehecht aan een wetsontwerp, dat voor echtschei ding nog slechts twee absolute be perkingen stelt: huwelijk moet ten minste twee jaar hebben geduurd en de huwelijkspartners moeten bedde tenminste 23 jaar zijn. Veel bekijks trok gisteren de show van Malson de Bonnetrie in Amsterdam, waar in de eta lage de wintermode werd ge toond. Links een feestelijk ha rempak van goudbrokaat, ver sierd met borduursel. Rechts een feestpak met wijde, geplooide, pijpen, wjarop een blouse van witte crêpe en een losvallend pailletten pakje wordt gedragen. (Van onze redactie buitenland) DES MOINES, Iowa Vice- president Spiro Agnew van de Ver. Staten heeft donderdag in Des Moines (Iowa) een scherpe aanval gedaan op de grote televi siemaatschappijen en op „dat handjevol mensen dat slechts ver antwoording verschuldigd is aan zijn directies". De toespraak van Agnew tot de republikeinen werd rechtstreeks uitgezonden door de grote televisiemaatschappijen Na tional Broadcasting Company, Co lumbia Broadcasting System en American Broadcasting Company. „Ik vraag niet om regeringscen- suur of enige andere vorm van censuur. Ik vraag of er ai niet een vorm van censuur bestaat, als over het nieuws dat 40 miljoen Ameri kanen elke avond krijgen, wordt beslist door een handjevol man nen die slechts dan hun maat schappijdirecties verantwoording verschuldigd zijn, en dat wordt gezeefd door een handjevol com mentatoren die toegeven aan hun eigen vooringenomenheid". Herinnerend aan president Nix- ons Vietnam-rede van 3 novem ber j.l. zei Agnew: „Het publiek van 70 min. Amerikanen (om de beeldbuis) verzameld om de president van de .Ver. Staten te beluisteren hoorde een kleine groep t.v.-commentatoren en zich analisten noemenden, van wie de meerderheid op een of andere ma nier zün vijandigheid toonde te genover wat hij (Nixon) had te zeggen. Het was duidelijk dat zij hun standpunt tevoren hadden be paald". In hun antwoord zeiden Julian Goodman, president van NBC, en dr. Frank Stanton, president van CBS, dat vice-president Agnew er de voorkeur aan zou geven nieuwsbulletins te zien die de re gering welgevallig zijn. Stanton sprak van „een poging zonder precedent om de televisie te intimideren" en Goodman ver klaarde dat de president „de tele- SPIRO AGNEW visie de persvrijheid zou willen ontnemen". Ronald Ziegler, woordvoerder van het Witte Huis, zei desge vraagd dat de president niet tevo ren de tekst van Agnews toe spraak heeft ontvangen en geen officieel commentaar te kunnen geven. Desondanks vragen waar nemers zich af of de vice-presi dent niet met het gezag, zo niet op aandringen van het Witte Huis spreekt. Zij wijzen er op dat Ag new na de „moratorium-dag" be togingen van vorige maand de de monstranten scherp aanviel, waar bij hij het had over „zogenaamde intellectuelen en senielen". Senator Edward Kennedy van Massachusetts heeft gisteren vice- president Spiro Agnew ervan be schuldigd met zijn jongste televi sierede „het land te willen verde len". In een communiqué, uitge geven door de medewerkers van Edward Kennedy, wordt gezegd dat Agnew ten aanzien van de oorlog in Vietnam „de Amerika nen tegen elkaar op wil zetten. Als men hier geen maatregelen tegen neemt, zou dit tragisch kun nen aflopen", aldus het communi qué. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON De Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken, William Rogers, heeft gesteld, dat de besprekingen met Rusland over be perking van de strategische bewa pening, die maandag in Helsinki be ginnen, zo goed als zeker onthulling van zekere militaire geheimen zullen vergen. Of de zgn. „Salt"-besprekingen in Helsinki zullen resulteren in een akkoord of zelfs maar vertraging van de bewapeningswedloop moet afge wacht worden. De besprekingen kun nen echter leiden tot overeenkom sten die de veiligheid van beide lan den ten goede kunnen komen. De tijd voor het houden van zulke besprekingen is nu aangebroken, om dat beide grote mogendheden thans in staat zijn elkaar te vernietigen, ongeacht wie het eerst toeslaat, zo betoogde de minister. HILVERSUM (ANP) De pianist Cor van Boven is gisternacht op 62- jarige leeftijd na een langdurige ziekte in Hilversum overleden. De heer Van Boven was pianist in alge mene dienst van de Nederlandse Omroep Stichting. (Van onze redactie buitenland) NEW YORK De algemene ver gadering van de Verenigde Naties heeft gisteren besloten om de stem ming over de ontwerpresolutie inza ke West-Irian uit te stellen tot vol gende week woensdag. De Neder lands-Indonesische ontwerpresolutie wordt gesteund door Maleisië, Thai land, België en Luxemburg, 'n Voor stel van de Afrikaanse staat Daho mey om de stemming tien tot veer tien dagen uit te stellen werd ver worpen. De leider van de in West-Irian ver' boden beweging „Vrij Papoea", Ni- colaas Jouwe, verklaarde in een in terview in New York dat het uit stel van de behandeling een tegen slag is voor Nederland en Indonesië. Volgens de 47-jarige Papoea-banne ling heeft de toestand in West-Irian het geweten van vele naties wakker gemaakt. Hij kritiseerde Nederland, Maleisië en Thailand wegens „hun steun aan het Indonesische stand punt in de V.N.". Jouwe merkte op dat „de grote meerderheid van het Nederlandse volk tegen zijn regering is in deze kwestie". Hij voegde er aan toe, dat „Vrij Papoea" steun zal blij ven zoeken voor haar standpunt bij de V.N.-delegaties. AMSTERDAM (ANP) De Am sterdamse rechtbank heeft gisteren een 17-jarige getuige, die weigerde iets te zeggen, op vordering van de officier van justitie, mr. L. van den Berge, diens gijzeling voor dertig dagen bevolen. Het is Evert J. V., getuige in de zaak tegen de 20-jarige glazenwasser Folkert W. die tezamen met enkele andere jongens, onder wie V., in augustus j.l. in het Vondelpark een 23-jarige man zou hebben omsingeld en gedwongen zijn geld en horloge af te geven. Op grond van art. 289 van het. wetboek van strafvordering kan de rechtbank gijzeling van een getuige bevelen, als deze bij zijn verhoor zonder wettige grond weigert op de hem gestelde vragen te antwoorden. Gijzeling van getuigen komt hoogst zelden voor. V. zelf is voor zijn aandeel in de zaak door de kinderrechter tot vier maanden tuchtschool veroordeeld, van welk vonnhi hij in hoger beroep is gegaan. U heeft nu, op ditzelfde 0gi,j en ik zou daarover een ut; schap kunnen aangaan, die ik zal vinnen, al ben ik geen gotó de krant van zaterdag hand(en). Dat is maar gekheid, er i langrijker zaken aan de ordf i .moment. In Amerika protesters;' zenden tegen de oorlog in Vip er zijn drie Amerikaanse asirj ten op weg naar de maan en in Nederland is het een nojj weekend. U ziet het, belangwea situaties genoeg. Spiro Agnew, u kent hem wel, de vazal van Nixon, h tijd geleden al een aanval ge( de deelnemers aan de mor«i marsen in de VS. Nu is hij U's gevaren tegen de grote teletij schappijen en „dat handjeroli dat slechts verantwoording digd is aan zijn directie". Agnew vroeg niet om a want „die is er toch al voor, miljoen Amerikanen". Te in ieder geval wel, meent „geheel op eigen veranta spreekt". Agnew: het achterste mM TILBURG - Cor van de Ve van Nixon. (Gelezen). El Fatah. Althans dat beweert A om: twee foto's van hemzelf iil stempels en onbegrijpelijke Ai Uit deze krant vernam ik er E1 Fatah en het palestiji mode_is om een klein hoo ben. Da's dan jammer voor: sen met een groot hoofd. Voor mij is het James Lal Met zachte stem, waarin een ondert alsof dit het eten van boterhammen t of meer. Ais je met een machinepist' dan ga je verder". Met een vluchtig glimlachje zakt hij achterover in de stoel vam het Titfwrgse café en alsof hij met een Hartige woorden van het gezegde omgedaan wil ma- Ivoegt hij er aam toe: „Ik heb hekel aan doden maar het is oor- is: zij of ik. Ik ben een avon- ir, daar kom ik rond voor uit, in dit geval gaat het om een eerlijke zaak". Om zijn motieven voor zijn toetre- tot El Fatah windt Van de VeLde doekjes: „Het gaat bij mij in de e plaats om het avontuur en de lathie voor de zaak, maar ook 'd is belangrijk. Kijk, het be- voor mij een heleboel dat ik -te luitenant 2000 horde Ame- t dollars in die maaimd ver- maar principieel sta ik ook vol ledig achter de Padestijmen. Ik zou bijvoorbeeld ook voor de Vietcong willen vechten wamt ook hum zaak heeft mijm sympathie". van de CH-jongeren, J. Hl,, kabinet heeft veel weg va Hoe meer je er mee te mi hoe meer tranen er in je ten". Voor onze felbegeerde de doordraver van de diverse kandidaten. Na van de jury bestaande is de A.R.P.-heer B. Bij ook bekend onder de m Barend" als kampioen gekomen. Waarvoor ome sen. Een van de andere ik kan u dat wel verklap;-^^Hjr0j-jjg renpartijheer Nuijens, die misters heeft gevraagd gi overheid gefinancierde beschikbaar te stellen nen van de gezagsondei tegen het onderwijsbei film als de Maagdenhui Hel levensverhaal van de 25-jarige Comelis Franciscus van de Velde doet denken aan een avonturenboek voorljongens van 12 tot 16. Naar zijn zeggen trok hij, na een paar jaar op leiding aan een technische school in Tilburg, de wijde wereld in „Het was wel een wilde tijd toen. Ik monsterde aan op de wilde vaart, zwierf met Eeen rugzak door Europa en tekende op m'n zestiende jaar bij het Vreem- delingen legioen. Ik heb tegen de Al len gevochten totdat de Fransen ^^_hter kwamen dat ik nog maar zo jong was. Toen vloog ik er uit". N4 een paar jaar als free-lance ^—•aaf in Breda gewerkt te heb- Bcroop het avonituriersbloed weer - aatf het niet gaan kon en de aard- bevingsramp in januari 1968 op Si ft eilië «verschafte hem een motief om zich aan te melden bij de Initernatio- De ARP weet nu ook nale Vrijwillige Hulpdienst. „Ik had ke (Fedde)maat het Pl^iitoch niets te doen en ik was nog nooit op Sicilië geweest", zegt hij onver- k schillig. Idealistische motieven moe- Dit was Deze Tijd. Ii Prettig weekend. Want: „Deze film door links gerichte orjt men neer op het herli duidelijk frustreren van gen op besloten filmvoorl En dat allemaal op zate (Van een onzer DEN HAAG Scholieren van 17 jaar te zijn voor de boodschap die Oswalt 1 liefde" deel II) geeft, dan hun ouders. 1 de totale verhouding tussen twee mensei I A z-vpll s'e relatie bevredigend is, komt bij de II Tl vil UUb'1 een,', rapport over film en sexuele voorlic Instituut VOftf CnnJ p -wm (Van een onzer v' DEN HAAG - - van de begroting ting in de Tweea° mr. Aantjes JAR) f avond iaat zBn g*» iö ter Schut uitere Hij vond de toezess nister om kracht te doorstroming °"™"v00t had wel watering ut)]ij len, die minister b ten heeft inged^1™ ningen vtij te ina betaalden. Madr s zouden worden wes misschien bar* JJ, van men. Daarom moet dig een stok achter e In een motie vroeg minister om zonodig aanmerking komenoe,,- ningverdeling te maatregel tegen j»® Het was voor minis^ duidelijk dat deze van de kamermeerderfi gen, want ook de C» en D '66 gaven er Over deze en enke^ zal dinsdagmiddag w' .„P1>ur[ over tilm en sexuele voorlic Instituut voor Sociaal-Sexuologisch Ond Het Nisso werd twee jaar geleden ■(•icht als gezamenlijke stichting de kruisverenigingen, de instan- I voor geestelijke volksgezond- I en de NVSH. De vraag die het D zich stelde was. of voorlich- ilms als die van Oswalt Kolle, toch altijd meer dan een half m kijkers in ons land trekken, lelijk iets nieuws te bieden heb- rof deze films nieuwe inzichten ten aanzien van sexualiteit het publiek ervan overneemt, probeert in zijn films de meti- liet te schokken, maar hen aan ïnken en praten zetten. Hij biedt alijks biologische informatie, men van de doorsnee-voorlich- ilm gewend is, maar laat zien, ïxualiteit beleefd wordt door (en en niet door lichamen, is een nauwe samenhang tus- (exuele bevrediging en persoons- lkkeling. Uit het Nisso-rapport dat Kolle in zijn bedoeling re- i goed slaagt, met name bij jon ast Nisso hield zijn onderzoek ln mersfoort, waar twee besloten voor- Tngen v„n „Het wonder der lief- (Deel II) gegeven werden: eerst Koor de 148 ouders (van de 854 ligden), en later, nadat hun ou- zich een beeld hadden kunnen len, voor hun kinderen (110 van genodigden). Niet minder dan 1 procent van de ouders (leeftijd

de Stem | 1969 | | pagina 16