handel in courante stuff op sunset-strips :eni De stroperig beleefde overheid in Amerika De nieuwe brug in Nanking Is el en N. H.H. Vogel kwekers Breda Marihuana lont Courante stuff SSE een trekt mensen DE KRACHTEN urg-Bastianen n.v. door Colin McCullough DE STEM I'S nd 5. nd 395.- nd 595.- nd 595.- nd 695.- uv 895.- nertskraag 1AQ NU NU 9.95 kun- leer- deze lage 100% luxe ie of lfs tot en op tING Kopen mankanaries k kleuren a 8,. pens Kopen ook parkieten) bravinken, diamanlè en Jap. meeuwtjes, GRAUMANS VOGELHANDEl Kerkhofweg 26 Tel. 3899! (Van een onzer verslaggevers) LOS ANGELES Het zijn de dimensies, die je in Los Angeles de das omdoen. Het zijn de ongehoorde proporties, die een argeloze Eu ropeaan gelijk vernederen tot een provinciaal op moeilijke Chaplin- voeten. Zolang de Boeing 707 van Transavia, die jou en 179 andere gelukszoekers in elf uur dwars over de introverte Noordpool en de euwig zwijgende bossen en toendra's van Canada en Noord-Amerika naar Califonië heeft gesleept, nog door het zwerk ploegt, is er niks kan de hand. Dan is het een zwaarlijvige reus, die lui hangend op zijn vier straalmotoren een fancy-lading van bier, coke, spuugzakken, «legen ochtendbladen en licht transpirerend mensenvlees vervoert, naar onmiddellijk na de landing op het vliegveld van Los Angeles, schrompel je ineen tot een verkrampte mier, die verloren gaat in een jungle van beton, wolkenkrabbers en kerosinedamp. Rustig en fraai in villapark ZANDBERGLAil I dicht bij centriBd/J Kleine villa met ml garage. Zeer sctow: ke koopsomf Je bent op dat moment nog steeds Schiphol, dat met zijn Tabi-uitmon- iring in het kleffe polderveen van de Haarlemmermeer de Hollandse gaehtpatserij symboliseert, maar njjn hemel, wat moet je met zulke netingen beginnen op een vlieg veld, waar de logge straaljagers met i frequentie van een mitrailleursal vo worden gelanceerd en binnenge- odst. De getrimde grijsaard, aan jrie je vraagt, waar je geld kunt wis- ielen, raadt je aan om een taxi te hemen, -,want van hier naar de pank is toch gauw een tippel van Trie kwartier en dan moet je nog jlink doorstappen", oddank, de douanier in de kille vi- fctatiehal blijkt nog niet door de ro bot te zijn geïnfecteerd en koestert phter zijn grijze jeugdbewegings- emd de geruststellende achterdocht, die ook op Schiphol van elke bezoe ker een potentiële misdadiger maakt. Hij wil allereerst weten, of je 'n sap pig peertje tussen je ondergoed ver borgen hebt. Of een kilo Jonathans, want de gouverneur van Californië is alergiscb voor buitenlands fruit. Een zak met marihuana ziet hij nog door de vingers, maar een wormste kige sterappel uit de Betuwe schiet hem gelijk in het verkeerde keelgat. Hij wenst trouwens ook te weten, of je een werkje van Marx bij je hebt of het rode boekje van Mao, want Amerika is toevallig het toonbeeld van democratie en daarom krijgt een communist er geen poot aan de grond. De douanier is een vriendelijke ke rel, die uiterst beleefd vraagt, of hij even in al je koffers en handtas sen mag kijken. Hij doet het met de rode blos van schooljongens die samen een geheim hebben. Hij graait tussen het bonte goed en de fris ge wassen overhemden, informeert ver volgens, wat er in dat grauwe pak papier zit. Kijk eens aan- een porce- leinen kop en schotel voor een rela tie. Mag ik zo vrij zijn? Hij pakt het geschenk, scheurt het plakband er af en schudt het papier leeg. Inder daad valt er een porceleinen kop en srhotel op de betonnen vloer in scher ven. „Allright", zegt hij opgelucht, „ik wens u een prettige vakantie. Amerika is een groot land. U zult het er best naar uw zin hebben". Vlak achter je probeert een Ameri kaan tien flessen whiskey onder twee gevlekte handdoeken het beloofde land binnen te smokkelen, maar het arendsoog versaagt niet en ook hij moet met de billen bloot. „Voor eigen gebruik?", peilt de douanier welwillend. De man knikt. „Beste whiskey" zegt de douanier, „White Label. Ofschoon ik persoon lijk Ballantines prefereer. Het heeft een zachtere afdronk. Wat vindt u er van?" „Ballantines is inderdaad een zach- „maar deze was goekoper". „Was", roept de douanier nu stra lend, „daar zegt u een waar woord. Want met de boete en de belasting wordt het toch nog een pittig prijs je". De man begint nog even aan een doorwrocht referaat over de dorst van het Amerikaanse volk, die al even enorm is als het land zelf, maar zijn tien flessen krijgt hij er niet mee terug. Als blijkt, dat hij weigert te betalen, verhuizen ze naar een kastje, onder de toonbank. „Ik zal u een repuutje geven", zegt de doua nier, „en nog een prettige vakantie. Amerika is een groot land- U zult het er best naar uw zin hebben". „Ik ben zelf Amerikaan verdomme", schreeuwt de man. „ik weet dus maar al te best, hoe klein ze in dit land kunnen zijn". De douanier knikt. „U moet de volgende keer toch eens Ballantines proberen", zegt hij, „Ballantines is zachter. Een stuk zachter". -,Die stroperige beleefdheid", leg gen ze je later uit, „is typerend' voor de Amerikaanse overheid. Er wordt nooit gescholden, er wordt zelden met stemverheffing een bevel gege ven. Als je op de freeway de maxi mumsnelheid overschrijdt, en ze snappen je, dan is het gelijk: „Goeie- middag, mag ik u even attent maken op het feit, dat u even te hard reed. Ze zijn ook altijd met zijn tweeën en een blijft altijd bij de politiewa gen met zijn hand bij de revolvertas. Het gebeurt wel eens, dat mensen niet hun rijbewijs tevoorschijn halen maar een automatisch pistool, waar mee ze de agent overhoop schieten. Eigen rechter spelen is hier in Los Angeles een geliefkoosd tijdverdrijf. Iedereen heeft een wapen en voelt zich om niks al op zijn tenen ge trapt. Dat is de zuidelijke warmbloe digheid. Als je ruzie hebt met je buurman, dan ga je naar buiten en schiet je de banden van zijn wagen ieeg. Zo'n zaak handel je onder me kaar af. Daar haal je echt de politie niet bij". Toch is Los Angeles uitermate trots op zijn politiekorps dat volgens kenners het best georganiseerde van Amerika is. Dat kort geleden een ne ger benoemd is tot commissaris - een wapenfeit in de harde strijd voor gelijke rechten - is vele blanken weliswaar in het verkeerde keelgat geschoten- maar men neemt aan, dat ook deze man zijn plaats weet. Voor de rest geen kwaad woord over de po litie, die er toch maar voor zorgt, dat zes miljoen Amerikanen elke dag op nieuw bumper aan bumper vanuit de valleien rondom Los Angeles naar de binnenstad kunnen schuifelen. Dat de agenten daarbij veelvuldig ge bruik maken van gillende sirenes en zwaailichten is begrijpelijk: In de keiharde politiesirenes op de televisie gebeurt dat ook en ze willen gewoon hun eigen image niet verpesten. Sinds enkele maanden heeft de po litie er overigens een nieuw probleem bijgekregen. Het is overgewaaid uit San Francisco, de cosmopolitische broederstad in het noorden, waar de dampen de gouden dollarstroom al jaren overschaduwde. Geamuseerd zag het rijke Los Angeles, hoe San Francisco langzaam maar zeker werd getransformeerd tot een oos ters bolwerk waar de walmende vre despijp vol snelwerkende „pot" de gebruikelijke pasmunt der welvaart had vervangen en waar het ruimzit- tend colbert en de Panama-hoed het veld ruimden voor rafelige boernoe- zen en Indianenveren. Het was een zwaar gedrogeerde happening, die niemand in Los Angeles ook maar een seconde verontrustte, want het gebeurde immers 500 mijl van het eigen opgemaakte bed en de chris telijke fabel dat men zijn broeders hoeder is, was men allang vergeten. Men rook ook nog steeds geen ma rihuana-lout toen de miljoenen-pro ducer Mike Butler besloot om met zijn musical Hair neer te strijken in Hollywood. Integendeel: Een van de grootste theaters op Sunset-Boule- vard werd haastig omgedoopt tot Aquarius en vervolgens uitbundig be schilderd door een mobiele nomaden stam, bestaande uit de Nederlandse Josje Leeger, Marijke Koger en Si mon Posthuma. Vanaf de première werd de zaal bestormd door goed boerende Amerikanen, die him auto's op aanwijzing van de parkeerwach ters naast het theater stalden en daarna voor vijftien dollar een blote wegbereider op schoot kregen en mochten toekijken, hoe de acteurs in de gescheurde stars en stripes gejo nast werden. „Het is een schande", oordeelde Los Angeles, „maar het blijft theater en er is geen reden tot paniek" (ik heb trouwens geen Amerikaan ont moet die Hair gezien had). „Aan die vuiligheid doe ik niet mee", zeiden ze unaniem. Dat de musical noch tans reeds 13 maanden uitverkocht draait en pakweg 180.000 bezoekers heeft getrokken, berust dus op een mysterie. Verontrust werd men pas, toen de eerste hippies op de trottoirs van Sun- set-Strip een kring vormden en in een waas van totale onthechting het verkeer begonnen te ontwrichten. Ze pakten op de vluchtheuvels hun rug zakken uit en begonnen een levendig ruilhandel in courante stuff. Het was voor Los Angeles wel een bittere pil, dat deze jamboree van love-makers uitgerekend plaats vond op Sunset- Strip waar de miljonairs van Hol lywood gewoon waren om hun kik- kerbillen te eten en zich in de Play boy-club te laten verwennen door ser veersters met een pluimstaart van ny lonwol aan hun vlezige achterwerk. Waar vorig jaar de particuliere chauffeurs hun filmsterren dropten, rijden nu de overvalwagens met ver slaafden. „Er is in feite dus geen bliksem veranderd", zegt een agent die ongeschminkt kan deelnemen aan het wereldkampioenschap body buil- Sunset-strip en Hollywood-Bou levard hebben er een dubieuze attractie bij: sinds kort zijn dui zenden hippies hier neer gestre ken om er hun duizendjarig love- rijk in rook te laten opgaan. ding, „eerst werden we gepest door overjarige hippies, de playboys als Frankie Sinatra. Nu zijn het de jon geren. die ons het bloed onder de na gels weg treiteren"- Hij spuwt zijn medicinale kauwgum op het wegdek en hijst een slapende jongen achter een verkeerszuil om hoog. „Komaan", zegt hij lijzig, „kleed je uit". De jongen knikt, maakt zijn riem los en stapt gapend uit zijn broek. De agent voelt onder zijn armen, keert zijn zakken om. „Oké", zegt hij, „ga maar weer lig gen". Hij draait zoch om en glimlacht. Hij houdt van zijn stad, waar alles groter is dan waar ook in de wereld, die hij nauwelijks kent. Elke dag krijgt hij zijn krant, de Los Angeles Times. Een pak van minstens 150 pagina's en op zondag tussen de 400 en 500. Hij slaat het grote nieuws over en heeft alleen belangstelling voor de kleine advertenties met aan biedingen van huizen en grond. Hij droomt van een eigen huis. maar hij verdient te weinig om een vuist te maken. Het gemiddelde inkomen in de rijke staat Californië bedraagt 4000 dollar per jaar en daar zijn de miljonairs van Beverly-Hills bijgere- kend. Daarom werkt zijn vrouw in een supermarkt, want 10.000 dollar is het minimum, waarvan je kunt leven. Hij neemt een nieuwe kauwgom en zegt: „Los Angeles is great". 2271. tmij amelijk ligente j.O.- en diploma talen of Geer- !5. U moet wél weten* u begint, voor Bellfires- open kiest. Hij tretó aan. Loese kennis komen vaker. vrienden zijn niet weg te slaan. KW door de oergetj sfeer van een met een brandende H haard? Door het 9" vlammenspel <"11'J nietopuitgekekenr Probeer het eens, weet wél wat u W v,'.fSc'd gd voor de reiniging hiervan „,,nPr ®el mende werknemers vervoer es. ra Person®®'®, teren aan onze aio. maan® lische afspraak va )0 en 56 uur. 7-2884. >A TEL. 25700, TOESTE NANKING In Peking hebben wij een dienstmeisje, dat Oejang heet. In een van de kaniers van onze flat heeft ze heel trots een gekleurde plaat opgehangen van de nieuwe brug in Nanking. Voor Oejang, en miljoenen andere Chinezen, is deze brug over de brede rivier de Jangtse een symbool van de technische vooruitgang, die China, zonder hulp van buitenlandse deskundigen of materialen heeft gemaakt. Volgens de officiële verslagen is deze brug enkel en alleen door Chinezen ontworpen en gebouwd. Dit staaltje van Chinees kunnen past uitstekend in het kader van een reeds maanden aan de gang zijnde campagne, die wordt gehouden om de arbeiders op te wekken tot meer zelfvertrouwen, om vernieuwingen te durven invoeren^ om buitenlandse standaardprodukten niet klakkeloos als norm te accepteren of om „in een slakkengangetje" achter de technologische vooruitgang van andere landen aan te lopen. De brug wordt ook beschouwd als een produkt van de grote proletarische culturele revolutie. Kortom, hij is zowel een poli tieke overwinning als een technische prestatie. Er hing mist over de Jangtse op de dag dat ik de brug ging bezichti gen, maar aan de leuning staande kon ik twee jonken met vierkante zeilen onderscheiden, die hun weg ploegden door de „gele wateren". Naast me stond een jonge vrouwelij ke arbeider, die mijn gids was en een officier vam het volksbevrijdings leger, die het bevel voerde over de wachtposten, die de brug bewaakten Beiden waren ze gewapend met een exemplaar van Mao's rode boekje. We maakten een korte rondgang over de brug. We beklommen een van de vier torens van de brug, die elk zo hoog zijn als een gebouw van 24 verdiepingen. De lager gelegen spoor brug, met dubbelspoor, is 6,7 kilome ter lang, de opritten in begrepen De hoger gelegen vierbaans autoweg o- ver de brug is in totaal 4,5 kilome ter lang en werd vorig jaar op 29 de cember voor het verkeer opengesteld De spoorbrug was twee maanden eerder open. Later gingen we naar een grote ontvangstruimte. Langs een der wan den stond een maquette van de brug. Er stonden rijen fauteuils met lage tafeltjes, waarop sigaretten en kop- pen thee klaar stonden. Drie mensen die aan de bouw van de brug hadden meegewerkt, wachtten ons op: een duiker, een timmerman en een elek tricien. Elk van hen praatte over de speciale taak die hij bij de construc tie van de brug had gehad en hoe hij de moeilijkheden dankzij de leer van Mao had overwonnen. Maar al- te drie spraken ze minder over de specifieke moeilijkheden die zij bij de bouw hadden ondervonden, dan wel over hoe de arbeiders collectief de bouwschema's van imperialisten, re visionisten bourgeois-deskundigen en de agenten van de „kapitalistisch in gestelde Lioe Tsjao-tsji", hadden af gekeurd. Zo vertelde de duiker Hoe Pao- hng dat hij en nog andere duikers de waarschuwing van „reactionaire technische autoriteiten", dat ze door de enorme druk dood gedrukt zou den worden, als ze met hun gewone duikersuitrusting dieper dan 40 me ter zouden duiken, in de wind had den geslagen. „We wisten dat de brug van groot politiek belang was", zei hij. ,dus gingen wij aan de slag om de rivierbodem vrij te maken van zand en modder, zodat de negen pij lers in de rivier geplaatst konden worden". Li Hsiao-feng, de elektricien zei dat deskundigen uit Japan, de 'Ver enigde Staten en de Sovjet-Unie ge- zegd hadden dat het onmogelijk was om bij Nanking een brug over de wild stromende Jangtae te bouwen. Zowel Rusland als Japan trachtten de Chinezen af te houden van het bouwen van de brug. De Sovjet-Unie, zei hij, had in 1958 een overeenkomst met China gesloten over de levering van stalen balken en het verlenen van technische hulp. In 1960 verklaarden de Russen de o- vereenkomst nietig. Blauwdrukken van Chinese „experts", die Lioe Tsjao-tsji aan de Sovjet-Unie had ge zonden en die terug werden ge stuurd, bleken verouderd en waarde loos te zijn. Nadat de Chinezen in januari 1960 met de bouw van de brug waren be gonnen, weigerden zowel de Sovjet- nie als Japan de speciale staaldraad stangen, nodig voor de bewapening van de betonnen balken, te leveren. De Japanners gingen er later mee akkoord de stangen toch te exporte ren, zei de heer Li, maar op dat mo ment was de Chinese staalindustrie zelf al in staat de stangen te vervaar digen —evenals de stalen balken. Tijdens de culturele revolutie kregen de bruggebouwers met weer andere moeilijkheden te kampen. Er werd sabotage gepleegd: kabels werden doorgesneden, afvoerbuizen werden dichtgestopt. Op een bepaald punt werd het werk blijkbaar door techni ci en ingenieurs ln de steek gelaten. Niettemin werd de brug voltooid. In feite zes maanden voor de tijd die het bouwscnema aangaf, volgens tim merman Chen Pao-lioe. Noch de heer Chen, noch een van de andere aanwezigen kon precies vertellen hoeveel mensen aan de bouw van de brug hadden gewerkt. Maar zelfs nu nog zijn er arbeiders bezig met de aanleg van een park onder de brugbogen op de beide oe vers. Een aantal van hen woont in grote woonarken die in de buurt ge meerd liggen Ook kon geen van drieën me ver tellen hoeveel mensen er nodig zijn voor het onderhoud van de brug; dat wordt op het ogenblik nog bekeken, zeiden ze. Ik had echter al gezien dat eenvoudige karweitjes, zoals het vegen van de trappen van de brug- torens, opgeknapt werden door mid delbare scholieren. In ieder geval, zei een van de mannen, is een van de grootste on- derhoudsproblemen, het steeds weer opnieuw verven van de sta len balken, zo goed als opgelost. „We hebben een speciale verf ont wikkeld, die twaalf jaar houdt, ziet u", zei hl|. (Copyright De Stem/Globe and Malt, Toronto).

de Stem | 1969 | | pagina 9