Papier civiele cassc Ik zou met een nieuwe wereld willen beginnen ootst Voor anderhalve ton verdere sanering van Nieuw-Namen Vlissingen Delta-overleg tot nu toe „beschamende wanprestatie ARTIKEL eer blijft isselvallig Te Hulst Bejaarden stellen handwerk ten toon Kring Hulst van NCB vergadert Carnavalsactivil eiten in St.-Jansleen Riolering in Overslag is bijna klaar Lezing over Kerk en Israël in Aardenburg In Aardenburg nieuwe wielerclub opgericht MR. H. MAEIJER IN BRABANTSE STATEN I Hervormde jeugddienst in Zaamslag Sas Banch treedt op in Kammer Bola Soos in Westdorpe 19 NOVEMBER HoogwatÊ' MANTELS - MANTELKOSTUUMS RINI DE JONG (16): sa-riSsassS? NIEUWE WERELD oor f 10.000 an koper gestolen wee gebieden t Zuidsloe definitief voor industrie De jonge arbeider (3) DE STEM VAN VRIJDAG 14 NOVEMBER 1969 (Van onze correspondent) HULST De RK. Bond van Be jaarden en Gepensioneerden afdeling Hulst houdt van zaterdag 15 tot en met donderdag 20 november in het stadhuis te Hulst een unieke tentoon stelling van de door de damesleden in hun vrije tijd vervaardigde hand werken. Er worden geborduurde kussens, wandkleden, moderne poppen, apli- catiewerk en ander kunstnaaldwerk tentoongesteld. Naast de door de da mes vervaardigde kunstwerken zal ook worden getoond toe mannen on der meer hun vrije tijd kunnen be steden. Er zullen enkele prachtige oude scheepsmodellen, een paar staande klokken, verschillende schil- dersstukken en houtsnijwerk getoond worden, die allemaal in de vrije tijd vervaardigd zijn. Ter bestrijding van de onkosten der dameshandwerkclub is aan de tentoonstelling een loterij verbonden, waarbij men eigenaar of eigenares kan worden van de door de dames vervaardigde handwerken, waaron der juweeltjes van kunstnaaldwerk. De loten worden een dezer dagen aan huis aangeboden. De officiële ope ning door burgemeester P. Molthoff vindt zaterdag plaats om twee uur in de burgerzaal van het stadhuis. De tentoonstelling is geopend: za terdag van twee tot acht uur; zondag van half twee tot vijf uur; maandag tot en met donderdag van tien tot twaalf uur en varn twee tot vijf uur. (Van onze correspondent) HULST De kring Hulst van de N.C.B. houdt dinsdag 18 november de algemene vergadering in „De Koning van Engeland" in Hulst. De vergadering begint om half twee. Op deze vergadering zal professor dr. F. Kriellaars, voorzitter van de N.C.B., de laatste ontwikkelingen op het sociaal - economische terrein in de land- en tuinbouw en in het landbouwbeleid bespreken. Rector A. J. Merkx zal een kort overzicht geven van het sociaal - charitatieve werk en ir. C. A. J. van Schendel geeft een toelichting op de jaarstuk ken. SINT - JANSTEEN Zaterdag avond om zeven uur zal prins carna val met zijn raad van elf een rond rit maken door de gemeente Sint- Jansteen. Na de rondrit zal de muziekver eniging St. Jan een serenade bren gen aan de prins en zijn gevolg bij het café van Tonny Traas. Om half tien zal in dit café een dansavond voor genodigden worden gehouden- Zondag 16 novembüj- zullen de prins en zijn raad aanwezig zijn in het verenigingsgebouw, alwaar een prinsenbal wordt georganiseerd. (Van een onzer verslaggevers) NIEUW-NAMEN De gemeente Clinge heeft zoals in een deel van onze edities reeds gemeld van de minister van Volkshuis vesting een bedrag toegezegd ge kregen van fl. 146.000,voor ver dere sanering van de Nobelstraat, Kauterstraat en omgeving in het centrum van Nieuw-Namen. In totaal is voor gemeentelijke sa neringen landelijk een bedrag van 15 miljoen uitgetrokken. Over het tijdstip van practische uitvoering van het saneringsplan voor Nieuw-Namen is nog niets he kend. Waarschijnlijk zal men voorlopig de gemeentelijke her indeling afwachten, voordat een aanvang wordt gemaakt met de werkzaamheden. De geplande sanering is eigenlijk het vervolg op eerder uitgevoerde werkzaamheden. De situatie in het betreffend gedeelte van Nieuw-Na men is daardoor reeds aanmerkelijk verbeterd. Er is onder meer een groot aantal bejaardenwoningen ge bouwd. De eerder genomen maatre gelen hebben een afronding van de sanering wenselijk gemaakt en met het oog daarop werden deze nieuwe plannen gemaakt. De geplande sane ring omvat onder meer een door braak van de Nobelstraat en de af braak van een aantal woningen die reeds door de gemeente zijn aange kocht en nu leeg staan. Wat dit aan gaat zijn er dus geen problemen. Het grote struikelblok is de gemeentelijke herindeling, waardoor de gemeente bestuurders van plaatsen, die binnen kort geïntegreerd zullen worden, ge noodzaakt zijn met de nieuwe situatie rekening te houden. Ook in de ge meente Clinge wordt het wenselijk geacht met de uitvoering van de reeds lang bestaande plannen te wachten, totdat de gevolgen van de gemeentelijke herindeling beter te overzien zullen zijn. Dal met de praktische uitvoering wordt gewacht, wil overigens nog niet zeggen, dat er gevaar bestaat dat de plannen in de ijskast zullen belan den. Het gemeentebestuur van de ge meente Clinge, waartoe Nieuw-Na men behoort, heeft met de eerder uitgevoerde saneringsmaatregelen reeds bewezen over een frisse visie op de toekomst te beschikken. Ook het nu goedgekeurde plan is daarvan een duidelijk bewijs, omdat onder meer de voorwaarden voor de bouw van nieuwe woningen in het sane- ringsgebied door aantrekkelijke fi nanciële faciliteiten zeer gunstig zijn geworden. (Van onze correspondent) OVERSLAG De riolering in de Dorpsstraat heeft men ongeveer 75 meter meer naar het oosten aange legd. Dit, om de onfrisse lucht zo veel mogelijk uit de bebouwde kom weg te krijgen. Deze nieuwe riole ring, die wordt aangelegd door het aannemersbedrijf Sponselee, ligt in een bestaande sloot. Nadat de bui zen zijn aangebracht wordt deze sloot opgevuld met grond, waarna de bestrating wordt aangebracht. DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND Editie Zeeland ABONNEMENTSPRIJS 14.UC per kwartaal (excl 50 cent incassokosten) 4,75 p maand (excL 5 cent incassokosten). KANTOREN: Steenstraat 14 Hulst tel. 0114r - 3751 Klokstraat 1, Goes tel Olinn 8030 KLACHTEN BEZORGING (na kantooruren) tel. 01158 1940 tel 71180 - 5550 REDACTIE ZEELAND: Chef Zeeuwse redactie: A F Koopman (01180 -7438) Rrnif'Titi ZEEUWSCH VLAANDEREN: G van Berkel (01150 - 4866) J. Drieskens (01140 - 3667) REDACTIE BEVELANDEN EN SCHOUWEN DUIVELAND: J Robesin (01140 - 2005) SPORTREDACTIE ZEELAND: R. van Deursen, Gerbrandy- laan 8. Axel (01155 - 1367) EXPLOITATIE ADV.: L. K M de Jong (inspecteur) Terneuzen, tel 01150 - 4281 Th. de Bakker Terneuzen. tel 01150 2601 M Bogers Oostburg. tel 01170 -2893 C. Menu Goes, tel 01100 - 8030 J. Schieman Axel. tel 01155- 1224 (Van een onzer verslaggevers) AARDENBURG Vanavond om half acht, houdt mevrouw Eberle- Gottlieb in de Ontmoetingskerk in Aardenburg een lezing over „De ver houding tussen Kerk en Israël. Wat gebeurt er met de joden? Na de inleiding is er gelegenheid tot gedachtenwisseling. De avoind gaat uit van de gezamenlijke kerken van Aardenburg. (Van onze correspondent) AARDENBURG Uit renners van de club „Er op of eronder" uit Aar denburg is een club gevormd die onder de naam Alfa Romeo zal gaan deelnemen aan verschillende wed strijden, waaronder enkele klassie kers. De ploeg bestaat uit ploeglieder I. de Meyer uit Hoek; J. de Vos, Zaam- slag; R. Lammers, IJzendijke; J. de Schipper, Breskens; J. Reemiens, Breskens: A. Bom, Oostburg en L. de Clerq, Aardenburg. Sponsor is P. v. d. Velde uit Zuidzande. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Een opvallend aantal loofbomen langs de Vlissing- se straten is in de afgelopen twee jaar op aanvankelijk onverklaarbare wijze gestorven. Na onderzoek stel de men vast, dat in 1968 niet min der dan 31 bomen in volle zomer tijd tot de wintertooi overgingen. In de loop van dit jaar waren het er niet minder dan negentig! Nadat de ZEGAM was ingescha keld ontdekte men dat de bomen het loodje legden als gevolg van aardgaslekken in de leidingen die onder het plaveisel liggen. Men sprak dan ook al gauw van „gas- bomen". Het gas verdrijft de zuur- (Van onze correspondent) ZAAMSLAG In het kader van de jeugddiensten van de hervormde kerk in Oost-Zeeuwsoh-Vlaanderen wordt zondagavond om 7 uur een jeugddienst in de hervormde kerk te Zaamslag gehouden. Voorganger is ds. G. F. Kelling te Biervliet. Onder werp: jeugd en oecumene. (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH „De wan prestatie van alle betrokke nen tegenover de verplichting die voortvloeit uit het verdrag van de Benelux Economische Unie van 1958 wordt zo duide lijk en zo evident, dat wij ook wij en zeker wij ons nu al diep moeten schamen te genover diegenen die in dit ge bied straks zullen moeten le ven en werken". Deze duidelijke taal werd don derdag in de Brabantse Staten zaal gesproken door de KVP-af- gevaardigde mr. H. Maeijer toen ook hij zijn aandeel leverde in de discussie over de ontwikke ling van het Deltagebied. In fei te vertolkte mr. Maeijer hiermee wat duidelijk in een groot deel van de Staten leeft, maar er nog niet zo onomwonden was uitge komen. Na hetgeen in de schriftelijke voor bereiding van de begroting en in de maandag-vergadering over het Rei- merswaalplan en de hele ontwikke ling in de Delta gevraagd en gezegd was, beperkte commissaris Kortmann er zich donderdagochtend toe een op somming te geven van de vele com missies en studiegroepen die zich met het Delta-overleg bezighouden. Die opsomming bracht de KVP- fractievoorzitter J. Teijssen ertoe om van het college toch wat meer duf delijkheid te vragen. Hij vroeg de Staten per brief nadere inlichtingen te geven over de vragen: wie heeft al die commissies ingesteld; wat is hun taakopdracht; hoe zijn ze sa mengesteld, hoe is de stand van hun werkzaamheden en is er al een rieht- datum te geven waarop ze hun werk zaamheden denken te beëindigen? „Ook", zei de heer Teijssen, „zou het wel nuttig zijn als G.S. de Staten zo nu en dan eens nader zouden infor meren over de werkzaamheden van al de genoemde commissies, graag voorzien van een commentaar van G.S. Speciaal ten aanzien van het ha' venschap Reimerswaal moest de heer Teijssen vaststellen dat we met de voorbereiding daarvan geen stap verder komen. Een bestuursvorm noemde hij onmisbaar. „Hoe krijgen we die", vroeg hij het college. Welke stappen denken G.S. daar voor te ondernemen? En welke taak zien G.S. voor de commissie die door de colleges van gedeputeerden van Brabant en Zee- ijind samen is ingesteld?" De heer Teijssen vond dat er snel meer dui delijkheid moet komen over wat er nu op stapel gezet kan worden. Er klonk een ondertoon van twijfel in zijn stem toen hij vroeg of het Rei- merswaalplan nu werkelijk in 1980 :en begin van uitvoering kan krij gen. Mr. Maeijer, herinnerend aan de 5? opsomming van commissies en stu diegroepen die commissaris Kort mann gegeven had, zei: „U bent ver geten de ontelbare vergaderingen te noemen waarop telkens een andere oplossing voor de Deltakwesties ge geven worden". Hij noemde het beeld dat opgeroepen wordt door het „spoorzoeken" naar een juiste de finitieve oplossing „bijna een be lachelijk beeld" en constateerde, dat een eenheid van gedachten in Delta zaken blijkbaar niet mogelijk is, on danks hetgeen over havenonityvikke- ling is vastgelegd in het eerder ge noemde verdrag van de Benelux Economische Unie. (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) WESTDORPE Zondag organi seert de Kammer Bola Soos een dansavond in verenigingsgebouw Concordia. De muziek wordt ver zorgd door het bekende orkest Sas Banch. De Kammer Bola Soos houdt deze dansavond in Westdorpe, we gens verbouwing van het patronaat in Sas van Gent. De aanvang acht uur. Dat is de datum, waarop Jac. Hermans Prijsslag haar nieuwe verkoop hal aan de Schoolstraat 4 te Oostburg opent. De dag, waarop ailen in West-Zeeuwsch-Vlaanderen verstelt zullen staan van de prijzen, die bij Jac. Hermans gelden. Nu nog rijden dagelijks de wagens af en aan. Wagens met goederen, die straks massaal zuilen klaar staan voor de klant. Een grote ploeg personeel, ook van andere filialen, is in de enorme verkoopruimte dag en nacht bezig om alles op tijd klaar te krijgen. A.s. woensdag om 10.00 uur gaan de deuren wagenwijd open. De eerste 1500 klanten ontvangen een leuke attentie. (Van een onzer verslaggevers) Oosibuvg TERNEUZEN De tijd van grol len en grappen breekt weer aan. De fabrikanten van feest- en fopartike- Ien zijn onuitputtelijk in het beden ken van iets nieuws, dat de feest vreugde kan verhogen. Het aller laatste op dit gebied is een bedrieg lijk-echt oog. Er wordt een zwart ooglapje bij geleverd. De koper van zo'n „setje" doet het lapje voor en ais hem gevraagd wordt, wat er met zijn oog aan de hand is, opent hij zijn hand en toont het oog aan de vragensteller. Succes verzekerd Klaproos-collecte van de klaproos-collecte i;!1! bedraagt in totaal f 388,8 I Morgen, zaterdag 15 Bergen op Zoom: 7.17 en 131 Hansweert: 6.17 en 18.54 W! Drimmelen: 9.54 en 22.35 ®L neuzen 5.44 en 18.22 uurhj gen: 5.17 en 17.53 uur; 7.07 en 19.35 uur. (ADVERTENTIE) JAPONNEN ROKKEN P M van de Wall HULST Gentsestraat t» II „ril N M»'"k II n« li Humt»1 H*l'«ilutiWLrt I SINT WILLEBRORD Zestienen- eenhalfjarige Rini de Jong uit St. Willebrord is een tiener met lang haar. die verzot is op blues en (zegt hij) „geen kuif" is. Een potige en pit tige knaap, die het niet langer dan acht weken in een fabriek uithield, „want ik werd mager en ziek, kots en kotsmisselijk van de stank en het werk was veel te slap voor mij". Hij is veel liever straatmaker. „Ik wil laten zien dat ik net zo goed kan wer ken als ieder ander". „Straten is niet gemakkelijk", zegt hij en geeft een college weg over „de juiste maat" en „de ron ding van de straat in het oog hou den". „Maai ik ben nog geen stra- ter" zegt hij en vertelt dat je be gint met opperen. Het aandragen van stenen en zand, het maken van een bedding. Na een jaar of twee, als er nieuw werkvolk komt. dan heb je kans dat je atrater wordt. Twee jaar lang heeft hij het tim mervak geleerd op de lts in Rucphen en ongeveer een jaar zat hij op de le vensschool in Etten. „Maar in de va kantie heb ik me laten ompraten om te gaan werken. Ik dacht: diat kaïn wel gezellig worden. De broeder (van de lts) vond het jammer dat ik niet doorleerde, maar dat huiswerk stond me niet aan". „Het werken is me bijzonder mee gevallen. 't Was zwaar, maar dat had ik graag. Ik wil een sterke ke rel zijn". En van het werk vindt hij de kameraadschap het leukst. „Maar ze kunnen je soms wel het bloed on der je nagels vandaan pesten. Een hele dag kunnen ze daar mee bezig zijn. Daar kan ik niet tegen. Ik word dan driftig en ik kan trouwens ook zeuren over iets wat ik onrechtvaar dig vind". Rini vindt Damslapers en hippies geweldige lui en als hij gaat trou wen („als ik achttien ben trouw ik") dan zou hij graag in een eigen boer derijtje wonen met een groep, in een commune, „Het leuke van hippies en Damsla pers vind ik, dat ze geweldig vrij zijn en dat, ze samen zfjn. Ze zijn aar dig voor elkaar. Ik zou met een nieu we wereld willen beginnen. Iedereen inoest er natuurlijk wel werken, maar de één 'n beetje harder dan de ander. Ik ben toch niet de enige die graag hard werkt!" „De tienerhoeve in Etten is eigen lijk al zo iets. Daar gaan we zo met elkaar om. Zaterdags komen daar de bedeesde meisjes, die zo'n beetje somber zijn. Die horen er ook bij. We zijn nu bezig met het organise ren van een show, in de openlucht of in de veehallen in Etten. En ik zou best mee willen helpen aan een Jongensclubhuis, aan een soos". Voor de politie heeft Rini de Jong erg weinig waardering. „Dat zijn mensenhaters", zegt hij, „je mag niets van ze. Sta je ergens met 'n meisje te vrijen, dan zeggen ze: ga ergens heen. En ik heb van nabij ge zien wat ze bij relletjes doen. Ze moeten er natuurlijk zijn. maar ze moesten niet zo kinderachtig doen". Werken vindt Rini gezond. „Het is goed voor de mens, je blijft er ge zond bij en je verdient er je geld mee". Maar in zoiets al democrati sering gelooft hij niet erg: „D'r is altijd baas boven baas. Ik denk dat het nooit verandert. De bazen pro fiteren van ons; ze jutten je op, maar na tien jaar loop jij met 'n bult en de baas heeft het geld in z'n zak. Toch zijn er arbeiders die wel wat te zeggen hebben - als ze maar be kwaam zijn. Maar dat maakt het al lemaal niet écht anders. Dat gebeurt nooit". (Van onze correspondent) VLISSINGEN Tot op heden nog onbekende daders hebben bij de n.v. ietaalhandel Cracau aan rijksweg nabij het oude woonwagenkamp te lissingen 2000 kilo electrolitisch odkoper ter waarde van f. 10.000 jtvreemd. Het is de tweede keer binnen korte tijd dat dit bedrijf door «n dergelijke grote inbraak wordt etroffen. Het staat onomstotelijk vast dat _>ze diefstal niet het werk is ge- eest vain één man. Zeker enkele 2rson-en hebben hieraan meege- •erkt. Via een zijraam is men de jabrieksruimte binnengekomen. Van linnenuit heeft men de deur ge- ipend. Voor de deur stond aan de mitenzijde een 400 kg. wegende ijze- in bak die de daders eerst hebben oeten verwijderen. Binnen stond ior de deur een heftruck. Deze erd door de dieven naar buiten ge- ivd. Daarna moet men in een au- het koper hebben geladen. Er ordt ongeveer 1700 kilo rood elek- •olitisch koperen plaatstaafjes, 200 ,lo elektrolitisch roodkoperen wik- eldraad en verder nog diverse soor- :n roodkoper vermist. De recherche stelt een onderzoek I (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben definitief loten aan twee gebieden die aan sluiten op de industriegebieden in *pet Zuidsloegebied een industriële stemming te geven. Het college left het besluit kunnen nemen op •ond van ratikeI-4 van de wet op e ruimtelijke ordening. Voor een gvaardig uitgiftebeleid van in- [ustrie- en haventerreinen zou dit odzakelijk zijn geweest. Het gaat in eerste instantie om een lebied tussen Nieuw- en St.-Joosland p Nieuwdorp dat een oppervlakte leeft van ongeveer 326 ha. Het twee de gebied is ongeveer 560 ha groot en ligt ten oosten van Borssele. Om de terreinen met een gunstige ipervlakte af teronden en te ver ingen is verder - in overeenstem- ling mte het streekplan Midden- -eeland - aan een drietal kleiene ge- lieden buiten de artikel-4 - lijn 'eneens een industriële bestemming geven. Deze stukken hebben opper- akten van respectievelijk 41, 61 en hectare. Deze laats-te bestemmin- aldus G. S. moeten worden be- ihouwd als afwijkingen van het reekpl-an, die toelaatbaar zijn vol- s de tekst van het streekplan. Is gevolg van de vestiging van chiney, aldus het college, zal het odzakelijk zijn een nieuwe in- itrie-ontsluitingsweg aan te leg- i. In afwijking van het streekplan het tracé van deze weg binnen de 'ikel-4-lijn aangegeven. Rini heeft over een h^L~ gen nagedachi. en M wBjjax..-temp.: omstreeks dachten rustig, duide j^^ vriendelijk) onder w op de levensschool gei heb ik heel wat opg - z'n commentaar, B^LT Au 'oruitzichten TP >r zaterdag zondag, •pgesteld door het K.N.M.I. op donderdag om 18 uur: Perioden met opklaringen en normale of iets bo ven normale temperaturen. Jfweersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. ^TOoor zaterdag: aantal uren zon: 1 y* 4; min.-temp.: van ongeveer nor maal tot 4 graden boven normaal; normaal; op een droge periode van min- 12 uur: 40 procent, kans op een ^eel droog etmaal: 20 procent, ^foor zondag: aantal uren zon: 0 4; min.-temp.: van ongeveer nor- 11 tot 4 graden boven normaal; •-temp omstreeks normaal; kans een droge periode van minstens uur 50 or<«cent; karn op een ge- r uroog etmaal: 30 procent. te! IM ar» ,<V, -U.' - ié

de Stem | 1969 | | pagina 2