.De blanke slavin" niet zo boeiend, wel dunr mum uws Alcohol Fiets Achter volging J.DOMPNi Straat stenen Pokeraar Recept LLLATIE r? 250.000 PIANO'S, VLEUGELS EN ELEKTRONISCHE ORGELS VERLATEN DIT JAAR DE FABRIEKEN. WAARHEDEN OVER DE VERKOUDH 4GEN Q m murnm ïsBIgsies opsestegehof DE MM wordt door De polïtle mnoehoudeh mm wJl mmwmmopm mmo wet memo en wordt hardhahdïg pmvepakt. Molenstraat 59 Tel. 01140-3027 Filiaal GraauW Dorpstraat 39 Tel. 01143-238 De Dromen- diefstal computet* en niet meer door onvolmaakte mensen Ceen nroblemen meer van heb- mhlMeni.. hiaat dil bracht een nieuw Me mee Jen mt overbeschaving. Gebrek aan verbeelding en dromenj Omwille van ie refutatie., lees Jul lie kranten maar., durlden we niet onderhandelen en slalen ie diomen! '/lis Imbrk ons nu die paddestoelen ?eefïï DE STEM VAN VRIJDAG 14 NOVEMBER 1969 inaam maakt. Misschien ierhoud worden gemaald AMSTERDAM In de onlangs geheel vernieuwde City-bioscoop bü het Amsterdamse Leidseplein ging de film „De Blanke Slavin" van de jonge Nederlandse regisseur René Daalder in première. Als extra informatie werd aan de film de ondertitel meegegeven „Intri ges van een decadente zonderling". Deze Nederlands-Duitse co-pro- duktie heeft de verwikkelingen rond een handel in blanke slavinnen tot onderwerp. Het is één van de duurste films die in Nederland zijn ;emaakt. aartschilderen voor J1S - SUPERMARKT ch-Vlaanderen. 4 van dit blad. aadwerltelijlc raag^1 Het aantal verwikkelingen en los- aste verhoudingen dat zich voor doet om een schijn van intrige op te 10Uden ais we het allemaal goed egrepen hebben gaat het erom dat de ene helft van de optredende tracht te verhinderen dat de andere helft twee meisjes naar Tanger smokkelt stelt het artistieke per soneel (Andrea Domburg, Mariene Rahn Rijk de Gooyer, Tony Huur- deman, Issy Abrahomy, Loudy Nij- hoff) wel voor problemen. Vandaar misschien dat het op de première volgende champagnefeest na een beleefd applaus meer de sfeer van een begrafenisbijeenkomst had. Zelfs de uitgedeelde rode fezzen jonden geen feestelijke stemming iheppen. Men wisselde bezorgde ikken. De filmcritici zaten met de jjuiden in het haar. „De Blanke -Jjavin" heeft kennelijk niet aan de verwachtingen voldaan. Diepe zuch ten worden geslaakt De discussies Eren tot half vijf in de ochtend. Hoewel René Daalder in een televi sie-interview met de onlangs over leden Trino Flothuis maandagavond iweerde dat hij de beste Neder- dse filmregisseur is, geloven we na het zien van „De Blanke Slavin" niet dat hij dit heeft kunnen waar maken. Zeker de film heeft zeer ho ge kwaliteiten. Het camerawerk van Jan de Bont is van een indruk wekkende schoonheid, zowel in fo tografie als van kleurgebruik. De acteurs zijn volkomen geloofwaar dig en staan op een hoog peil. Toch laat de film een onbevredigende in druk achter, die moeilijk definieer baar is. Als men op zijn stoel gaat zitten draaien moet er iets mis zijn. Waarschijnlijk moet de fout gezocht worden bij de dramatische opbouw. Er wordt niet voldoende naar een climax gewerkt waardoor de greep op de toeschouwer te los is en deze zich gaat vervelen. Ook een aantal waarschijnlijk onbedoelde lachertjes in de dialogen van Rem Koolhaas doen de film niet erg goed. Toch zijn we geneigd om Daalders eerste avondvullende film serieus te ne men. Hoewel de verwachtingen na zijn korte films „Body and Soul 1 en 2" hoger waren. De Blanke Slavin is zeker een professioneel werkstuk te noemen dat doet uitzien naar een volgende produktie. Hoewel er over de financiën in verband met deze film de wildste geruchten de ronde deden, blijkt de film ongeveer een miljoen gulden gekost te hebben. Hoeveel precies wilde produktieleider Gysbert Ver- sluys niet vertellen. Deze week gaat „De Blanke Slavin" in elf Neder landse bioscopen draaien. Acht daarvan zullen de film in elk geval twee weken onderdak verlenen. De theatergarantie in Nederland van het verhuurkantoor NV City Film bedraagt veertig theaters In janua ri zal de film met veertig copieën in Duitsland worden uitgebracht. De garantie voor Duitsland, Oosten rijk en Zwitserland omvat zeshon derd theaters. Gysbert Versluys wil begin volgend jaar een goedkope thriller produceren. Verder is hij aan het onderhandelen over de filmrechten van een roman die het celibaat in de middeleeuwen tot on derwerp heeft. MAARTEN VAN ROOYEN Tonny Huurdenian, Izzy Ebrahami en Mariene Rahn heffen van de Nederlandse voorpremière gezamenlijk het glas. Rijk de Gooyer als Charles in een gezellig onderonsje schoonmoeder (Tonny Huurdeman). (ADVERTENTIE) HET Produktschap voor Gedistil leerde Dranken te Schiedam heeft in. binnen- en buitenland sta tistieke ij fers over 1968 van die con sumptie van verschillende alco holhoudende dranken verzameld. In een rij van 38 landen staat Nederland met een hoofdelijke consumptie van 4,6 liter (pure alcohol) per jaar op de 28e plaats. Finland, Noorwegen en IJsland zijn de entiige Europese landen die wat het consumeren van alcohol betreft nog matiger zijn. Frankrijk (met 18 liter), Italië, West-Duits- land, Luxemburg en België staan op deze „ranglijst" respectievelijk op de le, 2e, 5e, 9e en 15e plaats. De mohammedaanse landen zijn in de lijst niet opgenomen. DE Amerikaanse schrijver Henry Miller heeft onlangs in een inter view met het tijdschrift Photogra phy verklaard: „Wanneer men mij naar mijn vitaliteit vraagt, zoals de laatste jaren nogal eens ge beurt, wijs ik altijd op mijn fiets. De fiets houdt mijn lichaam fit en mijn geest levend. Terwijl je lichamelijk bezig bent, kun je je geest tocih vrij hou den voor andere dingen, wat je als bestuurder van een auto beslist niet kunit. Aan mijn fiets heb ik dan ook mijn beste verhalen te danken, ze zijn tijdens fietstoch ten ontstaan. De fiets betekent voor mij de open straat, waar men het leven zoals het werkelijk is kart vinden, zonder humbug, zon der aanstellerij. Het betekent be weging, vrijheid. Je kunt alle rich- tinigen uit. Fietsers zijn in de re gel ook tevreden mensen; ze zijn minder gefrustreerd dan autorij ders. Heb je ooit twee fietsers met de vingers naar eikaars voorhoofd zien wijzen?" OMDAT hij een patiënte koste wat het'kost wilde helpen, werd in Luik een ziekenverpleger ge arresteerd. Ziekenverpleger Da niel Wetz uit Grevegnee had een oproep gekregen, dat er in het dorp Bois de Breux een bewuste loze vrouw op de weg lag. Wetz haastte zich naar de plaats van het ongeval, maar toen hij aankwam, was de vrouw al bij be wustzijn en weigerde zij in de ziekenwagen te stappen. Wetz gaf haar een paar harde klappen, sleurde haar naar zijn brancard, kwakte haar er op, en snoerde haar stevig vast. Hij werd daarbij enthousiast ge holpen door enkele voorbijgan gers, die dachten dat de man had af te rekenen met een geesteszie ke. De vrouw brak een riem van de brancard, rukte zich bliksem snel los en rende weg. De verpleger zette de achtervol ging in, met jankende sirene en blauw zwaailicht. Hij haalde zijn patiënte in en slaagde erin haar klem te rijden tegen een muur. Een nieuw gevecht in de regen begon, maar de vrouw moest het onderspit delven: Wetz sleurde haar tot in zijn wagen. Toen arri veerde de politie die de vrouw vrijliet en Wetz onmiddellijk op sloot. YAMAHA -SWERELDS GROOTSTE FABRIEK VAN MUZIEKINSTRUMENTEN. C. c. BENDER'S PIANOHANDEl N.V., IMPORTRICE: AMSTERDAM VAN COOTHPLEIN 12, BREDA DE produktie van gebakken straatstenen bedroeg in septem ber 21,1 min stuks, tegen 19,6 min in augustus en 24,2 min in september vorig jaar. De eerste 3 kwartalen van 1969 en 1968 le verden een produktie op van resp. 200,2 min en 214,2 min. Dit is een bericht dat een onzer redacteuren aan de straatstenen niet kwijt kon raken. NU wordt cyclamaat verboden, maar roken daar wordt niets van gezegd. Van roken weten we dat het kankerverwekkend is, van cy- clamaten weten we het niet. G. v. Esch (toxicoloog) IN Amerika is een pokermachine uitgevonden. Het elektronisch ap paraat vervangt een speelkame raad en dient dus als tegenpartij voor de eenzame pokeraar die een uitweg zoekt voor zijn goklust. De speler die het tegen deze ge duchte tegenstander gaat opne men, zet zich tegenover een scherm waarop 5 vakjes met 5 kaarten verschijnen, die alle denkbare combinaties vormen. De machine kan er niet met de winst vandoor gaan. Het is normaaf.afs .volwassenen U a5x per jaar verhouden -zijn en kinderen ;5"'t0t lOx. Vrouwen zijn vaker Verkouden dan man Boven de 60 is men minder gevoelig, voor verkoudheid dar jongeren dat zijn Vermoeide mensen hebben eerder kans op een iêrfl verkoudheid NU de winter weer aqnbreelct wordt het ook weer tijd voor ca lorierijke winterkostjes. Erwten soep, bruinebonensoep, boeren kool en verschillende soorten stamppot zijn nog maar enkele van de mogelijkheden. In Luik be reidt men de stampot als volgt: 1 groot blik sperciebonen, 1 gro te ui, grof gesneden, 1 eetlepel ge hakte peterselie, 400 gram mager spek (niet gerookt), 4 eetlepels azijn. Vermijder het zwoerd van het spek en snijd het in blokjes. Bak het in een icoekepan. Wanneer het spek wat vet afgeeft, gesneden ui toevoegen en het geheel zachtjes laten bakken tot de ui goed zacht is (goudgeel mag wel, maar niet bruin). Voeg op het laatste de azijn toe en laat nog even door koken. Verwarm tegelijkertijd de sper ciebonen. Maak puree klaar van 1 kg aardappels. Meng daarna het spek, uien, pu ree en sperciebonen door elkaar tot een stampot. Kooktijd 20 mi nuten. De hoeveelheden zijn be rekend op vier personen. 18.00 uur SUSKE en WISKE

de Stem | 1969 | | pagina 27