lEUROPESE TOPKLASSE Tactiek Happel was voortreffelijk HET BEWIJS IS NIET GELEVERD r rogisterija Italiaanse pers roemt het spel van PSV wmm Heel PSV voldoende ITALIAANSE KRANTEN: Record Mogens Frey erkend Ans Schut door rivale geklopt Rapport zaak Van Hanegem: VERSCHUEREN MET KOEL IN GENT KOPPEL De huisvader is wel loonbewust, maar is zijn vrouw prijsbewust? hplein dekenstraat at 60 tt 44 wat heeft loons verhoging voor zin? het is waar neen elke dag korting het is geen schande pas op de grootjes nu ook in oostburg en middelharnis waardebonnen worden •i 1970 geaccepteerd erdagen) m i vnu onze sportredactie) IgOME De Italiaanse pers is er algemeen over eens dat PSV duel tegen AS Roma m de ronde voor de Europa-Cup bekerwinnaars een uitsteken- indruk heeft gemaakt. „Eindho- PSV kent men niet in Ro- is de beste ploeg van Neder- ^Piu schrijft Franco Melli in de Hsetta dello Sport. „Vooral de 1 van de Eindhovenaren 'hoort tot de beste van Europa, ie bleek voor AS Roma niet te isseren. Pas twee minuten voor iet einde won Roma door een ge lukkig doelpunt". De „Gazetta del lo Sport" roemt StrikVan der Kuylen en Kemper, de grote uit blinkers bij PSV. „Van der Kuylen is de beste schut ter. die geen geluk had omdat Gi nulfi in zo'n uitstekende vorm stak". Bij AS Roma werd door dit blad Capello de beste man genoemd. „Op hem sullen de Eindhovenaren moe ten letten in de return". PSV is beter dan Wales", zegt Herrera tegen Melli. Herrera zag Wales tegen Italië spelen, en PSV was voor hem sterker. „Het Neder landse voetbal wordt ieder jaar be ter" meent de Corriere dello Sport. „Binnen enkele jaren komt het zo ver dat Nederlandse clubs de hoofd rol zullen spelen in Europa-Cup duels. PSV is zo'n ploeg. Van inter nationale klasse. Het haalde Roma uit zijn juiste ritme, en alleen door een fortuinlijk doelpunt kon Herre ra winnen". „Corriere dello Sport" is eryan overtuigd dat het voor AS Roma moeilijk zal worden in de re turn op 26 november, maar het re kent op de hechte defensie van AS Roma. „Misschien is één doelpunt toch genoeg", besluit dit blad het het verslag van AS RomaPSV, en daaruit blijkt de onzekerheid over de afloop van het tweede duel tus sen beide teams. „Twee minuten voor het einde maakte Capello de Eindhovense tul pen kapot", luidt de kop boven het verslag van AS Roma-PSV in „Tut- tosport". „Van Stippent pakte de bal op de witte streep van Does burg, en dat betekende een buiten kansje voor AS Roma. Een buiten gewoon fortuinlijke zege, die groot genoeg kan zijn voor de return". „Tuttosport" roemt het spel van Van der Kuylen en Ressel. Het spreekt verbazing uit over het bril jante vertragende spel van PSV. „Tactisch bijzonder sterk. AS Ro ma kwam er zelfs op het midden veld niet aan te pas. De verdedi ging van Linder was niet te passe ren. De uitvallen van PSV waren gevaarlijk, en het is vooral aan het goede keepwerk van Ginulfi te danken dat AS Roma overeind bleef. De Eindhovense combinaties liepen niet vloeiend in de breedte, maar in het tentrum is PSV een van de sterkste ploegen van Euro pa". „PSV speelde beter dan AS Ro ma, dat gelukkig won", meent „La Stampa". Vooral de individuele ac ties van Ressel en Bengt Schmidt Hansen boezemden ontzag in. „Her rera kan niet met een gerust hart naar Eindhoven vertrekken. De Ne derlanders hebben bewezen zeer ge vaarlijk te zijn in de aantal, ter wijl de verdediging subliem is". Hoewel men algemeen van overtui ging is dat de 10 overwinning van AS Roma bijzonder gelukkig tot stand kwam, en PSV beslist een puntenverdeling verdiend had, re kent men er in Italië op dat Herre- ra aan deze krappe voorsprong ge noeg zal hebben in Eindhoven. „Roma zal dan hetzelfde spel spe len als PSV in Rome en zo mogelijk nog beter", aldus „Tuttosport"dat eraan toevoegt, „het AS Roma van Vsoensdagmiddag is niet het AS Ro ma zoals het speelt in zijn beste duels". TON KOOMEN (Van onze sportredactie) ROME Dat PSV in Rome groots heeft gespeeld blijkt wel uit de pun tenwaardering in het Italiaanse sport blad „Tuttosport", dat PSV hoger heeft aangeslagen dan AS Roma. Tut tosport kwam tot het volgende resul taat. ROMA P.S.V. 7 Doesburg 7 5 Van den Dungen 7 6 Strik 6 6 Radovic 6 5 Kemper 6 6 Van Stippent 6 Ginulfi Searatti Spinosi Salvori Bet Santarini Cappellini 4 Bjerre 7 peiro 6 Schmidt Hansen 7 Landini 6 Van der Kuylen 7 Capello 7 Veenstra 6 Cordova 5 Ressel Braglia 6 Scheidsrechter Helies (Fr.) 8 Meer respect dus voor PSV, van wie geen enkele speler een „onvol doende haalde. Dat was wel het ge val bij AS Roma. Searatti, Cappellini en Cordova imponeerden bepaald niet voor „Tuttosport". Wim van Hanegem, nog steeds ruw spel. Het laatste rapport betref- in de belangstelling. Dan weer om fende zijn strafzaak verwierp het 'Wgoedc spel, dan weer om zijn bewijs tegen hem. DEN HAAG De commissie van ncroep hoorde in de zaak Van Hane- ?enT andere getuigen en kwam op grond daarvan tot een andere straf bepaling. Zoals bekend werd de Cijenoord-speler Wim van Hanegem vvo een ,?vertreding in de wedstrijd mi Fei'cnoord door de strafcom- mjssie voor drie wedstrijden ge- scnorst en beboet met driehonderd pilden. De commissie van beroep Rwv»'e gekomen omdat zowel de fB" als Feijenoord daarom vroe- Jjenvernietigde het vonnis van jjestrafcnmnii-sic en legde Van Ha negem omdat hij „zich onvoldoende beheerst toen hij door zijn te- •fJJPeler Pijs onreglementair ten val gebracht" een boete op van onderd gulden. GENT Drie Nederlandse ren ners zullen deelnemen aan de Zes daagse van Gent, die van 17 tot 23 november wordt gehouden. Het zijn eter Post die met de Belg Norbert reeuws rijdt, Gerard Koel en Leijn oevesijn die ook aan Belgen zijn gekoppeld. Koel heeft Theo Verschueren als partner en Loevesijn Roger Kindt. üe md,ere neSen koppels zijn: Ser- cu (Bel.) van Lancker (Bel.); Al- «g|Renz. (Wdld.); Gilmore - Law- rrnfNn'Bracke (Bel.) Porter lUrbr.); Peelman - De Bosscher (Bel.) r-nc de Vlaeminck - Monseré (Bel.) (Ma Mourioux (Fra.): ipei-) en Van Rijckegeihm - Rev- mers (Bel.). In zijn rapport schrijft de commis sie van beroep, dat de strafcommissie vier getuigen hoorde: scheidsrechter Schalks, grensrechter Van den Ak ker en de NEC-spelers Pijs en Don- ners. De commissie van beroep hoor de negen getuigen en bekeek de door de NSF op videoband opgenomen film. Bij de nieuwe strafbepaling wer den de verklaringen van Van den Akker en Doniners buiten beschou wing gelaten. De grensrechter stond circa 30 meter van de plaats van het voorval verwijderd en sprak zich zelf tegen evenals aanvoerder Don- ners van NEC. De filmbeelden deden duidelijk uitkomen dat Pijs aan de borst pijnlijk is geraakt door de voet van Vrn Hanegem op een ogenblik dat beide spelers nog niet op de grond terecht waren gekomen. Dit moet dus zijn gebeurd terwijl beide spelers nog vallend waren. Het ten laste gelegde trappen naar een op de grond liggen de tegenstander wordt dan ook ge acht geenszins bewezen te zijn. Ten aanzien van het door de KNVB ingestelde beroep is de commissie van mening, dat overtredingen be gaan in competitie- en Nederlandse bekerwedstrijden over het algemeen geen schorsingen voor Europacup en soortgelijke wedstrijden ten gevol gen moeten hebben, maar uitsluitend wedstrijden van de nationale com petitie. Een uitzondering kan worden gemaakt wanneer het gaat om een zeer grove, duidelijk vaststaande overtreding. Volgens de commissie verdient het aanbeveling dat bij beoordeling van overtredingen van spelers in Neder landse competitie- en bekerwedstrij den geen acht wordt geslagen op overtredingen door diie spelers be gaan in internationale tiernooden en andere wedstrijden in internationaal verband. De commissie heeft de waarschuwing, die Van Hanegem op liep bij de wedstrijd Nederland—Bul garije bij de strafbepaling dan ook niet laten meetellen. (Van onze speciale verslaggever) MILAAN De Italiaanse sport pers, bij een zege gauw vergevings gezind, is allerminst enthousiast over de minimale overwinning van AC Milan op Feijenoord in de eerste ont moeting tussen beide ploegen voor de tweede ronde van het toernooi om de Europese beker voor landskam pioenen. Giorgio Mottana schrijft over AC Milan-Feijenoord in het sportdagblad „La Gazzetta Dello Sport", dat Milan een redelijke prestatie heeft gele verd en prijst vervolgens Feijenoord. „Wanneer we ons houden aan de fei ten, dan staat zonder meer vast, dat door het voortreffelijke spel van Feije noord de positie van AC Milan in dit Europacup-toernooi delicaat is gewor den. De 1-0 is een minimale voor sprong. In Rotterdam zullen echter Malatrasi en Maldera hun steun aan de ploeg kunnen geven". „AC Milan moet zich voorbereiden op een moeilijke uitwedstrijd in Ne derland", luidt de kop in „II Gior- no". Verslaggever Gianmaria Gaz- zaniga, die met Nestor Combin, Franz Hasil en Wim Jansen de beste spe lers vond, roemt de taktiek van Ernst Happel. „Op zich is Feijenoord niet een elftal van zeer groot formaat. De Nederlanders danken hun resultaat aan hun overwicht in het midden veld'. „AC Milan speelde een matige wed strijd", zo meent Gino Palumbo in de „Corriera Delia Sera". „Feijenoord heeft zo spelend als in Milaan zeker kans om de ploeg van Rocco uit te schakelen". Ook Giorgio Bellani vraagt zich in „La Stampa" af, of de 1-0 zege van het San Siro-stadion genoeg zal zijn voor een plaats in de kwartfinales. „Feijenoord heeft een bijzonder goede indruk achtergelaten", schrijft hij, „de voortreffelijke taktiek van Hap pel werd even voortreffelijk uitge voerd". De Milanese kranten hebben overi gens vooral zorgen over de wedstrijd van komende zondag tegen Napoli 'in de nationale competitie. Medische rapporten hebben uitgewe zen, dat Gianni Rivera tenminste voor een week is uitgeschakeld. Dat kan AC Milan, dat al zes verliespun- ten meer heeft dan leider Cagliari, eigenlijk niet hebben. Willy van der Kuylen, die door de Italiaanse pers als een der beste schutters werd beschouwd. GENèVE De Internationale Wieler- Unie heeft donderdag in Genève het werelduurrecord van de Deense ama teur wielrenner Mogens Frey Jen sen officieel erkend. De Deen had op 5 oktober 1969 in Mexico-stad in een uur een afstand van 47.513 kilometer en 69 centimeter afgelegd. De oude recordhouder was de Mexicaan Radames Tsevino, met 46,955 kilometer en 69 centimeter. Een afstand die hij op 16 maart van dit jaar had gereden. (ADVERTENTIE) DEVENTER Het ziet er naar uit dat Rieneke Demming in het pas be gonnen schaatsseizoen een grote rol gaat spelen. De 23-jarige rijdster uit Terwolde toonde zich donderdag op de Deventer-kunstijsbaan voor de tweede keer in acht dagen tijdens se lectiewedstrijden de meerdere van Ans Schut. In het eindklassement over de 500 en 1500 meter kwam de Apeldoornse juist 0,367 punten te kort (102.600 - 102.967). Bij de heren was Eddy Verheyen oppermachtig. De 23-janige onderwij zer uit Deventer, die momenteel in dienst is te Schalkhaar, won de 500 meter in 44.8 seconden en de „mijl" in de knappe tijd van 2.16,2. Mede- kernploeglid Karei te Winkel bleef in het eindklassement als tweede ruim één punt achter (90.200 tegen 91.233). De voornaamste uitslagen: Eindklassement dames: 1 Rieneke Demming 102.600 pnt. 2 Ans Schut 102.967, 3 Annie van Dalsen 103.733, 4 Truus Dijkstra 103.933, 5 Marrie Willems 104.800. Eindklassement heren: 1 Eddy Ver heyen 90.200, 2 Karei te Winkel 91,233 3 Jan Pasman 92.500, 4 Hans ten Hag 92.567, 5 Wim Huibers 92.733, 6 Henk Beltman 92.867, 7 Adrie Hekman 92.933. VOETBAL Goezteppe Izmir ver sloeg in de eerste wedstrijd tussen beide clubs Cardiff City (Wales) met 3-0, een stand die reeds bij rust was bereikt. De doelpunten werden ge maakt door Fevzi, Ertan en Nielaen. Lonen en prijzen Lo omstreeks de jaarwisseling Aen we steeds weer hetzelfde oeeld: vakbonden en werkgevers zijn in een hevig duel gewikkeld over de lonen van het komende jaar. Hoeveel procent loonsverho ging zit erin? Het is een gevecht op leven en dood om slechts en kele procenten. De werknemer, de huisvader, is kennelijk zeer loonbewust. Dat is zijn goed recht. Hij heeft gelijk dat hij zijn prestatie, zijn arbeid, zo duur mogelijk verkoopt. Maar wat heeft loonsverhoging voor zin, als de prijzen ook als maar hoger worden? Op deze ma nier blijven we in een vicieuze cirkel ronddraaien. Het zou mooi zijn als de loonbe- wuste huisvaders ook eens zo prijsbewust werden. Maar wat de prijzen betreft, lijkt men vastge roest in tradities. Prijs is prijs zegt men. Wie zegt dat? Aan veel prijzen valt heel veel te veranderen. Men kan een zaak binnenstappen en duizend gulden neertellen voor een tv- toestel. Men kan ook tien procent korting bedingen endie korting krijgen. Dat is honderd gulden schoon verdiend. Het is waar dat u niet elke dag een tv-toestel koopt. Maar het ko pen van levensmiddelen gebeurt elke dag. Meestal zijn het de huis vrouwen, die deze inkopen doen. Zijn de huisvrouwen wel alle maal prijsbewust? Neen. Vele huisvrouwen zijn het niet en juist zijn zij degenen, die een groot deel van het inkomen zullen gaan besteden. Zij zullen voor een groot deel bepalen wat er allemaal met dat inkomen moet worden gedaan. Zij staan voor de taak om het levensmiddelenpak ket, dat het huisgezin nodig heeft, zo voordelig mogelijk in huis te krijgen. Hoe doen ze dat. Kopen ze blindelings of kopen ze prijs bewust? Voor ae prijsbewuste huisvrouw is er elke dag een korting te krij gen, van soms enkele, soms van tientallen procenten. Voor de prijs bewuste huisvrouw is er elke dag veel geld te besparen m.a.w. veel geld te verdienen. Als zij 'net goed doet, verdient zij heel wat meer dan die paar procent loons verhoging. Pas als zij het goed doet, zal men het gevoel kunnen krijgen een „ruimer" inkomen te hebben. Het is geen schande om op de prijs te letten. Integendeel het zou niet verstandig zijn er niet op te letten. In Amerika zegt men: arme mensen vinden lage pryzen noodzakelijk, rijke men sen vinden lage prijzen heerlijk. De laagst mogelijke prijzen zijn de doeltreffendste manier om wel vaart te bevorderen en te behou den! Uit de brochure: „Pas op de groot jes", enkele jaren geleden geschre- Beide in dit artikel afgedrukte foto's geven een indruk van de manier, waarop de artikelen in de consumentenmarkt worden gepresenteerd. ven door de heer Jac. Hermans, namen wij de hierboven afgedruk te ontboezeming over Lonen en Prijzen. In de afgelopen 2 jaar heeft de heer Jac. Hermans onder de naam Jac. Hermans Prijsslag, een geheel nieuw Verkoop-systeem ontwikkeld. Naast de 15 Amsterdamse filialen, opende hij in Brabant en Zeeland, 13 Consumenten Markten naar Amerikaans-Duits voorbeeld. Hier worden in grote hallen le vensmiddelen en andere dagelijks voorkomende huishoudelijke ar tikelen in massa tegen groothan- delsprijs aan de consument aan geboden. Men kan stellen, dat de prijzen in deze zaken van 10 tot 30% lager zijn dan normaal. Men is niet gedwongen grote hoeveelheden te kopen. Vanaf 19 november zullen dui zenden prijsbewuste consumenten in het hart van West-Zeeuws- Vlaanderen te Oostburg hun in kopen in zo'n gr, ,e consumenten markt gaan doen. Enkele weken daarna wordt in Nommelsdijk (gem. Middelharnis) weer zo'n moderne verkoophal ge opend. DE STEM VAN VRIJDAG 14 NOVEMBER 1969 21

de Stem | 1969 | | pagina 21