VOORBEREIDINGSPLAN IN BISDOM BREDA Seksuele opvoeding op lagere scholen en kleuterscholen EXPOSITIE VAN ELIE BORGGRAVE IN DEURLE itfer fepci's A C. DE KOONING (KI P) .„Borselaar worden - daar is een generatie Kandidaten mee gemoeid" Geen (geheime) afluister apparatuur pen m t vizier Raden Zuid- Beveland 1969 ppapaer voor uw 13.75 5.95 INDRUKWEKKEND OVERZICHT 9.75 6.50 nidations en lingerie Goes Burgerlijke stand 's-Heerenhoek Kloefinge Afdeling IJzendijke van N.C.B. hield algemene vergadering GA 5. Service Oudelande Middelburg Vlissingen NIEUW POLITIEBUREAU VLISSINGEN Goede priesters V Oecumene DE STEM VAN WOENSDAG 12 NOVEMBER 1969 ooi is. Maar waarom ;t de gewone niet in tien minutenl mak. In een zaak s. Een speciaalzaak oopsters weten precies over foundations zomaar iets aanpraten voordelen I Nylon fond de robe met calaiskant. In zilver, zwart en chair. Maten 40-48 Nylon pnd de robe en achter, e en poudre. Nylon onderjurk in wit en mimosa, Met kanten voorbaan 38-50 7.75 (Van een onzer verslaggevers) BREDA In het gehele bisdom Ireda wordt op het ogenblik ge kerkt aan een voorbereidingsplan oor de invoering van seksuele jpvoeding in het leerplan van lagere kleuterscholen Op zeven tig plaatsen in het bisdom zal drs. J. P. A. Zuidgeest, directeur van het diocesaan instituut voor Luwelijk en gezin, met de leer- achten spreken over een uit- 'ewerkt plan voor de inbouw van iksuele opvoeding in het onder ijs. In zestien plaatsen zijn inmiddels ql dergelijke bijeenkomsten geweest. De reacties van de leerkrachten zijn godanig, dat men nog deze maand hoopt te starten met 'n cursus (eigen lijk een workshop) van in totaal tel kens vier avonden voor de onderwij zers van de vijfde en zesde klassen. In totaal zullen dergelijke cursussen worden gegeven op 25 verschillende ilaatsen in West-Brabant en Zee- :d. grote uitgangspunten zijn: in de jerste plaats de sexualiteit niet „be delen" als een „uurtje apart" ar als onderdeel van de gehele op. leding. In het aspect van het sexu eel bepaald-zijn van ieder mens, is ïen van oordeel, hier niet aan voor- te kunnen gaan in de totale op- "ing. de tweede plaats is men van eel, dat niet alleen de ouders, aar ook de school een taak heeft de sexuele opvoeding. Nooit ech- los van de gezinsopvoeding. Dat onderwerp grondig wordt voor- ireid vindt zijn oorzaak in de be reiding die er bij vele opvoeders, zowel als leerkrachten, nog ft ten aanzien van dit onderdeel de opvoeding. Vorig jaar november bracht een '""al diocesane instituten een ad- uit over de invoering var. sexu- opvoeding op de scholen. Inmid- ïls werd een werkgroep gevormd, ■aarin medewerkers van het insti- voor huwelijk en gezin, van het taart voor jeugd en jongeren, van diocesaan onderwijscentrum en cMUende scsooihoofden zitting sbben. Het resultaat van de werk- .eden van deze commissie is, dat een zogenaamd ideaal-pakket van leer- en hulpmiddelen en van uitge werkte concrete suggesties aan de scholen aangeboden kon worden. In het werkplan worden in con- creto drie leeftijdsgroepen onder scheiden: de kleuters, de leerlingen van de eerste tot en met de vierde klas van de lagere scholen en de leer lingen van de vijfde en zesde klas sen. Vooral hij de eerste twee leef tijdsgroepen wii men in de eerste plaats middels de ouders werken aan de sexuele opvoeding van de kinde ren. Er wordt al hij de kleuters begon nen omdat de sfeer van de eerste op voeding grotendeels bepalend is voor de ontwikkeling van de emotionali teit van het kind. De sexualiteit hoort bovendien bij de ontdekking van de wereld door deze kinderen. Zich hier tegenover „neutraal" opstellen, door te zwijgen bijvoor beeld. betekent in feite zich negatief opstellen, waarbij het kind niet an ders kan ervaren dan een bevreem ding bij de volwassenen ten opzichte van de sexualiteit. In het werkplan wordt voorgesteld om vooral te wer ken aan een sfeer van vertrouwen tussen opvoeders en kinderen, in „welke sfeer door het kind wordt er varen, dat men ook met ouders en onderwijzers „hierover" kan praten. Op ouderavonden voor groepen ouders van kleuters en voor ouders van derde-klassers, zou het onderwij zend personeel op de details moeten ingaan. Pas in de vijfde en zesde klassen voorziet het plan in directe voorlich ting, waarbij de verspreide informa tie waarover elk kind al beschikt, systematischer wordt geordend, 't Is de bedoeling dat in de toekomst de klasse-onderwijzers zelf deze geor dende voorlichting zullen geven. Daarom zullen voor hen al dit najaar de eerste cursussen starten. Ook voor deze groep kinderen is het niet de bedoeling, de sexuele voorlichting in het lesrooster op te nemen, maar in het leerplan. Dan kan men bijvoorbeeld tweemaal per jaar, vanwege een spontane aanlei ding of via vragen van de onderwij zer, het onderwerp ter hand nemen. Voor de scholen van debielen en imbecielen zal een kleine werkgroep worden samengesteld, die zich zal verdiepen in de eigen moeilijkhe den en mogelijkheden van de sexu ele opvoeding en voorlichting op de ze scholen. Nylon fond de robe met Wit, in de maten 40-$ 12.50 Bra-robe Ion en kant. s met beugel, i. Maten 36-42 (Van onze kunstmedewerker) DEURLE In het museum Dhont Dhaenens in Deurle exposeert thans de al enige jaren in het Zeeuwsch-Vlaamse Zuidzande woon achtige Belgische schilder Elie Borgrave een bloemlezing uit zijn werk. In de grote witte ruimte van de expositiezaal voor moderne kunst komt het bij uitstek monumentale werk van deze schilder, een nonfigu- ratief van het eerste uur, tot zijn recht. Borgraves schilderijen zijn na melijk tekenen aan de wand in de meest verheven zin van het woord. Borgrave heeft de discipline en de Nylon juP™ met bloemetjes-applkat'e- -t S, M e»1 Wit en zwart. Jupon i Kleuren assortï. 5 el 7.95 Geboren: Jeroen zv J Willemsen De Mul te Goes; Frank Pieter zv P Schipper-Benink te Goes, Marinus Jacob zv W Witte-Oele te Borssele, Jannetje Wilhelmina dv F Moelker- Sandee te Ellewoutsdijk, Carl Simon Jakko zv L Paauwe-Brouwer te Goes Bse Joanne Francine dv L Paauwe- Brouwer te Goes. Ondertrouwd: H van Koeveringe 1 26 jr te Waarde en G de Bat 22 jr te Goes, H Janssen 22 jr te Kortge- J ne en W Leijs 23 jr te Goes; I jgJmallegange 24 jr te Kapelle en C eljon 25 jr te Goes. Getrouwd: J Heiiboer 21 jr te 'issenkerke en M de Smidt 22 jr te Goes. S Chu 22 jr te Goes en L Welleman 20 jr te Kortgene, I de Jonge 22 jr te Goes en K Paap 20 jr te Goes, M Oudeman 28 jr te We- ,eldin,ge en L. Foudraine 27 jr te ■oes- Overleden: Cornelis Ossewaarde 84 Jr te Kapelle ev P Spruit, Neeltje Quakkelaar 68 jr te Kruiningen ev J Louwerens, Pieternella Wilhelmi- ir te Krabbendijke ev Allewijn, Hendrika Boerma 88 jr te Goes wed v C J Blok, Pieternella de Nood 72 jr te Krabbendijke wed v D M Kunst, Jacobus Somke 81 jr te Yerseke wedn v M C Kosten, SJoost Serier 79 jr te Kortgene wedn v B Schiettekatte, Maria Cornelia mcilina Israël 68 jr te Kortgene wed v M van der Weele. Prijskaartavond N.K.V. Op vrij dag 14 november a.s. 's avonds om 7.15 uur zal de centrale van het NKV Modeling 's Heerenhoek in het ge bouw „de Jeugdhoeve" haar maan- delykse pryskaartavond organiseren. Groene Kruis De heer H. J. Co- lijn blijft voorlopig nog voorzitter van de plaatselijke afdeling van het Groe ne Kruis. Er was geen nieuwe kan didaat gevonden voor deze functie, terwijl ook tijdens de vergadering in deze vacature niet kon worden voor zien. Mevrouw Leijnse-Bolijn werd als bestuurslid herkozen. Besloten werd om de contributie van f 13,50 op f 15 te brengen. Na het afhande len van de agenda werden nog twee films vertoond, getiteld „Denk aan hygiëne" en „Zeeland in kleur' Vrouwen bejaard-nclub Woens dagmiddag (vandaag) is er in „Ami- eitia" een verkoopmiddag van de vrouwenclub der bejaardensociëteit van 2 tot 5 uur. Diverse kledingstuk ken zoals dassen, kleedjes, sokken en truien, die door de dames zelf zijn vervaardigd, worden te koop aangeboden. Het doel is de kas te vullen om zodoende weer een winter- programma te kunnen samenstellen. Opening kleuterschool - - Het pro gramma voor de officiële opening van de kleuterschool op vrijdag 14 november ziet er als volgt uit: 2 uur: Ontvangst van de genodigden op het gemeentehuis door het ge meentebestuur. 3 uur: vertrek met de kleuters naar de nieuwe school aan de Zo- merweg. 3-15 uur: onthulling van de naam „De Schalken" door mevrouw J. Trompert-Peute. Direct daarop ope ning van de school door de hoofd leidster mej. D. Schakel. 3.30 uur: opvoering van spelletjes door de kleuters, die daarna een aandenken krijgen. 's Avonds van 7 lot 9 uur is de school geopend voor het publiek. zin voor beperking van de gerijpte kunstenaar verworven. Zijn motieven, in en over elkaar schuivende veelvormige vlakken, cirkels in veelvuldige relatie tot elk aar of door balkachtige lijnen door sneden, balken, die elkaar kruisen of anderszins met elkaar of met ron de lichamen in een harmonische of contrapuntische betrekking, zjjn een voudig en vol spanning. Ze vormen de elementen van een handschrift dat even persoonlijk is als effectief en dat natuurlijk haar eerste en laatste werking krijgt door de kleur waarin het verwezenlijkt werd. In het hier aanwezige werk van ouder datum is die kleur rijk en diep met een veelvoud van waarden in oker, blauwen en roden; ook een rijk ge nuanceerd zwart-wit komt voor, blijkbaar als ascetische reactie op de volheid van kleur, terwijl het werk van recente datum wordt geken merkt door een grotere rust en ver stilling naar kleur en vorm. Borgra ves laatste schilderijen geven meest al een bedachtzaam en verstild spel te zien met horizontalen en vertica len, doorbroken soms door vierkan ten of voelsprietachtige sensibele lij nen en ademen dikwijls een Japanse verfijning. Wie wil ervaren tot welke zuivere hoogten nonfiguratieve kunst kan stijgen en hoeveel genot ze de beschouwer kan bieden, moet deze tentoonstelling bezoeken. Dat is mo gelijk tot 6 december. WILLEM ENZINCK (Van onze correspondent) IJZENDIJKE De afdeling IJzen dijke van de NCB hield in de boven zaal van hotel Het Hof van Koophan del een algemene vergadering onder voorzitterschap van de heer R. de Badts. De voorzitter besprak onder meer de mogelijkheid om aan te slui ten bij bedrijfshulp. Hierbij leek ech ter dat daar nog al wat problemen, te overwinnen zijn, vooral ook omdat men een minimum van 60 deelnemers moet hebben. Men zou eventueel kun. nen trachten zich bij Oost - Zeeuwsch Vlaanderen aan te sluiten. Besloten werd om een enquête aan alle leden te zenden. Verder kwamen er enkele voorstellen ter sprake voor de alge mene vergadering van de kring op 18 november in Oostburg en op 4 de cember in Tilburg. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG A. C. de Koo ning (62) is een oude rot in het po litieke vak. Na ongeveer dertig jaar voor de KVP zitting te heb ben gehad in de gemeenteraad van 's H«er Arendskerke, heeft hij zich een inzicht verworven waarom me nigeen hem zal benijden. Een deel van het vroegere 's Heer Arends kerke (een kern met vier kerkdor pen) gaat over naar Nieuw Borse- le. Een ander deel gaat naar nieuw-Goes. De Kooning legt zich bij de feiten neer. „Ik blijf het niettemin jammer vinden, dat een levenskrachtige en homogene ge meente als 's Heer Arendskerke geen eigen leven gegund is". Hij plaatst deze opmerking m verband met onze vraag: Hoe maakt men van de inwoners van vijftien verschillende dorpen een bevolking die zichzelf wil identifi ceren met de aanduiding „Borse laar"? Zonder aarzeling zegt De Koo ning: „Daar is een generatie mee gemoeid en dan nog zullen de ver schillende dorpen hun iegen men taliteit blijven behouden. Het cen trale bestuur in een zo sterk ge varieerde streek als bijvoorbeeld „de zak" van Zuid Beveland zal daar rekening mee moeten houden. Uitgesproken katholieke dorpen zullen samen met uitgesproken protestantse dorpen in de ene, gro te vergaarbak terechtkomen. Het is praktisch uitgesloten om een be leid tot in details uit te stippelen, dat voor elk van die dorpen volle dig geldt. Denk maar aan de ver ordeningen inzake de zondagsrust, die voor het ene dorp een gewe tenszaak zijn en voor het andere gewoon een praktische kwestie"! A. C. de Kooning is een zoon van het land. Als elfjarige jongen werkte hij al als landarbeider op de akker. In 1931 werd hij seizoen arbeider bij de Nederlandse spoor wegen en na enkele cursussen te hebben gevolgd, stationsassistent op het NS-station te Middelburg. Hij behoort tot de beginselvaste kern van de vroegere Katholieke Staatspartij, die nu Katholieke Volkspartij .heet. „Sinds ik - kiesgerechtigd was heb ik katholiek gestemd", zegt hij. „Ja" (hij lacht),: „Je kunt mij wel een katholiek van de oude stempel noemen. Zeventien kinde ren heb ik gehad. Vier zijn er jammer genoeg gestorven. Twee zijn er nog thuis. De begrippen „huis en haard" betekenen veel voor De Kooning. „Goddank heb ik een sterke en flinke vrouw. Anders zou ik in de politiek niet veel heb ben kunnen doen". En de politiek eist hem nogal op. Behalve raadslid, is hij o.a. voor zitter van de KVP-statenikring Goes en viee-voo'rzitter van de kring Middelburg. A. C- de Kooning kijkt wat som ber als hij het politieke beeld over ziet dat zich voor Nieuw-Borsele aandient. „Er zijn niet minder dan tien kandidatenlijsten", zegt hij, „en daarbij zijn er, die nooit een raadszetel zullen opleveren". Rond kijkend in eigen kring wordt hij aog somberder. „Niet alleen de katholieken zijn verdeeld "n nog weer eens ver deeld, (er is een KVP-lijst en daar naast een werknemerslijst, die ten slotte ook weer is gesplitst) maar bovendien komen er op zes niet-ka- tholieke lijsten namen van katho lieken als kandidaten voor. „Voor zo'n werknemerslijst heb ik be grip", zegt de heer De Kooning, „maar wat ik niet snap dat is, dat een katholieke hoofdonderwijzer een zesde plaats op de WD-lijst aanvaardt, zoals gebeurd is". De KVP-lijsttrekker in Nieuw- Borsele hecht grote waarde aan trouw en aan onverdeeldheid. Er blijkt iets van, als hij zegt: „Ik vind de industrialisatie mits de vestigingseisen, bijvoorbeeld op het gebied van de luchtverontrei- ging, zo serieus mogelijk worden genomen een goede zaak. Wij hebben al te veel jong talent en jong intellect in Zeeland zien weg trekken omdat de provincie geen werkgelegenheid voor hen te bie den had. Daardoor is de provincie langzamerhand vergrijsd niet omdat de mensen hier zo oud wor den, maar omdat de jeugd weg trok. De industrie zal het de jonge Zeeuwse intellectuelen mogelijk maken, hier hun brood te verdie- Over het functioneren van het bestuur van de nieuwe gemeente ten aanzien van de woonkernen, zegt hij: „De nieuwe gemeente zal service aan de dorpen moeten bieden. Misschien kan dat in de vorm van zitdagen door secretarie ambtenaren in de leegkomende raadhuizen van de afzonderlijke dorpen. Het zou een onmogelijke zaak zijn, als het gemeentelijk be stuursapparaat alleen maar in de centrumgemeente (waarschijnlijk Heinkenszand) te vinden zou zijn en de mensen voor ieder wisse wasje naar het gemeentesecreta- riè in Heinkenszand zouden moe ten trekken. Behalve aparte service aan de dorpen, zal er ook wel zoiets als een regionaal beleid binnen de ge meente Nieuw-Borsele moeten ko men. Er zijn dorpen, die qua men taliteit aan elkaar verwant zijn. Voor zulke dorpen zouden grotere voorzieningen getroffen kunnen worden. Ik denk aan sportcomplex en en jeugdaccommodaties, maar evengoed aan scholen. De heer De Kooning ziet het vaststellen van één systeem voor bijstandswetuitkeringen in de nieu we gemeente als een opgave apart. „Tot nu toe houdt iedereen er zijn eigen regels op na", zegt hij. „Ver schillen van 20 tot 30 gulden in het zakgeld voor bejaarden in tehuizen zijn heel gewoon. Wij moeten daar eenheid in brengen. Naar mijn op vatting zou het niet het college van b. en w. moeten zijn, dat de hoogte van een bijstandswetuitke ring vaststelt. Daar moet een raadscommissie voor komen, die dan natuurlijk een advies aan b. en w. verstrekt, waarop de beslissing kan worden gefundeerd". Er is heel wat te doen rond de vraag of de burgemeesterspost voor Nieuw-Borsele niet vacant moet worden gesteld. A. C. de Koo ning zegt: „Akkoord, mits de kring van sollicitanten dan beperkt wordt tot de Zuidbevelandse bur gemeesters, die dit gebied en zijn bevolking kennen. Ik vind het niet overdreven om Nieuw-Borsele met zijn 40 procent katholieke inwoners een katholieke gemeente (de enige benoorden de Schelde) te noemen. Dat betekent: een katholieke bur gemeester. Als je de kring van sollicitanten tot de zittende Zuid bevelandse burgemeesters beperkt dan kom je vanzelf bij mr. Somers terecht". TOM KOOPMAN A. C. de KOONING ...verdeeldheid: tragisch... Boerenpartij In velband met de komende gemeenteraadsverkiezingen zal de Boerenpartij, afdeling Oude lande, vanavond een openbare ver gadering houden in zaal De Honte. De bijeenkomst begint om acht uur. Als spreker zal optreden het Eerste- Kamerlid S. van Marion uit Kam pen. Bouwvallige schoorsteen Doot een attente inwoner van Middelburg werd de politie er dinsdagmorgen om negen uur op attent gemaakt, dat een schoorsteen op de hoek Lange- viele-Molenweg van een wasserette, toebehorende aan J. H. uit Middel burg, op instorten stond. Toen werd nagegaan hoe het met dit rookkanaal stond, bleek dat er reeds diverse stenen gevallen waren en terecht waren gekomen op be lendende percelen. De hoek werd afgezet en even later verscheen de brandweer, die de bouwvallige schoorsteen vakbekwaam heeft ge sloopt. Auto gestolen In de nacht van maandag op dinsdag is voor de wo ning van J. J. S. uit Middelburg aan de Laan van Nieuwenhove zijn per sonenauto, een BMW-1800, gestolen. Het kenteken van de auto is 89-59 GX, de kleur is crème, bouwjaar 1969. Tot nu toe hebben nasporingen nog geen resultaat opgeleverd. Een ieder die hieromtrent inlichtingen kan ver strekken wordt verzocht contact op te nemen met de politie. Aanrijding Op de kruising Achtersingel - Zandstraat - Dom- burgschuitvlot verleende dinsdag morgen rond half elf de bestuurder van een personenauto, de heer J. H. uit Middelburg, geen voorrang aan een voor hem van recht, komende vrachtauto, bestuurd door G. J. van de W. uit Middelburg. Hierdoor' ont stond een aanrijding, waarbij beide auto's zware materiële schade op liepen. St.-NicoIaasfeest S.M.B. Het radiotionele St.-Nicolaasfeest van de personeelsvereniging van „Schelde Montagebedrijf" in Vlissingen zal zaterdag 6 december in de kantine worden gehouden (Van onze correspondent) VLISSINGEN Het zal volgende maand voor een arrestant die op gesloten zit in het nieuwe politiebureau in Vlissingen, bijna onmogelijk zijn te ontsnappen. Op 12 december trekt de politie uit het oude, in liet van alle gemakken voorziene nieuwe politiebureau. Volgens commissaris J. van Marion, zou het voor de sloop van de oude nederzetting voldoen de zijn, als men met een paar man tegen een muur ging leunen. Het hele zaakje zou dan goedkoop tegen de vlakte gaan. De zes ar restantencellen zijn hermetisch afgesloten. De binnenkant van de cellengang, is beveiligd met deu ren zonder knoppen. Men kan deze gang niet verlaten, zonder eerst aan de ene kant door de re- chercheurskamer en aan de an dere kant door de uitgediepte luchthof te gaan. De deuren wor den vanuit de bedieningskamer geopend. Dit heeft aan de ene kant een groot voordeel voor de arrestant. Hij hoeft nu niet meer zoals vroeger, door de openbare vertrekken naar de verhoorka mer. Herkenning door kennissen wordt hierdoor uitgesloten. Het nadeel is, dat hij niet meer kan ontsnappen. Vanaf de bedieningstafel, kan de zo gewraakte intercom-instal latie worden ingeschakeld. Over deze „geheime afluisterappara tuur", zijn zelfs vragen gesteld in de kamer. Commissaris Van Ma rion zou graag zien, dat mensen die dergelijke di gen beweren, zich eerst eens op de hoogte stel len van de werkelijke situatie. Die is als volgt: Wenst een arres tant contact met de wachtcom mandant, dan drukt hij op een knop in zijn cel. De intercom installatie wordt dan ingescha keld vanuit de bedieningskamer. De arrestant hoort dan tegelijk met de stem van de wachtcom mandant, alle inkomende mobilo- foongesprekken en alle andere contactgeluiden. Het is dus on mogelijk de intercom in te scha kelen, zonder dat de arrestant het lawaai op de achtergrond zou ho ren. Als tweede politiebureau in Ne derland, komt Vlissingen in het bezit van een dia-projectiesys teem. Zes panelen met in totaal vijftig dia's en een projectie schermpje, zijn ingebouwd in de bedieningstafel. Hierop staan re gels voor bijzondere gebeurtenis sen en situatieschetsen. Beneden in de kelder is een schietbaan van vierijtwintig meter lengte ingericht. Op de plaats van het oude bu reau zal een grote garage verrij- len. Gedeeltelijk overdekt, voor het opbergen van in beslag geno men voertuigen en voor dienst auto's. De totale bebouwde kantoor oppervlakte bedraagt 2160 vier kante meter, verdeeld in tweeen dertig vertrekken. De grote can- tine op de „daketage" zal ook als leslokaal gebruikt worden. In „De Stem" van 7 nov. j.l. stelt de heer W. Vermeulen te Terneuzen zich aan de zijde van pater J. Z^"T" geest S.S.C.C. met zijn verklaring, dat de paus er helemaal niets van begrijpt. De dingen gewoon niet ziet. Jan Zuidgeest heeft ons verteld m een interview, dat dit slaat op de wensen en problemen van zeer ve bisschoppen, zoals die op de synode te Rome tot uiting kwamen en zo wil hij Paus Paulus VI buitenspel zetten. Beide heren bewandelen het zelfde pad en zij stellen zich als volgt op: schuif uw tegenstander oi degene, die bestreden wordt onkun- de en onbegrip in de schoenen en je wint het pleidooi over de gehele breedte, 't Is voor mij nog steeds de vraag, wat onze directeur van het Bredase diocesaan instituut voor hu welijk en gezin in Rome gedurende de dagen van de wereld-bisschoppen synode te doen had. Wat ik wel be grijp: een lid van de septuagintgroep draagt zijn denkbeelden uit. Hij keert naar huis met zijn vage ver klaring zie De Stem van 1 nov. dat hij daar misschien een stuk Inspiratie heeft opgedaan, zogezegd voor ons pastorale werk hier. Jam- mer, dat er staat „misschien"! Maar de wegen van de heren Zuidgeest en Vermeulen gaan verder sterk uit el kaar. De eerste stelt zich op laat ons zeggen tegen de paus in de zogezegde machtsverhoudingen tus sen paus en bisschoppen, zij het, dat wij hier te maken hebben, aldus de heer Zuidgeest, met een gemaskerde, ordinaire strijd om de macht. De heer Vermeulen keert zich tegen de bisschoppen. Mag ik aannemei», dat hij de Nederlandse bisschoppen bedoelt? Zo ja, dan wordt aan da lezer(es) het volgende citaat van de ze opponent voorgelegd: „De heren bisschoppen willen en wensen alleen die speciale collegialiteit, die hun middels verandering van de bestaan de verhouding bisschoppen - Paus, meer macht zal verschaffen". Op 7 november vierde katholiek Nederland de feestdag van St. Wü- librord. Op diezelfde dag meent de heer Vermeulen zich geroepen om de verklaring af te leggen, dat na het sterven van de Heer, het evange lie gebracht wordt door priesters, die nu al bijna 2000 jaar een gemas kerde strijd voeren om de or dinaire macht? De heren Zuidgeest en Vermeulen zullen bepaald niet gevraagd worden om in een nieuw kerkgeschiedenis- boek het hoofdstuk: door de eeuwen heen, te verzorgen- Beiden zien door de vele bomen het bos niet en slaan intussen met de zware hakbijl geducht om zich heen. Spaanders hakken noemen wij dat! BREDA E. DOENS Om te voorkomen dat er, zoals gebruikelijk bij verschillen in opvat ting over wat wel of niet kan (mag), weer „rücksiiehtlos" geëti ketteerd gaat worden men kent dat wel: progressief-conservatief - confrontatie - St.-Michaëllegioen - wil ik als tolk van ongetwijfeld ve len die zich niet be-stempel-d wen sen,- toch ook wel enkele vraagte kens zetten met betrekking tot de, in de H.-Kruiskerk te Breda gehou den interkerkelijke gezinsdienst. Let wel: vraagtekens. Het grootste vraagteken betreft de volgens het Stern-verslag de door pastoor Oomen geuite bewering dat de bisschop van Breda voor deze dienst (ik veronderstel: met al zijn consequenties) toestemming had ge geven. Als dit juist is, zou het m.i. op de weg van de bisschop liggen deze toestemming openbaar, bijvoorbeeld in deze krant, te motiveren en in die motivering vooral te betrekken wat ons altijd is geleerd omtrent de tegenwoordigheid van Christus in de Eucharistie en omtrent de voor waarden, te stellen bij het nuttigen van wat men tegenwoordig bij voor keur noemt„het geconsacreerde brood en wijn". „Ook een flink aantal Nederlands hervormden ontving de communie", lees, ik in het verslag. Vraag: Wordt hiermee de oecumene ge diend? Monseigneur Ernst zal onge twijfeld vele onbe-stempel-den aan zich verplichten als hij in deze za ken „de duidelijkheid wil betrach ten". BREDA Joh. H. Audenaerde Naschrift redactie: Naar wij ver nemen is voor deze dienst geen con tact opgenomen met de bisschop persoonlijk, maar, zoals overigens gebruikelijk, met het bisdom. In dit geval is als contactpersoon opgetre den de deken van Breda. In de tweede plaats betrof het hiell geen zgn. intercelebratie of intercom munie, maar kan slechts gesproker worden van „open communie". feite was de zogeheten interkerke' lijke dienst in de Bredase H. Kruis» kerk een gewone katholieke eucha ristieviering, waarbij voor wat heil eucharistische gedeelte betreft, eert uitnodiging uitging aan de gelovigeili van een andere kerk om in dfl veronderstelling dat deze zich in hetzelfde geloof verenigd wisten, of voelden het sacrament van de eucharistie te ontvangen. Ten derde wordt deze beleidslijn r eds geruime tijd door het Neder lands episcopaat gevolgd. Deze „open communie" wordt regelmatig ge praktiseerd bij de sluiting van ge mengde huwelijken, waarbij een eucharistieviering plaatsvindt, ver der in d - Utrechtse studentenparochie en elders. Niets anders gebeurde trouwens op zondag 2 november j.l in de Grote Kerk te Breda, tijden! de herdenkingsdienst bij 25 jaar be vrijding van Breda. Ook daar namen reformatorische christenen deel aan de katholieke communiedienst. De open communie-praktijk is langzamerhand algemeen aanvaard* praxis geworden, ook in b.v. de her vormde kerk, de Gereformeerde en Lutherse kerken. En ook daar is hef kerkordelijk (nog) niet toegestaan

de Stem | 1969 | | pagina 7