nkheijm Rijk worden met nietsdoen JUIST ANDERSOM akers' n n.v. 3rvan .AAS Vrienden Boer greet Biséner in de rechter De Dromen diefstal GESCHENKEN EN ZN. Kapper Mario opent boekje Ganzen markt hieruit blijkt weer eens dat Lao tegen machtige vijanden strijdtEr wacht mij daar gevaarlijk werk Waarschuw de directieIk vertrek mor gen vroeg naar hgra! \^DsmeoltiDEMORGiMvsRmKTBiixusmRmvu'Eevi^(^MStr\^Mmr\fr\ VOOR ;ns veel pret de winkel i dames knielaarzen n-, jongens-, inderschoenen DE BAAS GEEN FRIETJES te ioniste SUSKE en WISKE J V tn'iif) Fr\nrt-*l O OBERGilMPEaWL im mnmot w rich m em o ie ver bergen or hei mmstHip fWT OP Im li tl mnrmppEmoi. DE STEM VAN DONDERDAG 13 NOVEMBER 1969 [JKE MATERIALEN >E TEGELSOORTEN >rijs. ar tevens N CHTBLADEN enz. is zien bij aan 11 - Klooster: zandt n, heus, maakt u een keus. r jong en oud, dingen houdt. T DE SINT DUBBELE vindt. Tel. 01148 321 nodekleuren 29,90 tot 59,51 m prijzen 1: T5MONNEES - TUIGJES EN enz, Tel. 01148-12 ER is geen houden meer aan, Ibeste mensen en we zullen er UULJ aan moeten wennen, dat 'steeds meer Nederlanders, die „„g nooit een pen hebben vast gehouden, hun feestelijke bed sermoenen ingenaaid op de harkt werpen. Nadat Jan Cre- ner het bewijs had geleverd, lat je aan een slordige levens wandel enkele tonnen, een pierwitte Mercedes en een is in Amerika kon overhou- __n, wierpen ook toneelspelers, wapenhandelaren, couturiers en cabaretiers zich op deze on- jjjrermoede bron van verdien sten. De boekhandelaren wer den overspoeld met drukwerk jes, waarin mensen als Pisto len Paultje, Max Heijmans en Appie Mol een openhartig aoekje open deden over de feestelijke versieringen, waar- Jee ze hun eigen leven en dat van de mollige vriendinnen en Tienden hebben gepavoiseerd. M Bij dit bonte gezelschap heeft zich nu ook de Amsterdamse kap per Mario gevoegd. Mario, de ma giër en groot-versierder, die ge- pime tijd als de gelaarsde kat oor het klokhuis van de hoofd- iad banjerde en op de Prinsen- jracht een kapperszaak dreef, laar hij volgens hardnekkige Verleveringen klontjes LSD in de joffie van de kirrende cliënten de tineerde. Mario, die met een stoe- irij van meelopers een middel- feuwse stijl van leven ontwikkel de in zijn kasteel de Nemerlaer. fario, die onder het vaandel van irinses Beatrix zijn verbijsterend iefdeleven smeulend hield en op- lens met een tonnenschuld over de grens vluchtte en op Ibiza een nieuw, verrukkelijk nutteloos be staan opbouwde, deze Mario heeft zes dagen en lange nachten zijn geheimen opgebiecht aan de Am sterdamse journaliste Belle Bruins. Achteraf stelt ze vast, dat de at mosfeer rondom Mario iets heeft van Boris Karloff, de klokkenlui der van de Notre Dame en Doorn roosje. Wat daar van waar is, kan men achterhalen in de decadente schelmenroman „de avonturen van prins Mario", waarin ze het ver wende wonderkind met de gouden handen, de failliete miljonair in spe en de kapper van honderden |federlandse vrouwen babbelend en roddelend aan het nutteloze woord laat. Het begint in een sjiek rusthuis voor ouden van dagen in Wasse naar, waar Mairio door een vrien din van zijn moeder, zuster Maria Bon, met kunst en vliegwerk naar de nimmer bereikte volwassenheid wordt getild. Over dit rusthuis „Jolanthe" rapporteert hij aan ge duldige BeLle: „Ik kwam al vroeg met de dood in aanraking. Toen dr. Braak dood ging, was ik het, die de bloemen op zijn kist moest schikken. Dat deed ik steeds. Eta leren op de kist. Voor mij was dat een doodgewone zaak. Ik was toen 10, 12 jaar. Je was dood en je werd begraven. Meer niet. Bij het ont bijt en bij de middaglunch werd er iets over gezegd. Hoe vreselijk het was en zo, want al die mensen dachten natuurlijk, dat hun dat ie der moment ook kon overkomen. Zo'n rusthuis met oude mensen is zeer magisch. Het is je reinste zwarte kunst. Je gaat er in om ge zamenlijk oud te worden en dood te gaan. Dat is het helemaal. Een vervelende manier. Wat me ook erg opviel was, dat ze allemaal kerkelijk waren. Maar als het er op aan kwam, kon het ze geen zak schelen, dat heb ik toen al door gekregen. Ze deden het alleen maaT voor het geval dat". Van Wassenaar verhuist Mario naar Amsterdam, waar hij een bliksemcarrière als kapper op bouwt. Eerst als shampoo-boy bij Michel in de Kalverstraat, waar hij tijdens shows eerst de dikke redactrices van de modebladen de deur uitwerkte en vervolgens de heren journalisten dronken voerde. Spoedig werd hij eigenaar van een kapsalon in het huis van zijn groot moeder. Hij kocht twee kappen en een wasbak op afbetaling en had de eerste dag een omzet van 27 gulden. Na een week zat zijn sa lon stampvol en moesten de dames in de gootsteen gewassen worden. De verhuizing naar een groter pand aan de Prinsengracht kon dan ook niet uitblijven. Mario maakte er een magisch centrum van, waar vrouwen als Mariene Dietricht, Renate Tebaldi, Marylin Monroe, Catarina Valente, Ageeth Scherphuis, Ank van der Moer en Conny Stuart zijn klanten zijn. Shirley Temple waait ook bij hem binnen en over haar zegt hij: „Ik heb haar wel eens met krulletjes in een oude film zien rondhuppe len, maar nou is het een zwart geverfde drel". En Mario, hij roddelt voort, over Bart Hughes, de man die een der de oog in zijn schedel boorde, over zijn wit Franse landhuis in Loos- drecht. Over het gebruik van LSD (als ik die rommel inneem ga ik gewoon door. Ik giechel misschien wat meer, maar daar blijft het bij). Over zijn reisjes naar Londen en Madeira, over zijn verblijf in de gevangenis wegens flessetrekkerij, waar zijn moeder hem Franse kaas, paté en rosbief bracht. Over zijn contact met de bewakers („ik ver telde ze van hansjepoesjenelle, weet je wel, gewoon leuk.) De meeste gedetineerden zeggen, dat ze het niet gedaan hebben, waar ze voor zitten, maar ik heb het al lemaal wel gedaan. En ik heb het zo goed gedaan dat ze er niet meer tegenop konden. Ik zat niet in de gevangenis omdat ik iets niet ge daan had, maar omdat ik het ge woon te goed heb gedaan". Over zijn twee-jaar durend verblijf op het hippe Spaanse eiland Ibiza, waar hij in verrukkelijk niets doen zijn dagen sli.it. En daarmee heeft Mario, goeie Mario, alles verteld, wat hij op zijn fraaie hartje heeft. In feite heeft hij niets meegemaakt, wat echt de moeite waard is, maar mijn hemel, waarom zou hij ook niet eens mo gen praten om uit het absolute niets een verrassend slaatje te slaan. Het is overigens wel te ho pen, dat Belle Bruins eens een echt boek schrijft. STUDENTEN, die lid zijn van een gezelligheidsvereniging beschik ken tijdens hun eerste studiejaar gemiddeld over 2,5 a drie keer zoveel vrienden en kennissen als studenten, die niet bij een gezel ligheidsvereniging zijn aangeslo ten. Dit is een van de conclusies uit een in het studiejaar 1967/1968 door het bureau onderwijsresearch en studiestatistiek van de rijks universiteit in Utrecht ingesteld onderzoek naar de sociale relaties van eerstejaarsstudenten. IN Coevorden wordt op maandag 17 november de jaarlijkse gan zenmarkt gehouden. Op het pro gramma staat o.a. de verkiezing van miss ganzenhoedster 1969. Y" TOT de jongste schoenontwerpers van ons land behoort Ruud Bres son, 25 jaar, uit Tilburg. De mo dellen die hij levert voor de Lan cia zijn bijna allemaal onder de dertig gulden te krijgen. De hoofdkenmerken van die collectie zijn veel lak en vaak rubberzo len. HET laatste nieuws op badgebied: Een tweelingbad. Het gevaarte dat voorzien is van een barok frontje, antieke pilaartjes en een armsteun werd onlangs getoond'in het Londense Mayfair-hotel. Wie van de gezelligheid die dit bad te bieden heeft wil genieten moet er wel vierduizend gulden voor neertellen. HET is een cliché maar daarom niet minder waar dat we leven in een tijdperk dat aan snelle wijzi gingen onderhevig is. Zoiets brengt zijn problemen met zich mee. Het brengt ook misstanden met zich mee en dan is het altijd fijn om precies te weten wie daar schuld aan heeft. Dan is het fijn om een kapstok te hebben waar je al die ellende aan op kunt hangen. Dat pleit immers de rest van de mens heid vrij. Een van de meest favo riete kapstokken is de emancipa tie van de vrouw. Hooggeleerde en weledelzeerge- leerde mannen die van onderda nige vrouwtjes houden, schuiven de schuld van alles en nog wat de vrouw in de schoenen. De geëman cipeerde vrouw wel te verstaan. En zo heeft ze in de loop der ja ren al heel wat in haar pumps ge schoven gekregen, toenemende dronkenschap, gebruik van drugs, jeugdmisdadigheid en zelfmoord pogingen. Elke goede krantelezer kan daar nog wel andere nare dingen aan toevoegen. Allemaal de schuld van de emancipatie van de vrouw. Daar is nog een kersverse be schuldiging aan toegevoegd. Je moet er professor voor zijn om die te bedenken. De professor is dr. J. J. Groen uit Amsterdam en zijn beschuldiging luidt: de geëman cipeerde vrouw is mede schuldig aan het snel stijgend aantal pa tiënten, die lijden aan hart- en vaatziekten onder de mannen. De ze keiharde woorden heeft de hooggeleerde heer uitgesproken tijdens een voordracht ter gele genheid van de uitreiking van de jaarprijs door de stichting voor lichtingsbureau voor de voeding. Het is een beschuldiging die er niet om liegt. Echt niet iets om zomaar naast je neer te leggen. Tot troost van de vrouwen die schrik ken, kan gemeld worden, dat prof. Groen nog geen muurvaste bewij zen heeft voor zijn stelling. Hij acht de tijd, om de emancipatie terug te schroeven, dan ook nog niet gekomen. Dat valt dan weer mee, Maar laten we de zaak eens na der bekijkenmet nuchter vrou welijk verstandHoe komt het dat de geëmancipeerde vrouw haar man het graf in jaagt, naar de me ning van prof. Groen? Dat komt door de dominatieconflicten die een huwelijk tussen een man en een vrouw, die toevallig ook kan denken, met zich meebrengt. In goed Nederlands: de man wil o zo graag de baas spelen in huis. Als hij dat niet kan, maar overleg moet plegen, omdat zijn partner zijns gelijke is, dan ontstaan er spanningen. Ja juist bij de man. En spanningen zijn mede verant woordelijk voor het ontstaan van vaatziekten. Overigens is de geëmancipeerde vrouw niet de enige, die de man onder druk zet, een kwaje baas doet dat evenzeer als een collega die het achter de ellebogen heeft. Maar laten wij ons bepalen tot de rol v.amée wouwdie naar de me ning van prof. Groen haar man ziek maakt, in de letterlijke bete kenis van het woord. En laten we, voor we verder gaan, nog de andere oorzaken van vaatziekten bekijken. De voor naamste hiervan is een verkeerde voeding. Een voeding die rijk is aan verzadigde vetzuren, aan cho lesterol en aan suiker. Naar de mening van velen de allervoor naamste oorzaken vam het ont staan van vaatziekten, die dan ook alleen voorkomen in landen met een hoge welvaart en een hoge consumptie van voedingsmiddelen die rijk zijn aan verzadigde vet zuren. Waar zitten die verzadigde vetzuren en dat cholesterol dan wel in? In roomboter, slagroom, koffie room, volle melk, in eieren, kaas, vet vlees en in frituurvet als dat een paar keer verhit is. En nu weer terug tot de vrouw. Laten we nu eens kijken naar de niet- geëmancipeerde vrouw. Het lieve zoete mensje dat haar dag besteedt aan het verwennen van man en kinderen. Dat. doet ze, zoals het spreekwoord zegt, via de maag. Dat doet ze dus door veel en rij kelijk te koken. Niet zo maar eens een keerneen elke dag opnieuw, want ze moet haar dag toch ook vullen. Ze houdt daarbij waar schijnlijk van creatieve bezighe den. Geen mens die dat kan ont kennen. Ons niet-geëmancipeerde vrouwtje kookt dus veel, graag en lekker. En waarmee bereidt ze al die culinaire vondsten? Ja juist. Met roomboter, want die smaakt zo lekker. Met slagroom of koffie room want die geeft zo een zacht smaakje aan soepen en sausen en is zo heerlijk op of in de pud ding. Met eieren natuurlijk, want wat doet een goede kokkin zonder eieren? En laten we de malse lap jes die ze met veel zorg in veel boter braadt vooral niet vergeten. Noch de frietjes waarmee ze man en kinderen verwent. Om van zelf gebakken koekjes en gebak maar te zwijgen. Kortom, de niet-geëmancipeer de vrouw zal in veel gevallen bij zonder lekker koken en daarvoor bijzonder veel voedingsmiddelen gebruiken die haar man regelrecht het graf injagen. Maar ze weet het niet, die ziel. Ze heeft immers nauwelijks de tijd om kranten, laat staan wat zwaardere lectuur door te werken. En nu de geëmanci peerde vrouw, de vrouw die naast haar gezin nog een opeisende taak heeft, die al dan niet betaald wordt. Zij komt niet alleen eerder in contact met nieuwe inzichten, op allerlei gebied. Zij heeft ook min der tijd om te koken. Zelfs al heeft ze er de belangstelling voor. Zij maakt soep uit een pakje, een simpel maal met fruit toe, omdat het gemakkelijk en gezond is. Voor haar geen urenlang ge klop van eieren en room. Voor haar :een frietjes die zoveel tijd kosten en nog ongezond zijn bo vendien. Haar gezin vaart er on dertussen wel bij. Maar dat weet prof. Groen niet. Daarom zullen we hem er even op wijzen, aan de hand van cij fers. In welk land daalt de ge middelde leeftijd van de man snel ler dan waar ook? Ja juist, in Ne derland. Dat wist de professor al. Maar in welk westers land is de vrouw tevens het minst geëman cipeerd en in welk land werkt ver reweg het geringste percentage gehuwde vrouwen. Ja juist, ook in Nederland. Waarmee dat ver haal over het verband tussen vrou wenemancipatie en vaatziekten wel op losse schroeven is komen te staan. Het kan, zo gezien, moeilijk ge bruikt worden in de strijd tegen de vrouwenemancipatie. Maar er zal wel een ander argument voor in de plaats komen. Zo zijn de mannen wel. aestaan uit het it administratief ingen, alsmede nische en telex- ng (Mavo) in interessante oed contact met jk is. idsvoorwaarden iten aan Wage- afdeling Perso- traat 65, Breda,

de Stem | 1969 | | pagina 49