eringainbreng kamer universiteiten in wet 4 OPENBARE LEVEN IN MILAAN EN ROME LOOPT VAST faar lessïï Weekend retour dagretour-t-f 1.- Betoging V.S. tegen oorlog Verdachten blijven weg in studentenproces Utrecht Nieuwe vorm examen bij vwo, havo en mavo I )e^e!Hd NCB verse Mierse rookworst Denk eraan en vraa^ erom schappen-. [INISTER VAAG OVER HERVORMING W.O. Inlichtingen dienst j benaderde WDM (dienst plichtigen) m coma i Om werelduurrekord bridge Wilde staking scheepswerf IM.au i na injectie bitten onderzoeken lutobotsing van Merlands diplomaat Medehoofdredacteur Nieuwe Limburger Bronchiletten 1 X Toom; geenconrole Nu ook stakingen bij openbaar vervoer en in horeca-sector I ILLUSIE VERSCHILLEN voordelig uit met NS KERKELIJK SCHUIL PLAATSJE Solsjenitsyn uit bond BESCHULDIGING VAN MACHTSMISBRUIK IN CIRCULAIRE J Moderamen AR beslist vandaag over „achttien" Wet op komst tegen ontslag huwende ambtenares en onderwijzeres Jager gedood "E STEM VAN DONDERDAG 13 NOVEMBER 1969 :SN (ADVERTENTIE) loestdrank in tabletvorm. f 1.- DEN HAAG (ANP) Minister Den Toom (Defensie) heeft in ant woord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Wieldraaijer (P.v.d.A.) verklaard, dat er inder- daad contacten geweest zijn tussen functionarissen van de Militaire In;- lichtingendienst (MID) en bestuurs leden van de Vereniging Voor Dienstplichtige Militairen (VVDM) Dit contact, aldus de minister, heeft niet het karakter van een controle gehad. Er zijn alleen gesprekken ge wecÉ tussen MID-functionarissen en bestuursleden van de WDM. Minister Den Toorn ontkent: dat de MID geprobeerd zou heb ben om bij plaatselijke bestuursle den van de VVDM inlichtingen te ij verkrijgen, dat de MID aan individuele WDM'ers adreslijsten gevraagd algemene en plaatselijke sleden van deze vereniging, de MID de WDM voorge steld zou hebben om „commandan- ten met een foutieve instelling" te jaat controleren. Dgjninister meent dat de MID om haar taak te kunnen vervullen, vrij behoort te zijn om binnen de krijgs- macht inlichtingen in te winnen, waar zij dit in het belang van de krijgs macht nodig acht. (Van onze pari. red.) DEN HAAG Minister Veringa (o. en w.) zal in zijn zo spoedig mogelijk in te dienen wetsontwerp bestuurshervorming universi teiten en hogescholen niet onverkort vasthouden aan de strukturen zoals de nota bestuurshervorming die voorstelt. De minister zal pro beren ook bepaalde gedachten te realiseren, die uit de universiteiten en het parlement naar voren zjjn gekomen. Hij wilde echter gisteren in de Tweede Kamer niet zeggen, waaraan hij dan concreet denkt. Wel wees hij andermaal duidelijk de gedachte af om het wetenschappelijk onderwijs van bovenaf een uniforme or- ganisatie-struktuur op te leggen. Ook voelt hij niets voor een struktuur waarbij een faculteit of sub-facul teit wordt bestuurd door een algemene vergadering met één man één stem („one man - one vote") systeem, die juridisch als hoogste orgaan zou gelden. „De eis van volledige autonomie, de eis dat alleen de universi taire gemeenschap volledige zeggenschap heeft over de universiteit, is on juist", aldus minister Veringa. (Van onze redactie buitenland) Vooral de oppositiepartijen waren er teleurgesteld over dat minister Veringa gisteren niet concreet wilde aangeven, hoe zijn met spanning te- gemoetgeziene wetsontwerp eruit komt te zien. Met name poogde men de minister in uitvoerige interruptie-debatten te laten zeggen, hoe hij zich de samen stelling en bevoegdheden aan de uni- vestiteitsraad voorstelt. Het kwam er niet uit. De minister wilde kennelijk zijn handen nog niet volledig binden. Wel bleek dat hij de universiteits raad niet tot het hoogste bestuurlijke orgaan wilde maken. Onduidelijk bleef ooik hoe de zgn. maatschappij vertegenwoordigers in het universi taire bestel zullen worden aangewe zen en aan wat voor mensen de mi nister denkt. Minister Veringa herhaalde steeds dat hij al deze zaken nog in hun to taliteit wil overdenken en in samen hang wil regelen, zodat hij zich niet op afzonderlijke elementen tevoren wil vastleggen. (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH Medische en tech nische experts stellen in opdracht van de officier van justitie in Den Bosch, mr. J. Peynenburg, een onder zoek in naar de omstandigheden waaronder de 41-jarige F. Wijers uit Aalst, die in het Eindhovense St.- I°»phziekenhuis bewusteloos is ge- Vorige week vrijdag heeft de man «n injectie gekregen in verband niet een rontgonologiseh hersenon derzoek dat hij moest ondergaan, ■ondag heeft de directeur-genees- :er2'.ai? ^et ziekenhuis in Eindhoven officier van justitie op de hoogte «d van het feit dat de man daar- niet meer bij kennis is gekomen, 'yiaptomen wijzen er op dat de fer Wijers lucht in de bloedvaten i ^Bpkregen", aldus de officier van justitie. Baf vraag is nu hoe dit mogelijk "jfeest: en nnn wiens schuld dit llten is, of dat er sprake is van aan technische apparatuur, we in beslag hebben laten nemen or een nader onderzoek. De pa- no& steeds bewusteloos. Zijn is door de directie van het inuis volledig op de hoogte ge- aldus mr. Peynenburg. it Hij bestreed intussen dat zijn nota „ontmoedigend" zou zijn. „Het is een bemoedigende stap naar verdere de mocratisering", aldus de minister. Hij bestreed ook dat hij met zijn nota eerst op de resultaten van het uni versitair overleg had moeten wach ten. Dat was aanvankelijk wel zijn bedoeling, totdat bleek dat het be reiken van gemeenschappelijke op lossingen aan de universiteiten en hogescholen een illusie ging worden. Er on/tstond onrust. De minister wilde toen tonen dat er zijnertijds wel degelijk bereidheid bestond om nieuwe oplossingen te zoeken. Hij vindt dat parlement en regering daarbij een taak hebben en dat men deze zaak niet in volle om vang alleen aan de universitaire ge meenschap mag en moet overlaten. Hij ontkende dat angst voor onrust hem de nota had doen schrijven. De minister zei voorts nog dat ook in de toekomst er verschllen moeten blijven bestaan in de experimenteer mogelijkheden binnen de diverse stu dierichtingen van de diverse instel lingen. Hij is voor het behoud van de diverse geledingen aan de universi- VONINGINRICHTING LONDEN (AP) Het Engelse Pcnbaar ministerie heeft de politie Pdracht gegeven een rapport samen f stellen over een verkeersongeluk >et dodelijke afloop, waarbij een 'ederlandse diplomaat was betrok- He diplomaat, prof. Daniel Goed- uis, luchtvaartattaché bij de ambas- rie in Londen is met zijn auto in 'ough, 30 km ten noorden van Lon- in botsing gekomen met een an- auto. De bestuurder van deze de 22-jarige medische student •Vid Johnson, is daarbij omgeko- Goedhuis vertelde de politie recht had op diplomatieke on waarheid. Dit is de normale ^Jire. Maar de ouders van Johnson leg- n zich hierbij niet neer en schre- het Londense blad Daily Ex- Johnson's moeder zei: „De politie rtelde ons, dat prof. Goedhuis di- -eke immuniteit eerste klasse Sinds het ongeluk hebben we enkel woord van deelneming of u verklaring van de ambassade ityangen. Als het mogelijk is om te o testeren, dan zullen we dat zeker (Van een onzer verslaggevers) MAASTRICHT De heer F. J. G. Hulskorte is met ingang van 1 januari 1970 benoemd tot medehoofdredac teur van het dagblad De Nieuwe Limburger. De huidige hoofdredacteur, de heer G. A. Knepflé, blijft in deze functie werkzaam, maar zal zich meer dan voorheen bezig gaan houden met commentaren en opiniërende artike len. Hij zal ook de eerste verantwoor delijkheid blijven dragen voor het beleid van de krant. De heer Hulst- korte zal zich vooral met de organi satie belasten. De nieuwe hoofdredacteur van De Nieuwe Limburger werd in 1934 in Nijmegen geboren. Tot 1964 was hij chef-redacteur bij het Limburgs Dagblad, waarna hij als adjunct- hoofdredacteur van het Centrum te Utrecht werkzaam was. (ADVERTENTIE) Zaterdag heen, zondag terug. Extra voordelig'. teit. Hun verschillen behoren zijns inziens tot de wezenlijke kenmerken van de universiteit. In zijn wetsont werp, dat een beperkte geldigheids duur krijgt, zal de scheiding in het wetenschappelijk korps tussen hoog leraren, lectoren etc. worden opge heven. De moties van de Kamer over deze zaken noemde de minister prematuur „Wacht op het wetsontwerp", zei hij. WASHINGTON (RTR) Het Ame rikaanse ministerie van defensie is gisteren begonen met het door de lucht overbrengen van 9000 militai ren naar Washington om mogelijke ongeregeldheden bij de komende protestdemonstraties tegen de oorlog in Vietnam het hoofd te bieden. De organisators van de betogingen troffen intussen hun laatste maat regelen voor de manifestaties die drie dagen zullen duren en vanavond met een „mars tegen de dood" van veertig uur zal beginnen. Tijdens de installatieplechtig heid van dr. Clarence Walton als president van de katholieke uni versiteit van Washington, op een koude, winderige novemberdag, zocht de 7-jarige Bruce Gute kunst naar een warm schuil plaatsje. Wie kan een betere plaats bedenken dan de wijde mantel van kardinaal John Krol, een van de vele kerkelijke hoog waardigheidsbekleders bij deze plechtigheid. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Vier Leidse studenten houden 87 uur een pand in Leiden bezet. Niet om te ageren tegen misstanden, maar om een aanval te doen op het werelduurrecord bridge, dat vier journalisten uit Manchester met 86 uur op hun naam hebben staan. Gistermorgen om negen uur zijn ze achter de groene tafel gaan zitten om er zaterdagnacht om twaalf uur weer achter vandaan te komen. MOSKOU (Rt».) De bekende Russische auteur Alexander Solsje nitsyn is uit de schrijversbond gesto ten. Dit is gisteren officiéél in Mos kou bekendgemaakt. DE SENAAT is gisteren akkoord ge gaan met de nieuwe pensioenregeling voor politieke ambtsdragers. UTRECHT (ANP) In het „monsterproces" tegen de 56 studenten die op 6 oktober de curatorenkamer van de rijksuniversiteit te Utrecht bezetten en daarvoor sedert maandag voor de Utrechtse politierech ter verschijnen, is gistermiddag een beslissende wending gekomen. De 56 studenten hebben de politierechter, mr. Lissone, en de offi cier van justitie een circulaire overhandigd, waarin zjj stellen het proces te willen beëindigen. bruikelijke boete van f 60,-. Aan het einde van de middagzit ting heeft mr. Lissone meegedeeld dat hij de resterende zaken in het proces tegen de studenten volgende week maandag en dinsdag zal be handelen. Die dagen zullen respec tievelijk acht en vijftig studenten moeten worden berecht. 's Middags zijn nog zes verdach ten bij verstek veroordeeld. Een student kwam nog voor het hekje. De 18-jarige V. verscheen louter en alleen om te zeggen dat de studen ten bijzonder ontevreden waren over de wijze waarop recht gedaan werd. Hij verwees naar de verdach te H, „Die jongen heeft vanmorgen „Wij zullen bij de verdere behan deling niet langer aanwezig zijn. Zowel universitaire als justitiële autoriteiten hebben door hun ingrij pen getoond misbruik te maken van hun macht, het verzet duurt voort", aldus de circulaire. Waar de gehele ochtend besteed was aan de behandeling van één zaak, tegen de 20-jarige Jan H., bleek na de verspreiding van de circulaire dat geen der verdachten aanwezig was, toen de zitting na een korte schorsing werd hervat. Daardoor konden binnen een kwar tier tijd dertien verdachten bij ver stek worden veroordeeld tot de ge- (Van onze parlemen taire redactie) DEN HAAG Staats secretaris Grosheide (Onderwijs) heeft giste ren in de Tweede Ka mer een nieuwe exa menregeling voor het vwo, havo en mavo aangekondigd. Hij zal bevorderen dat dit exa men zal bestaan uit een schriftelijk examen met centrale opgaven voor een deel van de stof en een schoolonderzoek zonder gecommitteer den voor een ander deel van het programma. In deze opzet zou voor een enkel vak een uit zondering kunnen wor den gemaakt op de ver plichting tot centraal schriftelijk werk. Aan de andere kant zou de minister voor een of meer schooltypen en voor een of meer vak ken in de plaats van het schoolonderzoek een mondeling examen met gecommitteerden moe ten kunnen voorschrij ven. Dit lijkt de staatsse cretaris nuttig voor de overgangssituatie en nuttig voor de vakken waarvoor het examen programma drastisch wordt herzien. De mi nister van Onderwijs zou dan wel minstens een jaar tevoren moe ten meedelen of en in welke mate hij van die bevoegdheid gebruik wil maken. Overigens draagt iede re nu te treffen regeling volgens de staatssecre taris tot op zekere hoog te een voorlopig karak ter. Een nu voor het vwo op te stellen rege ling zal pas in 1974 fei telijk kunnen gelden Voor wat betreft de examenvakken wij de staatssecretaris ook Friese taai en letter kunde en - in bijzonde re gevallen - Latijn voor het atheneum aanwij zen. Daarnaast zullen experimenten worden bevorderd met het op nemen van expressie vakken onder de exa menvakken. meer dan twee uur staan praten, voor niets. Het enige wat gebeurt is dat u verwijst naar een bepaald wetsartikel. Van tevoren staat al vast dat er f 100,- boete wordt ge- eist en dat je f 60,- boete krijgt". Na deze woorden liep V. de zaal uit en werd inderdaad tot f 60,- boete veroordeeld. In totaal zijn gisteren negentien studenten veroordeeld van wie twee voor de rechter verschenen. Een zaak werd aangehouden tot een na der te bepalen tijdstip. Deze stu dent was in het buitenland. In de circulaire constateren de 56 studenten dat curatoren van hun macht misbruik hebben gemaakt om de discussie uit de weg te gaan, „zoals ze dat al vele malen deden". Verder menen de studenten dat de officier van justitie partij heeft ge kozen voor de curatoren. Hij had immers de mogelijkheid tot sepone ring". Ook de advocaten hebben partij gekozen naar het oordeel van de studenten, omdat zij niet hebben willen ingaan op het verzoek om een politieke verdediging te voeren. „De rechters wilden tijdens het pro ces niet ingaan op politieke motie ven die tot de actie hebben geleid, de rechterlijke macht heeft bij mon de van mr. Van Zeben toegegeven tot de heersende klasse te behoren en slechts tot taak te hebben de wet, zoals deze thans is geformu leerd,, toe te passen. Gegeven het feit, dat aan de wetgeving een machtsstrijd ten grondslag ligt is hiermee klassejustitie aangetoond", aldus de studenten. taxi ROME Het verkeer in Rome en Milaan is gisteren helemaal vastgelopen, toen door een sta king bij de openbare vervoersbe drijven de mensen gedwongen waren met de auto of per naar hun werk te gaan. In Milaan hebben de bars en res taurants een staking van drie uur uitgeroepen juist in de middagpauze van de kantoren en bedrijven. Als gevolg van de staking bij de ver voersbedrijven konden de meeste werknemers niet naar huis voor de lunch. De gemeenteraad van Milaan heeft dinsdagavond gestemd voor een voor stel van burgemeester Aldo Amasi om een fonds van ruim 1,7 gulden te vormen, waaruit stakende arbeiders kunnen worden geholpsai. In Itahe worden de stakers n.l. niet door de vakbonden doorbetaald. In Cagliari op Sardinië was het- leven gisteren totaal lam gelegd als gevolg van een algemene staking te gen de stijgende kosten van levens onderhoud. Alle winkels, bars en restaurants waren gesloten, terwijl op straat geen kranten te koop wa ren. In de stad werden protest-de monstraties gehouden. Als gevolg van een dreigende sta king van vier dagen bij het natio nale wegenbouwbedrijf zullen de herstelwerkzaamheden op de grote verkeerswegen stil komen te liggen. Het ministerie van openbare werken heeft de automobilisten gewaar schuwd met de grootste voorzichtig heid te rijden, in het bijzonder bij slecht weer, op de weggedeelten waar herstelwerkzaamheden aan de gang zijn. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het moderamen van de ARP, het hoogste bestuurs college van de partij, komt vandaag in een extra vergadering hijeen om zich na de verwarde conventsverga dering van afgelopen zaterdag te heraden over het gesprek in de „groep van achttien". Het convent nam zaterdag een re solutie aan, waarin staat dat de par tij zich eerst gaat bezinnen over het gesprek en pas dan na een half jaar het gesprek met KVP en CHU eventueel zal voortzetten Maar het moderamen zou het hiermee niet eens zijn, en zou willen dat het over leg met KVP en CHU in elk geval voortzetting moet vinden. Officiële woordvoerders van de ARP echter zeggen dat de extra vergadering van vandaag gezien moet worden als eerste stap ter uit voering van de conventsresolutie, namelijk dat de partij-organen zich gaan bezinnen. Het zou volgens deze woordvoer der ook onjuist zijn te stellen dat de fractie van de ARP in de Tweede Kamer, die dinsdag ver-gaderde, niet van plan zou zijn m -e te doen in een bemiddeling door de AR tussen KVP en P.v.d.A. Een voorstel hier toe deed CNV-voorzitter Lanser za terdag. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Veringa (O. en W.) heeft de Tweede Kamer gisteren toegezegd samen met staats secretaris Van Veen (Binnenl. Za ken) een wetsontwerp te zullen in dienen, waarin ontslag van huwende onderwijzeressen en ambtenaressen onmogelijk wordt gemaakt. Vanuit de Kamer is hier lange tijd aandrang op uitgeoefend. Deze zaak is vooral van belang voor scho len bij het bijzonder onderwijs. CHATERLLERAULT (Rtr) De 60-jarige Fransman Joseph Gratteau, die bij Chatellerault op de fazanten- jacht was, is daarbij door een hert onder de voet gelopen. Hij bezweek aan zijn verwondingen. Het was gisterten we moeten ook wel eens onze blik achterom werpen een gouden dag uoor de mensen die met ziekteverlof thuis verbleven én in het bezit zijn of waren van een televisie-ontvanger. Als je dan bo vendien nog voetballiefhebber was, kon je zelfs spreken van een briljan te dag. Want dank zij het feit dat de NOS de wedstrijden van onze twee ver tegenwoordigers in de Europa Cup- strijd in zijn totaal uitzond én het feit dat wij in Zuidwest-Nederland verblijven en daarom ook de uitzen dingen van onze zuiderburen kunnen ontvangen, waren die ziekteverlof- gangers in staat maar liefst DRIE voetloalwedstrijden te volgen. Goed, voor ons land zijn die duels niet gunstig verlopen, al heeft ene Kuiphof zijn blijdschap uitge schreeuwd over de 10 van Feije- noord. Want Pietje pakte in die wed strijd toch maar zelfs ballen af van die stervoetballer uit Italië! Ja, ge weldig hoor. Want onze voetballertjes zijn toch doetjes. Helemaal in Italië tegen stervoet ballers en dan nog maar met 10 verliezen! Applaus. Verenigde Machinaties Fabriek! In de gemeente Maeser (Utah, VS) is de heer S. Harold McKee een zéér korte tijd burgemeester geweest. Met een behoorlijke meerderheid was hij tot burgemeester van dit dorpje ge kozen. Maar nog vóór de glazen ge heven konden warden ter ere van dit heugelijke feit, stemden de 309 kies gerechtigden voor een „opheffing" van hun gemeente. Ook daar al herindeling. S. Harold McKee heeft deze tegenslag waardig gedragen, zo meldt het persbureau AP. D'r is weinig Werk meer aan het Spoor. „Zo lang het nog niet tot de alge mene gewoonten behoort om iedere dag vlees te eten en te ontbijten met grote glazen sinaasappelsap, is er nog werk genoeg voor ons" (A. Heijn, kruidenier). Premier Indira Gaan-dlhd AC Milan: Feije-moordenaar. Een van mijn collega's kan zonder moeite een zondagsrijder genoemd worden. Hij is ook bang voor wind tunnels. U niet? Scheidsrechter: boekhouder! En daarmee groet ik u allen zeer. Tot morgen, ais die wind wat afge nomen is. MERIJN (ADVERTENTIE) HARDINXVELD GIESSENDAM (A.N.P.) Gisteren is op de scheepswerf en machinefabriek „De Merwede" in Hardinxveld-Giessen- dam het werk neergelegd. Het over grote deel van de ongeveer zeshon derd werknemers nam deel aan een wilde staking. De oorzaak hiervan was dat dit jaar de winstdelingsregeling niet toegepast kan worden, omdat de n.v. geen winst beeft gemaakt. Twaalf jaar lang is in het kader van deze regeling zes procent van het bruto salaris uitgekeerd. Omdat de directie begrip wilde to nen voor de teleurstelling, was een gratificatie van twee procent toege zegd. Het besluit daartoe werd goed gekeurd door de ondernemingsraad in een vergadering, die gisteren tot na middernacht voortduurde. De werknemers verklaarden zich gister morgen echter niet akkoord met de ze compensatie. De vakbonden hebben gistermid dag een mislukte bemiddelingspoging gedaan. De werknemers van De Mer wede zullen, op verzoek van de vak bonden, vandaag wel weer aan het werk gaan. Zij hebben van de direc tie echter vóór woensdag a.s. een be slissing gevraagd over de 6 pet. Blijft die beslissing uit of wordt minder dan 6 pet. toegekend, dan zal woensdag opnieuw worden gestaakt. Export Centrale (NCB), Boxtel. Tel. 04116-3921

de Stem | 1969 | | pagina 39