UR! Effectieve aanpak ruimtelijke ordening ■n grensgebieden „Er zal gepraat moeten worden op zelfde golflengte5' PHILIPS Vakbeweging steunt gemeenteraadsleden met raad en daad CAFE'S IN DOMBURG DEZE ZOMER WEER OM 12 UUR DICHT Tweede sportveld in 's-Heer Arendskerke papier voor uw -pen STRAKS IN BORSSELE DR. E. J. PRINS (P.v.A.) Kandidaten vizier Raden Zuid- Beveland 1969 Prinsenbal te Sas Kwadendamme 's-Heerenhoek Goes Jeugdleider K.N.WJ. in Tilburg benoemd Regeling Wegblijven Goes Gastarbeiders Kerk in beweging Klasse-justitie DE STEM VAN DONDERDAG 13 NOVEMBER 1969 7 r; Electro-Akoestiek. bricage van d van beeld en emen, studio-regie- Jtiesystemen, studio- i voor een Schieting De handboogvereni ging .Vooruitgang" gaf bij de heer Huige in café 's Lands-Welvaren een schieting op de liggende wippen. fan 15 verenigingen waren 56 schut ters aanwezig. Uitslag van de eerste wip. Hoofd- Jac Doene van Victoria te Kwadendamme. 1ste Zijvogel: P. Rijk van Vios te 's Heerenhoek. 2de fcjvogel: Adri de Jonge van ADLM Be Kwadendamme. 1ste bovenkal: A. t Zunderen van Spes-Nostra te Ove- iande. 2de bovenkal: C. v.d. Guchte tan Spes Nostra te Ovezande. Ie On- Eorkal: p, Oostdijk van Willem Teil te Ovezande. 2de Onderkal: W. Hui- ge van Vooruitgang te Kwadendam me beiden bij loting. 1ste klep: Jac. boène van Victoria te Kwadendam me. 2de Klep: J.F. de Rijke van Ede le Handboog te Oudelande. 3de Klep: H. Koens van Spes Nostra te Ove- inde. Meeste kleine vogels: P. Daal- ian van ADLM te Kwadendamme, stuks. I Uitslag tweede wip: 1ste Hoofdvo- gel: 0. Steenaert van Vooruitgang te Kwadendamme. 2de Hoofdvogel J.F. de Rijke van Edele Handboog te Oudelande. 1ste Zijvogel: P. Rijk ran Vios te 's Heerenhoek. 2de Zij- rel: P. Rijk voornoemd. 3de Zij- A. de Jonge Hz. van Willem feÜ te Ovezande. 4de zijvogel: C. jmerman van Vios te 's Heeren- iek bij loting. 1ste kal: J.F. de Rij ke van Edele Handboog te Oudelan de. 2de kal: A. v. Loo van Doel naar ®oger te Wolphaartsdijk. 3de kal: Boonman van Vios te 's Heeren- I -Kek. 4de kal: Jac. Westveer van E- dele Handboog te Oudelande, een bij- Snderheid was, dat alle kallen bij lifting werden toegewezen. Meeste Heine vogels: A. v. Loo van Doel naar Hoger te Wolphaartsdijk, 4 st, nthousiaste 3 HTS-er Werktuig- seftljd tot ca. 30 lf®r en boelende werkkring romotiekansen. dienden nodigen wij u" f telefonisch contact te nemen voor het jen afspraak, waarbj [kunnen Ingaan op de is: Kapittelweg 10. oon 01600-25655 ■Gemeenteraad De gemeente- jfid vergadert op donderdag 13 no- tmber om zeven uur. Punten van de agenda zijn: de fusie van de wa- pjleidingmaatschappijen N.V. Wa- srleidingmij. Z.-Vlaanderen en de fV. Industriewatervoorziening Z.- anderen met de N.V. Waterlei- .gmij. Zeeland i.o.; een wijziging an de begroting 1969 en de aankoop enkele grondstroken. Tuutaringsavond Op donder dag 20 november zal in de achter zaal van „De Landbouw", Grote Markt. Goes, een tuinkeuringsavond worden georganiseerd door de Ko ninklijke Nederlandse Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, afdeling Goes. Op deze avond worden de uit slagen bekendgemaakt van de tuin- iringen in Goes, Kloetinge, Wil- minadorp en 's-Heer Hendriks- ^Jderen. Per woonkern wordt voor het hoogst behaalde aantal punten een diploma beschikbaar gesteld. (Van een onzer verslaggevers) BREDA-DEN BOSCH Er is een effectieve aanpak in zicht van de ruimtelijke ordening in de Be- neluxgrens,gebieden. Enkele maanden geleden is in de Benelux Economische Unie een bijzondere commissie in het leven geroepen voor de ruimtelijke or dening. Eerste beginselbesluit van die commissie is het oprich ten van vier sub-commissies voor de regionale problematiek. De sub-commissie noord is be doeld voor de grensgebieden van Zeeland en België, Noord-Brabant is ingedeeld in de sub-commissie mid den, samen met Noord-Limburg en de aangrenzende Belgische provin cies. In de commissie zullen zitting hebben leden van de colleges van G.S. en van de Belgische bestendige deputaties en van Nederlandse zijde de directeuren van de provinciale planologische diensten en van de ETI's. alsmede vertegenwoordigers van de rijksplanologische dienst en van rijkswaterstaat. Ir. J. P. J. Margry, directeur van de Brabantse P.P.D. toonde zich erg verheugd over dit nieuws. „Tot nu toe" zei hij, „was geïnstitutionali seerd overleg over de grenzen heen eenvoudig niet mogelijk. Het beste wat we hadden was de Hasseltse Studiegroep, een groep mensen die a titre personelle studies maakten en daar rapporten over uitgaven. Er was al wel lange tijd sprake van de oprichting van een speciale sector die de planologie kon behartigen, nu is die er dan". De Benelux Econo mische Unie is, zoals de naam al zegt, bedoeld om de economische ontwikkeling in de partnerlanden te stimuleren en te begeleiden. „Je kunt dit natuurlijk alleen maar doen", aldus ir. Margry, „als je die economie inpast in een groot plano logisch kader". De nieuwe commis sie biedt nu de mogelijkheid om de verschillende plannen op ruimtelijk gebied op elkaar af te stemmen en via de sub-commissies kunnen de regio's daarin hun woordje meespre ken. Er kunnen in onderling overleg prioriteiten gesteld worden, er kun nen, om een voorbeeld te noemen, nu gelijke gedachten ontwikkeld worden over de hoofdwegenstruc tuur, wat voor het grensoverschrij dend verkeer een groot winstpunt kan opleveren. Komend uit de sub commissies, dus in feite uit de re gio's, kunnen nu eensluidende ad viezen door de Benelux Economische Unie aan de betreffende regeringen worden gegeven. „Een reuze oplos sing", aldus ir. Margry. Drs. M. C. Verburg, directeur van het ETI voor Zeeland, meende dat de subcommissies voor de ruimtelijke ordening van de Benelux economi sche unie in feite een verbreding zijn van de reeds functionerende commis sies die, b.v. in het kanaalzonege bied Gent-Terneuzen, al geruime tijd opereren. Een andere commissie, die in Esra-verband werkzaam is, levert in het bijzonder een inbreng vanuit het bedrijfsleven in beide landen. „Ik hoop dat het commissiewerk in nieuwe, iets concretere, vorm op ac tieprogramma's uitloopt. Daaraan hebben wij meer behoefte dan aan nog meer tekeningencommissies dan er nu al zijn", aldus drs. Verburg. BOSCHKAPELLE De heer J. de Rijk uit Boschkapelle, thans jeugd leider van de KWJ in Zeeland, is met ingang ve i 16 november benoemd tot bestuurder vam hst algemeen werk van het NKV met als stand plaats Tilburg. (Van onze correspondent) KWADENDAMME „Toekomsti ge gemeenteraadsleden voor de werk- nemerslijst in de gemeente Borssele kunnen rekenen op een grote steun van de vakbeweging. De gemeente raadsleden zullen niet alleen goed geïnformeerd worden door de vakbe weging, maar kunnen ook te allen tijde advies vragen". Dit zei de voor- (Van onze correspondent) DOMBURG „Wat is belangrij ker. de belangen van de bevolking, of die van de badgasten?" Rondom deze vraag bewoog zich de discus sie in de Domburgse gemeenteraad naar aanleiding van de vervroeging van het sluitingsuur van de café's in de kernen Domburg en Oostkapelle. Na een proefperiode gedurende het slgelopcn seizoen, waarin het de tapperijen was toegestaan tot één uur een drankje te schenken, meen de de meerderheid van het college van b. en w. dat gezien de klachten, vier in getal, die waren binnen ge- ]g>men, deze proef niet te moeten ■gortzetten De minderheid verte genwoordigd in de persoon van bur gemeester F. G. Sprenger, die evuiwe] niet aanwezig was om zijn standpunt te verdedigen had zich uitgesproken voor voortzetting van de proef met latere sluitingstijden. «Ik heb me verwonderd over de •rtvarendheid van het college in deze. Wanneer het gaat om vooruit gang moeten we jaren wachten op stappan van b. en w. Nu het hier gaat om een stap achteruit komt u binnen twee maanden met een voor stel zo vertolkte de heer A. Passe- nier het standpunt van de PvdA- fractie. Hij meende dat de vier bin nengekomen klachten niet in verhou ding staan tot de genoegens die de badgasten wordt geschonken door ze een uur langer te laten verpozen in de (horecabedrijven. grootste deel van de gasten vindt dat het bedroevend is dat er zo [weinig is te beleven aan de Wal- ehérse kust. Alle instanties breken er [zich het hoofd over waarom het «fnstenbezoek terugloopt, maar over een ding zijn ze het eens, dat er^aan de kust van Walcheren meer vertier moet zijn". dan maar wegblijven", aldus loco burgemeester A. Wisse. „De badgasten willen zich graag verpozen. De bevolking kan daar overlast van hebben, maar wat is het belangrijkste. Uiteindelijk is de bevolking met het toerisme gediend" aldus mevrouw M- Vaandrager-Van 't Hoff (GB). „We hebben als raad de taak het toerisme te bevorderen. Dat is de kurk waar onze gemeente op drijft. We hebben binnen onze ge meentegrenzen het mooiste natuur gebied van Walcheren. Als we zo doorgaan zijn we ontwikkelingen aan het kappen in plaats van ze te be vorderen", zo vulde de heer Passe- nier aan. «Dat het bezoek terug loopt komt omdat de mensen tevergeefs naar Hffit zoeken. Wellicht zal het bezoek terug lopen. We willen kijken waar betlnaar toe gaat als de café's weer omj twaalf uur sluiten. De mensen Hill! het nachtleven zoeken, moeten Wethouder C. den Hollander zei het te betreuren dat er met de om ringende gemeenten geen gemeen schappelijke regelingen getroffen kon worden. „Was dat wel het geval dan stemde ik direct voor verlen ging van het sluitingsuur in het sei zoen. Nu ben ik bang dat we men sen uit omringende dorpen krijgen na twaalf uur, die we liever niet hier zien". De heer W. K. van Nieuwenhuij- zen zei het jammer te vinden dat men wel voorstelde om een enquête te houden onder de badgasten over het sluitingsuur, maar dat men daarin niet de exploitanten van de horecabedrijven betrok. Met negen tegen twee stemmen aanvaardde de raad het meerder- heidsvoorstel om het volgend sei zoen, de horecabedrijven om twaalf uur te laten sluiten. „Dan kom ik in de volgende raad met het voorstel om tot twee uur verlenging te verlenen aan de hore cabedrijven", zo waarschuwde de heer Passenier alvast. „Dan stel ik voor om deze kwestie voortaan iedere maand aar de orde te stellen", liet de heer Van Nieu- wenhuijzen er op volgen. zitter van de werknemerscommissie op een vergadering van commissiele den en kandidaten voor de nieuwe gemeenteraad in hotel Doene in Kwadendamme. Het doel van deze vergadering was om samen met de initiatiefnemers en de kandidaten vam de lijst de ver schillende standpunten nog eens door te nemen en een algemeen program ma op te stellen. Er we<rd besloten de commissie, die besta-at uit perso nen uit de vier kerkdorpen ook na de verkiezingen te laten bestaan, zo dat de gekozen raadsleden er con tact mee kunnen onderhouden. De werknemers stellen in hun ont werpprogramma, dat er bij het toe komstige gemeentebestuur op aan wordt gedrongen, in alle dorpsker nen raden op te richten, die adviezen en problemen aan het gemeentebe stuur voor kunnen leggen. Deze dorpsraden moeten jaarlijks hearin- gen kunnen houden in de dorpsker nen, waarbij het gemeentebestuur vertegenwoordigd zal zijn. Door de ze hearingen zal het gemeentebe stuur kennis kunnen nemen van de verschillende meningen en overtui gingen, die in het grote gebied van de nieuwe gemeente leven. De werknemers stellen verder dat politieke gezindheid van de burge meester niet van het allergrootste belang is; de burgemeester moet wel bestuurscapaciteiten bezitten voor een overwegend agrarisch gebied, dat in de toekomst sterk geïndustriali seerd zal worden. Hij zal er samen met het gemeentebestuur voor moe ten zorgen, dat de belangen van de industrie niet boven die van de ge meente gaan en dat er een leefbaar klimaat in Borssele blijft bestaan. Het gemeentebestuur moet volgens de werknemers medezeggenschap krijgen in die zaken, die het indu striegebied Vlassingen-Oost aangaan. De nieuwe gemeentebesturen van Zuid-Beveland moeten bij Gedepu teerde Staten aandringen op een voortdurende en intensieve controle op de toenemende luchtverontreini ging. De werknemers achten het nut tig een groenstrook rond het Sloege- bied aan te leggen. Deze groenstrook zal dan mede gefinancierd moeten worden door de gevestigde indu strieën. In de nieuwe gemeente zul len de technische diensten, zoals bouw- en woningtoezicht en open bare werken zo veel mogelijk met elkaar samenwerken en zo zorgen voor een goed leefbare gemeente. Dit heeft tevens als voordeel dat het de gemeentekas veel geld kan besparen Tenslotte willen de werknemers dat het gemeentebestuur veel zorg gaat besteden aan de bijstandwet. Tot op heden bestaat er in enkele ge meenten nog een soort armenwet, Men vraagt de nieuwe gemeentebe sturen de uitkeringen te toetsen aan de sociale normen en tevens vraagt men bijzondere aandacht voor de voorlichting over de sociale wetge vinig. (Van een onzer verslaggevers) GOES „Ik verwacht van de nieuwe Goese gemeenteraad beleid. Dat is erg belangrijk voor de po sitie van Goes ten opzichte van de omliggende gemeenten. Er zal ge praat moeten worden over dezelf de golflengte. Niet alles in hokjes verdelen. Daar kopen we niks voor. Van dat systeem moeten we einde lijk eens af". Als dr. E. J. Prins, op het ogen blik wethouder van openbare wer ken, planologie en huisvesting in Goes, het heeft over „praten over over een zelfde golflengte", dan wil hij deze beeldspraak niet opsluiten binnen de nieuwe gemeentegren zen van Goes, maar dan doelt hij in eerste instantie op samenwer king en dat in de ruimste zin tussen de vier nieuwe Zuid-Beve- landse gemeenten, t.w. Goes, Rei- merswaal, Kapelle en Borsele. Om een goed samenspel te krijgen is het volgens de heer Prins zaak, dat er intergemeentelijke afspra ken worden gemaakt. De Goese wethouder, die voor de komende gemeenteraadsverkie zingen als eerste genoteerd staat op de kandidatenlijst van de PvdA heeft verschrikkelijk weinig tijd om lang en breed te filosoferen over zijn politike carrière en de toe komst van Goes - nieuwe - stijl. Toch maakt hij graag van de uit nodiging gebruik om de „middag- pot", die hij vandaag noodgedwon gen zelf zou moeten klaarmaken, te vergeten om ergens in de stad de benen onder een tafel te strek ken, waar spijs en drank zich zelf aandienen. „Dat praat ook nog wat pretti ger", vindt hij. Dr. Prins is een jong, energiek en intelligent man, die duidelijk be seft wat hij waard is. Hij noemt zichzelf een voorstander van open heid vooral daar, waar die ver helderend kan werken. „Wil je de mensen voor iets in teresseren, dan moet je ze maxi maal informeren en eerlijk vertel len, wat je wilt", is zijn mening. Als gemeentebestuurder huldigt hij het standpunt: „De bevolking heeft er recht op te weten, waar we mee bezig zijn. .„Ter illustra tie noemt hij de stedebouwkundige tentoonstelling, die meer dan 900 be zoekers trok. De heer Prins: „Je hoort nog veel te vaak de uitlating, ze doen maar Hoe komt een academicus als Prins in de gemeenteraad van Goes terecht? Prins in de gemeenteraad van Goes teecht? Hij begint zijn antwoord met het opsommen van enkele „anteceden ten". Geboren in Maarssen, HBS gevolgd in Utrecht. Daarna studie sociale geografie, eveneens in Utrecht. Dat was van 1955 tot 1961. Vervolgens trad hij in dienst bij Philips in Eindhoven op de afde ling interne betrekkingen. Een van zijn taken: het adviseren van di recties in het buitenland. Na twee jaar vond hij het wel genoeg. In terne stoornissen ontnamen hem de lust zijn loopbaan bij Philips ver der uit te bouwen. Hij trok naar Goes om er als leraar te gaan werken. Van de drie scholen waar hij in eerste instantie les gaf, bleven er uiteindelijk twee over: het Goe se lyceum en de stedelijke scho lengemeenschap in Middelburg. En kele jaren later werd hem gevraagd in de gemeenteraad te komen. Hoewel hij nog volop bezig was met het maken van een proefschrift ging hij op het verzoek in. „Het kwam heel ongelukkig uit, maar het lukte toch. In juli 1967 ben ik gepromoveerd. Het heeft me wel een lange vakantie gekost. Vlak daarna, in september werd hij al wethouder. Is uw werk als docent goed te combineren met het wethouder schap, dat ongetwijfeld veel be slommeringen met zich brengt en nogal wat tijd vraagt? „Het komt er natuurlijk wel op aan, dat je een goede indeling van je tijd maakt, want je moet er op rekenen, dat je werkzaamheden als wethouder een dikke twintig uur per week vergen. Ik heb een volle dig lesprogramma op school. Toch is het goed te doen. Ik heb het druk, maar ik lig 's nachts be slist niet wakker". De heer Prins achtte zich in de voordelige positie, dat hij bij Phi lips veel organisatiewerk had moe ten doen. „Dat komt me heel goed van pas. Je zou kunnen zeggen, dat ik als wethouder een portefeuil le kreeg, die aansloot bij mijn vak. Dat brengt met zich mee, dat ik bepaalde problemen direct veel dui delijker zie liggen". Hoe ziet u zichzelf als politicus en als man van de PvdA? „Ik he bbe wt kzrvnod oeeogesu „Ik heb bewust gekozen voor de PvdA. Al voordat ik lid was van de Goese gemeenteraad. Ik noem mezelf een wetenschappelijk socia list, omdat ik de bestaande situa tie, waarin wij verkeren, niet als de juiste erken. Dat is links. Dat heb ik ook in mijn proefschrift duidelijk laten blijken. Als ik zeg, dat ik links ben, dan bedoel ik concreet, dat ik streef naar structurele ver anderingen in de maatschappij". Vindt de heer Prins de gemeen telijke herindeling van Zuid-Beve land, zoals deze plaats vindt, ge lukkig? Nee. Ik heb mijn standpunt al eer der duidelijk naar voren gebracht. Ik ben voorstander van één grote gemeente op Zuid-Beveland. We moeten naar mijn gevoel gemeen ten maken in Zeeland, die je kunt afpalen naar een verzorgingsgebied. Op Zuid-Beveland hoeft het kanaal geen wezenlijke scheiding te zijn. Je moet uitgaan van de economi sche realiteit, maar dat was nou eenmaal politiek gezien niet haal baar, jammer genoeg". Hebt u bepaalde wensen voor de nieuwe structuur? „Ik vind, dat de kapitaalsstromen verkeerd lopen", aldus dr. Prins. „Als dat zo doorgaat, dan worden Middelburg en Vlissingen samen een erg dure oplossing Vanuit Goes zijn aanzienlijke bezwaren in gebracht tegen het streekplan Mid den-Zeeland. Gelukkig komt er ver andering. Ik ben van mening, dat de functie van Goes opnieuw ge waardeerd zal moeten worden". De heer Prins is ook van oor deel, dat meer met vakbekwame mensen gewerkt moet worden, zo dat het provinciaal beleid meer in houd en gezag krijgt. Naar zijn ge voel wordt veel te weinig gebruik gemaakt van het beschikbare aca demisch potentieel. Ziet u voor Goes straks grote problemen? „Ik zie geen al te grote proble men. We krijgen er alleen een stuk verzorging bij: de recreatie. Maar ik zou niet inzien, waarom we ook deze taak niet zouden kunnen heb ben" Als u een lijst zou moeten ma ken van de belangrijkste opdrach ten die de nieuwe raad zich dient te stellen, hoe zou die er dan glo baal uitzien? Zijn antwoord luidt: „Het snel realiseren van bestemmingsplan nen, nog meer saneren en werken aan woningbouw en infrastructuur". JOHAN ROBESIN Schieting In zaal Juliana hield de handboogvereniging „Jacoba van Beieren" haar schieting op de liggen de wippen. Door voorzitter Vermuë werden de aanwezigen, waaronder ook burgemeester mr. F. G.A. Huber van Goes, van harte welkom gehe ten. Er waren voor deze schieting 43 schutters van 16 verenigingen die inschreven. De uitslag van de eerste wip: Hoofd vogel: C.D. Raas van Vooruitgang te Kwadendamme. 1ste Zijvogel: H. A. Mol van Jacoba van Beieren te Goes. 2de Zijvogel: A. de Jonge-Rijk van Willem Teil te Ovezande, bij lo ting. 1ste Bovenkal: Jac. Westveer van Edele Handboog te Oudelande. 2de Bovenkal: Mevr. Steenaert van Vooruitgang te Kwadendamme. 1ste Onderkal: H.A. Mol van Jacoba van Beieren te Goes. 2de Onderkal: G. M. Geense van Eensgezindheid té 's Heerenhoek, beide laatsten bij lo ting. 1ste Klep: J. Bongers van Zee- landia te Ovezande. 2 de Klep: Jac. Vermuë van Jacoba van Beieren té Goes. 3de Klep: L. Vermuë van Spes- Nostra te Ovezande. Meeste kleine vogels: P. Vermuë van Jacoba van Beieren te Goes. Uitslag van de tweede wip: iste Hoofdvogel: Lucien Maasen van Kok- sijde (België). 2de Hoofdvogel- A Clarijs van A.D.L.M. te Kwadendam me. 1ste Zijvogel: C. Baas van Ju liana te Oudelande. 2de Zijvogel- C Bek van Soranus te Heinkenszand 4de Zijvogel: H. Goetheer van Ons Genoegen te Oudelande. 1ste Kal: H Koens van Spes Nostra te Ovezan de. 2de Kal: Jac. Vermuë van Ja coba van Beieren te Goes. 3de Kal: H.A. Mol van dezelfde vereniging 4de Kal: Jac. Doene van Victoria te Kwadendamme. De vliegende vo- gelprijzen waren voor C. Baas van Juliana als eerste, en A. A. Geense van Zorgvliet te EUewoutsdijk als tweede prijs. Meeste kleine vogels- H. Goetheer van Juliana te Oude lande 5 stuks. V 's-HEER ARENDSKERKE De raad van de gemeente 's-Heer Arendskerke heeft in haar openbare raadszitting het besluit genomen tot aanleg van een tweede sportveld te 's-Heer Arendskerke. De technische dienst der gemeente heeft in samen werking met de N.V. Grontmij. daar toe een plan en begroting gemaakt. De kosten worden begroot op 60.000.-. De heer A. Janse (CHU) infor meerde naar de mogelijkheid het ter rein mettertijd in te zaaien met een nieuw soort graszaad, waardoor het bespelen van dit terein reeds na drie maanden mogelijk zal zijn. Wethou der W.A Bierens kon hierop ant woorden, dat eerst de resultaten met dit soort gras bij andere vereni gingen afgewacht moet worden. Zo dra tot inzaaien kan worden over gegaan zal dit met de deskundigen nader worden bekeken. Aan de firma J.M.J. Schrijver en Zonen te Goes zal medewerking wor den verleend tot vestiging van dit bedrijf op het industrieterrein te s-Heer Arendskerke. Het gemeente bestuur zal daartoe een perceel grond verkopen. Tevens zal door de te vestigen firma een bedrag van 50.000 onmiddellijk in de gemeente kas worden gestort als bijdrage in de kosten van het bouwrijpmaken van de gronden in het industrieter rein. De gemeente doet tegelijker tijd afstand van het recht de onder havige grond nu of in de toekomst te betrekken in een belasting bouw terreinbelasting, baatbelasting en bouwgrondproduktiebelasting. Het bovengrondse elektriciteitsnet in de Stationsstraat in Eindewege zal worden vervangen door een ka bel Als gevolg hiervan zullen twee paalarmen aan de houten palen van het bovengrondse net komen te ver vallen. Een bedrag van 2,507,20 werd uitgetrokken voor het plaatsen van zes nieuwe straatlantaarns in de Eigen Erf, die zal worden ontbon den, zal de gemeente ruim vier hec tare grond voor de boekwaarde van 11.446,45 overnemen. De grond ligt tussen de Noordkraayerssedijk en de Noordkraayertseweg, De gron den zullen de bestemming behouden om te dienen ter bevordering van de verkrijging van onroerend goed door landarbeiders. Aan de heer J.B. Smit, onderwijzer aan de openbare lagere school in Nieuwdorp. zal ingaande 1 januari 1970 eervol ontslag worden verleend wegens inkrimping van het perso neel aan deze school. Aan de toneel groep Pandora in Nieuwdorp zal voor het seizoen 1969-1970 een subsi die van 300 worden verleend. Naar aanleiding van de brief van Progres sief Akkoord gemeente Nieuw-Borse le over verkoop van grond, merkte de heer A. de Kooning (KVP) ful minerend op, dat de gemeente 's-Heer Arendskerke autonoom is tot 1 janu ari 1970 en tot deze datum haar eigen zaken regelt. tot 1 januari 1970 en tot deze datum De heer C. Verdonk (KVP) be treurde het besluit van Gedeputeer de Staten om de tuin voor de chris telijke nationale school te Lewedorp te laten verdwijnen. Hij wees er op. dat de gemeente niet armlastig en had gaarne daar een mooie tuin gezien. (Van onze correspondent) SAS VAN GENT Op zaterdag 22 november organiseert de stichting Sasse carnaval een Prinsenbal in de zaal van de gasfabriek te Sas van Gent. Met het bekende orkest van Tonny Bass en verdere medewerking van de hofkapel van Lol en Deut, zal dit een veelbelovende avond worden, Door uw artikel „Wordt er in ons land reserve aan gastarbeiders ge vormd?" in uw blad van 8 november kom ik ertoe enkele opmerkingen te maken over de bestaande, wankele, omstandigheden van enkele Turkse gastarbeiders die in de streek van Hontenisse wonen. In uw artikel stond dat de Neder landse industrie buitenlanders in dienst mocht nemen die spontaan Ne derland waren binnengekomen. Men sen zonder verblijfsvergunning. Ze kregen 3 maanden gelegenheid hier werk te zoeken. Lukte dat niet dan moesten ze het land verlaten. Nu wil het geval dat deze 11 men sen al zowat 3 maanden wel werk Hadden in de fabriek Bleiko te Wals oorden. Maar nog steeds hebben 8 van hen geen verblijfsvergunning! Ruim een week geleden moesten ze hun paspoorten inleveren, en op het moment dat ik dit schrijf leven ze in grootste angst uit het land te worden gezet. Toch stond er in uw artikel dat de ondernemer alleen maar een aanvraag in hoeft te dienen bij het arbeidsbureau. Ra, ra, hoe zit dat? Vreemd vind ik deze gang van za ken, omdat de baas van de fabriek zoveel sociaal gevoel scheen te heb ben door deze mensen onder te bren gen in twee bejaardenwoningen te Lamswaarde, die hij ook nog van de allernoodzakelijkste meubels voor zag Die Turkse arbeiders betaalden 200 per maand huur per huis je. Om toch vooral in aanmerking te komen voor vast werk, durfden ze geen overwerk te weigeren en werk ten ze vele dagen tot laat in de avond. Tijd om een warme hap klaar te maken was er dus, als regel, niet. Als het voor de Hollandse arbeiders avond was, stonden zij alweer, soms met nog een boterham in de hand, op het busje van de fabriek te wach ten En nu durven ze hun deur niet open te doen als er een onbekende belt, uit vrees dat het de politie is! Na uw artikel vraag ik: „Moet dat zo?" HONTENISSE L. v. Damme Uit de enquête „Maria Boodschap" te Rijen blijkt toch wel duidelijk wat er onder de gelovigen leeft aan ver ontrusting en aanpassingsmoeilijk heden. Dit zou 'n zeer goede richtlijn kunnen zijn voor 'n pastoraal beleid. Als alle parochies zo'n enquête zou den houden middels hun parochie- beraad, dan zouden zij te weten kun nen komen wat onder hun parochia nen leeft. Het wordt wel hoog tijd dat aan al die twijfels en afbrekende kritiek op de r.-k. kerk een einde komt. Wij leken laten ons, denk ik te weinig horen of krijgen daar de gele genheid niet voor. Wat leeft nu daar over bij menig katholiek gezin? Waarom geen godsdienstles meer op sommige scholen? Zeker moet men voor de jeugd naar een vernieuwing toe. Zijn het dan niet de ouders die hier van het eerst in kennis gesteld moe ten worden? Zij weten vaak met hun kinderen geen raad als zij zeggen: „Wij hoeven zondags niet naar de h. mis te gaan". Tijdens lessen, gesprek ken of preken valt vaak, onder be dekte of onbedekte termen, een ont kenning of verdoezeling van geloofs waarheden te bespeuren alsof alles in de mist is opgegaan. Door dit soort gesprekken tot de jeugd etc. worden de ouders „ouder wets". Waarom is er voor jeugd b.v. beneden 10 jaar niet een eucharistie viering, met teksten aangepast aan hun leeftijd? De nu bekende zondags boekjes spreken toch ook niet aan? Waarom wordt er niet meer gepreekt over „zonden". Zie de verkoop van allerlei middelen tegen Gods wetten in. Waarom wordt deze „rommel" dood gezwegen en wordt er door de kerk niets aan gedaan? BREDA, Mevr. Ph. Gies-v.d. Steen straeten. Een korte samenvatting van enke' le feiten zal de klassejustitie bewij zen: 1) Israël gaat boven op Frankiewici staan door heel Nederland gecon stateerd via NTS-reportage. Feije- noord zou zelf straffen doch doet niets. 2) Kindvall slaat Graumans neer, scheidsrechter draait zich eruit met een dooddoener om op z'n oor spronkelijke beslissing terug te kunnen komen. 3) Brouwers wordt zonder meer voor 3 wedstrijden geschorst, gezien ook een waarschuwing van vele ja ren terug bij Baronie. 4) Het geval Hanegem. Hier wordt wel gebruik gemaakt van een film terwijl dit bij het geval Israël niet mocht! Deze man loopt in één week 2 officiële waarschuwingen op. In dit geval telt de officiële waar schuwing in de interland niet mee, wordt wel op een film afgegaan, wordt de scheidsrechter en de strafcommissie voor kwajongen weggezet en kan Hanegem rustig verder gaan, want die f 500 worden wel door Feijenoord betaald. Te vens mag men zich dan nog afvra gen wat bedoelt wordt met de zin snede dat Hanegem zich niet k(i beheersen? Conclusie: Voetbal klassejustitif of niet? BREDA AM

de Stem | 1969 | | pagina 29