DR J TESINK EN J. PRINS NA STUDIEREIS IN DE V.S. Saeftinghe alternatief voor de bedreigde boeren rond 't Sloe Nachtvorst Z.-Beveland Hoogwater dankzij de nieuwe MANN POEDERS die zo snel oplossen en direct helpen! I Tuinbouw Bufferzone Klimaat Akkerbouw Zuivering Vaklui historie onder handen Gordel Schaderegeling COMMISSARIS OP TOURNEE Veeteelt lixaroens Drs. Dusarduijn lid centrale werkgroep KVP PAEAP DE ZACHTE HOLLANDSE HONJAH DE STEM VAN DONDERDAG 13 NOVEMBER 1969 a. verstrekking van rundveeko-ekj es, waarin een fluorbindendie stof is ver werkt. b. het houden van aankopen van af gewisselde of bijna afgewisselde run deren. Om het effect van de luchtveront reiniging van een aluminiumfabriek op de tuinbouw na te gaan, zijn rond het bedrijf te Bellingham onderzoe kingen gedaan met gladiolen en Ita liaanse prunus. Er is hierbij een schadesec-tor aan te wijzen, die varieert van drie tot zes kilometer. Steenvruchten moeten in ruime straal rond een aluminium fabriek als onmogelijke teelt worden aangemerkt. Ook voor de pitvruchten zijn de moeilijkheden groot. Peren zijn over het algemeen gevoeliger dan appels. De straal, waarbinnen voor de gevoelige rassen schade zal optreden, is niet precies aan te geven. Het wordt niet voor onmogelijk gehouden, dat zich tot 10 km problemen zuilen voordoen. Wat gladiolen en tulpen betreft bestaat wel de mogelijkheid van vervanging door ongevoelige rassen. Bij kleinfruit is dit niet be kend. „Onderzoek naar eventueel economisch verantwoorde gewassen is", zo menen de onderzoekers", dan ook geboden. Beide fabrieken in Amerika heb ben rondom het bedrijf een hoeveel heid eigen grond liggen. Het totale oppervlak, dat één der fabrieken in bezit heeft, is ongeveer 560 ha groot. Voor gebouwen etc. zijn ongeveer 120 ha in gebruik. De overblijvende 440 ha dient als bufferzone. Deze vari eert in breedte-afhankelijk van de meest voorkomende windrichtingen van circa 800 tot 2.500 meter. In de buitenste zoom van de buf ferzone worden populieren ingeplant volgens aanwijzingen van, wat men zou kunnen noemen, het Amerikaan se Staatsbosbeheer. Het totale opper vlak van de „inplantzone" bedraagt ongeveer 160 ha. Gezien de oppervlakte van het ter rein, dat Pechiney Nederland in op tie heeft in het Sloegebied en de be nodigde oppervlakte voor het pro- duktiebedrijf, kam in het Sloegebied nauwelijks worden gesproken van een door het bedrijf gecreëerde buf ferzone", aldus het rapport. Wat 't Sloegebied betreft, zo wordt vervolgd, zijn er nog geen plannen tot aanplant van boscomplexen, zo als in Amerika wel het geval is. Wel werd van de zijde van Pechiney Ne derland de bereidheid uitgesproken om mee te werken aan beplantingen, hoewel van die zijde wel de vraag werd gesteld, in hoeverre het bedrijf dan wel andere instanties voor in plant van de boscomplexen verant woordelijk zijn. Vermoedelijk aldus Prins en Tesink, ziet men hier tevens een taak voor havenschap, provincie en gemeente. Met betrekking tot enkele speci fiek klimatologische omstandigheden wijzen zij erop, dat volgens medede lingen van de Washington State Uni versity in het gebied van Bellingham praktisch geen mist voorkomt. Deze m.b.t. de luchtverontreiniging gunsti ge omstandigheid is in Zeeland niet aanwezig. De meerderheid van landbouwge wassen blijkt matig gevoehg te zijn voor fluor. De omvang van de schade, alsmede de straal waarbinnen de schade zal optreden is moeilijk aan te geven. Een verdere beperking van de uit stoot van fluor is volgens Tesink en Prins de beste maatregel ter voorko ming van schade in land- en tuin bouw. Naast eventuele binnen het be drijf te treffen maatregelen zijn de waarnemingen in Amerika aanleiding om met grote nadruk te pleiten voor de aanleg van boscomplexen rond de vestiging van Pechiney in het Sloe. Zowel de zone van de bedrijfsge bouwen tot de beplanting, als de gor del met beplanting dienen als buffer zone te warden aangemerkt. Binnen deze zone is landbouw niet mogelijk. Het is volgens hem noodzakelijk, dat de voor deze gehele bufferzone be nodigde grond wordt aangekocht van de betreffende boeren en tuin ders. Naar de mening van Prins en Te sink dient de regeling van de schade vergoedingen en die van de taxatie nu reeds in beginsel te worden ge regeld. Tegelijk met de aan Pechi ney verder te stellen voorwaarden. (Van een onzer verslaggevers) GOES De restauratie van het stadhuis in Goes aan de Grote Markt wordt een karwei van zeer lange duur. Het werk is nu bijna twee jaar aan de gang, en niemand kan zeggen wanneer het geklop en gesjouw van de werklieden, die dag in dag uit met grote toewijding het oude bouw werk onderhanden nemen, zal stop pen. Veel is uiteraard afhankelijk van de portemonnee waaruit dit geldverslindende project bekostigd moet worden. Je zou eigenlijk beter kunnen zeggen dat men nog nauwe lijks is begonnen. Van architect M. DE BILT - Voor- a. uitzichten voor door het KNMI op woensdag om A kelijk opklarin- I111I1L' 'III1U gen met mogelijk nachtvorst, later toenemende kans op regen. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor vrijdag: aantal uren zon: 1 tot 6,;min. temp. omstreeks normaal, max. temp. omstreeks normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent. Kans op een ge heel droog etmaal: 50 procent. Voor zaterdag: aantal uren zon: 0 tot 3, min. temp.: van ongeveer nor maal tot 5 graden boven normaal, max. temp. omstreeks normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 30 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 20 procent. De verwachting moet volgens heide rapporteurs worden uitgesproken, dat binnen een straal van ongeveer 2 ki lometer van het aluminiumbedrijf in het Sloe geen rendabele rundvee houderij en schapenhouderij meer mogelijk kan zijn. Van twee tot vier kilometer moet zonder nadere maat regelen een rendabele rundvee- en. schapenhouderij als onzeker worden aangemerkt. Gedacht wordt aan de volgende maatregelen: VLISSINGEN Ben Vlissingen (vacature J gemeente 1) F. Brouwer lersdijk. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De commissaris der koningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen, zal in de loop van novem ber en december bezoeken brengen aan de binnenkort op te heffen ge gemeenten in Zuid-Beveland. In het programma van bezoeken ontbreken Goes, Yerseke en Kloetinge, in welke gemeente de commissaris ai eerder op bezoek is geweest. Er zullen in de diverse „oude" ge meenten bijeenkomsten worden be legd, waar de commissaris afscheid neemt van de leden der verschillende gemeenteraden. Het programma om vat een groot aantal korte bezoeken, elk niet langer dan een half uur aan de vele zelfstandige gemeenten die gaan verdwijnen. In de avond van 19 november be zoekt mr. Van Aartsen achtereenvol gens: Rilland-Bath, Krabbendijke, Waarde en Wemeldinge. Op 21 no vember, eveneens 's avonds, volgen Kruiningen, Kapelle, 's Gravenpolder en Hoedekenskerke. Op 24 november: Baarland, Oudelande, Ellewoutsdijk, Driewegen en Borssele. Op 3 decem ber: Nisse, 's Heer Abtskerke, Kat- tendijke en tenslotte op 10 december: Ovezande, Heinkenszand, 's Heeren- hoek en 's Heer Arendskerke. In de eerst genoemde gemeenten van de diverse reeksen arriveert de commissaris omstreeks half acht. Rond tien uur wordt de serie af scheidsbijeenkomsten besloten. Voor r examen ROTTERDAM - terdam gehouden thekersassistente frouw G C. C. stoppeldijk (ADVERTENTIE) Morgen vrijdag lergen op Zoom: b- üansweert 5.29 en Made-Drimmelen Terneuzen 4.54 en Vlissingen: 4-f7e" Wemeldinge 6.19 ♦S Parade i 7 Bitter: twee ^.druppels bitter, een borrelglas Pa uae, opvullen mei sodawater.'

de Stem | 1969 | | pagina 25