EEN BIJNA COMPLETE DYLAN VOOR TEKSTPLUIZERS Loofden 1 JALEtö Lucky sr N.V. trders ton. Reis- makelaar Rietjes Recept Vitamine A Sigaretten I Oud- Hollands Gespannen Baasje ,LeberaI' EEN KOU KRIJGT GEEN KANS DE STEM VAN WOENSDAG 12 NOVEMBER 1969 27 „NU is er een garantie voor de vakbekwaamheid van het reis bureauwezen gekomen ten bate van de klant, die moet weten waar hij aan toe is." Aldus de heer G. Gerkens, de eerste Ne derlandse reismakelaar. Hij ziet voor zichzelf een belangrijke taak weggelegd. „De hele reisbemid- deling dient op een hoger plan te worden gebracht." De heer Gerkens is voorzitter van de federatie van Reisadvi seurs. Hij vindt dat in de reis bureauwereld een „chaotische be middelingssfeer heerst, waarvan de vakantieganger de dupe schijnt te worden." Van de ruim 1500 in Nederland gevestigde reisver- kooppunten voldoen er ruim 500 aan alle eisen, volgens de heer Gerkens, de overige schommelen tussen „onvoldoende en mala fide." De arrondissementsrechtbank van Amsterdam heeft de heer Gerkens na een uitgebreid on derzoek naar diens antecedenten, dat drie maanden in beslag nam, vorige week beëdigd. Niet ieder een is tevreden over deze nieuwe figuur in de reiswereld: zo be staat er al jaren een controverse tussen de federatie, waarvan de heer Gerkens voorzitter is en de Algemene Nederlandse Vereni ging van Reisbureaus. „Deze ANVR dient alleen de belangen van de ondernemers. De consu ment komt er niet aan te pas," aldus de reismakelaar. |ienkunt legelknop pxact jw type r nog zachter Ihebben, laam. liefhebben. Remington Special 100. Dubbele tondeuse, f 55,—. Met inruil van uw oude scheerapparaat 45,—. Eindelijk hebben Thomas Rapp en de Bezige Bij de vol ledige (songteksten van Bob Dylan in de vorm van een prachtig uitgevoerd langwer pig boekwerk op de markt ge- aracht. Er circuleerden al eni- ;e tijd op stencil uitgebrachte Iken, verzorgd door de commune „For M". ,eze Leidenaars bleken il alle wetten betreffen- copyrights overtreden te iben (zodat enige leden naar izijn uitgeweken om de te ontvluchten) en bo- hadden zij alleen be en leggen op teksten lan-liederen, die op de (iële Dylan-elpees staan. In ^Complete works" van ipp/Bij vinden wij ook de ksten van nummers die nooit .oor CBS aan het zwarte vinyl '•ijn toevertrouwd. Dylan schreef zeer veel, maar Kaf ook veel songs weg en keurde lok nog een respectabel aantal af. Jie afgekeurde nummers zijn ech- er op allerlei geheimzinnige ban,d- 0ns gekomen (VPRO, v ARA) en onlangs is er nog een 'landestien, wit dubbelalbum uit- ;ebracht met deze werken. Onge- 'nl 5Ï. Yan de 153 teksten in ,±5°b Dylan Complete Works" vorden dus zodoende voor de eer- te maal gepubliceerd. Toch zullen Dylan-speurders ti- -is in het boekwerk missen. Een xcuus voor de samenstellers kan dat moeilijk na te gaan is, Ke songs Dylan schreef en wel ke hij overnam en arrangeerde. Dan zijn er nog nummers die Bob op verschillende manieren volein digd heeft, zoals „Love's just a four-letter word" (te zien in de film „Don't look back"). Het is typisch een boek voor de Dylan-liefhebbers, die hem reeds adoreerden om zijn muziek en flarden verstaanbare tekst en aan de hand van deze teksten hun kennis kunnen verdiepen. Zij we ten al dat Dylan een gespannen baasje is, die voortdurend rond loopt met zijn „mixed-up confu sion" en in staat is, dank zij zijn buigzame muzikale geest, die ver warrende indrukken en gedachten op papier en op muziek te zetten. Dat deed hij aanvankelijk scherp en fel. Later relativerend en met cynische humor of barokke fanta sieën. De teksten van de elpees „Highway 61 revisited", „Bringing it all back home" en vooral „Blon de on blonde" zijn daarom het in teressantste, want na zijn ongeluk is de spanning verdwenen. Zijn crue humor blijkt vooral uit „Bob Dylan 115th dream", waarin hij verhaalt hoe hij als zeeman probeert zijn makkers uit de gevangenis te krijgen in het plaatsje waar ze aan land gegaan zijn. Hij belandt tussen demon stranten die borden dragen met „Ban the bums" (bums kan „arme" betekenen, maar ook „achter werk"), in een restaurant dat dan subiet in de lucht vliegt en bij een begrafendsoin'derinemmg: „I repeated that my friends/ ware all in jail, with a sigh/ he gave me his card/ he said, call me if they die". Een lied boordevol triestigheid is „Desolation row", waarin Dylan Romeo, Kain en Abel, de Ge bochelde van de Notre Dame, Ophelia, het Spook van de Opera, Ezra Pound, T. S. Elliot en de Barmhartige Samaritaan laat op draven. Erg gevoelig is de strofe over Einstein, die vermomd als Robin Hood aan regenpijpen snuf felt en het alfabeth voordraagt. Dylan vervolgt dan met: „Je zou het niet zeggen als je hem ziet, maar hij was beroemd, lang ge leden, om zijn spel op de elek trische viool op de Weg van de Wanhoop". Jammer is dat de prijs te hoog is (dertien gulden vijftig), maar dat zijn we van. de overigens sympa thieke uitgever Thomas Rapp ge wend. Mensen die denken met een leuke dichtbundel te doen te heb ben, zullen, ook met behulp van een woordenboek, verstrikt raken in de gecompliceerde teksten. Zij die de spookachtige fantasieën van Bob Dylan nader willen ontleden, zullen er wel 13,50 voor overheb ben Een leuk grapje komt voor in „I shall be free no 10". Dylan zegt dat hij „liberal" is, maar tot op zekere hoogte, want als Barry Goldwater naast hem zou komen wonen en zijn dochter zou trou wen, zou Dylan dat niet toestaan: „I would n't let him dofor all the farms in Cuba". In „I shall be free" raadt hij president Kennedy desgevraagd aan Bridgette Bar- dot, Anita Eckberg (beide fout ge speld) en Sophia Loren te halen om het land vooruit te helpen. In zijn soms ondoorzichtige ver telsels treden verder o.a. nog op: Cassius Clay, Scott Fitzgerald, Bette Davis, het echtpaar Taylor en Burton, Fidel Castro en Tony Perkins. Interessant zijn ook niet gepubliceerde „praatliederen". In „Talking Bear Mountain Picnic Massacre Blues" vertelt hij van een bootreis plus picknick, die let terlijk in het water valt: er zijn geen bergen en geen beren en de boot zinkt onder het gewicht van de 6000 bedrogen passagiers, Een stunt om mensen van hun geld te ontdoen, vindt Dylan. En dan ten slotte de korte tekst van „Talking hava negeilah blues": „Hava/Ha- vana/ Havana ge/ Havana gela/ Havana gela odle-odle heahhoo", dat volgens Hiltermamii amti-semi- tisoh is. Zo is er nog genoeg inte ressant materiaal, dat je op herfst achtige avonden kunt uitpluizen. MISSCHIEN is het volgende re cept iets voor u: fruit een grote, gesnipperde ui in SO gram boter goudgeel. Smoor een halve kilo in stukjes gesneden tomaten en acht in blokjes gesneden aard appelen mee. Snijd een komkom mer in kleine blokjes en laat deze samen met 250 gram gesneden witte kool tien minuten meeko ken. Bind het vocht met iets maizena en meng er voor het opdienen nog 200 gram ham, 200 gram belegen kaas (beide in blokjes gesneden), samen met wat verse peterselie door. Als uw man nu vraagt, wat u vandaag eet, moet u hem ant woorden: ratatouille met kerry- soep vooraf. IEDERE huisvrouw weet, dat het soms moeilijk is kleine kinderen te overreden, een glas met een of an dere drank melk bijvoorbeeld geheel te ledigen. Zijn ze op de helft, dan is de dorst gelest. Ze laten ondanks moeders aanmoedi gingen het restant staan. In Groot- Brittannië zijn nu plastic „rietjes" in de handel met allerlei bochten en figuren die de fabrikant dan ook „Crazy Straws" gekke riet jes heeft gedoopt. Ze hebben succes, want de kinderen volgen de loop van de vloeitof door al die bizarre figuren en de meesten res ten niet, voor ze him glas tot de bodem geledigd hebben. Voeg daarbij dat men in Engeland ook de melk kim kleuren, dan is het duidelijk waarom deze rietjes een succes zijn. Ze worden in vier kleuren verkocht. NU de avonden weer lengen en slecht weer geen uitzondering is moet de automobilist die 's avonds nog gaat rijden, vooral wanneer hij dat op donkere wegen doet, zor gen voor een voldoende voorzie ning met vitamine A om zijn aan passingsvermogen aan slecht zicht enerzijds en mogelijke verblinding door tegenliggers anderzijds zo veel mogelijk op te voeren. Welis waar helpt niets tegen de verblin ding zelf, maar bij een voldoende aanwezigheid van vitamine A treedt aanstonds een beter „zicht" op na het passeren van de verblin dende lichten. Voor een goede vi tamine A-produktie zorgen o.a. le ver, leverworst, boter, eieren, to maten, spinazie en abrikozen. Mo derne onderzoekingen tonen aan, dat kijken naar een slecht tv-beeld leidt tot een gebrek aan vitamine A. UIT een overzicht van de Ver. Naties blijkt dat het roken van sigaretten in de wereld steeds sneller stijgt. In de afgelopen der tig jaar is het sigarettenverbruik ongeveer verdrievoudigd! In die periode is de wereldbevolking ech ter bij lange na nog niet eens ver dubbeld zodat het duidelijk is dat er per hoofd steeds meer sigaret ten worden opgestoken. Het pijp roken en het gebruik van sigaret ten daarentegen vertoont in de meeste landen (w.o. Nederland) geen stijging, vaak zelfs een da ling. Naarmate de welvaart in een land stijgt worden er steeds meer sigaretten gerookt. De ontwikke lingslanden nemen derhalve een fors deel van de stijging voor hun rekening. Tabak is een groot-in- dustrie en de totale tabakshan delswaarde bedraagt thans jaar lijks ongeveer 3,5 miljard gulden. De Ver. Staten zijn de grootste sigarettenproducenten van de we reld, dan volgen Rusland, Enge land, Duitsland en Frankrijk. In 1968 werden er, volgens schatting per hoofd der wereldbevolking (dus kleine kinderen, zieken, niet- rokers en bejaarden meegerekend) ongeveer 750 sigaretten per jaar gerookt- Een vrouw die stipt op tijd een afspraak nakomt is ook in andere dingen onbetrouwbaar. Juliette Greco DE k.-issigheid van het „Hollands binnenhuisje" staat nog altijd in hoog aanzien. Modern meubilair, dat zich vooral aanpast aan de mo derne (kleine) woning en zich geheel wil voegen naar de levens sfeer van jonge mensen, moet het in knusse gezelligheid dikwijls afleggen tegen het „klassiek" in terieur. Klassiek blijft populair en aan de navolging van beroem de antieke stijlen komt geen eind. Daarnaast is er een nieuwe ople ving van boerse meubelkunst te bespeuren zoals Spaanse, Bre tonse, Oirschotse, Hindeloper en Staphorster meubels, die alle on der de klassieke vallen. In Wy- chen is van 15 tot 30 november een tentoonstelling „Klassiek Wo nen" te bezichtigen, dagelijks van 9 tot 5 uur; op de zondagen van 11 tot 5 uur en op de vrijdagavon den bovendien van 7 tot 10 uur. Het initiatief is genomen door El- tink's meubelindustrie. (ADVERTENTIE) Aktieve Witte Kruis poeders helpen radikaal. Tegen griep en verkoudheid. En tegen andere pijnen. Witte Kruis maakt u vlot weer fit. Witte Kruis spaart bovendien de maag! poeders, tabletten en cachets. I .-****wxvv*%%*vvv*** I eek. |;ren en kaartschilderen voor i/ARENHUIS - supermarkt I Zeeuwsch-Vlaanderen. H 72234 van dit blad. ^,*#1 I onze ateliers te Hulst en uncties, zoals naaisterSi Ises. tj te Hulst eerling-breiers, lei, jongens die hierV°°ri«ng- den komen m aanm adres, telefoon 01140

de Stem | 1969 | | pagina 21