rPISTE Rechter trekt zich terug na wraking in monsterproces' iouillon uoordelg 1.00 help-biafra-actie op „unicef-dag" Luchtgevechten bij Suez-kail aal WEDERGEBOORTE I TE VREZEN VAN I McCARTHY-ISME I )e$re!Uci Tweede rechter laat zaal ontruimen i Senator Fulbright reageert op rede Spiro Agnew: Bonn gaat praten met Warschau en Moskou UClëN iRHOUDS- en ilEMONTEURS Nederland op Expo in Osaka zilvergrijs en oranje BRITSE EX-MINISTER MAG ISRAEL NIET IN nberg-Festen's Fabrieken N.V. hekwame RUGNUMMER J Mr. Van Zeben: onverteerbare aanval op gezinsleven MURMELEN ALS MENS? Mysterie rond VS-vliegtuig ,Ik bemiddel niet tussen PvdA en KVP' Biesheuvel: geen hardere lijn jegens kabinet SOVJET AUTO BENADERT GELUIDS- BARRIèRE BEJAARDE ZAT VAST IN MOERASPLAS Nog geen opslag voor Britse koningin Bom naar Israëlische ambassade Den Haag Jordaniër krijgt drie maanden tuchtschool Zoals uw auto in Nederland roest, roest'ie nergens. IML 17 DE STEM VAN WOENSDAG 12 NOVEMBER 1969 Ireau w. buckens nweg 86 Breda 01600-S6856 vraagt dige indiensttreding |>.-diploma vereist, ten aan bovengenoemd adres. aan de Maas spoedige indiensttreding, en ruime ervaring te hebben Died van electro-motoren en. (installaties, terwijl het bet}! |.E.V.-diploma sterkstroomrnoi^ adspirant-sterkstroommonteif fling strekt. UTRECHT (ANP) Halverwege de ochtendzitting op de tweede dag van het proces tegen 57 studenten die terecht staan wegens lo- kaalvrede breuk, heeft de politierechter in Utrecht, mr. D. van Ze- ben zich wegens een felle persoonlijke aanval van de 21-jarige, zich -anarchist noemende, D. D. in een schorsing tot de rechtbank gewend met het verzoek om verschoning. Dit verzoek is ingewilligd. Mr. Van Zeben is omstreeks half elt door mr. R. J. F M. Lisone vervangen De zaak van D. werd onmiddellijk opnieuw behandeld, nadat mr. Van Zeben sinds negen uur. toen de zaak D. werd uitgeroepen, aan deze eene student alle tijd had besteed. inimum-opleiding LTS, alsme» praktische ervaring en inende werken. |/el schriftelijk als mondelirgj ingewacht bij de afdeling van bovengenoemde N.V. r een 3-1 iter- is de prijs lijk najaar en winter met gerusi an de gezellige warme ma* entree al hee! plezierig. »el pie korting, mèt verrassew maar vooral toch door* vleeskracht van de botf'W i it die, behalve voor soep .0 onmisbaar is om van bf j hachee, jachtschotel, rif; enz. een feestelijk eten;1 -e de komende tijd meer 0 pit ervan smullen' De tweede zittingsdag was enigs zins mat begonnen. De eerste opwin ding ontstond toen D. in plaats van te gaan zitten op de daarvoor aange wezen stoel plaats nam op de schrijf tafel van de rechter. Slechts na veel •iendelijke woorden van de immer irrecte en beheerste mr. Van Zeben erdween de student van de tafel. D. liet mr Van Zeben al spoedig lerken dat hij zich, evenals gisteren eermalen duidelijk was gedemon teerd, van vertragingstechnieken 'ilde bedienen. Als getuigen a dé- arge voerde hij de namen van ze en personen op, maar niet na de •echter eerst te hebben gewraakt en dat op acht punten. De rechter had volgens hem giste- 'en in politiek opzicht stelling geno- en en bovendien was er een per- lonlijke binding tussen de politie- 'echter en prof. dr. Kunst, een hoog leraar van de rijksuniversiteit in 'trecht, die mr. Van Zeben in de zou hebben genomen om zijn echter van een wachtlijst te laten ifvoeren. Op dit laatste punt diende mr. Van Zeben zijn verzoek om ver- .echtenis veroordeeld. Nadat mr. Lissone in de rechter- itoel had plaatsgenomen, werd dui- lelijk dat een onrustige situatie niet langer getolereerd zou worden. Toen D. met een rugnummer „Quick '69" voorschijn kwam, greep mr. Lisso ne in en gelaste een pakketwacht het rugnummer te verwijderen. Rond het middaguur werd D., na dat zijn zeven getuigen ellenlange verklaringen hadden afgelegd, tot 60,— boete of 6 dagen vervangende hechtenis vreoordeeld. In zijn verdediging hekelde D. de Utrechtse balie, die de studenten niet had willen verdedigen op politieke gronden. „Ik heb daarom zelf maar een advocaat meegebracht", zei hij en trok uit zijn binnenzak een fles ad vocaat tevoorschijn. De politierech- FRANKRIJK zal deelnemen aan de bouw van een Europese deeltjes versneller ten behoeve van het kern onderzoek. De versneller zal worden gebouwd door de Westeuropese Organisatie voor Kernonderzoek (CERN) in Geneve. (Van een onzer verslaggevers) DEDEMSVAART Volgende week donderdag, Unicefdag.zulleiisch- lieren in geheef Nederland en vermoedelijk West-Europa de straat optrek- ken om de regering te bewegen iets te doen voor de stervende kinderen m B,af Gistermorgen is de Help Biafra-actie in Dedemsvaart gestart met een demonstratieve bijeenkomst op de markt en een sti"^ rt""{?jwh^oien voor trum door ongeveer 500 leerlingen van de vier plaatselijke scholen VOOrVoTgeen^"coeöïdtaktor P. Schuringa, hoofd van de christel«ke mavo- school Dedemsvaart, hebben gisteren ongeveer 55 'eraren en ,eerl™gen 25 Overijsselse scholen in Dedemsvaart afgesproken de actie over Nederland en indien mogelijk over geheel West-Europa nit te breiden. Contacten met leraren in België, Duitsland en Denemarken worden of zijn al gelegd. Een commissie van 11 Overijsselse leraren heeft reeds op zich genomen collega's in andere provincies voor de actie te zullen werven. „Wij passen het sneeuwbaleffect toe", zette een van de Ieraren uiteen. De scholen in Overijssel, die reeds hun medewerking hebben toegezegd aan deze Europese Help-Biafra-actie, staan o.a. in Steenwuk, Hengelo, Zwolle, Den Ham en Almelo. De sneeuwbal rolt en steeds meer scholen melden mee te willen doen. Dit wordt een actie van miljoenen jongeren voor de stervende jeugd m Biafra", aldus een van de Dedemsvaartse leerlingen. UTRECHT (ANP) De po litierechter in Utrecht, die tot gisterochtend het studentenpro ces heeft geleid, mr. D. van Ze ben, heeft desgevraagd, in het bijzijn van de president van de rechtbank, prof. mr. V. J. A. van Dijk, verklaard, dat hij ge bruik van het recht op verscho ning heeft gemaakt vanwege de onverteerbare aanval op zijn ge zinsleven. De persoonlijke aan val, gedaan door de zich anar chist noemende student D. D. achtte mr. Van Zeben dermate onjuist dat hij vreesde te emo tioneel bij de zaak te worden betrokken. „Ik heb verschoning gevraagd omdat daardoor de mogelijkheid ontstond dat ik de onzijdigheid des rechters die ik een hoog goed acht niet ten volle zou kunnen waarborgen", aldus mr. Van Zeben. Volgens mr. Van Zeben is de bevver'ng van de student, als zou een van zijn gezinsleden bevoor recht zijn via een oppervlakkige relatie, volkomen bezijden de waarheid. „Ik kan gelukkig met mijn hand op mijn hart verkla ren dat ik geen enkele poging heb gedaan mijn dochter te be voordelen". ter gebood D. de fles onmiddellijk weg te steken, waarop D. uitriep, dat „dit" volslagen humorloos en te gek was, hetgeen door de president werd beaamd D. probeerde nu aan een hand vol speelkaarten duidelijk te maken, dat hij met de rechter een spelletje „pesten" wilde spelen. Toen een licht geëmotineerde mr. Lissone ook dit „gedoe" afwees, zei D. dat 't duidelijk was dat de kaarten al wa ren geschud. Om precies half drie onderhrak de politierechter in Utrecht mr. Lissone, het voorlezen van een tenlastelegging door de officier van justitie, bood daarvoor zijn excuses aan de officier aan en gelastte de ontruiming van de zaal. Dat gebeurde nadat de zaal de woorden, die de officier sprak, monotoom begon mee te murmelen en andere afkeurende geluiden liet horen. De politierechter stelde dat de zitting voor een kwartier werd ge schorst en nadien achter gesloten deuren zou worden voortgezet. Ach ter gesloten deuren, maar met toe gankelijkheid voor de talrijke journa listen die het proces volgen. De studenten op de publieke tri bune, merendeels verdachten, lieten zich door de parketwacht overreden weg te gaan uit de zaal, omdat zij zich anders aan wederspannigheid schuldig zouden maken. Bij de ontruiming zijn de studenten woedend geworden toen de derde jaars psychologiestudent M. K. van de trap naar buiten viel. Volgens de studenten is hij door een parket wacht ruggelings naar buiten ge duwd. Anderen zeggen dat hij over een drmpel is gestruikeld. Een aan tal studenten gaf te kennen niet voor de rechter te zullen verschijnen, om dat de zaken volgens hen niet in de openbaarheid werden behandeld. De volgende zaak tegen verdachte G. nam nogal veel tijd in beslag, aan gezien drie getuigen moesten worden gehoord. G. voerde daarna, gekleed in een toga, tot zijn verdediging aan, dat de Utrechtse curatoren indertijd de studenten hebben belemmerd in hun eigen levenssituaties. „U als rechter handelt voor de wet terecht, maar doet u dat ook als mens"?, vroeg hij. Mr. Lissone verwierp daar na de beweringen van de drie getui gen en veroordeelde ook G. tot een boete van 60, Een aantal studenten drongen er bij de behandeling van hun zaak op aan het publiek weer toe te laten. Mr. Lissone antwoordde echter dat hij bij zijn beslissing bleef in ver band met de openbare orde. „De pers is aanwezig, hetgeen betekent dat de zaken toch openbaar worden behandeld", aldus de politierechter, die deze interne ordemaatregel voor de rest van de dag handhaafde. De verdachten verlieten telkens daarop de zaal en werden daarom bij verstek veroordeeld, steeds tot dezelfde straf. De zitting werd gisteren afgesloten met de vervroegde behandeling van zeven zaken tegen studenten die zich niet meer in de zaal lieten zien. Overeenkomstig het „tarief" eiste mr. Wiistenberg 100,boete en von niste de politierechter met 60,In totaal zijn gisteren 16, verdachten ver" oordeeld. PALERMO (AFP) Het gerucht oat. een maandag in de Tyrrheense Zee bij Sicilië gestort Amerikaans jachtvliegtuig atoombommen ver voerde heeft in Italië enige opschud ding veroorzaakt. Weliswaar laarde een woordvoerder van --merikaanse marine in Napels, het technisch onmogelijk was dat ne: toestel een ,,Corsair"-onderschep' imgsvliegtuig bommen vervoerde, naar de geheimzinnigheid waarmee de naspeuringen werden omgeven deed het wantrouwen voortduren ver- de dat het (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Ais in maart aanstaande de wereldtentoonstelling in Osaka wordt geopend zal het Ne derlandse paviljoen, schepping van prof. J. B. Bakema en ir. C. Weeber schitteren in aluminium en oranje op een basis van kobaltblauw. Een ma quette van dit moderne bouwwerk stond gisteren in de salon van de Amsterdamse couturier Frans Mole naar, die de kleding voor de 24 hos- tesse van dit paviljoen ontwierp. Die kleding bestaat uit een mouw loos jurkje, een jasje met rugsluiting, een broek, een rok en een regenjas, alles voor verschillende gelegenhe den. Hoofdkleuren: zilvergrijs en oranje. (Van onze pari. red.) DEN HAAG A.R.-fractieleider mr. Biesheuvel zal geen rol spelen in de bemiddelingspogingen die A.R.-voorzitter Veerman op aan drang van C.N.V.-voorzitter Lanser gaat doen om PvdA en KVP dichter bij elkaar te brengen. De A.R.-fractie zal zich in haar houding jegens het kabinet De Jong niet laten beïnvloeden door het A.R. partijconvent van zaterdag j.l. en de afspraken van de kabinets formatie in 1967 loyaal blijven nako men. De fractie ziet geen reden om een „harde lijn" tegenover het ka binet te volgen. Dit alles blijkt uit een korte ver klaring die mr. Biesheuvel heeft af gelegd. (Van onze redactie buitenland) TEL AVTV Boven het Suez-ka- naal hebben gisteren luchtgevechten gewoed. De Israëli's beweren dat hun vliegtuigen drie Egyptische gevechts toestellen hebben neergehaald en daarna Egyptische militaire installa ties hebben beschoten. Het militaire opperbevel deelde mee dat de aanval op Egyptische stel lingen, waaronder artilleriebatterijen ongeveer 40 minuten duurde. Volgens de Israëli's kwam de aan val na felle luchtgevechten boven het zuidelijke gedeelte van het ka naal, waar drie Egyptische mig-21 toestellen werden neergeschoten. Cairo gaf toe dat de Egyptenaren een vliegtuig hebben verloren, maar zei ook dat twee Israëlische toestel len waren neergeschoten. De Israëli's hebben deze bewering uit Cario onmiddellijk ontkend. Volgens de Israëli's zijn sinds de zesdaagse oorlog in 1967 in het totaal 57 Egyptische vliegtuigen vernietigd, terwijl slechts acht Israëlische toe stellen verloren gingen. Ook langs de Israëlisch-Jordaanse grens zijn gevechten geleverd. Een Jordaanse militaire woordvoerder in Amman berichtte dat een Israëlisch legervoertuig was vernietigd in ge vechten die door de Israëli's begon nen waren aan de rivier de Jordaan. In de Jordaanvallei werd een Israë lische burger gedood en twee ande ren gewond toen mortiergranaten ontploften, die waren afgeschoten door Arabische guerrilla's, die zich verscholen hielden in een bos op jordaans gebied. In Beiroet heeft een woordvoer der voor El Fatah de Verenigde Sta ten gewaarschuwd tegen een poging om troepen in het Midden-Oosten aan land te zetten. De Israëlische regering heeft giste ren de toegang tot het land ontzegd aan de voormalige Britse minister Anthony Nutting. Volgens het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken is Nuttings komst ongewenst, omdat bij zich een voorstander van gebruik van terreur door de Arabieren zou hebben ge toond. MOSKOU (AP) Het Sovjet-in stituut voor het wegverkeer in Char- kow is bezig met de bouw van een race-auto, welke de geluidssnelheid zou benaderen met een snelheid van 1.195 km u. Het voertuig zal, vol gens het verhaal in het blad Praw- da Oekrainy, 10 m lang worden en aangedreven worden door gasturbi- neswelke een vermogen van 5.500 p.k. ontwikkelen. Gezien de hoge snelheden zal bij de eerste proeven de wagen radiografisch bestuurd worden, zo vertelde de hoofdontwer per, Wladimir K. Nikitin. Er zijn ook plannen voor een auto die de geluidsbarrière doorbreekt. FULBRIGHT WASHINGTON (AP) De in vloedrijke Amerikaanse democrati sche senator William Fulbright ver wijt vice-president Spiro Agnew met zijn redevoeringen zulke „ex treme emoties" te hebben opgewekt, dat gevreesd moet worden, dat het land mogelijk op het punt staat de wedergeboorte van het „McCarthy- isme" mee te maken. Hij baseert deze vrees op de aard van de brieven Jie hij momenteel ontvangt en „de dreigendste en ge meenste sinds de dagen van Joe McCarthy" zijn. Fulbright, voorzit ter van de senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen en een „duif" onthulde op een persconfe rentie, dat hij in de post onder an dere voor verrader wordt uitge maakt, dat hem de raad wordt ge geven Amerika te verlaten en hij bedreigd wordt met politieke ver geldingsmaatregelen wegens zijn mening over de Vietnamese oorlog „Ik wijt dit aan de beschuldiging, dat zij die het niet eens zijn met het Vietnambeieid van de regering, ver raders zijn en aan de rechtstreekse aantijging van vice-president Ag new, dat wij vredesgezinde senato ren verantwoordelijk zijn voor voortduring van de oorlog en het toenemend aantal doden op het slagveld", aldus Fulbright. De toespraak van Agnew, waarin AGNEW tegenstanders van het Vietnambe ieid „een verwijfd stel snobs" en sommige politici „ideologische eu nuchen" zijn genoemd, wekken de zelfde passies op die in de jaren vijftig geroerd werden door de be wering van wijlen senator Joseph McCarthy, dat communisten hon derden sleutelposten in het Ameri kaanse regeringsapparaat bekleed den, aldus Fulbright. (Van een onzer verslaggevers) OMMEN De rijkspolitie te Om men heeft gisteren in de bossen van Junne na een grote speurtocht met politiehonden gehouden, de vermiste 84-jarige heer Buisman aangetroffen in een veenplas. Hij moet daarin uren vast hebben gezeten. Hij was er reeds tot voorbij zijn knieën ingezakt en schreeuwde luidkeels toen hij men sen hoorde naderen. De oude man was het bos inge gaan om een karweitje op te knap pen. Bij het zoeken naar een jutezak is hij aan het dwalen geraakt au, in de veenplas met drijfgrond geraakt. LONDEN (RTR/AFP) Sinds 1961 zijn de uitgaven van ko ningin Elizabeth steeds sterker boven de inkomsten uit geste gen, heeft premier Wilson dins dag bij het begin van het ge bruikelijke vragenuurtje in het Britse Lagerhuis gezegd. Hij wil echter met een verhoging van de rijkstoelage wachten tot na de komende verkiezingen. Het koninklijke inkomen is in 1952 vastgesteld op 475.000 pond per jaar. Daarin was een over schot opgenomen waarvan de be doeling was dit te investeren om toekomstige hogere uitgaven te kunnen dekken. Sinds 1961 is er geen overschot meer en tegen eind komend jaar zullen de ge kweekte reserves zijn uitgeput. Daarna moet de koningin uit ei gen vermogen aanvullen, aldus premier Wilson. Het overschot bedroeg destijds 95.000 pond per jaar. Koningin Elizabeth beschikt over een aanzienlijk fortuin. Zij wordt de op 3 na rijkste vrouw ter wereld geacht. Haar totale in komen wordt op bijna 10.000 pond 80.000) per week ge schat. In de Labourpartij bestaat sterk verzet tegen een verhoging van de toelage. Ha ha, brave borsten. Ik dacht maandag, „ik zal er eens niets van zeggen". Dat het gisteren elf novem ber was, bedoel ik. U weet wel, de lie van de lie, of 11-11 of de elfde van de elfde. Voor iedere rechtge aarde carnavalist een dag om zich over te verheugen. En je kon het merken, hoor. Gis termorgen direct al. Op een normale dag is het een wat somber geheel als ik mijn collega's in de vroege uren bekijk. Maar zie! Niet op de elfde van de elfde. Fris en vooral vrolijk blikte zelfs de meest ochtendzieke uit de ogen en wenste iedereen een zeer prettige dag. Zelfs op straat was het iets anders dan normaal en ook dat merk je snel genoeg. Want zelfs de minste door breking van de sleur die de normale gang van zaken nu eenmaal oplevert, doet plezierig aan. Het doet me trouwens genoegen u mee te delen dat de Engelse minis ter van defensie Denis Healy be noemd is tot lid van de kring van „edele grappenmakers" in Aken. En dit wegens de humor waarmee hij de beestachtige ernst in zijn ambt heeft bestreden. Tenslotte is oorlog een lolletje, moeten ze in Aken gedacht hebben! BONN (DPA) De Westduitse re gering zal op korte termijn de Sovjet Unie voorstellen, besprekingen te be ginnen. over het afzien van geweld en andere onderwerpen Ook wil de re gering in Bonn spoedig een gesprek met Polen beginnen. Dit heeft de mi nister van buitenlandse zaken, Walter Scheel, gisteren op een persconferen tie verklaard. Hij zei dat de bondsregering ge bruik wil maken van de „zakelijker wordende atmosfeer" Uit een ge- dachtenwisseling met de Russen over een wederzijds afzien van geweld zou zijns inziens blijken in hoeverre Mos kou bereid is tot het sluiten van overeenkomsten inzake de veiligheid in Europa. De Westduitse minister kondigde aan, dat Bonn via de Poolse handels vertegenwoordiging aldaar binnen af zienbare tijd een datum voor de ope ning van een veelomvattende gedach- tenwisseling met Warschau zal voor stellen. Geprolongeerd (ing) W erlc ontspoor- „Ik rijd hartstochtelijk graag", (sex-voorlichter Oswald Kolle). Het trappen tegen heilige huisjes, dat we tot nu toe deden, is nog niets vergeleken bij het slopen van kerken (zie Breda) en paleizen (Engeland!), waaraan onze tijd nu is begonnen. Die in Engeland zou natuurlijk veel liever prins Philips heten! Breda heeft sinds kort zijn grootste „mauwerd". Die hadden ze zo in Etten-heur kunnen vinden! In Parijs hebben twee aartsvijan dinnen het met elkaar aan de stok gekregen. Therèse Pellegrini en me vrouw Rebour raakten zelfs op niet mis te verstane wijze aan het vech ten, midden op straat. Van beide kanten werden de hoofdharen op echtheid beproefd. Op een gegeven moment boog The rèse zich zo ver naar voren dat haar vijandin een stuk van haar neus af beet. Het lichaamsdeel kwam in de goot terecht. In het ziekenhuis slaagde men er niet in de neus nog aan te brengen. Therèse loopt nu voor altijd een neuslengte achter! Feijenoord: niet zo Happ(el)ig zijn op AC Milan. Denkertje: Bij PSV vinden ze het jammer dat het geen lichtwedstrijd is! Maar toch wens ik de mannen suc ces. Tot vanmiddag (of vanavond) aan het toestel. MERIJN (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De 16-jarige Jor*- daniër Taysir e] Attar, die op t september j.l. een handgranaat heeft geworpen in de richting vait de ambassade van Israël te Dei Haag, is gisteren door de meervou- dige kamer van de Haagse recht' bank veroordeeld tot drie maandeil tuchtschool met aftrek van voorar- rest (vanaf 12 september). De behandeling vond „achter ge sloten deuren" plaats. (ADVERTENTIE) De enige afdoende oplossing? het exclusieve Valvollne produkt, Vraag inlichtingen bij Valvoline Oil Nederland N.V. Postbus 11 Dordrecht

de Stem | 1969 | | pagina 13