Vuilnisbelt doorn in 't oog in St. Jansteen King Air breidt luchtvloot uit B. EN W. ZOEKEN OPLOSSING W. Blommaert gaf lezing voor De Vier Ambachten Overval op bank: buit 90 mille W inkelactie- prijsvraag van winkeliers in Hulsl Zuiger diept haven van Terneuzen uit Arbeidsbureau doet moeite voor declaranten NAFTAKRAKER IN BRAND RIUMPH In Terneuzen komen 156 eengezins woningen Mishandeling van varkens slachthuis Roosendaal onderzocht VRAAG DEMONSTRATIE MATURA Max Euwe na zege op derde plaats Regen bij milde temperatuur 1 japonnen - pullovers 1 HELIKOPTER ERBO STUKKEN NU NAAR JUSTITIE RIJNBERG 's handelsbureau Hulst op de kaart'' Kloosterzande Lamswaarde Hulst Bergse schalen opgegraven in Oud-Gastel Oproepingskaarten verkiezingen XTKE™ op een fi®h€el drdog DE STEM VAN DINSDAG 11 NOVEMBER 1969 (ADVERTENTIE) MmnimcMiiiMiiiiiBffl |P M van dp Wallcl oersey Mft DER KRONE hulst Liiiiijiiiiii! Gentsestraat (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN „Wij hopen vol gend jaar met de bouw te beginnen van 156 eengezins- en 168 bejaarden woningen. Deze bejaardenwoningen zijn ondergebracht in twee flats van zeven verdiepingen met een diensten centrum bij de watertoren. De een gezinswoningen zijn gesitueerd in de wijk de Katspolder". Dit deelde de voorzitter van de woningbouwvereni ging Terneuzen, de heer W. J. We- terings, maandagavond mee tijdens de algemene ledenvergadering van de woningbouwvereniging Terneu- De bouw van deze eengezinswonin gen is urgent, want er dient voor de bewoners van het Java, dat aan sane ring toe is, een ander onderkomen te zijn. Ook dacht de heer Weterings dat met de bouw van deze eengezinswo ningen de doorstroming beter gediend zal zijn, waardoor tevens een oplos sing voor het schrijnende probleem van de jonggehuwden, die geen goed kope woning in Terneuzen kunnen vinden, kan worden opgelost. Er wordt tevens nog gedacht aan de bouw van 171 eengezinswoningen en 288 flats in vier bouwlagen met lift in de Katspolder, dicht bij de Alvarezlaan. „Wij zijn echter nog niet verder dain het bekijken van deze plannen. Als het projekt over tien jaar gerealiseerd zal zijn ben ik blij", aldus de voorzitter. In Sluiskil wordt gewerkt aan een plan voor de bouw van veertig een gezinswoningen met acht bejaarden woningen achter het ziekenhuis. De huurprijs van de eengezinswoningen bedraagt 150,zonder stookkosten, afzonderlijke centrale verwarming is wel in de huizen aanwezig. (Van onze luchitvaairtredacteur) SEPPE Het vandaag precies vijf jaar bestaande Brabantse luchtvaart bedrijf King Air Service breidt n >g deze maand zijn luchtvloot uit. Het gaat hier om slechts één luchtvaar tuig maai- dan wel een belangrijk omdat het tevens betekent dat King Air Service er een nieuwe afdeling bij krijgt. Het is namelijk een heli copter die als de optimistische ver wachtingen van het snelgroeiende bedrijf uitkomen niet alleen de reeds aanwezige behoeften naar he- licoptercapaciteit zal bevredigen, maar tevens nieuwe behoeften zal scheppen. De helicopter, een drie-peirsoons-200 pk-Hughes-300, zal in eerste instantie worden ingezet bij de controle van pijpleidingen, hoogspanningsnette e.d. Daartoe heeft King Air Service de zer dagen een contact afgesloten met de Gasunie. Eveneens zal de helicop ter op Seppe worden gebruikt voor opleidingsdoeleinden. Voorts is er werk aan de winkel op het gebied van reclame-vliegen, sproeien van landbouwpercelen, rondvluchten en chartervluchten. Voor King Air Service betekent het besluit om over te gaan tot de kost bare helieopter-exploitatie een be langrijke stap vooruit. De helicopter komt op uiterlijk 1 decetmber in be drijf. Het bedrijf van King Air Ser- vice dat gevestigd is op Seppe, Hulst en Texel beschikt naast de nieuwe helicopter over 2 Piper Cups voor sleepdoeleinden, 2 Cessna's 172 voor parachutespringen, opleiding, charter en rondvluchten, 2 Bölkovs-jr voor opleiding van vliegers en een grote Bölkov voor rondvluchten. De helicopter zal ook voor allerlei speciale werkzaamheden en opdrach ten worden ingezet, bijvoorbeeld voor het overvliegen van Sinterklazen. DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND Editie Zeeland ABONNEMENTSPRIJS 14,UI' per kwartaal (excl. 50 cent incassokosten) f 4,75 p maand (excl. 5 cent incassokosten). KANTOREN: Steenstraa' 14, Hulst tel. 0!14r - 3751 Klokstraat I, Goes tel. OHO" - 8030 KLACHTEN BEZORGING (na kantooruren) tel. 01158 - 1940 tel "1180 - 5550 REDACTIE ZEELAND: Chef Zeeuwse redactie: A F Koopman (01180 - 7438) REDACT1L ZEEUWSCH VLAANDEREN: G. van Berke) (01150 - 4866) J. Drieskens (01140 - 3667) REDACTIE BEVELANUEN EN SCHOCWEN DUIVELAND: J. Robesin (01140 - 2005) SPORTREDACTIE ZEELAND: R. van Deursen, Gerbrandy- laan 8. Axel Telefonisch be reikbaar via kantoor Hulst EXPLOITATIE ADV.: L. K. M de Jong (inspecteur) Terneuzen, tel. 01150 - 4281 Th. de Bakker Terneuzen, tel 01150 - 2601 M. Bogers Oostburg, tel 01170-2893 C. Menu Goes, tel. 01100-8030 J. Schieman Axel, tel 01155 - 1224 (Van onze correspondent) DEN BOSCH Het districtsbu reau voor de arbeidsvoorziening in Noord-Brabant heeft aan alle vrijko mende grensdeclaranten een inschrij vingsformulieren als werkzoekende doen toekomen. Zij, die dit formulier inzenden zullen persoonlijk worden bezocht door de contactambtenaar de heer Th. Spooren uit Tilburg, die het bemiddelingsgesprek met henm zal openen. Tijdens die eerste gesprek zullen uit voerige informaties worden verstrekt over de mogelijke maatregelen (be roeps- of studiekeuzeadvies, vergoe ding studie, verplaatsing naar ande re gebieden e.d.), die tot inpassing in een nieuwe functie kunnen bijdra gen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Gisteravond is op het terrein van Esso in het Rotter damse Botlekgebied brand uitgebro ken in een nieuwe naftakraker van dit bedrijf. Metershoge vlammen en een enorme rookontwikkeling gaven de brand een spectaculair karakter. De brand, waarvoor „middel alarm" werd gegeven, kon vrij snel worden gelokaliseerd. Aan het blussinigswerk werd deelgenomen door de bedrijfs brandweer van Esso de brandweren van Rotterdam en Spijkenisse, de bedrijfsbrandweer van Shell en een blusboot van de Rotterdamse haven dienst. De Rotterdamse GGD hield uit voorzorg enikele ambulance-wa gens gereed. Volgens een woordvoerder van Es so kan de brand lang duren omdat de installatie grote toeveelheden van het uiterst brandbare nafta bevat. De schade loopt volgens de eerste ramingen in de miljoenen. (Van een onzer verslaggevers) ST.-JANSTEEN ,Als de wind uit het oosten of het noord-oosten waait is het hier niet uit te houden". Mevrouw Vonck-Reyns, die woont in de Viss'rijstraat te St.-Jansteen, is weinig te spreken over de onmiddel lijke en hinderlijke nabijheid van het Steense vuilnisbelt in de omgeving van haar woning en met haar de ove rige bewoners van de Visserijstraat. „Je kunt", aldus mevrouw Vonck, „langs alle huizen lopen. Je zult over al hetzelfde horen. Iedereen is onte vreden over die belt. Laatst nog, 14 dagen geleden, stond de wind „ver keerd". Ik had mijn was opgehangen bij een van de buren, omdat op onze hof werd gewerkt. Ik kon heel mijn was weer in de wasmachine smijten. De brandlucht, die er aan hing was verschrikkelijk" Mevrouw Vonck woont plm. zes jaar in de Visserijstraat. Al die jaren heeft zij last gehad van de Steense vuilnisbelt. Al vele keren, aldus me vrouw Vonck, zei de gemeente, dat er iets aan deze onhoudbare toestand gedaan zal worden, maar er is nog steeds niets gebeurd. Vorige week onderzocht de gemeente-opzichter van St.-Jansteen, nadat op de secre tarie klachten van de bewoners van de Visserijstraat waren binnengeko men over de vuilnisbelt, de toestand. De man, zo zei mevrouw Vonck, kwam ook langs de huizen. „Hij ad viseerde ons gezamenlijk een brief te schrijven aan b. en w. Ik heb ge zegd, dat hij onze klachten maar moest overbrengen. De opzichter liet het echter niet bij dit advies. Hij stak de bewoners van, de Visserijstraat ook nog een hart onder de riem. In 1970, zo vertelde hij, wordt alles anders voor jullie. Dan komt St.-Jansteen bij Hulst en dan zal er op deze belt geen vuil meer worden gestort". De Steense belt is met een opper vlakte van enkele honderden meters maar een kleintje in zijn soort. Tn het verleden toen de stortplaats in gebruik werd genomen lag de belt ver genoeg verwijderd van de Steen se bebouwde kom. In de loop der ja ren echter met de uitbreiding van het Zeeuwsch-Vlaamse dorp naderden de huizen meer en meer de vuilnis stortplaats, tot de Visserijstraat enke le honderden meters van de belt werd gerealiseerd. Meestal valt de overlast, die de bewoners van de Visserijstraat van de belt ondervin den wel mee, omdat de wind, die in Zeeland bijna altijd waait, meestal uit het westen, noord-westen of zuid westen komt. Enkele dagen in het jaar is dat niet het geval. En het is over deze dagen, dat de bewoners van de Visserijstraat terecht klagen Gemeentesecretaris Francken„Mor gen wordt deze zaak door middel van een rapport, dat de gemeente-opzich ter uitbracht, waarschijnlijk in b. en w. behandeld. Behandeling is nog niet zeker, omdat wij morgen ook nog naar Den Haag willen reizen. We wil len de behandeling volgen van de ge meentelijke herindeling van Z.- Vlaanderen in de Eerste Kamer. Ik kan u overigens wel vast iets vertel len over de inhoud van het rapport. De opzichter adviseerde nog vaker en nog verder dan vroeger het vuil af te dekken met grond. U beseft na tuurlijk wel, dat terrein voor een nieuwe belt niet een, twee, drie ge vonden is". (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL De Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren, heeft haar onderzoek in Roosendaal van een door De Stem gesignaleerde mishandeling van ex portvarkens op het openbare slacht huis, afgesloten. De processen-verbaal van getui gen en verdachten, die de afgelopen weken in Roosendaal werden ge hoord, zijn in handen van de Roo- sendaalse gemeentepolitie gesteld. Deze stuurt ze verder naar de offi cier van justitie. Op woensdag, 8 oktober, consta teerden een verslaggever van De Stem en een fotograaf tijdens werk zaamheden in het openbare slacht huis van Roosendaal ergerlijke mis handeling van voor export bestemde varkens, die werden geschopt, ge slagen, gestoken en met bakstenen gegooid. In De Stem van vrijdag, 10 okto ber, werden deze feiten openba? gemaakt. Ofschoon de slachthuisd rectie trachtte de zaken te bagatr liseren en De Stem zelfs oneerlijl bedoelingen verweet, begon de die renbeschermin-g enkele dagen later met haar onderzoek- Dat is nu af gerond. (ADVERTENTIE) van de direct al felbegeerde SCHRIJFMACHINE Noordstraat 78, Terneuzen Tel. 01150-2304 (Van onze correspondent) i HULST Op uitnodiging van hetl bestuur van de oudheidkundige kring „De Vier Ambachten" hield de heer, W. Blommaert uit St. Jansteen een lezing in hotel De Graanbeurs te Hulst, getiteld „Hulst op de kaart". Voor de eerste keer was een gro te deputatie van de oudheidkundige kring Sas van Gent aanwezig, wat zeer op prijs werd gesteld. De heer Blommaert heeft op heel duidelijke en deskundige wijze ge werkt. Hij gebruikte twee projectie schermen, die twee kaarten toonden, één kaart die goed was en een fou tieve. Zo konden de fouten goed vast gesteld worden en bewees de heer Blommaert hoeveel slechte kaarten makers er vroeger geweest zijn. Hij ging vooral uit van het thema „pol dergeschiedenis". Als steekproef nam hij de Noordhofpolder, die bijna nooit waterdoorbraken gekend heeft en nog zijn oude vorm bezit. Een andere zaak die de heer Blom maert naar voren bracht was de lig ging op de oude landkaarten van de kapel in Kapellebrug en de Molen hoek. Dan lag de kapel op het Ne derlands gebied, dan weer aan de Belgische kant van de grens, vervol gens weer bij Clinge. Verder naar het noorden was de Molenbeek, waar het oude Damswaarde gelegen moet heb ben, en dat de hoofdnederzetting van de monniken van Hulst, die toen Hulst Interessant was ook hetgeen de heer Blommaert naar voren bracht over Elsink uitverkocht De belang stelling voor „Een avondje in de Koo permolen" van Henk Elsink, die he denavond in de Kro-kodilbar te Kloo sterzande zal optreden is zo overwel digend dat alle kaarten zijn uitver kocht. Kaartwedstrijd Door het NKV werd een kaartwedstrijd gehouden in café H. Claessens. Er waren 26 deelnemers. De prijzen werden ge wonnen door: le Ed. Cornelissens- Th. Verschuuren. 2e J. v. Sikkelerus- B. v. Leemput. 3e Th. v. Swaal-J. v.d. Poel. 4e Jos Eijsackers-J. v. Driessche. In de verliezersronde waren de ge lukkigen le A. d'Hont-P. Picavet. 2e Jo de Kort-P. v. Puijvelde. Het trit sen werd gewonnen door: le Th. Ver schuuren. 2e Jo. Cornelissens. demonniken van Hulst, die toen Hulst in 1645 werd ingenomen door Frede- rik Hendrik, naar St. Niklaas ge vlucht zijn en vlak over de grens noodkerken stichten, onder meer een houten kerk te De Klinge-Waas. Op de zelfde plaats is spoedig daar op de huidige kerk gebouwd. Voor zitter P. Brand merkte hierover op, dat in die kerk nog een prachtig al taarstuk te zien is, afkomstig uit het vroeger „paterklooster" uit Hulst. Andere onderwerpen van bespre king waren nog het Hellegat, de Tra gel en de Stellestraat. (Van een onzer verslaggevers) GOIRLE De rijkspolitie was er gisteravond laat nog niet in geslaagd enig spoor te vinden in de oankover- val te Goirle, waarbij twee gewapen de overvallers er met f 90.000 van door zijn gegaan. De mannen, gemaskerd en gewa pend met vermoedelijk een stengun en een revolver, zijn omstreeks vijf voor twaalf het gebouw van de Amro- baink binnengelopen. Binnen een mi nuut verdwenen ze weer via de ach terkant van de bank in een gereed staande auto. Eén mam hield de drie personeels leden ander schot en dwong de enig aanwezige, vrouwelijke klant met het gezicht tegen de muur te gaan staan. De tweede verdween achter de balie, waarbij hij alle geld uit de kas in een weekendtas stopte. Het tweetal ver dween via een raam. De politie heeft nog geen getuige kunnen vinden, die het duo heeft zien vluchten. De grens is vanaf de bank binnen twee minu ten te bereiken. In de Parijse hallen werd een modeshow gehouden waar dit zwarte mini-ensemble in vinyl werd getoond. De laarzen, die tot de dij reiken, !ij van leer. (Van een onzer verslaggevers) HULST Winkeliers van het winkelcentrum Bierkaaistraat - Vis markt in Hulst hebben zich door St.- Nicolaas laten inspireren tot het or ganiseren van een speciale winkel actie, die wordt gehouden in de pe riode van 21 november tot 4 decem ber. De actie bestaat uit een prijs vraag. De deelnemende zakenmensen plaatsen tegen Sinterklaas voorwer pen in hun etalages, die daar nor maal gesproken niet thuis horen. Het wordt aan de deelnemers overgelaten te ontdekken welke die artikelen zijn. Te zamen met een slagzin moet de naam ervan op het deelnameformu lier worden vermeld, en tenslotte ge deponeerd worden in een van de bus sen die speciaal voor dit doel in het winkelcentrum zijn aangebracht. Er zijn drie hoofdprijzen en veer tig andere prijzen beschikbaar. Sin terklaas in hoogst eigen persoon maakt op 4 december in het Centrum de uitslag bekend. Ter gelegenheid van de actie zullen de winkels in deze periode tot 's avonds negen uur geopend zijn. De C.C. Hu'lst te Hulst hield rB de zaal van de Bruyn's Restart! een zeer geslaagde duivenkanf»! nendag. Er waren niet minder kt 52 stands. Voor deze kampte»®! dag bestond van de zijde vaa fcl publiek grote belangstelling,Bete-j' ker voor de mooiste starnd re wonnen door B. van Waes uiti terzande. De tweede prijs w*l Vasseur uit Axel. De eerste PÏl voor de mooiste duiviin werdbetfj door J. Fassaert uit Hulst. De prijs voor de mooiste doffer was Vasseur uit Axel. De winnaars! vingen respectievelijk een zilveren en bronzen medaille, beschikbaar waren gesteld door| gemeente Hulst. De verkoop van bonnen en ij duiven werd eveneens een gros 4 ces. Het hoogste bod werd gete 1 een koppel jongen van de 'oekaT Hulsterse kampioen J. Antheuiil deze kampioenendag werden Ier de prijzen uitgereikt aan de karnjij nen van de kring Oost en ar t Hulst (dit zijn de drie Hulsterse verenigingen). Schaakcompetitie (Van onze schaakmcdewerker)| BREDA De schaakcompei werd zaterdag op diverse froi voortgezet met de tweede roi Teamleider Hendriks van Max Ei had een sterk team samengesl voor de thuiswedstrijd tegen HC uit Den Haag. De wedstrijd kwam, nadat stand meer dan vier uur 00 u gebleven, plotseling in een strot versnelling terecht en binnen i een toreneindspel zal niet meer c 73 overwinning behaald. De B danaars bezetten nu de derde pla; na Europoort 1, dat van VlissinJ 2 won met 7,52,5 en Dordrec dat Wilhelm Steinitz geen kans g Lichttoren staat 4,54,5 tegen Eu poort 2, maar de afgebroken par een toreneindspel zal niet meer d remise opleveren. In 3B leed Dongen opnieuw e nederlaag, nu tegen Wolstad 2, deelt de laatste plaats met DAF dat de kracht van Son en Breug ondervond. Rochade bevestigde zj kampioenskansen door een 64 ze op Schavo 2 Dongen deelt voorl pig de laatste plaats met DAF 2. In 4A zorgden de jongelui van Hogere Pedagogische School I Vossenberg voor een geweldige ve rassing door het uitstekend gestarl Steenbergen een nederlaag toe brengen. De overwinning was weli waar met minieme cijfers, maar c eerste punten zijn binnen. Deze ui slag speelde in de kaart van 0'( uit Oudenbosch, dat een regelmati; overwinning behaalde op het grote: deels uit jeugdleden bestaande teai van het Oosterhoutse D3. Ook hi< bleef het krachtsverschil gering (5 3). De spannende strijd tussen d< reserveteams van De Pion en BSI (Bergen op Zoom) bracht een voor lopige eindstand van 43 in hel voordeel van de Bergenaren. Df Pion claimt winst in de afgebroken partij, maar staat waarschijnlijk ne) niet goed genoeg om de winst bin nen te halen. Mocht BSV inderdaad de wedstrijd winnen dan zou dit team als enige ongeslagen aan de kop gaan na twee ronden. Dat de. krachtsverschillen hier erg klein! zijn blijkt wel uit het feit, dat var| de zes gespeelde wedstrijden drie geëindigd zijn met de score 4,53,5. 3,5. Postzegelclub De Het Land van Hulst hield een bij® komst in hotel van Oosterom, 1 stond een zeer grote belangstel Na het officiële gedeelte was® verloting met als hoofdprijs e ANVV-zegels uit 1932, well gewonnen door een nieuw lil uil® kene (B.)Tot slot werd een g de veiling gehouden waarbij I veltjes ter verkoop werden aai den die bijna alle werden verkes (Van onze correspondent) OUD-GASTEL Tijdens werkzaamheden voor de niew* van de firma Van den Berg Markt in Oud-Gastel, werden rische vondsten gedaan. Opgegraven werden twee scb>j van het oude, bekende Beri dewerk. Een van de schalen geheel intact, de andere wen kundig gerestaureerd door su ehivaris Albert Delahey uit De leeftijd van de gevonaffl werpen wordt geschat op - Morgen, woensdag 12 r" Bergen op Zoom: 5.03 en 1'- Hansweert: 4.03 en 16-26 uur, en Drimmelen: 7.42 en 1»- Terneuzen: 3.25 en 15.47 uur, singen: 2.55 en 15.16 uur' dinge: 4 53 en 17.08 uur. (Van een onzer verslaggevers). GOES Het gemeentebestuur van Goes deelt mee, dat de oproepings kaarten voor de op 27 november te houden verkiezing van de leden van de raad van de nieuw te vormen ge meente Goes zijn verzonden aan al len, die op 14 oktober opgenomen waren, in de bevolkingrsegisters van de huidige gemeenten Goes, 's-Heer Arendskerke (gedeeltelijk), Katten- dijke, Kloetinge en Wolphaartsdijk. Degenen, die thans nog niet in het bezit zijn van een oproepingskaart worden verzocht zich in verbinding re stellen met de afdeling verkiezin gen v-an de gemeentesecretarie Goes, indien men niet in staat is om per soonlijk aan de stemming deel te ne men bestaat de mogelijkheid om bij volmacht te stemmen. Het hiervoor benodigde aanvraagformulier is ver krijgbaar op de gemeentesesretarie van de bovengenoemde gemeenten, inlevering dient uiterlijk op 13 no vember te geschieden. (Van een onzer verslagge,eis I TERNEUZEN Een bafge"' in de Terneuzense Oostelijke Bi' haven vormt op het ogenblik schril contrast met de ranke die op hun winterberging wachten. De zuiger houdt t met het uitdiepen van de 1 Vooruitzichten am voor woensdag en donderdag, opge steld door het KNMI op maan dag om 18.00 uur Enkele perioden met regen en tem peraturen boven normaal. Weersvooruitzichten in cijfers ge- middeld over Nederland. Voor woensdag: aantal uren zon: J tot 3, min. temp.: 0 tot 6 graden I 00vjn normaal max. temp.: 0 tot 5 graden boven normaal. Kans op een I jo ge Perl°de van minstens 12 uur: I W procent. Kans op een geheel droog j etmaal: 20 procent. Voor donderdag: aantal uren zon: u tot 5, min temp. 1 tot 7 graden bo ven normaal, max. temp. 0 tot 5 gra- den boven normaal. Kans op een dro- I ge periode van minstens 12 uur: 50 j etmaal 30 procent.

de Stem | 1969 | | pagina 2