pioen hap S NOG \GEN Pompidou Ook voor de doorstroming j NIEUWE "PEP" KROTOPRUIMING STUDENTENPROTEST STIMULEREND VOOR MEDEZEGGENSCHAP IN BEDRIJFSLEVEN n™ FRANSE PRESIDENT HEEFT HET WEL ERG DRUK Tweede Kamerleden in Egypte MEER HULP NODIG AAN LATIJNS- AMERIKA Namen Verandering ii\ zorgzame vader van 30 mille )eroofd Krotopruimin g Miniatuur Holbein brengt f 180.000 op Bankbiljetten van 500 frank niet gewild Invenfum zorgt voor e@n warm bed Orde Rapport Rockefeller communistische dreiging Royaler 17 DE STEM VAN DINSDAG 11 NOVEMBER 1969 19 •tiende plaats. De gebroede^ se en V' Roose van AV '5" s werden 40ste en 43ste. itstekend deed Jo Schout het cadetten, die 1500 meter moes, ggen. Van de vijftig deelneu', leze categorie nam de Heikant et vanaf begin de kop. Mf| ■pioen van België in deze et e, Bruggemans van Temse, ie hij een fel gevecht, dat SOO voor de finish ten gunste van* 'out uitviel. Met een tussenspj is hij de kampioen van België ■ut terug. Bruggemans werd a de slotfase nog door een vier [ere atleten voorbij gestoven, c bij de scholieren kwam AV Hi A Schout (6de), H. van Dj; e) en J. Vonek (13de) verdiep uit de strijd. In de jongste orie (miniemen) werden de vj ide plaatsen door Hulsterse atlet enomen: J. Keyzer (9de), L. ;els (15de) en Landsman (21 ee punten. loofdklas: Riesenkamp - Rijk li ion - v. Zeyst 02; Dekker." ■1; Op 't Hof - De Vlieger) jk - v. Rijswijk 11. Eerste klas: Houmes - De 1 1; Koppejan - Heydra 1—1; e - Vinke 20; Maranus - SciJ ■0; Huigens - Hollestelle 20;lT nse Versluis 02; Baayens-] ladekker 20. Hoofdklas: 1. J. Blom 3—5, i| ik 3-4, 3. C. A. v. Rijswijk M Schunselaar 2-3, 5. W. Dekker H. J de Vlieger 3-3, 7. I. op ft 8. A. G. v. Zeyst 3-2, 9. J. ife mp 2-1, 10. J. F. Boon 3-1. Eerste klas: 1. J. A. Maranus II W. Heydra 3-5, 3. J. Huigens Ij M. P. Versluis 2-4, 5. J. 5, 6. W. Koppejan 3-3, 7. C. Jj stelle 3-2, 8. J. Houmes 3-2,9.1 ancke 3-2, 10. W. Lievense3-l( Quakkelaar 3-2, 12. 0. 2, 13. M. de Wild 3-2, 14. Uil] (ERDE KLAS E ruin. 2 apelle 3 rab.d. 3 loet. 6 aarde 2 813 Rillandia 51 8—13 Wemeld. 3 t 810 Schare 2 79 Yerseke 3 7— 7 Kapelle 4 IERDE KLAS F lamsl. 2 915 Hoek 3 oui 2 913 Philip. 3 irn. B. 4 8—12 AZW 3 ostburg 3 810 Tern. B. 1 4 luis 2 8—10 Corn. B. 4' ZONDAG VOETBAL AFDELING ZEELAND (Van onze Parijse correspondent) PARIJS Voor geen goud, voor geen goud, zou ik president van de Franse republiek willen worden en in de schoenen staan van George Pompidou. Het lijkt aan de buitenkant allemaal zo aardig. Een eigen paleis, al is het dan wat aan de ouderwetse kant, een eigen tuin waar je zelf nooit in hoeft te wieden en te harken, achter iedere boom een lakei, op je wenken bediend worden, zoveel schildwachten [voor de deur, dat je nooit bang behoeft te zijn voor inbrekers of ontvoerders en een bom duiten als salaris plus ook nog de kosten voor representatie, die ook wel niet gering zullen zijn. eenzijdig altijd door dezelfde perso nen te worden voorgelicht. Uit de vele honderden binnenge komen brieven per dag pakt Pom pidou zelf af en toe een stapeltje om te controleren of de een of an dere ambtenaar hem geen loer draait en brieven achter houdt- Dat werkdejeuner is een mannen- dejeuner. Mevrouw Pompidou is er nooit bij. Zaken zijn zaken. Vandaag met mannen uit de in dustrie, morgen met vakmensen uit het onderwijs, overmorgen met prominenten die speciaal verstand hebben van culturele zaken. Bij zul ke etentjes praat Pompidou weinig. In de eerste plaats uit beleefdheid, omdat hij gastheer is. In de twee de plaats om te horen wat anderen zeggen en hardop denken. Niet al tijd zijn zulke tafelgesprekken even levendig, want er zijn soms lieden, die al beginnen te knippen en te buigen als zij Pompidou, president van de Franse republiek van ver re zien zitten. In zulke gevallen geeft Pompi dou zijn opperschenkmeester bij tijds een wenk om de koffie te ser veren en op die manier een streep te zetten onder verdere discussies. De hele middag gaat verloren aan lopende baud audiënties. Als a. bin nenkomt legt de bode naast Pom pidou een briefje, dat b. zit te wachten. En zo het hele alfabet af. Al die gesprekken verlopen strikt zakelijk en van de kant van Pom pidou zeer gereserveerd. Pompidou is geen man om een bezoeker ver trouwelijk onder de arm te nemen en hem tot aan de deur te verge zellen. Inmiddels is het 8 uur en Dat is de ene kant van de mooie nedaille. Maar er is ook nog een ndei'e kant, waarover zijn secre taresse ons heeft zitten te vertel len. Zij kent haar boss al 22 jaar. 's-Morgens vroeg uit de veren, die Franse kranten en tijdschrif ten lezen, plus twee buitenlandse: he Times uit London en de Parijse [editie van New York Herald Tribu ne. In werkelijkheid zal dat wel neerkomen op alleen maar de kóp- Ben lezen en af en toe een hoofd artikel als daar toevallig Pompi dou boven staat. Engelt en Duits Beeft George Pompidou op school geleerd, maar door gebrek aan praktijk spreekt hij die twee talen piet vloeiend. Het gaat hem ver bo- pen zijn pet als twee Britten rap net elkaar converseren. 9 uur: ontbijt. Helemaal alleen, want op dat uur ligt de eerste da- ne van Frankrijk nog te soezen. I Na het ontbijt orders uitdelen van die moet komen en die wil ik ont- "jrangen. Tot het dejeuner van één uur hard werken geblazen met zijn pornaarnste medewerkers. Drie- in de week bezoek van eer- ste minister Chaban-Delmas. Een- naai jn de week komen op het mat- ie de drie ministers van Buiten- ndse Zaken, Binnenlandse Zaken I en Financiën. Om de twee weken een gesprek met de ministers van ^)nderivijs en Landsverdediging. Daarna de non-stop middagmaal tijd. Een werkdejeuner van onge veer acht mensen naar eigen keus. :Want nietg is voor een president iran de republiek zo gevaarlijk als vaak tot schrik van alle secretares sen en secretarissen 9 uur 's avonds. Is er verder niets bijzonders dan een intiem diner met vrienden of bekenden. Ontspanning? Die hoort er niet bij. Een mooie en grote tuin, maar daar zet Pompidou geen voet in. Naar de schouwburg? Dat mag niet van het protocol en van de jongens die verantwoordelijk 'ijn voor het leven van de president van de re publiek. Nooit naar een film, want op projectie is het ouderwetse Ely- see niet ingericht. Nooit een gezel lig borreltje drinken in een blstrot. Wat wei de aartsbisschop van Pa rijs, mgr. Marty, zich kan veroor loven, maar niet de president van de republiek. Nooit in het spitsuur voor de ge zelligheid een paar rondjes maken rondom de Are de Triomph achter het stuur van een lelijk eendje. Om de zoveel tijd een officiële jachtpartij in de vroege ochtendu ren met een haastige verkleedpar tij als de klok weer op 12 uur staat. Man en vrouw zien elkaar alleen maar in het weekend in hun bui tenverblijf van de Cantal. Als daar zon is probeert Pompidou wat kleur op zijn gezicht te krijgen. Is Pompidou veranderd sinds hij op het Elysee zit? Allicht. Van huis uit is hij leraar en bankdirecteur. Homo-politicus is hij pas geworden toen De Gaulle bij de presidentsverkiezingen 1965 in herstemming kwam. En toen de generaal in het begin van dit jaar zijn referendum verloor kon Pom pidou diezelfde avond nauwelijks spreken van ontroering. Menselijk is dat wel te begrijpen. De gene raal viel van zijn hoge voetstuk. Dat gaf zo'n slag, dat de hele we reld ervan schrok en waarom zou Pompidou daar niet van mogen schrikken en een ogenblik sprake loos worden. Met vrijwel zekerheid stond toen al vast, dat Pompidou opvolger zou worden van De Gaulle, want de verkiezingsstrijd tegen Poher was voor hem een zacht gekookt eitje. Pompidou ging naar het toppunt van zijn politieke carrière, maar te- gelijk zette hij onder zijn privéle- ven voor de tijd van zeven jaar een dikke streep. Mevrouw Pompidou is toen zo verstandig geweest de slaapkamer te laten overbrengen naar de ach terkant van het Elysee, aan de stil le tuinkant. De generaal sliep aan de voorkant met het uitzicht op straat. Als hij zijn slaapmuts over de oren trok sliep hij de slaap des rechtvaardigen, maar arme ma dame De Gaulle lag door het straat rumoer uren en uren wakker. Ge soebat heeft ze bij haar illustere echtgenoot om een slaapkamer aan de achterkant, maar De Gaulle was niet te vermurwen. Wat ik ge schreven heb, zei hij wijlen Pilatus na, dat heb ik geschreven. En dus bleef het aan de straatkant. Colombey les Deux Elises is voor madame De Gaulie heel wat rus tiger en stiller. Daar kraait alleen maar een eenzame haan. Moge zij er met haar man nog lang blijven. George Pompidou kan het best alleen af LUCAS KLEIJN erste klas eelandia 915 Aardenb. FS 9—15 Hulsterl. omb. 1015 Luctor hilippine 912 IJzendijke oofdplaat 910 Lewed. B. choond. 1010 Robur es. eerste klas DEN HAAG Minister Schut (Volkshuisvesting) heeft de gemeentebestu- lissing. 4 913 Steen 2 'Jj ren nieuwe richtlijnen voor de subsidiëring van krotopruiming en doorstro- eelandia 2 9—14 Corn. B. 2 J" niing toegestuurd. Tevens heeft hij in een brief op gemeentebesturen en oningbouwverenigingen een beroep gedaan om goedkope woningen voor ensen met lage inkomens vrij te maken. De woningnood geldt voornamelijk voor de minder-draagkrachtigen. Langzamerhand wordt het tijd dat deze nood voor ons zwaar gaat wegen, aldus minister Schut in een toelichting op zijn brieven aan gemeenten en woningbouwverenigingen. richer. 2 911 Goes 3 H 'ogelw. 2 89 Hontenis. 2 j"; eel. Sp. 3 9—9 Oostburg 2 J1 erneuz. 3 99 Middelb. weede klas A -raauw 1 917 Philipp- - ,ia W 1 9—16 Terneuz. 4 J>. choond. 2 812 Aardenb.J 'oorm. 2 9—11 Sluiskil 2 iervliet 2 911 Hulsterl. reskens 3 88 weede klas b onnem. 1 1016 Luctor 2 reischor 1 915 Domb. 2 atrijz. 1 1015 Kw.daW. brtgene 1 914 's-H blhard. 1 9—12 iansw. B 2 98 !- AA 3 DFS 2 Renesse I Een nieuw arsenaal van middelen i nodig om de doorstroming aan te pakken. Zonder wetswijziging kan al Veel gebeuren, aldus ir. Schut. In de oude regeling voor de subsidiëring van de doorstroming kwam de sub- ïdie niet altijd op de juiste plaatsen jirecht, In de nieuwe regeling betaalt "t rijk aan de gemeenten subsidies basis van wat die gemeenten heb- jon gedaan. >erde klas A: W 2 9—14 tVV 3 9—13 Tinge 2 10—12 xel 4 10—12 iontenis. 3 910 Koewacht Corn. B. GraauW Vogelw. 2 Sluiskil 3 )erde klas B reskens 4 1020 'ern. 5 916 roede 1 1012 Izend. 2 9—11 choond. 3 8—8 Tern. Vlissing' 5 Walch. 3 B Zeel. Sp.f'U Hoofdpl- erde klas C ierikzee 918 Volh. obur 2 10—18 Kw.d. 4 foes 4 10—13 Cortigene w VOWK 1 9—12 Robur ItJ [answ B 3 10—12 Zonnem - ireisch. 2 10—10 Volhard- erde klas d: a .CS 3 10—19 RCS 4 1#,| eel. 3 10—18 Zeel 4 )(kg atrijzen 2 9—15 Noorm. )(kW ,ewed. B. 2 9—12 Patrijz. ralch. 4 10—10 Luctor JUNIORENVOETBAL afdeling zeeland iidd.b. Al 11-16 Steen A1., I| 'og.w. Al 9-14 Tern, u lissing. Al 9-14 Arnena^ i| (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Bij een 60-jarige jchilleboer in Den Haag is de afge lopen donderdag een geldkistje met deer dan f 30.000 gestolen. De man pad het geld vanaf de oorlogsjaren ppgespaard omdat hij zijn zoon, die i een inrichting wordt verpleegd, te pjner tijd niet onverzorgd wilde ach- erlaten. Bovendien wilde hij het mo gelijk maken, dat zijn dochter die kapster is eenmaal een eigen zaak aou kunnen beginnen. f De inbraak werd op klaarlichte dag gepleegd. Men kwam binnen door het jüoucheraam van de woning. Hoewel Je politie al enkele mensen heeft ge- l noord en een buurtonderzoek heeft ngestela. heeft men tot nu toe weinig orderingen met het onderzoek ge |*naakt. Het rijk zal geen vaste bijdragen meer in de gemeentelijke doorstro- mingsfondsen storten, maar aan ge meenten die daadwerkelijk iets aan doorstroming hebben gedaan een bij drage van 80 percent met een maxi mum van 1000 gulden per geval ver strekken. De vrijkomende woning mag aan huur niet meer dan f 140,- per maand doen. De bewoner die zo'n goedkope woning vrijmaakt moet een huis betrekken dat minstens 50 percent aan huur duurder is, maar waarvan de huur in beginsel niet bo- van de f 250 per maand ligt. De rijks bijdrage aan de gemeenten wordt ook gegeven als de te betrekken woning twee of meer kamers minder bevat dan de vrijkomende woning of 'n niet- zelfstandige woonruimte :s- Als een gemeente extra veel werk maakt van doorstroming en daarvoor extra kos ten maakt, kan het rijk ook in die ex tra kosten een bijdrage van hooguit 80 percent geven, wat in de oude re geling niet het geval was. Een soortgelijke regeling geldt voor de krotopruiming. Hiervoor zal echter de rijksbijdrage voor de ont ruiming van een krot ten hoogste f 1200,- bedragen. Nu is de vaste bijdra ge van het rijk ten hoogste 750 gul den per geval. Voor het huis dat een krotbewoner gaat betrekken zijn geen beperkende voorwaarden gesteld. Minister Schut heeft een klemmend beroep op de gemeentebesturen en besturen van woningverenigingen ge daan, zoals eerder werd aangekondigd om goedkope woningen beschikbaar te stellen voor mensen met lage in komens. Uitgangspunt moet zijn dat goedkope huizen zo nodig via ontrui ming op basis van de huurwet wor den vriigemaakt voor minder-draag krachtigen. Bij nieuwbouw moet bij zondere aandacht worden besteed aan de wensen van mensen die voor ver huizing naar een duurdere woning in aanmerking komen. De minister dringt er bij gemeen tebesturen en woningbouwvereniging op aan de huurovereenkomst aan te vullen met een verklaring waarin de huurder zich bereid verklaart te ver huizen naar een duurdere woning, als zijn inkomen in verhouding tot de huur te hoog wordt. Als norm voor de verhouding inkomen - huur wordt ervan uitgegaan dat het bruto-inko- men niet meer mag bedragen dan zes keer de huur. De minister wil op de hoogte wor den gehouden van de resultaten der doorstroming. Hij heeft aan de ge meenten en woningbouwverenigingen verzocht hem een overzicht te geven van de mutaties in de bewoning van goedkope huizen. Dit overzicht zou al over 1969 gegeven moeten worden, maar in ieder geval per kwartaal over 1970. Uit deze gegevens over de doorstroming zal de minister conclu deren of hij wettelijk maatregelen ter stimulering van de doorstroming moet indienen. DEN HAAG (ANP) Drie Twee de Kamerleden, drs. E. L. Berg, P. Dankert (beiden PvdA) en A. de Goede (D '66) brengen momenteel op uitnodiging van het Egyptische parlement een bezoek aan de Ver enigde Arabische Republiek. Op weg naar het congres van de interparlementaire unie, dat op 28 oktober in New Dehli is begonnen, hebben zij een bezoek aan Israël ge bracht. Zij hebben tevens een uitnodiging van het parlement in Cairo aanvaard, hun terugreis van New Dehli (waar het congres eind vorige week is be sloten), te onderbreken voor een be zoek aan Egypte. De drie parlements leden worden morgen in Nederland terugverwacht. LONDEN (RTRj Op ecu veiling van de Londense kunsthandel Sothe- by is een miniatuur van Hans Hol bein de jongere voor 21.000 pond (ongeveer 180.000 gulden) in andere handen overgegaan. De koper wil on bekend blijven. De miniatuur van vier bij vier cm werd in 1540 geschilderd. Het is een vrouwenprotret, dat deel heeft uit gemaakt van de verzameling van de Weense tak van de Rothschilds. Er zijn nog twaalf dergelijke miniaturen van Holbein bekend. Acht bevonden zich in Engeland, waarvan vier in het bezit zijn van koningin Elizabeth. Hans Holbein de jongere was hof schilder van de Engelse koning Hen drik de achtste. (Van onze financieel-economische medewerker) TILBURG In Economisch-Statistische Berichten van 29 oktober heeft de Rotterdamse hoogleraar in de sociologie, prof. P. ter Hoeven, gewezen op de bevruchtende werking van het activistisch studentenprotest aan de instellingen voor hoger onderwijs op de stimulering van een grotere par ticipatie van de werknemers in het bedrijfsleven. Het democratisch geïnspi reerde studentenactivisme zou a.h.w. als een magneet op de drang naar participatie binnen de onderneming werken. Prof. Ter Hoeven vermaant het bedrijfsleven zich wat positiever tegen deze avantgardistische houding van jonge intellectuelen in te stellen in plaats van de beweging te beschou wen als een directe bedreiging voor de op particulier initiatief en onder nemingsgewijze produktiestructuur van onze economische orde. Studentenprotest is z.i. in de eerste plaats gericht tegen oude hiërarchi sche gezagsverhoudingen die hun vorm behouden doch waarvan de in houd reeds lang achterhaald is. De anti-autoritaire opstelling van de stu dentenbeweging brengt aan het licht dat op rationele gronden het gezag ongeloofwaardig is geworden, aldus prof. Ter Hoeven. De vraag rijst evenwel of het links- radiealisme van het studentenprotest wel zo serieus moet worden geno men als prof. Ter Hoeven aanbeveelt. Het zou anderszins van onwerkelijk heidszin getuigen de betekenis van het studentenprotest te bagatelliseren. Zondei dit protest zou ei waar schijnlijk van vernieuwingsdrang bin nen het Nederlandse hoger onderwijs geen sprake zijn geweest De momen tele situatie op onze universiteiten doet echter vermoeden dat de com plete chaos voor de deur staat. Hel primaat van de democratische in SISSONS (Rtr.) Duizenden Franse zakenlieden weigeren bil jetten van 500 frank aan te ne men. Dit is een uitvloeisel van de ontvoering van Ce driejarige So phie Duguet. Sophie werd drie weken gele den vrijgelaten nadat haar vader de lossom van een miljoen frank in bankbiljetten van 500 frank, die vrij weinig in omloop zijn, had betaald. Sindsdien hebben de Fransen een wat de kranten noe men „psychose" gekregen met betrekking tot deze 500-frankbil- jetten. Zij worden niet alleen niet aangenomen, maar de aan bieders worden tevens bij de po litie bekend gemaakt. Vorige week zette de politie wegen af in de buurt van Soissons, nadat beweerd was, dat twee mannen hadden geprobeerd briefjes van 500 frank in verscheidene win kels te wisselen. De twee man nen vertelden later dat zij deze briefjes in hun loonzakjes had den aangetroffen. (ADVERTENTIES) Elektrische onderdeken v.a. 99,50 of boven deken v.a. 147,50, beide veilige zwakstroom dekensdus met transformator spraak wordt in allerlei versies dooi uiteenlopende groeperingen verde digd. Het aantal ontwerpen vooi nieuwe structuurmodellen neemt in het kwadraat met het aantal discus sianten toe. Deze ontwikkeling be schouwt men in linksradicalistischs kringen als zeer gunstig voor het veranderingsproces. Immers alle betrokkenen moeten in eerste instantie gepolitiseerd worden van de fundamentele struc- worden van de fundomentele struc turele mankementen in het functio neren van de hedendaagse samenle ving. De links-radicalisten stellen zich onverbloemd op het standpunt dat binnen de bestaande structuur nauwelijks reële veranderingen kun nen worden aangebracht. Het gevaar voor inkapseling van hervormingsbewegingen zal slechts tot een aanpassing aan de nieuwe si tuatie leiden waarin de bestaande on gelijkheden feitelijk blijven voortdu ren en voor de niet-opmerkzame bui tenstaande slechts gecamoufleerd worden. Men doet er echter goed aan bij de waardering van de positieve effecten van het studentenprotest de motieven onder ogen te zien. Links-radicalisti- sche vernieuwers doen zich somstijas voor als onbaatzuchtige lieden die de bestaande ongelijkheden in de maat schappij willen wegwerken. Dit stre ven verdient alle lof en steun, doch in vele gevallen blijkt dat het ex tremisten onder hen te doen is om een machtsovername die gemakke lijker zal verlopen naarmate er meer zand in de machine van de maat schappij is geworpen. Het zijn de zo genaamde avant-gardisten die én bestaande instituties ais gezin, vak bonden, beroepsorganisaties en der gelijke instellingen stelselmatig on dermijnen om daarvoor een vage maatschappijstructuur in de plaats te willen krijgen die gebaseerd is op het simplistische democratiemodel van Rousseau: algemene volksverga deringen die absoluut soeverein zijn en waarin het 'principe van „een maneen stem" de besluitvorming bepaalt. De gevaren voor indoctrina tie, demagogie en intimidatie zijn nergens zo groot als in dit soort be sluitvormingscolleges. Wie hieraan twijfelt doet er goed aan eens een algemene universiteitsvergade- dering (aulavergadering) bij te wo nen Kritiek tegen links-radicalisme ni de democratiseringsbeweging onder studenten impliceert nog niet dat ei geen positieve effecten van de bewe ging in haar totaliteit uitgaan. De positieve effecten zijn zeer groot. Het toenemende bewust worden van de gebreken in onze maatschappij en de groeiende wil daaraar iets te gaan doen met activiteiten in plaats van met praten, is een positieve ontwik keling die optimaal gestimuleerd moet worden. Wil deze beweging in universitaire kringen reële effecten krijgen in nieuwe samenlevingsver banden dan zal een einde moeten worden gemaakt aan de machtsusur patie van de links-radicale elite die slechts de bestaande maatschappelijke orde totaal wil vernietigen om op de resten daarvan een gedroomdp nieu we dictatuur te bouwen, wellicht een dictatuur van apathie en machteloos heid. Men kan niet verwachten dat het bedrijfsleven deze beweging tot de hare maakt. Dit geldt evenzeer voor de vakbonden. Doen zij dit wei, dan moeten zij zich eerst zelf ophef fen omdat zij zelf volgens dit links- radicalisme verouderde structuren zijn die slechts bijdragen aan het in stand houden van de huidige ge wraakte orde. KEY BISCAYNE (RTR) Pre sident Nixon heeft de aanbeveling gekregen, de Amerikaanse hulp aan Latijns-Amerika te vergroten teneinde aan „de toenemende drei ging van communistische onder mijning" het hoofd te bieden, zo blijkt uit een rapport van gouver neur Nelson Rockefeller, die eer der dit jaar op verzoek van de president een verkenningsreis door Latijns-Amerika heeft ge maakt. Wat de militaire bijstand betreft legt Rockefeller de nadruk op de, wat hij noemt, toenemende dreiging van de kant van Cuba en een Rus sisch soort communisme te zamen met ter plaatse ontstane subversie ve bewegingen. Volgens Rockefeller zijn „alle Ame rikaanse staten een verleidelijk doel wit voor communistische ondermij ning geworden". De mening dat het communisme niet meer een belang rijke factor op het westelijk halfrond zou zijn, noemt hij dan ook volko men fout. Hij vindt dat de V.S. met de Latijns-Amerikaanse landen maat regelen moeten treffen ter verster king van de binnenlandse veiligheid van deze staten. Er zou een veilig heidsraad voor het westelijk halfrond moeten komen met een hoofdkwar tier buiten de V.S.. Rockefeller adviseert meer steun te geven voor de opleiding van vei ligheidstroepen in Latijns-Amerika. Het congres heeft dit jaar het bedrag voor deze steun juist verminderd van 81 tot 21 miljoen dollar De gouver neur noemt echter geen hoger cijfer. Wel bepleit hij het zenden van lichte wapens, verbindingsmaterieel jeeps, helikopters en vrachtauto's voor de plaatselijke politie en veiligheidstroe pen. Daartegenover bepleit de gouver neur inkrimping van de Amerikaan se militaire missies in het betrokken gebied, die daar veelvuldig het doel wit zijn van protesten. In zijn ruim tachtig aanbevelingen stelt Rockefeller voorts voor, dat de genen in de regering, die zich met Latijns-Amerika bezighouden, een hogere plaats in de hiërarchie moe ten krijgen. Ook zou er in het Witte Huis een aparte staf moeten komen voor de politiek ten aanzien van La tijns-Amerika. Wat het eerste punt betreft heeft Nixon onlangs het hoofd van de afdeling Latijns-Amerika van het State Department in rang van adjunct-minister tot onderminister verhoogd. Andere suggesties van Rockefeller zijn, dat de V.S. in hun beleid op het gebied van de handel met en de ontwikkelingshulp aan Latijns-Ame rika royaler moet zijn Ook zou per jaar 100 miljoen dollar extra moeten worden gegeven voor onderwijshulp. Verder zou Amerika bereid moeten zijn, vliegtuigen, schepen en ander zwaar militair materieel te verkopen aan de meer ontwikkelde landen in Latijns-Amerika, zonder evenwel de andere hulp te verminderen. „In Latijns-Amerika komt een nieuw type militair op de voorgrond. Ook al zijn de methoden van deze militairen wellicht autoritair, zij stre ven in toenemende mate naar het uit roeien van de armoede", aldus de Newyorkse gouverneur in zijn rap port. ADVERTENTIE! eel, Sp. Al 10-13 ern. Al 10-11 xel Al 10-10 HVV Kapelle Zierikz-

de Stem | 1969 | | pagina 17