AS ROMA GAAT DOOR MET DE KOUDE OORLOGVOERING Ontvangst afknapper voor PSV CONDITIE-SLAG DE ENIGE ZORG VAN ERNST HAPPEL ROCCODE GROTE MAN ACHTER PIEKIM PRATI EN NESTOR COMBIN Feijenoorders krijgen geen extra premie Beerschot werd leider in de Belgische competitie „Hij is als een vader voor ons OPSTELLING NOG GEHEIM COMBIN SPEELT ZEKER door TON KOOMEN Wie beweert, dat hij meer caramboles maakt omdat hij (tv&) rookt, overdrijft natuurlijk sterk. Wie echter beweert, dat een prima lialfzware shag is, heeft gelijk Of u nu anker kader 47/2 of gewoon tien over rood speelt, steek er een bij op, dan rookt u in ieder geval voortreffelijk Natuurtalent Doordrukken 15 DE STEM VAN DINSDAG 11 NOVEMBER 1969 15 (Van onze speciale verslaggever) ROME Geen drommen fotografen en journalisten gistermiddag in Rome op het vliegveld Ciampino, waar PSV aankwam om zich voor te bereiden op de eerste wedstrijd van de tweede ronde voor de Europa Cup voor beker winnaars tegen A.S. Roma. De Italiaanse pers had geen aandacht voor PSV. De Eindhovense club wordt beschouwd als een tegenstander waar men ge makkelijk overheen loopt. Dat blijkt uit alles. Slechts één man had de moeite genomen zich nader te laten informeren over de Eindhovense ere divisieclub: Franco Ferrera, sportjournalist van de Corriere Dello Sport, die twee fotografen had meegenomen. Zij waren de enige die schenen te be seffen dat A.S. Roma straks ook nog zoiets als een tegenstander krijgt. Voor de rest geen belangstelling. tOok niet van de kant van het bestuur van A.S. Roma. Niemand gaf er blijk van belangstelling. Geen officiële {vertegenwoordiger om de gasten uit Eindhoven welkom te heten. Een af knapper voor de PSV'ers, die zich van hun komst naar Rome wel wat an ders hadden voorgesteld. Overigens I[geheel in de stijl van Helenio Herrera de coach van A.S. Roma. Hij handelde ners op dezelfde wijze toen hij (Eindhoven bezocht om PSV aan het (werk te zien tegen Holland Sport. Hérrera wenste zich in Eindhoven jniet te bemoeien met iemand die iets niet PSV te maken had. Hij duwde PSV-secretaris Ben van Gelder weg alsof hij niet bestond. Herrera, de magische Herrera, redde zichzelf wel. Daar had hij geen Eindhovenaar bij nodig. A.S. Roma gaat blijkbaar van de veronderstelling uit dat PSV het zelfde principe huldigt, gezien de ontvangst in Rome. Wat PSV-trainer Kurt Linder betreft, heeft A.S. Roma dat juist gezien. Als het een eerste speldeprik van Herrera geweest is om in Eindhoven zo autoritair op te tre den, dan heeft Linder zeker met ge lijke munt betaald. Het was bekend dat Linder, de koelbloedige, de wed- itrijd tussen koploper Cagliari en A.S. Roma zou bijwonen. Hij zocht contact met niemand. Stelde zich niet Kurt Linder: wat Herrera kan, kan ik ook. in verbinding met het bestuur van A.S. Roma, of wie dan ook. Hij deed het zeer tactisch. Kocht op de zwarte markt een kaartje - voor behoorlijk wat lires - en wandelde doodgemoe dereerd het stadion van Cagliari (dat plaats biedt aan 30.000 toeschouwers) binnen. Linder: „Ik heb geen behoef te aan contact met A.S. Roma, als men van de andere kant geen behoef te aan contact met PSV toont. Wat Herrera kan, kan ik ook". Wat Kurt Linider die zich gister middag bij zijn spelers voegde in een rustig gelegen hotel in Ostia, 25 ki lometer van Rome, dacht van de wedstrijd Catgliari-A.S. Roma, dre door de leiders in de Italiaanse com petitie met 1-0 werd gewonnen? Lin der: „A.S. Roma speelt bijzondel knap voetbal, maar ik denk dat Her rera tegen Cagliari een tactische zet heeft uitgehaald door Capello en Ca- pelli al vrij vroeg in de wedstrijd te laten vervangen. Als reden werd op gegeven dat dit duo met een lichte griep sukkelde. Daar geloof ik niks van. Volgens mij is het zo dat Her rera dit tweetal spaart voor woens dag". Opmerkelijk was dat Linder zich positief uitliet na dit topduel over de kansen van PSV in de twee de ronde. „Ik ben optimistisch", verklaarde Linder. Dit geheel in tegenstelling tot zijn uitspraak na de ontmoeting tussen A.S. Roma en A.C. Milan, die door A.S. Roma werd gewonnen. En ook dat hij bij A.S. Roma geen enkele zwakke plek had kunnen ont dekken. Optimisme dus bij PSV, dat gistermiddag lichtjes trainde en dat vanmorgen eveneens zal doen. Dit in tegenstelling tot A.S. Roma dat de zaken wel heel gemakkelijk opvat. Gisteren hadden de spelers van A.S. Roma vrijaf gekregen van Herrera, die zich tegenover Italiaanse sport journalisten beleefd positief had uit gelaten over FSV, nadat hij de Eind- hovenaren tegen Holland Sport had zien spelen. Hij roemde Linder als een zeer intelligente man en waar schuwde vooral voor de knap spe lende Veenstra en Van der Kuylen. Voor het overige hulde de grote Herrera zich in stilzwijgen. Hoe ze ker Herrera van zichzelf is en hoe vooringenomen ook blijkt wel uit zijn woorden: „Niemand interesseert zich in Rome voor A.S. Roma. De Romei nen kennen slechts één man: Helenio Herrera. Hij maakt de dienst uit. Hij heeft A.S. Roma groot gemaakt". Woensdagmiddag zal blijken of Herrera zichzelf niet heeft over schat. Pierino Prati (links) en Nestor Combin, de twee ster spelers die het grootste deel van hun succes te danken hebben aan trainer Nereo Rocco. (ADVERTENTIE) (Van onze speciale verslaggever) MILAAN Nereo Rocco zal het niet volmondig toegeven, maar hij heeft voor twee spelers een extra plekje in zijn hart gereserveerd. Dat zijn niet z ij n woorden, maar die van Pierini Prati en Nestor Combin, die in koor willen verklaren dat „Nereo Rocco als een vader voor ons is". Prati zegt het zo: „In het afgelopen seizoen ben ik er helemaal gekomen. Het jaar daarvoor scoorde ik twintig maal maar niemand kende me. Iedereen sprak over Riva van Ca- gilari, die zo geweldig speelde. Het afgelopen seizoen scoorde ik ook twintig keer en nu kan ik geen pas buiten de deur zetten of er worden briefjes voor mijn neus gehouden om handtekeningen te zetten. Dat heb ik aan Rocco te danken. Die eerste twintig doelpunten werden gemaakt door een doodgewone voetballer, die de bal zo dikwijls op zijn schoen of op zijn hoofd kreeg. De tweede twin- ting werden gemaakt door een spe ler die zich ervan bewust was dat hij iets betekent. Dat klinkt arrogant, maar het zijn de woorden van Nereo Rocco, die dikwijls bij ons tuhis komt en me heeft gemaakt tot wat ik ben: iemand die in zichzelf gelooft". Voor de bijna 30-jarige Nestor Combin was Rocco al „de grote man" toen hij drie jaar geleden als een to taal gedesillusioneerde man door Va- rese naar Torino werd getransfe reerd. Daar was Nereo Rocco trai ner en hij deed toen bij Combin het zelfde als hij het vorige seizoen met Prati heeft gedaan. Hij gaf de Frans- Argentijn zijn zelfvertrouwen terug, prentte hem in dat hij wel degelijk een voetballer van formaat is en geen afgeschreven speler, die lang zaam maar zeker afglijdt naar de vergetelheid. Sinds die Turijnse tijd behield Rocco een zwak voor Nestor Combin en toen hij aan het begin van dit seizoen versterking zocht voor de aanval van AC Milan en de onderhandelingen met Napoli over Juliano en met Bologna over Bulga- relli (ondanks een topbedrag dat AC Milan bood) zonder succes bleven, omdat beide clubs hun spelers voor geen goud kwijt wilden hakte Rocco de knoop door en kocht hij Combin, die maar al te graag toehapte. Het drama Nestor Combin begon in Frankrijk, waar hij bij Olympique "Lyon speelde. Combin is een voet baller die speelt „op zijn instinct". Een trainer moet hem niet in een keurslijf wringen. En dat gebeurde in Lyon, waar zijn capaciteiten wer den erkend, maar waar hij niet de vrijheid had om zijn eigen spel te spelen. Nestor Combin dacht er hard over het voetballen eraan te geven en wilde een café beginnen. Toen lonkte Italië. In juli 1964 trad Com bin in dienst van Juventus, waar Heriberto Herrera trainer was. Her rera, een Paraguyaan, Combin van origine een Argentijn. Wellicht heeft het verschil in landsaard ermee te maken gehad, maar de twee lagen 59 elkaar helemaal niet. Herrera slin gerde Combin van de links- naar de rechtsbuitenplaats, zette hem in de achterhoede, liet hem in de midden linie spelen en maakte Combin, die zonder zelfvertrouwen naar Italië was gekomen, totaal kapot. De man die de grote schutter had moeten zijn, scoorde driemaal in zevenen twintig wedstrijden. Hij ging het sei zoen daarop naar Varese, waar Ca- pelli trainer was, de man die hij kende uit zijn Franse tijd en die er nog prat op gaat dat hij Combin heeft ontdekt. Ook daar zocht men een schutter. Ook daar voldeed Com bin niet. Er was er één die in hem bleef geloven. Nereo Rocce, trainer van Torino. „Hij heeft men er hele maal bovenop geholpen", memo reert Combin met dankbaarheid. Urenlange gesprekken had Rocco er voor over om Combin te overtuigen van zijn eigen kwaliteiten. En toen Edmondo Fabbri het seizoen daarop de scepter van Rocco overnam, vond hij bij Torino de man die topscorer van de Italiaanse competitie zou worden: Nestor Combin. Eigenlijk paste Combin niet in het artistieke voetbal dat AC Milan speelt. Hij bezit niet de glanzende techniek van zijn medespelers. Het natuurtalent Combin reageert als een dier in het oerwoud: snel, on verbiddelijk. En bij alle artisticiteit wenste Rocco een „doordrukker" een speler die „in de kans springt". Dat werd Nestor Combin, die in Frank rijk, in Varese en in Juventus al was afgeschreven. Nestor Combin staat niettemin aan het begin van het einde van zijn car rière. Een loopbaan die voor Pierini Prati pas is begonnen. In een buiten wijk van Milaan woont Prati met zijn ouders m een maisonette. Ge regelde gast is Nereo Rocco, die van een jongeman, die nauwelijks geloof de dat hij een voetballer van uitzon derlijk formaat was, een speler maakte, die nu durft te zeggen: „Er ontbreekt mij nog één ding: Riva van Cagliari uit het Italiaanse elftal ver- dringen". Pratis geen grootspreker. Hij weet wat hij aan Rocco heeft te danken en komt daar rond voor uit. „Ze hebben het me de laatste tijd weer eens moeilijk gemaakt toen ik van alle kanten hoorde dat het niet z°'n kunst was geweest om tegen Ajax driemaal te scoren. Ik trok het me aan. Tot Rocco zei: „Je hebt dat belangrijke doelpunt tegen Celtic in Glasgow ook gemaakt, denk daar maar eens aan". Ik was er meteen overheen, want voor mij was die wedstrijd de echte finale voor de Europa Cup". Prati is een voetballer die nog ge heel en al voor zijn plezier speelt. „Voetbal is voor mij alles. Ik draai thuis wat plaatjes, ik luister naar goede muziek, maar ik zou me geen raad weten als ik niet meer zou kun nen voetballen. Daarvoor laat ik al les. Ik pieker er zelfs niet over om te trouwen. Dat komt nog wel als het voetballen voor mij is afgelopen". Prati, de snelle, fysieke, krachtige, sterk koppende, temperamentvolle voetballer, met het flitsende schot in beide benen, ontdekt nog één te kortkoming: „Als ik ook nog een goede dribbelaar zou zijn ik kan niet zo gemakkelijk een tegenstander voorbij was ik volmaakt tevreden. Maar dat brengt Rocco me nog wel bij". (Van onze speciale verslaggever) VARESE Hoog boven in de bergen, de eerste uitlopers van de Alpen, beeft Feijenoord-trainer Ernst Happel zijn ploeg verzameld om zich voor te bereiden op de zware Europa-Cupontmoeting tegen AC Milan. In de bossen rondom het trainingskamp, hotel Palaza, in het schilderachtige Varese, liet Happel gistermiddag het team aantreden voor een lichte training. In netzeli- de hotel heeft Estudiantes enkele weken geleden het trainingskamp gehou den. Voor Feijenoord is het te hopen dat de Rotterdammers meer geluk zui len hebben dan de Argentijnse kampioensploeg, die in de eerste wedstrijd tegen AC Milan met 3—0 ten onder ging. „Als ik terug denk aan AC Milan - Estudiantes", aldus Feijenoord-trainer Ernst Happel, „hoop ik dat deze wed strijd niet uit de hand zal lopen. Ik houd vanavond een tactische bespreking waarin ik mijn jongens op het hart zal drukken zien geen negentig maar 91 minuten te zullen inzetten. Feijenoord heeft in tegenstelling tot AC Milan geen premie in het vooruitzicht gesteld. De jongens zouden dat niet eens willen, ze zullen ervoor vechten als leeuwen". De Oostenrijkse trainer, gestoken in een blauwe blazer en een witte colt- trui, liep als een filmster tussen de in trainingspak gestoken Feijenoorders. Af en toe maakte hij een praatje of een grapje met zijn spelers. De Feijen oord-trainer, in het begin van de jaren '60 bijna een halfgod voor de Oosten rijkse voetbaljeugd, kent de kneepjes van het vak. In zijn gloriejaren (Rapid Wien), heeft hij ervaring gekregen in het organiseren van trainingskampen. De opstelling houdt Happel angstvallig geheim: „Geels is er niet bij dus maakt dat mijn keus iets gemakkelijker. Overigens zijn er geen problemen, want de ploeg is fit en we hebben geen geblesseerde spelers". Toen wij zon dagavond in dit hotel onze intrek namen, kon ik merken dat de ploeg was ontmoedigd. De wedstrijd AC Milan - Inter had de jongens aangegrepen. Toch geloof ik dat we er goed aan hebben gedaan de Milanese derby mee te maken. De jongens hebben kunnen zien hoe AC Milan een 25 jaar oud systeem tot in de perfectie toepast. Een constante mandekking. Bij AC Milan wordt een elftal verdeeld in tien koppels, elke speler heeft de opdracht bij een tegenstander te blijven. Het was grandioos om dat te zien", aldus de Feij enoord-trainer. Theo van Duivenbode, de bejubelde goalgetter van de ontmoeting tegen Ajax, viel hem bij: „Ik hou van een constante mandekking, maar AC Milan laat in het strafschopgebied het systeem onmiddellijk los. Bij een constante mandekking komt er een beetje hardheid aan te pas. Ik heb vorig jaar met Ajax tegen AC Milan gespeeld. Ik ken het spel van de Milanezen en ik ken hun kneepjes. Deze keer pakken ze me niet meer. Als het aan mij ligt mag de wedstrijd vandaag al worden gespeeld". Trainer Happel nam als een veldheer weer het woord: „Mijn enige angst is het gebrek aan conditie. AC Milan beschikt over een technische ploeg, waarbij de conditie niet is vergeten. Ik geloof dat de wedstrijd-conditie het gevaarlijkste wapen van AC Milan is. Deze jongens spelen twee wedstrijden per week, het Nederlandse voetbal mist een intensief programma. Er moeten regelmatig wedstrijden worden gespeeld, dan krijg je een team met een IJzersterke conditie. De wedstrijd van zondag heeft aangetoond dat het systeem van AC Milan perfect is, maar als kijkspel volkomen waardeloos. Trainer Rocco heeft er echter succes mee en dat is voor hem het belang rijkste. Als er geen successen worden geboekt dan krijgt de trainer een schop. Dat is ook in Nederland het geval. Rocco heeft dat ingezien en scho telt het publiek een waardeloos kijkspel voor. In Nederland zoeken we de gulden middenweg", aldus Ernst Happel. Feijenoords hoop dat Nestor Combin, de gevaarlijke aanvaller van AC Milan, woensdag nog niet zou kunnen worden opgesteld in de wedstrijd tus sen beide clubs in de achtste finale van de Europa Cup I, zal niet in vervul ling gaan. Maandagmorgen is Combin door professor De Amicis onderzocht. De Italiaanse geneesheer liet röntgenfoto's maken en verklaarde na bestu dering ervan, tot grote vreugde van de AC Milan-aanhang, dat er geen be zwaar tegen is Combin, die tijdens de „voetbal-oorlog" tegen Estudiantes op 22 oktober in Buenos Aires onder meer zijn neusbeen brak, woensdag zijn rentree maakt bij AC Milan. Professor De Amicis heeft hem nieuwe medi cijnen voorgeschreven, die moeten maken dat de verwonding woensdag vrij wel geheel verdwenen is. Malatrasi en Maldera blijken daarentegen nog niet hersteld te zijn van hun verwondingen. (Van onze sportredactie) ANTWERPEN In de eerste klas van het Belgische voetbal werd dit weekeinde een beperkt programma afgewerkt in verband met de Mexi caanse reis van de nationale selectie van bondscoach Goethals. De „Rode Duivels" keerden zaterdagmorgen pas terug na een reis van vijftien uur. Anderlecht, FC Brugge, Stan dard, Lierse SK, St.-Truiden en Ra cing White bleven daarom buiten de lijnen. Het vreemde van dit alles was dat Beerschot wet speelde. En dit ondanks het feit dat Jan Verheyen en Julien van Puymbroeck ook naar Me xico waren geweest om alvast te ac- clamatiseren voor het eindtoernool om het wereldkampioenschap landen teams. Maar dat verhinderde Beer schot niet de leiding in de eerste klas van Standard en Gantoise over te nemen. De Antwerpse ploeg deed dat ten koste van Gantoise, dat met 1-0 ver loor. Gezien het feit dat Beerschot twee oververmoeide spelers in het elftal had, vroeg Gantoise-voorzitter René Hoste na afloop van de wed strijd aan Beerschot-praeses André Deckers waarom hij niet gevraagd had aan de KBVB om de wedstrijd uit te stellen. Deckers: „We hebben gewonnen en een record-recette ge boekt. Wat willen we nog meer". Maar toch had het voor Beerschot veel slechter kunnen aflopen. In de eerste spelperiode was Beerschot Gantoise nog veruit de baas. In de eerste vijftien minuten zelfs speelde de wedstrijd zich geheel op Gentse helft af. Het defensief spelende Gan toise, met Mahieu en Kontei als lijf wachten van Van Puymbroeck, en Emmerich en met Ghellynck als vrije verdediger, stond constant on der druk. Reeds na vijf minuten had Beerschot succes. De „noodremmen- de" Gentse verdediging kon toen Lo- thar Emmerich slechts via een gro ve overtreding afstoppen. Houber knalde uit de toegekende vrije schop direct raak: 1-0. Het duel dat meer en meer het ka rakter kreeg van een complete oor log, eiste in de volgende minuten al zijn slachtoffers. Eerst moest Van Hees van Beerschot zich met een ge broken been laten vervangen door Maussen en daarna verliet de Ant werpse linksback van Opdorp het veld met een zware knieblessure. Hij werd vervangen door Van Metteren. Daarna werd het iets rustiger in het veld. In de tweede speelperiode stapte Gantoise over naar een geheei ande re tactiek. Vrij verdediger Ghellynck verhuisde naar het middenveld waar hij samen met Sztany en de groots spelende Sjef Jurion aanval op aan val opbouwde Zonder resultaat ech ter. Mexico-ganger Julien van Puym broeck, na afloop: „Op sommige mo menten had ik de indruk dat mijn longen scheurden. Nooit in mijn le ven heb ik zo geleden als in de twee de helft tegen Gantoise". Waregem - Beveren Waas werd ge kenmerkt door slordigheid. Maar wie had anders v wacht met een orkaan, die dwars over het veld „brulde"? De meest actieve speler was onge twijfeld Goossens van Beveren. Na dat Zambata van Waregem de scor» had geopend, trof Goossens twee keel 't houtwerk rond doelman de Meyeri alvorens hij bij zijn derde poging succes had en de eindstand op 1-1 bepaalde. FC Charleroi onder leiding van ex-Feyenoordtrainer Sobotkaheeft zijn positie onder aan de ranglijst van de eerste klasse zondag tegen Union St.-Gilles niet kunnen verbete ren. En dat ondanks het feit dat St.- Truiden. tweede van onderen, niet speelde. Charleroi, dat de week daar voor nog verrassend won van FC Brugge, verloor nu, zij het onver diend, met 2-0. Charleroi dat bijna de gehele wedstrijd de beste kansen had weten te scheppen, kreeg tien minuten voor het einde, toen ieder een zich had neergelegd bij een doelpuntloos gelijk spel, de genade slag. Eerst was het Arnold van Union die al struikelend doelman Tosini vrij gelukkig passeerde. En in de laatste minuut van de wedstrijd ver keek Tosini zich op een afzwaaier van Teugels: 20. FC Luik behaalde in het duel met AS Ostende het eerste winstpunt ir» een uitwedstrijd in dit seizoen. Dm uitslag was 2-2, nadat Luik zelfs mell 2-1 had voorgestaan. De doelpunten kwamen op naam van Verschelde^ Boey (beide Ostende), en Baré, Lam- botte (beiden FC Luik). Crossing tenslotte wist zich iets van de geva renzone te distantiëren dank zij ee/ 2-1 zege op Beringen.

de Stem | 1969 | | pagina 15