top in Idecember Storm blies man van dak af Londen verbaasd over uitlatingen Luns mrandschade: drie miljoen f )e^e|ya B.O.V.A.G. PLEIT VOOR FUSIE VAN DE VIJF AUTORIJSCHOOLORGANISATIES IN RABAT, MAROKKO MENINGSVERSCHILLEN Twee verdachten in monsterproces Utrecht beroepen zich op wraakrecht ACTIE TEGEN KNIEPEE- JACHT OP ZEEHONDEN In de boot of de boot gemist? Schoonmaken van monument op de Dam kostte in halfjaar f 8400 IK BERGEN OP ZOOM LUCHTAANVAL BELGIë BIEDT EXCUUS AAN VOOR BELEDIGING DE GAULLE Dood door steiger Anders strenge maatregelen STAKING VAN MILITAIREN AFGELAST Voor West-Irian- aetie 123.000 handtekeningen TOT TWEEMAAL TOE SCHORSING f 60 boete Ontslag Kardinaal Villot verdedigt nuntius J Nog meer soldaten paraat met oog op „Moratorium 12 I DE STEM VAN DINSDAG 11 NOVEMBER 1969 13 "M. h K281' (Van onze redactie buitenland) CAIRO-TEL AVIV De Arabische defensieraad heeft besloten omstreeks half december een Arabische topconferentie te beleggen Dit heeft, naar het (Egyptische) persbureau voor het Midden-Oosten neldt, de Marokkaanse minister van buitenlandse zaken, Boetaleb, gistermiddag meegedeeld. De conferentie wordt in de Marokkaanse hoofdstad Rabat gehouden. Pre sident Nasser heeft al verscheidene malen op zo'n topbijeenkomst aange- i drongen, daarin voorgegaan door koning Hoessein van Jordanië. Vijf dagen f geleden sprak de Egyptische president zich in zijn toespraak tot het parlement s opnieuw uit voor een topconferentie. DEN HAAG (ANP) In de eerste zes maanden van dit jaar heeft het schoonmaken van het nationaal monument op de Dam 8400 gulden gekost. Dit heeft mi nister Beernink van Binnenland se Zaken meegedeeld in ant woord op vragen van het Twee de-Kamerlid Harmsen (Binding- Reelits) Het monument moet vaker worden schoongemaakt dan in verband met het zachte gesteen te is verantwoord. Op den duur is gevaar voor beschadiging aan wezig. Het verwijderen van leuzen die er 1 mei waren opgeschilderd, kostte 1500 gulden, het verwij deren van de rode verf op 17 mei 1350 gulden. De gemeente Amsterdam heeft voor reiniging van het monument 12.000 gul den uitgetrokken. (Van een onzer verslaggevers) i BERGEN OP ZOOM Tijdens de storm, die in het weekeind woedde, is in Bergen op Zoom een man van het dak van zijn huis geblazen. Het was de lieer L. K., die op het dak van zijn woning aan de Johannes- straat was geklommen om de storm schade te herstellen. Hij werd door een rukwind naar be neden geblazen en liep daarbij een heup of bekkenfractuur op. De man is in het ziekenhuis Lievensberg op- Benomen. ■(Zeventien sleepboten zijn er gister nacht in geslaagd het op drift geraak te droogdok „Prinses Irene" weer terug te brengen naar de Verolme- Werf >p Rozenburg. Nadat het dok. Wet daarin het Griekse ms „Mary' van 22.000 ton, tijdens de storm van j ijSmdagavond was losgeslagen, dreef het in de derde Petroleumhaven te gen de met 8000 ton chemicaliën ge laden Noorse tanker „Honnor". v ®stermorgen bleek dat dit schip lachte schade had opgelopen. In de Waalhaven brak tijdens de het Engelse ms „Belinda" van ol.000 ton van de trossen. Vijf sleep boten brachten het schip weer op Z(in ligplaats. De 61-jarige vrouw, die zondag avond op het NS-station Vlaardingen is verongelukt, is niet als gevolg van TO storm om het leven gekomen, het slachtoffer was bij haar zoon 2LVlslte geweest en wilde de trein «rugnemen naar Den Haag. Ze liep daarbij om de gesloten bomen van ae overweg, die toegang geeft tot ^■Vlaardingse perron, heen en werd gegr-.n- o door de boottrein naar Hoek van Holland. De laatste werd in augustus 1967 - dus twee maanden na de zesdaagse juni-oorlog met Israël - in de Soeda- nese hoofdstad Kartoem gehouden. Daarop werden de volgende beginse len vastgelegd: geen onderhandelin gen met Israël, geen vredesverdrag, geen erkenning „de jure" van Israël en geen compromis inzake het vraag stuk van de Palestijnse vluchtelin gen. Voorts werd bepaald dat Saoedi- Arabië, Koeweit en Libië financiële steun zouden verlenen aan Egypte en Jordanië. Speciaal koning Feisal van Saoedi- Arabië heeft zich langdurig tegen een nieuwe topconferentie verzet. Welis waar is in augustus in Rabat een Is lamitische topconferentie gehouden naar aanleiding van de brand in de El Aska-moskee te Jeruzalem, maar daar namen ook niet-Arabische lei ders aan deel en president Nasser liet zich wegens ziekte verontschuldigen. Ministers en stafchefs van 13 Ara bische landen zijn sinds vrijdag in Cairo bijeen voor het opstellen van plannen voor volledige pan-Arabi- sche militaire coördinatie en mobili satie met het oog op wat beschreven wordt als de beslissende strijd met Israël. De militaire besprekingen in Cairo vielen samen met toenemende span ning in het gebied van het Suez-ka- naal. Het semi-officiëie Egyptische blad AI Achram waarschuwde giste ren dat verdere escalatie van het conflict onvermijdelijk was. Egyptische bommenwerpers heb ben gisteren acht uur na een Israëli sche luchtaanval op de westkust van de Golf van Suez Israëlische stellin gen op de oostelijke oever van het Suez-kanaal aangevallen. Vier Egyp tische toestellen hadden bommen af geworpen boven het gebied van El Kantara in de noordelijke sector, ter wijl eenzelfde aantal vliegtuigen stel lingen in Port Taufik aan het zuid einde van het kanaal bestookte. Elk van beide luchtaanvallen duur de maar enkele minuten, en veroor zaakte slachtoffers noch schade, deel de een Israëlische woordvoerder mee, De eerdere Israëlische actie tegen doelen aan de Golf van Suez volgde op een bombardement van een half uur, de dag tevoren, op Egyptische artillerie- en mortierposten in de cen trale sector van het kanaal. President Zalmann Sjazar van Is raël heeft intussen mevrouw Golda Meir belast met de vorming van een nieuwe regering. De president heeft mevrouw Meir, de premier van het aftredende kabinet, gisteren ontvan gen. BRUSSEL (ANP) De Bel gische minister van buitenlandse zaken, Harmei, heeft in een ge sprek met zijn Franse collega, Schumann, zijn excuses aange boden voor de harde woorden, die de Belgische minister van wetenschapsbeleid, Lefèvre, on langs aan het adres van oud president De Gaulle heeft ge richt. Het Belgische ministerie van buitenlandse zaken maakte gis teren officieel bekend, dat Har- mei van de ontmoeting met Schumann ter bespreking van Europese kwesties gebruik heeft gemaakt om zijn spijt te betui gen over het incident. Harmei heeft nog eens gewezen op de grote dankbaarheid die ook in België leeft voor de grote rol die De Gaulle mede heeft gespeeld bij de bevrijding van de geal lieerde landen. Lefèvre had eind oktober, toen hij teleurgesteld terugkeerde van een Euratom-ministerraad in Luxemburg, in een gesprek met Belgische journalisten het Franse nationalisme gelaakt en o.a. gezegd dat De Gaulle ver diende geëxecuteerd te worden en naast Fetain begraven. In goedingelichte kringen meen de men gisteren in Brussel te weten, dat men van Franse zijde heeft geëist dat Lefèvre niet op de topconferentie, waarop ook de toekomst van Euratom aan de orde zal komen, aanwezig zal zijn. SCHIPHOL (ANP) Op Schiphol is gisteren de 34-jarige Brian Davies aangekomen. Hij is secretaris van de vereniging die zich op het ogenblik speciaal be zighoudt met de strijd tegen de on geremde jacht op zeehonden, vooral de zeehonden-baby's. In Nederland wil Davies, vader van twee kinderen, vooral de aandacht van de schoolgaande jeugd op de vreselijke knuppeljacht op jonge zeehonden vestigen. LONDEN (Reuter) De gouver neur-generaal van Guyana, sir Da vid Rose, is in Londen om het le ven gekomen, toen een steigercon- structie van de negende verdieping van een gebouw op zijn auto stortte (Copyright De Stem-Het Parool) (Van onze correspondent) EDE De stakingsaktie van de dienstplichtige militairen in de Elias Beekman kazerne in Ede die gisteren zou plaatsvinden, is op het laatste moment niet doorgegaan. De depot commandant van de verbindings dienst, kolonel A. H. Mohr, heeft gis terochtend een onderhoud gehad met enkele militairen van de telegrafis ten-opleiding, die de aktie hadden aangekondigd. De kolonel gaf de militairen te verstaan dat wanneer de aktie door zou gaan, er strenge maatregelen zouden worden genomen. De kolo nel had wel begrip voor de situatie, zei hij, dat het voor de dienstplich tigen vervelend is dat zSj door een specialistenopleiding twee maanden langer moeten dienen. Drie dienst plichtige militairen hadden zaterdag in een radioprogramma een staking in de kazerne te Ede aangekondigd. De organisators van de aktie wis ten gisteren nog niet wat ze verder zullen gaan doen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Namens het comité „West Irian - geen kolonie" hebben de heren mr. K. Th. M. van Rijcke- vorsel, oud-lid van de Tweede Kamer voor de K.V.P., P. Jongeling, voor zitter van het G.P.V. en N. Paddy, initiatiefnemer van het actiecomité, gisteren een petitie aangeboden op het ministerie van Algemene Zaken te Den Haag. Tegelijkertijd werden 123.000 hand tekeningen overhandigd. Deze zijn over 't gehele land verzameld om de regering met nadruk te verzoeken dat de Nederlandse afgevaardigde in de Verenigde Naties in de alge mene vergadering van morgen stelt, dat de recente volksstemming op West-Irian niet overeenkomstig arti kel 18 b van het akkoord van New York van 1962 is. LONDEN (RTR) In welingelich te .-Bitse kringen te Londen heeft men zich gisteren verbaasd getoond over een bericht in een Londens blad, volgens hetwelk ernstige Brits-Ne derlandse meningsverschillen het ge vaar met zich brengen dat de steun van de Nederlandse regering voor Groot-Brittaiuiiës toetreding voor de EEG vermindert. Speciaal een sug gestie dat Groot-Brittannië Neder lands steun teveel als vanzelfspre kend beschouwde, vond men in die kringen een raadsel. Het Britse blad „Daily Telegraph" had gisterochtend gemeld dat ernsti ge meningsverschillen tussen Neder land en Groot-Brittannië het gevaar met zich brengen dat de steun van de Nederlandse regering voor Engelands toelating tot de EEG vermindert. De correspondent voor Europese zaken van de „Daily Telegraph" Wal ter Farr, schreef dat de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, de Britse houding jegens Ne derland in het weekend had bekriti seerd. In de eerste plaats zou Engeland een politiek van beperkingen toepas sen tegenover het Nederlandse ver zoek om landingsrechten in delen van de wereld, waar Groot-Brittannië van zijn invloed gebruik kan maken. Volgens hetzelfde blad is de Ne derlandse regering ook teleurgesteld, omdat Groot-Brittanndë niet tegemoet is gekomen aan het Nederlandse ver zoek om een passend aandeel in het ultracentifugeproject voor verrijkt uranium, waaraan behalve Nederland en Groot-Brittannië, ook West-Duits- land deelneemt. Het derde punt van kritiek was, volgens de „Daily Telegraph", dat Engeland niet begrepen schijnt te hebben dat zijn houding jegens de Nederlandse verzoeken, gedaan in de bilaterale verhouding, niet te schei den valt van de multilaterale betrek kingen van Nederland met de andere EEG-landen met het doel Groot-Brit- tanniës toetreding tot de EEG moge lijk te maken. De „Daily Telegraph" citeerde mi nister Luns als volgt: „De politieke gevolgen van de achteruitgang in de betrekkingen tussen Groot-Brittannië en Nederland beginnen duidelijk te worden. Reeds wordt gevraagd wat de positie van mijn land zal zijn, als wij van geen nut meer voor Groot- Brittannië zijn" (Van onze correspondent) UTRECHT De eerste zitting tegen de 56 studenten-verdachten in het Utrechtse „Maagdenhuisproces" was nog maar nauwelijks begonnen of de politierechter, mr. D. van Zeben, moest de zitting schorsen. De eerste ver dachte, de 22-jarige student P. B. den H„ beriep zich op artikel 516 van het wetboek van strafvordering, de wraking van de rechter. Zijn gronden: mr. Van Zeben is door prof. mr. V. J. A. van Dijk aangewezen, maar prof. Van Dijk is, behalve Utrechts rechtbankpresident, tevens lid van de senaat van de Utrechtse universiteit. Mr. Van Zeben zou verder, volgens Den H„ be horen tot de bovenliggende klasse, die vanuit hun standpunt rechtspreekt. Na een schorsing van bijna drie kwartier, deelde mr. Van Zeben mee, dat hij het verzoek om wraking moest afwijzen, omdat artikel 516 alleen handelt over de rechter, waar door dus prof. Van Dijk helemaal niet in het geding kwam. De verdachte werd gevraagd of hij beroep wilde aantekenen, waarvoor hij een dag heeft. Anders zou mr. Van Zeben de zaak moeten schorsen. De verdachte zei, het is voor mij een beetje moeilijk met al deze artikelen. „Het is voor mij ook geen dagelijkse kost", antwoordde mr. Van Zeben. De zaak tegen de eerste verdachte werd geschorst. Tegen de tweede verdachte in het Utrechtse morasterproces, de 26-jarige student J. N„ werd 100,boete of tien dagen hechtenis geëist, we gens lokaalvredebreuk. Hij kreeg 60,boete of zes dagen hechtenis. (Het maximum is 3 maanden of 600,—). Ook de andere zeven verdachten die gisteren voor de Utrechtse politie rechter werden geleid, werden ver oordeeld tot 60,boete, subsidiair zes dagen hechtenis. De officier van justitie had tegen allen 100,ge- eist, subs. 10 dagen hechtenis. De officier van justitie, mr. F. G. Wüstenberg zei in zijn requisitoir re kening te willen houden met de omstandigheden die rond de bezet ting van de administratiegebouwen van de universiteit hebben plaats gevonden. In tegenstelling tot de be zetting van het Maagdenhuis in Am sterdam is alles in betrekkelijke rust verlopen. Er is niets beschadigd en ook de burgers van de stad hebben van deze bezetting geen last gehad. Hij legde de bezetting van de Utrechtse administratiegebouwen op 6 oktober j.l. wel uit als een dwang middel om de veelbesproken demo cratisering en openbaarheid te berei ken. „Deze zaak dient nuchter en niet emotioneel te worden behan deld", zei hij. Aan de behandeling van de zaak tegen de tweede verdachte was weer een schorsing vooraf gegaan. De tweede reeds die morgen. Ook de tweede verdachte beriep zich name lijk op artikel 516, wraikiiinig van de rechter. Hij droeg als reden aan, dat prof. mr. Van Dijk op het Molen- graafinistituut dagelijks contact heeft met prof. mr. Van der Ven, rector magnificus van de Utrechtse univer siteit en lid van het dagelijks bestuur van deze instelling. Mr. Van dier Ven is pertinent tegen openbaarheid, en „juist de openbaarheid is het doel geweest van onze actie", zei ver dachte. De politierechter, mr. Van Zeben kon hierop niet anders doen dan op nieuw schorsen. Na deze schorsing zag de verdachte af van zijn recht op beroep en vertelde er meteen bij, dat de eerste verdachte er ook maar van af zag. De Utrechtse rechtbankpresident, prof. mr. V. J. A. van Dijk, heeft desgevraagd de gedachte van beïn vloeding van de politierechter van de hand gewezen. „Van beïnvloeding is nooit sprake, dus ook nu niet", aldus prof. Van Dijk. „Ik heb op 1 septem ber j.l. om gezondheidsredenen de koningin ontslag gevraagd als bui tengewoon hoogleraar. Dat ontslag wilde ik hebben per 1 november, maar tot nu toe heb ik nog niets gehoord", aldus prof. Van Dijk. Hij geeft geen colleges meer. ROME (KNP) Een bisschop hoeft helemaal geen gemeenschap van priesters en gelovigen onder zich te hebben. Hij kan ook als diploma tiek vertegenwoordiger van de paus, (als nmitius) een bepaalde taak voor de universele kerk vervullen. Aldus kardinaal staatssecretaris Villot tijdens de bisschopswijding van mgr. Glorieux, de nieuwe nuntius van de H. Stoel bij de V.A.R. Van de politiek, mensen, snap ik, na het afgelopen weekeinde helaas nauwelijks meer iets. Mede door de onbegrijpelijke, verwarrende en moeilijke taal van onze politici en overheid maar daarover direct meer was ik de draad de laatste tijd toch al een beetje kwijt geraakt. Na het partijconvent van de ARP van zaterdag ben ik de kluts totaal kwijt. Er heeft zich zaterdag een kleine huisrevolutie voltrokken bij de anti revolutionairen, die als het er op aan komt helemaal niet zo anti-revolu tionair zijn als de naam wel doet denken. Maar leg dat bijvoorbeeld maar eens aan een buitenlander uit! De KVP en de CHU rekenden vast op de ARP voor het confessionele gezelligheidsclubje. „Samen uit, sa men thuis, ja gezellig", heeft CH- voorzitter Mellema tenslotte in Dron- ten gezegd. Maar dat wilden veel ARP-leden helemaal niet. „Niet nü al vastleggen die zaak". En hoe voorzitter Veer man ook probeerde, overvaren tot aan de KVP-wal zal hij zijn partij voorlopig wel niet mogen. Daarbij komt nog eens dat de PvdA zeker niet in zee zal gaan met de KVP en de onduidelijkheid van de vaderlandse politiek is groter dan ooit. Maar een ARPvdA blijft mogelijk! Een vriendschappelijke buiklan ding is iets anders dan een buiklan ding van een Friendship! (denker tje). Om op die onduidelijke taal nu, van de overheid terug te komen, in een van de overheidsrapporten heeft iedereen onlangs kunnen lezen: „In het expansiepatroon van de aardap pel ligt het accent meer op de ver meerdering van het aantal consump tiemomenten per etmaal dan op een ruimere dosering tijdens het huidige consumptie-moment." Het blad Intergrafica meent dat dit niets anders wil zeggen dan dat, willen we meer aardappelen kwijt, de bevolking meer keren per dag aardappelen moet eten. Een vrijend paartje in een station: Perrongeluk „Agnew lijdt aan een ernstige vorm van mond- en klauwzeer. Het is niet om te lachen als een nar vice- president van Amerika wordt en zichzelf serieus begint te nemen." Een Amerikaanse senator). De politie ziet lugterspiegelingen En dan wens ik Feijenoord en PSV meer geluk in Italië dan de priesters en bisschoppen daar onlangs hebben ervaren. Gegroet. MERIJN J? WASHINGTON (Rtr.) Behalve de 28.000 man Amerikaanse militai ren in de directe omgeving van Was hington, zullen nog meer militaire eenheden in paraatheid worden ge houden voor het geval de „Morato- rium"-betogingen deze week uit de hand zullen lopen. Naar het ministerie van Defensie bekendmaakte hebben plaatselijke commandanten tot meer dan 150 kilo meter buiten de Amerikaanse fede rale hoofdstad opdracht hun troepen gereed te houden om naar Washing ton op te rukken zo daar behoefte aan zou bestaan. i door Louis Dobbelrnann —"m jJW-VENN'EP De door kantfabriek van de n.v. Dentex te experts geraamd worden pa aangerichte schade aan de Nieuw-Vennep moet volgens schade- stens drie miljoen gulden. min- UTRECHT (ANP) - De heer A. Dijkstra, voorzitter van de sectie rijscholen van de Bond van automobiel-, ga rage- en aanverwante be drijven (BOVAG) heeft gis teren tijdens de jaarverga dering van deze sectie in Utrecht gepleit voor een fu sie tussen de thans bestaan de vijf autorijschool-organi saties in Nederland. Dit zijn: de algemene bond van auto- rijschoolhouders in Neder land (ABAN), de federatie van Nederlandse organisa ties in het personenvervoer (FNOP), de bond van be- drijfsautoverkeer in Neder land (BBN), de Nederlandse bond van autorijscholen (NBA) en de BOVAG. „Hoewel deze organisaties broederlijk samenwerken in de commissie van overleg autorijscholen is vijf wel een beetje te veel van het goede. Vooral als men be denkt dat er circa 3000 rij scholen werkelijk voor het lidmaatschap van een der vijf organisaties in aanmer king komen", aldus de voor zitter. De heer Dijkstra besteedde ook aandacht aan de ont wikkeling in de vraag naar rijlessen. Hij wees erop dat naarmate het verzadigings punt in de autodichtheid na dert, de vraag naar rijlessen afneemt en tenslotte maar zal bestaan uit het jaarlijks areaal van 18-jarigen. Vol gens de huidige prognoses zal deze toestand omstreeks 1975 bereikt zijn. Het CBS heeft berekend, dat er in dat jaar bijna 115.500 18- jarigen in Nederland zullen zijn. De heer Dijkstra stelde dat er in 1975 dan - uit gaande van de vijfdaagse werkweek van 40 uur voor de rij-instrueteurs - 2000 lesuren per auto per jaar zullen worden gegeven. Ervan uitgaande dat een 18-jarige gemiddeld 20 les uren nodig heeft, zijn hier voor circa 2000 leswagens nodig. „Het huidige wagen park omvat al 7000 auto's, zodat het duidelijk is dat een drastische sanering in de komende jaren onver- biddellijk is", zo meende de heer Dijkstra. Het ontwerp van D'66 voor een nieuwe wettelijke rege ling van de rijopleiding in Nederland betekent een be langrijke bijdrage tot de noodzakelijke sanering van de rijopleiding, want het geeft de bekwame instruc teur faciliteiten die zijn rij lessen voor publiek aan trekkelijk maken. Boven dien worden bij dit initia- tiefontwerp de voorschrif ten van het rijden onder toezicht beter aangepast aan het hedendaagse verkeer. Van het ministeriële wets ontwerp is geen effect te verwachten - hoogstens een averechts effekt - omdat het op deze beide kernpunten tekort schiet". Tot deze conclusie kwam gisteren in dezelfde bijeen komst mr. A. N. A. Jo seph as Jitta, onder meer adviseur op verkeersgebied van de Tweede-Kamerfrac tie van D'66.

de Stem | 1969 | | pagina 13