pstal Nieuw Borsele zal hard op trom moeien slaan Welzijn, bekijken door andere bril DE GEHANGENE EN HET KOORD ilijke huizen ïigen geld P DEKKER (VVD) Middelburg treedt op tegen vuil op straat NV SLAVENBURG'S BANK Apollo 8 ook zondag in Goes te zien OMGAARD S VAN DISSEL iswoningen met arming VEILING APIJTEN UIDATIE WONINGEN MET MING EN GARAGE Kandidaten in t vizier IGroots'.e zorg Schade Het college Kaden Zuid- Beveland 1969 Leren Riolering vergt 80.000 gulden Zware schade bij aanrijding op Groenmarkt Hansweert Zondag vergadert KVP Hansweert WEDGWOOD Jongen sprong uit bus in Lewedorp DAW legde met succes vaardigheidsproeven af Kerkvergadering Hervormde kerk in Zeeland Kerkdiensten Eis vijf maanden voor ver duistering STRAKS PROCES-VERBAAL Bromfietser reed door na aanrijding Maand cel geëist na slip bij bard rijden Vrouwenbond KVO vergaderde in 's-Heerenlioek Afdeling van bejaardenbond opgericht Te Vlissingen Oplegger tegen lantaarnpaal DE STEM VAN ZATERDAG 8 NOVEMBER 1969 te GOES zijn principalen KIJVING VERKOPEN: ID MET FRUITSCHUiu e aan de Molenweg (PaPM' 0.60 ha. beplant met óiVci ren. (repen de op het perceel staaj. ■eel is aangesloten op de watj aanvaarden bij de betaling j n ten kantore van de notaris vjl 1969 omtrent rassen, aantallen boni kantore van de notaris en bijl agen, Valckeslotlaan 2. Goes, (J rant voor Nederland." tlijko informatie over Ue Stok te koop heeft n er nogal wat. Een 'e of telefoontje en u n gratis in de but. goed onder dak igen te: Breda, Dordrecht, ven, 's-Hertogenbosch, Maastritk ;n, Roermond, Tilburg, Utrecht, JEK HULST in igsbedrijf gebouwd: ;en beschikken o.a. over: ',10 m; royale keuken kastruimte douchecel jg, te ber. vlizotrap. ie 8.500,— i 137,50 p/mnd. pectus met een financiële be- laan 16 Bergen op Zoom 01641-888 J RECHTSANWALT Dr. Jur. heer NOTARIS H. Beyer, D-'-' e en urgente ran ESLAGEN ZENDING rollen 4- 1 container irgvuldig geselecteerde WIJTEN IDE DOORZENDING ade Buitenhaven - VLISSlNGt ER 1969 om 2.30 uur n.m. iling op last van Crediteuren, tnd luxe artikelen. zending werd tegengehouden an de originele order tengevoW e onmiddellijke betaling. j, ente poiging tot liquidatie van volgende plaatsen van herko®- Kerman, Teheran, Quashaga!"' 3, Bachtiari. Ardalan. etc. Scharih1®' Abedeh Sultanabad. Arak, Ta Sarab Mehrivan, Karadje, lamadan etc. trouB Lioom, Lonstan, Taffnsch, el ijk met zijde) etc. cl* Afghanistan, Balouchistan, ibul, Luri. Anatol etc. t(, van de veiling om 10 uur jjj opend: de inhoud zal kunnen worden bezien tig j bedrijf gebouwd te 's-GraV®" Deze zeer aantrekkelijke 7.30 (netto) i blad :n) ,e toilet rging 2.75 bij 3 i.. (Van een onzer verslaggevers) BORSSELE Voor de verkie- I zingen van de raad van Nieuw- I Borsele (vijftien afzonderlijke dor- 1 pen, verspreid over een onafzien- I baar groot gebied) zijr- tien ver- I schillende kandidatenlijsten inge- lfliend, waarvan er sommige als I „zonder aanduiding" te boek staan. I Eén van de vrije lijsten wordt in I de wandeling „Lijst De Vlieger" ge- I noemd. Wie achter deze weinig zeg- I gende aanduiding een soort „ge- I meentebelangen" vermoedt, komt 1 bedrogen uit. „Lijst De Vlieger' I wil zeggen: de VVD. I Lijsttrekker is de heer PDekker, I bewoner van een meer dan twee 1 eeuwen oude boerderij in Borssele, [vader van twee jongens en twee [meisjes. Hij ontvangt ons in een prachtig, bijna geheel betegeld ►vertrek. Hij werd in dit huis gebo- Iren en dat was. in 1919. Oorspron- llijk horen de Dekkers van Borssele I in Terneuzen thuis. De vader van I P. Dekker vestigde zich echter in I 1904 op Zuid-Beveland. Het bedrijf [meet rond de dertig hectare en is, volgens de huidige maatstaven, J„middelgroot". Er graast wat mestvee vlak bij de woning en er „staat zowaar nog een travaille I zo'n ding waarin men vroeger de 'paarden besloeg. Het hele beeld is ;dat van de solide landbouwonder neming, waar de traditie nog wel Beeft, doch waar men het nieuwe Iniet schuwt. In één van de bedste den slaat om de tien minuten de liepvriezer aan en in de bedrijfs- 'nte staan machtige tractoren. I „Wat is uw grootste zorg, ais u Be toekomst van Nieuw-Bosele be iiet?" P. Dekker hoeft niet naar bet antwoord te zoeken. „De indu- -iezegt hij. „Wat spuiten ze aks in Vlissingen-Oost allemaal Be lucht in? De nieuwe gemeente tal hard op de trom moeten slaan, j»m gedaan te krijgen dat aan de tis°n van milieuhygiëne die je mag stellen, inderdaad wordt vol daan. Om voldoende inspraak t kunnen hebben (en mag dat, met 560 hectare industriegrond op het gemeentelijk grondgebied van het huidige Borssele?) dient de nieuwe gemeente zitting in het havenschap Vlissingen-Oost te hebben". De heer Dekker ziet het Pro- bleem van de milieu-verontreini ging vooral uit een menselijk ge zichtspunt. „Er is een selectiebe leid nodig", meent hij, „dat voor komen kan, dat zich hier bedrijven vestigen die de landbouw in de om trek ernstig schaden. Industrialisa tie is nodig. Ieder jaar moet het aantal arbeidsplaatsen groeien. Dat is nodig en goed. Maar wij moeten een gezond evenwicht zien te vin den tussen de gevolgen van indu strialisatie en het welzijn van de mensen die hier wonen. Wat heb- de boeren gewonnen, als zij straks gedwongen zijn hun bedrijven te verplaatsen naar bijvoorbeeld een ingedijkt waddengebied, ter wijl de beste landbouwgrond die je in Nederland vinden kunt, die in Zeeland, bezet is door fabrieken?" De heer Dekker vreest, en daar in staat hij niet alleen, dat de waarde van het onroerend goed in Borsele, straks omsloten door zee havenindustrieën, zal dalen. „Schadevergoedingen zuUen ge geven moeten worden", zegt hij, „maar dat neemt niet weg dat er toch immateriële schade zal zijn, die niet vergoed wordt, bijvoor beeld het verlies dat een uiteen vallende gemeenschap lijdt." Wij komen te spreken over de be- stuursproblemen die Nieuw-Rorsele een gemeente zonder echt cen trum (Heinkenszand zal waarschijn lijk centrumgemeente worden) wachten. „De nieuwe grote raad, die uit zeventien personen zal bestaan, zal er zich duidelijk van bewust moe ten zijn, dat zij geen belangen van de eigen woonkern in de raad moet verdedigen, maar dat zij werkt ten dienste van één uitgestrekte ge meente, waarin de belangen van de afzonderlijke kernen tegen elk aar moeten worden afgewogen, tegen de achtergrond van het ai- gemene, gemeentelijke belang. Het gemeente apparaat, waar dat ook komt te zetelen, zal in ho ge mate service moeten verlenen aan de woonkernen. Het zou, om het contact in stand te houden, heel goed zijn als niet alleen se cretarieambtenaren, maar ook bestuurspersonen, spreekuren zou den houden in de verschdUende kernen." Er wordt, merken wij op, de laatste tijd nogal gesproken over de „pittige burgemeester" die Nieuw-Borsele nodig heeft De heer Dekker: „Hoe je ook denkt over de procedure die ge volgd zou kunnen worden om die pittige burgemeester te krijgen, je moet je van het begrip „pittig" geen al te weidse voorstellingen maken. Ook bij open sollicitatie naar het burgemeestersambt van Nieuw-Borsele, zou je tenzij er een wonder gebeurt geen figuur krijgen, die tegen de industriëlen is opgewassen en tegelijk kind aan huis is bij het college van G.S. en op het departement in Den Haag. Van meer belang lijkt me, dat het gehele college van b. en w„ in zijn totale samenstelling, uit be kwame, voor hun taak berekende mensen bestaat en dat de raad en de burgerij dit college loyaal steunen." Wij werpen hiertussen, dat een wethouder in Nieuw-Borsele rond de tien mille per jaar zal ontvan gen. Krijg je voor dat bedrag de bekwame figuren die nodig zijn? Dekker: „Dat is een groot pro bleem. Als je zegt, dat alleen de besten voor de zwaarste functies in aanmerking komen, dan moet daar naar betaald worden. Nu zit ten er uitstekende mensen in de handel en de industrie, die als zij al politiek actief zouden willen zijn eenvoudig geen financiële vooruitzichten hebben, die ook maar in de verte lijken op de per spectieven die het bedrijfsleven hun biedt. Er is voor politieke functies een grote dosis idealisme nodig. Je moet er een zeker egoïsme voor overwinnen." De eerstkomende tijd beschouwt de heer Dekker als een periode van „leren" voor Nieuw Borsele. „Wij krijgen te maken met een sterk heterogene bevolking, met ver uit elkaar liggende woonker nen, met omvangrijke problemen, de industrialisatie voorop. Ja, het zal echt leren zijn", meent hij. Een van de gevoeligste proble men die de nieuwe gemeente wach ten is volgens hem, de vraag hoe de verschillende opvattingen be treffende uitkeringen volgens de bijstandswet moeten worden sa mengevoegd, tot één gemeentelijke visie. „Het ene dorp heeft soms totaal andere benaderingswijzen dan het andere", zegt hij. „Let wel: ik ben een warm voor stander van het beginsel dat de bij standswet huldigt Waar hulp no dig is moet die gegeven worden en niet zuinig ook. Maar ik heb toch we] eens het bange gevoel, dat veel geld niet bij die juiste mensen terechtkomt. De nieuwe gemeente zal op het punt van de bijstandsuitkeringen dan ook selec tief moeten zijn. Men geeft tenslot te geld uit, dat door de gemeen schap is bijeengebracht. En daar mee moet je verantwoordelijk han delen". Tom Koopman ping. Premie f 10 (Van onze correspondent) [OVEZANDE De raad van de gemeente Ovczande heeft een be drag van f 80.000 uitgetrokken voor rioleringswcrkzaamheden op het Kerkplein en in de Nieuwstraat. De riolering in de Bloemenstraat vanaf de Landweg tot de Nieuwstraat wordt gewijzigd en wel zodanig dat B® riolering juist in de nadere rich- ring loopt. ^Bwanneer deze werken zijn uitge voerd zal alle rioolwater worden ge loosd bij het rioolgemaal aan de PgOvinciale weg naar 's-H Areards- fke in de Slake. Tevens werden ^■erse besluiten genomen om te ko- ■pon tot aanschaf van materialen behoeve van het onderwijs aan r.k. lagere school te Ovezande. |t instemming werd door de raad piis genomen van de voorlopige Kieming van de huidige secretaris gemeente Ovezande tot tijdelijk Ictionaris, belast met de taak U ontvanger in de nieuwe ge- fente Nieuw-Borsele van de heer Steijn De heer Remijn vestigde [aandacht op het feit dat tot voor- jige vestigingsplaats van de ge- lente gekozen is Heinkenszand. Hij Pte, dat in de toekomst terdege :ening zal worden gehouden met centrale situering van de plaat- in de nieuwe gemeente bij de uw van het gemeentehuis. Een Irag van f 600 werd gevoteerd ir een afscheidsherinnering. 9e straat van de Burgemeester driesenstraat naar de Oud-Ove- idseweg zal genoemd worden 'r de laatste werkelijke burge- Ptter der gemeente Ovezande, de ^Joijmanstraat. Besloten werd aan gidsen vereniging St. Agnes voor ^^B'.jaar 1969 een subsidie te verle nen van f 300 in het te verwachten tekort. (ADVERTENTIE) Vraagt naar onze concurrerende centetarieven HULST: Houtmarkt 6 Tel. 01140 - 3456 TERNEUZEN: Kersstraat 13 Tel. 01150 - 3553 (Van onze correspondent) HANSWEERT Op de Groen markt wilde de bestuurder van een personenauto, de heer F. P. de d'H. uit Middelburg, zijn auto parkeren. Achter hem reed een personenauto bestuurd door E. V. uit Vlissinfen. Doordat eerstgenoemde iets naar links uitweek, kwam V. in aanrij ding met de auto van d'H. Beide auto's liepen zware schade op. (Van onze correspondent,) GOES In verband met de bij zonder grote belangstelling voor de Apollo 8 in de Veilinghallen in Goes, zal deze ook zondag t- bezichtigen zijn, en wel van twee tot zes uur. (Van onze correspondent) HANSWEERT Zondag om half acht komt de plaatselijke afdeling van de KVP bijeen in zaal Thalia. Enige punt op de agenda is de ver kiezing voor de nieuwe gemeente Reimerswaal en de activiteiten, die daaraan voorafgaan. (ADVERTENTIE) Korte Nieuwstraat 21 Hulst Tel. 2478 - 3558 b.g.g. 2209 (Van onze correspondent) LEWEDORP De negenjarige L. A. F.aas is bij de bushalte Jansen in Lewedorp uit de nog rijdende bus van 8e Stoomtram Walcheren ge sprongen. De deur was reeds open, maar de bus reed nog langzaam door omdat hij bij de bushalte moest stoppen. De jongen kon hier op kennelijk' niet wachten en sprong uit de bus, waarbij hij kwam te val len. De knaap heeft door de val een flinke hersenschudding opgelopen. (Van onze correspondent) 's-GRAVENFOLDER Leden en aspirant-leden van de gymnastiek vereniging D.A.W. 's-Gravenpolder hebben onder leiding van mejuf frouw J.J. de Vroe en de heer W.G. Heyboer hun bondsvaardigheids- proeven afgelegd. Als jury fungeer den mevrouw A.S. Verhage-Potter en de heer J. Boon. De telcommissie bestond uit de heren L.J. Fierloo en J. Tramper. Iedereen is geslaagd. De uitslag is alsvolgt: meisjes A. Gerrie den Dekker 50; Alie Panne- koek 50.5; Corrie van Liere 48.4; Arja Korstanje 50.7 (medaille); meisjes B: Annemarie Woutersen 50.3 (medaille); Catrien Looy 49.1; Ada Tramper 50.2; Marjan van Liere 50; Ina de Pundert 49.7; Tan- nie Geldof 48.6; Dineke Anthonise 48.9; Juke Anthonise 48.6. Jongens A: Wim van Liere 47.9; Rinus Braam Mzn. 48 (medaille); Gert Nijman 46.5; Piet Spaans 48 (medaille) Jongens B: Theo van de Velde 47.7; Ad den Dekker 48.9 (medaille). Dames 3e klas A: A.H.D. de Wilde 51.1; T.P. Tramper 50.4; N. Schou- wenaar 48.6; N.G. Dekker 51.5 (Me daille en wisselbeker) Dames 3e klas B: J. Anthonise 50.7 (medaille) J. Dekker 49.2; mevrouw C. Goud 50.2; mevrouw A.B. Hart- hoorn 49.1; mevrouw M.G. den Dek ker 49.2; Mevrouw M. Koens 49.1. Heren 2e klas: W.G. Heyboer 49.5 (medaille) B.J. Tramper 49.4. Het te behalen maximaal aantal punten bedraagt 56 terwijl men 42 punten nodig heeft om te slagen. De wisselbeker voor dames en heren werd dit jaar voor de eerste maal gewonnen door mejuffrouw' N.G. Dekker. (Van onze correspondente) GOES De Provinciale Kerk vergadering van Zeeland der Her vormde Kerk was bijeen in de Prins van Oranje te Goes. De leiding van de morgen- en mid dagbijeenkomst was in banden van ds. J. Kwast, van de classis Middelburg, die in zijn inleiding deken Segers van Terneuzen en afgevaardigde predikanten der ge reformeerde kerk met een har telijk woord toesprak. In de morgenvergadering kwam o. m. het punt avondmaalviering aan de orde, waarbij men algemeen van mening was om bij het aanzitten aan het avondmaal van niet beleidende (Van onze correspondent) MIDDELBURG Een gevangenis straf van vijf maanden met aftrek van voorarrest eiste officier van justitie mr, Th. Lebret tegen de 32- jarige besteller J. F. D. uit Honte- nisse, die voor de rechtbank van Mid delburg terechtstond wegens ver duistering van 1667 gulden van zijn werkgever. De main was zoals gewoonlijk op 3 oktober om vijf uur naar het post kantoor gegaan om het die d?ig ge kilde geld over te maken. Om de tijd te doden ginig hij een biertje drinken in een nabijgelegen café. Overmoedig geworden door de drank besloot hij naar België te gaan. Na enige tijd kwam hij terug naar Nederland en nam zijn intrek in een befaamd hotel in Amsterdam. De officier van justitie wees in zijn requisitoir op het grote aantal veroordelingen van de verdachte, die uit het psychiatrisch rapport naar voren kwam ais iemand met een zeer beperkte mogelijkheid van wHsbepa- ling. Raadsman mr. E. de Rechter wees op de positieve instelling van zijn cliënt, die zich door zelfstudie heeft opgewerkt. Uitspraak 21 november. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Het gemeente bestuur en de politie van Middel burg gaan in een gezamenlijke ac tie optreden tegen de steeds ern stiger vormen aannemende stads- verontreiniging. Burgemeester mr. J. Drijber heeft zich in het kader van de actie „Houdt uw stad schoon" in een schrijven tot alle hoofden van scholen in Middelburg gewend met het verzoek aan deze actie te willen meewerken. In deze brief kondigt burgemeester Drijber aan dat de politie na 9 no vember a.s. extra toezicht zal uitoe fenen op naleving van art. 103 van de algemene politieverordening, waarin het wegwerpen van vuilnis in goten en de daarbij behorende zinkputten, het wegwerpen van schillen van vruchten of afval daarvan en het ver ontreinigen van de openbare weg verboden wordt gesteld. „Sinds jaren wordt in Nederland een strijd gevoerd tegen de vervui ling van de straat. Helaas neemt het euvel van de verontreiniging van de straten ook in onze stad steeds gro tere vormen aan. Vooral het op non chalante wijze wegwerpen van lege friteszakjes en dergelijke komt veel vuldig voor", aldus begint de brief van burgemeester Drijber aan de hoofden van scholen. „Het wordt langzamerhand een ern stig euyel. Er zal anders moeten wor den opgetreden", aldus mr. Drijber in een persoonlijke toelichting op de actie. „Als men onze steden met die in het buitenland vergelijkt, moeten we constateren dat Nederland, dat de naam heeft proper te zijn, de kroon gaat spannen op het gebied van de verontreiniging". De gemeente Middelburg zal van haar kant meer papierbakken in de stad laten aanbrengen waar lege zak jes, sigarettendoosjes en gelezen kranten „de vuiligheid op straat" in gedeponeerd kan worden. Aanvankelijk zal de politie hier en daar nog waarschuwend optreden. Na 9 november zal er proces-verbaal worden opgemaakt tegen hen, die zondigen tegen het a.p.v. Het is niet mogelijk om, zoals bij andere over tredingen het geval is, bij transactie de overtreding met de verbalisant te regelen. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Op de kruising Westerscheldestraat - Wielingen straat in Middelburg heeft een aan rijding plaatsgevonden tussen een personenauto, bestuurd door mejuf frouw J. J. K. uit Middelburg en een bromfietsbestuurder. De brom fietsbestuurder die de schuldige was van de aanrijding, reed daarna door. In verband hiermede worden even tuele getuigen verzocht contact op te nemen met de gemeentepolitie te Middelburg. lidmaten zeer zorgvuldig te werk te gaan. Deze materie is doorgegeven aan de synode der kerk. Volgens ds. Kwast zitten we als kerk in een ver keerde hoek. We hoeven daar niet in te blijven zitten. Telkens kunnen we beginnen met bijdragen te leveren, door een goede kijk, niet te materia listisch, op het leven te hebben en een bijdrage leveren tot het welzijn van kerk en wereld. We kunnen ons dan bewust worden niet van, maar in deze wereld te zijn. Aandacht werd gevraagd van de aanwezigen voor de te houden dis cussie over het Deltagebied. In de middagvergadering sprak ds. H. Strating over welvaart en welzijn. Waar ontstaat welvaart in ons le ven? Ons welzijn zullen we door een andere bril moeten zien, want door het geloof zijn we wie we zijn, aldus ds. Strating. Laten we niet vergeten dat samen leving een bijbelse opdracht is, die we vanuit het gezin kunnen aan vangen. Met een suggestie een 24 uur durende bespreking te houden over het welvaartsobject, met over heid, kerk en andere instanties, werd door ds. Kwast deze geanimeerde bijeenkomst gesloten. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Een maand hechtenis en een jaar niet rijden, was de eis van officier van justitie mr. J. L. Andreae tegen ds 48-jarige sla ger G. J. te R. uit Koudelterke voor de rechtbank in Middelburg. De sla ger reed op 27 februari op de Koude- kerkseweg bij Middelburg en raakte de macht over het stuur kwijt, waar door hij dwars over de weg slipte. Een naderende wagen kon de slip pende auto niet meer ontwiiken. Bij de botsing werd mevrouw W. B.-van H. zeer ernstig gewond. De slager voerde aan dat in de bocht het rechterachterwiel over een kluit modder was geslipt en in de berm was gekomen, waardoor de wagen dwars over de weg trok. „Reed U niet te hard? U staat be kend als een hard rijder. Menig Middelburger heeft er als het ware op zitten vvachteh tot er een ernstig ongeval zou plaatsvinden", zo merkte de rechtbank-president mr., P. van Empel op. De slager hield echter vol niet harder dan 70 kilometer per uur te hebben gereden. Een getuige, die door de slager was gepasseerd vertelde: „Hij reed met een flinke vaart." De officier van justitie voerde aan dat van modder op de weg niets gebleken was. Hij wees op de lijst van de slager waar op „een niet gering aantal aanrij dingen" staan. Raadsman mr. J. F. C. van Deinse meende de getuigenver klaring van de man die door de sla ger zou zijn ingehaald niet te kunnen accepteren. Uitspraak 21 november. 'S-HEERENHOEK De vrouwen bond van de KVO, afdeling 's-Hee- renhoek, hield in het gebouw De Jeugdhoeve haar jaarvergadering. Deze vergadering stond onder lei ding van mevrouw C. van 't West- einde-Goense. Na het openingswoord van de presidente werden de notulen het jaar- en kasverslag voorgelezen. Hierna hield mejuffrouw E. Bel jaars, lerares economische huishou delijke voorlichting, een lezing over het thema „het geld rolt, maar waar heen Dit onderwerp was voor alle aanwezige dames zeer interessant, omdat de huisvrouw dagelijks ge confronteerd wordt met de uitgave van het geld. Na een hartelijk ap plaus werd mejuffrouw Beljaars als dank een fraaie bloemenruiker aan geboden. Na de pauze werd afscheid genomen van de penningmeesteres- se mevrouw C. Smits-de Winter. Me vrouw Smits was negen jaar pen- ningmeesteresse van de vereniging en zij stelde zich niet meer herkies baar. Na woorden van dank mocht zij een zilveren bloemenvaas in ont vangst nemen. Mevrouw Van den Dries-Sanders werd in haar plaats als penningmees- teresse gekozen. ROOMS KATHOLIEKE KERK Aardenhnrg. OL.V Tenhemelopne ming. zaterdag 19. zondag 7, 8.30, 10 uur Axel, H Gregoriuj de Grote, teL 01155-1532 Zaterdag 19 uur: zon dag 8 15 9 30 en 11 uur Biervliet, H Maria Onhevl Ontv„ tel 01152 382 Zaterdag 19 uur; zondag 7 .30 en 10 .30 uur Breskcns: H. Barbara, tel. 01172- 1587 Zaterdag 19 uur, zondag 10 uur CLINGE Parochie van de H. Henricus Zaterdagavond om 19.00 uur. Zondag 8.00 uur, 10.00 uur en 11.30 uui. (Cede, Dorpsplein, zaterdag 19. zon- dag Hl uur Goes, H Marta Magd.. tel 01100- 6754 Zaterdag 19 uur; zondag 9 10 30 uur R.K h.h.s. Fruitlaan zondag 10.30 U. Groede, H Bavo. tel 01171-207 Za terdag 19 uur. zondag 9 uur. Groenendijk H Martinus. tel 01148- 382 Zaterdag 18 3(i uur; zondag 7 30 9. 10 30 en 17 uur Hansweert, O L V Onbevl Ontv, tel 01130 1363 Zaterdag 19 uur; zondag 8 10 en 11.15 uur (Krui en 10 30 uur Hoofdplaat H Ehgtus zaterdag 19 uur: zondag 7 30 en 10 uur Hulst, H Willibrurdus, tel 01140- 2130 Zaterdag 19 uur; zondag 8.30, 10 11 30 en 17 uur Koewacht. H.H Phtlippus en Jaco bus, tei 01146 360 Zaterdag 19 uur; zondag 8 en 10 uur Krabbendijke, Cultureel Centrum zondag 10.15 uur: kerkdienst voor katholieken. Kwadendamme, H Bonifatius, tel. 01194-219 Zaterdag 19 uur. zon dag 8 en 10,30 uur Lewedorp, H Eligius, tel 01196-336. Zaterdag 19 uur; zondag 8 en 10.30 uur Middelburg, H Petros en Pauius. tel. 01180-2860 Zaterdag 19 uur; zon dag 10. 12 en 19 uur Het .Zuiderbaken zor.dag 11.30 u. Stromenwhk zondag 8 30 uur Oosthurg, H Ehgtus tel 01170-2003. Zaterdag 19 uur; zondag 8 30 en 10 30 uur Ovezande. OI.V Hemel v., tel. 01195- 214 Zondag 8 en 10 uur Paauwenburg: zaterdag 19 uur; zon dag 11 en 17 uur. Rilland, Gereformeerde kerk. zater dag 19 uur en zondag 9 uur Sas van Gent H Maria Hemelv.. teL 01158 166! Zaterdag 19 15 uux; zondag 9 30 11 en i7 uur Schoondijke. Dorpsplein, zaterdag 19 zondag 10 uur Slijkplaat, Hulpkerk, zaterdag 17, zondag 9 uur Sluis, St.-Jan de Dopar. tel 01178- 208 Zaterdag 19 uur: zondag 8. 10 s-Heerenhoek, Sint-Willibrurdus teL 01105-264 Zaterdag 19 uur; zon dag 7 30 9 10 en 10 30 uur Heinkenszand H Blastus tei 01108- 9 en 20 45 uur (Ziekenhuis: elke avond 18 uur avondmis). en 19 uur Sluiskil, H Ant v Padua. tel 01157- 418 Zaterdag 19 uur. zondag 7 30, Souburg: zaterdag 19 uur; zondag 8.15 en 10.15 uur. Terneuror. H Willibrordus, teL 01150-232? Binnenstad zaterdag 19 uur. zondag 8 en 1130 uur Triniteitskerk zaterdag 19 15 uur; zondag 9 10 30 er 17 uur Kruiskerk iHoek) zaterdag 19 uur, zondag iO uur Par ,Dr verrezen Christus" (R.-b. school .De Zeemeeuw") zaterdag 19 uur: zondag 9, 10. 11 uur Vlissingen - Paauwenburg: Emma- nuelkerk: 11 en 17 uur Westdovpe, H Maria Vis., tel 01158- 327 Zaterdag 19 uur; zondag 8 en 10 uur IJzendijke: O.L.V Tenhemelopne ming. tel 01176-284, zaterdag 19 uu' zondag 8 30 en 1030 uur ïerseke, H Anna. tel 01131-1464. Zate-dag 19.10, zondag 7.30 en 10 uur Yerseke: Par. St.-Anna: Zondag om 8 en 10 uur h. miis. Zandstraat: H Past. v. Ars, zaterdag 19 uur zondag 10 ttür. Zandstraat, H Pastoor van Ars Za terdag 19 uur; zondag 10 uur (Van een onzer verslaggevers) KLOOSTERZANDE In Kloos- terzande is donderdagmiddag een afdeling van de katholieke bejaar denbond van het diocees Breda op gericht. Staande de vergadering ga ven zich 150 bejaarden uit Klooster- zande en Groenendijk op als lid van de bond. (Van onze correspondent) VLISSINGEN Bij de keersluis kwam een auto met oplegger aan rijden, bestuurd door J. L. uit Vlis singen. Omdat de brug openstond sloeg de bestuurder links af, de Ko ningsweg op. De oplegger reed te gen een lantaarnpaal aan. De chauf feur ging zich van de schade over tuigen, maar hij vergat de, handrem aan te zetten. Het gevolg was dat deze achteruit ging rijden en een andere auto bestuurd door K. de W. uit Westkapelle beschadigde. ZUID-BEIJERLAND België tag dan Toon Hermans hebben, wij hebbrn, als we dat graag wil len, schepen Delwaide van Antwer pen. En dat is, zoals ze nu weer in de Hoekse Waard gemerkt heb ben, niet eens zo'n slechte ruil. De grijze Antwerpse havenbaas heeft ster-allures. Hij beheerst zijn act uitstekend, tot in de details. Hij spoelt met zijn woorden en met zijn stem, hij speelt met zijn bril en met de microfoon en hij speelt met zijn publiek. Anderhalf uur Delwai de vliegt voorbij. Ook in het Dorps huis van Zuid-Beijerland. Er klonk een daverend applaus toen Delwaide zijn betoog over de ontwikkeling van de Antwerpse ha ven gezien in het licht van de Bel gisch-Nederlandse samenwerking met een retorische volzin over de noodzaak tot samenwerking had afgesloten. Maar waar klapten de toehoorders nu eigenlijk voor? Wat had Delwaide nu eigenlijk gezegd? Verpakt in een gloedvol betoog, waarin het accent soms vooral lag op zaken, die Delwaide luidruchtig verzweeg, bracht hij de boodschap die alle grote havenbeheerders voor in de mond ligt: de bron van alle welzijn is welvaart. En de bron van welvaart is industrie. Vooral basisindustrie, die om diep vaar water vraagt. Dus moeten de ha vengebied uitbreiden. Dat zei Del waide in de Hoeksche Waard, on der de (vieze) rook van Rotterdam Hij sprak ook over „mijn goede vriend Thomassen". Ze zeggen dat er een tijd geweest is, waar in Delwaides ogen vuur vonkten als hij de naam Rotterdam las of hoor de noemen. Maar dat is dan voor bij. In Zuid-Beijerland zong hij lof van 's werelds eerste havenstad. Geen wonder, in de nood leert men zijn vrienden kennen. En welke nood heeft Thomassen, die Delwr - thuis niet heeft Ze snapten dat wei in het Dorpshuis, want ze noemden het gebied op de linker Schelde-oever, de Hoeksche Waard van Antwerpen. En de zwaveldio xide van de Antwerpse petroche mische nijverheid is even ongezond als die van het Rotterdamse indus triegebied. Hartstochtelijk, zoals hij dat kan leed Delwaide een beroep op df 'ïenelux om samen de (Rotterdams- Antwerpse) noden op te lossen. Wat Antwerpen betreft kan dat door een tractaat inzake het Baalhoekkanaat en een kanaal dat het Nauw van Bath afsnijdt. Waarop een blon de jongeman in de zaal vroeg of twee kanalen ten gerieve van Ant werpen door Nederlands grondge bied niet een wat eenzijdige uitleg van de Beneluxgedachte is. „Wel nee", zei Delwaide kwasi-veront- •vaardigd. „Tenslotte hebben de ardrijkskunde en de geschiedenis rns gemaakt zoals we zijn. Daar kan België ook niets aan doen". Alleen toen hij (met alle bereid heid die van hem hekend is) het onderwerp harmonisch aansneed, nam Delwaide wat meer afstand van Rotterdam. Vooral als het over tie grondprijzen ging. „Men vraagt voor een grootwinkelstraat nu een maal meer dan voor een zijstraat", ■■ordeelde hij. Hij vond dat een har monisatie van grondprijzen moet beginnen in het Westerscheldebek- hen: Antwerpen dus, en Terneu- ?en, Vlissingen. Gent en Zeebrug- ge. Want behalve een briljant spre- 'xer is schepen Delwaide ook een knap politicus. Maar niet zó knap, »f zijn toehoorders moeten, telkens als hij over de linkeroever sprak, 'loelcsche Waard verstaan hebben. Al klapten ze na afloop nog zo bard. Zo kan men in het 'tuis van de gehangene tóch over het koord spreken. TOON KLOET

de Stem | 1969 | | pagina 7