SKINHEADS EN HELLS ANGELS Herfst voor flower-power iaApkamer koud? Studium Generale over seks RDIGER Hattlampor Waar schuwing (S)limmerick Luke: in de rechter De Dromen- diefstal Nagels Slipschool SCDimpSex CTEUR en Zeeland Skinheads Heli's Angels SUSKE en WISKE DE STEM VAN ZATERDAG 8 NOVEMBER 1969 roor een energieke man tussen de verkoop van merk- act en doorzettingsver- amatisch en enthousiast irgoeding, provisie- en ijk onderhoud spreken, jm ambieert, en verko- adviseren - oriënteren, tegemoet. FDELING 'BREDA" ;N RUEB 73 Breda .DE GROEP e staal- en plaatwerk- ïemconstructies in alu- s en enige jc n prak- oor het vervullen van genodigd hun sollicita- van de afdeling Perso- Speelhuislaan 173 te I TVTu de hippies een commer- I cieel object van de con sumptiemaatschappij zijn ge- worden kijk er de adverten- ties van de grote warenhuizen jmaar op na zal er waar schijnlijk weer een nieuwe Istroming onder de jongeren ontstaan. Het zal eerst een niet geaccepteerd verschijnsel zijn: daaraan ontleent het nieuwe voor velen zijn aantrekkelijk heid. In Engeland kunnen we al heel duidelijk een nieuwe be- veging herkennen. Wellicht zal Nederland ook met een der gelijk verschijnsel geconfron teerd worden. De kenmerken van die stro ming zijn niet bijster aantrek kelijk: als reactie op de vrede lievendheid van de flower power- en hippie-beweging heeft men het geweld gekozen. In Nederland hebben een tijd lang, in het begin van de zestiger jaren, gelijksoortige groepen op bromfietsen rondgereden als in Engeland: de Mods en Rockers heetten hier „Kikkers" en „Plu's". De rage van de zwarte vleermuiscapes kwam van hen. Na het optreden van deze ge welddadige jeugdgroepen kwa men de vredelievenden. Het ziet er nu naar uit dat de jongere, nieuwe jeugd weer in opstand wil komen tegen de „oudere" jonge ren. We zouden kunnen spreken van een terugkeer naar de jaren zestig. In Groot-Britannië staan weer twee groepen tegenover el kaar, die weliswaar nog niet de grote massa's vormen, die enkele jaren geleden de Engelse stran den en badplaatsen overspoelden, maar het begin is er. De meest opvallende nieuwe groep is die der Skinheads: kaal geschoren jongens, die meestal niet ouder zijn dan 16, 17 jaar en die vechten als dat moet uit verveling eerder dan uit nood zaak. Wanneer hun geliefde voet balclub verliest, „moeten" zij de tegenstanders bevechten. De jongens kleden zich op een zeer bijzondere manier: het vecht pak bestaat uit een spijkerbroek (of een afgedankte legerbroek, die is goedkoper de broeken sneuvelen gauw in de strijd), die met bretels wordt opgehouden. Het meest opvallend zijn hun schoenen: twee maten te grote Amerikaanse „legerkistjes" met spijkerbeslag en vaak met een soort stalen hoef in de neus ge bouwd. De Skinheads haten alles wat „greasy" is: „greasy" zijn men sen met lang haar, bloemen en kleuren. Zij voelen zich niet lek ker als zij hun tegenstanders (hippies en langharigen) niet hebben afgetuigd. De hippies kwamen veelal voort uit kringen van de zogenaamde betere stand. De jongens die zich bij de Skinheads voegen daarentegen, behoren tot de on derste lagen van de maatschappij. Zij moeten de hele dag werken en bromfietsen of motoren ken nen ze niet. Zij zeggen zelf geen ruzie te zoeken, ze dragen ook geen messen maar zij zijn niet wars van trappen in het ge zicht en onder de gordel. Het zijn zeker geen werkschu- wen: zij zijn er trots op dat ze vroeg opstaan, ze zijn zeer pre cies op hun uniform, dat ze soms verwisselen voor een net pak, dat bijna uit de vorige eeuw lijkt te stammen. De tweede groep jongeren die in opkomst is, of eigenlijk in we- deropkomst, is die der Heli's An gels. Zij horen met recht tot de greasers, die de Skinheads zo ha ten het zijn langharige jongens die op motoren met kettingen ge wapend in hun element zijn. Zij lijken veel op de hippies alleen in hun benadering van de maat schappij zijn de verschillen te zien. Heli's Angels willen letterlijk vechten en trappen tegen alles wat gevestigd is; met vredelie vendheid bereikt men niets, vin den zij. Waarschijnlijk vinden ze de vrede te weinig opwindend; het verdrijft de verveling niet. Kenmerk van een goede Angel is, dat hij alles durft om een an der te schokken: vooral het mis handelen van dieren en mensen heeft daarbij zijn voorkeur. Op hun motoren doen ze naar verhouding met andere wegge bruikers zeer onvoorzichtig. Ook hiermee trachten ze de gewone burger te schokken. Ze dragen geen valhelm en hopen zo tot uitdrukking te brengen, dat ze niet aan het leven hangen en dat een vroege dood een beloning zal zijn. De Heli's Angels treden vaak op als lijfwacht van de hippies, die anders zouden worden over vallen door de Skinheads. De Skinheads en Heli's Angels zijn nu nog de lachende derden in de strijd die de politie voert met de vredige langharigen Zij zullen spoedig een groter zorgen-object voor de Engelse ordebewaarders zijn dan de vredelievende en niet-lastige hippies. Deze pagina wordt samengesteld door Hans Maas en Theo van der Tak. Beiden in het bezit van hun zwemdiploma. HANS-ARNE Jacobssoti ont wierp de Hattlampor. Dit is een Zweedse term en betekent: hoede- lamp, een lamp in de vorm van een herenhoed. Vooral in de ka mer van een twiener zal een hoge hoed of een bolhoed goed uitko men. In hippe kleuren, en ze ge ven nog licht ook. DE commissie voor handel van de Amerikaanse senaat heeft zich uitgesproken voor een verbod van sigarettenreclame via radio en televisie met ingang van 1 ja nuari 1971. Voorts besloot de commissie dat op de pakjes een scherpere waarschuwing voor het gevaar van roken moet worden gedrukt. Op het ogenblik staat op de pakjes: „Waarschuwing - het ro ken van sigaretten kan gevaar op leveren voor uw gezondheid". De ze tekst wordt gewijzigd in: „Waarschuwing - overmatig roken is gevaarlijk voor uw gezondheid". De krant kunt u niet missen, geen dag. AAN de Utrechtse universiteit wordt van 3 november tot 3 de cember een Studium Generale gehouden over de vele aspecten van de seksualiteit. Uit Neder land en België komen gerenom meerde geleerden vertellen over hun onderzoekingen. Dinsdagavond sprak dr. J. H, W. van Ussel van de Rijksuni versiteit in Gent over de ge schiedenia van het seksuele prO' bleem, een onderwerp waar hij intens op heeft gestudeerd. Hij gelooft dat de mensheid de sex door een gekleurde bril heeft le ren zien. „Wij schamen ons er niet meer voor, integendeel wij putten ons uit om er telkens weer over te kunnen praten, frank en vrij", aldus de spreker. Er bestaan op het ogenblik al weer grotere taboes, vindt dr. Van Ussel: „De grootste taboes rusten op dood, op geld en op macht. Het seksuele taboe zal worden vrijgegeven, let maar op". En: „Men verdient veel geld aan de strijd tegen de sex; maar veel meer aan het propa geren ervan. Deense pornografie verkoopt toch beter dan Deense kaas?" Het Studium Generale is voor iedereen toegankelijk, maar de serie is speciaal voor de studen ten bedoeld, omdat dit onder werp in vele studies ontbreekt. De kalme en rustige uitspraken van dr. Van Ussel geven waar schijnlijk de tendens aan van het geen de andere sprekers gaan zeggen. Op het programma staan voordrachten van de procureur- generaal bij de Hoge Raad, mr. G. E. Langemeijer over pornogra fie, en van prof. dr. A. A. Haspels, over anticonceptie en ongewenste zwangerschap. (ADVERTENTIE) ION EINDHOVEN erhogingen ernaast ziet :Id hoe ver- al is! rt tot hart n de klok. Oss 40 min KINDEREN die op hun nagels bijten, zijn geen zeldzaamheid. Hoe komen zij er af? In vele ge vallen blijkt dat het kind dat aan deze hebbelijkheid lijdt, niet vol doende ruimte heeft om zijn ex- pansiezucht uit te leven of onder sterke druk van vader of moeder staat. Kinderen die kunnen doen, wat hun invalt, hebben minder last van deze kwaal. In het algemeen gesproken is het zaak het kind gelegenheid te geven zijn dadendrang uit te le ven. De ouders moeten een kind de ruimte geven om te leven. Verbieden om een slechte ge woonte uit te roeien heeft weinig zin, omdat ze er een andere kwaal mee oproepen. Oudere kinderen kunnen niet zelden geholpen worden door een beroep te doen op hun ijdelheid. De ouders moeten het meisje zeggen dat zij er niet mooier op wordt met afgekloven nagels en de jongen dat hjj er niet manne lijk uitziet. HET olieboertje uit de Noord- hoek heeft veel pennen in bewe ging gezet. In het versje van, me vrouw Ros-Kuypers uit Bavel liep het niet best met hem af: Een olieboertje uit de noordhoek bracht vaak z'n oud-tante een bezoek. Hij zei: „Eens zal ik goed erven, als zij eens wil sterven". Nu bidt zij voor hem in haar kerkboek. Dirk Kouters uit de Noordhoek (hij kan het weten) zag moeilijk heden met het beroep van de boer: Een olieboertje uit de Noordhoek kreeg last van 't aardgas en ging op zoek naar een ander bestaan en bouwde spontaan een champignonnenkwekerij in de Westhoek. Veel (s)limmericken zagen in hun verbeelding de olieboer con curreren met de Shell. Uit deze groep van inzenders kozen we M. Faro uit 's Gravenmoer als win naar van de week: Een olieboertje uit de Noordhoek kreeg laatst de Shell op bezoek, 'iij zei: „ik vrees geen concurrentie, want ik heb mijn licentie en sta als zelfstandig te boek". De nieuwe regel luidt: De dich ters van deze kolommen DR. W. Goddijn ofm, directeur van het Pastoraal Instituut van de Nederlandse Kerkprovincie heeft voor de Willibrordusvereni- ging in Utrecht de volgende ka rakteristiek gegeven van de toe schouwers, die naar de kerkver nieuwing in ons land kijken. Hjj zei. aldus het dagblad De Tijd, dat Nederland vanwege de situatie van het katholicisme bui tenlandse toeristen aantrekt. „Voor al deze kijkers zijn wij in onze relatie met Rome een soort nationale slipschool gewor den. Tot een glibberig gebied waar conflicten, botsingen, schijnbotsingen en ongelukken op het nippertje worden uitgepro beerd, waar ze willen ontkoppe len en waar ze zelfs zonder stuur durven te rijden. In het Duitse taalgebied heeft men er één woord voor: „Das Holland-expe riment", of, zeer recent nog: „Das Laboratorium fur kirkliche Erneuerung". GEHOORD: „De meeste dove mensen noemen mij een stille jongen". Geen centrale verwarming, dns koude slaapkamer? Hoeft niet: een Dimplex elektrische radiator met olievulling zorgt voor konstante warmte èn verkwikkende warmte: geen zuurstof verbruik, geen schadelijke gassen! Vraag dokumentatie by Nerim N.V., Korte Kalkhaven 9, Dordrecht. Tel.: 01850 - 4 23 U

de Stem | 1969 | | pagina 29